Jlieuiue Crihsrljf (£<mrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken 'n Mooie Pinksteren I ?or1JbS-ry I RYNBENDE FIRMA D. KATZ Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 38936 N°. 6411 DINSDAG 7 JUNI 1938 19e Jaargang atfoertentttprfcEn: Van I tot 5 regels tel'li Elke regel meer f 032'h Ingezonden Mededeelingett van 1-5 regels v. - 2.30 Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan 1 bureao wordt berekend 0.10 BEVREDIGEND SLOT De werkloosheid en haar Jbestrijding Het werkloosheidsdebat, dat de vorige week in de Tweede Kamer gewoed heeft yond in de verwerping der twee roode moties een bevredigend slot. De sociaal democraten, die alles op alles gezet er yersche troepen onder een nieuwen aan .voerder naar voren geschoven hadden om een wig tusschen de regeerings- partijen" te drijven, zagen hun hoop rook opgaan. Zij kregen slechts eenige gelijkgezinden uit andere partijen leden van een politiek ontoerekenbare groep mee: de rechtsche partijen, ver sterkt met vrijzinnig-democraten en libe ralen bleven trouw achter de Regeering staan. En de regeeringspersonen zelf schaar den zich met veelzeggend stilzwijgen achter den Minister-president, aan de verdediging van het beleid, ook in deze materie, welke toch voornamelijk andere departementen dan het zijne raakt, wonderwel toevertrouwd bleek. Natuurlijk was een en ander voor de sociaal-democraten een groote teleur stelling en één hunner woordvoerders heeft daarvan op minder-behoorlijke wij ze getuigenis afgelegd. Echter is het te verstaan, dat de sociaal-democraten een afloop als deze niet hadden verwacht. Immers, niet hun alleen werden de levieten gelezen. Ook anderen konden het zich aantrekken. In sommige roomsch katholieke bladen was in de laatste maanden een stemming gekweekt tegen een deel der ministers. Openlijk schreef men, dat het roomsche vierspan zich krachtig zou laten gelden in het Kabinet en zij zouden Dr Colijn er wel toe bren gen om schuld te belijden over het re- geeringsbeleid in een vroegere periode en te beloven, dat nu de wagen in geheel andere richting gereden zou worden. Van dat alles is niets gekomen. Zwij gen beteekent hier zeker toestemmen en Dr Colijn heeft in dit debat niet persoon lijk of voor een deel van het Kabinet ge sproken, maar hij heeft de regeerings- politiek verdedigd. Zeggen wij daarmee, dat de roomsch- katholieke ministers hun overtuiging heb ben prijs gegeven toen zij tot het Kabinet Colijn toetraden? Of sterker nog, dat hun ideeën zonder invloed gebleven zijn op 'de regeeringskoers? Wij denken er niet aan. Wij bemoeien er ons niet mee wat 'in den ministerraad wordt besproken en besloten. Wij nemen slechts kennis van wat naar buiten treedt en stellen daar voor het aéheele Kabinet en alle minis- Wat het werkloosheidsvraagstuk be treft voegen wij er aan toe, dat het een staaltje van slecht regeeringsbeleid zou zijn. als met name Dr Colijn geen oog had voor de wisselende omstandigheden in het economisch leven en dus b.v. op dit oogenblik niet bereid zou zijn de -werkloosheid op een andere wijze te be strijden dan eenige jaren geleden. Maar 'dit is theorie en de praktijk bewijst juist hij heeft het zelf trouwens vele malen gezegd - dat Dr Colijn de eerste is om rekening te houden met nieuwe factoren, zoodat wij morgen genoodzaakt kunnen zijn te doen wat wij heden verwerpen. Het leidend en onveranderlijk beg-n- sel bij deze dingen blijft hetzelfde: in de nooden der -erkloozen moet zoo goed mogelijk worden voorzien, liefst door werkverruiming, anders door steunver lening; echter voorzoover onze finan- cieele draagkracht zulks toelaat. En eigenlijk ging het er bij dit debat alleen over of zoo goed als elke financieele rem weggeslagen zou worden, ja dan neen? Neen. zei de Regeering: wij stellen vele millioenen beschikbaar, vele millioe- nen meer dan vroeger, maar tot roeke loosheid om er een willekeurig getal zeg 150 millioen bij te voegen of om gemeenten groote sommen a fonds perdu (dus als geschenk) te verstrekken. daartoe laten wij ons niet verleiden. De interpellant, die zich thans alleen volksvertegenwoordiger voelde, indien maar niet partijman! schonk weinig aandacht aan de financieele consekwen- ties; maar een partijgenoot van hem, doch hoog regeeringsambtenaar bij de afdeding werkverschaffing, verklaarde dezer da^en nog ongevraagd op een ver gadering: „Ten aanzien van de financie ring is het noodig niet alleen te betoogen, dat het moet, maar ook te bewijzen, dat het kan. En hij ziet in, bij de bestaande structuur onzer maatschappij, die wil te rugbetalen wat zij leent, hoe deze een milliard zooals voor enkele jaren ge vraagd was) zou kunnen terugbetalen". Dat is realiteit. Het was daarom ook zoo goed, dat de leider der Christelijk- historische fractie zeker ook tot lee ring van sommige zijner geestverwanten Hoogtijdagen voor het Chr. Vereenigingsleven Een strak-blauwe lucht, stralende zonneschijn over stad en land, wa vrooiyk, zonnig: voorjaarsweer, dat 1 het begin van den Tweeden Pinkster dag! En zoo bleef het ook. Had de Zondag een even mooi begin te zien gegeven, later op den dag werd dat anders waren de verwachtingen voor Maandag hel wat minder hoog gespannen Doch het viel mee! Duizenden bij dui zenden hebben genoten van een eerste mooie voorjaarsdagen in dit jaar. En al behoeft dan mooi of som ber weer niet het eerste en het voor naamste te zijn op het Feest des Gees- tes.het oog wil toch ook wel wat. Een stralende voorjaarsdag harmoni- eerst immers zoo schoon met blijheid van gemoed en opgewektheid van geest. Op dit Pinksterfeest kon worden ge waagd van Pinkster zegen. Naar buiten bleek dat in den zoo alleszins geslaagden, on verge teljj ken toogdag der Gereformeerde meisjes te Rot terdam. Pinksteren: het feest van de jeugd! Dat bleek ook elders, waar de turners van het Ned. Chr. Gymn.verbond de voetballers van den Ned. Chr. Voet balbond in gewestelijke toogdagen bij eenkwamen. En ook de korfballers deden zich gelden! Verder is er de uittocht geweest van de duizenden uit de eindelooze hui zenreeksen naar de zee, de duinen 1 het strand, de bosschen en de hel. Het is overal zeer, zeer druk geweest en tal van neringdoenden hebben goede zaken gemaakt. De schade, met Paschen geleden, werd zoo weer eenlgszins vergoed! Arnhem aan den Veluwezoom stond tweeden Pinksterdag reeds in 't teeken van de groote onderwijzersvergadering. Tal van onderwijzers vertoefden reeds naar onze correspondent meldt ten huize van hun gastheeren. Gister avond werd in de Groote Kerk een stille wijdingsure van hoog gehalte ge houden. Het enorme verkeer langs den weg heeft ook deze dagen zijn tol opge- ëischt. Zonder ongelukken schijnt het nu eenmaal nog niet te gaan. Is het niet opvallend, dat er ditmaal zoo bij zonder veel motorongelukken plaats vonden? Kalm rijden: het schijnt niet mee te vallen! En de propaganda voor veilig ver keer kan dan ook voorshands niet worden gemist. Doch al met al: het zijn voor zeer velen mooie en goede dagen geweest, die nog lang dankbaar in de herinne ring zullen voortleven. nadrukkelijk afwees de tegenstelling: Christelijke bewogenheid et het lot der werkloozen en financieele zuinigheid. Die tegenstelling bestaat niet. De vraag is slechts in hoeverre aan verschillende, ook billijke wenschen tegemoet gekomen kan worden zonder het crediet van ons land, dat natuurlijk gevoeliger is dan dat van Amerika b.v., in gevaar te brengen. Dat de Regeering hierbij precies de juiste grenzen getrokken heeft, zouden vrij niet durven beweren. Ook wij zien hier en daar wel iets, dat verbeterd kan worden. Maar dat de interpellatie der sociaal-democraten op niets moest uitloo- pen, stond van te voren vast. Want zij hebben zich al te zeer vastgelegd op een plan van openbare werken en verwach ten al te veel van een „schoktaktiek", d.w.z. zij hopen zonder grond, dat als ex maar eenige millioenen in omloop wor den gebracht het economisch leven zich wel duurzaam herstellen zal. Noch de theorie, noch de praktijk in andere lan den als Frankrijk en België, heeft deze stelling geschraagd en daarom spreekt men liever niet over deze mislukte pogin gen. Men doet echter de Regeering onrecht aan, als men haar van ongevoeligheid beschuldigt. Dat bleek in 't verleden, dat zal blijken in de toekomst. Want onjuist zijn de betoogen, dat het met de hoe grootheid der werkloozen steeds erger wordt, ondanks alle maatregelen. Inte gendeel, wat het aantal betreft, staan we er iets beter voor; maar de ramp wordt ernstiger, omdat velen geen uit zicht meer hebben. Wij hopen van harte, dat velen in de nabije toekomst weer eenig licht aan den horizon van hun be staan mogen zien door de spoedige uit voering van regeeringsplannen, want waarlijk ,de werkloosheid is naast de oorlogsdreiging het meest beangstigend vraagstuk. Wat menschen vermogen te doen, moet gedaan worden. Het verkeer eischt slachtoffers Zandvoortsche tram ramt luxe auto Inzittend echtpaar gedood Tal van motor-ongelukken Tijdens de feestdagen heeft het verkeer langs den weg weer ver schillende slachtoffers geëischt Te Aerdenhout is een auto gegrepen door de Zandvoortsche tram, tengevolge waarvan een echt paar het leven liet. Opvallend is dit maal het groote aantal ongevallen met motorfietsen. Botsingen vonden plaats te Roosendaal (één doode), te Heer Hugowaard (een zwaar gewonde), te Alfen a. d. R ij n (één doode, één gewon de), te Br u n s s u m (één gewonde) en te Nieuwe Niedorp. Aerdenhout, 5 Juni. Vanmiddag om 1 uur is op den overgang van de tram haan H a a r 1 e m—Z andvoort, aan den Mr. Ensohedoweg, een personenauto, welke uit de richting Zandvoortschelaan kwam, door een van Zandvoort komende tram in de flank aangereden en ernstig vernield Van de vier inzittenden werd de ongeveer vijftigjarige heer Wagner uit Rotterdam opgenomen met een schecelbasisfractuur en een horsenschudding. Op weg naar het St. Elisabethziekenhuis te Haarlem is hij over leden. Zijn echtgenoote kreeg een zware hersenschudding waarran z;i Zondagavond eveneens is overlede-n. Voorts liep de Sia- meesche heer Darmaraksa eveneens 6 hersenschudding op. Hij kwam evenwel spoedig weer bii kennis. De bestuurder de auto werd slechts licht gewond en kon, na verbonden te zijn, huiswaarts keeren. De tram, welke licht beschadigd werd, had geruimen tijd vertraging. Het ongeluk moet worden toegeschreven in de omstandigheid, dat de bestuurder niet met de situatie ter plaatse op de hoogte was. Bij den overgang bevindt zidh namelijk een licht- en belsignaal, dat in werking treedt, zoodra een tram nadert. Dit was ook thans gebeurd, doch de automobilist schijnt daarop geen acht geslagen te hebben. Ernstig verkeersongeluk te Roosendaal Roosendaal, 5 Juni. In de Charitass- straat alhier is vanmiddag omstreeks half zes een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbijeen persoon gedood en een ander licht gewond Werd. De heer Joh. Bernaard uit Bergen op Zoom reed op zijn motorfiets, met zijn zoon le duo, achter een autobus van de Bra- bantsche buurtspoorwegen A.T.O. waarschijnlijk door het verkeerd begrijpen van een signaal van den autobus-chaffeur, tegen een huis opgereden. De bestuurder van het motorrijwiel werd hierbij z stig ge-wond en is in het ziekenhuis Chari- tas enkele minuten na aankomst overleden. De duo-rijder werd licht gewond en kon 11a ter plaatse bihauaelrl te zijn, naar huis te rug keeren. Een doode te Alphen A1 p h e n a. d. R ij n, 5 Juni. Vanmiddag om half vier is, vermoedelijk tengevolge van de gladheid van den weg, in de Prins Hen drikstraat de motorrijder Wever uit Utrecht, die zijn ongeveer 65-jarigen vader op de duo vervoerde, geslipt. Beiden kwamen daardoor te vallen. De heer Wever Sr., die bij omwo nenden werd binnengebraoht, bleek er ernstig aan toe te zijn. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is hij overleden. Nadat een medicus de eerste hulp had verleend, is hij naar het St. Anthonius ziekenhuis te Utrecht overgebracht. De heer Wever Jr. kwam er vrijwel zonder letsel af Motorrijder geslipt te Heer Hugowaard. Heer Hugowaard, 5 Juni. Vanoch tend omstreeks vier uur reden drie Amster- damsche motorrijders, ieder met duo-pas sagier, komende van Rustenburg, in de na bijheid van Heer Hugowaard naast elkaar den Kruisweg op, met het doel in Nieuwe Nie dorp te gaan visschen. Bij den hoek Kruis weg-Middenweg slipte de middelste motor rijder, met het gevolg, dat hij met zijn voer tuig tegen een langs den weg staanden boom reed. Het motorrijwiel sloeg over den kop, waarbij de berijder lichte verwondingen kreeg. De duo-passagier, de heer J. G. van Tinteren, uit Amsterdam, kwam er minder af. Hij sloeg met het hoofd tegen den boom en bleef in bewusteloozen toestand liggen. Nadat geneeskundige hulp was ingeroe pen, werd het slachtoffer een boerderij bin nengedragen en daarna naar het Centraal- ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Zijn toe stand was hopeloos. De motorfiets is totaal ernield. Tegen een vrachtwagen gebotst Brunssum, 6 Juni. Gistermiddag heeft de heer J. van Zillem uit Brunssum het on geluk gehad met zijn nog gloednieuwen mo- lot in botsing te komen met een vracht agen. Het ongeluk gebeurde, doordat de vracht auto een anderen wagen wide passeeren en daardoor te veel nfear links uitweek. Z. werd met een gebroken neusbeen en ernstige ver kondingen in het gelaat opgenomen. Op dokters advies werd hij naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht. Het motorrijwiel werd totaal vernield. Roekelooze motorrijder zwaar gewond euwe Niedorp, 7 Juni. In den nacht van Maandag op Dinsdag, omstreeks half drie, is de 24-jarige motorrijder A. Ilui- berts, uit IJmuiden, na afloop van de ker mis ter plaatse, door roekeloos rijden in aan raking gekomen met enkele fietsrijders, wel ke juist met hun rijwiel aan den kant van den weg stonden. De motorrijder verloor zijn stuur en viel oorover op het trottoir, waar hij met een ware hersenschudding bleef liggen. Het slachtoffer is in ernstigen toestand naar het Centraal ziekenhuis in Alkmaar vervoerd. Een der wielrijders bekwam enkele lichte verwondingen. Eischt van Uw /ev /X V I H B OE BEER. Ao1770 AM/TERDAM. Mr. L. J. A. Trip vreest geen nieuwe crisis NEDERLAND LEEF7 BOVEN ZIJN STAND Een ernstige waarschuwing ln het heden verschenen jaarver slag van de Nederlandsche Bank geeft zooals gewoonlijk de Presi dent. Mr L. J. A. Trip zijn inzich ten te kennen over een aantal be langrijke vraagstukken op finan- cieel-economisch gebied. Omtrent de terugslag in de opgaande con junctuur welke zich sinds eind 1937 gelden doet merkt Mr Trip op. dat de wereld nog steeds verkeert in den toestand van den lijder aan een ernstige ziekte, die teekenen van herstel vertoonde, doch geen volledige beterschap kon vinden, aangezien de daartoe noodige rust ontbrak en goedbedoelde genees middelen een averechtsche uitwer king bleken te hebben. Op zuiver economische en financieele gron den ziet mr Trip echter geen reden om een nieuwe crisis-periode te vreezen. Voor een werkelijk en duurzaam herstel is echter een ver betering van de politieke betrek kingen de eerste en voornaamste voorwaarde. Over den toestand en de vooruit zichten der openbare financiën in Nederland is mr Trip slecht te spreken. Hij meent dat in bedenke lijke mate wordt ingeteerd op het nationaal vermogen en dat de schuldenlast van jaar tot jaar ster ker stijgt dan toelaatbaar is. zoodat de toekomst slechts met zorg kan worden tegemoetgezien. De nettowinst van de Bank over het boekjaar 1936-37 heeft bedra gen 2.576.087 (v.j. 3.528.828). Een dividend van 3 pet (v.j. 4.2) is voor aandeelhouders beschik- Prinselijk Paar ter kerke Het Prinselijk Paar is Zaterdag met de „Piet Hein" naar het IJselmeer ge varen en is Zaterdagavond ten anker gegaan bij de Eemmonding. Het schip bleef Zondags voor anker liggen. Zon dagmorgen hebben H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard de godsdienstoefening bijgewoond onder 't gehoor van Ds E. H. Blauwendraad Tweede Pinksterdag werd een tocht over het IJselmeer gemaakt Ook Prinses Beatrix was aan boord, zoodat zij haar eerste reis over de Hollandsche wateren maakte. Na de tocht over het IJselmeer werd naar Soestdijk teruggekeerd. Huizen handhaaft de Zondagsrust HUIZEN (N.H.), 6 Juni. Gister is de erordening in werking getreden, waarhij an pleiziervaartuigen, die als openbaar middel van vervoer zijn te beschouwen, ver boden is, om des Zondags de haven uit te •aren of binnen te komen. De eenige onder neming, die een dienst op Marken en Volen- dam onderhoudt, heeft echter kans gezien dezen toch te onderhouden. Zij heeft name lijk de passagiers van af den aanlegsteiger per bottertje tot buiten de haven doen ver voeren, waar in het IJsselmeer op Rijksge bied haar vaartuig lag, dat van hieruit don tocht ondernam. Er was veel belangstelling voor deze wijze van em. en debarkeering. Jongen in zwembad verdronken In het diepe gedeelte gespeeld Roden (Dr.), 5 Juni. Vanmiddag is in het natuurbad, alhier, een jongen uit Groningen, de 13-jarige A. Koning, ver dronken. Niettegenstaande herhaalde waarschuwin gen had de jongen, die de zwemkunst n:et goed machtig was. zich in het diepe ge deelte begeven en was er op een vlot gaan spelen. Plotseling was hij verdwenen. Na eenige malen te hebben gedoken, haalde !e badmeester hem levenloos op. Een dokter heeft nog geruimen tijd kunstmatige adem haling toegepast, doch de dood was reeds ingetreden. Het lijk is ter confrontatie naar Groningen overgebracht. De Markiezaatfeesten Bergen op Zoom Burgemeester ontsteekt de feestverlichting BERGEN OP ZOOM, 6 Juni. Na de offi cieele openingsplechtigheden van Zaterdag, zijn de markiezaatsfeesten Zondag en Maandag onder gunstige weersomstandig heden voortgezet. De Eerste Pinksterdag was hoofdzakelijk gewijd aan kerkelijke herdenkingen zoowel in de R.K. als de Pro- testantsche en Israëlietische kerkdiensten. aandag zijn de feestelijkheden voort gezet met een welvoorzien programma, vaarbij de toeloop van vreemdelingen heel groot was. Er waren sportdemonstraties georganiseerd, o.a. het nationaal concours- hippique, hondenrennen en wielerwedstrij den op de „Raaijberg". Na een concert op het St. Catharineplein begaf het gemeentebestuur, het bestuur der stichting en de versieringscommissie zich naar het Vondelpark alwaar door den bur gemeester de feestverlichting werd ontsto ken. Tot ver in den omtrek was het schijn sel van de feestverlichting waar te nemen. De verwachtingen voor heden zijn met het oog op het bezoek van H. M. de Ko ningin, die de historische optocht zal gade slaan, hoog gespannen. Vrijdag a.s. zal Prinses Juliana de feesten met haar tegen woordigheid opluisteren. Ernstige gasvergiftiging Bejaard heer met dochtertje om het leven gekomen HALFWEG, 4 Jund. Te Zwanen burg bij Halfweg heeft zich een ern stig geval van gasvergiftiging voor gedaan, waarbij de 72- jarige Van der Hooft en zijn 3^-jarig dochtertje om het leven zijn gekomen. Toen tegen acht uur de vrouw thuis kwam, vond zij de woning aan die Dennen- laan gesloten. Een buurman heeft toen met behulp van een beitel een der ramen opengeschoven. Onmiddellijk drong een sterke gasluoht naar buiten, welke het erg ste deed vermoeden. Eenmaal binnengeko men, vond men den man en het kind bewus teloos op den grond liggen. Dadelijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, welke ver leend werd door de dokters M. Sepers uit Zwanenburg en F. Kuipers uit Halfweg. Met zuurstofapparaten trachtten zij de le vensgeesten op te wekken, doch hun pogin gen waren vergeefsch. De dood was bij bei den reeds ingetreden. Het staat nog niet vast, hoe het gas zich heeft kunnen ver spreiden. Jeugdige inbreker aangehouden Hij had achttien Inbraken en dieistallen op zijn kerfstok AMSTERDAM, 6 Juni. Dezer dagen heeft de politie te Tilburg een 22-jarigien jonge man, die daar zonder vergunning als straatzanger optrad, aangehouden. Hij gaf eenige keeren een valsohen naam op, maar men had zijn identiteit spoedig gevonden, aangezien hij in het politieblad stond ge signaleerd, omdat hij door de Amsterdam- sche politie gezocht werd wegens diefstal van kleedingstukken uit een perceel aan de Keizersgracht De arrestant werd naar de hoofdstad overgebracht, waar hij niet mil der dan achttien inbraken en diefslalten bekend heeft gepleegd in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Haarlem en Heemstede De roofoverval te Stepelo Daders gearresteerd HAAKSBERGEN, 6 Juni. De politie te Eindhoven heeft, in samenwerking met die te Helmond j.l. Zaterdag te Helmond een drietal personen gearresteerd, verdacht van betrokken te zijn bij den roofoverval, vorige week gepleegd ten huize van de Wed. Ten Vaarwerk in de buurtschap Stepelo. Het zijn J. V., vroeger knecht op de boerderij van Ten Vaarwerk, M. S., chauffeur en H. v. W„ allen te Helmond woonachtig. De aangehoudenen zijn Zaterdagavond per celwagen naar Haaksbergen overgebracht, waar de Haaksbergsche politie het verder onderzoek geleid heeft. Alle gearresteerden hebben bekend Het grootste deel der ge roofde gouden sieraden is terecht. M. heeft bekend de vrouw geslagen te hebben, ter wijl V. W., met den revolver gedreigd heeft Het vuurwapen kon door de politie nog niet worden opgespoord. De daders worder a.s. Woensdag ter beschikking van den officier van justitie te Almelo gesteld. Groote bosch- en heidebrand Op de beroemde Calmpthontsche heide OSSENDRECHT, 6 Juni. Vanmid dag omstreeks twee uur werd brand ont dekt in de heidecomplexen achter het landgoed „De Groote Meer", dat in de gem. Ossendrecht ligt De brand bleek op Belgisch gebied te woeden in de nabijheid van het zgn. Leeuwenhof en op de om haar natuur schoon beroemde Calmpthoutsche heide. Vanwege de gem. Calmphout werd onver wijld 't blusschingswerk ter hand genomen, doch vooralsnog bleef dit zonder resultaat. Door de groote droogte der laatste dagen en voortgejaagd door een vrij sterke wind, bewoog het vuur zich zoo snel voort, dat spoedig een geweldige oppervlakte brandde Op het eind van den middag stonden groo te heidecomplexen en fraaie bosschen over een breedte van drie tot vier kilometer in brand. Het vuur beweegt zich dieper België in. maar de brandweer van Ossendrecht houdt zich gereed oni zoo noodig indien de wind mocht draaien terstond in te grijpen, en overslaan van den brand op Nederlandsch gebied te voorkomen De grootte van de schade valt nog niet iij benadering tc schatten* VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladert Het jaarverslag van de Nederlandsch^ Bank over 1936/'37. Te Amsterdam heeft in een hotel-res-# taurant een felle brand gewoed. Met de Pinksterdagen zijn weer vew schillende ongelukken gebeurd. Te Driebergen is vandaag het Congres voor Geestelijke Volksgezondheid aam gevangen. De Vereeniging van Chr. Onderwijzer^ en Onderwijzeressen in Nederland en Overzeesche Bezittingen houdt te Arm hem de jaarvergadering. De Ned. Bond van Meisjes-vereenigim gen op Geref. grondslag heeft te Rotter-* dam Bondsdag gehouden. De Turndag van het Ned. Chr. Gym-* nastiek Verbond te Enkhuizen. De Chr. Ned. Voetbalbond heeft bonds-* dagen gehouden te Delft en te Groningen* Op de Calmpthoutsche heide hebbeif zich groote branden voorgedaan. De „Karimata" is bij de plaats van he? wrak van de „Lutine" aangekomen. De Japansche luchtmacht heeft de Zuid* Chineesche stad Kanton zwaar gébombar*. deerd; er is een ontzettend aantal dcoderti Spaansche vliegtuigen hebben tot twee-* maal toe de Fransche grens geschonden^ er werden 18 bommen geworpen. „BLAUFRIES" AMSTERDAM ROTTERDAM OPSLAG-EXPEDITIE-CONTROLE HET ADRES *oor: VAKKUNDIG VERTROUWENSWERK! VRAAGT TARIEVEN I IK SNAK ER NAAR Spoorstraat 33/37, Dieren, Tel. 4202 DOORLOOPENDE TENTOONSTELLING I VAN 17e EEUWSCHE OUD-HOLLAND- j SCHE MEESTERWERKEN, ITALIAAN- SCHE en VLAAMSCHE PRIMITIEVEN* Dagelijks geopend van 96 uur- ®BLOM B A ND E N ROTTERDAM DEN HAAG TEL. 28000 TEL. 770038 BATES PAPIEREN ZAKKEN Ook voor Uw product! Vraagt Inlichtingen bij: BATES CEPRO SAKKEN MIJ. N.V.. MAASTRICHT - Franschen Singel 60 Telefoon 4497 Onze uitvoer naar Duitschland Betalingscontingenten verlaagd DEN HAAG, 4 Juni. Van 1 tot 4 Juni hebben te Den Haag besprekingen plaats ge vonden tusschen de Nederlapdsche en de Duitsche regeeringscommissies over de vast stelling van de betalingscontingenten voofi den uitvoer van Nederland en Nederlandse^ taal'ei938ar DuitschIand voor het 3e kwar- Over den omvang van de betalingscontin genten werd overeenstemming verkregen. Zooa s op grond van de ontwikkeling van de clearing te verwachten was. bleek iet noodzakelijk, de belastingcontingejiten, ver- fooo^en me* d*e voor het tweede kwartaal 1 cws te verlagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1