Jtieuuie £>ifcd|r (£<mrnut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken I.G.B. abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaalsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/2 cf. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 38936 VRIJDAG 10 JUNI 1938 19e Jaargang aiibertentieprijjen: Van I tot 5 regels f U7'/j Elke regel meer0.22'/, Ingezonden Mededeelinger» van 1-5 regels2-30 Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan '1 bureau wordt berekend 0.10 NO. 6414 *3* HET BELEID GERECHTVAARDIGD Waar de dictatuur oppermachtig heerscht, 'daar worden de ervaring Jeert het tel kens weer de minderheden onderdrukt. Het naast elkaar gelijkwaardig optreden van verschillende groepen, dat een natuur lijk verschijnsel is in landen, waar de vrij heid van gedachtenuiting wordt, geëerbie digd, is onder het dwangregiment van den eenheidsstaat niet denkbaar. De verschuivingen in Oostenrijk hebben het verschijnsel der verdrukking van^jnin- derheden weer eens duidelijk voor "de aan dacht geplaatst: ook daar deed de vervol ging der Joden haar intrede, nadat zij in Duitschland vrijwel inheemsch was gewor den. Het kan niet al te zeer verwonderen, dat menig warmvoelend Nederlander deernis uitte met deze verdrevenen, die, van land en goed beroofd, hun vaderland moesten prijsgeven om elders heul te vinden. Menigeen richtte zijn grieven tegen het Kabinet, dat eenige nuchterheid betrachtte bij het bepalen van zijn houding tegenover deze vluchtelingen van elders en de maat regelen tegenover binnenkomende vreem delingen verscherpte. Was ons vaderland immers niet door de eeuwen heen een toevluchtsoord geweest voor ballingen en had Holland niet zijn haam gevestigd vanwege zijn aloude gast yrijheid jegens vluchtelingen? Wij twijfelen er niet aan, of dit beroep op medelijden met den medemensch moet ook de leden van dit ministerie getroffen hebben, en tochde Regeering vol hardde bij haar houding. En wij "ïijn dankbaar, dat zij voet bij stuk hield. De ervaring heeft namelijk thans het Nederlandsche volk toch wel duidelijk ge leerd, dat in aangelegenheden als deze niet het laatste woord is aan gevoelsover wegingen, maar dat ook het koele •yerstand in deze meespreekt. De bomaanslag, te Rotterdam gepleegd, heeft het bewijs gebracht van hetgeen wei nigen tevoren mogelijk zullen hebben ge acht: dat te Rotterdam de draden bijeen kwamen van een fijngesponnen inlernatio naai net van samenspanning. Rotterdam operatieplaats der Gepeoe wie zou dit eerder voor mogelijk hebben Nu echter de mogelijkheid wer kelijkheid bleek, werd als juist erkend het inzicht der Regeering, die tijdig maat regelen trof om te voorkomen, dat Neder land niet al te zeer door vreemde en ver dachte elementen wordt overstroomd. Ook op dit gebied is plaats voor maat regelen van defensie, al is het helaas zoo, dat daardoor eveneens beklagenswaardigen worden getroffen, die hulp van noode heb ben. De Regeering nam een pijnlijken maat regel, maar haar beleid is door de feiten gerechtvaardigd. 3 DE KERK IN HET VOLK Wij zijn geen kerkelijk blad in dien zin, dat wij eenzijdig steunen op of propaganda voeren voor een bepaalde kerk of kerk- formatie. Wij zijn geen kerkelijk blad maar dat heemt niet weg, dat wij de groote beteeke- nis erkennen van de kerk voor onze samen leving. Onze aandacht werd daarom getroffen 'door een geschrift, in Duitschland uitgege ven door landsbisschop Wurm, de lezer weet, dat aan Protestantsche zijde in Duitsch land ook bisschoppen voorkomen dat tot titel voert: De evangelische kerk in lietDuit- sche volk. In dit boekje heet het: „De evangelische kerk is nauw verbonden met den Duit- schen volksaard. Juist wanneer dat zoo is, moet de evangelische kerk ook een kerk in het volk zijn." Deze woorden kunnen eveneens worden 'toegepast op de kerk in ons vaderland: ook die kerk moet zijn een kerk in het volk. Niet een kerk boven het volk, die hoog boven het volk verheven is, het in onwetendheid laat en zich van de nooden en behoeften van dat volk niets aantrekt. Niet een kerk naast het volk, die eigen belangen beoogt en eigen doeleinden nastreeft, maar het eigenlijke volksleven onberoerd laat. Maar ook niet een kerk onder het Volk, met name wanneer de machtstaat op het geheele denken en willen van het volk beslag legt, dat volk geestelijk knevelt en in boeien slaat, gelijk in Duitschland te zien is. Neen, we hebben noodig een kerk i n het Volk, een kerk, die zelf in staat is haar ge- zegenden arbeid op eigen terrein te vol brengen en door dien zelfstandigen arbeid krachtigen en heilzamen invloed heeft op maatschappelijk en staatkundig terrein, in huisgezin en school, kortom op heel het gebied der samenleving. Die kerk in het volk heeft blijkens de jiistorie haar zegenrijken arbeid in ons .vaderland verricht en vruchten afgewor pen, waarvan we thans nog rijkelijk ge- ROODE KRUIS TE BERGEN OP ZOOM Prinses Juliana opent de jaarlijksche alg. vergadering Ontvangst ten stadhuize In de sociëteit „Thalia" te Bergen op Zoom, heeft het Nederlandsche Roode Kruis vandaag zijn jaarlijksche algemeene vergadering gehouden onder presidium van H.K.H. Prinses Juliana. Prinses Juliana riop in haar opening-» woord de talrijke aanwezigen een hartelijk welkom toe en sprak er Haar verheuging over uit dat het Roode Kruis de gast ma/.' zijn van de afdeeling te Bergen op Zoom, op een tijdstip dat deze stad haar roemrijk verleden herdenkt. Na dit openingswoord verzocht de Prinses mr. W. J. baron van Lijn den, den eersten-ondervoorzitter, de leiding der ver gadering te willen overnemen. Deze stelde voor een telegram van fluïde en verknochtheid te zenden aan H.M. de Koningin. In een korte rede wees baron van Lijnden vervolgens op het roemrijk ver leden van Bergen op Zoom. Mr. Dr. F. W. D 0 n k e r-rC u r t i u e bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het aantal transportoolonnes zich nog steed6 in stijgende lijn beweegt. Het aan tal bedraagt thans 84, terwijl in oprichting zijn afdeelingen te Emmen, Lochem, Om men, Delden en Bergen. Het plan tot uit breiding van het postennet met een 200-tal nieuwe posten, werd tot uitvoering ge bracht. Nederland bezit thans een net van hulpposten dat aan de meeste andere lan den ten voorbeeld kan strekken Aan 39 af deellngen is thans een bloedtransfusie dienst verbonden. Na de verdere behandeling der agenda punten werden de deelnemers door het Ge meentebestuur van Bergen op Zoom om vangen op het stadhuis, waar zij werden toegesproken door den Burgemeester drs P. A. F. Blom. Rede Prinses Juliana Deze rede werd beantwoord door Prins03 Juliana, die er op wees, dat Berger Zoom in den 80-jarigen oorlog nimmer in Spaansche handen is gevallen. De geschiedenis van deze 6tad nalezende vindt men opgeteekend, dat in het jaar 139/ een vreeselijke brand de stad verwoest heeft, uitgenomen het stadhuis en twee be lendende perceelen. De herinnering hieraan wordt bewaard door het rijmpje: In het zoetste van de Meye was tot Berghen groot ges-chreye, 't verbrandde alle, stocken en staecken behalve Olifant en Draecken. Olifant en Draecke waren de namen van de beide gespaarde huizen, in een tijd waar in elk huis een naam droeg. Maar kort daarna is de stad weer schooner opgebouwd en wat dit gerestaureerde stadhuis betreft, in den voorgevel geheel opgetrokken van gehouwen steen, boven dien hoofdingang, is de trotsohe spreuk ingebeiteld1: mille peri- culis supersum (duizenden gevaren kom ik te boven). Moge dit devies bewaartheid blijven moge dit gebouw, hetwelk wij zoo hoogelijk bewonderen en waarmede wij uw gemeente van harte gelukwenschen, in lengte van da gen gesipaard en bewaard worden. Prinses Juliana bracht vervolgens dank voor de verleende gastvrijheid en sprak de wensch uit, dat het bezoek van het Roode Kruis aan de stad er toe zal medewerken de banden tusschen de bevolking van deze srtad en het Roode Kruis te verstevigen. Tenslotte sprak de Prinses de hoop uit, dat Bergen op Zoom in die toekomst gespaard moge blijven voor rampen en ongelukken en moge groeien en bloeien. Vreemdelingen krijgen verblijfsvergunning Het ligt in het voornemen van den Minis ter van Justitie om, langs geleidelijken weg, te bevorderen, dat uileindelijk elke vreemde ling, die zich hier te lande vrij ophoudt voor langeren tijd dan 10 dagen achtereen voor visumpüdhtigen: 2 dagen en op wiens aanwezigheid men prijs stelt, dan wel wiens verblijf dient te worden aanvaard, in staat wordt gesteld om ten allen tijde, des- noodig, van zijn geoorloofd oponthoud te doen blijken door de vertooning van een aan hem schriftelijk verleende voorloopige ver- blij fevergunning. Houder van een dusdanige nog loopende erblijfsvergun-ning zal tevens in staat wor den gesteld, om, bij terugkeer na verblijf in het buitenland, weder ongehinderd langs een doorlaatpost binnen te komen. Pleidooi voor Schiphol AMSTERDlAM. 10 Juni. De Kamer van Koophandel heeft gisteren Schiphol bezocht en bij deze gelegenheid heeft wethouder Kropman de bcteekenis van de Amster- damsche luchthaven in het licht gesteld. In den loop der jaren heeft de gemeente gebouwd: het. station; drie groote vliegtuig- loodsen; werkplaatsen, een kantoorgebouw, betonnen plafonlds en verharde hanen, naoht- landingsinstallatie, enz enz., alles te zamen een kapitaal van f 7 miJlioen vertegenwoor digend. Na de onlangs door ons vermelde cijfers over het luchtverkeer gegeven te hebben, be sloot de wethouder met een krachtig pleidjoi voor het behoud van Schiphol als primaire haven voor het burgeriuchtverkeer. nieten mogen. Als die kerk ook in de toekomst haar taak verstaat en het Nederlandsche volk haar daartoe onder Gods zegen de middelen verleent, zal zij in dezen zwaren tijd nog van groote beteekenis kunnen zijn voor land en volk. Défilé voor het Prinselijk Paar Van Ouden van Dagen SOESTDIJK, 9 Juni. Vanmiddag hebben oudjes van dagen uit H i 1 v e r s u m, die in 50 auto's en 7 autobussen naar Soestdijk waren gekomen, voor Prinses Juliana en Prins Bernhard gedefileerd. De lange stoet van auto's reed langs het bordes, waar het Prinselijk Paar zich bevond, de Prinses met Prinses Beatrix op den arm. Twee oudjes uit de eerste auto, mej. Bra- kele en de heer Noorbergen, resp. 80 en 81 jaar oud, werden door den burgemeester van Hilversum, den heer Lambooy, en mevrouw H. de Stoppelaar, geb. Vis ser, presidente van de Hilversumsche huisvrouwen vereeniging, die dezen tocht had georganiseerd, bij het Prinselijk Paar op het bordes gebracht, waar zij bloemen aanboden. De Prinses onderhield zich eenige oogen- blikken met hen. DE AARDAPPELNOOD Poolsche aardappelen waren te krijgen Van verschillende zijden wordt ons gewezen op den abnormalen prijs van de aardappelen. Wij hebben reeds een en andermaal hierover iets geschreven of ingezonden stukken er over geplaatst. De toestand is zooals we reeds opmerk ten en enkele weken geleden reeds voorspelden, onhoudbaar geworden. Dat er spoedig overvloedig nieuwe aardappelen op de markt zouden komen, hadden wij in twijfel getrokken, doch een handelaar verzekerde ons, dat hfj volop verwachtte. Een andere groothandelaar is van een geheel andere opvatting. Hij deelt die verwachting niet, omdat zooveel aard appelen afgevroren zijn. Bovendien zul len ze voorloopig nog duur zijn, zoodat ze vooreerst nog allesbehalve „volks- voedsel" zullen zijn. Maar deze handelaar wijst ons er op, dat toen de nood reeds dreigde nog voldoende aardappelen van goede kwa- lteit te krijgen waren uit Polen, die ge leverd hadden kunnen worden tegen 2.50 per hectoliter (70 kg.) bij vrije invoer. Doch die invoer is helaas niet vrij gegeven. De auto-snelweg Den Haag-Gouda GOUDA, 9 Juni. Heden is op eenigszins feestelijke wijze de autosnelweg 's-Graven- hage—Gouda geopend door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en omstreken. In tegenwoordigheid van tal van autori teiten, die in feestelijken stoet naar het aansluitingspunt aan de Gouwe onder Waddinxveen waren gekomen, heeft de voorzitter van de Kamer van Koophandel de heer H. A. Schreuder, het wegvak Mid delwegGouwe geopend verklaard. Voor deze opening hield de hoofdinge nieur van den Rijkswaterstaat, de heer L. J. A. Bergansius een rede, waarin hij eenige bijzonderheden omtrent de totstand koming van dezen weg mededeelde. Kindje valt in kokende teer Ernstig maar niet levensgevaarlijk gewond Men meldt ons uit V o o r h o u t: Gistermiddag werden in de Boerhaave- straat alhier werkzaamheden verricht door arbeiders van de P.T.T. aan de ondergrond- sche leiding. Bij de werkzaamheden heeft men veelal in gebruik een daarbij behooren- de kachel, waarop de teer, welke voor de werkzaamheden noodig is, zoo goed als ko kend gehouden wordt. Bij het uitgaan der school kwamen veel kinderen hun nieuws gierigheid toonen in dit niet; alledaagech gebeuren in de straat. Daar de kleinen wel wat al te nieuwsgierig waren, werden zij meerdere malen door de arbeiders van deze voor hen eenigszins. gevaarlijke plaats weg gejaagd. Toch had het ongeveer 4 IA-jarig doch- tretje van den smidsknecht A. M. alhier hef ongeluk, om, achteruit loopende en spelenderwijs tegen bovengenoemde kachel met daarop de teer te loopen, waardoor deze omviel. Het meisje kwam in de wegvloeiende kokende teer te val len, met het tragische gevolg daï zij haar handjes en boven dij beien deerlijk verbrandde. Onmiddellijk werd de plaatselijke ge neesheer dr. H. A. G. Bots gewaar schuwd, welke het jammerende meisje hetwelk inmiddels in haar ouderlijke woning was gebracht, aajn een onder- zoek onderwierp. Deze constateerde dat voormelde lichaamsdeel on ernstig wa lvin verbrand. De toestand van de kleine werd door hem wel ernstig bevonden, doch niet levensgevaarlijk. Door de gemeente-politie werd van een en ander proces-verbaal opgemaakt. DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD ZUID-SCHARWOUDE, 9 Juni. Heden middag is te Zuidscharwoude de 22-jarige P. Kardinaal uit Noordscharwoude bij sloo- pingswerkzaamheden aan een oude schuur, in aanraking gekomen met den electrischen stroom. De man was onmiddellijk dood Een aardig snapshot van het Prinselijk Gezin tijdens het défilé door ouden van dagen gistermiddag langs het paleis Soestdijk. Het ontvoerde knaapje Dood teruggevonden in een kreupelbosch bij Princeton Medeplichtige gearresteerd Naar uit Miami (Florida) wordt ge meld heeft de commandant van de g-men, die zochten naar den ontvoerden Skce- g i e Cash. Edgar Hoover, medegedeeld, dat het lijkje van het knaapje is gevonden nabij Princeton in een dicht kreupel bosch. De omgeving was verleden week nauwkeurig doorzocht. Hoover deelde tevens mede, dat een ver dachte is gearresteerd, n.l. de 21-jarige Franklin Perce McCall. Deze heeft bekend, de brieven om het losgeld te hebben ge schreven en de 10.000 dollar in ontvangst te hebben genomen. Het geld is gevonden. McCall heeft niet bekend, dat hij het kind heeft ontvoerd, of dat hij verantwoor delijk is voor zijn dood. Deze jongeman werkte als chauffeur van vrachtauto's bij boeren. Hij is gehuwd en gedurende twee jaar heeft hij met zijn vrouw in een flat in een huis van James Cash, den vader van het slachtoffer, gewoond. In April j.l. is het echtpaar verhuisd. Het lijkje van het knaapje Cash verkeer de in een verren staat van ontbinding, toen het in een boschje palmen, een paar kilo meter ten Westen van Princeton werd ge vonden. Men veronderstelt, dat nog andere per sonen dan McCall bij de zaak betrokken zijn. McCall, een blonde kleine man, die o.a. bij zijn schoonvader als chauffeur op vrachtauto's werkte, werd, zoo wordt ge meld, sedert Zaterdag bewaakt. Volgens niet bevestigde berichten zou hij de fede rale politie begeleid hebben naar de plaats waar het lijkje van den "kleine verborgen was. Een schoenendoos, waarin de vader van het ontvoerde knaapje de 10.000 dollars losgeld had gedaan, lag in stukken ge scheurd onder steenen voor het huis van McCall's schoonvader, Joseph Hilliard. VERDRONKEN STEENBERGEN, 9 Juni. Twee jongens waren aan het zwemmen, toen plotseling de 21-jarige A. van Tooren in de diepte ver dween. Zijn kameraad kreeg op dat oogen- blik kramp, zoodat hij geen hulp kon bieden en zelf moeite had op het droge te komen. Van Tooren werd eenigen tijd later opge haald, doch de inmiddels ontboden genees heer kon slechts den dood constateeren. ELIXIR D'ANVERS HCCG F Jt E LIKEUR VALKENBURG (L.) Hotel Fnanssen Bondshotel A.N.W.BK N A C. S0 kamers, koud en warm stroomend water. Lift. Centrale verwarming. Eigen garage gratis. Pensionprijs 3.50 tot i*—, De AKU jubileert Drukbezochte textieldag te Arnhem hartelijke toespraken ARNHEM, 10 Juni. In het kader van haar zilveren jubileumsviering heeft de A.K.U. den geheelen Donderdag gewijd aan haar vrienden uit de textielnijver heid. Driehonderd van de belangrijkste industrieelen en verdere vaklieden op dit gebied verzamelden zich des och tends te Ede, waar zij door den heer De Brauw namens de Algemeene Kunst zijde Unie werden verwelkomd. In vijftien groepen van twintig, elke sectie begeleid door twee deskundigen voor de toelichting, bezocht dit uitge lezen gezelschap het uitgestrekte fabriekscomplex. Aan een koffiemaaltijd in het gebouw .,de Reehorst" werd het woord gevoerd door Prof Ir. de V o o y s, directeur van do A.K.U. die memoreerde dat 25 jaren geleden het eerste pakje Nederlandsche kunstzijde uit Arnhem naar Amsterdam werd gezon den ter waarde van f52.60. Om uit dit bescheiden begin het reusachtige bedrijf van tegenwoordig te kunnen opbouwen, heeft de A.K.U. langen tijd vooral dienend moeten te werk gaan, teneinde het nieuwe product ingang te doen vinden bij de verwerkende textielindustrie. De Kunstzijde-Industrie verheugt zich har telijk over de goede verstandhouding welke tot de algemeene textiel-nijverheid is ont staan, een vriendschap, die door dit talrijke bezoek opnieuw werd onderstreept. Bij dit betoog van Prof de Vooys sloot zich vervolgens de heer Jacq. Daniels aan, als directeur van het Internationaal Kunstzijde Verkoopkantoor, doch tevens in cidenteel als eerste Nederlander, die zich „in de kunstzijde" begeven had. De heer Daniels wees erop, dat dit levendige artikel kleur eit fleur gebracht heeft daar waar deze vroeger ontbraken. Voortgezette sa menwerking tusschen alle betrokken indus trieelen kan in dit opzicht nog tot aanmer kelijke werkverrruiming leiden. Namens de gasten sprak de heer H. P. Ge Iderman C.M.zn. een woord van dank. niet alleen als algemeen voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, doch tevens als woordvoerder van zijn eigen branche „de Textielindustrie Een onafzienbare stoet van auto's vervoer de daarna het gezelschap van Ede naar Arnhem, alwaar eveneens aan de fabriek een kort bezoek werd gebracht. Bijzondere belangstelling trok een zeer overzichtelijke tentoonstelling inzake kunstzijde en haar toepassing, door de jubilaresse met tulent en smaak ingericht. Tenslotte is in het Rembrandt Theater een thee aangeboden, Vestigingsbesluit bakkersbedrijf Vestigingseischen vastgesteld Thans zijn ook voor het bakkersbedrijf 'vestigingseischen ingevolge de Vesti gingswet-kleinbedrijf, vastgesteld Staats blad 660 bevat 't desbetreffende Kon. be sluit, dat gister in werking is getreden. De formuleeringen van dit Vestigings- besluit-Broodbedrijven 1938 komt vrij wel overeen met die van het Vesti- gingsbesluit-Slagersbedrijven 193S. Crediet aan Belgische regeering Groot f 35 millioen Naar wij vernemen heeft een Neder landsch bankierssyndicaat onder leiding van de heeren Mendelssohn en Co Amster dam en de Nederlandsche Handel Maat schappij N.V. aan de Belgische regeering een crediet verstrekt van f 35.000.000. Het crediet wordt verleend in c^n vorm van driemaandswissels welke ter keuze der Belgische regeering driemaal achtereen vol gens geheel of gedeeltelijk met drie maan den kunnen worden verlengd. De Belgische regeering heeft een soortge lijke credietoverecnkomst in Zwitserland af gesloten. EEN KOFFIEKAN OMGETROKKEN Het éénjarig dochtertje van de familie W. te Zevenbergen heeft in een onbewaakt oogenblik een kan mev warme koffie omge trokken. Het werd daarbij zoodanig met brandwonden overdekt, dat het aan de ge volgen is overleden, A. W. R0EL0FS SCHORTENINDUSTRIE GEMERT '^Het befere genre schort Kleurecht Waschecht Bij alle goede manufacturenzaken VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Prinses Juliana heeft heden het Roode Kruis-congres te Bergen op Zoom geopend Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het enquête-voor-? stel-Wendelaar inzake de kwestie Oss. De Tweede Kamer heeft de interpellatie Visser over het asylrecht behandeld. Het schaaktournooi te Noordwijk. Verschenen is het jaarverslag der R.V.S Voorgesteld wordt een dividend van 30 en 10 pet. Het jubileum van de A.K.U. Jaarvergadering van Chr. Nat. School onderwijs te Utrecht. Het ongeval nabij Zevenhuizen, waarbij een electrische trein een vrachtauto greep, heeft twee dooden geëischt. Een interview met Tsjang Kai Sjek over China's weerstand. De rechtschen op 13 K.M. van CasteL Ion. De Chineesche troepen hebben Tsjeng- tsjau ontruimd. SoLn .n Qronzên Qorr.n D.uf.r Ploalweeken en Uze-conshvckes N V. Constructs vrkplqols ITTÏöëhirv»foï>nIi^I.G-B-j Basalt inetegels In alle kleuren. TROTTOIRBANDEN - en*. N.V. HOLLANDSCHE BASALïlNE TEGELFABRIEK - ROTTERDAM De intocht der Geneeskundige troepen te Gorkum Hoe een stad haar garnizoen ontvangt Donderdagmorgen vroeg was Gorkum in feesttooi en ontving deze garnizoens plaats vanouds haar nieuwe troepen, het bataljon geneeskundige troepen. Te tien uur per trein gearriveerd, stelden de troepen zich op het Stationsplein op* Voorafgegaan door de Kon. Harmonie „De Bazuin", trokken de troepen de bevlagde stad in. Op de Groote Markt werd gedéfi- leerd voor militaire en burgerlijke autori teiten. Na een marsch door de stad, waar voor veel belangstelling wrs, werd op het kazernepein, waar een groote menigte en vele autoriteiten aanwezig waren, een pa rade gehouden. Generaal-majoor S. W, Praag, inspecteur van den deskundigen dienst der landmacht, inspecteerde de troe pen, waarna hij een toespraak hield. Een driewerf hoera op de Koningin werd uitge bracht. De burgemeester, de heer C. Kootstra, sprak namens gemeentebestuur en burge rij, terwijl de commandant van hel batal jon, kapitein J. Blokhuis, eveneens een toespraak hield. „De Bazuin" speelde het Wilhelmus, waarbij de troepen den militairen eeregroet brachten. Ter gelegenheid van dezen gedenkwaar- digen dag voor Gorkum speelde het caril lon en werd de dag besloten met een con-» cert op de Groote Markt AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN De opzichter L. Walhout, wien vorige week bij het storten van beton voor de pijlers van de brug over de Noord te Alhlasserdam n ongeluk overkwam en die in ernestigen toe. stand werd opgenomen in het ziekenhuis te Dordrecht, is aldaar aan de gevolgen daar van overleden. Gisteren is op den hoek van de Meeuwen- laan en de Staalstraat te Amsterdam een autobus met een wielrijder in botsing ge komen. De autobus moest in de bocht uitwijken voor een tegenligger. Door de gladheid van den weg slipte de wagen en raakte daarbij een pass eerenden .vielrijder, die tusschen het trottoir en een achterwiel van de bus be kneld raakte en vervolgens tegen een boom werd gedrukt. Hij brak een bovenbeen en moest naar het O.L. Vrouwe-Gas-thuis wor den vervoerd. Na de botsing met den wielrijder ramda de bus nog een lichtmast, welke afknapte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1