SCHUDT UW LEVER WAKKER UIT OOST- EN WEST-INDIE DINSDAG 7 JUNI 1938 EERSTE BLAD PAG. 2 RONDBLIK KANTON GEBOMBARDEERD In de reeks der gruwelijke luchtraids, welke zoowel het verloop van den Spaan- schen burgeroorlog, als van den Japansch- Chineesehen strijd meer en meer beginnen te kenmerken, neemt de jongste teisterin; van de Zuid-Chineesche stad Kanton wel een heel bijzondere plaats in. Wederom werd een wecrlooze stadsbevolking, die i' baar overvulde woonkwartieren niet uit de voeten kon, op onbarmhartige ma bloot gesteld aan de verschrikkingen luchtbombardementen, die op weergalooze wijze onder haar slachtoffers hebben ge maakt. Men kan de desbetreffende bericht geving niet lezen, zonder door huivering te worden aangegrepen. Welk een schrik barende ellende is er veroorzaakt door een ijzig egoïsme, hetwelk de mogelijke voor- deelen van militairen aard, zij zijn in den regel meer dan dubieus, alleen in overweging wenscht te nemen, en zich om de uiteenscheuring van zooveel gezinnen en mcnschenlevens, welke van tevoren maar al te zeer vaststaat, in het geheel niet bekommert. Zeker, Kanton, China's zuidelijkste havenstad van beteekenis, ver tegenwoordigt voor Japan zeer bijzondere belangen. Kanton immers is vrijwel de laatste invoerpoort, welke het China van Tsjang Kai Sjek nog rest; slechts door deze, achter he-t Britsche Hongkong gele gen haven kan de Chineesche generalissi mus nog eenigszins in zijn behoefte aan materiaal en ammunitie blijven voorzien. Een spoorlijn, welke vanuit deze stad het binnenland invoert, en reeds herhaalde malen door de Japanners tevergeefs uit de lucht is aangevallen, moet krachteloos wor den gemaakt, het koste wat het wil. Blijk baar tracht men thans dit doel te bereiken door de overlaad-mogelijkheden op deze lijn aan de Kantonsche zijde door puin slachtoffers te blokkeeren. Japan heeft nog een tweede oogmerk met zijn luchtver- schrikkingen, welke thans zonder eenige restrictie worden losgelaten. Zuid-China is relatief zeer rijk; het heeft een krachtig weerstandsvermogen, en vormt tot op he den, waar het practisch nog zelf buiten den strijd met Japan bleef, een voorraadskamer en moreelen ruggesteun. In Tokio wil men daaraan kort en goed een eind maken, door aan het zuiden te laten gevoelen, dat het weerloos aan de Japanners is blootgegeven. Men hoopt natuurlijk, Tsjang Kai Sjek van dezen sterken medestander los te wrikken, en hem zoo opnieuw een belangrijk steun punt te ontnemen. Tot nog toe is men in zulk een manoeuvre niet geslaagd. Het Chineesche nationalisme, dat aan het was sen is, heeft zich tot zware offers in staat getoond. Thans worden Kanton als het ware de duimschroeven aangedraaid. Zal het ook inderdaad, nu het gaat spannen, in zijn trouw blijven volharden? Tusschen noord- en zuid-China is het in den loop der eeuwenoude Chineesche ge schiedenis meermalen haken en oogen ge weest. Het noorden was zich zeiven ge noeg, het steunde op zijn ontzaglijken land bouw; het zuiden echter wenschte contact met de bonte buitenwereld. Het dreef over- zeeschen handel, het streefde naar ruimer verbindingen, naar vernieuwingen. Het is jduidelijk, dat de Japansche politiek erop .uit is, die tegenstellingen weder toe te spit sen door Kanton, dat nog geenszins het doel van een serieus Japansch offensief kan worden, reeds bij voorbaat door krijgster- reur te verontrusten. De Fransche en Britsche ambassadeurs te Tokio hebben tegen de wreedheid van jdezen nieuwen koers, die talrijke slacht offers is gaan maken, met kracht geprotes teerd, hetwelk uitnemend is. Nooit genoeg kan er worden gewezen op de heillooze methoden, welke van den modernen oorlog een hel op aarde maken. Het geweten der wereld dient te worden wakker geschud, eer groote rampen de wereld in een onbe woonbare plaats veranderen. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen. ïederen dag moet Uw lever minstens een liter gal In Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is. verteert Uw voedsel •fTler"vU voelt opgeblazen. U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste1 laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrU te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on- De Japansch-Chineesche oorlog JAPANSCHE LUCHTRAIDS BOVEN KANTON Afgrijselijk bloedbad aangericht Op tweeden Pinksterdag hebben veer tig h vijftig Japansche vliegtuigen vier malen de Zuid-Chineesche stad Kanton gebombardeerd. Volgens Reuter is offi cieel medegedeeld, dat daarbij meer dan 1500 personen zijn gedood of gewond, terwijl een duizendtal huizen is ver woest. O.a. werd het ziekenhuis „Paul Doumer" getroffen, o.a. de lokalen van het roode kruis. Daarbij vielen omstreeks vijftig slachtoffers, onder wie patiënten, ambtenaren en padvinders. Voorts vielen bommen in de zeer volkrijke buurt van Sampeon, langs de rivier. De wijken," waar de grootste verwoes tingen zijn aangericht zijn die der Tai Hong- en Wing-Hong-straten, waar een gaanderij is ingestort, die honderden Chi- neezen heeft bedolven. Volgens Havas liggen de lijken op een rij, die honderden meters lang is, uitge- Protest van Britschen consul-generaal De Britsche consul-generaal heeft bij den Japanschen consul-generaal te Hongkong ge protesteerd tegen de voortdurende vluchten van Japansche militaire toestellen boven de buitenlandsche concessie van Sjamien. Het protest is van Hongkong naar Japan doorgezonden. Men gelooft, dat bij de luchtaanvallen meer dan honderd bommen van groote ont ploffingskracht zijn uitgeworpen. Den gehee- len dag werden uit het puin der ingestorte gebouwen en huiz endooden en gewonden te voor^hijm gebracht. Britsch-Fransche protesten te Tokio De Britsche en de Fransche ambassadeur te Tokio hebben stappen ondernomen bij Horinoewitsji, den Japanschen minis ter van buitenlandsche zaken, om te protes- teeren tegen de Japansche luchtraids over Kanton. De Fransche gezant heeft daarbij o.a. verklaard, dat een voortzetting van deze luchtaanvallen het gevaar zou scheppen van een anti-Japansche stemming in Frankrijk en haar invloed zou hebben op de betrekkingen tusschen de beide regeeringen. Men meent te weten, dat Horinoe witsji heeft geantwoord, dat de lucht aanvallen niet in strijd zijn met het inter nationale recht, daar Kanton beschouwd moet worden als een versterkte stad en basis voor militaire De oogst van den dood Naar Reuter uit Kanton verneemt meldt men aldaar het aantal dooden, dat door de bombardementen der laatste negen dagen is gevallen, op ongeveer 5000. Hoewel het aantal dooden van gis teren wordt geschat op 1500, schat Reu ter dat dit aantal niet hooger zal ityn dan 800. Naar verluidt overweegt men thans een veiligheidszone voor niet-strijders In te stellen. De Japansche woordvoerder gelooft, dat een dergelijk voorstel te Tokio in welwillende overweging zou worden genomen. Slechts kleine incidenten in Tsjechoslowakije Het Tsjechoslowaaksöhe agentschap Ce- teka deelt mede: Vertegenwoordigers van de Sudeten-Duit- 6che partij hebben zich tot de autoriteiten van Dauiba gewend om klachten in te ai en en, waarbij zij zeiden, dat die „bevolking aanhan gers van Henlein had «mishandeld. Een on derzoek wees uit, dat een groep jongelieden, die uit Mielnik waren gekomen, getracht hebben een Henleinist zijn witte sokken uit te trekken. De man verdedigde zich met een bierflesch, waarop hij een paar oorvegen Verder is de aandacht van deze groep jongelieaen getrokken door een Duitsohen fietser, die met witte kousen voortdurend door Liboch reed De Tsjechische jongelui deden hem geenerlei kwaad, evenmin als een anderen Duitscher, die, zwaaiende met mes, zijn kameraad te hulp had willen komen. De gendarmerie kwam tusschenbeide en herstelde de orde. De groep jongelui is uit het plaatsje vertrokken. Behalve dit incident heerscht in het land de meest volledige rust. De Spaansche burgeroorlog LUCHTAANVALLEN OP ALICANTE EN VALENCIA Opstanden in Franco*Spanje Gistermorgen verschenen boven de stad Alicante een vijftal rechtsehe bommenwer pers, welke een aanval op de stad onderna men. Daarbij zijn omstreeks dertig personen gedood en 118 gewond. O.a. werd het Brit sche vrachtschip „St. Winifred" getroffen, bij welke catastrofe vijf matrozen om het leven kwamen, terwijl het schip in brand vloog. De „St. Winifred" werd ook reeds twee weken geleden door een bom getroffen. Nationalistische vliegtuigen hebben verder Valencia gebombardeerd, waar 22 huizen weiden vernield en een gezin van zeven per sonen gedood, terwijl te Sagunta slechts ma- terieele schade werd aangericht. In dorpjes in de provincies Teruel en Castellon werden veertien personen gedood en 3-1 gewond. Madrid had weer te lijden van een artille rie-bombardement, waardoor vooral in 't cen trum schade werd aangericht. Aan de verschillende fronten hebben de krijgsverrichtingen zich verder beperkt tot aanvallen en tegenaanvallen, die geen be langrijke wijzigingen in de posities hebben gebracht. Is er opstand in het rechtsehe Spanje?? Te Gibraltar doen volgens Havas hardnek kige geruchten de ronde, volgens welke zich te Sevilla een opstandige beweging gemani festeerd zou hebben, waarvan zich ook bij de garnizoenen van Cadiz en Malaga symp tomen zouden hebben voorgedaan. De cen suur is echter zeer streng en daar ook het verkeer tusschen Gibraltar en het nationalis tische Spanje met de grootste moeilijkheden gepaard gaat, heeft men van deze geruchten nog geenerlei bevestiging kunnen verkrijgen. Er is sprake van terechtstellingen te La Linea, nadat men daar propaganda-materiaal tegen generaal Franco gevonden had. Ernstige schending van Fransch grondgebied Een groep van negen driemotorige vlieg tuigen van grijze kleur, welke verder geen onderscheidingsteekens droegen heeft tij dens de Pinksterdagen tot tweemaal toe vanuit Spaansch gebied een tocht boven Fransch territoir ondernomen. De eenste grensschending van dezen aard had Zon dagmorgen plaats. De machines verschenen uit de richting van Barcelona en vlogen in groepen van orie op ongeveer duizend meter hoogte. Zij vlogen tot aan Aix-les-Thermes, op 25 km afstand van de Pyreneeën-grens, en wierpen op hun terugweg achttien bom men uit, die alleen materieele sahade ver oorzaakten, welke overigens van niet zeer erastigen aard was. Maandagmorgen omstreeks elf uur werd dezelfde vliegtuig-formatie opnieuw boven Fransch gebied gesignaleerd. Ditmaal ech ter werden door de Spaansche en Fransche luohtbatterijen waarschuwingsschoten gelost waarop de vliegtuigen in de riching van Spanje verdwenen. Groote verontwaardiging in Frankrijk Deze hehhiaaloe grenssohenjjing heeft be grijpelijkerwijze in Frankrijk verontrusting en groote verontwaardiging gaande gemaakt De Fransche minister-president D a 1 a d i e r, die zich te Lyon bevond toen hij van de in val der Spaansche vliegtuigen werd op de hoogte gebracht, heeft opdracht gegeven, dat voortaan alle vreemde vliegtuigen, welke in de buurt van de Pyreneeën boven Frank rijk verschijnen, door de Fransche lucht macht moeten worden achtervolgd. Daladier zal te Aix-les-Thermes een per soonlijk onderzoek instellen naar de uitwer king der gevallen bommen. Geen rechtsehe vliegtuigen? Radio-National heeft een officieele mede- deeling omgeroepen van Franco's generalen 6taf, waarin op de meest stellige wijze wordt verklaard, dat de vliegtuigen der rechtschen niet aan de Spaansch-Fransche grens zijn geweest, en dat alle operaties, waaraan na tionalistische machines deelnamen zich op meer dan 100 KM. naar het zuiden hebben Twee autobus-ongevallen in Duitschland In de nabijheid van Fussen (Allgau) is een autobus, waarmede 35 bewoners van Stuttgart een uitstapje maakten, op een on- be waak ten overweg door een trein gegrepen. Zeven personen werden gedood acht zoo zwaar gewond, dat zij naar 't ziekenhuis moesten worden overgebracht. Uit Halle a.d. Saaie wordt gemeld, dat een autobus uit Berlijn tegen een boom is gebotst en in oen naast den weg gelegen greppel is terechtgekomen. Zeventien personen werden gewond. Maak 'n spoedig einde aan die kwellende rheumatische pijnen. De zes minerale zouten ln Kruschen Salts sporen Uw Ingewanden, lever en nieren aan tot Krach tiger werking, waardoor Uw bloed gezuiverd wordt en de oorzaak van Uw rheumatische pijn wordt weggenomen. De pijnen zullen spoedig j ainemen om tenslotte geheel te verdwijnen KRUSCHENSALTS STRALENDE GEZONDHEID VOOR i CENT P€R OAC De Australië-Lijn Tijger in vacantieoord Schuschnigg bij volmacht gehuwd Volgens de „Daily Express" is oud-bonds kanselier Von Schuschnigg te Weenen in den echt getreden met de gescheiden me vrouw Vera Fugger. Het pijnlijkste was wel, dat de bruidegom geen toestemming had gekregen zijn huwelijiksvoltrekking bij te wonen, zoodat de bruid „met den hand schoen" moest trouwen. En de bruid verkeer de in onzekerheid over de vraag, waar Schuschnigg vertoefde, want, zoo vertelt de correspondent van de „Daily Express", zij had wel is waar een brief ontvangen met gelukwenschen, maar deze bevatte geen enke le aanduiding over de plaats, waar hij zich thans bevindt. De Weensche correspondenten der Engel- sohe bladen geven verscheiden bijzonder heden over het huwelijk van den oud-bonds kanselier, details, welke den indruk wekken, dat de desbetreffende geruchten, die te Wee nen liepen, juist zijn geweest. „De gedachte, dat we nu man en vrouw zijn, stemt me heel gelukkig", schreef Kurt von Schuschnigg aan zijn bruid. De broer van den oud-bondskanselier ver vulde de formaliteiten, vereischt voor de hu welijksvoltrekking. Zijn vader, generaal- majoor Arthur von Schuschnigg, trad op als getuige voor gravin Fugger, voor den brui degom fungeerde de koster van de kerk als getuige. Na de huwelijksvoltrekking heeft het klei ne gezelschap zich begeven naar de woning, welke gravin Fugger heeft gehuurd: een be scheiden flat, waar ook Schuschniggs vader komt te wonen. Kurt von Schuschnigg en -gravin Vera Fug ger zijn gedurende een jaar verloofd ge weest: zooals men weet, is de oud-bondskan selier weduwnaar; zijn vrouw is drie jaar geleden bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Zijn eenige zoon, een jongen van twaalf jaar, is op een kloosterschool bij Weenen. Nieuwe Joden-boycot te Berlijn Opnieuw is het te Berlijn tot een optreden tegen de Joden gekomen. Onbekend geble ven personen hebben op de ramen van meer dan honderd Joodsohe winkels in de buurt van de Frankfurter Allee met roode en witte verf het woord „Jood" geschilderd. Voor een eezer winkelruiten had de eigenaar een oor konde ten toon gesteld, waarin hij voor zijn dapperheid in den wereldoorlog eervol ver meld werd. Per duikboot naar de Noordpool Nieuwe plannen van Wil kins Georges Hubert W i 1 k i n s, die voorne mens is per duikboot een tocht door de Noordpoolzee te maken, is Zaterdag te Lenin grad aangekomen, waar hij werd ontvangen door Sjirsjow en Fedorow, leden der expedi tie van Papanin, vertegenwoordigers van het Poolinstituut en verscheidene Russische Pooi vliegers. Wilk ins, die het volgende jaar zijn tocht denkt te ondernemen, heeft verklaard, dat hij zich op de hoogte komt stellen van de resul taten de wetenschappelijke werkzaamheden van de expeditie van Papanin. Hy deelde mede, dat de motor en de schroef van zijn duikboot gereed zijn en dat de romp thans wordt gebouwd. Aan de expeditie zullen twee ingenieurs, twee geleerden, twee vliegers en een marco nist deelnemen. Het schip zal waarschijnlijk uit Engeland vertrekken en zich naar de Noordkust van Spitsbergen en vandaar naar de Noordpool begeven. Wilk ins denkt, dat hij op zijn eer ste reis een punt op den 80sten breedtegraad als operatiebasis zal kunnen nemen. De ex peditie zal per vliegtuig worden geravitail- SIGMUND FREUD VERTOEFT TE LONDEN De Joodsche professor SigmundFreud, die te Weenen den grondslag legde van de zoogenaamde psycho-analytische richting in de zielkunde, heeft met zijn vrouw en doch ter Oostenrijk verlaten, om Zich bij een zoon in Londen te gaan vestigen. De Freuds heb ben al hun bezittingen in Weenen moeten achterlaten. De Duitsche autoriteiten hebben echter aan Freud, die reeds 82 jaar is, toege staan zijn bibliotheek en persoonlijke eigen dommen naar Engeland te doen komen. Alvorens uit Oostenrijk te vertrekken moest Freud een ver-klaring onderteekenen, dat hij niets omtrent zijn ervaringen schrif telijk of mondeling zou meedeelen. Aneta deelt uit Batavia mede, dat de n roef vlucht van de K.N.I.L.M. naar Austra lië zal plaats vinden op 12 Juni. De directeur van het Australisch depar tement van Gouvernementsbedrijven dr. Blackstone, die thans te Batavia vertoeft en door den G.G. in audiëntie is ontvangen, deelde aan een Aneta-vertegenwoordiger mede, dat, nadat de luchtlijn op Australië gedurende drie maanden alleen door de K.N.I.L.M. zal zijn bevlogen, van 1 October af een gemeenschappelijke dienst van de K.N.I.L.M. en K.L.M. aanvangt onder den naam van ,.De Vliegende Hollander". Beide luchtvaart-maatschappijen zullen dan iedei per week een vlucht maken, op de basis dat iedere maatschappij haar eigpn kosten betaalt en de inkomsten buiten Ned.-Indië gelijkelijk worden verdeeld. De K.P.M. zoekt volgens dr. Blackstone naar een innige samenwerking met de luchtvaartmaatschappijen. De Ned.-Indische Officiers- vereeniging Te Bandoeng werd op 26 Mei p.l. on der voorzitterschap van L. II. van Oijen, Kolonel van den Gen. Staf, Adjudant i.b.d. van H. M. de Koningin, de jaarvergadering der Nederlandsch-Indische Ofiiciersvereeni- ging geopend. Aan de Koningin werd een telegram van hulde gezonden. Sprekend over wat in het afgeloopen jaar voor de versterking der weermacht is ge daan, wees de voorzitter in rijn openings rede erop, dat men een bestaande goe-le kern in een of twee jaar tijds door aan name van personeel en toevoeging van ma teriaal alleen stelselmatig kan vergrooten. In korten tijd verdubbelen, verdrievoudigen moge voor outsiders uitvoerbaar schijnen in werkelijkheid is het dat niet. De toename aan gevechtskracht zou door gebrek aan leiding, goede instructeurs, technisch on derlegd personeel, in geenen deele in over eenstemming zijn met de vermeerdering van personeel en financieele lasten. Spr. gaf daarna een korte opsomming van de uitbreiding en versterking der ver schillende wapens. DE AANSTAANDE VOLKSRAADZITTING BATAVIA, 4 Juni. Nadat de Volksraad op 15 Juni a.s. op plechtige wijze z>al zijn ge opend, zullen de verzoeken oen voorbehoud inzake de wijziging van de samenstelling van den gemeenteraad van Batavia en de inrichting van de Bestuursacademie wor den behandeld. Op 20 Juni vangt het onderzoeik van de bag rooting 1939 in de afdeel ing aan. OLIFANTEN VALLEN PATROUILLE AAN Witte olifant vluchtte het bosch in Aneta/A.N.P. meldt ons d.d. 27 Med uit Medan, dat een militaire paitrouillle uit Me- dan onder commando van sergeant Bloanont daags tevoren ten Zuiden van Naanoeoengas in het Tanipoerasche op een kudde van 15 olifanten stootte, waaronder zioh ook e en wit exemplaar bevond. Op den aanblik van do patrouille stoof de kudde uiteen, waar na zes olifanten terugkeerden en de pa trouille aanvielen. De militairen wisten echter met karabijnsahoten drie exemplaren neer te leggen en eenige andere dieren te verwonden, die echter in het bosch vlucht ten, waarondier ook het witte exemplaar. De patrouille, die geen letsel bekwam, zou den volgendlen dag de omgeving alzoe- ken naar de ontkomen olifanten. De dieren hebben reeds eerder in dit gebied die bevol king veel last veroorzaakt. Een Britsch-Amerikaansch slagschepen-accoord Volgens berichten uit Washington is tus schen de Vereenigde Staten en Groot Brit- tannië een accoord bereikt over een nieuwe beperking van de tonnage der slagsch* en van het kaliber der kanonnen. Groot-Brittamnië en de Vereenigde Staten hebben zich, naar Havas verneemt, bereid verklaard, de maximum-tonnage voor slag schepen vast te stellen op 45.000 ton en het kaliber van het geschut op 40 c.m. Frankrijk handhaaft, zooals bekend, een maximum tonnage van 35.000 ton, zoolang de buiten landsche mogendheden, met uitzondering van Engeland, zich eveneens daaraan houden. De Palestij nsche terreur In het Palestijnsch-Arabische dorp Araba heeft een bende gewapende lieden het huis van een der notabelen omsingeld en vervol gens den eigenaar en zijn zoon vermoord. Voorts is een bom ontploft onder een mili taire transportauto, die op weg was naar Toeikarem, tengevolge waarvan een Britsche soldaat werd gedood, terwijl twee anderen verwondingen opliepen. De politie verrichtte tal van arrestaties. Er is nog al eens discussie geweest over de vraag: of er tegenwoordig nog tijgers in Brastngi voorkomen. Velen meenen van niet. Dezer dagen is echter het bewijs van het tegendeel geleverd, meldt de Deli Crt, Hier volgt het verhaal van een konings tijger. die het vacantie-oord onveilig heefl gemaakt: Eenige dagen geleden bemerkten kampong- bewoners van Djarang Moeda, in de buurt van de tegenwoordig druk bebouwde Goen- daling, dat des nachts een tijger zich van eenige honden had meester gemaakt. Zij vonden de sporen van het dier. Men ging op zoek naar zijn verblijfplaats, doch kon hem niet ontdekken. Den volgenden nacht had een Bataksche koelie, die, met een lans gewapend, een wandeling maakte, een ontmoeting met den gestreepten woudloo» per. Ilij stond plotseling Vlak tegenover een reusachtigên koningstijger, die aanstalten maakte hem aan te vallen. De Batak bedacht zich geen seconde. Op het moment dat de tijger aanv.el, stak hij hem de lans in den buik. Latei bleek dat hij den lever geraakt had. liet dier stortte brullend ter aarde en bloedde al spoedig dood. De tijger is den volgenden ochtend naar den pasar vervoerd, waar het versla gen dier natuurlijk het centrum van zeer groote belangstelling was. Men heeft zijn vel aan den Sibajak van Lingga cadeau gedaan. JAPANSCHE FOTOGRAFEN OF....?? Eurapeesohe snippenijagers te Mailang, diie van tijd tot tijd op jacht gaan in de tambaks ten Oosten van Pasoeroean nabij de kustlijn, alsmede rond Bangil, maiken gewag van de activiteit, aan den diag gelegd door Japansche fotografen. Deze werden herhaaldelijk gesignaleerd in bedoelde ter reinen, gewapend met een groot formaat fotografietoestel en vecgeaeld: van twee koelies. Daar elk natuurschoon in de vlakke, wa terrijke velden en tambaJks, vdlgens die „Inoi Crt", ontbreekt, liggen waarsahijmlijk an dere motieven ten grondslag aan dleo.en ijver op fotografisch gebied!, GROOTE BRAND PADANG, 4 Juni. In dien afgeloopien nacht zijn vijf toko's en een pondok in de Chinee sche kamp tot den grond toe afgebrain' inboedel was verzekerd. De oorzaak van dien brand is onbekend. HISTORISCHE FILM VAN DELI Naar de „Deli Crt*' vernaim, zijn er plan •nen in voorbereiding bij Kleinmans Film- fabiikatie, om tegen het einde van het jaar een tournée door Ned. Ind'ië te maken. Het doel is eenige speelfilms te vervaardligen, alsmede ti'lims op wetenschappelijk en cul tureel gebied. Verder zijn plannien in voorbereiding voor die opname van een groote historische fiOra van Deili ais cultuurland, over d'e periode 1863 tot 1938, in verband met het ondanga herdachte 75-jarig jubileum. ■De genoemde Mij heeft aan haar staf een oud-Medammer met rijpe Deli-ervaring, den heer Dinger, als commercieel leider en tropen-adviseur toegevoegd. Ernstig ongeluk Op den nieuwen weg Den HaagUtrecht HARMELEN. Bij de werkzaamedien aan den nieuwen weg Den HaagUtrecht is Zaterdag een ernstig omgeikuk gebeurd. Bij het aiftuigen van een elevator maakte men gebruik van een drijvend hijschtoestell. Bij het hijschen van een dirie ton wegend tand wiel viel het hijsohtoestel om, waardoor da aibeddler W. v. Leeuwen uit Nootdorp, van een hoogte van 8 M. naar benedien viel. Hij kwam op een strak gespannen staaldraad terecht en viel daarna in het water. 'Je man bleek een zware hersenschudding te hebben gekregen. Hij is naar een ziekenhuis in Gouda overgebracht OSS, 4 Juni. Met een kaJllm. gangetje reed J. S. met zijm motor op den weg Oss— Heesdh. Ter hoogte van die grens dier ge1 meente Oss stak plotseling een hond den rijweg over, vlag langs het voorwiel van den motor, waardoor S. de macht over het stuur kwijt raakte en viel. Een geneesk dig onderzoek wees uit, dat de man zware hersenschudding had gekregen cn voorts enkele kneuzingen aan den linker schouder. TIRION CARL1ER NUENEN Postbus 82 Eindhoven Linnen en Halflinn. Huishouddoeken LEVEEING RECHTSTREEKS AAN PARTICULIEREN (Nog enkele agentessen kunn. gepL worden) HOOFDSTUK Lil De eenige Woudewijksche, die bij meesters begrafenis Iniet schreide, was meesters dochter. Ze zag erg bleek, maar geen traan welde uit haar onnatuurlijk groote, diepliggende oogen. Haar man scheen meer onder den indruk dan zij. Zijn stem beefde, toen hij de aanwezigen dankte voor hun belangstelling. Hij kon dat zoo best. Toen de juffrouw be graven werd, had hij ook al zoo innig gesproken, maar nu was het eigenlijk nog mooier. Niet dat hij véél zei. maar de manier waaróp, zie jeJ Jammer, dat de man geen dominee geworden was! Moeder Zwaanswijk bracht verslag uit bij haar zoon, die het zich zoo aantrok, dat hij meester de laatste eer niet kon bewijzen, 't Was wel hard voor den jongen. Hij was altijd zoo op meester gesteld geweest (meester op hem ook, hoor, daar niet van), hij had meester het laatst levend gezien en het eerst gestaan bij zijn lijk, zie je, dan had hij toch ook bij de begrafenis hooren te zijn. En daar lag nou zoo'n jongen, die anders nooit ziek wa- met een griep van wat ben je me: Ze hadden er den dokter maar bij gehaald, want een koorts. dat hij hadDe dokter had ook gezegd, dat het erg was en er hem op voorbereid, dat hij de eerste weken niet naar school zou mogen. „Griep", had hij beneden gezegd, „zware griep, maar hij lijkt me bovendien wat overspannen. Zeker te hard gewerkt." „En nog altijd cLr.t gepieker over die meidhad moeder er bij gedacht. Hoe vaak had hij nou in die paar dagen niet naar haar ge vraagd, stumper, die hij was. Hij meende, dat ze zich half dood treurde. Dat wist moeder wel beter. Daarom stapte ze dan ook zóó van het kerkhof naar boven, om den jongen in te lichten over dat harde „stuk vreten". Kobus luisterde. Hij was zoo moe, hij had zooveel pijn, zijn temperatuur liep tegen de veertig, maar toch luisterde hij. Dominee had zoo mooi gesproken en dié had het woord ge voerd en déze was erbij. Och, dat kon hem weinig schelen, maar Willy, Willy die den brief nog niet had, hoe was zij „Geen traan, jö! Net zoo hard as een kai. Ze zette een snuit, of ze zegge wou: houwe jullie maa op, 't is al möi ge- nogt. En toe d'r man sprak, jó, of ie me geloove wil of niet maar ze gong een paar passe van em of. 'k Heb et met m'n aige ooge gezien. En an de arm van die maid, die d'r vroeger zoo dikkels was, gong ze weg. D'r man liep t'r bai voor oud vuil. Bai die maid o ja, Hilda hiet ze, doet niet? bai die Hilda is ze ök de eerste nacht geweest, zee de huishoudster. Alleen in de auto weggereje. En d'r man zat maar te wachte, de halleve nacht, 't Benne me toch de vrouwe wel, teuges- woordig. Wees maar blai, da jai d'r nie an ben blijve hange". Ko was voor het oogenblik alleen maar blij, dat moeder naar beneden ging. Praten hinderde hem en vooral zulk praten. Hij kon alles niet verwerken, had een gevoel, of hij Willy verdedigen moest en wist niet hóé. De briéf moest ze hebben en, nee ze was niet hard, ze kón niet hard zijn. Toen ze evenwel binnen de veertien dagen het huis liet ontruimen, begreep hij haar niet meer. Zoo handelde iemand, die verdriet had, toch niet? De huishoudster was er geheel door verslagen, klaagde in het kostershuis haar nood. Die had nog zoo geraden, zes weken te wachten. Dat was je immers uit eerbied aan den doode verplicht? De huur diende ze toch tot eind Februari te betalen. Dat had ze trouwens ge daan, zonder er om gevraagd te zijn. „Krenterig is ze niet, hoor, ze heeft mij ook goed genoeg bedacht, buitengewóón goed, maar ik had liever niks gehad, als ik nog maar even had mogen blijven". Welke reden ze opgaf voor haar haast? Natuurlijk weer die practijk. Die kiezentrekkerij was het eenige, waar ze wat voor scheen te voelen. Ko moest dergelijke gesprekken mede aanhooren. Hij was weer zoover, dat hij beneden mocht zijn. Van naar buiten gaan kon echter geen sprake zijn, zoolang die gure noorden wind aanhield, .zei de dokter. Hij wóü zoo graag naar buiten. Hij wou Willy den brief per post doen toekomen, maar hoe kon hij dat, als hij binnen moest blijven? Naar school wou hij, naar Rotterdam, en van daaruit den brief aangeteekend ver zenden. Zóó'n brief mocht geen enkele kans loopen verloren te raken en als hij in Rotterdam postte, werd er in Woude- wijk niet over gepraat. Die brief z'n hoofd was verward geweest, toen hij hem las, verdoft door de koorts en het den ken. Daarna had hij telkens gedroomd van mééster, van haar. Hij wist ternauwernood meer, wat droom of werkelijkheid was geweest. Had hij gelezen van een verdriet, dat ze hebben moest, of had hij het gedroomd? Zou dat misschien een verdriet zijn, zóó groot, dat er de smart om haar vader in was opgelost? Maar dan moest het een héél groot verdriet zijn. Ze was op het kerkhof weggeweken van haar man, toen die te spreken begon. Het was niet enkel moeder, die dat had opgemerkt. En ze was zoo vaak alleen gekomen den laatsten tijd en dat van oudejaarsavond zou haar huwelijk ongeluk* kig zijn? „God, dót niet", steunde hij. Dat zij gelukkig was, had hem het verdriet lichter te dragen gemaakt. O, als die kerel haar ongelukkig maakte, terwijl hij haar t Werd Ko te machtig. Hij moest nogmaals meesters brief lezen. Hij deed het zonder zich te schamen, maar de troost, die hij zocht, vond hij niet. Zijn bange vermoedens werden eerder bevestigd dan opgeheven. Maar die brief móést ze hebben, deze week nog. Hij zou zich flink houden, als morgen de dokter kwam. Misschien mocht hij dan wel naar buiten. „Dèt is voorbij", zei Willy tot Hilda, toen haar ouderlijk huis leeg was. Ze had gehouden, wat ze houden kon, de rest weggegeven of verkocht, 't Had onzegbare pijn gedaan, maar het lijden was ze gewend geraakt en dit, het was toch niet zóó zwaar, als wat nog volgen moest. „Je wou zeker, dat het andere ook al voorbij was, hè?"! Meelijdend keek Hilda haar aan. 't Was te veel voor een menschenkind, vooral voor een menschenkind als Willy<' Toch alleen na totale afbraak kon ze opnieuw haar leved gaan bouwen. Wordt vervolgd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2