Britsche stap te Salamanca NOORDHOLLANDSCHE BRANDWAARBORG Mii.van 1816 We PERSOONLIJKE ONGEVALLENPOLIS „F I D U C I A" Eischt Ned. Fabrikaai KNOOP 1936 TRANSPORTBANDEI\ AUooëkholU'S ASBEST RUBBER DONDERDAG 2 JUNI 1938 EERSTE BLAD PAG. De strijd achter de coulissen Christus' Kruis en het hakenkruis IRome en Berlijn niet t verzoenen De Anschluss en het R.K. volksdeel (Van onzen Duitschen correspondent) Uit het feit, dav men de laatste maanden nagenoeg niets te hooren kreeg over den strijd, die in Duitschland sedert de nationale revolutie van vijf jaar geleden tusschen den Staat en de Kerk wordt gevoerd, mag helaas niet worden afgeleid, dat deze aan Widerzijdsohe hardnekkigheid zou hebben afgenomen. De verwachting, dat Hitiers of ficieel bezoek aan Italië een wending ten goede met zich zou medebrengen, is op een bittere teleurstelling uitgeloopen en eerder krijgt men thans den indruk, dat men te Berlijn ontstemd is over bepaalde uitlatin gen van Paus Pius XL. Toen de aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland bekend geworden was, hoopte men in R.K. kringen, dat er thans een gunstige kans zou komen voor het R.K. deel der bevolking in beide landen in overleg met het Vaticaan en de Wilhelm- strasse. Maar kardinaal Innitzer schijnt door zijn eigenmachtig optreden te Weenen deze kansen verspeeld te hebben, want se dert hij te Rome geweest is. hoort men hier niets meer van. Men krijgt veeleer den indruk, dat er een breuk is ontstaan tusschen de Oosvenrijk- sche en de Duitsche bisschoppen, hetgeen onder meer tijdens de laatste volksstem ming duidelijk tot uiting is gekomen. Deze kloof in het Groot-Duitsche Katholicisme bevordert de onderhandelingen niet en de regeering schijnt bitter weinig voor toe nadering te voelen. In R.K. kringen is men weder zeer actief geworden. Vooraanstaande mannen als kardi naal Faulhaber te München en dr. P r e y s i n g, de bisschop van Berlijn, hebben zich naar Rome begeven, om er verslag uit te brengen over den stand van zaken en waarschijnlijk tevens, om advies in te winnen voor hun verder beleid. Terzelfder tijd zijn er onderhan delingen gaande tusschen de Duitsche en de Oo6tenrijksche bisschoppen, maar ondanks deze activiteit is men nog steeds niet tot een positief resultaat ge- komen. Naar men ons in kerkelijke kringen ver zekert, bestaat er inzake het afwijzend standpunt tegenover de nationaal-socialisti- sche „Weltanschauung" absolute eenstem migheid, want men erkent, dat deze in strijd is met de leer der kerk. De interne .verschilpunen moeten dus waarschijnlijk meer gezocht worden op het terrein der kerkelijke tactiek. Zelfs kardinaal Innitzer was oorspronkelijk een tegenstander van het nationaal-socialisme, maar sedert de aansluiting is hij voorzichtig geworden en wil hij de vrijheid der kerk zien te redden. Men zou niet ongeneigd zijn, bepaalde con cessies te doen, indien daardoor een voor- loopige wapenstilstand bereikt zou kunnen jvorden. Vergeten mag hierbij niet worden, dat door de aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland de confessioneels ver houdingen plotseling heel anders ge worden zijn. Bij de 21 millioen Duitsche R.K. zijn sedertdien rond 6 millioen Oostenrijksche R.K. gekomen, waardoor •het totale aantal R.K. in Groot-Duitsch- land 27 millioen, dat wil zeggen 36 pet. der bevolking uimaakt. Het protestantsche deel der bevolking heeft door deze aansluiting slechts weinig gewonnen, zoodat de Evangelische gelooyi- gen circa 54 pet der totale bevolking uit maken. En daaronder zijn dan nog velen, die allang van de kerk vervreemd zijn, daar zij de antithese tusschen het nationaal socialisme en het protestantsche geloof niet in het belang achten van land en volk. De vroegere indeeling: twee derde protes tant en één derde R.K., is dus niet meer juist, want de verhouding tusschen beide confessies is thans drie vijfde tot twee vijf de geworden. Daar komt dan nog bij, dat tien procent der bevolking officieel niet meer tot een bepaalde kerk behoort en waarschijnlijk zijn er onder de R.K. en pro testanten ook nog duizenden, die zich wel iswaar niet officieel van de kerk afkeerden, maar dan toch vrijwel onverschillig of zelfs afwijzend geworden zijn. De staat zal waarschijnlijk niets doen, om daar verandering te te brengen, want hij is zich meer dan ooit tevoren bewust van zijn kracht en zal dit ook in concor- 'daatsaangelegenheden wel degelijk laten voelen. De gemeenschappelijke school wordt doorgevoerd over beide landen, con fessioneel e jeugdorganisaties worden als overbodig beschouwd en verboden en men stoort zich hierbij niet aan de discussies in kerkelijke kringen. Integendeel: met ver sneld tempo en groote doortastendheid gaat men op dezen weg verder en ook in Oosten rijk zal men weldra de relatieve waarde van een concordaat met de nationaal-socia- listische overheid aan den lijve gaan onder binden! ((Nadruk veihoden.) De Japansch-Chineesche oorlog DE LUCHTAANVALLEN OP KANTON Chineesche nota te Londen De Chineesche diplomatieke vertegenwoor- 'digers in Europa en Amerika hebben, naar 't Chineesche persbureau te Hankau meldt, instructie gekregen, de aandacht van de buitenlandsche regeeringen en van den Vol kenbond te vestigen op de verschrikkelijke slachting onder de burgerbevolking bij de jongste bombardementen van Kanton door jde Japanneezen. De Chineesche regeering doet een beroep Op de mogendheden, dringend doeltreffende maatregelen te nemen om Japan er toe te brengen, de afslachting der burgerbevolking door luchtbombardementen te staken, en herinnert in dit verband aan de resolutie, die de Volkenbonds-assemblee in Septem ber 1937 heeft aangenomen. Een Amerikaanscbe nota te Tokio i De Amorikaansche staatssecretaris Huil De Spaansche burgeroorlog Protest tegen de bombardementen op de burgerbevolking Eerste verdedigingslinie van Valencia in handen van Franco Rechtschen rukken op naar Sagunto In verband met het bombardement op Alicante is, naar officieel uit Lon den wordt gemeld, den Britschen agent te Salamanca verzocht, de aandacht van de regeering van Franco te vesti gen op hetgeen Chamberlain deze week in het lagerhuis heeft verklaard en te wijzen op de afschuw, waarmede de Britsche regeering de bombardementen op de burgerbevolking ziet. Tijdens het onderhoud, dat hij gisteren met Lord Halifax op 't ministerie van bui- tenlandsche zaken heeft gehad, heeft A z- a t e, de Spaansche ambassadeur te Londen, de aandacht gevestigd op den ernstigen toestand, die is ontstaan door de hervatting der luchtbombardementen, welke de rechtschen ten uitvoer leggen jegens burgerbevolkingen. Sinds Februari onthoudt de roode re geering zich, naar Azcarate beweert, van iedere repressaille, daar zij vertrouwen heeft in de internationale actie, die zal worden ondernomen om een terugkeer de zer wreedheden te voorkomen. Er is reden voor de veronderstelling dat de ambassadeur de verzekering heeft ge kregen, dat de Britsche regeering voort zou gaan al haar invloed aan te wenden om een einde te maken aan de luchtaan vallen op de burgerbevolkingen. Barcelona geeft verliezen toe Aan den weg van Sagunto naar Teruel waren de regeeringstroepen ver plicht het dorp Aldehuela prijs te geven, dat zij eergisteren hadden heroverd. Zij trokken zich terug op den berg Coronillas. Bij Rubielos Demora woiden de troepen van Franco reeds veertien dagen door de regeeringstroepen in bedwang gehouden. De lijn van het front ligt thans als volgt: van de Rio Alfambra in rechte lijn van Villestar tot Valbona, afbuigend naar het Noorden tot Alcala de la Selva, vervolgens naar het oosten tot Culla en van hier in noordelijke richting tot Ares del Maestre, den weg naar Cati volgend, dan naar het zuiden naar Cuevas de Vinroma en ten slotte naar de kust bij Alcala de Chivert. De eerste verdedigingslinie van Valencia De eerste verdedigingslinie van Valencia is gister in handen van Franco gevallen. De rechtsche troepen trekken thans op naar Sagun to. De veroverde linie strekte zich over een front van 15 K.M. breedte uit en was samengesteld uit versterkingen als 100 betonnen machinegeweernesten, uitste kend verbindingssysteem, onderaardsche gangen enz. Deze verdedigingslinie was hoofdzakelijk aangelegd, teneinde aanval len van Teruel uit te koeren en niet tegen die van uit het Zuid Oosten, daar de ioo den de meening waren toegedaan, dat de nationalisten niet dezen moeilijkeren weg zouden kiezen. Nadat de republikienen gedurende 3 da gen tegenstand hadden geboden, waarhij zij zware verliezen leden, besloten de lei ders, de troepen terug te trekken, teneinde te voorkomen, dat zij ingesloten zouden worden. Een interview met Franco De Italiaansche bladen publiceeren een interview, dat generaal Franco aan 't Ita liaansche blad Legionario heeft toegestaan en waarin de „Caudillo" o.a. verklaart, dat de militaire situatie hoogst bevredi gend is. Hij vergeleek den vijandelijken tegenstand met het verzet, dat een ban liet voor zijn arrestatie aan de poliie biedt. Deze tegenstand leidt tot nutteloos bloed vergieten, waarvoor de misdadige verant woordelijkheid ligt bij de hulp, die de re geeringstroepen via Fransch grondgebied en van het Fransche volk ontvangen. Na betoogd te hebben, dat de oorlog slechts door een militaire overwinning zai eindigen, verklaarde de generaal omtrent de nieuwe politieke orde in Spanje, dat dit een nationaal totalitair bewind zal zijn. De staat zal een corporatieve staat zijn en er zal slechts één partij zijn, de traditio nalistische pha'anx. Sprekende over de Spaansch—Italiaansche samenwerking, zei de Franco, dat deze gekenmerkt wordt door een groote innigheid der politieke, economische en cultureele betrekkingen, en dat de beide naties niet tevergeefs zij aan zij hebben gestreden om de beschaving nieuwe grootheid en glone te geven. Franco wil geen luchtralds op burgerbevolking Het Engelsche labour orgaan „Daily He raid" publiceert een artikel, waarin liet blad de meening uitspreekt, dat de luclit- raids op de burgerbevolking in de Spaan sche steden plaats vinden tegen den wil van generaal Franco. „De eigen aanhangers van den generaal, aldus het Engelsche blad, gevoelen afkeer voor deze aanvallen en generaal Franco zou de voorkeur geven aan een beschaafde wijze van oorlogvoering". Franco zou. aldus vervolgt de „Daily He rald", van plan zijn, zich meester te ma ken van alencia, Alicante, Madrid af te snijden, om de stad tot overgave te dwin gen en tenslotte Catalonië te onderwerpen. Doch deze plannen strooken niet met die der Duitschers en der Italianen, die een snellere victorie willen behalen. Voor al voor de Italianen brengt elk uitstel groote risico's mee want de oorlog is duur en niet populair in Italië. De Duitsche en Italiaansche generaals hielden vast aan de noodzakelijkheid van het voeren van een „verschrikkingsoorlog" om een beslissing te forceeren en Franco, die zijn machtige bondgenooten niet kon weerstaan, moesf toegeven. Alle berichten uit het republikeinsche Spanje echter, aldus besluit de „Daily He raid", bewijzen, dat de bombardementen precies het tegenovergestelde resultaat hebben van wat er van verwacht werd en wel verre van den weerstand der republi- kleinen te breken, versterken zij den moed der regeeringstroepen. gevestigd te OUDKARSPEL EEN GUNSTIGE REPUTATIE VAN MEER DAN EEN EEUW heeft den Amerikaanschen ambassadeur te Tokio opdracht gegeven, den minister van Buitenlandsche Zaken aJdaar een nota te overhandigen, waarin uitdrukking wordt gegeven aan de toenemende bezorgdheid, welke veroorzaakt wordt door de weigering der Japanneezen om den Amerikanen in China toestemming te verlecnen, weer in 't bezit te treden hunner eigendommen, waar uit zij verdreven zijn door Japansche mili tairen. Chineesche verliezen te Soetsjau tegengesproken De woordvoerder der Chineesche militai ren heeft, naar het Chineesche persbureau te Hankau meldt, de juistheid ontkend van de door de Japanneezen gepubliceerde cij fers der verliezen, die de Chineezen bij het terugtrekken uit Soetsjau hebben geleden. Het zware oorlogsmateriaal is volgens den zegsman veilig overgebracht naar de nieuwe Chineesche verdedigingslinie en het eenige verlies bestaat uit twintig treinen, als gevolg van de omstandigheid, dat de verbinding werd afgesneden. Alle Chineesche strij 1- krachten hebben veilig haar bestemming be reikt en volgens uit Soe Tsjau afkomstige ooggetuigen waren de Japanneezen ten zeer ste teleurgesteld, toen zij in Soetsjau slechts een handjevol Chineesche soldaten aantrof fen, die daar waren achtergebleven om den aftocht te dekken. De terreur in Palestina Geraffineerde vernieling van de Iraksche pijpleiding De correspondent van de „Daily Tele graph and Morning-post" bericht aan zyn blad, dat de Arabische terroristen in Pa lestina zich thans vooral bezig houden met het vernielen van de petroleum-pijpleiding, waarmede de ruwe olie uit Irak, dwars door de Syrische woestijn, naar de havens aan de kust wordt vervoerd over een afstand van duizend kilometer. Per uur wordt 900 ton olie door de buizen geperst en, aangezien het eenigen tijd duurt, eer bemerkt wordt aan de pompstations, dat de leiding defect is, gaan dikwijls duizenden tonnen olie ver loren, vooral wanneer de ontsnappende olie in brand wordt gestoken. De terroristen gaan als volgt te werk: Zij leggen op de pijp een hoop asch met para- fine en steken deze massa in brand met be hulp van enkele vodden. Vervolgens lossen zij van een afstand van ongeveer tien meter enkele schoten waardoor de pijp wordt door boord. De bandieten snellen dan weg om niet getroffen te worden door de zwarte olie. Óp eenigen afstand verbranden zy dan hun mantel en hoofddoek om de politiehonden op een dwaalspoor te brengen en worden weer vreedzame dorpsbewoners. NIEUW INCIDENT TE EGER Twee Sudeten-Duitschers door revolverschoten gewond Te E g e r heeft gister een nieuw incident plaats gehad, waarover het volgende offi- cieele Tsjechische communiqué is gepubli ceerd: „Vannacht was een groep van om streeks 35 Duitschers bijeen in een café in de Kraemlingsbastei te E g e r. In hetzelfde lokaal bevond zich een onder-officier, To man, die in gezelschap was van het lid der sociaal-democratische partij, Adam Maier. De onder-officier verzocht de muziek een Tsjechisch volksliedje te willen spelen, het geen aanleiding gaf tot een woordenwisse ling, welke overging in een kloppartij. Aangezien Toman zich bedreigd gevoelde, schoot hij twee malen uit zijn revolver. De kogels troffen den arbeider Otto Baier uit Eger en den herbergier Joseph Kraus, die eveneens te Eger gedomicilieerd is. Baier werd licht aan het been gewond, terwijl Kraus in de knie werd getroffen. De beide gewonden werden naar een zieken huis overgebracht. Toman werd uitgeleverd aan de militaire autoriteiten en in arrest gesteld. Er zal een onderzoek in deze aangelegenheid worden ingesteld om de verantwoordelijkheid vast te stellen van de superieuren van Toman wegens de aanwezigheid van Toman op zoo'n laat uur in het café. Duitsche opwinding Naar aanleiding van het jongste incident te Eger schrijft de „Berliner Börsenzeitung' o.a.: „Gezien deze eindelooze reeks hoogst ernstige provocaties sdhijnt het noodig te vragen, hoe lang men ons geduld nog wil misbruiken". Het „Berliner Tageblatt" schrijft: „De lei ders te Moskou geven instructies aan de Praagsche executieve, 't Lijdt geen twijfel dat de op den achtergrond blijvende dirigenten der hetze niets onbeproefd zullen laten voor him duistere plannen toch wellicht nog daar een aanknoopingspunt te vinden, i het recht van noodweer en bescherming der eer in tragisch conflict komen met eisóhen der discipline" De „Berliner Lokalanzeiger" verklaart, dat de Tsjechische politici het spel, dat ver dragen en gerechtigheid op de punt der ba jonetten plaatst, willen voortzetten. Sudetenduitschers veroordeeld Het gerecht te B r n o heeft zeven Sudeten Duitschers wegens hoogverraad veroordeeld ,tot straffen tusschen vijf-en-twintig jaar VERZEKERING MAATSCHAPPIJ N IJ M E G E N Burg. van Schaeck Mathonsingel 2 Brand-, Glas-, Ongevallen verzekering, enz. vangenisstraf en tot boeten tusschen 2000 en 5000 kronen, benevens tot verlies van hun burgerrechten. Deze veroordeelingen, die 20 Mei jl. uitgesproken zijn, zijn eerst heden gepubliceerd. Jacht op Kidnappers Ontvoerde knaap nog niet terecht Uit Princeton wordt gemeld, dat de hoop om den kleinen James Cash, die door kidnap pers werd ontvoerd, levend bij zijn ouders terug te brengen, steeds kleiner wordt, want er is van het kind nog geen spoor te be kennen. Onder de bevolking bestaat groote opwinding De vrijwillige zoek-exipeditie, bestaande uit boeren, heeft bekend gemaakt, dat als 't kind gistermiddag niet ongedeerd zou zijn teruggegeven, honderden hoeren, visscber3 en arbeiders te zamen met een afdeeling van de nationale garde, een geweldige men- schenjacht door wouden en moerassen zul len organiseeren. Ook oorlogsveteranen, padvinders en nog veel meer andere personen bleken bereid, om. aan de zoekactie deel te nemen. Ondertusschen zijn er reeds vrijwilligers van buiten de stad per auto gearriveerd om deel te nemen aan deze klopjacht op de kidnappers en werken de beambten van de federate crimineele politie van Washington, de zoogenaamde g-mannen, in de domen rondom Princeton. Men gaat hierbij zoo voor. zichtig mogelijk te werk teneinde te voor komen, dat het kind mocht worden ver moord, indien zulks niet reeds het geval is. Om ontsnappen onmogelijk te maken he ft men bij de uitgangen der kanalen motor booten gereed gelegd, opdat van daaruit spoedig manschappen naar een punt, waar de misdadigers zouden trachten te ontko- i, kunnen worden gebracht UIT OOST- EN WEST- INDIE Indië's defensie Leening niet in overweging Van de verschillende zijden is de suggestie gedaan zoo schrijft de Javabode om de meerdere kosten voor de uitbreiding en tcoderniseering van Indië's defensie, het leger en de vloot, op te vangen door het uitschrijven van een leening. Dit wordt echter in Regeeringskringen, noch voor dit jaar, noch voor het volgende jaar overwogen, aldus het blad. Men is n.L van meening, dat de uitbreiding van het leger en het onderhoud van de vloot uit de gewone middelen dienen te worden betaald De inkomsten van het defensie-uitvoer recht welke voor dit jaar op 6 millioen zijn geraamd, zullen volgens de huidige raming in 1939 ongeveer 7 millioen be dragen. Nederland betaalt dit jaar 5 millioen aan Indië ter aanvulling van het bedrag, be stemd voor het onderhoud der vloot in de Indische wateren. Het is nu practisch zeker, dat Nederland ook het volgend jaar Indië op dit gebied zal moeten bijspringen. Het bedrag hiervoor is evenwel nog niet vastgesteld;. In elk geval is op de Indische begrooting 1939 voor de defensie een belangrijk grooter bedrag uitgetrokken dan op de Landsbe- grooting-1938 Het volgend jaar zal meer militie worden opgeroepen, terwijl het ook in de bedoeling ligt om meer en intensiever te oefenen, hei geen zoowel voor het leger als voor de vlooi geldt. De laatste Waringin Wij lezen in de „Javabode": De laatste groote waringin op het erf van „Des Indes" alhier, zal binnenkort door menschenhanden ten val worden gebracht. Het is de eenig overgeblevene van een vijf tal dat eertijds zijn lommerrijk loover spreidde boven het hoofdgebouw. Stuk vooi stuk zijn de reuzen geveld, ten slachtoffej aan de uitbreiding van het hotel-complex. Ook deze laatste moet nu verdwijnen: het hotel gaat uitbouwen en de forsche boom staat reeds eenigszins in de verdrukking. Het kappen van de waringin is echter geen eenvoudige zaak, afgezien nog van ho' feit, dat de dikke stam den hakkers de noodige moeite zal opleveren. Volgens bij geloof immers huist in de kruin van een waringin een geest, die zeer verstoord zou zijn als men hem zijn rustplaats ontnam. Allereerst dus moet deze geest bezworen worden en moeten er offers worden gebracht Gistermiddag deed een feestelijke optocht van het Inlandsche hotelpersoneel reed9 iets vermoeden en inderdaad bleek dat het personeel in het receptie-paviljoen een si- matan werd aangeboden. Een karbouwen- kop werd, geheel zooals het bezwerings- ritueel dit verlangd, met alle plechtigheid onder den ouden waringin begraven en toen nog een loot van den ten doode gedoemden boom achter het hotel in het hertenkamp was geplant, was alle onrust uit den weg geruimd: de geest .heeft te eten, terwijl andere verblijfplaats voor hem is ingericht. De economische samenwerking NederlandIndië In een persgesprek met Dr. H. F e n t e- ner van Vlissingen vernam de Java- bode o.a. hoe de oud-voorzitter der inter nationale Kamer van Koophandel over en kele problemen denkt. Ten aanzien van de samenwerking op economisch gebied tusschen Indië en Ne derland, waarover de lieer Fentener van Vlissingen zich thans een beter oordeel kan vormen dan bij zijn aankomst hier te lande, zeide hij ons, dat naar zijn meening hiervoor eigenlijk geen bepaalde gedrags lijn valt aan te geven. Er moet een eenigszins opportunistische politiek worden gevoerd en van geval tol geval dient overwogen te worden, hoe de belangen van moederland en koloniën het best kunnen worden gecoördineerd. Een zoo groot mogelijk persoonlijk contact tusschen diegenen, die leiding aan deze politiek moe ten geven, lijikt onzen, zegsman van groot GEMENGD NIEUWS De roofoverval te Haaksbergen Wat de daders buit maakten Toestand van de overvallen weduwe bevredigend HAAKSBERGEN, 1 Juni. Over den roof overval, welke in den nacht van Maandag op Dinsdag is gepleegd op de weduwe G. J. te Vaarwcrk te Haaksbergen, vernemen wij nog, dat de buit, waarmede de onverlaten erdwenen, bestond uit zeven gouden ringen, een gouden dameshorloge, en twee gouden kettingen, waarvan er een anderhalve meter lang was. Aan deze ketting bevond zich een gouden kruis. Voorts namen de inbrekers vier gouden mutsbellen, een doos zilverwerk a enkele broches mee, Eenig geld, dat zich huis bevond, werd onaangeroerd gelaten. De dieven reden op het rijwiel van de dochter van.de weduwe naar een auto, welke op tien minuten afstands van de boerderij stond geparkeerd. De fiets is later, met bloed sporen bevlekt en met een lekken band in de buurt van Beckum teruggevonden. Toen de overvallen familie zich veilig waande, heeft zij, geheel overstuur, de buren gewaar schuwd, die op hun beurt de Haaksbergsche politie van den oveival verwittigden. De politie te Haaksbergen, evenals die uit Ensahedé en HengeJo, hebben thans het on derzoek in handen. Gebleken is, dat de die ven de boerderij door een zijdeur, welke zich gemakkelijk liet openen, zijn binnengedron gen. Van de twee daders is slechts een vaag signalement bekend. De toestand van de circa 55-jarige weduwe, die door het voorgevallene geheel ontdaan was, is bevredigend. Vermoedelijk zal zij geen nadeelige gevolgen van de hamersla gen, welke haar zijn toegebracht, on r- inden. De moord op Tijtje Hof te Almelo Verdachte bekent ALMELO, 1 Juni. Als verdacht van den moord op het woonwagenmeisje Tijtje Hof, gearresteerd de 24-jarige J. Fr. v. d. W. Deze heeft na in den loop van den middag door den rechter-commissaris te zijn ver hoord, tenslotte bekend het misdrijf te heb ben gepleegd. De aanwijzingen tegen hem ?n zoo sterk, dat hij besefte, dat langer ontkennen niet baatte. De dader staat zeer ongunstig bekend en de vorige week Dinsdag, na 8 maanden in Assen te hebben „gezeten", aldaar vrijgela ten. De moord moet reeds Woensdag d.a.v. zijn gepleegd waarbij hij gebruik heeft gemaakt van een dolkmes, dat uit Assen was meege bracht. v. d. W. was niet meer in het bezit van dit mes doch het is gevonden in een rioolput in de Boompjes in de onmiddellijke nabijheid van dé plaats waar het vermoorde meisje is gevonden. Hiermede is het speurdenswerk der politie Ln deze aanvankelijk zoo duistere zaak met es bekroond. Speciaal de majoor der recherche, de heer A. Koot, heeft zich bij het opsporingswerk zeer anderscheiden. Brand te Boskoop Vier gezinnen dakloos BOSKOOP, 1 Juni. In een woning, gelegen aan de Zuidkade alhier is hedenmiddag door onbekende oorzaak brand ontstaan op het middengedeelte van den zolder van de woning van den heer C. van Veen. Daar het dak uit riet bestond greep het vuur zeer snel om zioh heen en was het voor de brandweer, die spoedig ter plaatse was, on mogelijk nog iets van de woning te redden. In de woning waren 4 gezinnen gehuis vest. bestaande uit totaal 14 personen, die thans alle dakloos zijn. Van het huisraad heeft men een groot gedeelte in veiligheid kunnen brengen. De inboedel der bewoners wordt slechts ten deele door verzekering gedekt Waarschijnlijk is de brand ontstaan door het laten vallen van een brandend eindje cigareï. De loco-burgemeester, de heer E. Gulde- mond en de gemeente-secretaris waren op het terrein van den brand aanwezig, Luchtbeschermingsoefening gesaboteerd Aantal verdachten veroordeeld ASSEN, 1 Juni. Voor den politierechter te Assen werd gister een U-tal zaken behandeld tegen personen die tijdens de op 4 April jl. gehouden luchtbeschermings oefening niet hadden meegewerkt tot het slagen van deze oefening. Het meerendeel der verdachten had uit onverschilligheid tegen de bepalingen van de luchtbeschermingsoefening gehandeld en werd door den politierechter tot geringe geldboeten veroordeeld, varieerende tusschen f 5 en f 15 subs. eYenzooveel dagen hechte nis. Tegen den landbouwer K. te Zuidlaren, die zich tijdens de oefening met eeu kar op den openbaren weg bevond, hetgeen bij ver ordening was verboden, doch die zich tegen over de politie bovendien ontoelaatbaar had uitgelaten, werd 1 maand gevangenisstraf opgelegd. Een andere verdachte J. K. uit Sohuilingsoord (Zuidlaren) die zich per rij wiel op den openbaren weg bevond en zich eveneens tegen het gezag bad gekeerd werd tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld. WINKELDIEVEN OPGEPAKT AMSTERDAM, 1 Juni. De recherche heeft dezer dagen drie mannen in arrest gesteld, die in dienst waren van een groot magazijn in de binnenstad en die den laat- sten tijd er in waren geslaagd verscheidene goederen uit de zaak, waarin zij werk zaam waren, te ontvreemden. Bij de huiszoekingen, die de politie in de woningen van deze drie personen heeft go daan, vond mep een groote partij winkel goederen. Onderzocht wordt thans of nog niet moei personen in het complot zijn betrokken. Gij bevoordeelt daarmedt Uw landgenootenen U zelvt Wielrijders 1v"ZWEEfzadEL1 wtvrvTwvirmwmEBimnm GEMENGD VOEDER VARKENS, MELKVEE EN PLUIMVEE met gegarandeerd gehalte aan eiwit en vet volgens Algemeene Han dele voorwaarden QEDTEI C1 oliefabrieken DEHIELD AMSTERDAM N.V. belang. In elk gevel is een innige samen werking tusschen Nederland en indië ab soluut noodig en de belangen van beide landen dienen daarbij zorgvuldig te worden DE AARDBEVING OP CELEBES Groote schade voor Heilsleger Naar Aneta A.N.P. verneemt is tengevol ge van de aardbeving op Celebes, rond f 10.000 schade aangericht aan de landbouw kolonie Kelawari van het Leger des Heils. Voorts werd voor rond f4000 schade aa richt' aan de andere gebouwen en scholen'.- DRIJFWERKEN DRAAGROLLEi A II6RCNIN0L voor Blank werk i N.V. v.h. D. MATAK FONTEIN HARL1NGEN.TEL.228 GEBROEDERS VRAETS MACHMEHANDEL BILTHOVEN (HOLLAND) Tel. 3196 SPECIAAL IN: Moderne Werk tuigmachines o.a. Draaibanken, Revolverdraai- banken. Excen- terpersen, Trek- persen, Schoppersen, Forceerbanken, Schaafbanken, Boormachines, Fraisban- ken etc. etc. Vraagt vertegenw.bezoekll BAARLOSCHE IJZER EN MEIAALGIETERII Baarlo Telef. 205 Baarlo Massagietwerk Machinegietwerk Hoogvuurvastgietwerk Mangaangelegeerdgletwerk Ook bewerkt Concurreerende prijzen, korte levertijd1 ff. LANG ZOON - ULFT (Gld.> R1 ET M E U B E L F A B BT EK „I N DUSTR1A" Opgericht 1875, Tel 213. Rietmeubelen voor s er re's, terrassen, schepen, zie» ken hul zen. sanatoria, etc» Levering door den handel J. Koster Hzn. Scheepswerf „Gideon' Groningen Rolland Voorwaarde voor loonende exploitatie is een economisch schip. Hiervan bent U zeker met een KOSTER-COASTER van der LINDEHenYELDHUIS AMSTERDAM-ROTTE R DAM -GRONINGEN VOORALLE DOELEINDEN I TECHNISCHE ARTIKELEN De aanhouding van Jef Last 1 Schriftelijk beantwoorde vraag Op dq, vragen van den heer Van der Goes van Naters in verband met df aanhouding van den letterkundige Jef LasV heeft de Minister van Justitie geantwoord, dat aan den genoemden persoon, die. vol gens het oordeel van den Minister het Ne derlanderschap verloren heeft en op wieni toelating en verblijf hier te lande in ver, band met zijn openlijke politieke activiteit van den laatsten tijd geen prijs behoefde te worden gesteld, op 9 Mei j-1- de binnenj komst in ons land is geweigerd met terug- leiding naar België. Inmiddels is, na overweging van de vei» schillende omstandigheden van het onder havige geval, beslist, dat den betrokken voorloopig verblijf in ons land wordt toegi staan, onder uitdrukkelijke voorwaarde, d8 hij zich van iedere politieke activiteit dien te rnifhoudenv

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2