De voorwaarden voor een duurzaam wereldherstel Tourisme in België Hotel Restaurant LES ETAN6S Hotel DELAGOURONNE Gasterlé DINSDAG 7 JUNI 1938 DERDE BLAD PAG. 9 Verbetering der politieke betrekkingen allereerst noodzakelijk Te sterke overheidsbemoeiing met het bedrijfsleven uit den booze Nederland teert in op nationaal vermogen Het jaarverslag der Nederlandsche Bank van d<? internationale monetaire ontwikke ling, die in veel opzichten nog te wenschen overlaat (Fransche franc). Het besef, dat het goud als internationaal vereffanings- middel niet kan gemist worden, is echter vrij algemeen doorgedrongen. Een terug keer tot een internationaal monevair systeem, gebaseerd op het goud, staat velen voor oogen, doch hoe dit systeem in de practijk zou moeten werken, verneemt men nog niet. Omtrent de goudproductie meldt het ver slag dat deze in 1937 met 1.083.366 kg (v. j. 1.031.267) een nieuw maximum bereikte. Eind 1937 bedroeg de monetaire goudvoor raad van de V.S. 12,7 milliard (v. j. 11,2 milliard), van Engeland 326 millioen (v. j. £313.7 millioen), van Nederland f 1.3 milliard (v.j. £719 millioen), van Frankrijk frs. 5S,9 milliard (v.j. frs. 60,3 milliard), van Zwitserland frs. 2,67 milliard (v. j. frs. 2.7 milliard) en van Bel gië frs. 17,6 milliard (v. j. frs. 18,6 milliard). Deze zee landen tezamen bezaten ein de 1937 S2,4 pCt. van den in totaal op 23,273,462 K.g. te schatten monetairen wereldgoudvoorraad, tegen 79,7 pCt. ein de 1936. Onder de factoren, die het goud naar sommige landen deden toestroomen, neemt, naast het zoeken naar veiligheid en beleg ging door omvangrijke buitenlandsche' kapi talen, een belangrijke plaats in de steeds meer doorwerkende verandering in de ver houding tusschen de debiteur- en cre diteur landen. Deze bestaat hierin, dat geleidelijk, zij het in vele gevallen minder dan verschuldigd, word.t afbetaald op de i,n het verleden aangegane leeningen en schul den. I-Iet betreft hier een proces van liqui deering van oude verplichtingen, dat geen tegenwicht vindt in nieuwe leeningen of cre- dieten, welke, in verband met de ontwrich ting van de internationale betrekkingen en het gebrek aan credietwaardige debiteuren, niet in belangrijke mate verstrekt kunnen worden. Gevaar van hoogere Staatsuitgaven Het laatste is mede van betëekenis, om dat het vrijkomen van kapitalen, die voor heen op internationaal terrein arbeidden, kan leiden tot een aandrang in de crediteur- landen om, langs den weg van een verdere verhooging der Staatsuitgaven, de leening- behoeften van den Staat in sterke mate op te drijven. Werd hiertoe besloten, dan zou den de vooruitzichten voor de Overheids financiën nog ernstiger worden, dan zij thans reeds zijn. Wanneer men de huidige positie der budgetten en schulden reëel beschouwt, en wordt op den thans gevolgden weg voortgegaan, dan is de slotsom onver mijdelijk. dat, komt de wereld niet tot bezinning en wordt niet krachtig inge grepen, schokken en ontwrichting niet kunnen uitblijven. (Het jaar 1937 valt uiteen in twee scherp te onderscheiden deelen, zoo vangt Mr. L. J. A. Trip her jaarver slag van de Nederlandsche Bank over 1936/37 aan. In een geleidelijk toene mend aantal landen werd de lijn van den opgang omgebogen in neergaande richting. Zulks heeft zich tot in de tot dusver verstreken maanden van 1938 voortgezet'. Een belangrijk aantal fac toren heeft hiertoe samengewerkt, omtrent het gewicht waarvan men van oordeel kan verschillen. Doch allo te- 6amcn oefenden zij grooten invloed uit, hetgeen bewijst dat de wereld nog steeds verkeert in den toestand van den lijder aan een ernstige ziekte, die teekenen van herstel vertoonde, doch geen volledige beterschap kon vinden, Mr. L. J. A. Trip geeft vervolgens een fcverzicht van de opleving in 1937 en de itlaarna gevolgde terugslag en stelt' vervol gens de vraag of het tPiugloopcn van de conjunctuur zich zal voortzetten en tot een nieuwe crisis voeren dan wel na ecnigen tijd zal plaats maken voor een herstel. Deze vraag is zoo zegt mr. Trip bp dit oogenblik niet voor beantwoording .Vatbaar. Op zuiver economische en finan- ciccle gronden behoeft er g>een reden te bestaan om de eerstgenoemde ontwikkeling ïe vreezen. Zijn de teveel gestegen voorra- n in de handen van dc venverken de be- cirijven vcnverkt, dan mag een geleidelijk toenemende vraag venvacht worden. Welis waar zullen nieuwe inyertecringsmogelijk- lieden voorloopig nog beperkt blijven, doch bier staat tegenover, dat voor de instand houding en verbetering van lief bestaande apparaat in het bijzonder in de V. S. be langrijke kapitalen zullen benoodigd zijn. De bewapeningsuitgaven zulle,n helaas in toenemende male haar invloed doen ge voelen, terwijl de voet, waarop de openbare lichamen voortgaan te leven, blijfv wijzen in dc richting van overspanning. De voornaamste fefeforen liggen In- 'tusschcn niet op economisch en finan cieel terrein. Zij bestaan in de politieke onzekerheid en in de vrees, dat het Overheidsingrijpen de rentabiliteit der bedrijven wn ongunste zal beinvloeden of wegnemen. Deze twee factoren ver lammen het particulier initatief en stel len de toekomst op losse schroeven. Wat de politieke onzekerheid betreft, be- Üioeft slechts gewezen te worden op den borlog, die in het Verre Oosten woedt, en op tien toestand in Spanje. Niemand kan de consequenties van een en ander voorspellen. iNeenit men daarnaast de verhoudingen in aanmerking, die tusschen andere landen zijn ontstaan, en de tot het uiterste opge voerde bewapeningen, dan kan niet betwij feld worden, dat een verbetering van de politieke betrekkingen de eerste en voor naamste voorwaarde vormt voor een wer kelijk en duurzaam hersteL Te sterke overheidsbemoeiingen •Onmiddellijk sluit zich hierbij aan, aldus gaat mr. Trip voort, de voorwaarde, dat de in zoo sterke mate toegenomen Overheids bemoeiingen binnen redelijke grenzen wor den gehouden en zich niet zoover uitstrek ken, dat de grondslagen van het bedrijfs leven worden ondermijnd. Het moet de aan- tiacht trekken, dat juist in de landen, waar het sterkst werd geëxperimenteerd op het gebied van het bedrijfsleven en conjunc tuur-beïnvloeding, het herstel het meest is {vertraagd of do terugslag den grootslen omvang verkreeg. Hieruit kan men con-' clud'eren, dat zelfs het rijkste land zich Iniet kan veroorloven op langoren termijn gen belangrijk deel van. de taak van het particuliere bedrijfsleven over Ye nemen door op zeer groote schaal overheidswerken te doen uitvoeren. Zonder een versterking van 't vertrouwen op deze punten kan on trent een verbetering van de conjunctuur niet gunstig geoordeeld worden. Dit geldt, aldus mr. Trip, in het bijzonder ten aan zien van een uitbreiding der internationale DieiTckkingen op handelsgebied cn op finan cieel en monetair terrein. Hij, die dc reali teit in het oog houdt, zal tot dc overtuiging moeten komen, dat voor handelspolitieke regelingen cn overeenkomsten met een al gemeen karakter de tijd niet rijp is. Stap voor stap kan slechts naar verbete ring worden gestreefd. De eerste stap zal niet verder kunnen gaan, dan het aanvaar den van zekere richtlijnen, ten aanzien waarvan de individueele Regieringen ver klaren, dat zij bereid zijn deze bij hare bila terale onderhandelingen te volgen. De in hoofdzaak langs bilateralcn weg opgetrok ken muren en hindernissen zullen wellicht het best langs dcnzelfden weg kunnen wor den verlaagd. Zulks zou ook in de lijn lig gen van het voorbeeld der V. S., dat belang rijke resultaten heeft afgeworpen. Jaarlijks zou dan een onpartijdig en nauwkeurig rapport kunnen uitgebracht en openbaar gemaakt worden omtrent <idcn vooruitgang, die in de aangegeven aïohting werd gemaakt, en de uitkom- ■sten voor de wereldproductie en het [wereldverkeer. De monetaire ontwikkeling liet verslag geeft vervolgens een overzicht gebouw, va.it hét hoofdkantoor 'der Nederlandsche Bank te 'Amsterdam. De bestrijding der werkloosheid Hierbij wordt niet over het hoofd gezien de aandrang om het euvel der werkloos heid te bestrijden. Het antwoord op de vraag of langs den aanbevolen weg het beoogde doel, dat toch bestaan moet in een duurzame toeneming van de werkgelegenheid, inderdaad zou be reikt worden, is derhalve van groot gewicht. Hit antwoord moet, aldus mr. Trip, ont kennend luiden. Het volgen van dien weg, al zou een zeker aantal werkloozen gedurende eenigen tijd aan arbeid geholpen worden, zou de oorzaken van het euvel niet aantas ten en de moeilijkheden aanmerkelijk doen toenemen. In het wezen der zaak komt de aan bevolen, gedragslijn neer op het grootcn- deels verbruiken in het heden van de werkgelegenheid der toekomst', terwijl, wat de financieele lasten aangaat, mede een verschuiving van den druk naar do toekomst plaats vindt. Immers, de uitgaven voor de werken, in den vorm van rente en aflossing over de te Mr L. J. A. TRIP hunner financiering gesloten leeningen, zullen gedurende een lange geeks van jaren blijven drukken, terwijl, volgens gezonde financieele beginselen, die uitgaven ten laste van den gewonen dienst zouden be- hooren te komen, althans over een gering aantal jaren zouden .verdeeld moeten worden. De werkelijk doelmatige oplossing, die op den duur onvermijdelijk zal blijken, bestaat in hev aanvaarden door Overheid en Volk van een politiek en een levenevoet, die een goedkoopere productie mogelijk maken, de bestaansvoorwaarden van het particuliere bedrijfswezen verbeteren en daarmede af zetmogelijkheden en werkgelegenheid doen toen emen. De oestand in Nederland liet verslag bespreekt vervolgens den toe stand in Nederland en merkt op dat 1937 als geheel genomen een gunstig jaar mug worden genoemd, al zijn de betere resultaten in het bijzonder tot uitdrukking gekomen in dat deel van het bedrijfsleven, hetwelk zijn werkzaamheid richt op het internatio nale verkeer. De uitkomsten van met name de z.g. beschutte bedrijven geven veelal minder roden tot voldoening. Hetgeen Nederland in de naaste toekomst zal te zien geven, hangt grootendeels af van den loop der wereldconjunctuur. In geval van groote schokken in het buitenland, zal Nederland daarvan de terugslag ondervin den. Deze schokken zullen zoo goed moge lijk moeten worden opgevangen en door staan. Daarom moeten de grondslagen, waarop de Nederlandsche huishouding be rust, door onderlinge samenwerking worden bevestigd en verstevigd. Deze grondslagen worden vooral gevormd door een krachtig en gezond bedrijfsleven en door een op evenwicht en aanpassing gericht financieel beleid der openbare lichamen. het eerste betreft, merkt mr Trip op, dat de Overheid zich zooveel mogelijk van bemoeiingen met het bedrijfsleven moet onthouden. Ondanks de belemmeringen van de vrije werking van het prijsmechanisme, staat het voor mr. Trip vast, dat het kos- tenpeil een overwegende factor vormt voor de kracht en de toekomst van het bedrijfs leven. Het land dat deze factor zou ver- waarloozen door het bevorderen van of het dwingen tot regelingen en afspraken welke ook zonder zulks tot doel te hebben, het wijzigen van het kostenpeil bemoeilijken ol verhinderen, naarmate de prijsontwikkeling r.en wijziging noodig maakt, zal zijn belan gen ernstig schaden en zijn plaats niet kunnen handhaven. De stand der publieke financiën beoordeelt mr. Trip niet anders dan ongun stig. De Eijksbegrooting blijft werken mei tekorten, welke voor de periode 1931'3S op ruim 300 millioen in totaal moeten wor den geschat. Van toenemend belang worden daarnaast de sommen, die, volgens de rege len van een gezond financieel beleid, de gewone begrootingen zouden moeten be zwaren, doch niet op die begrootingen voor komen (volgens laatste millioenen-nota totaal 71 millioen). Dit laatste bedrag is vermoedelijk nog te laag becijferd. Voorts doet de stijging der militaire uitgaven, waartoe de internationale omstandigheden nopen, nog slechts voor een bescheiden deel haar invloed gevoelen. Ook is geen rekening gehouden met een dekking der tekorten, v elke, door het staken van de op de oor spronkelijke rentebasis berekende stortingen zijn veroorzaakt in sociale verzekerings fondsen en pensioenfondsen en met de stijging van die tekorten, welke voortvloeit uit de daling van den rentestand. Het is voor tegenspraak niet vatbaar, dat, als gevolg van den zooeven met enkele woorden aangegeven toestand, in bedenkelijke mate wordt ingeteerd op hei' nationaal vermogen en dat de schuldenlast van jaar tot jaar aanmer kelijk sterker stijgt dan toelaatbaar is en dan de openbaar gemaakte cijfers aangeven, zoodat de toekomst slechts met zorg kan worden tegemoet gezien. Het' Vorenstaande klemt te meer, waar niet alleen de financieele positie van het Rijk, maar ook die van talrijke gemeenten. aaronder de grootste en belangrijkste, veel te wenschen overlaat Een advies De Nederlandsche bevolking is niet in staat zich, aan de hand van de hc'-hikbare gegevens, een samenvattend oordeel over dc- situatie te vormen. De vraag mag dan ook gesteld worden of het geen aanbeve ling zou verdienen een duidelijk overzicht te geven van de begrooting, zooals die volgens de juiste beginselen en met inacht neming van alle factoren zou moeten luiden alsmede van de nationale schuld met in achtneming van de bedragen, waarvoor de Staat verantwoordelijk is en welke thans buiten aanmerking worden gelaten. Een dergelijk overzicht zou, naar mag worden aangenomen, niet in gebreke blijven het be- fef levendig te doen worden, dat op den huidigen voet niet kan worden voortge gaan en dat de voorstelling, als zou het tegenwoordig financieel beleid al te strenge eischen van soliditeit cn voorzichtigheid stellen, geenszins strookt met de werkelijk heid en met hetgeen een juiste voorlichting van de publieke opinie vordert. Het verslag behandelt vervolgens 'de werkzaamheden der Bank in het afgeloopen jaar. De resultaten hebben we reeds in het kort op de voorpagina vermeld. DE KARIMATA NAAR TERSCHELLING Na een voorspoedige reis op de plaats van bestemming gearriveerd Donderdag a.s. naar het wrak van de Latine Zaterdagmiddag tegen half zes is de voor Indië bestemde en in opdracht van de Billiton Maatschappij gebouwde grootste tinbaggermolen ter wereld, de „Karimata", van de werf van J. en K. Smit te Kinderdijk naar Terschelling vertrokken, waar men zal trachten, het goud van het „Lutine"-\vrak te bergen door gebruik te maken van de reusach tige capaciteit van dezen baggermolen, die daarna Europa voor goed zal ver laten, De reis is zeer voorspoedig verloopen, Het vertrek van Kinderdijk vond plaats onder zeer groote belangstelling van de zijde van het publiek. Terwijl stoomfluiten gilden en fluitsignalen klonken werd de Karimata de rivier opgetrokken. In matige vaart ging het voorbij Sl'kkerveer, Bolnes cn IJselmonde. Kort na ze ven uur naderde de sleep Rotterdam, waar men vroeger aankwam dan men dacht, want er was op gerekend om 21.03 uur de Koningshaven te passeeren. Ter hoogte van de Oude Plantage werd gestopt tot kwart voor negen, waarna langzaam werd opgevaren naar de spoorbrug. Zes sleepbooten zorgen er voor de Karimata in het rechte spoor te houden. Als om 21.03 uur de bruggen opengaan, breekt een span nend moment aan. De 26 Meter hooge bag germolen liet n.l. aan beide zijde slechts circa 3 Meter doorvaartbreedte over. Alles verloopt echter prachtig en zonder eenige moeilijkheden werden de bruggen gepas- Congres Geestelijke Volksgezondheid Vereeniging voor G. V. op Geref. grondslag met leiders en bestuurs leden der Jeugdvereen. op G. G. In „Ons Boschhuis" te Driebergen DRIEBERGEN, 7 Juni. Vandaag en mor gen is het Congres voor Geestelijke Volks gezondheid op Geref. grondslag bijeen on der leiding van Mr. Dr. J. Donner, oud- Min. van Justitie. Na gebruikelijke opening sprak hij een woord van welkom, om daar na den eersten spreker, Dr. J. Hekman, van Rotterdam, het woord te geven voor zijn referaat over Spr. ontwikkelde hierbij de volgendie ge dachten: Het is noodig, 'dat speciaal in de puber teitsjaren gelet wordt op een voldoende en doelmatig samengestelde voe ding, om den nor malen groei tc bevorderen. Indi vidueele regeling van de voeding is in vele gevallen noodig, om het tot stand komen eener harmoni sche ontwikkelinc van het geheelo lichaam te berci ken. Er bestaat een groeD van zieke lijke lichamelijke afwijkingen, wel ke een hereditair karakter dragen. Hiertoe behooren zoowel meer algemeens stoornissen, als ziekten van afzonderlijke organen. De ouders of opvoeders zijn gehouden bij den groei der kinderen er op te letten, of zij verschijnselen van het hier bedoelde karak ter kunnen opmerken. Door deskundige be handeling toch kan in vele gevallen de ontwikkeling van zulk een afwijking ge stuit, re3p. vertraagd worden. Niet ten onrechte worden den laatsten tijd de lichamelijke en geestelijke stoornis sen, welke als gevolg kunnen optreden eener dysharhonische werking van een ol meerdere klieren met zoogenaamde uitwen dige afscheiding, meer bestudeerd. Het is noodig, dat tijdens den groei op deze zaak acht worde geslagen. Door deskundig on derzoek kan de aard van de hierbedoelde anomalie thans beter dan voorheen woreteo herkend. En in niet weönige gevallen kun nen de gevolgen eener eventueele afwij kende functie, gunstig worden beinvloed. Ook betrekkelijk geringe, lichamelijke ziekelijke stoornissen oefenen niet zelden een ongunstige invloed uit op de geestelijke ontplooiing der persoonlijkheid. Een nauw keurige „lichamelijke analyse" is bij de bestrijding van de meestal neuroitsche be zwaren. welke dan zich openbaren, her haaldelijk noodig. MIDDAGZITTING Na een gemeenschappelijken koffiemaal tijd kwam men te 2.30 weer bijeen, en werd eerst de discussie over het referaat van Dr. Hekman gehouden. Daarna was er gelegenheid voor de 'deel nemende vereenigingen, afzonderlijk te vergaderen. In de te 8 uur aanvangende avondverga dering zou Dr. B. J. Westerbeek yan Eerten de spreker zijn. Dr J. Hekman seerd. Een talrijk publiek woonde de door vaart van de Karimata op de oevers der rivier bij. De reis werd daarna weer voortgezet. Omstreeks half een werd Hoek van Hol land bereikt en kort daarna was men in volle zee. Het transport naar Terschelling een afstand van circa 90 mijl heeft den geheelen Zondag in beslag geno men. Tegen den avond omstreeks 6 uur kwam men bij Terschelling aan. De baggermolen kreeg ligplaats achter den Havendam. Het geheele traject is gevaren met een gemiddelde snelheid van 6 K.M. per uur, terwijl op slechts 4 K.M. per uur was ge rekend. Tweede Pinksterdag is op Terschel ling gebruikt om dc „Karimata" van „sleepklaar" tot „baggerklaar" te maken. Men had voor de sleepreis allerlei onder- deelen van den molen vastgebonden en ge leidelijk heeft men de „Karimata" weer in den staat van baggermolen gebracht. Over de verdere plannen is nog weinig te zeggen. Dc heer Bol, die de leiding heeft bij het werk, deelde mede, dat, als het weer meewerkt, het plan bestaat vandaag met een sleepboot naar liet wrak te varen om daar eenige metingen en peilingen te doen. Wanneer er niets tusschen komt, zal men Donderdag met den molen naar het wrak gaan. De beslissing hierover zal ech ter eerst op het laatste oogenblik genomen worden. Wanneer met het baggeren aange vangen zal worden, kon de heer Bol echter nog niet zeggen De tinbaggermoteri Is haar gold-rush' begonnen en passeerde op weg naar Ter schelling Rotterdam. De Karimata wordt door de Koningsbrug te Rotterdam gesleept AANBEVOLEN HOTELS PROFONDEVILLE s/M. HOTEL „MOSAN" (Prop.: R. CALOINE) Prachtige tuin aan de Maas GOEDE KEUKEN - Pens. frs. 45—50 p.d. VEEL DOOR HOLLANDERS BEZOCHT Bezoekt TROIS PONTS midden in de prachtige Ardennen gelegen Reserveert tijdig Uw Kamers in HOTEL MARLY MIDDELKERKE HOTEL „MELROSE" av. leopold 35 EERSTE RANG Meest aanbevolen Pensionprijs: frs. 40 k frs. 50 per dag en per persoon. MIDDELKERKE Hotel LES ORCHIDéES 31 Avenue Léopold Moderne inrichting Prima keuken Pensionprijs van frs. 45.tot frs 65.—» ALLE MODERN COMFORT RESTAURANT VAN DEN len RANG BIERGES b/Wavre, tel. 378 Wavre BEZOEKT de HEERLIJKE RUSTIGE OMSTREKEN van WESTERLOO (Belgische gr.) RESERVEER TIJDIG UW KAMERS in Hotel den Anker OSTEN DE tegenover het Station 't Geheele jaar geopend Alle comiorL Matige prijzen, Gerenommeerde keuken. Prettige omgeving. (15 min. afst. v. Turnhout) VERRUKKELIJK BOSCHRIJKE STREEK Hotel Bosch en Duin 20 Kamers, str. water. Pension frs. 35.- HEIDE Hotel „Des Flandres" - Statieplein (12 min. sporen van Easchen) Schitt. omgev. BOSCH, HEIDE, DUINEN Voll. Pension vanaf Frs. 30.— (=t= fl. 1.80) Holl. Dir. Aanbevelend, ROZEBOOM en BRIENEN. Hotel DE BRUXELLES Y V O I R Schoonst gelegen Gasthuis aan de Maas, tusschen NAMEN en DINANT. Alle comfort. Puike keuken. Groote terrassen aan de Maas. Rowing - Visscherij - Zwemmen - Tennis. Telef. YVOIR 28 BRUSSEL Het aangenaam en gezellig Thee-uurtje vindt men in de Patisserie DU FINISTERE Restaurant-Lunchroom 105 BOUL. AD. MAX en in hare 6 filialen te BRUSSEL. Waulsort sur Meuse GRAND HOTEL DE LA MEUSE Alle Comfort. Prachtig terras a. d. Maas. Visschen. Cano's. Garage voor 30 auto's. Prima Keuken. - Men spreekt Hollandsch. Pensionprijs frs 50 A 60. BEWAART DEZE ADVERTENTIE Eén adres is voldoende om de lijst te ontvangen omtrent prijzen en Verdere inlichtingen betreffende: Hotels en Pensions van LA PANNE en de WESTKUST van BELGIE. Aanvraag Ie richten aan HOTELIERSBOND - 60 ZEEDIJK - LA PANNE koninklijke residentie KONINGIN DER BADPLAATSEN Hie INTERN. DAMESTTJRNTOURNOOI 181920 Juni Vanaf Juli: dagelijks paardenrennen. Twee hippodromes. CASINO KURSAAL - wereldberoemd feestpaleis speelzalen club - privé. IDEAAL KUUROORD Modern ingericht BADPALEIS Zwembassin. Centrum voor diagnostiek. Koolznurbaden en SlIJkbaden. - Hammam.. Trinkhail in hel Leopoldpark. Bezoekt het Fort n M°SeUnl- KOSTELOOZE BROCHURE: Oitlcteel Inlichtingenbureau: VLAANDERENSTRAAT 66a, OOSTENDE

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9