OudeBoll STADSNIEUWS Gratis lezen tot 1 Juli a.s. DONDERDAG 3 JUNI 1938 TWEEDE BLAD PAG. 6 Wie zich heden op ons blad abonneert, ontvangt de tot 1 Juli a.s. verschijnende nummers met inbegrip van ons zeer gezocht ZONDAGSBLAD gratis toegezonden. Ons Zondagsblad is zoo langzamerhand gaan behooren tot iets onmisbaars in het gezin onzer lezers. Twaalf pagina's in omvang, hetgeen overeenkomt met zes pagina's der gewone krant, is méér dan welke ook voor vergelijking in aanmerking komende krant des Zaterdags gratis aanbiedt. En de inhoud is door voortdurende verbetering, meenen wij, zóó geworden, dat elk lid van het gezin er het zijne in weet te vinden. De dagelijksche krant zelf, welke bedoelt den lezer den weg te wijzen door den wirwar van allerlei gebeurtenissen en steeds weer hooger licht te doen vallen op den levensweg, is door den lagen prijs geschikt om een plaats te veroveren in elk christelijk gezin. Dit blijft ons ideaal. Ook thans wenschen wij aanbrengers van nieuwe lezers weer met een premie te verrassen. Maar in deze vóór-zomercampagne niet alleen hen, doch ook de door hen aangebrachte lezers. De vacantie-tijd is op komst. Daarom ontvangt ditmaal, zoowel werver als nieuwe abonné elk een keurig gebonden premie-boek als bewijs van onze erkentelijkheid toegezonden. Om in de vacantie te lezen, of zoo men daar niet aan doet. heel gewoon thuis. De nieuwe lezer moet zich voor minstens een jaar abonneeren. De premies worden snel afgewerkt. De prachtige boeken liggen klaar, en wachten reeds om verzonden te worden. De leuze blijft: In het Christelijk gezin, Moet de Nieuwe Leidsche Courant er in Abonné's op te geven per briefkaart of door het inteekenbiljet aan DE ADMINISTRATIE Breestraat 123, Leiden CHR. NAT. WERKMANSBOND Feestelijke herdenking van het 35-jarig bestaan Een nieuw vaandel aangeboden Ter gelegenheid van het vijf-en-der tig-jarig bestaan van den Chr. Nat. Werkmansbond te dezer stede kwamen bestuur, leden en genoodigden gister avond in het gebouw „Prediker" in feestvergadering bijeen. Onder hen, die de groote zaal geheel vulden, merkten wij o.m. op den eere-voor- zitter Ds. Joh. W. Groot Enzerink, den bondspropagandist, den heer Straling en verder afgevaardigden en leden van de onderscheidene onder-afdeelingen van den C.N.W.B. De heer A. van Rosmalen, voorzit ter van de feestcommissie, die vanaf de op richting van den Bond reeds lid is, opende dit feestelijk samenzijn met gebed, waarna hij 1 Cor. 13 voorlas. In zijn openingswoord zette spr. uiteen, dat het een groot voorrecht is, dat dc C.N.W.B. met zijn vele onder-afdeelingen thans vijf-en-dertig jaar mag bestaan. Noodig is het echter, dat allen belang blij ven stellen in het werk van den bond, ja, dat ook trouw de vergaderingen worden bezocht. Ziet spr. terug op de bestaans- periode van den bond, dan waren er tijden van regen en zonneschijn. Nog een oogenblik stilstaande bij den j.l. Maandag gehouden wijdingsdienst wees spr. er op, dat God een God is, die na tijden van bitterheid en donkerheid, ook de Elims schenkt. Verwijzende naar het voor gelezen Schriftgedeelte bepaalde de heer Van Rosmalen de aanwezigen nog bij de drie pijlers waarop het christendom rust: geloof, hoop en liefde. Tenslotte heette hij allen hartelijk wel kom, in het bijzonder den bondspropagan dist, den heer -Strating, den oud-voorzitter, den heer D. M. Kuivenhoven Sr. en nog later op den avond den eere-voorzitter, ds Joh. W. Groot Enzerink. Voorlezing deed spr. ook nog van een telegram van gelukwensch van de afdee- ling Oegstgeest en van een op rijm gestel de felicitatie van den heer Van Leeuwen, organist der Oosterkerk en vroeger direc teur van de Mannenzangvereeniging van den CN.W.B. Vaandel aangeboden Als voorzitter van het Vaandel-comité bood de heer C. a. v. d. Zeeuw na mens leden en belangstellenden een nieuw vaandel aan, dat door zijn fraaie uitvoering wel zeer de aandacht trok. Hartelijk dankte spr. allen, die het mo gelijk gemaakt hadden, dat dit vaandel kon worden aangeboden. Spr. sprak verdei de verwachting uit, dat het nieuwe vaan del evenals het oude ook een zinnebeeld zal zijn van het streven van den bond. God schenke u, aldus richtte spr. zich tot het bestuur, nog vele jaren van kracht en ge zondheid om den Bond te leiden in do juiste banen tot eer en heerlijkheid van Gods Naam. 'I-Iet vaandel-comité, dat niet graag halt werk doet, bood tevens nog een vaan del- kast en -standaard aan. Al deze geschen ken gingen vergezeld van een prachtig bloemstuk en een album, waarin opgeno men een vaandellied en de namen van hen, die aan deze geschenken hebben bijgedra gen. Na deze vaandel-overdracht zongen de aanwezigen het bestuur de zegenbede uit Psalm 134 toe, gevolgd door drie couplet ten van het voor deze gelegenheid vervaar digde vaandellied. In een zeer dankbaar gestemde toespraak aanvaardde hierop de voorzitter van den jubileerenden bond, de heer D. M. Kui venhoven Jr. het nieu.ve vrvucl. Te vens vond spr. gelegenheid om allen te danken, die in den loop der jaren hun steun aan den C.N.W.B. hebben gegeven. Bovenal danken wij God, dat Hij ons al deze vijf-en-dertig jaar heeft willen sparen en bewaren. Hij schenke ons in de toe komst ook Zijn zegen. Tenslotte wekte de heer Kuivenhoven nog op om ook in de toekomst trouw te zijn aan het devies: „Draagt elkanders las ten", om alzoo de Wet van Christus te ver vullen. Namens de Kinderkerk en de Zangver- eeniging „Hallelujah" werden nu bloemen aangeboden. De avond, die een prettig verloop had en zeker aanspraak maJg maken op een wel geslaagde viering van dit jubileum, werd afgewisseld met zang van Hallelujah, de Meisjesvereeniging en de Zondagsschool kinderen en verder met de opvoering van enkele voordrachten en tableaux. Als eere-voorzitter heeft ook ds Groot Enzerink nog een woord van geluk wensch gesproken. In het bijzonder richtte spr. zich hierin ook tot de Zangvereeniging Hallelujah, die onlangs op het zangcon cours zulk een mooi resultaat wist te be halen. Tenslotte sprak spr. zijn waardee ring uit voor het werk van den Bond en zijn onderafdeelingen. Voorzitter Kuivenhoven heeft tenlsotte allen, en in het bijzonder de onder-afdeelin gen, bedankt voor de verleende medewer king aan dezen feestavond. Spr. wekte, voor zoover noodig, nog op het werk van de Meisjesvereen. „Bid en Werk", de naai- krans „Zusterliefde" en de Kinderkerk te blijven gedenken. Jubileum G. Seydell Druk bezochte receptie Gister herdacht de heer G. Seydell den dag, waarop hij voor veertig jaar gekozen werd tot secretaris van de kerkelijke kies- vereeniging „De Ned. Herv. Kerk" te dezer stede- Het heeft den jubilaris., die1 's middags ten huize van zijn zoon aan de Houtlaan recep tie hield, niet aan belangstelling ontbroken. Van vele zijden kwam men hem geluk wen schen. Ook vormden fraaie bloemstukken en schriftelijke en telegrafische felicitaties er een duidelijk bewijs van, in welk een groo- ten kring het werk van den heer Seydell wordt gewaardeerd. Van hen, die op de receptie blijk van hun belangstelling gaven,, noemen wij Ds. D. Kuilman en Ds. J. de Wit, resp. voorzitter en scriba van den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente. Verder zagen wij Dr J. Riemens, die de wijkver. Pniël en Ds. M. J. Punselie, die de Ver. voor Chr. Onderwijs vertegen woordigden, van welke beide vereenigingen de jubilaris bestuurslid is. Voorts merkten wij nog op Ds. J. C. van Apeldoorn, de heeren P. J. Fontein en Dr. Lourens Bosoh, beiden bestuurslid van de Ver. voor Chr. Onderwijs, den heer J. F. de Heer voor de kiesver. Evangelie en Belijde nis, den heer H. Filippo W.Fzn., secretaris van de Gemeente-Commissie en den heer v. d. Baan, schoolhoofd. Na afloop van deze receptie vond in „Den Vergulden Turk" een mtiem diner plaats, aangeboden door den zoon van den jubilaris waaraan om. aanzaten de bestuursleden van de kiesver. „De Ned. Herv. Kerk". Hedenavond vindt in het Gebouw „Natha- naël" de huldiging plaats vanwege de kies- vereeniging waarvan de heer Seydell mo menteel veertig jaar secretaris is. Hebt U Uw aangifte-biljet al ingevuld De termijn, binnen welken de aangiften voor de vermogen»- en inkomstenbelasting 1938/'39 moesten zijn ingeleverd is reeds ruim verstreken, alid/us deelt de inspecteur der Dir. Bel. ons mede. Door alsnog tot spoe dige indiening over te gaan kunnen de ge volgen van een eventueel verzuim worden voorkomen; ambtshalve aanslag of bekeu ring zullen in het tegenovergestelde geval zeker niet (buiten toepassing kunnen worden BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: J Kwakernaak 28 Jr W P Stol 30 jr A H v d Berg_32 jr T Gressle 3o J' Ier 29 Ji M W Peu- GEHÜWD: J P de Graaf en H M v Haarlem A Gerritsen en J Verplancke J v Kooperen H Bouwman A Ups en M Zirkzee wede. J J Optendrees wed.nr en E v d Zeeuw GW RooU en A L Arbouw H W Speel en J C Mensen C Uljé en M Lang J Ph Vllegrent- art en J C P VrU A P A Werner en MTCool - PJL jMMBHMÉIBfifl Itkoon enH - - - - Upwloh wede, B Staal v Riet BEVALLEN: C iff RUsdamKok dr en zn M J v GervenDe Laaf dr Z J Baartwük J J C BrandtSchuit dr J M Jatter—Mlnderman dr W M C Bouwmeester Bocxe zn E Bodpnv Iterson zn E Zand •liet—Bell dr J C StoofArnoldus dr OVERLEDEN: P Visser gesch. man 48 Jr J Beelen. m. 42 jr E Kret wed. van P Stoeken 60 jr Chr A E Knol vrouw van M Pansier 73 jr J v d Tuin wed. van I Boom 84 jr UIT DEN OMTREK ALFEN a.d. RIJN Naar het einde der Ziendeweg-misère In een voorstel van B. en W. aan den Raad etelt dit college voor de overeen komst met Nieuwkoop inzake het onder houd van den Ziendeweg enden Kromme Ziendeweg op te zeggen. Tal van jaren is er door leden uil' den Raad gewezen op den onhoudbaren toestand waarin deze weg verkeert. De weg was dan ook in één woord „slecht" en riep om verbe tering. Hier is veel over gesproken ook met Ged. Staten maar er kwam geen 6cliot in. De onderhoudsplicht berust ven aanzien van den Ziendenweg bij Nieuwkoop en onze gemeente en van den Krommen Ziendeweg bij Nieuwkoop voor de zuidelijke helft en by de eigenaren van aangrenzende eigendom men voor de noordelijke helft. De gemeente Nieuwkoop heeft in 1886 haar deel overgedragen aan de vooimalige ge meente Aarlanderveen tegen een jaarlijk- sche betaling, welk bedrag in 1912 is ver hoogd tor f 300 per jaar. Inzake onderhoud van den Kromme Zien deweg loopt een contract met de particulie ren, die de Noordkant onderhouden telkens van 10 jaar, dat het laatst verlengd is 1 Jan. 1931, dus loopt tot 31 Dec. 1940. In de overeenkomst met Nieuwkoop ie be paald dat ze jaarlijks opzegbaar is vóór 1 Juli. Naar aanleiding van de laatste klachten hebben B. en W. zich wederom tot Ged. Sta ten gewend, een uitvoerige uiteenzetting ge geven en tevens verzocht een bespreking uit te schrijven met het gemeentebestuur van Nieuwkoop en andere belanghebbenden. De bespreking is tot heden niet gehouden. B. en W. werpen thans den knuppel in het hok door voor te stellen niet langer te wach ten maar de overeenkomst met Nieuwkoop op te zeggen. Niet uit onwelwillendheid te genover Nieuwkoop maar opdat hierdoor de besprekingen gehouden worden op de juiste basis, nl. dat het grootste deel der onder houdsplicht bij Nieuwkoop berust. Op dien grondslag zullen dan event, plan nen tot verbetering kunnen worden be raamd, waarbij in het bijzonder zal kunnen worden overwogen of, nu de provincie gel den beschikbaar gaat stellen voor de verbe tering en het onderhoud van de tertiaire we. gen, de Ziendeweg met aansluitenden Krom me Ziendeweg op het provinciaal tertiair wegenplan kunngn worden gebracht. BOUW VAN HET TWEEDE PAVILJOEN Voor den bouw van het tweede jongenspa viljoen in de Martha-Stichting zijn voor het timmer- en metselwerk de laagste Inschrij vers de aannemers W. v. d. Bijl en W. v. d. Helm alhier. De aanbesteding was onder- handsch. Dezelfde aannemers hebben ook het pas geopende paviljoen gebouwd. OPBRENGST SPELDJESVERKOOP De gister.gehouden epeldjesverkoop ten bate van het T.B.C.-fonds „Draagt Elkanders Lastenbracht in onze gemeente op f 130.72, waarvan uit Aarlanderveen f 15.56^. Te Zwammerdam was de opbrengst f 15.93. DE WEG GOUWSLUIS—BOSKOOP Deze week is men begonnen met den aan leg van den nieuwen weg van Gouwsluis naar Boskoop. De weg zal gedeeltelijk loopen over het reeds bestaande jaagpad. Hij zal voorts een verhard wegdek krijgen met een afgeschei den rijwielpad. Een en ander garandeert Boskoop binnen niet te langen rijd een vlotten verbindingsweg met den hoofdweg keersweg Leiden—Utrecht. INBRAAK Gisternacht is ingebroken in een rijwiel herstelplaats van den heer B. V., wonende te Gouwsluis. De werkplaats staat achter den nieuwen weg die daar aangelegd wordt en doordat daar nog weinig of geen verkeer is in rus tige omgeving. Hierdoor heeft men onge stoord kunnen werken en behalve een nieuw rijwiel ook verschillende nieuwe onderdee- len uit kunnen zoeken. Voorts heeft men getracht ook elders in de omgeving een slag te slaan, maar dat is op niets uitgeloopen, HAZERSWOUDK Gemeenteraad De rekening der Woningbouw-ver- eeniging. Indeeling van den Locheweg In klasse B. Bouwrijp maken van grond in werkverschaf fing. Ligplaats voor woonsche pen, Vergoeding Bijz. Scholen. Het regeeringsj ubileum. Weg door het Rietveld. De Raad vergaderde gistermorgen onder leiding van den voorzitter, burgemeester A. Warnaar. Tegenwoordig alle leden. Naar aanleiding van een verzoek van A. Raap horst om gedeeltelijke ontheffing van hon denbelasting wordt voor 6 maanden vrijstel ling verleend. Ingekomen is de" rekening van B. en W. van Koudekerk over het jaar 1937, met betrekking tot de Koudekerkschc brug. Het bedrag voor elk der gemeenten is f 1090/40. Voorts is ingekomen een mededeeling van den Minister van Sociale Zaken betreffen de verhooging van het winstpercentage van onvermengde margarine en bak- en braad vet. De voorzitter deelt mede dat de uit voering hiervan op denzelfden voet zal uur- den voortgezet van uit de secretarie, maar dat door B en W. een regeling is gemaakt, ten bate van den Middenstand. Door Ged. Staten is een beslissing genomen inzake de standplaats van den autobus-ondernemer, den heer A. Erkelens. Aangewezen is een standplaats bij de Ned. Herv. Kerk. De jaar wedde van Dr. J. C K. Zoete, voor behan deling van de armen-praktij'k, door den Raad gesteld op f 400, wordt na een opmerking van Ged. Staten weer gebracht als voorheen op f 450. Op voorstel van B. en W. wordt de balans en de verlies- en winstrekening per 31 Dec. 1937 van de bouwvereeniging „Volksbelang", goedgekeurd. Van de 14 woningen in de Torenstraat op het dorp, sluit de rekening met een nadeclig saldo van f1646,666, waarvan door het Rijk 75 pCt. zal worden bijgedragen, terwijl de overige 25 procent door de gemeente zal moeten worden gedekt De 24 woningen in de Zon neveldstraat aan den Rijndijk geven een sluitende rekening. Op voorstel van B. en W. wordt besloten tot goedkeuring van de ingekomen rekening der Vereeniging „Werkverschaffing" over het winterseizoen 19371938, met de stem van den heer Jac. Loomans tegen. Inzake beschikbaar stellen van een bijdrage voor extra hulp aan werkloozen tot een bedrag van f 5.70 per gezin, werd besloten f 2 bij te dragen, terwijl door het Rijk f370 zal wor den verleend. De Locheweg Hierop komt in behandeling een voor stel van B. en W. om aan Ged. Staten te vragen den Locheweg in te deelen in klasse B en dezen weg gesloten te ver klaren voor motorrijtuigen en aanhang wagens waarvan de belasting van eenig wiel 1000 k.g. overschrijdt De voorzit ter geeft hieromtrent een breedvoerige toelichting en wijst er öp dat het wen- schelijk is, nu aan de verbetering van dezen weg zooveel is ten koste gelegd, te voorkomen, dat door te zware vrachten de weg weer verslechterd. Na breede besprekingen wordt hiertoe besloten. De grond achter de Herv. School Nu het uitbreidingsplan door Ged. Sta ten is goedgekeurd, en door de inge zetenen geen bezwaren zijn ingebracht, komt het B. en W. gewenscht voor, den tuingrond achter de Hervormde School te bestemmen tot bouwgrond en dezen grond bouwrijp te maken in werkver schaffing Hiertoe zal een sloot moeten worden gemaakt en verharding en rio- leering moeten worden aangebracht, Voor het benoodigde materiaal zal een be drag van f 1530 noodig zijn, terwijl voor ar beidsloon f 2300 is geraamd. Na breedvoerige bespreking, waaraan verschillende leden deelnamen wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. De voorzitter deelt mede dat door Ged. Staten het besluit van den raad. dat zonder toestemming van B. en W. geen woonschepen mogen worden betrokken is goedgekeurd, mits een ligplaats wordt aangewezen in de gemeente, waar die woon schepen dan zullen kunnen verblijven. Aan gezien nu het Kromme Jaagpad eigendom der gemeente is en het water in de West vaart de gemeente toebehoort, komt het B. en W. gewenscht voor dit gedeelte hier voor aan te wijzen, en dan tevens een bil lijk recht te heffen voor het gebruik daar van. Bij de gehouden bespreking merkt dï voorzitter op dat deze bepaling niet zal gel den voor de woonschepen die er reeds zijn, maar alleen voor hen die een aanvrage daar toe doen bij B. en W. Met algemeene stem men wordt hiertoe besloten. De voorzitter stelt voor onderhandsche.verhuring van een stukje tuingrond aan de Bruggestraat aan den Rijndijk, groot 50 roe, tegen f Cl\35 per roe, aan den heer De Graaf aan den Rijn dijk. De heer Goedhart is van meening dat de prijs te hoog is, aangezien de grond op sommige gedeelten voor het kweeken van groenten niet geschikt zal zijn. De heer Jac. Loman stelt voor den prijs te bepalen op f 030 per roe, welk voorstel gesteund door den heer Goedhart, verworpen wordt met 8-3 stemmen, zoodat besloten werd overeen komstig het voorstel van B. en W. Vergoeding bijzondere scholen Vaststelling heeft iplaats van de exploita tie-vergoeding aan de bijzondere lagere scholen over 1936. Het bedrag der vergoeding per leerling voor de lagere school werd gesteld op f 9.27, terwijl wegens onvoldoende spgevens het be drag per leerling voor de M.LO.-school nog niet kon worden vastgesteld. Voor de Chr. School aan den Rijndijk zal de vergoeding bedragen f 14S5.52; R.K. school Groenendijk f 1475.49; R.K. school Oostbuurt f 1081.74; R. K. school dorp f 1172.65; Chr school dorp f 1168.73 en de Hervormde school f 551.37. Naar aanleiding van een schrijven van den Minister van Sociale Zaken wordt besloten over te gaan tot steunverlecning aan kleine tuinders in de gemeente, die in drie groe pen zullen worden ingedeeld. De voorzitter deelt mede dat het voornemen bestaat nog deze week met de betrokken tuinders eén conferentie te houden om deze zaak te rege len, waarvan later mededeeling zal worden gedaan. Geld voor feestelijkheden Op voorstel van B. en W. werd besloten bij de a.s. feesten voor het 40-jarig jubileum van H.M. de Koningin, een bedrag van f 0.25 voor elk der leerlingen van de scholen in de gemeente, disponibel te stellen, en tevens een bedrag, berekend tegen 1 cent iper in woner op de begrooting te plaatsen voor dit doel. Bij de rondvraag informeert de heer M. Scheel of door B. en W. vergunning is verleend tot het plaatsen van een koffietent in den Groenendijk, in de omgeving van de reeds aanwezige tent, zoo ja, of dit niet strij dig is met de belangen i\an den Midden stand. De voorzitter geeft hieromtrent nadere inlichtingen, waaruit blijkt dat door B. en W. geen vergunning is verleend. Spr. 'be looft deze kwestie te zullen onderzoeken. De heer Jac. de Kort acht het gewenscht dat ook de politie aan het telefoonnet is aan gesloten, wat in dringende gevallen zeer noodig kon zijn. De heer M. Noordam merkt op, dat op het oude kerkhof, dat zal worden geschud, zich nog enkele grafzerken bevinden, en in formeert naar de bestemming die daaraan zal worden/gegeven. De heer G. Goedhart wijst op de moei lijkheden die voorkomen bij het sluiten van de Koudekerksohe brug bij het passeereu van schepen en vraagt of hierin geen wijzi ging kan worden aangebracht De voorzitter geeft nadere indiahtin- gen en sluit de vergadering, die overgaat in geheime zitting. Weg door het Rietveld Nadat de Raad gedurende eenigen tijd in geheime zitting had vergaderd, wordt medegedeeld, dat de voorzitter namens B. en W. verschillende mcdedcelingen had gedaan inzake de plannen voor een weg door het Rietveld, waarmede de Raad zijn instemming betuigde. BEKRONINGEN Onze plaatsgenoot de heer H. Keur be haalde op de gehouden konijnenitentoonstel- ling te Alfen a. d. Rijn een eereprijs, een eersten prijs en beker voor zijn inzending Vlaamsche reuzen haasklcur. NOG BIJTIJDS GERED Een 4-jarig dochtertje van den heer P. v. 't Wout in de Loete alhier, geraakte in een onbewaakt oogenblik te water. De echtge noot/et van den heer Nic. v. Tol gelukte het 't bewustelooze kind op het droge te bren- waama door den heer N. Ravensberg kunstmatige ademhaling werd toegepast, met het gelukkig gevolg dat het meisje weer bijkwam. De inmiddels ontboden dr. J. C. K. Zoete alhier, bijgestaan door dr. de Bie van Boskoop, verleende verdere hulp. HILLEGOM STAND DER WERKLOOSHEID By de gemeentelijke arbeidsbeure stonden per 31 Mei 360 werkloozen ingeschreven, te gen 362 op denzelfden datum van het vorige jaar, KATWIJK a.d. RIJN SCHADE Nu de storm even voodbij is en de te veld svaande producten, die voor een groot deel tegen den grond geslagen waren, weer on geveer overeind staan, blijkt pas goed welke schade door den storm veroorzaakt is. Vroe ge aardappelen zijn veelal zwart gewaaid en er zullen vele dagen voor noodig zijn, voor dat dit weer wat is bijgegroeid; jonge peen is hier en daar zelfs geheel uit den grond gewaaid; hetzelfde kan ook gezegd worden an de bloemkool. Mei' de snijbloemen op den kouden grond is het niets beter gesteld. Sommige percee-len zijn geheel tegen den grond geslagen. Voor soorten als Dalla's kan dit niet meer in orde komen. De schade is voor veel tuinders of kweekers groot. GEITENKEURING De reeds eerder aangekondigde zomer- stamkeuring vanwege de gcitenfokvereen. „Vios" is thans gehouden. De jury bestond uit de heeren Roest, voorzitter van den Prov. Bond van Geitenfokvereen. in Zuid- Holland en de heeren Verhoeven en de Jong, resp. Rijksveeteeltconsulent en ass. Rijks- De* prijzen waren: in klasse 1, 1-jarig wit ongehoornd: 1. C. Haasnoot, winnaar der medaille; 2. Jac. Heemskerk; 3. C Kuyt. Klasse II, 1-jarig bont en gehoornd: 1. Jac Freke; 2. P. Freke. Klasse III, meerderjarig wit, ongehoornd: 1. C. I-Iogewoning; 2. P. Freke; 3. Cor Kuyt. Topklasse. Klasse IV, meerderjarig bont en gehoornd: 1. R. de Winter, 2. C. v. d. Kamp; 3. J. B de Besi', 4. Hans Freke. Klasse V, lammeren: 1 Hans Freke; 2. C. v. d. Kamp, 3. H. Knijnenburg. Aangevoerd werden 64 geiten. Er was veel belangstelling en alles had een zeer goed en vlot verloop, RADIO-DISTRIBUTIE DONDERDAG 2 JUNI f Programma 3: 8.Keulen, 10.50 Parits R.( 2.05diverscn, 12.20 Parits R-. 13.20 Brussel VI., 4.20 Keulen, 15.20 Parits R., 15.35 Drottwlch, 7.20 Brusles VI.. 18 35 Brussel Fr. 19.20 Keu- ten. 22.20 Brussel VI., 22.30 Boedapest of dlv., ^.20 Keulen. Programma 4: 8.Brussel VI.. 9.2o diversen, i.35 Londen Reg. 13.20 Droltwich. 14.20 Londen Reg., 17.20 Drottwlch, 13.40 Londen Reg.. 19.— of div., 20.30 Droltwich, 21.Brussel Fr., 21.20 Droltwich. VRIJDAG 3 JUNI Programma 3: 8.Keulen 10.20 ParUs Radio, 12.05 diversen. 12.20 Brussel VI.. 13.35 Ke 1.50 Droltwich, 15.15 diversen 16.29 Droltwich 1.50 Keulen. 18.Brussel Fr.. 18.20 Londen R., 1.20 Radio PTT Nord 19 "50 Brussel VI., 20.20 russel Fr. 21.20 Londen Reg., 22.Brussel Fr., 22.35 Keulen, 23.20 Parits Radio. Programma 4: 8.Brussel VU., 9.20 diversen, 10.35 Londen Reg., 13.35 Droltwich, 14.05 Lon. den Reg., 17.20 Droltwich, 18.35 Brussel Fr., 19.05 Droltw.. 20.30 GRd of div., 22.— Droltwich, LEI DSCHENDAM De exploitatie van het bedrijf was in 1937 wederom bevredigend. De netto stroomafgifte vermeerderde van 432.000 Kwh. tot 826.000 Kwh., derhalve een vermeerdering met 394.000 Kwh. In deze vermeerdering is begrepen de stroomafname aan de N.V. „Enkes". aan welk bedrijf in 1937 voor het eerst rechtstreeks werd geleverd. De stroomverkoop volgens enkeltarief en vastrechttarief vermeerderde met 8,9 pet. In 1937 werd van de stroom voor huishoudelijk verbruik afgeleverd tegen licht- tarief 51 pet. en tegen vastrechttarief 41 pet. De opbrengst van stroom voor huishoudelijk verbruik kwam rónd f 4800 boven de raming voor 1937. De stroom werd geleverd door het G.E.B. van Delft en bovendien voor enkele aansluitingen van het G.E.B. van Voorburg. Aan bruto stroom werd ingekocht 918.798 Kwh. voor f 24,326.64. Aan maximale belasting was verschuldigd 'er 1937 f 16.670.41. De gemiddelde inkoopsprijs per Kwh. netto stroom was voor lichtstroom 7,34 cent en voor krachtstroom 3,30 cent. Aan lichtstroom werd verbruikt 299.665 Kwh., krachtstroom 497.1 Kwh. en aan straatverlichting 29,264 Kwh. Totaal 825.911 Kwh. In 1937 werden bijgeplaatst: 17 licht, 6 kracht- en 9 muntmeters. De exploitatie leverde een voordeelig saldo op van f 20,347.72 De in 1936 bijgeschreven rente by de reserve werd in 1937 teruggeboekt. Rente-bijschrijving by de reserve heeft niet meer plaats. De reserve is thans f 17.716.61. DE GEMEENTEDIENSTEN OP TWEEDEN PINKSTERDAG In plaats van op Maandag, den 2en Pink sterdag, zal het huisvuil in de voormalige gemeente Veur op Dinsdag 7 Juni worden opgehaald. DE SLUIZEN GESLOTEN De schutsluizen zullen op Maandag, den 2en Pinksterdag, na des morgens 9 uur voor het scheepvaartverkeer gesloten zyn. OUDE WETERING VERPLICHTE LEDENVERGADERING DER COÖP. BOERENLEENBANK Gisteravond had in het hotel van den heer Klein een ledenvergadering plaats van de Coöp. Boerenleenbank. De voorzitter, de heer W. Timmers opende de vergadering en heette ailen wel kom. Hij maakt'e bekend dat tot directeur gekozen was, wegens bedanken van den heer P. Roelofs, de heer M. v. d. Tol, van Afcbenes en tot adjuncte mej. M. v. Wlerin- gen. Na het lezen der notulen en jaarver slagen werd de rekening en balans over 1937 goedgekeurd, welke een saldowinst bracht van f 5604.92. De heer H. P. Klein werd als bestuurslid herkozen. Tot lid van den Raad van Toe zicht werd herkozen de heer C. Straathof Jzn. te Rijpwetering. Tot lid der financieele commissie, wegens overlijden van wijlen den heer L. J. Beuk, werd gekozen de heer P. C. Vesseur. De kantooruren werden als volgt vastge steld: Woensdag 9—12 uur v.m., Vrijdag avond 7—10 uur, terwijl op nationale feest dagen het kantoor gesloten zal zijn. Medegedeeld werd dat nieuwe boekjes uit gegeven zullen worden. Van de 298 leden waren er 166 gekomen. Met een dankwoord sloot de voorzitter de vergadering. VOORSCHOTEN ARBEIDSBEMIDDELING Bij den agent der arbeidsbemiddeling stondr 'hier op 1 Jan. 1937 in totaal 217 werk? den ingesohreven. Op 1 Jan. 1938 was d,. mtal teruggeloopen tot 164, dus een vermindering van 33 personen. De staat van 31 Mei j.l. vermeldt maar 90 werkloozen, BOLL& DUNLOP 3.75 SCHIEDAM due weder een teruggang van 94 personen, of ongeveer 50 pct5 ARBEIDSBEMIDDELING Bij hot agentschap der Arbeidsbemiddeling te Vporschoten stonden op Zaterdag 28 Me1 1938 als werkzoekenden ingeschreven: 1 be tonwerker, 5 grondwerkers, 5 opperlieden, 4 timmerlieden, 1 stucadoor, 1 taludwerker, 1 gereedsohapmaker, 1 goud- en zilversmid, 4 monteurs, 2 rijwielherstellers, 1 scheep- maker, 2 smeden, 1 radioteohniker, 1 spin ner. 1 slager, 41 land- en tuin arbeiders, 0 chauffeurs, 1 kok, 1 loopknecht, 1 schipper, 1 stuurman, 4 transportarbeiders, 1 kantoor bediende. 2 fabrieksarbeiders, 5 losarbeiders. Voorhout DE NIEUWE BURGEMEESTER GEÏNSTALLEERD Mr G. F. W. van Berckel feestelijk ingehaald Gistermiddag is de nieuwe burgemeester van Voorhout feestelijk ingehaald en plech tig geïnstalleerd. Bij de ruïne van Teylingen aan de grens der gemeente werd de burge meester met zijn moeder en verloofde te drit uur welkom geheeten door een commissi! van ontvangst bij monde van den heer A. A Allard. De dames ontvingen bloemen. Di burgemeester nam daarna plaats in eer open landauer en vergezeld van het muziek corps „St. Caecilia" en de jongens van d( R.K. Kruisvaart ging het in opvooht naar het. dorp. Nauwelijks was de stoet in het zicht geko men of de klok van 't gemeentehuis, welke zijn geluid in geen 15 jaren meer heeft laten hooren, kondigde aan, dat' de stoet het ge meentehuis begon te naderen. Onder tromgeroffel der Kruisvaarders er lustige marsclien der vereen. „St. Caecilia' arriveerde de stoet bij het gemeentehuis, al waar de loco-burgemeester P. A. v. Reisen en wethouder v. d. Hulst, met den gemeente- secretaris, den heer M. P. A. Meisen, den stoet opwachtten en den nieuwen burgemees ter met familie de keurig voor deze gelegen heid versierde zaal binnenleidden. De raadszaal was geheel gevuld met ge noodigden, waaronder oud-burgemeester Bulten, burgemeesters van verschillende omliggende plaatsen en tal van autoriteiten uit onze gemeente. De loco-burgemecster, de heer P. A. R e i- sen, sprak de installatie-rede uit, waarop de burgemeester uitvoerig antwoordde: Zonder chauvinisme mag ik getuigen, dat te streven naar het welzijn van een ge meente als Voorhout misschien een zware-, doch nimmer een kleurlooze taak zal zijn. Letterlijk tot op zekere hoogte, omdat het welzijn der gemeente ten nauwste samen hangt met de cultuur der veelkleurige bol gewassen; figuurlijk, omdat Voorhout een kleurrijke geschiedenis heeft Sedert den tijd der eerste Hollandsche graven vermeld, in de 15e eeuw het middel punt van een vorsten tragedie, is de gemeen te als het ware een bakermat geworden van godsdienstzin, van kunde en van ambacht» kennis. Deze deugden ziet men hier onge dwongen bloeien: godsdienstzin wisselt hief met ambachtskennis, want in de plaats van het Seminarie Hageveld kwam de zoc kende Bisschoppelijke Nijverheidsschool en nlt godsdienstzin wordt wederom icunde en wijsheid geboren, want de wereldberoemde Boe-rhaave leefde hier als de spruit van predikantengezin. Kan hot anders, mijne heeren, dan dat deze deugden ook leven oioeten in de bevolking zelve? Spr. zal gaarne, met,Gods hulp, zijn beste krachten voor de gemeente geven. Daarna werd bet woord gevoerd door den gemeente-secretaris, den beer Meisen, door den heer Speerenburg, namens de protestantsche raadsfractie en de protestan ten in de gemeente, door den neer Kruit- h o f, als vertegenwoordiger der moderne arbeidersbeweging, door oud-burgemeester Bulten, door den burgemeester van Hille. gom, jhr. v. Nispen tot Pannerden, door den burgemeester van Lisse, dr. S. F. A. C. M. baron v an Wijnbergen - door den gemeerute-secretaris van Rijswijk, den heer v. d. Geest Ben hevig onweer stuurde de ovatie der sohoolkin deren in de war, maar deze kon later in de St. Paneratius-zaal toch plaats vinden. Daarna werd een druk-bezochte re ceptie gehouden. HET HEVIGE ONWEDER Tijdens het zeer hevige onweder hetgeen zich gistermiddag boven onze gemeente ont lastte, sloeg de bliksem in een groote riet schelf van de fa. P. v. Reisen en Zn. alhier, staande in de Berg- en Daalpolder. Onmid dellijk werd de brandweer gealarmeerd, welke met de spuit direct naar de polder vertrok. Zij heeft echter geen dienst behoe ven te doen, daar (de schelf stond als ge woonlijk heel dicht bij een sloot) na uit trekking van de gehecle schelf, de brand met waterhoozen kon worden gebluscht. Om- streeks tien uur nam. was men den brand tr aesbetr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6