Ilimuir gkiïtsd)* (üourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ONWEERSBUIEN TREKKEN OVER ONS LAND Vereen, voor Christelijk-Nationaal Schoolonderwijs ZOUTUANDE „HUIS TER DUIN A V A N G SEINPOST-BERICHT abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscfte zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 'h et. NO. 6413 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 3893f DONDERDAG 9 JUNI 1938 19e Jaargang abberttntieprij)tn: Van 1 tot 5 regelsf.171/» Elke regel meer f 022'1* Ingezonden Mededeelingeo van 1-5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekendf 0,\0 Op vele plaatsen sloeg de bliksem in Enkele tnenschenlevens te betreuren Groote schade aangericht lijtjd Na de broeierige warmte in de och tenduren is gistermiddag in verschil lende gedeelten van ons land het on weer losgebroken. De meeste buien (want het betrof ditmaal geen onweer over een breed front) waren weliswaar kort van duur, doch zeer hevig van aard. Felle bliksemschichten schoten schichtig uit den hooge. Op meerdere plaatsen sloeg het hemelvuur in. Ver schillende menschenlevens zifn te be treuren. Ook is groote schade, o.a. in het Westland aangericht. (Twee arbeiders gedood ANNA PAULOWNA, 8 Juni. Tijdens een onweersbui, welke zich hedenmid dag omstreeks vier uur boven Anna Paulowna ontlastte, zijn twee land arbeiders door den bliksem getroffen en gedood. De mannen kwamen met nog twee ka meraden het bietenveld van den landbou wer C. Geerligs op, gelegen aan den Veer- ,weg, toen zij plotseling door het hemel vuur tegen den grond werden geslagen. Zij waren op slag dood. De omgekomenen zijn de 55-jarige G. Boontjes, wonende aan de Molenvaart te Anna Paulowna en de 48 jarige B. de Dreu, wonende aan den Veer- weg aldaar. Beiden waren gehuwd en va der van drie kinderen. Het stoffelijk over schot is naar de woningen der slachtoffers overgebracht. Boerderij in vlammen opgegaan ANNA PAULOWNA, 8 Juni. Op het on weer, dat zich vanmiddag boven deze ge meente ontlastte, en waarbij een tweetal landarbeiders door den bliksem werd ge troffen en gedood, volgde een tweede bui, die veel heviger was dan de voorafgaande. De bliksem sloeg in de boerderij van den landbouwer J. Waiboer aan den Veerweg. Vier arbeiders bevonden zich op dat' oogen- blik in de schuur, waar zij zaten te schaf ten. Niemand van hen werd getroffen. Dc bewoners waren tijdens het inslaan het hemelvuur niet thuis. De boerderij brandde geheel uit. De pchade wordt door verzekering gedekt. Noodweer te Baam BAARN, 8 Juni. Een hevig onweer, gepaard gaande met zwaren regenval en hagelbuien, ontlastte zich vanmid- ■J - dag omstreeks vier uur boven Baarn. In een minimum van tijd waren de stra ten geheel wit van de hagelstecnen, welke too groot als knikkers waren. Verschillende gedeelten van het dorp lie- Sen onder water. In de Nieuwstraat stroom e het water over de hooge trottoirs. In de Parkstraat en de Oranjestraat was er even eens van den rijweg niets meer te beken nen en stond het water van trottoir tot trottoir, evenals in de Nieuw Baamstraat en op het Stationsplein. Het verkeer ondervond van een en ander veel hinder. Het rijwielverkeer was er 'het minst prettig aan toe. Het water reikte op énkele punten tot aan de as van de fietsen. Windhoos over Leersum LEERSUM, 8 Juni. Het onweer, dat zich vanmiddag omstreeks half vijf bo ven de provincie Utrecht ontlast heeft, ging te Leersum gepaard met een windhoos en een zware regen- en hagelbui. De hagelsteenen hadden de grootte van duiveneieren. Verschillen de boomen werden vernield, terwijl tal rijke ramen het moesten ontgelden. In verschillende tuinen werd groote scha de aangericht. Op den rijksweg U t r e c h t—A r n h e m knapte een dikke boom af. Deze kwam dwars over den weg te liggen, waardoor het geheele verkeer gedurende eenigentijd stagnatie ondervond. In zijn val sleurde hij de bovenleiding van de tram mee. De po litie trad krachtdadig op en nam onmid dellijk maatregelen om de schade te her stellen en het verkeer doorgang te verlee- nen. Verschillende wégen in den omtrek iwerden eveneens door omgewaaide boomen versperd, doch ook hier trad de politie op om het verkeer te regelen. Gelukkig hebben zich tijdens het nood weer geen persoonlijke ongelukken voor gedaan. Bliksem in boerderij geslagen LANGWEER, 8 Juni. Tijdens een hevig onweer is vanmiddag omstreeks vijf uur de bliksem geslagen in de boerderij, bewoond döor den landbouwer K. Visser te Lang- weer. De boerderij brandde geheel uit, ter-1 wijl de inboedel verloren ging. Verzekering! dekt de schade. Door den bliksem getroffen OSS, 8 Juni. Vanmorgen is de 56-jarige landbouwer G. Tiemissen wonende te Li- tooien, toen hij zich op weg naar het land bevond, tijdens het onweer dat boven deze stad woedde, door den bliksem troffen en op slag gedood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van acht kinderen. Twee boerderijen in vlammen opgegaan BEILÊN, 8 Juni. Kort na zeven uur is alhier door bliksemslag een brand ont staan, welke twee boerderijen in de asch heeft gelegd. Het hemelvuur vloeg in een boerderij, gelegen in het gehucht Hijken en bewoond door de gebroeders Hegen. De hoeve brandde als een fakkel. Het vuur sloeg over naar de aangrenzende, met riet gedekte boerderij van den landbouwer M. Schuring. Beide oude Drentsche hoeven met de daarbij behoorende schuren brand den geheel uit. De handbrandspuit uit H ij k e n was tegen het vuur niet opgewassen zoodat de hulp moest worden ingeroepen van de brandweer van B e i 1 e n. die bij haar aan komst slechts de uitgebrande boerderijen vond en zich tot de nablussching moest be palen. De inboedels der beide hoeven gingen in vlammen op. Verzekering dekt de schade. Nabij W ij s t e r in dezelfde gemeente sloeg de bliksem in ccn schuur, behooren de tot de boerderij van den landbouwer S. van der Kooi. De schuur brandde geheel uit. Ook hier wordt de schade door ver zekering gedekt EMMEN, 9 Juni. Het onweer mn gister avond heeft ook in Zuid Barge, gemeen te Emm en, een slachtoffer geëischt. In de woning van den arbeider B. Kuipers zat het gezin aan tafel voor het gebruik van het avondmaal, toen de bliksem insloeg. Alle in het vertrek aanwezigen geraakten min of meer bewusteloos, maar zij kwamen spoedig bij, behalve het 10-jarig zoontje Wil lem, dat op den grond bleef liggen. Dokter Hospers uit Emmen werd ontboden. Hij moest echter den dood constateeren. Brand werd niet veroorzaakt Gummilaarzen redden zijn leven VOORSCHOTEN, 8 Juni. Tijdens een on weer met vele ontladingen is hedenmiddag omstreeks half vijf de heer C. P. B. in een schuurtje staande in zijn tuin aan de Essen- laan door den bliksem getroffen, juist op het oogenblik, dat hij zijn rijwiel grejp. Nadat hij eenigen tijd bewusteloos had ge legen is hij naar Dr. M. ,\ian der Stoel ge gaan, waar bij onderzoek bleek, dat zijn rech terarm verlamd was en hij uit het linker oog niet meer normaal kon zien. In het schuurtje, waarin vele metalen voorwerpen en een rol gaas waren geborgen, zijn duidelijk de sporen van den bliksem te zien. Het mag een geluk heeten dat de heer B. gummilaarzen met dikke zolen aan had, waardoor vrij zelker zijn leven gespaard is Noodweer in 'den Achterhoek STEENDEREN, 8 Juni. Vanmiddag is tij dens een hevig onweer, dat gepaard ging met zwaren regenval, de bliksem in huize „Landlust" van den heer Planten geslagen. Electrische- en telefoongeleidingen werden gedeeltelijk vernield, doch brand ontstond niet. Ook in de omgeving werd het electri sche net getroffen, zoodat de draden op den grond hingen. Te Hengelo in de Graafschap deed zich een merkwaardig ongeval voor. Hier sloeg de bliksem op een rijksdaal der, welke de groentehandelaar K., die juist aan het afrekenen was, in de hand had. De rijksdaalder werd geheel verbo gen en K. sloeg tegen den grond, doch bekwam geen letsel. Windhoos b\ het Westland NAALDWIJK, 8 Juni. Hert Westland is hedenmiddag door een hevig onweer, gepaard gaande met krachtige slagre gens en een windhoos, geteisterd. Aan verschillemidle te velde staande gewas sen werd groote schade toegebracht. Op cenige tuinderijen in de omgeving van Naaldwijk werd door een windhoos groote schade aan de kassen aangericht. Een groo te schoorsteen woei om, terwijl meer dan vijftig eenruiters door het noodweer werden emield. Met een slag, welke ver in' den omtrek werd gehoord, sloeg de bliksem in den nok van een groote druivenkas van den kweeker P. de K. te Naaldwijk. Het hemelvuur ver brijzelde de beide deuren, welke toegang tot de kas gaven, stukken hout werdén meters ver weggeslingerd en tal van ruiten werden geheel vernield. Een arbeider, die in de na bijheid van de kas werkzaam was, sloeg tegen den grond, doch bekwam geen letsel. De bomaanslag te Rotterdam Het Tweede Kamerdlid de Visser heeft n de Ministers van Buitenlandsche Zaken i van Justitie een aantal vragen gesteld -er de bomontploffing te Rotterdam, waar in hij bezwaren oppert tegen het z.i. eenzij dig onderzoek, dat van politiezijde in deze wordt ingesteld. De heer De Visser meent, dat de „ophitsingscampagne tegen de Sovjet-Unie in de pers" schade kan toebren- aan de handelsbetrekkingen tusschen Nederland en de Sovjet-Unde en meent, dat het politioneel onderzoek moet plaats hebben, volstrekt onafhankelijk van invloeden, die uitgaan van de kringen, waaruit het slacht offer voortkwam of van hen, die met deze kringen samenwerkten. Gevraagd wordt oi de Regéering een dergelijk onafhankelijk onderzoek krachtig wil bevorderen. Het goud van de „Lutine" „Karimata" op de plaats van het wrak TERSCHELLING, 9 Juni. Om kwart over negen vanmorgen was de „Karimafta" op de plaats van het wrak der „Lutine" aan gekomen. De leider van de bergingswerkzaam heden, de heer Bol, en de directie van de firma Doeksen, zijn met een der sleepboo- ten meegevaren. Onmiddellijk na aankomst werd de „Karimata" aan de tevoren uitgezette an kers vastgelegd. Thans worden de laatste voorbereidingen voor het baggerwerk ge troffen. Wanneer het gunstige weer er staat Dp het oogenblik nagenoeg geen wind aanhoudt, hoopt men nog heden met het baggerwerk te kunnen beginnen. Het af te baggeren gebied is nauwkeurig door palen, welke in zee zijn geplaatst aangegeven. De gearresteerde wachtmeester In vrijheid gesteld Men zal zich herinneren, dat wachtmees ter v. d. W., die vroeger deel uitmaakte van de bekende Ossche brigade en wegens zijn groote verdiensten in de saneering van het Ossche milieu door de Koningin werd gedecoreerd, enkele weken geleden te Ter- neuzen werd gearresteerd als verdacht van onzedelijke handelingen met minderjarigen. Gisteren heeft deze zaak voor den Bosschen Krijgsraad gediend met het ge volg, dat v. d. W. onmiddellijk in vrij heid werd gesteld Uitspraak zal over aoht dagen plaats vinden. Voorts meldt het „Volk", dat de door den minister van Justitie „verspreide" leden van de marechaussee-brigade te Oss gisteren in de kazerne te Oss allen bijeen geweest zijn. Er waren ook eenige Officieren van het Wapen aanwezig. 's Avonds zijn de voormalige leden van de brigade weer naar hun nieuwe standplaat sen teruggekeerd. Bekneld tusschen muur en auto LEIDSCHENDAM, 9 Juni. Gisteren heeft in de Damstraat een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij de 72-jarige vrouw B., wonende te L ei d e n, zwaar werd ge wond. De vrouw liep in genoemde straat te venten en bevond zich juist voor perceel 25, toen een vrachtauto, welke zwaar met kisten groenten was geladen, uit de rich ting van de sluis naderde. Deze auto moest uitwijken voor een stil staande luxe auto. Aangezien de straat in dit gedeelte erg smal is, kwam de vracht auto zeer dicht langs de huizen, met het gevolg, dat de vrouw ernstig tusschen de muur van bet woonhuis en de vrachtauto bekneld raakte. Nadat men haar had be vrijd, werd zij de woning van den heer v. B. binnengedragen. De ontboden genees heer, dr Van Zeeland, die in de onmiddel lijke nabijheid van de plaats van het onge val woont, constateerde, dat de vrouw eeni ge ribben had gebroken en zware inwen dige kneuzingen had opgeloopen. In zorgwekkenden toestand werd de vrouw naar het Acad. ziekenhuis te Leiden vervoerd. De politie heeft van het gebeurde proces verbaal opgemaakt. CHR. GEREF. MEISJESVEREENIGINGEN De 8ste Bondsdag van den Bond van Chr. Geref. Meisjesverecnigingen zal Woensdag 22 Juni a.s. in de Chr. Geref. Kerk aan de Lauriersgracht te Amsterdam worden gehouden, onder presidium van mej. M. A. K1 i m o p. De morgenvergadering is geheel gewijd aan de behandeling van huishoude lijke zaken. In de middagvergadering zul len als referenten optreden mevr. J. M. S tol k-S ch o te 1. van Utrecht, onderwerp: „Meisjesroeping"; Ds. J. Hovius, Chr. Geref.predikant te Nieuwe-Pekela, onder werp: „De verloving" en de heer G. R ij k- sen. van Vianen, die een slotwoord spreken zal. De bondsdag vangt aan om 11 uur. De bond telt Thans 69 vereenigingen met 1250 leden. Jaarvergadering te Utrecht De moreele defensie onzer scholen Mr J. Terpstra UTRECHT, 9 Juni. Op de heden onder leiding van ds M. van Grieken te Rot terdam gehouden jaarvergadering van C.N.S. heeft oud-Minister mr J. Terpstra referaat gehouden over „De moreele defen sie onzer scholen". Referaat mr. J. Terpstra Onder moreele defensie verstaat spr. de voortdurende versterking van het Christe lijk onderwijs naar binnen, de nimmer-afla- tende zorg voor het innerlijk zuiver houden en krachtiger ma ken onzer Chris telijke scholen, zoowel wat leer plan en inrich ting als wat dc interne verhou dingen betreft. In de laatste jaren is, sprekers oordeel hieraan te nig aandacht ge schonken, eens deels omdat de strijd naar buiten zeer veel aan dacht en inspan ning vroeg, andersdeels om dat de financieelegelijkstelling, hoe zegenrijk ook, helaas een zekere eman cipatie der Chr. school van ons Chris- tenrvolk tengevolge heeft gehad. Spreker gaat dit ten aanzien van enkele onderdeelen uitvoerig na en let allereerst op de leerlingen onzer scholen. Gewezen wordt op den achteruitgang der geboorte-cijfers, en op den relatieven achteruitgang van Her vormden en Gereformeerden onder alle kin deren in Nederland beneden den leeftijd tien jaar (1920: Hervormd 38.14 pet., Gereformeerd 8.8 pet.; 1930: Hervormd 29.47 pet., Gereformeerd 8.5 pet.). Hiertegenover staat de sterke vooruitgang der R.K. (1920: *".28 pet.; 1930: 41.69 pet.; terwijl in 1935 van de 100 wettig geboren kinderen er meer dan 45 een R.K. vader hadden). Blijven in de komende jaren deze cijfers zich in dezelfde lijn bewegen, dan is te voorzien, dat over twintig jaren de meerderheid der geborenen R.K. zal zijn en binnen afzienbaren tijd de meerder heid van ons volk. In de laatste vijf jaren is er reeds een lichte daling ingetreden in het aantal leer lingen der Christelijke scholen voor gewoon lager onderwijs. Spreker wijst er verder op, dat onder deze leerlingen zich nog een aantal bevinden dat vermoedelijk thans grooter is dan voor heen die, wat de overtuiging der ouders betreft, meer op de openbare school thuis behooren. Fier kan een gevaar ontstaan voor het zuiver karakter onzer scholen. Het zou schijnbloei beteekenen als men terwille van één of enkele leerlingen aan dit karakter afbreuk zou doen. En het zou óók fout zijn, terwille van één of enkele leerlingen, van wier aanwezigheid het verkrijgen of het behouden van een leerkracht afhangt, de schoollucht te laten bederven, of tegen een teldatum leerlingen naar zijn school over te heve len en aldus, met overtreding bovendien van de regelen der Christelijke moraal, de goede verstandhouding met genabuur- de scholen te bederven. In de derde plaats gaat spreker na, of juist is de aanklacht, dat er geen Christelijke paedagogiek bestaanbaar is, althans niet bestaat. Hij meent, dat er ook aan de overzijde voor ons iets goeds kan zijn, mits in orga nisch verband gebracht met onze eigen be ginselen. Wat de leuze „de school aan de ouders" betreft, betreurt spr. in hooge mate, dat zoo vele schoolbesturen, ook besturen van Chr. scholen, de inning van de schoolgelden aan de gemeentebesturen hebben overgelaten. De redenen, welke hiervoor gewoonlijk worden aangevoerd, acht spreker allerminst afdoend. Uit een onderzoek, door het bureau van den Schoolraad ingesteld 'bij 29, meest groote, ge meenten, is gebleken, dat van de 1151 ge subsidieerde bijzondere scholen aldaar slechts 84 zelf de schoolgelden nog innen; van 558 Chr. scholen slechts 60. 90 Pet. van deze schoolbesturen trekken zich derhalve van de schoolgelden niets meer aan. De gemeente stelt ze vast, aan den gemeente-ontvanger worden ze als schoolbelasting betaald. Het eigenaardig verloop dezer geschie denis is, dat, terwijl één der redenen vóór de overdracht van de inning was het groot gemak, thans de hoofden der Chr. scholen soms krachtens de Wet ver plicht worden bij de inning hulp te bie den, maar nu in dienst van het gemeen tebestuur. Vervolgens gaat spreker de verhouding schoolbestuuronderwijzers na en bespreekt hierbij de geschiedenis van den kweekeling met akte. Er komen, wat dit laatste betreft, aan Chr. scholen soms toestanden voor, irvoor men zich moet scha men. Particulier initiatief, dat alleen kan teren op de schatkist, verdient niet veel waardeering meer. Het veronachtzamen in den laatsten tijd van de moreele defensie heeft tot gevolg ge had, versterking van het heilloos roepen om steeds meer regeling door de Overheid van hetgeen in eigen kring tot oplossing .gebracht moest zijn, doch bij gebreke van dien scheef groeide. Het heeft er voorts toe geleid, dat sinds eenige tientallen van jaren de groei van het organisatie-leven onzer Chr. scholen nagenoeg stil stond, hoewel bij de zóózeer gewijzigde verhoudingen ont wikkeling en uitbouw mogelijk en wen- schehjk was. Het heeft tot gevolg gehad, dat belang rijke vraagstukken als die van de scholen bonden, eigen inspectie, enz. niet tot een wet telijke regeling konden komen, omdat het aan de innerlijke kracht ontbrak om ze van binnen uit daarvoor rijp te maken. De strijd voor onze scholen naar buiten die nimmer eindigen zal zal in de toe komst slechts volgehouden kunnen worden, als ons Chr. onderwijs innerlijk sterk en ge zond blijft. Spreker eindigt met den harte- lij ken wensch uit te spreken, dat allen, die het Chr. onderwijs lief hebben, ook aan de moreele defensie ten behoeve van dit onder wijs hun groote belangstelling en activiteit zullen wijden. Jan Veltman overleden Te Utrecht is in den ouderdom van 81 jaren overleden de heer Jan Veltman, die in den Prot. Christelijken le venskring in vaderland en in België zeer be kend was. Wij behoeven slechts den naam van „de Vlaams che stoelenmatter" te noemen, om on middellijk de ge dachte levendig te doen worden aan Veltman, den schrijver, den uit beelder van het Vlaamsche volks leven. De heer Veltman was reeds 60 jaar, toen hij met schrijven begon, maar zijn boeken vonden destijds een grooten lezerskring. Ook de wandteksten, door Veltman vervaardigd, waren zeer in trek. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot vindt plaats op de tweede a" meene begraafplaats „Kovelswade", Utrecht, Zaterdag 11 Juni a.s. De teeltheffing op nieuwe aardappelen Het Tweede Kamerlid Groen heeft dien minister van Economische Zaken de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat het i ge-aardappelgewas door vorst- en wind- schade zoodanig geleden heeft, dat met vrij groote zekerheid mag worden aangenomen, dat de oogst zeer gering zal zijn? Is de minister niet van oordeel, dat, nu de eerste zeer geringe aanvoer reeds tegen een prijs van de hand gaat, die op zichzelf niet laag, doch, gelet op de geringe opbrengst, niet loonend is, door de noodlijdende tuinders aanstonds de heffing van 50, per H.A. on mogelijk kan worden betaald? Acht de minister deze heffing, waartegen over geen garantie van een loonenden prijs staat, niet des te meer onbillijk, nu er alle kans is dat het bedrag voor het doel waar voor het bestemd is, niet of slechts voor een deel noodig zal zijn, en dan zonder meer bate van het landibouwcrisisfonds zal komen? Is de minister onder deze omstandigheden bereid om de telers van vroege- aardappelen van deze heffing vrij te stellen, c.q. een rege ling te treffen, waarbij een heffing naa geveilde hoeveelheid wordt toegepast? DOMBURG Hotel SCHUTTERSHOF Telef. 2 d.v. A.N.VV.B. en K.N.A.C. Hotel 40 kamers. Centrale Verwarming, str. k. en w. water. Boxengarage. Pensionsprijs 4.—; vanaf 15 Juli 5.— en 5.50. VALKENBURG (L.) HOTEL „V O N C K E N" BONDSHOTEL A.N.W.B. 80 kamers alle m. str. water, tuin, terras. Garage 25 wagens (Vrij). Pens. pr. Hoofdseizoen 3.75, vóór en nd 3.25. Telefoon 72 Vraagt prospectus Hotel ITTMANN NUNSPEET (niet meer aan den grooten verkeersweg) Pensionsprijs Voorseizoen ƒ4.50 en ƒ5.— Hoogseizoen ƒ5.— en ƒ5.50 Grooten Tuin met allweather Tennisbanen HOTEL „HOF VAN HOLLAND" HILVERSUM Telefoon 6113 LUNCH f 1.25 DINER 1.75 UITGEBREIDE KOFFIETAFEL 1.00 ZALEN VOOR KLEINE EN OROOTE GEZELSCHAPPEN TOT 300 PERSONEN Badhotel BAD B0EKEL0 (De Zee op de Heide) Temidden van bosch.heide zee en strand VRAAGT PROSPECTUS tel. 3 (d. en n.) Centr. verw. Alle kamers stroomend koud en warm water. Vrij garage. Uitstekende keuken en verzorging. Voll. Pension tot 15/7 3,—3,50. Hoogseizoen f 4,—4,50. Geïll. prospectus op aanvr. Bondsh. ANWB. SCHOENEN HET BETERE MERK! VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen De jaarlijksche Theologische School dag van de Chr. Geref. Kerken te Apel doorn. Vergadering van de Vereen, voor Chr. Volksonderwijs te Arnhem. Mr. J. Terpstra heeft op de vergade ring van Chr. Nat. Schoolonderwijs ge sproken over „de moreele defensie onzer scholen". De Bond van Ned. Herv. Meisjes- vereen. op Geref. grondslag heeft te Utrecht vergaderd. De Bond van Geref. Vrouwenvereeni- gingen heeft te Utrecht de eerste Bonds vergadering gehouden. Het schaaktournooi te Noordwijk. Gistermiddag heeft het onweer ver schillende ongelukken veroorzaakt. Te Rotterdam zijn twee jongens by een ongeval gedood. De Japanners naderen thans de tijde lijke Chineesche hoofdstad Hankau. De Spaansche nationalisten maken vorderingen op het Teruel-Castellon- front. De drie-jarige diensttijd in Tsjecho- Slowakije. DE DORDREGHTSCHE ONDERLINGE CREDIETVEREENIGING N.V. DORDRECHT Groenmarkt 64 Anno 1871 B O U W-C R E D I E T E N EFFECTEN Ingwersen Co. Keizersgracht 382 Amsterdam Belast zich met de altvoering van Effectenorders, het Incas- seeren van Coupons en het nazien van Lotingen. TeL 32121 en 33879, onder Bearstfjd 31207 Schoonmaaktijd Alle stoomen is .nog. geen .Palthen"! .Btf lange na niet! „Palthen", dat is al het extra- vakkundige werk en al de extra-zorg, die alleen een groote fabriek als Palthe aan Uw goed kan besteden. Dat is b.v. het gratis chemisch bijverven van verschoten en uitge beten plaatsen. Dat is b.v. de krimpvrije behandeling, het motecht maken of onzicht baar stoppen. Kortom„Palthen" dat is het oerdegelijke werk van „PALTHE NTeer- lands oudste en grootste fabriek op haar gebied met meer dan 650 arbeiders! is PALTHE-TIJD Dr. H. NANNING's Zetpillen tegen Aambeien werken pijnstillend en genezen in korten tijd de ontstoken slijmvliezen. Demaakt hel in. <JOÏnCaOVOtm brenien ge. makkelijk. Verkrijgbaar bij alle Apotheker» en Drogiaten k fl. 1.50 per dooaje van 12 «tuks. PT. H. WANNING'» tUrm. Qem. F.WWk. N V, DEN HAAG. DE ELECTRICITEITSVOORZIENING Het Tweede Kamerlid Suring heeft een amendement ingediend op het wetsontwerp houdende algemeene regelen ter zake vac de electriciteitsvoorziening. Het amendement beoogt, de arbeidsvoor waarden van het personeel, in dienst van een geconcessioneerd bedrijf, voor zoover dat niet is een provinciaal of gemeentelijk be drijf, met gelijke wettelijke waarborgen te omringen als voor die van personeel, in dienst van laatstgenoemde bedrijven, in dé ambtenarenwet 1929 zfjn gegeven. CAFE RESTAURANT SEINPOST SCHEVENINGEN Bekend om zijn schitterende terrassen aan zee, OPENDE ZIJN NIEUWE GEHEEL MODERN INGERICHT RESTAURANT ONZE VOORTREFFELIJKE HUISKAPEL VERZORGT DE D I N E R-M U Z I E K

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1