Jlieuun? £riltsdjr (üoumnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 4- portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j et. No. 6409 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 3 JUNI 1938 19e Jaargang atfomentieprifeen: Van I tot 5 regelsU7'/> Elke regel meer 0.22'/j Ingezonden MededeeUngen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan t bureao wordt berekend ƒ0.10 VERPLICHTE ARBEIDSDIENST Het is al eenige weken geleden, dat wij leen enkele principieele opmerking maak ten over het vraagstuk: verplichte ar beidsdienst voor jeuigdige werkloozen. Wij waren het meest verbaasd over de gemak kelijkheid, waarmee sommigen adviseer den om de „richtingkampen" op te hef fen; waarbij zij dus blijkbaar vergaten, dat de jeugdwerkloosheid nog meer een gees felijk dan een economisch vraagstuk is. Sindsdien stond dit onderwerp in het middelpunt der belangstelling. Ons standpunt vond o.a. bestrijding ln „de Nederlander" en bij den heer G. W. F. yan Hoeven, hoofdambtenaar bij de 'departementale afdeeling: Steunverleening pn Werkverschaffing. Laatstgenoemde schrijft er zelfs een reeks artikelen over in het „Maandblad voor Gemeente-administratie" van den uit gever N. Samsom, dat zich gewoonlijk siechts bepaalt tot objectieve uiteenzettin gen van regeeringsvoorschriften. Daaruit blijkt wel duidelijk hoezeer dit Onderwerp de aandacht trekt. Te gelegener tijd zal er wel een beslis sing moeten vallen en wij zullen er dus Dog wel nader over moeten spreken. Voor het oogenblik bepalen wij ons échter tot een enkele opmerking. De eerste geldt de critiek van de Ne- d e r 1 a n d e r, die er bezwaar tegen maakt „dat men op een oppervlakkige wijze tegen het denkbeeld bedoeld of on bedoeld stemming gaat maken." Waarom spreekt het blad hier van „oppervlakkige wijze"?.» Ten aanzien van vraagstukken, Waarbij de geestelijk-zedelijke opvoeding der jeugd betrokken is, kan men niet te voorzichtig zijn. Dat voelt de redactie ook Wel, en zij onderstelt daarom de mogelijk beid, dat onze bezwaren, welke zij geens zins wil ontkennen, zijn te ondervangen. Aangenomen, dat zulks mogelijk is, dan blijft nog de vraèg, of we de overheid het recht zullen geven het gezag der ouders Op zij te zetten. Een vergelijking met de militaire dienstplicht gaat stellig niet op. Zoo zou men ongeveer elk autoritair op treden van den Staat kunnen goedpraten. De heer Van Hoeven geeft toe, dat het nationaal-socialisme hier het voorbeeld gaf en die pers maakte dan ook met in stemming van zijn idee melding, maar dit behoeft volgens hem niet af te schrikken. Dit laatste geven wij toe, maar wij zeggen met Mr. Dr. L. F. H. Regout in de Kath. Werkgever: Wij komen dan toch in deze sfeer. Hoe het zij: eenstemmigheid heerscht er Over dit onderwerp nog lang niet. Het R-K. Werkliedenverbond heeft zich, met eenige restricties, n.l. goedkeuring der ouders en werkkampen van eigen richting, ,Voor het beginsel van verplichte arbeids dienst verklaard. Van sociaal-democrati sche zijde wil men er echter niets van we ten. En de anti-revolutionairen voelen er pok niets voor. Het vraagstuk blijft dus voorloopig wel Dan de orde, maar zal vooreerst niet tot oplossing komen. Dat is maar goed ook; het eischt nauwgezette overweging. EEN GEDENKWAARDIG JUBILEUM Nu we een tijd beleven, waarin jubilea aan de orde van den dag zijn, wordt de beteekenis van zulk een herdenking hoe langer hoe meer uitgehold. Toch zijn er gelukkig nog gebeurtenis sen te herdenken, wier waarde boven hei gewone peil aanzienlijk uitsteekt en waar- Op men derhalve met reden de aandacht mag vestigen. Tot die opmerkenswaardige jubilea be hoort het feit, dat het thans een kwart eeuw geleden is, dat Laren als eerste in de rij der gemeenten een zoogenaamde wcl- standsbepaling in de bouwverordening op- Dam. Zeker, bij deze herdenking moge de Vroegere burgemeester der gemeente Utrecht er de aandacht op hebben gevestigd, dat in die gemeente reeds een eeuw geleden een dergelijk voorschrift in het leven werd geroepen aanstonds voegide de spreker er aan toe, dat aan de toenmalige bepa ling slechts een kort leven beschoren was. Wie eenigszins op de hoogte is van Hol- landsch individualisme en Nederlandschen .vrijheidszin, weet maar al te goed welken tegenstand het vaststellen en handhaven eener welstandsbepaling in vele gemeente raden en daarbuiten ontmoet; en nóg zijn tal van gemeentebesturen dergelijke voor schriften gram Daarom is het der vermelding waard, Wanneer Laren een leidende plaats heeft Vervuld in de actie voor welstandseischen hij het bouwen; aan het bestuur dezer ge meente mag de eere niet worden onthou <len, dat het op dit gebied pioniersarbeid heeft verricht. Geldt van Brm'le het libertatis primitiae. 'de eerstelinge der vrijheid, Laren mag fels dg eerstelinge der schoonheid Treinenloop met Pinksteren Op Zaterdag vóór Pinksteren en op den avond van den Tweeden Pinksterdag zal, naar de nieuwe reisgids vermeldt, een aan tal treinen, z.g. vóór- en volgtreinen, loopen. Daar 't „Spoorboekje" geheel vernieuwd is en voor velen nog tamelijk vreemd, wijzen we hen, die uit denken te gaan, hierop. Het zijn z g. zomertreinen, die ook op genoemde da gen rijden zullen. Het zijn de sneltreinen, die heel andere vei bindingen en aansluitingen geven op de baanvakken Rotterdam D. P.Vlissingcn. ArnhemRoosendaal, Amsterdam W. P. Eindhoven, Den Haag H. S. M.Rotterdam D.P.EindhovenMaastricht (Valkenburg)/ Heerlen; EindhovenAmsterdam C.S., Den Haag S.S./Rotterdam M./Utrecht—Apel doornZuthpen— (Hengelo), (Amsterdam C. S.)AmersfoortPuttenErmelo-VNuu speetZwolle. We herinneren er nog aan, dat er vacantie- kaarten verkrijgbaar zijn van 3 tot en met 8 Juli a.s. Onze crisiswetgeving Op de a.s. algemeene vergadering van h ;t departement 's-Gravenhage van de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel zal een rapport behandeld worden omtrent de crisiswetge ving. Een daartoe benoemde commissie heeft na deze materie bestudeerd te hebben, een rapport opgesteld. De commissie komt daarin tot de conclu sie, dat het in verband met de ontwikkeling der economische omstandigheden, niet ver antwoord zou zijn tot een onverwijlde af schaffing van zoovele belemmerende crisis maatregelen le adviseeren als zij aanvanke ïijk oordeelde, dat het geval zou kunnen zijn. De commissie is van oordeel, dat, waar een nieuwe internationale economische depres sie niet denkbeeldig is te achten, de vraag overweging verdient of er niet aanleiding bestaat tot verdere studie van de nog te treffen maatregelen. De commissie acht, wat betreft de handels politieke maatregelen, een aansturen op ver laging der invoerrechten niet goed. Contin- genteeringen kunnen voorloopig niet gemist Ook niet de clearing. Wat de landibouwcrisiswetgeving betreft, aoht de commissie het niet mogelijk, dat do prijzen der landbouwproducten en de ar beidsvoorwaarden voorshands aan het vrije spel der maatschappelijke krachten worden prijsgegeven. Radicale verandering in het systeem van uitvoering is wel gewenscht. Verkorting van den arbeidsduur GENEVE, 3 Juni. In het begin van deze week had te Genève, in het gebouw van het Internationaal Arbeidsbureau, de tien de bijeenkomst plaats van het Internatio naal Christelijk Vakverbond, samengesteld uit de vertegenwoordigers van de aange sloten nationale vakverbonden en de Christelijke vakinternationales. Aan de orde kwamen de vraagstukken, die op de agenda van de internationale arbeidsconferentie staan ingeschreven. Na aanhooring van de inleidingen van den heer H. Amelink (Nederland) over het vakonderwijs en het leerling wezen, en van den heer G. Tessier (Frankrijk) over de algemeene doorvoering van de verkorting van den arbeidsduur, verklaarde de bestuursraad zich accoord met de hoofdlijnen van de voorstellen van het bestuur inzake de algemeene doorvoe ring van de verkorting van den arbeids duur, hoewel hij daarbij zijn voorkeur voor meerdere conventies tot uitdrukking bracht. Ook nam de bestuursraad kennis van het rapport van den heer F. Brussel (Nederland), waarin het standpunt van de Christelijke fabrieks- en transport arbeiders-internationale inzake den ar beidsduur van beroepschauffeurs was uit- Tegen de verdwijning van Schiphol Groote demonstratie voorbereid Er is op initiatief van het I. C. A. te Am sterdam een comité van actie gevormd, die tot taak heeft een massale demonstra tie op Schiphol te organiseeren, waar heel de burgerij zoowel uit Amsterdam, als el ders kan getuigen van de wensch Schiphol te behouden Men gaat ook sluitzegels uitgeven met het motto: Wij willen Sohiphol houden. DE BOTERHEFFING 's-GRAVENHAGE, 2 Juni. De heffing eii de steunuitkeering op boter, zijn behou dens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 2 Juni tot 9 Juni vastgesteld op 50 cent per Kgr. worden aangemerkt. Het bouwkundig schoon, dat gedurende een reeks van jaren in deze gemeente tot stand kwam, levert het bewijs, dat de welstandsbepaling niet is het product dei fantasie van onpractische schoonheids maniakken, maar dat hier een der midde len is toegepast, die bijdragen tot ver fraaiing en bloei eener gemeente en waar uit echte burgerzin spreekt. Van Laren begon de victorie maar vele andere gemeenten hebben, de eene na de andere, het geluk der overwinning op laakbare veronachtzaming der aestheti sche eischen omtrent het bouwen ge smaakt Wie de heilzame werking der welstands- bepaling leerde waardeeren, zal de be staansreden van het Larensche jubileum volmondig erkennen. Vermiste roeiboot terecht HOLLUM, 2 Juni. De sinds gistermid dag vermiste roeiboot, die vertrokken van Hollum naar Harlingen en waarin zich twee mannen bevonden, is terecht De opvarenden zijn gisteravond om acht uur door schipper B. Tabak van de tjalk „Soli Deo Gloria', die tusschen Ameland en Dronrijp vaart, op de wadden opgepikt Zij hadden 't roer van hun boot verloren. La ter zijn zij door de reddingboot van Ame land overgenomen en. naar Zwartehaan ge bracht ERNSTIG ONGELUK ALBLASSERDAM, 2 Juni. Gisterenavond te ongeveer half acht had alhier, een ernstig ongeval plaats tijdens het storten van beton voor de peilers van de brug over de rivier de Noord. De 24-jarige L. Walhout, woon achtig te Heinekenszqnd, die zijn kameraad af zou gaan lossen, nog maar even op het werk zijnde, kreeg, terwijl hij voorover ge bukt stond, een stortbak op zijn lendenen. Ernstig gekneusd viel hij neer. Direct wei*d geneeskundige hulp ontboden en het slacht offer per boot naar den wal vervoerd, ahvaar het binnengedragen werd bij den schilder Baardwijk. Terwijl de ziekenauto uit Dor- dracht werd ontboden, verleenden eenige E.H.B.O.-ers eerste hulp. Op advies van Dr. Hooftman werd de ongelukkige naar de Zie kenverpleging te Dordrecht vervoerd. De toe stand van het slachtoffer is zeer ernstig. Voor zijn leven wordt gevreesd. DOOR BALK DOODELIJK GETROFFEN De 33-jarige Faessen, vrachtondernemer te Tegelen, had het ongeluk bij het lossen van een vracht te Echt door een balk ge troffen te worden. In bewusteloozen toestand is het slacht offer naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is overleden. De man was gehuwd en vader van vijf kleine kinderen. KINDJE IN BED GESTIKT Toen Méj. VogelsKuipers te Tilburg haar jongste dochtertje van 13 maanden oud uit het bedje haalde, bleek dat uit haar baby het leven geweken was. Ver schrikt snelde zij met de kleine naar een buurvrouw, waar de dokter werd gewaar schuwd, die de levensgeesten trachtte op te wekken. Dit mocht niet baten, zoodat de geneesheer den dood moest constatee- ren. Waarschijnlijk is de arme kleine tij dens de slaap onder de dekens gestikt. ONGELUK TIJDENS HET FILMEN AMSTERDAM, 2 JunL Ten behoeve van de nationale film „Veertig Jaar" zsjn eenige opnamen gemaakt aan de Kalfjes laan ter hoogte van het Oude Kalfje. Tijdens het filmen gleed één der leden van het technisch personeel, de heer H. K. op het naast den weg liggende grint uit. waarbij hij zoo ongelukkig terechtkwam, dat het linkeronderbeen brak. Hij is naar het O. L Vrouwengasthuis overgebracht en ter verpleging opgenomen. HET ONGELUK TE GILZE GILZE, 2 Juni. De slachtoffers van het ernstig ongeluk op den omlbewaakten over weg zijn, naar wij nader vernemen, de 22- jarige heer A. Rombouts uit Middelbeers (N.-Br.) en diens verloofde, de 22-jarige Mej. C. Eskens uit Tilburg. EEN OVERVAL MET BEROOVING TE WIE LEEUWARDEN, 3 Juni Het gerechts hof heeft arrest gewezen in de zaak van den overval met berooving te Wie op den landbouwer G. van der Kooi, wethouder der gem. Westdongeradeel. Hierbij was een drie tal jongemannen betrokken. Zij werden res pectievelijk veroordeeld tot vier, vier en drie jaar gevangenisstraf. De eisch luidde tegen elk hunner zes jaar gevangenisstraf. NA TERECHTZITTING GEARRESTEERD AMERSFOORT. 2 Juni. Een inwoner van Hilversum, die zich voor het kanton gerecht had te verantwoorden wegens stroo- perij, voegde na afloop van de behandeling van zijn zaak, den verbalisant, een jacht opziener uit Woudenberg, een in hooge mate beleedigende uitdrukking toe. In verband hiermede gaf de ambtenaar van het O.M., mr A. Klein, aan eenige aanwezige poli tiemannen opdracht den man onmiddellijk te arresteeren. Derde Rotterdammer-Marsch Het wordt tijd om in te schrijven. Dat kan bij ALLE Bureaux van de 5 samenwerkende Christelijke Bladen: De Rotterdammer Nieuwe Leidsche Courant Nieuwe Haagsche Courant Nieuwe Utrechtsche Courant Dordtsch Dagblad en bij D. ZWART Jr., Noordeinde 65, Delft Gisteren bezocht Minister Van Dijk verschillende Marine-inrichtingen te Den Helder. De Minister neemt op het vliegveld De Kooy afscheid van den comman dant van het vliegveldkol. Van Aller Ongeluk met doodeüjke afloop ROTTERDAM, 2 Juni. Op den Nieuwen Binnenweg nabij de Claes de Vrieselaan is vanavond de 27-jarige schilder A. C. Verhoef! uit Maassluis door een motor wagen van lijn 16 overreden. W. fietste op den Nieuwen Binnenweg in de richting van de haven. Nabij de Claes de Vrieselaan wilde hij eenige an dere fietsers inhalen, waarom hij naar links uitweek. Hij kwam echter toch met deze wielrij ders in aanraking, waardoor hij het even wicht verloor en op de linkerzijde van den rijweg terecht kwam. Uit de tegenoverge stelde richting naderde op dat oogenblik een motorwagen van lijm 16, bestuurd door den 46-jarigen C. P. C. T. Hoewel de be stuurder trachtte door sterk remmen een aanrijding te voorkomen, slaagde hij daar in niet en de tram schoot over het slacht offer heen. Per auto van den Geneeskundigen Dienst werd de man, die een ernstige schedel- basisfractuur had opgeloopen, overgebracht naar het ziekenhuis, waar jiij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Het tramverkeer had tengevolge van dit ongeluk eenigen tijd vertraging. Spelend gedood Meisje stak gemaskerd de straat over In de Groeseindstraat te Tilburg heeft een droevig ongeval plaats gehad, dat de ruim 5-jarige Corrie Somers te Tilburg het leven kostte. Het kind was aldaar met een mombakkes voor aan het spelen, en liep den rijweg op, pardoes tegen een paard, gespannen voor een brouwerswagen. Het kind viel en schijnt door den wagen te zijn voortgeschoven. Ook is het mogelijk, dat zij van het paard een trap gekregen heeft. Dr Lichtfeld verleende eerste hulp. waarna de G.G.D. het meisje naar het ziekenhuis vervoerde. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is de kleine, die zwa re inwendige kneuzingen had bekomen, overleden. Den voerman van den wagen treft geen schuld. De deernis met de ouders is algemeen. Auto in een sloot gereden Drie gewonden Groningen, 2 Juni. Hedenavond om streeks half negen is een personenauto, af komstig uit Groningen, rijdende op den rijksstraatweg in de richting Assen, ter hoogte van Hooghalen in de flank aange reden door een auto, komende uit de rich ting Assen. Naar ooggetuigen mededeelden, had de Groningsche wagen een zeer groote snel heid en deze wagen kwam als gevolg van de botsing in een langs den weg loopende sloot terecht, waarbij de auto zoo goed als vernield werd. In deze auto bevonden zich de heer N. Magnus en diens 20-jarige zoon A. M., alsmede de heer A. Kattenburg, di recteur van de confectiefabrieken „Hol- landia" uit Amsterdam. Beide laatstge noemden liepen slechts eenige onbeduiden- verwondingen op, daarentegen kreeg de t M. Sr. ernstig letsel, waardoor hij niet op eigen gelegenheid naar Groningen kon terugkeeren. Na verbonden te zijn ls hij per auto naar huis vervoerd. De heer K. keerde per trein naar Amsterdam terug. De inzittenden van de auto, welke uit de richting Assen kwam, bleken er zonder let sel te zpn afgekomen. Deze wagen is ook slechts licht beschadigd. De politie stelt sel te zijn afgekomen. Deze wagen is ook BOODELIJKE MISHANDELING Den Bosch, 2 Juni. De rechtbank heeft met gesloten deuren de zaak behandeld te gen den 53-jarigen arbeider A. W. K. uit Mill, die aldaar in December 1937 en in Januari van dit jaar zijn driejarig zoontje zoodanig heeft mishandeld, dat het kind aan de gevolgen is overleden. Tegen hem werd twee jaar gevangenis straf geëeischt. RONSELARIJ Enschedé. 2 Juni. De politie heeft te gen G. proces-verbaal opgemaakt wegens ronselarij. Het kwam de politie ter oore, dat twee jongemannen, 20 en 25 jaar oud, op het punt stonden naar Spanje te vertrekken. Bij onderzoek bleek, dat zij door G. waren ge ronseld voor het linksch© leger. Heldring-Gestichten Ook Ds. Blaauwendraad heeft bedankt Ds. E. H. Blaauwendraad, Ned. Herv. predikant te Baarn, die benoemd is tot presi dent-directeur der Heldring-Gestichten te Zetten, deelt ons mede, dat hij voor deze benoeming heeft bedank.t AARDAPPELDIEFSTALLEN Dinteloord, 2 Juni. De politie kreeg reeds ge ruimen tijd klachten over aardap- appeldiefstallen uit de kuilen van verschil lende landbouwers. In samenwerking met de marechaussee te Steenbergen werd daar om e>en streng onderzoek ingesteld. Bij de gehouden surveillance werd echter nimmer iets van de diefstallen bemerkt. Intusschen viel het de politie op, dat zij herhaalde malen een kleinen jongen ont moette, die met een speelgoedpistooltje liep te schieten. Dit gaf de politie aanleiding het knaapje, een zoontje van zekeren v. d. W., te ondervragen. En na eerst halsstarrig ontkennen, viel het ventje door de mand met de bekentenis, dat hij als „voorloo- pertje" van de aardappeldieven met zijn pistooltje moest schieten, wanneer hij de politie in de omgeving zag. Dit was dan het signaal, dat de dieven zich buiten schot moesten houden. Wie de dieven waren en wie met hem het afspraakje had gemaakt, kon men echter van den knaap nog niet te weten komen. BOERDERIJEN AFGEBRAND AARLE-RIXTEL, 3 JunL Gister is de boerderij van den landbouwer van den Heuvel, in het gehucht Croy, onder deze gemeente, afgebrand. Door den krachtigen wind greep het vuur zeer snel om zich heen. Toen de brandweer arriveerde, was het vuur overgeslagen naar de boerderij van den landbouwer Verbakei. Ofschoon spoedig water kon worden gegeven, viel aan blusschen niet meer te denken. Beide boerderijen brandden tot den grond toe af. De inboedel van Van den Heuvel is na genoeg geheel verloren gegaan. Het woon huis van Verbakei kon door buren groo- tendeels worden ontruimd. Het vee bevond zich in de weide. VERDRONKEN NIEUWENDIJK, (N.-Br.), 3 Juni. Terwijl de heer J. van Wijk, aan het z.g. banwer- ken was in den Boezem, nabij zijn woning, viel hij hierin en verdronk. VERBETERING In het bericht, gisteren door ons opgeno men, onder het kopje „Haar kind venvaar loosd" werd abussievelijk vermeld dat ge noemd bericht uit Ridderkerk afkomstig was. dit moet zijn O u d-B e ij e r 1 a n d. Vraagt Uw leverancier „St.Raphaël" QUINQUINA De fijnste apéritif. VALKENBURG (L.) Hotel Franssen Bondshotel A.N.W.B.K.N.A.C. 80 kamers, koud en warm stroomend water. Lift Centrale verwarming. Eigen garage gratig Pensionprijs &gQ }oi f fc-, Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen In de Tweede Kamer is het debat over de werkloosheid voortgezet. De algemeene vergadr ïng van de Ned* Chr. Radiovereeniging. Nieuwe functionarissen bij het Chr. Nat Vakverbond. Op 10 Juni a.s. is het 25 jaar geleden dat de A.K.U. de eerste kunstzijde afle verde. Verschenen is het jaarverslag van de Kon. Ned. Petroleum Maatschappij. Bij Hooghalen is een auto te water ge^ reden: drie personen werden gewond. De bij Ameland vermisten zijn terecht* De oorlog in China: een Chlneesche schatting van de Japansche verliezen. De' strijd om de Loenghai-spoorlijn. Rusland doet concessies op de bijeen-* komst van de niet-inmengingscommissie. Nieuwe incidenten in Tsjecho Slowakije Rotterdam en het Centrale yiiegveld Men meldt ons uit Rotterdam: In de gister gehouden vergadering van! den gemeenteraad heeft de nestor van deü raad, de heer Schalekamp (c.h.),de vol- gende verklaring afgelegd: De gemeenteraad heeft in zijn vorige zitting zonder h. st. besloten tot het aan leggen van een nieuw .vliegveld in den Zestienhovensóhen polder. Op dit stand punt staat hij nog. De mededeelingeni van den minister van Waterstaat, over voornemens voor een Centraal Vliegveld bij Leiderdorp, hebben hierin geen wij ziging gebracht. Namens den raad verklaar ik daarom, dat deze het voorstel van Burgemeester en Wethouders zoo vanzelfsprekend acht, dat heï spreken hierover geen zin heeft, maar volstaan kan worden met hiermede onvoorwaardelijk instemming te betuigen, De strafzaak tegen den juwelier te Alfen De Haagsche rechtbank heeft gister uit* spraak gedaan in de zaak tegen den juwe lier S. M. te Alfen a.d. R ij n, die wegens uitlokking tot meineed tereciht heeft ge staan. Tegen hem was voor dit feit 1 y2 jaar ge vangenisstraf geëischt en overeenkomstig dien eisch is hij veroordeeld. In de zaak tegen denzelfden persoon we gens verduistering van f 150 ten nadeele van! P. A. v. B. was drie maanden gevangenis* straf geëischt. De rechtbank veroordeelde hem gistere®! tot zes maanden gevangenisstraf voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en! terugbetaling van de f 150 aan v. B. De nachtwaker L. uit Leiden tegen wieö wegens meineed in dezelfde zaak zes maan den gevangenisstraf was geëischt met af trek van 6 weken preventief is veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek; van de volledige preventieve hechtenis plmi drie maanden. De reis van het geld Het geld maakt soms allerwonderlijkste reizen, maar slechts zelden kan men het nagaan. Dat was wel dezer dagen in W e e s p het geval. De jeugdige M. O. zag een briefje van f 10 in de Sluiskolk drijven. Het briefje was in vieren gevouwen en dobberde op bet water, terwijl het klaarblijkelijk wachtte op de gunstige gelegenheid dat de sluis geopend zou worden, om dan in de Vecht terecht te komen en een wereldreis te aanvaarden. Zoover is het echter niet gekomen; de jon gen visohte het uit het water op en terwijl hij, op den wal staande, het biljet opmerk zaam bekeek, om zich er van te overtuigen of het wel wis en deugdelijk „echt" was, trok dit de aandacht van twee arbeiders, die heistelling op een schuit laadden en een hen ging naar den jongen toe en zei ie, dat hij dat papiertje in het water had laten vallen. Den vinder kwam dit wel wat toe vallig voor, maar hij s.elde het gevondene toch aan den man ter hand. Toen M. O. het voorgevallene aan zijn vader vertelde, vond deze aanleiding, in ze- zelschap van een politie-agent, naar de beide mannen toe te gaan, m ar ook nu verzekerde één van hen, die te Diemen woonachtig bleek te zijn, dat hij het bankbiljet van f 10 in het water had laten vallen. De politie noteerde 's mans adres, ingeval zich nog nadere verwikkelingen zouden voordoen. Spoedig bleek dit ook het geval te zijn, want eenige uren later kwam de brood bakker J. W. op bezoek bij den beer M. O.,- vader van den jongen, en toen hij vernam wat zich op de Heerengraoht had afgespeeld, kon hij de oplossing van de puzzle gerven.- Het bankbiljet was n.l. door een windvlaag uit de hand van een bediende van den heer W. gewaaid en in het water van de Achter gracht terechtgekomen; van daar was het, onder de Zwaantjesbrug door, in de Heerea- gracht geraakt, totdat het in een hoek van de Sluiskolk terecht kwam. De politie werd spoedig van een e* ander in kennis gesteld en deze begaf zich in 't avond uur naar Diemen. Tegen den Diemenaar werd proces-verbaal opgemaakt wegens dief stal en tegen zijn kameraad, die in Amster dam woont en de helft yan de f 10 had ge kregen. wegens helin®,

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1