rictorfa water lO\S 5HAg i»'r „c pup VRIJDAG io JUNI 1938 EERSTE BEAD PAG. a RONDBLIK DE SPAANSCHE BLOKKADE DE verhoogde werkzaamheid der recht- sche Spaansche luchtmacht, welke de geheele Levant-kust van Spanje terroriseert, zoodat in de havensteden tallooze burgers aan de bommen ten slachtoffer vallen en ook schepen der neutrale mogendheden be schadigd of met den ondergang worden be dreigd, heeft in de wereld heel wat stem men döén opgaan. Er is wel niemand, die 't belagen van vrouwen en kinderen durft goed te praten zonder motieven van directe oorlogsnoodzaak. Ieder tracht zich te ver schuilen achter dingen als de aanwezig heid van munitiefabrieken en oorlogswork- plaatsen, of doet een beroep op het bestaan van waardevolle voorraden, welke vernietigd moeten worden. Intusschen verontrust men zich in Enge land meer en meer over de schade, welke aan de Britsche handelsvloot in de linksche Spaansche havens door de luchtmacht van Franco berokkend wordt- Met zijn scheep vaart op Spanje verkeert het Vereenigd Ko nfnkrijk dan ook in een merkwaardig parket. Om motieven van internationaal ipolitieken aard heeft het Foreign Office zich tot op heden ervan moeten onthouden, aan de beide partijen in Spanje de rechten van oor logvoerenden toe te kennen Zulk oorlogs recht brengt mede, dat de strijdenden havens mogen blokkeeren, en dat zij niet gehouden zijn, daarbij vaartuigen van vreemde natio naliteit te ontzien. Wie zich in een erkende oorlogszöne begeeft, uit begeerte naar winst of inmenging, doet zulks geheel op eigen verantwoording en moet. bereid zijn, de even- tueele gevolgen daarvan te dragen In Engeland wenscht men de fictie te be stendigen, dat er in Spanje geen „oorlog" is, ergo heeft de Britsche regeering dan ook de plicht op te komen voor de schepen en de levens van haar onderdanen, die de vaart op Spanje onderhouden. Tot nog toe heeft zij het bij vertoogen en bedreigingen ten opzichte van Franco ge laten Het wordt haar echter meer en meer duidelijk, dat de rechtsche generalissimus zich van die protesten steeds minder gaat aantrekken Het rechtsche regiem ziet zijn doel duidelijk voor oogen. Het wenscht van zijn overmacht in de lucht gebruik te maken om de geheele bevoorrading van Valencia- Spanje in de war te brengen en tevens hoopt het, door schrikaanjaging en bedreiging ter Oostkust, een aanzienlijk deel der linksche vliegtuigen van het Teruel-Castellon-front verwijderd te houden, zoodat de daar ope- reerende linksche troepen in toenemende mate in den druk moeten geraken. Naar verluidt zint men thans in Londen op middelen, om de Britsche scheepvaart op Valencia en Barcelona effectief te gaan be schermen. Het is duidelijk, dat zulks tot vaarlijke consekwenties zal kunnen leiden. Laat Engeland zijn oorlogsschepen convooi- diensten verrichten, teneinde de aanvoeren voor het linksche Spanje veilig binnen te loodsen, dan zullen Franco, Mussolini en Hitier daarin een daad van rechtstreekscho inmenging zien, welke niet onbeantwoord kan worden gelaten. Moet men de zaak wel licht anders aanvatten en tot een soort van Nyon-overeenkomst zijn toevlucht nemen, dimaal om de „zeerooverij" niet van duik- booten, doch van vliegtuigen te bestrijden? Het laat zich aanzien, dat de met Franco sympathiseerende landen daartoe niet te vinden zullen zijn. Immers het rechtsche Spanje ondervindt niet den minsten druk op zijn zeetransport, daar het zijn havens bui ten vijands bereik bezit, alleen het Spanje der republiek gevoelt de nadeelen. Men is het in Londen hierover met zich zelf niet eens. Lord Halifax en Chamberlain beraadslagen nog. Ondertusschen is 't vraa: stuk zóó nijpend, dat het niet veel langer uitstel kan gedoogen. Lijders aan chronische rheumatische pijnen laat niets onbeproefd! Ais U geen raad meer weet van de rheuma tische pijnen, alles reeds hebt geprobeerd zonder goed gevolg, probeert dan de zes zouten uit Kruschen Salts. Zij hebben duizen den lijders reeds afdoend geholpen. Ook U zullen zij zeer snel van Uw pijnen verlossen. KRUSCHEN SALTS STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER OAG De J apansch-Chineesche oorlog TSJANG KAI SJEKS VEERKRACHT ONGEBROKEN China vastbesloten den oorlog te winnen Inundaties belemmeren den opmarsch De bureaux van de Chineesche regeering worden uit Hankau overgebracht naar elders De Kwomintang en de bureaux van het bur gerlijk bestuur gaan naar Tsjocngking, waar eeds een aantal bestuursorganen zijn ge- estigd. Het ministerie van buitenlandsche zaken en het ministerie van verkeerswezen gaan naar Joenan toe. Vermoedelijk zullen voorloopig van ieder ministerie de tien voor naamste ambtenaren te Hankau blijven. De militaire bureaux zullen waarschijnlijk naar het zuiden worden verplaatst, n.l. naar ;n plaats in Hoenan. De Chineesche troepen hebben Tsjerig Tsjau ontruimd. Voorts wordit uit Hankau gemeld, dat de opmarsch der Japansche troepen langs den spoorweg van Loenghai de vorige week op een nieuwen hinderpaal is gestuit: de zich terugtrekkende Chineesche troepen hebben verscheiden dijken tussc-hen Tsjeng Tsjau en Tsjoeng Wopu vernield en daardoor eeu groot gebied onder water gezet. Waarschijnlijk werden ook andere dijken an de Gele Rivier met dynamiet verwoest, doch deze taktiek kan voor het oogenblik niet een volledig effect sorteeren, daar ae periode van hoog water pas in Juli begint Daarentegen zullen dc overstroomingen jn zeer belangrijke rol spelen in de Chi neesche verdediging, tenzij de opmarsch der Japanners naar Hankau bliksemsnel zou ge schieden, hetgeen niet waarschijnlijk is. De Chineezen ontveinzen zich niet, dat het doorsteken van de dijken ook den onder gang zou beteekenen van honderdduizenden boeren, die in deze zeer dichtbevolkte streek wonen. Strijd om Kal Feng troepen, die bij Kai Feng opereerden, zijn een tiental kilometers naar liet Noorden opgerukt en hebben Lioe Joean Koe bezet, ten Zuiden van de Gele Rivier. Ook twee andere punten aan den ouden weg van Peiping naar Nanking zijn bezet, waardoor de Japansche troepen gemakkelij ker de Gele Rivier kunnen overtrekken. Gisteren hebben 10.000 Chineezen Kai Feng aangevallen, doch zij werden met zware ver liezen teruggeslagen. Interview met Tsjang Kal Sjek Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft op vragen van journalisten het volgende schrif telijk antwoord gegeven: „Dank zij onzen troepen, die sinds het begin van den - mer verleden jaar in aantal verdubbeld zijn, de belangrijkheid en de kwaliteit van ons materiaal en de aanzienlijke verbetering van het moreel der Chineesche bevolking, ben ik in staat aan alle strategische eischen te vol doen en de operaties te leiden, zooals ik dat van plan was. De bombardeering van Chineesche steden, welke beoogt het moreel van het Chineesche volk te vernietigen, heeft integendeel tot effect, dat het de verontwaardiging wekt van de 450 millioen Chineezen, die vastbe sloten zijn den oorlog vol te houden met als einde de overwinning. Wij hopen, aldus besluit Tsjang Kai Hek, dat de bevriende mogendheden alle verplich tingen zullen nakomen, die -voortvloeien uit de geldende verdragen en China nog zullen helpen". GARANT1E-STANDGROEN GARANTIESTAND BRUIN GARANTIE.STAND ROOD CARANTIE-STANDZWART GARANTIE - STANDBLAUW Speciaal product voor Buitenwerk. HOUDT HET IJZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET HOUT. Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD Levering uitsluitend aan den Handel Drie-jarige diensttijd in T sjechoslowakije Praag blijft op alles voorbereid Het zoogenaamde politiek minister comité te Praag heeft het besluit geno men, den Tsjechoslowaakschen militai ren dienstpicht, welke tot op heden twee jaar was, tot drie jaren te ver lengen. Het wetsontwerp behelst o.a. de bepaling, dat de soldaten in actie ven dienst, die volgens de thans gel dende regeling, na hun twee jarigen diensttijd volbracht te hebben, den len October a.s. den dienst zouden verlaten, nog een jaar onder de wapenen moeten blijven,* Een uitzondering wordt gemaakt voor studenten van universiteiten, op voorwaar de dat zij vóór hun tweejarigen diensttijd reeds een strenge militaire opleiding heb ben genoten. Om de leemte in de militaire gelederen tot 1 October aan te vullen is besloten, dat de soldaten, die 1 October 1937 den dienst verlieten, den lsten Juli a.s. weer zullen opkomen en tot 1 October a.s. onder de wapenen zullen blijven. De onkosten zullen bestreden worden door nieuwe credieten en bezuinigingen op andere uitgaven. Ook deze nieuwe Tsjechoslowaaksche maatregel duidt erop, dat men in Praag niets wil nalaten, wat de weerkracht van het land kan vergrooten; men blijft er od alles voorbereid. In Duitsche politieke kringen verklaart men, in geen geval een oorlog te verlangen en alle uitdagingen te zullen weerstaan. Men hoopt, dat de verkiezingen indruk zullen maken op de groote mogendheden en dat het door Praag aangekondigde statuut, zonder het vraagstuk volledig te regelen, zal voldoen aan de eerste eischen van de Duitschers. Zooals men weet, is Zondag a.s. de laat ste dag der verkiezingen. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Hevige rechtsche aanvallen op Castellonfront aanvallen der rechtsche troepen op de fronten van Teruel-Castellon zijn buitenge- oon hevig geweest. Bij Valbona, ten westen an Mora de Rubielos. zijn de nationalisten K.M. opgerukL Aan den weg van Albocacer naar Cas- tellon bereikten zij Villafames, dat nog slechts 13 K.M. van Castellon is verwijderd. Daladier over de Fransche grensschendingen In de Fransche Kamer heeft minister-pre sident Daladier verklaard, dat het arse naal van Toulouse de scherven bestudeert van de bommen, welke onlangs door Spaan sche vliegtuigen op Fransch gebied gewor pen zijn. Zoodra is uitgemaakt, welke Spaansche partij zich aan deze grensschen- ding heeft schuldig gemaakt, zal de Fran sche regeering daarbij de noodige stappen ondernemen. Voortaan zullen de Fransche batterijen onmiddellijk elk Spaansch vliegtuig, dat zich boven Frankrijk vertoont, onder vuur nemen. jt Het beste Natuurlijke Bronwater Het Luiksche gifmengstersproces Een smakelooze grap In de zaak tegen de wed. Becker heeft de president van het Luiksche hof gister bekend gemaakt, dat hij een schrijven had ontvan gen, onderteekend door mevrouw Daumens. De president gaf daarbij uiting aan de ver ontwaardiging, die bij hem gewekt is door deze smakelooze grap. De zitting werd gistermiddag gekenmerkt door het feit, dat reeds bij den aanvang van twee kanten nieuwe personen zich civiele partij gesteld hebben. In het eene geval ge schiedde dit voor de ouders van mej. Ste- vart, in het andere voor de moeder van mevr. de wed. Castedot. In beide gevallen wordt een franc schadevergoeding met rente ge- eischt. Het verhoor van de beklaagde werd in tusschen voortgezet. De weduwe Becker bleef het hoofd bieden aan de vragenreeks van den president, waarbij zij zich met groote handig heid van zekere punten der beschuldiging wist vrij te pleiten. Tot aan het einde van de zitting heeft zich geen enkel incident Men verwacht, dat ook de geheele Vrijdag nog besteed zal worden aan het verhoor, en dat het hof Zaterdagmiddag geen zitting zal houden. De rechter van instructie in de zaak Becker zal eerst Maandag gehoord worden. Het Britsche ministerie Van luchtvaart heeft bekend gemaakt, dat de Regeering toe stemming heeft gegeven vierhonderd vlieg tuigen te koopen bij twee Amerikaanschp ondernemingen. .Tweehonderd vliegtuigen zijn bestemd voor algemeene verkennings diensten en tweehonderd zijn bestemd voor oefenineen van vergevorderde vliegers. De luchtvaart commissie, welke een bezoek heeft gebracht aan de Vereenigde Staten, heeft deze bestellingen aanbevolen. Helder wasgoed enniet duur ZOWEL PER K.G., ALS PER STUB Bovendien zeer voordelige abonne- ments-prijzenl Beleefd aanbevelend: JAN SNEL ST00MWASSERIJ „NEDERH0RST" NEBERHORST BEN BERG fantastischen vriend niets te beginnen was, in het algemeen belang heeft gehandeld door aangifte bij de politie te doen. De verdediger, die eerst nog vrijlating voor zijn cliënt had gepleit tegen borgstelling, heeft dit verzoek na het relaas van den rechter niet meer her haald en de verdere behandeling is uitge steld tot Maandag. Waarschijnlijk zal Thornton zich wegens poging tot menschenroof voor de jury te ver antwoorden hebben. De eindstrijd concentreert zich ten Noord- Westen van de stad en vermoedelijk zal het lot der stad reeds beslist, worden in de ge- echten op 20 K.M. van de stadsgrenzen. Nationlistische verkenners rapporteeren, dat de tegenstanders reeds verscheidene bat terijen langs de kust terugtrekken, vooral ten Zuid-Oosten van Albocacer en ten Zui den van Torreblanca. Franco krijgt een eiland Generaal Franco heeft van de weduwe markies Cavalcanti een schilderai eilandje, waarop een oud kasteel is gelegen, ten geschenke gekregen. Het eiland ligt in een baai nabij La Coru- na. Het kasteel zal worden ingericht tot zomerhuis voor weezen en cavaleristen. EEN MISLUKTE MENSCHEN ROOF IN ENGELAND Handelsreiziger staat in Oxford terecht Hij had fantastische plannen De politierechter te Oxford heeft een ze keren John Bruce Thornton, een handels reiziger van 36 jaar, verhoord, die onlangs een poging heeft gedaan den schatrijken in dustrieel Lord Nuffield te ontvoeren. Het bleek, dat Thornton een buitengewoon fantastisch plan op touw had gezet. Met zijn helper Major Ramsden zouden zij Lord Nuffield, van wien bekend was dat hij vaak 's avonds op kantoor overwerkt, onder be dreiging met een revolver dwingen in een gereedstaande auto plaats te nemen. In een kreek aan de kust ter hoogte van Lowestoft zou een snelvarend jacht gereed ligg°n waarheen de auto den ontvoerde zou bren gen. Eenmaal aan boord zou Thornton eenige vooraf gereedgemaakte chèques ter onder- teekening aanbieden en als Lord Nuffieli zulks zou hebben gedaan, moest de mede plichtige die chèques te Parijs incasseeren. Thornton zou zoo lang met zijn gevangene aan boord van het jacht blijven, dat op een buitengewoon eenzame en ontoegankelijk-? plaats voor anker lag. Als het geld binnen was, zouden de ontvoerders Lord Nuffield aan land hebben gezet, maar geblinddoekt en den mond met hechtpleisters gesloten, opdat hij niet dadelijk zou kunnen schreeu wen. Thornton had een plek aan de kust gevonden, in de moerassen van de Wa9p. waar op een mijl of vijftien geen levende ziel woonde. Het jacht zou dan koers zetten naar een eenzame plek aan de Noorsche kust en daar verlaten worden Tot zoover het plan, dat de rechter den volkomen uit het veld geslagen Thornton voorlas. Spoedig bleek hoe de rechter al bijzonderheden kende, want Thornton had met één mogelijkheid geen rekening gehou den, n 1. dat hij zich in den persoon van eijn medewerker zou vergist hebben. Hij en Ramsden waren oude vrienden en Ramsden heeft eerst getracht zijn vriend op het dol zinnige van het plan te wijzen, maar toen hij zag dat Thornton vast besloten was en waarschijnlijk naar een anderen medeplich tige zou hebben omgezien, heeft hij de poliiie gewaarschuwd, die hem aanried het plan tot een begin van uitvoering te doen komen, ten einde Thornton te u-nnen veroordeel en. Op den avond in begin Mei, toen Lord Nuf- field volgens Thornton's inlichtingen alleen op zijn kantoor zou zijn, was diens mede werker in een aangrenzend vertrek en toen Thornton daarop het hazenpad koos, liet) hij regelrecht in de handen der buiten ver dekt opgestelde politie-agente>n. Ramsden heeft als getuige al deze mede deel ingen bevestigd en de rechter heeft er eerst den nadruk op gelegd, dat de getuige niet als verrader was opgetreden, maar ten slotte, toen gebleken was dat er met zijn 1 punt. 6, 7 en 8. Landau, Keres en Eliskases, ieder y> punt, iplus 1 afgebr. partij. n 10. Dr Tartakower en Schmidt, ieder Heden worden de afgebroken partijen van de twee eerste dagen voortgezet. HET GRENSGESCHIL PERU—ECUADOR Het ministerie van Buitenlandsche Zaken van Ecuador verklaart in een officieele mededeeling, wederom, dat de schuld voor het recente grensincident op Peru berust. De concentratie van Peruaansche troepen aan de grens is ondanks het protest van Ecuador uitgevoerd. Ecuador, dat slechts zijn grens- garnizoenen voor het geval van eep aanval heeft versterkt, zal een oorlog niet provo- ceeren. Volgens berichten uit Washington zou Ecuador voornemens zijn, de Regegring der Vereenigde Staten te verzoeken, vriend schappelijk te intervenieeren in het conflict met Peru. PENSIOEN VOOR OUDE ARBEIDERS IN FRANKRIJK? De Fransche Kamer heeft zich gisteren bezig gehouden met het vraagstuk van de toekenning van pensioen aan oude arbei ders. De commissie voor sociale aangelegen heden stelde een motie voor, waarin de Re- geering wordt uitgenoodigd deze aangelegen heid bij wetsontwerp te regelen. Minister-president Daladier betoogde, dat een dergelijke procedure onmogelijk is dat deze hervormingen bij de wet tot stand moeten komen, doch zonder de openbare financiën te zwaar te belasten. De Kamer heeft met algemeene stemmen ;n communistisch amendement op de e van de commissie aanvaard, waarin aan de Regeering wordt gevraagd een wetsont werp in te dienen voor het einde van de zitting. De gevangenissen worden leeggehaald Het tekort aan geschoolde arbeiders heofi den Duitschen autoriteiten aanleiding gege ven tot in de gevangenissen toe de arbeids krachten te recruteeren, welke voor de dustrie noodig zijn. Een circulaire van den arbeidsdienst regelt de tewerkstelling van gevangen' Een onderzoek heeft aangetoond, dat thans meer dan 8000 geschoolde metaalarbeiders in de gevangenissen opgesloten zijn. DE VERDWIJNING VAN DE JONGENS SIMKOV Twee zoons van den te Versailles gevestig- den Russischen arts dr Simkov. die ou ultimo April tezamen waren uitgegaan, en sindsdien niet meer gezien werden, heeft men wekenlang tevergeefs gezocht Thans heeft men hun lijken gevonden in een zand groeve bij Bouviers, alwaar zij vermoedelijk door een zandstorting om het leven kwamen. De hypothese, dat men met een politieke ontvoering of moord te doen zou hebben, blijkt derhalve niet langer houdbaar te zijn ie schakersgemeen» reeds aanmerkelijk Ie strijd gisteren een is geen spoor van een lach. lcower. de geestige, die morls causa wordt genoemd, istbare vroolijkheid behouden. Vooral Sptelmann is terneergeslagen. Geen 1 ook: terwijl de anderen remise maakten de kans daartoe hebben. s»aal z 8 n r den rug. Heen dr Ta larom hier c t zijn onv» partij tegen Eliskases op zijn sproken bedenkelijk. ind in 1 vermoed hebben, dat dr Tartakowi zou verliezen van Sir G. A. Thomas. 1„ een Siclliaansche partU maakte hl) een grove blunder, waardoor hij een pion verloor. Zijn I stelling werd hierna zoo hopeloos, dat de winst gelschman nog slechts een kwestie s. Geruim! midden op het bord Sir Thoi knoopte. Een fantastische partij speelden Spleim en Schmidt. De opening was een get Fransche. waarbij Spielmann ziin Paard leruimen tlld werd zijn koning bord geheel geïsoleerd, terwijl matnet rustig om hem heen- lo" fl 1 Koning op d2 plaats Schmidt dat telling zat te start engewoon opvallei jen pion op a7 met zijn Paard en even later 1 sloeg hö met z(jn ander Paard op h7. De partö I werd zoo Ingewikkeld, dat geen der aanwezige toeschouwers er nog lets van begreep. Dooh Spielmann wist zich In een dergelijke wllder- g een weg te banen. Plotseling ontplool- 1 geen verdedl- j ilijkeeparti)U De Dultscher koos van het Dame-gambiet, vrijwillig liet Insluiten. Je opening volgens het bekende recept, doch werd voor problemen ge- - - - it had een solide opstelling van' 1 waarbij hU ziin Looper vrijw E u w e behandelde de opi plaatst. Eerst I hU zorg 1 it zijn hangende ;r moest hö met en zwakken d-plon in het eindspel genoegen emen. Het gelukte hem om deze zwakkeling 'len, doch hl) verkreeg e. nl. een di" nieuwe zwakke 1 dubbel-pion ilcke stee, op de f-lön. In den stand, waarin deze partö werd afgebroken, staat hij Iets minder, doch hö zal hoogstwaarschijniyk remise ma' denkt hö er zelf ten minste ook over Keres, die met wit tegen Landa stuitte op een geduchten tegenst scherpzinnig en ingenieus hö ook speelde, steeds werden zün plannen doorzien en op de juiste wijze weerlegd. Het was een Slciliaansohe ver dediging met de draken-variant, waarin Landau spoedig het eindspel forceerde. Het zag er zelfs naar uit, dat onze landgenoot in het voordeel zou komen, doch door oen schiin pion-offer wist Keres de kansen in sön voordeel te doen kee- partü waarschünlök ""pSTo'en Eliskases speelden partijtje, een gevolg van het ietwat spel van de belde heeren. Ook hier werd Fransch gespeeld met Paard d2. Pirc bezorgde wells- Het schaaktournooi te Noordwijk Uitslagen van de tweede ronde BogoljubowEuwe remise NOORDWIJK, 9 Juni. De uitslagen van de partijen, gespeeld in de tweede ronde van het internationaal tournooi te Noordwijk luiden: Bogoljubov—Euwe afgebroken in iets betere stelling voor Bogoljubov. doch "waar schijnlijk wordt de partij remise, SpielmannSchmidt 1—0, Pirck—Eliskases y2y2. TartakowerSir G. A. Thomas 01. KeresL a n d a u afgebroken in een iets betere stelling voor Keres, doch de kans is zeer groot, dat de partij remise wordt. Omstreeks 't middernachtelijk uur vielen er nog twee beslissingen. Bij het napraten stelde Bogoljubov voor, zoowel aan Keres als aan Euwe, zijn partij remise te geven, hetgeen door beide tegenstanders werd geaccepteerd. De stand na de tweede ronde luidt: 1. Sir G A. Thomas V/2 punt. 2. Spielmann 1 punt tJlus 1 afgebr. partij. 3. 4 en 5. Pirc. Euwe en Bogoljubov, ieder De match AljechinFlohr Geen secondanten AMSTERDAM, 9 Juni. Zooals Bekend is het contract tusschen Aljechin en Flohr voor de match om het wereldkampioenschap reeds geteekend en bevat o.m. de bepaling, dat in September 1938 een derde deel van het overeengekomen bedrag gestort zal zijn op een Engelsche of een Fransche Bank en de rest voor het begin van de match in 1939. De match wordt gesneeld in October^ November en December 1939 in verschillen* de steden van Tsjechoslowakije. Een merk* waardige bepaling is voorts, dat er geen se* condanten zullen worden aangewezen, het geen in de matches tusschen Aljechin en Euwe wel het geval was, zoodat beide groot meesters geheel op zichzelf zijn aangewezen- Overigens zijn de voorwaarden dezelfde als die, welke bij de match Euwe-Aljechin over eengekomen waren. AMSTERDAM HET NIEUWE GARNIZOEN Woensdag 15 Juni komt, naar wij al eens eerder hebben gemeld, het nieuwe garni zoen in de hoofdstad. Het is de luchtdoel- artillerie waarvan een regiment voorloopig hier wordt gedetacheerd. Een ander wapen kan niet worden verwacht heeft de Minister van Defensie bericht BEVOLKINGSCIJFERS Blijkens mededeeling van het Gemeente lijk Bureau van Statistiek zijn in de week van 22 tot 28 Mei 174 huwelijken gesloten, 223 geboorten en 128 sterfgevallen aange geven. Willy stond op. Ze was niet in staat tot verweer, keek den koster aan met oogen vol nameloos wee. Verstond hij die oogentaai? Misschien, want op milderen toon vervolgde hij: ,,'t Gaat verkeerd mè je, kind! As je berouw heb, dan mö je da de Heere zegge. Vader en moeder hoore je nie meer. En as ie verdriet heb. dan mó je daarmet ök bai de Heere zain. Davoor hoef ie nie hier te komme, da kè je in je aige huis doen. Denk nou maar deris één oogenblikkie, daddik je vader ben en doe, waddik je zeg. Ga na huis en bid om vergeving va je zunde. Nog is et de taid der genade, nóg staat het Vaderhuis voor je ope, maar as jai je nie bekeert, dan zie je vader en moeder nöit meer terug. Enne, en 't mot je netureluk nie daarom te doen zain, om je vader en moeder terug te vinde, maarre, maar om de rechtvaardige toorn des Heeren te ontvlieje en „Dag Zwaanswijk! Ik geloof niet, dat vader je dankbaar zou zijn, als hij je hoorde' Met groote schreden ging ze tusschen de graven, was al op het kerkplein, eer de koster woorden vond. „Ik heb et er angezaid", mompelde hij en ging terug naar huis. Willy's woorden hadden hem dieper getroffen dan hij weten wou. Daar ging ze. Uitgestooten. .Verjaagd van het plekje, dat haar dierbaarder was dan elke andere plaats op de wereld. Nu maar weer terug naar de stad, naar haar werk, naar haar lichtlooze toekomst. Het leven maar aanvaarden, niet achter om zien, ook niet vooruit, leven bij den dag, en in den nacht niet vragen, wat de morgen brengen zal. Geen blik wierp ze meer op het verlaten huis. Weg moest ze, het dorp uit. Eerst op het stille gedeelte van den Stationsweg matigde ze haar gang. Dan ineens: „Willy!" Ze schrok op, „Kol" „Willy, vergeef me, ik heb hier een brief van je vader". „Een brief?" „Ja, vergeef het me. Ik Ze griste hem de brief uit de hand. „Niet hier openmaken, Willy. Thuis. Toe, beloof me dat." „Maar ik „Je begrijpt het niet, nee, maar luister, of eigenlijk, wat ik te zeggen heb staat er in. Er is een briefje van mij bij. 't Was klaar om te posten, morgen zou ik het gedaan hebben." „Maar wat is er dan?" „Die brief heeft je vader aan je geschreven op Oudejaars avond. Ik wou er geen vreemde oogen in hebben. Ik wou je hem op Nieuwjaarsdag geven, als ik je even alleen trof. Je was er niet en ik werd ziek. Gisteren ben ik voor het eerst buiten geweest, maar o, als je wist, wat ik er een ellende door gehad hebIk had hem aan je man moeten geven, ik had hem ook door mijn moeder bij je kunnen laten bezorgen, ik ik haat er mezelf om." „Ik haat je niet. hoor jongen! Een brief van vader Ze snikte. Hij, in een opwelling, sloeg zijn arm om haar heen. „Willy, mijn Willy." Dan in wilde schrik: „zusje!". Zoo klein leek ze, zoo ten gei en de vrouw van een ander. Ze voelde zijn denken, maakte zich los uit zijn verslappende greep. „Ja, je zusje. Jongen, ik vergeet onze jeugd niet. Nooit. Ik dénk je voor de brief. Ik dank je, dat je hem mij persoon lijk gegeven hebt. Dat was heusch het beste. Kol" „Dus je vergeeft „Als er iets te vergeven valt, ja dan doe ik het van harte. Maar Ko, straks op het graf je vader jé wéét zeker, hè? Juist, 't Was zoo vreeslijk. Daér zelfs geen rust. Maar nu o, die brief! Ik dank je zoo." Haar koude vingers omknelden zijn gloeiende hand. Even keken ze elkaar recht in de oogen, dan wendde hij zijn blik. „Ik moet gaan, maar als ik ooit iets voor je doen kan. Willy, je kunt altijd op me rekenen. Zul je daaraan denken?" „Ja, dat zal ik." „En beloof je me, den brief pas thuis te lezen?" „Ja. Die lees ik straks, als ik alleen ben." Ze scheidden. Eens, toen ze kwam, had heel een dorp met vreugde het meesterkind welkom geheeten. Thans, nu ze ging, was er één mensch, die met weemoed haar nakeek. LIV. Een groot couvert een verklarend briefje een kleiner couvert, dan leest Willy: Mijn lieveling. Het is vreemd, maar ik voel me gedrongen, je te schrijven. Morgen hopen we elkaar te zien en dan zal ik het misschien dwaas vinden, dat ik schreef, maar nu, ik kan niet anders. Zie je, kind, het is me, of je bij me bent en ik met je praat. Nee, denk niet, dat ik verdrietig ben, al zit ik hier alleen. Ik vóél me niet alleen en het komt er toch feitelijk maar op aan, hoe een mensch zich voelt, hè? Jij voelt je op dit oogenblik misschien wel veel eenzamer Je moet me hier eens zien zitten. De tafel heb ik keurig gedekt, net als moeder het deed, en er staat een schaal oliebollen voor me klaar, een flinke, hoor! Kobus Zwaans wijk, die beste jongen, is ze me komen brengen. De goede menschen wilden me met alle geweld bij zich hebben, maar: ik was liever thuis. De juffrouw wou beslist blijven, maar ik heb haar de deur uitgejaagd. Bij den oudejaarsavond hooren geen vreemden, dacht ik. Dien vier je in eigen kring. Daar zit ik nu. Tegenover me zie ik moeder, jou zie ik op je oude plaatsje en Hans zit aan den anderen kant van de tafel. Kind, wat hebben we het toch goed gehad met elkaar, al die jaren. We zijn lang niet dankbaar genoeg geweest. Ik was vreeslijk bedroefd, toen ik hoorde, dat jullie niet kwamen. Ik heb een moeilijke middagj gehad en het was een zware gang naar de kerk. Voor ik daar heen ging, kindlief, kreeg ik je brief. Dank daarvoor, mijn lieve ling! Ja, ik wist wel, dat het je niet gemakkelijk viel. me alleen te laten, ik wist wel, dat je in gedachten bij me zou zijn, maar het doet goed, het nog eens van jen zelf te hooren. Slot volgt.Jl Hun Geluksland door D. Menkens v. d. Spiegel verschijnt in boekvorm plm. 400 Pag., gebonden in prachtband f 2.75. Bestellingen nu reeds op te geven aan Uw boek handelaar, den agent van dit blad of aan de administratiebureaux.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2