Geestelijke Volksgezondheid op Geref. grondslag ROODE^STER VAN KRANTENJONGEN TOT UITVINDER WOENSDAG 8 JUNI 1938 EERSTE BLAD PAG. 3 NVv.h. J. GJLTAY ZN BOEKBINDERIJ JAPANS DUBBELE POLITIEK Japan tracht nog immer de fictie vol te houden, dat er in China in het geheel geen oorlog woedt, doch dat men daar heeft te maken met een aantal „incidenten", welke door „straf-expedities" worden gevolgd. Sinds de dagen van Versailles en Genève heeft immers het woord oorlog zulk een on- aangenamen klank gekregen, en bovendien zitten aan een officieele oorlogvoering in ternationale consekwenties vast, welke men beter doet, te omzeilen. Voor de nieuwe re- geering-Konoje moet het dan ook wel on prettig zijn, dat zij dezer dagen den Britschen en den Franschen ambassadeur heeft moeten ontvangen, die kwamen protesteeren tegtn de onbarmhartige bombardementen van de Zuid-Chineesche havenstad Kanton. De hui dige Japansche regeering immers tracht een bemiddelende positie in te nemen tusschen *t vrij zelfstandige Japansche leger en de meer aan banden gelegde Japansche buitenland- sche politiek. Zij beseft zeer duidelijk, dat het leger al te zeer zijn zin inzake China he^it willen doordrijven, en dat het zoo lang zaam aan tijd wordt, deze houding wat te gaan matigen wil men met de Europeesch- Amerikaansche mogendheden op niet al te -gespannen voet geraken. Vandaar dat men in Tokio thans heel onprettig gestemd is, ten gevolge van deze officieele protesten. Men gevoelt, dat men uit zijn fictie van geen oor log verdreven dreigt te geraken. Want aan de eene zijde eischt men volledige oorlogs rechten op, waaronder het bombardeeren -van Kanton behoort, voor zoover deze stad militaire waarde heeft, en aan den anderen kant wil men er aan vasthouden, dat men officieel met China nog in vriendschap leeft, en slechts niet langer kan dulden, dat Tsjang Kai Sjek en de „communisten" dit land naar den ondergang brengen. In Tokio is het gebouw der Chineesche legatie sinds langen tijd gesloten. De Chi- neezen zien niet in wat het baat, in deze stad vertegenwoordigd te blijven. Niet alzoo de Japanners. Zij handhaven hun officieele betrekkingen met China, zij beschermen de Chineesche onderdanen, die in Japan woon achtig zijn, en blijven zoete broodjes bakken. Zij willen immers voorkomen, dat de Ver- eenigde Staten voor de noodzakelijkheid zou den worden geplaatst, wapentransporten naar Nippon te verbieden, hetgeen onher roepelijk het geval zou zijn, zoo Washington tot het bestaan van een Chineesch-Japan- schen oorlogstoestand zou moeten besluiten. Immers, de Amerikaansche neutraliteits- v zou dan automatisch in werking treden. Het is niet onvermakelijk, te lezen hoe de Japansche pers zich uit dit netelig dilemma redt. Natuurlijk schaart zij zich geheel en al achter haar regeering, wier daden niet afgekeurd mogen worden. De „Japan Times" rept van de verre van vleiende belangstel ling van zekere Westersche mogendheden voor de Japansche methoden van gevecht voering in China, en doet alsof de protesten tegen de ongehoord wreede luchtbombarde menten van open steden even zoovele be- leedigingen zijn. „Wij zullen ons best doen, zoo vervolgt 't blad, onze natuurlijke veront waardiging in bedwang te houden. De Ja pansche soldaten en vliegers behooren tot de ridderlijkste en edelmoedigste krijgslieden ter wereld". De Spaansche burgeroorlog NIEUW RECHTSCH OFFENSIEF BIJ TERUEL Weer Britsche schepen gebombardeerd Engeland overweegt maatregelen Op het front van Teruel en Casilellon is door de rechtschen een nieuw offen sief ingezet; over een frantbreedte' van 80 K.M. woedt thans een felle tsrijd. Volgens berichten uit Valencia poog den reohtsche vliegtuigen het frojnt te bestoken. Jachtvliegtuigen der republikeinen leverden strijd en haalden twee der rechtsohe toestellen ,neer. Een Dulitsdhe piloot, die met een valscherm otnilaag was gesprongen, werd gevangen geno men. Twee der jachttoestellen van de republikeinen keerden beschadigd tterug. Rechtsche vliegtuigen hebben Alicante, Barcelona en Valencia gebombardeerd. Het Britsche e.s. „Thorpehaven" en da Brit- sohe tankboot „English Tanker" wei-den in brand geschoten; het Engelsche s.s. „Thurs ton" liep tengevolge van een bom-ea:plo6ie Sinds het uitbreken van den Spaamsohen burgeroorlog zijn reeds 56 Britsche schepen gebombardeerd of door duikbooten ;aange- allen; zes werden er tot zinken gebracht. Veertien Engelsche zeelui werden gedood; vijftigtal liep verwondingen op. Londen beraadt zich Naar aanleiding van het bombardeeren an Engelsche schepen in de Spaansche havens herinneren diplomatieke kring»en er- dat de Britsche regeering reeds sinds eenige dagen maatregelen onder -oogen ziet, die genomen zouden kunnen worden, om een herhaling van dergelijke inci<3enten te voorkomen. De Londensche regeering is in overleg ge<- treden met haar vertegenwoordigen-s te Barcelona en Burgos, om de maatreged en te nemen, welke noodig zijn, waarbij rekening zal worden gehouden met hun adviezen voorspellen. Gezaghebbende Britsche kringen bevesti gen, dat de regeeringen van Zweden en Noorwegen er in hebben toegestemd, deel te nemen aan een internationale commissie, welke belast zal worden met een ander- zoek naar eventueele bomaanvallen op open steden in Spanje. De Amerikaansche regeering, die -even eens werd gepolst, heeft nog geen defini tief antwoord gegeven. Frankrijk, Italië en Duitschland zijn. van het Britsche voornemen in kennis gfasteld. De Britsche gezant te Barcelona, die een onderzoek heeft ingesteld naar het bomhar- dement op Granollers, bericht, dat het cen trum van de stad, waar de meeste slachtof fers zijn gevallen, geen militaire objecten bevat. In de buitenwijken heeft hij even wel enkele fabrieken gezien en een vlieg veld. LBATAVUS" Saxonette Het lichte motor rijwiel v. iedereen. Eenvoudige bedie ning. Snelheid on geveer 30 km. per uur. Brandstofver bruik 65 km, op 1 liter. Prys 190.—, Vraagt uitvoerige beschrijving, welke gratis en franco wordt toegezonden. „Batavus" Rijwielen- en Motorenfabriek A. GAASTRA. Heerenveen. De Engelsche Jantjes zijn verheugd Zij krijgen film en radio aan boord De Britsche admiraliteit heeft besloten om alle oorlogsschepen, met uitzondering van de onderzeebooten, met film-, radio apparaten en gramophoons te voorzien. Niettegenstaande dit hoofdzakelijk uit pnedagogisch oogpunt geschiedt, kunnen deze apparaten ook benut worden om de manschappen te vermaken onder voor waarde, dat dezen de helft der onderhouds kosten betalen. Dat berekent, dat in doorsnee, de man por week slechts een farthing (ongeveer één Hollandsche cent) daarvoor zou moe- ton bijdragen. Bij het vertoonen van een film zou bo vendien het huren daarvan betaald moeten worden, maar in dat geval mag het door 'de manschappen te betalen bedrag per hoofd de 2 pence 0.08) en voor officieren 1 sh 3 (ongeveer 60 cent) niet overschrijden De marine heeft dit besluit der admira liteit met groote vreugde begroet, daar dit een zeer aangename onderbreking zal vor men van het vaak monotone leven gedu rende de lange Zuid-Afrikaansch vliegtuig verongelukt Gevallen in snb-tropisch oerwoud Nabij Evengelina. ruim dertig K.M. ten N. van de Limpopo-rivier is een Zuid-Afri- kaansch militair vliegtuig verongelukt, waarmede drie boksers van de militaire luchtmacht, met hun trainer van Bulawayo maar Pretoria vlogen. Het toestel werd door zoekende vliegtuigen teruggevonden. Blijk baar werd het bij het neerstorten in de hoornen van het oerwoud ernstig beschadigd' Uit de vliegtuigen werd geen teeken van leven gezien. Om het toestel te bereiken moet een weg worden gebaand door het subtropische oer- jvoud. Er dreigt oorlog in Zuid-Amerika Peru en Ecuador hebben grensgeschillen Tusschen die Zuid-Amerikaansche staten Peru en Ecuador heerscht momenteel een gespannen toestand, aangezien volgens be richten uit Quito, de hoofdstad van Ecuador Peruaansche troepen op 5 Juni j.l. de grens tusschen beide republieken zouden hebben overschreden en het Napo-gcbied beszet. De Peruaansqhe minister van oorlog heeft deze berichten ontkend, doch intusschen schijnen zich inderdaad Ecuadoriaansche plantages en militairen in Peruaansche han den te bevinden. In Ecuador grijpt thans de oorlogsstem ming snel om zich heen. De bewoners van 17 provincies zamelen geld in om vliegtui gen te koopen en de rijke "burgers bieden hun bezittingen, ja zelfs hun juweelen aan voor het geval er oorlog met Peru komt Hoe hevig de anti-Peruaansohe stemming is, bleek wel bij de straatdemonstraties te Quito. Groote drommen opgewonden burger? marcheerden door de straten en riepen: „Weg met Peru. Lang leve Ecuador en Co iumbia". Deze vriendschappelijke uitingen het adres van Columbia hebben betrek king op het conflict tusschen dit land en Peru in 193-L De Ecuadoriaansche minister van buiten- landsche zaken heeft een bespreking gehad met den Peruaansohen gezant, die nogmaals de hoop uitsprak, dat een vriendschappelijke regeling mogelijk was. GENERAAL CEDILLO IS NOG VRIJ Troepen der federale Mexicaansche regee ring hebben opnieuw pogingen gedaan om den rebellen-generaal C e d i 11 o in handen te krijgen. Bij een aanval op zijn hoofd kwartier maakten zij meerdere gevangenen doch zij slaagden er niet in, den aanvoer der in handen te krijgen. DE ARRESTATIES IN OOSTENRIJK Naar Reuter meldt zouden tijdens de Pinksterdagen te Weenen opnieuw Joden zijn gearresteerd. Van officieele zijde be waard men dienaangaande het stilzwijgen. Men schat in sommige kringen het aantal Oostenrijkers, dat in het concentratiekamp an Dachau zit opgesloten, op 7190. Het Tsjechoslowaaksche vraagstuk De Tsjecho-Slowaaksche ministerraad beraadslaagt nog steeds over de details, van het zgn. nationaliteiten-statuut Inmiddels heeft minister-president Hodza de ver tegenwoordigers der verschillende nationa liteiten ontvangen, waaronder ook afge vaardigden van Henlein. De minister van justitie, dr. Der er, heeft het Hongaarsche blad „Nemzet" een interview toegestaan, waarin hij over het nationaliteiten-statuut verklaart, dat dit niet voorziet in territoriale autonomie. Het beteekent dus: geen scheiding van Dui.tsch gebied van Tsjechisch, of van IIongaaa*sch van Slowaaksch gebied, maar wel een uit breiding van de reeds bestaande zelf beschikking der vier landen. De Poolsche bond in Tsjecho-Slowaikije heeft een schriftelijk protest gezonden aan minister-president Hodza, wegens het 'tier haaldelijk in beslag nemen van het Pool sche blad „Dozienik Polska" door de Tsje chische censuur, o.a. midden in de verkie- zings-periode. Bij het protest is een aantal nummors van het blad gevoegd, waarin groote wiitte vlekken voorkomen, de censor hceit hiier berichten en artikelen geschrapt. De Poolsche pers bericht verder, dat de Tsjechische censuur de voornaamste passa ges heeft geschrapt uit het interview, dat de leider van de Slowaken, mgr. H1 i n k a, de buitenlandsche journalisten he»eft verstrekt ter gelegenheid van de viering van den twintigsten verjaardag van de tm- derteekening van 't verdrag van Pittsburg. De bond van Polen in Tsjecho-Slowakije heeft mgr. Hlinka een schrijven gezonden, waarin het medeleven van de Polen in Tsjecho-Slowakije wordt betuigd met den strijd van de Slowaken en de hoop wordt uitgesproken, dat de Slowaken zullen over winnen. De belangen der Triëstsche haven Het Duitsch-Italiaansche aocoord Tusschen Italië en Duitschland is een accoord getroffen inzake de Italiaansche havenstad Triësv, om te garandeeren, dlat deze geen nadeelen zal ondervinden v.fcn den Oostenrijkschen Anschluss. Met ingang van 31 Mei zijn alle voorkeuers rechten door Duitsche Noord-zee-haveins of door aan de Adriatische zee gelegen ItaJi- aansche havens toegestaan voor kofffbe, cacao, katoen en thee afgeschaft. De spoorwegtarieven tusschen Oosterk- rijiksche stations en Triest zullen wordian gehandhaafd op een schaal, welke ti<an procent lager is dan de tarieven viiia deze stations naar de Duitsche Noordzeie- ■havens. Het officieele communiqué maakt gedn melding van andere Italiaansch-Duitecbe overeenkomsten, die tegelijkertijd zijn geslo ten. Hierbij zou er een zijn, welke den Jo den van Italiaansche nationaliteit hun bi Oostenrijk verworven rechten zou param- de eren. In Chelas, een voorstad van Lissabon, heeft door nog onopgehelderde oorzaak een buskruit-ontploffing plaats gevonden. In de betreffende fabriek werden vier vrou wen gedood; twee gebouwen werden v<sr- woest. Men vermoedt dat onvoorzichtig transport van kruit tot deze explosie heesft gelejd. j-r.pssb» Om radeloos van te wordenInslanline la2tablettenlnstantine brengen binnen luttele minuten al ver lichting. Onthoudt daarom Instantine stilt en voorkomt pijnen! Doosjes a 12 tabletten 70 ct., zakjes a 2 tabletten 15 ct. Een nieuw Duitsch- Tsjechisch incident Priester van motorfiets geworpen De Sudelen-Duitsche geestelijke Fischer, die zich van Ober-Moldau naar Eleonoren- hain begaf, om een stervende bij te staan, is, volgens het D.N.B., even voor het laatstge noemde plaatsje door Tsjechische soldaten aangeroepen en vóór hij zijn motorfiets tot stilstand kon brengen, ter aarde geworpen, waarbij hij verscheiden verwondingen op liep. In dezen toestand werd hij naar de gen darmerie gesleept. Eerst daar werd hem toe gestaan den stervende op te zoeken. Aan een arts, die den priester onzooht, werd door de Tsjechische gendarmerie verboden, den gees telijke een verklaring over zijn verwondin gen te geven. Een vergiftigingsproces te Luik Weduwe beticht van negen giftmoorden Voor het Luiksche gerecht is het proces begonnen tegen een zekere weduwe Bec ker, die verdacht wordt van negen vergif tigingen, vier pogingen tot vergiftiging, valschheid in geschrifte en diefstal. Aangezien alle beschikbare plaatsen inge nomen waren door de leden van de jury, talrijke advocaten en een leger van journa listen, was geen ruimte meer over voor het publiek, dat in grooten getale opgekomen was, om het proces bij te wonen en dat door de gendarmerie op de binnenplaats en in de gangen van het gerechtsgebouw werd tegen gehouden. De beklaagde, die omstreeks zestig jaar oud is, hield voortdurend vol, dat alle ve gen haar ingebrachte beschuldigingen las terpraat en leugens zijn. Zij verdedigde zich met buitengewone beheersching, zeker heid en zelfgenoegzaamheid. Toen de pre sident de kwestie van den aankoop en het gebruik van hoeveelheden digitaline ver sprake bracht, gaf de beklaagde een breed voerige uiteenzetting, waarin zij trachtte den aankoop van het vergif te rechtvaar digen mev een hartkwaal. Belangrijke referaten op het Congres te Driebergen DRIEBERGEN, 8 Juni. Gisteravond te 8 uur heeft het Congres voor Geestelijke Volksgezondheid op Geref. grondslag zijn zittingen hervat en was Dr. B. J. Wes te r- beek van Eerten de referent. Zijn on derwerp was „De geestelijke hy giëne in de rijpingsjaren". Deze hygiëne, aldus spr., verdient onze bijzondere aandacht; wel overwogen en wel doordacht, omdat de jeugd ün de rijpings- jaren maar al te dikwijls op afwijkende wijze reageert op normale prikkels. Nader beziet spr. dan de geestelijke hygiëne ten opzichte van de volgende onderwerpen: De opvoeding, sexueele problemen, het Middel baar onderwijs van tegenwoordig, het hu welijksleven der ouders, het kinderaantal en de spheer van het gezin, het moeilijke kind: het infantiele en het misdadige kind. Sprekers conclusie is: De hygiëni sche omgeving bij uitnemendheid voor het kind in de rijpingsjaren is het nor male gezin; normaal in huwelijksver houding, in Godsdienstzin en in kinder tal. Een dergelijk milieu is nog van grooter waarde dan het bezit van goe de paedagogische kwaliteiten der op voeders. Tweede Congresdag Hedenmorgen te 10 uur werd het Congres heropend en trad als eerste spreker op Ds. N. B u f. f i n g a van Rotterdam met het ondenverp „Godsdienstig leven in de rijpingsjaren". Referaat Ds. Buffinga Allereerst gaf spr. een kenschets van de puerale periode en van den prac- puber. Spr. schetst vervolgens de ont wikkelingsstructuur van den puer, welkt die van zijn religieus leven geheel be heerscht. Steeds doet zich daarbij dezelfde tendenz voor: God moet hem dienen. Tot de puerale periode rekent men ge meenlijk ook de praepuberale of de negatieve phase, die we aan kunnen dui den als het overgangstijdperk tusschen de puerale en de puberale periode en met de intrede der puberteit een einde neemt. Het kind leeft dan sterk van negatie, van „Verneinung". De kinderen in de negatieve phase zijn slap en tevens wild. Zij begin nen zich los te maken van het evenwicht der volwassenen. Het Godsdienstig levén van den prae- puber maakt al de eigenaardige schomme lingen, eigen aan deze korte periode, door, hetgeen spr. nader aantoont. De puberteit echter brengt pas groote omwenteling in het jonge leven. De puber is een ontdekkingsreiziger en wel in twee nicv"re werelddeelen. Hij kijkt tau pas voor 't eerst goed rond in de wereld bin nen in zich en in de wereld rondom zich. Hij doet dagelijks nieuwe ontdek kingstochten. Hij gaat experimenteeren met het leven. Hij is ook bijzonder gedis poneerd voor evenwichtsstoringen. Dit al les geldt ook t.o.v. zijn Godsdienstig leven. Negeeren is evenmin geraden als op alles ingaan. Hier komt bij, dat dé puber zijn ouders ziet of hoort zondi gen. Voor verstandige en Godvruchtige ouders is de periode der rijpingsjaren hunner kinderen voor hèn tegelijkertijd de periode, waarin zij mede door him kinderen worden opgevoed. Verder de verschijnselen dezer periode uitwerkend, merkt spr. op, dat het ondoen lijk is, een algemeene kenschetsing te ge ven van het Godsdienstig leven in de rij pingsjaren. Hij kan slechts op enkele pun ten wijzen, en noemt: de meer theoretisch georiënteerde twijfel, de teleurstelling tan opzichte van de „magische" verwachtingen, het ethische conflict en de crisis als gevolg van een „protest" tegen de opvoeders. Dit alles vraagt een volle dosis geduld en liefdevol-willen begrijpen van den goeden opvoeder (opvoedster). En: het voorbeeld van een in leer en leven harmonieus ouder paar. Doch ook is een bepaalde dogmati sche kennis noodig. Uitgangspunt voor de Godsdienstige opvoeding is het Ver bond der genade. Onze kinderen moe ten weten, wat dit verbond, dat God met hen van hun geboorte af sloot, in- Als tweede spreker trad op de heer L. van Klinken van Leeuwarden met het onderwerp „Opvoedingsmoeilijkheden in de rijpingsjaren". Referaat L. van Klinken Spreker ontwikkelde hierbij O. m. de vol gende stellingen: Het personale leven ontplooit zich in een reeks qualitatief onderscheiden, doch in wezen op elkaar betrekking hebbende pha- Elke periode in de lichamelijke-gecstc- lijke ontwikkeling heeft (geeft) haar eigen aardige opvoedingsmoeilijkheden ën opvoe- dingsmogclijkheden. In de rijpingsjaren ruim genomen: van 12 tot. 20 worden deze niet alleen meerder, maar ook anders dan voor dien tijd. In onzen tijd, nu het leven rondom zelf in een crisis, en tal van levenswaarden radicaal zijn omgekeerd, is dat alles een brandend vraagstuk geworden. In eiken gezonden en levcnsjusligcn pu ber leeft een „Brand": de tendens van „alles óf niets". Vandaar de voortdurende oppositie tegen „des dhrêtiens arrivés", de men- schen, die steeds een accoord zoeken tusschen principe en persoon. Voor een groot deel is hieruit ook te verklaren liet zgn. conflict tusschen de „oudere" en de „jongere" generatie. Alleen zij, die indertijd goed in de bran ding zijn geweest, daarbij het geloof hebben behouden, en die tevens de problematiek van „den tijd na '14" door eigen hart is ge gaan, mogen bekwaam geacht worden voor div deel van den arbeid in Gods Koninkrijk. De pan-sexual-theorie van Freud, c.s. is psychologisch te simplistisch en ethisch ver werpelijk. De grootste moeilijkheden voor den em- stig-strevenden puber liggen voornamelijk op godsdienstig-zedelijk terrein. We hebben behoefte aan een psycholo gie van den hedendaagsohen puber, op het stramien van Romeinen VII 1425: de oorkonde der „theologische psycholo gie". (Catechese, huisbezoek, verecni- gingsleven). Arbeid is een machtige paedagogische hef boom 1 Door gebed en arbeid worden alle op voedingsmoeilijkheden in beginsel omgezet in even zoo vele en even zoo groote opvoe dingsmogelijkheden. Ale laatste referent trad in de middagver gadering op de heer R. V e d d e r, arts, diri- geerend geneesheer van het Paedologisch Instituut te Amsterdam, die sprak over Spr. begint er op te wijzen dat het niet ge makkelijk is een schenpe definitie van een „neurosete geven. Dit begrip laat zich nog het best uit de practijk benaderen. De meest uiteenloopende toestanden worden met dien naam aangeduid. In het algemeen kan men zeggen dat de levensmoeilijkheden als on zakelijk moment een groote rol spelen. Daarom is het begrijpelijk dat neurotische afwijkingen in de critische phasen van het leven in frequentie toenemen. In de rijpings jaren komt de persoonlijkheid voor vele moeilijkheden te staan, die om een oplossing vragen. De dieptepsychologen probeeren de onderscheiden conflicten terug te bren gen tot één centraal conflict. Zij hebben echter geen vrij voor het zelfstandig be staan van het religieus-zedelijk conflict, ook dit willen zij herleiden tot het con flict, wat naar hun meening het belang rijkste is. Spr. gaat kort op de meening van Freud en Adler in Daarna bespreekt Spr. enkele momenten, die begunstigend kunnen werken op het ontstaan van neurotische afwijkin- ken in de rijpingsjaren, doordat zij schade lijk werken op de persoonlijkheidsontwikke ling, of de aanpassing aan de gemeenschap of de houding tegenover de buitenwereld bemoeilijken. Deze momenten kunnen zoo wel liggen in den aanleg, in de opvoeding als in bijzondere gebeurtenissen uit de levensgeschiedenis. Dit punt wordt door Spr. eenigszins uit voerig besproken omdat hier vraagstukken worden aangeduid, die voor de geestelijke hygiëne van beteekenis zijn. De verschijnselen waardoor neurosen zich kunnen openbaren zijn zeer verscheiden. Aan de hand van een aantal voorbeelden wordt dit door Spr. nader uiteengezet. De verschijnselen varieeren van lichte neurose bezwaren, veranderingen van het gedrag t,o.v. de omgeving tot meer ernstige als angst, phobieën, neiging tot zelfmoord toe. Wat betreft de behandeling der stoor nissen wijst spr. op de groote beteekenis van de samenwerking tuseohen psychiaben en Men moet niet vergeten dat de eerste verschijnselen van een beginnende psychose in de puberteit zich kunnen openbaren als „neurotische af wij kin- Biljarten met wat goede vrinden. Wie zou dat niet gezellig vinden? En ben je soms niet erg op stoot. Doe maar alsof en hou je groot Want zelfs voor wie verliezen gaat Blijft Roode Ster een toeverlaat' NIEMEIJER'S 6, 10, 13 ct. per hall ons. gen", zoodat psvchiatisoh onderzoek in vele gevallen niet kan gemist worden* Het religieus-zedelijk conflict van de pu ber laat zich niet oolossen op de wijze als de dieptepsvchologen dat voorstellen. Het besef van schuld kan men niet langs ratio neelen weg kwijtraken. Alleen de verkondi ging van Gods genade kan hier het verlos sende woord spreken. SCHAKEN Internationaal schaaktournooi I te Noordwijk SchmidtEuwe in de eerste ronde NOORDWIJK, 7 Juni Het groote in- j ternationale Schaaktournooi, hetwelk in de komende dagen Nederland en ook een belangrijk deel van Eurqpa in span ning zal houden in verband met het feit, I dat het zeer sterk bezet is, werd van- I middag in hotel Rembrandt officieel ge- j opend. De toumooileider Hans Kmoch liet na de opening loten. Dr. Euwe was door zijnj werkzaamheden verhinderd aanwezig te zijn voor hem trok Mr Levenhach, terwijl prof,! van Poelje de nummers voor Eliskases en Tartakowcr, die eerst hedenavond te Noord-) wijk zullen aankomen, uit de bus haalde, De loting had het volgende resultaat: 1. Kcres (Estland); 2. Landau (Neder, land); 3. S i r G. A. Thomas (Engeland); 4 Eliskases (Duitschland)5 Sfhmid" (Estland); 6. Dr Euwe (Nederland); 7 Spielmann (Duitschland)8. P i r t (Zuidslavië)9. Tartakower (Polen); 10. Bogoljubov (Duitschland) De partijen voor de eerste ronde, wel ke Woensdagavond worden gespeeld, zijn de volgende: KeresBogoljubov; LandauTartakower; Sir G. A. Tho- mas—Pirc; Eliskases—Spielmann; Schmidt—Dr. Euwe. Eerstgenoemden speelen met wit De heer Sterkenburg, directeur van het Remibrandthotel, waar de ipartijen worden gespeeld en die een groot aandeel in de tot standkoming van het tournooi heeft gehadj bood den aanwezigen een thee aan. Aljechin naar Noordwijk NOORDWIJK, 7 Juni. Het verluidt hier, dat de wereldkampioen Dr Aljechin een dezer dagen naar Noordwijk zal komen om als belangstellend toeschouwer van het tournooi bij te wonen. OUD-ZOUAAF SLACHTOFFER VAN HET VERKEER Kort bij zijn woning is Tilhurgs eenige oud-Zouaaf en wellicht ook wel de oudste inwoner van die sta<l, de 96-jarige A Lenv mens, bij het oversteken van den rijweg aan gereden door een motorrijder. Beiden werden tegen den grond geslingerd. De G.G.D. ver leende de eerste hulp en bracht beiden naar het ziekenhuis over, waar tóleek, dat zij bai« den een vrij ernstige hersenschudding had den opgeloopen. Later is de oude man de gevolgen overleden. Tekst en illustratie van H. KANNE GIETER Maar zij wisten niet, dat Edison ook niet de eerste de beste was. De samen zweerders waren overeengekomen met een der vlugste telegrafisten te New York om den nieuweling „in te zepen". Hij moest Edison van zijn stuk brengen door heel snel te seinen. Edison begon te schrijven. Het ging steeds sneller. Doch hoe vlug de telegrafist uit New York ook seinde, Edison sohreef met de meeste kalmte alles op tot .grote verwon dering van zijn collega's. Op het laatst doorzag Edison dp erap en seinde terug: „Gebruik uw andere hand eens". Toen gaf de telegrafist in New-York het op-. Edison had deze snelheidsproef schitte rend doorstaan en steeg in de achting van zijn mede-telegrafisten. Edison was meest in de nachtdienst op het telegraafkantoor. Inplaats van op de dag te slapen, en rust té nemen, las hij boeken over electriciteit. Dat probleem interesseerde hem geweldig. Hij sliep dag nog nacht. Wanneer zijn vriend Adams, met wien hij op kamers woonde, zich ter ruste begaf, bleef Edison nog doorlezen. Hij zei dan: „Slapen kan ik niet". Niet alleen dat hij niet sliep, ook eten en drinken vergat hij, wanneer hij Wie was Benjamin Franklin nu weer? Het waren zeer goede dagen voor Edl son, die dagen in Boston. Precies ols Franklin bleek Edison te Boston be slissende uitvindingen te kunnen doen Benjamin Franklin wie was dat nil weer? Dat was de man, die in Boston oj 17 Januari 1706 werd geboren en opgevoed in een gezin van zestien kin deren. De vader was een arme kaarsen maker.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2