Algemeene Sociale Conferentie DADER OP SOVJET-SCHIP NAAR LENINGRAD MAANDAG 30 MEI 1938 Dr C. Beekenkamp spreekt over de bedrijfsorganisatie Uitstekend geslaagde bijeenkomsten Dr C. Beekenkanip PUTTEN, 28 Mei. In de hedfcn voortge zette algemeene sociale conferentie van plaatselijke leiders der Chr. Vakbeweging behandelde Dr C. Beekenkamp het on derwerp: Hoe ontwikkelt zich de bedrijfsorganisatie ten gevolge van de werking der vak. beweging en de sociale wetgeving en in welke richting moet zij verder geleid worden? Sedert Diemer in 1918 zijn „De ontwikke ling tot bedrijfsorganisatie" schreef, is er veel veranderd. Anno 1938 kunnen wij van „de ontwikkeling der bedrijfsorganisatie" spreken. Zij nam in de laatste 20 jaar vas teren vorm aan. De troonrede van 1918 opende nieuwe perspectieven: „de opbouw der sociale wetgeving zal worden voort gezet; regeling der collectieve ar beidsovereen komst, zoo wat de publiekrechte lijke als de pri vaatrechtelijke zijde betreft, zal worden ter hand genomen'". Minister Ruys de Beerenbrouck heeft, het sociale program van zijn kabinet toelich tend, o.m. de in stelling van den Hoogen Raad van Arbeid in uitzicht gesteld, „oen permanente ver tegenwoordiging van het volte sociale leven bij cle organen van den staat". Deze eerste stap tot erkenning van de bedrijfsorganisatie is in de volgende jaren door vele andere gevolgd. Behalve de Grond wetsherzieningen van 1922 en 1938, worden genoemd de Arbeidsgeschil! enwet, de pri vaatrechtelijke regeliing van de collectieve arbeidsoveieenikomst, de Bedrijfsradenwet, de Wet op de algemeen-verbindendverkla ring van ondernemersovereenkomsten, de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937, die Wet op de algemeen-verbindendverklaring van de C.A.O., de Bedrij fs vergunningen wet, terwijl ook in de drie voorontwerpen van minister Romme wederom het georganiseerde be drijfsleven wordt ingeschakeld. De wettelijke regeling van de bedrijfs organisatie is vrijwel parallel gegaan met hetgeen te dien aanzien als wensoh naar voren is gebracht in de programma's van de ohiristelijk-fiociale beweging en in de pro gramma's van actie van de groote protes- tantsöh-christelijke politieke partijen. Hoewel die wenschen van de socialistische vakbeweging verder gaan en met name een anderen inhoud geven aan het begrip en. de functie van de bedrijfsradlen, heeft de S.D.A.P. zich niet tegen de Bedrijfsraden wet in haar huidigen vorm verzet. Ook de socialistische vakbeweging verleent haar medewerking aan de bedrijfsorganisatie 'n den door ons gewenschten vorm. In de wetgeving im/et betrekking tot de bedrijfsorganisatie is deze tendenz te be speuren, dat het georganiseerde bedrijfsle ven, zoodra het daarvoor rijp is, ingescha keld zal worden bij de uitvoering van wet telijke maatregelen en dat de bedrijfsgenoo- ten zelf de beslissing krijgen over aange legenheden, die in sociaal opricht voor hen van belang zijn; een en ander onder tod- zicht en sanctie van de overheid. „Hoe precies de ontwikkeling in de lijn der bedrijfsorganisatie en ordening zal zijn, kan op dit oogenblik nog door niemand op eemigszins nauwkeurige wijze sohematisch worclen aangegeven". (Smeenik, Christelijk Sociaje Beginselen, II, blz. 25dh Voor de instelling van een nieuw centraal orgaan met advieeerende bevoegdheden, dat dienst moet doen alls een overkoepeling van het georganiseerde bedrijfsleven (ge lijk van r.k. zijde wordt aanbevolen), schijnt ons de tijd nog niet gekomen. Er is voorshands geen aanleiding een meer intensieve overheidsbemoeiing met de bedrijfsorganisatie te verlangen. Het tempo der wettelijke maatregelen is behoorlijk enel. Noodig zal zijn, dlat de innerlijke kracht der vakbeweging dit snelle ontwikkelings proces kan bijhouden. Ter versterking van die innerlijke kracht is noodig: 1. verdieping der beginselen en uitwar king van de schetsmatige lijnen, die een vorige generatie heeft getrokken; 2. bewustwording van die beginselen in de breede lagen der bevolking, omdat de noodzakelijkheid van organisatie nog lang niet genoeg is doorgedrongen; 3. kadervorming, omdat de christelijke vakbeweging er van doordrongen moeit zijn, dat onze beginselen tegelijk langs aristocra tische en democratische lijn moeten inge dragen worden in het rechtsbewustzijn van het volksleven. De ontwikkeling van de eerstkomende jaren stelt zeer zware easohen aan het kader der vakbeweging. Indien het georganiseer de bedrijfsleven, en dus ook de vakbewe ging, zal ingeschakeld worden als advisee- rende, uitvoerende en straks ook verorde nende instantie, dan is daarvoor noodig, dat de representanten der beweging behoo- ren tot de „aristoi", de besten. Democratie kan slechts dan besitaan, wanneer de volks vertegenwoordigers inderdaad uitblinken door karakter, onbaatzuchtigheid en intel lectueel bekwaamheid. Faalt zij daarin, dan bereidt zij den weg voor de dictatuur, c.q. staatssocialisme. Deze wet geldt even zeer voor het 6O0iaile, als voor het politiek a leven des volks. Ook over dit referaat werd breed gedis cussieerd; een 14-tal aanwezigen stelde vra gen en maakte opmerkingen. Tijdens de conferentie werden nog toe spraken gehouden door de heeren C. Smeenk, Haas en Wartmann (twee der Zwitsersche gasten), Mr v. Dijken en K. Kruithof (de eere-voorzitter van hel C.N.V.). Aan Minister Slotemaker Bru ine werd een telegrafische gelukwensen gezonden in verband met diens benoeming lot doctor honoris causa te Dcbreczen. Aan den laatsten maaltijd bracht een der cursisten dien dank der aanwezigen iu metrum over, terwijl de heer Van E r k het olucieel in de vergadering deed. De C.N.V.-voorzifcter, de heer Stapel kamp, kon in zijn slotwoord met dank baarheid vaststellen, dat de proef met dit type conferentie uitstekend geslaagd is. Spr. wees er aan de hand van de behandelde onderwerpen op, dat de adeldom der Chriete lijke vakbeweging verplicht, om haar werk met kracht voort te zetten en haar vaan del omhoog te houden: voor het volk om Christus' wil. De B.V.L. te Barneveld Barneveld, 28 Mei. Vanmiddag is alhier het schiet- en recreatiegebouw van de afd. Barneveld van den B.V.L., dat na verkregen toestemming „Beatrix- gebouw" genoemd werd, officieel ge opend Luit.-gen. b.d. L. F. D u y m a er v. Twist, voorzitter van de Nationale Landstormcom missie. verrichtte de officieele opening en wenschte de afdeeling van harte geluk met dit schoone en doelmatige gebouw. Spr. wees op de taak van den B.Y.L., die eensdeels uit organiseeren bestaat, doch daarna uit con solidatie van hetgeen door organisatie be reikt is. Een machtig middel tot consolidatie is het organiseeren van schietoefeningen en die te kunnen houden in' eigen omgeving is een groot voorrecht. Spreker eindigde met de beste wenschen voor de Barneveldsche afdeeling, waarin de plaatselijke leider, de reserve-kapitein D. G. Sanders steeds als motor fungeert, zoodat in deze streken de B.V.L. zeer bloeit Res.-kapitein Sanders heeft voo toespraak van den voorzitter van de Natio nale Landstorm-commissie een welkomst woord tot de autoriteiten gesproken. 1' G. J. Klaasen overleden Hij redde 515 menschenlevens 's-G r a v e n h a ge, 28 Mei. Een oud- schipper van de Scheveningsche red dingboot, die in totaal 515 menschen levens redde, en een van de oudste leden van „De Princevlag", C. J. K1 a a- sen, is vandaag op ruim 82-jarigen leeftijd te Scheveningen overleden. Klaasen heeft een veelbewogen leven op zee medegemaakt. Als jongen van 14 jaar lag hij reeds in de haven van Koningsbergen in 1870, gedurende de Fransch-Duitsche oorlog, en heeft alle zeeën bevaren. Hij werd later matroos en daarna schip per van de reddingboot te Den Helder en was vervolgens 12 jaar schipper van de reddingboot „Rutgers van Roosenburg" te Scheveningen, waarmede hij 50 menschen levens redde. Toen hij drie dagen op Sche veningen was, moest hij er al met de red dingboot op uit. Hij was drager van tal van onderscheidin gen voor het met levensgevaar redden van drenkelingen en was een van de weinigen, die de reddingsmedaille bezit, uitgereikt door Koning Willem III in 1887. Bovendien droeg hij de Nederlandsche reddingsmedaille onder de regeering van Koningin Wilhelmina, de zilveren medaille van de reddings-maat- schappij, de Britsche reddingsmedaille en was hij ook broeder in de orde van den Neder- landschen Leeuw. Toen hij gepensioneerd werd in 1920 werd hij door de Koningin in audiëntie ontvangen, terwijl hij werd uitgenoodigd in de nieuwe kerk bij de begrafenis van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik. Tot voor kort voer hij nog dikwijls voor ontspanning met zijn vlet op de Noordzee, terwijl hij, wanneer „de Princevlag" uit rukte nog dapper met een vlag over zijn schouder medeliep. V ïgoai^dplaats had. De zaak Hansen Woensdag 15 Juni zal het Haagsche ge rechtshof in hooger beroep de zaak behan delen tegen den heer C. L. Hansen, die we gens het weigeren van getuigenis in een strafzaak tegen N.N. in verband met mede- deelingen uit de geheime raadsvergadering van 20 September 1937, is veroordeeld tot f 100 boete subs. 50 dagen hechtenis. Zaterdag .heeft president Lebrun een be zoek gebracht aan de Parijsche jaarbeurs. Hij heeft op zijn rondgang geruimen tijd vertoefd in de Nederlandsche afdeeling. De president werd daar ontvangen door den heer Jules den Tex, die hem namens de Ko ninklijke Nederlandsche jaarbeurs welkom heette. De president stelde in het bijzonder belang in het portret van Prinses Beatrix; ook schonk hij veel aandacht aan de in zending van den occonomischen voorlich tingsdienst, waar mr. van Berkum den pre sident voorlichte. Bij de koffieschenkerij onderhield president Lebrun zich met den heer Feenstra van het departement van ko loniën. MOTORSCHIP GEZONKEN Zaterdag kwam schipper G. Snoei met het motorschip „Vertrouwen", geladen met zand, te Krimpen a. d. Lek aan en nam ligplaats in de Bakkerekil nabij de motoren- fabriek „Bolnes". De familie ging van boord en Zaterdagnacht werd de schipper gewaar schuwd, dat' zijn schip gezonken was. Volgens mededeeling van den schipper moet hij onderweg op een klip zijn gevaren, zonder echter te zijn lek geslagen. Het mo torechip was vastgemaakt aan andere sche pen in een sleep en zoo bereikte men Krim pen a. d. Lek, nog niet vermoedende dat' het schip lek was. Toen het schip was gezonken heeft men zich direct in verbinding gesteld met Van der Graaf en Koelman's Berging- en Trans portbedrijf, dat met de „Zeearend" arriveer de en mei' vloeiend water het schip trachtte leeg te pompen. Daar dit niet geheel gelukte kwam de „Stormvogel" met bak „Assistent" hulp verleenen, welke hei' schip leegpompte en lichtte. Ter herstelling is de „Vertrou wen" door de „Zeearend" naar de scheeps werf van Vuyk en Zonen te Capelle a. d. IJsel gebracht Het mag een wonder genoemd worden dat de „Vertrouwen" in de sleep niet' gezonken is, want was de draad gebroken, dan waren de gevolgen niet te overzien geweest. Vereen, tot Vereenvoudiging van onze Spelling Amsterdam, 28 Mei. De Vereeniging tot Vereenvoudiging van onze spelling hield haar jaarvergadering in Americanhotel te Amsterdam, onder leiding van prof. dr. J. J. Salverda de Grave. In het hoofdbe stuur werden herkozen de heeren J. Ter- stc eg en Jul. Ed. Gerzon. In de vacature ontstaan door hex' overlijden van dr. J. B. Schepers werd benoemd dr. J. K m e y e r, waarna nog eenige huishoudelijke zaken werden afgedaan. Vervolgens hield dr. J. L e en e n uit Brus sel een voordracht over „Zuid-Nederland en de spellingvereenvoudiging", terwijl de hee ren P. A. Eggermont en J. P. i S1 u y s spraken over de naamvals-n ei voorwoordelijke aanduiding in verband het Lager Onderwijs. De laatste spreker was dr. J. Kar se meyer, conrector van het Marnix-Gymna- sium te Rotterdam. Deze zegt, dat het gym nasiaal onderwijs voorstander is van d< spel ling-1934. Zelfs de wet van het Genootschap is in die spelling gedrukt. De groo- te vraag is of de minister het recht heeft, het bijzon der onderwijs op te leggen een be paalde spelling te volgen. Dat de spelling-Mar- chamt gevolgd werd, was het gevolg daarvan, dat de algéheele bereidheid be stond in alle lagen van het onderwijs. Toch waren er een paar christelijke scholen die den minister be richtten, dat zij deze spelling niet zouden invoeren. Ditzelfde kunnen thans alle bij zondere scholen doen. Alleen bij het eind examen kan men last brijgen. Maar onze vereeniging dienit er voor te zorgen, dat v i het eerste eindexamen daar is, de heillooze voorstellen zijn teruggenomen. Het is zaak de pers te bewerken. Er moet een initiatief voorstel komen in de Tweede Kamer, dat de spelling-Marchant belichaamt. Nadat de voorzitter de verschillende spre kers had bedankt, werd met algemeene stem men een voorstel aangenomen, waarbij werd bepaald, dat op 25 Juni te Amsterdam openbare demonstratieve vergadering zal worden gehouden, waarvoor een vijftal spre kers zullen worden uitgenoodigd. Dr J. Karsemeyer De begrafenis van het slachtoffer van den GePeOe-moord Vervolg van bladzijde 5 Het overhandigen van den bom Konovaleck heeft niet geluisterd naar ÜO waarschuwingen van zijn vrouw. Hij ging naar Rotterdam en na aankomst in hotel „Central" rechtdoor nar „Atlanta", waar hij had afgesproken. Daar heeft men hem vijf minuten gezien in gezelschap van een anderen man, die zijn hoed over de oogen had gedrukt en voort durend gebukt heeft gezeten. „Was trinken Sie", vroeg Konovaleck toen de man binnen kwam en snel had een glas bier uitgedronken om ook weer 6nel te verdwijnen. Te voren had' hij een pakj'e ter groote van een kinderschoenendoos aan Konovaleck overhandigd. „Gode zij dank heeft ook Konovaleck di rect het voorbeeld van Waloech gevolgd", aldus commissaris Roszbach. „Men mag er niet aan denken, wat er zou zijn gebeurd, wanneer hij even langer was blijven zitten. Dan was de bom in het café ontploft en zou den zonder eenigen twijfel zoowel van het café als van het hotel niets dan een puin hoop zijn overgebleven. Nu viel er als door een wonder slechts één doode. Als door een wonder, want de verkeersagent op het kruis punt Aert van Nesstraat-Coolsingel had juist het verkeer van Aert van Nesstraat en Meent vrijgegeven, waardoor de voetgangers- stroom op den Coolsingel tijdelijk werd ge stremd. Was dat niet gebeurd, dan zouden er nóg veel slachtoffers zijn gevallen. Nu waren het slechts die ongelukkige W es tra en Pats, die nog even bij Luimière naar de reclames stonden te kijken toen op 5 M. af stand de bom ontplofte. Wat was de bom Wat of de bom was? Wij weten slechts, dat boven het wat grootere doosje, waarin een uurwerk en een ontbrandingsmiddel kunnen hebben gezeten een kleiner doosje was gepakt, zoo ter grootte van een sigaret tendoos ja Vermoedelijk is om 12.14 eerst de ontvlam bare vloeistof gaan branden en onder de daardoor ontwikkelde hooge temperatuur het eigenlijke explosief met een harden knal ontploft. Met welk een geweldige kracht is bekend'. In het ziekenhuis heeft men door een ope ratie het polshorloge met inscriptie van Ko novaleck uit de hals van den heer Westra moeten verwijderen. Geldstukken zijn door de hitte finaal gesmolten. Waar bleef de dader Waar bleef de dader? „Die was natuurlijk op hetzelfde moment al gevlogen!" zegt de commissaris. Maar waarheen? Naar wij uit goede bron niet van politiezijde vernemen, is er alle reden om aan te nemen, dat Waloech reedt Vrijdag met het Russische s.s. „Men- shinsky" in Rotterdam is aangekomen. Zijn aankomst in Rotterdam kon daar door, indien hij als schepeling gemon sterd heeft, geschieden zonder eenige pas-controle of visitatie van zijn bagage. De „Menshinsky" kwam met stukgoed via Antwerpen naar Rotterdam en is Dinsdagmorgen vroeg weer zonder tus- schenhaven aan te doen naar Lenin grad vertrokken. Het schip lag in de Merwehaven en de dader kan enkele minnten na den aanslag reeds per taxi aan boord van het schip zijn gebracht om er als kok achter het vuur te staan. Dinsdagavond begon Baranowski eerst te spreken en kreeg men ook van den kellner nit Atlanta waardevolle gege vens. Op dat tijdstip was de dader reeds in volle zee, op Sovjet-Russischen bo dem! Wat gebeurt er verder Baranowski blijft voorloopig nog als on- gewenscht vreemdeling, reizend op een val- schen pas, ter besohikking van de justitie. Zijn goede trouw is vrijwel zeker, maar men moet elk risico uitschakelen en zijn tegen woordigheid is trouwens voor het onderzoek gewenscht. Twee inspecteurs zijn naar Berlijn ver trokken om daar in samenwerking met de Kriminalpolizei verder te speuren. De begrafenis van het slachtoffer Zaterdagmiddag heeft in alle stilte de be grafenis plaats gehad van het stoffelijk over schot van Konovaleck. Van de politie was inspecteur Krans tegenwoordig. Tot het laatste oogenblik toe was de be grafenis geheim gehouden. Op naam van een begrafenisondernemer hier ter stede was een eigen graf gekocht en enkele mi nuten voor de aankomst van den stoet kreeg het personeel bericht omtrent den naam van den doode. Een R.K. priester verrichtte de kerkelijke pleohtighedeu door 5 koorknapen. De weduwe en enkele vrienden waren «am het graf; ook de consul van Lithauen aan gezien Konovaleck voor Lithauen had ge opteerd en daardoor cJe nationaliteit van dat land formeel had Aangenomen. In de Kapel van Crooswijk was te voren het lijk opgebaard tusschen brandende kaarsen. Het orgel speelde het Ave Maria van Gounod. Vijf bloemstukken, waaronder een kruis van bloemen van de weduwe dekten de baar. Bij de groeve heeft een oud-strijdmak ker van Konovaleck, een generaal, een kor te maar vurige toespraak in de Oekraïni- sche taal gehouden. Daarna sprak de twee de vriend, een Hofrat, die in het Duitsoh dank bracht aan de autoriteiten voor alles wat zij hebben gedaan om den moord op te helderen. Hij sprak er zijn verontwaardi ging over uit, dat in het rustige Holland een dergelijke afschuwelijke aanslag werd gepleegd. In bewogen woorden nam hij daarna afscheid van zijn vriend, hem dan kend voor alles wat hij voor de zaak der vrijheid had gedaan. Vervolgens sprak hij v/oorden van troost tot de weduwe, die met haar zoon achterblijft, haar de steun en sympathie der vrienden verzekerend Nadat de absoute was verricht keerde de droeve stoet terug. Naar het HdbL verneemt, zal met ingang van heden de crisisheffing op spijsoliën en -vetten worden verhoogd. Deze heffing be droeg tot 2S Augustus van het vorige jaar f 0,40 per kilo, waarna zij werd verlaagd tot f 0,35; per 18 September werd zij weer ver hoogd tot f 0,36 GEEN KRUISBEELD IN DE RAADSZAAL Naar aanleiding van het besluit van den gemeenteraad van G i n n e k e n oen een ge schilderd portret van H. M. de Koningin aan te koopen en in de raadszaal te plaat sen heeft een raadslid het voorstel gedaan „ter eere van een hoogere Majesteit" een kruisbeeld in de raadszaal te plaatsen. In een uitvoerig praeadvics van B. en W. komt dit college tot de conclusie, dat, waar de raadszaal voor de bevolking in haar ge heel is en men door 't plaatsen van 'n kruis beeld een deel der bevolking onaangenaam zou kunnen treffen, niet op het voorstel moet worden ingegaan. Ook achten zij het onderwerp te kiesch om hierover een bespreking te voeren. Vrachtauto te water Inzittenden met moeite gered Zaterdagmiddag is te Zwartsluis een vrachtauto uit Genemuiden te water geraakt De auto werd met de pont overgebracht en toen deze ongeveer 40 Meter van den wal af was is de auto begonnen te rijden, en na de afsluiting van de pont te hebben gefor ceerd, in het Zwartewater, dat daar zeer diep is gedoken. Het voorstuk ging ge heel onder water, zoodat de beide inzitten den in een benarde positie kwamen te ver- keeren. Gelukkig bleef het achterstuk de (pont hangen. De bestuurder van een andere auto sprong direct te water, wist het portier te openen on daardoor den be stuurder in veiligheid te brengen. Er zat nog een jongen in de cabine, die niet was te bereiken, doch met behulp van een roei boot slaagde men er gelukkig in, ook hem behouden aan wal te brengen. De pont de auto werd daarop weer naar den wal getrokken door de aan de pont bevestigde motorboot, waarna de zware lier van den zandzuiger „Paul Kruger" het gevaarte weer op den wal bracht. Het ongeval is veroorzaakt doordat vergeten was de rem men vast te zetten. VERKEERSSTAGNATIE VOORST, 30 Mei. Zaterdagavond is na bij do spoorwegovergang in den weg naar Voorst een vrachtauto van de firma Rad- stake te Winterswijk, geladen met triplex, door de veeren gezakt. De wagen begon te slingeren en geraakte dwars over den weg en zo nik op het zachte weggedeelte weg. Het afsluithek van den spoorwegovergang be hoedde den wagen voor geheel wegzakken. Het verkeer was geheel gestagneerd en is door de politie in de richting Apeldoorn over de Voorster Klei geleid, in de riohting Zutfen ging het verkeer over Brummen. Het treinverkeer kon normaal plaats vinden. Met man en macht is Zaterdagavond met kraanwagens gewerkt om den weg vrij te krijgen. KIND VERDRONKEN HEKENDORP, 30 Mei. In een onbe waakt oogenblik is het twee-jarig zoontj van den heer G. Snel in den Hollandschen IJsel geraakt. Het kind werd door den stroom meegesleurd ert hoewel toegesnelde voorbijgangers het 150 meter verder wisten te grijpen en op den wal te brengen bleken de levensgeesten reeds geweken te zijn4 KEGELBAAN TE BREDA UITGEBRAND BREDA, 30 Mei. Zaterdagavond half zeve.. merkte een ballenjongen van de kegelbanen van de Sociëteit de Katholieke Kring in de Reigerstraat in het hartje van oud-Breda, dat brand was uitgebroken in een vertrek achter de kegelbanen. In een ommezien stond het grootendeels uit hout opgetrokken bijgebouw, waarin de kegelbanen zijn ge vestigd, in lichterlaaie, zoodat de kegel banen een groote vuurzee waren toen de brandweer met groot materiaal ter plaatse verscheen. Ook het dak' van het belendende feest lokaal van het café-restaurant de Graan- beurs had vlam gevat. Onder leiding van opperbrandmeester J. Korteweg A.Czn. werd het vuur niet vijf stralen aangetast, waar door het gelukte het vuur te beperken tot de zaal met de kegelbanen en tot het too- neel van de feestzaal van de Graanbeurs, welke echter geheel uitbrandden. Het gebouw van de Sociëteit zelf kon wor den gespaard, zoodat het diner van het con gres van de r.k. gemeenteraadsleden, hoewel aanzienlijk vertraagd, kon doorgaan. Ver scheidene congressisten, die van den brand hadden gehoord, hebben evenwel elders hun toevlucht gezochij. VERKEERSONGELUK AALSMEER, 30 Mei. Een auto met twee inzittenden uit Eindhoven is op den n wen weg UtrechtHaarlem ter hoogte van de plaats, waar de Dorpstraat dezen snel- verkeersweg snijdt, aangereden door een motorfiets, bestuurd door den heer J. de R. te Beverwijk, die de Dorpstraat volgde en die de auto, welke voorrang had, blijkbaar niet had gereden. De motorrijder vloog met het hoofd tegen het linkerportier van de auto en werd' vervolgens tegen den grond gesmakt. De motorfiets werd totaal vernield. Met een ernstige sohedelbasisfractuur is de R. naar het Diaconessenhuis te Haarlem vervoerd. ROFFELRIJMEN EEN ONTMOETING Ik heb een varen man ontmoet. Of beterder: een vreemden heer. Die heer ging om een kleinigheid Op Zondag grootelijks tekeer Of zachterder: de ergernis Van dezen vreemden heer was groot: Inwendig ging hij bar tekeer. Uitwendig zag hij purperrood. 't Geval zat zoo: ik ging ter kerk En beende door een winkelstraat. Waar juist een stevig winkelhuis Een pui-vernieuwing ondergaat En toen ik bij die winkel kwam Zag ik ze allebei daar staan: De winkel van z'n schutting, en De heer van ergernis ontdaart. De heer gebaarde, baarlijk kwaad, Naar drie man mede-kerkpubliek En oefende met luider stem Op een of ander feit critiek. Ik dacht (let wel: ik ging ter kerklj Ik dacht: doe net of je niks zietl Of lieverder: kijk recht vooruit Die booze broeder raakt jou niet! Maar ik dacht mis: de booze heer Greep me vanachter bij m'n jas En sprak: Ik zou 't wel wéten, mart. Wanneer ik versiesschrijver wast Ik hekelde de schunnigheid Der jeugd eens, in gespierde taalt Of vind jij dit niet ergerlijk En is dit soms geen grof schandaall Ik keek eens naar de winkelruitf Ik was daar 's morgens langs gegaan: Daar had in zilvren letteren Gebroeders Jansen."'op gestaan, Nü stond er nog: een E, een O. En nog drie letters, en een punt De rest der fraaie leiteren Was door de straatjeugd uitge'dundl I Ik keek meewarig naar den heer En dacht: hij heeft gelijk, de mart* Maar 'k zeg er niks van in de krarit, Omdat men daar niet tegen kan, (Nadruk verbóden%.EO EENS DINSDAG 31 MEI HILVERSUM I. 1875 en 415.5 M. KRO-Uttsem ding. 8.009.15 Gram.muziek. JOm 8.16 Be« richten). 10.00 Gram.muziek. 11.3Q Rellgl* euze causerie. 12.00 Berichten. 12.16 KROi Melodisten en solist. ,(1.001.20 Grejm.m i Gram.muziek. 3.111 2.00 Vot Declamatie en gram.imuz.iek. 3.40 Graan.m 4.00 Berichten, hdema: KRO-Kamererkeatj 4.45 Graan.muziek. 5.00 KRO-oricest 5.46 Gei lukwenschen. 6.05 ICRO-Melodisten en solist 7.00 Berichten. 7.15 Liturgische causerie. 7.3s Sportpra&tje. 8.00 Berichten ANP, Mededee, lingen. 8.15 Stedelijk Orkest van Maastricht en soliste. 9.15 Gram.muziek. 9.30 Causerie: „Leert zwemmen". 9.40 IvRO-orkest. Ing 6.307.00 RVU. 8.00 Gram.muziek. (Om 8.1| Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.16 Gr.- 10.30 Jetty; Cant>ar_'3__enseanb 1 e. 11.01 i Gram.muz. 1.00 Omroeporkest. 1.45 Gram.muilek. 2.00. Omroeporkest en solist. 2.46 Knipcursus; 3.45 Lo Manna en zijn Khihene Hawaiian*, het kwintet van de Neder]andsohe Jaaz-Ligs en solisten. 4.30 Kinderkocxreang. 5.00 Kin« deihalfuur. 5.30 Omroeporkest en solist. 6.30 Causerie: „Leeren samenleven". 7.00 Voor ae kinderen. 7.05 Kinderkoor „Zanglust". 7.8# Causerie: „Hoe men zijn neus achternaloopt* 8 00 Berichten ANP, Mededeellngen. 8.15 Gr.t muziek. 8.30 De Bonte Dinsdagavond trein, 10.15 DIsco-nleuws. 11.00 Berichten ANP,) Hierna: Jean Marcu's orkest. 11.3012.04 Robert de Kers en zön „Cabaret Kings". j DROITWICH 1500 M. 12.05 Orgel. 1.50 Orkest 4.50 Radio Romancers. 5.20 „The Alphas",! 6.45 Orkest. 7.20 Orkest. 7 55 Literaire cause rie. 8.20 Radiotooneiel. 9.40 Causerie. 10.01 Concert. 10.30 Kamermuziek. 11.30 Band. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.T 12.50 en 1.30 Orkest. 3.20 Tsaye-concours 1938. 5.20 Orkesl 6.50 Jazzmuziek. 8.20 Cabaret. 9.20 Orkest, 484 M.: 12.60 en 1.30 Orkest 6.20 Cello «8 piano. 6.50 Orkest. 8.50 Ysaye-conooura 1938. RADIO-PARIS 1648 M. 12.40 Orkest (Om 1.50 Zang). 3.05 Piano. 3.20 en 4.20 Zang. 4.3S Viool. 5.20 Orkest 8.35 Trio. 9.05 Radlotoo* neel. KEULEN 456 M. 7.30 en 8.50 Orkeet. 12.20 Or* kesrt en pianoduo. 2.30 Concert. 4.20 Orkest 8.59 Orkest 12.20 Concert Centrale voor werkloözenzorg RADIO-AVOND We herinneren nog even aan 9e Radio avond van de Centrale voor Werkloozen- zorg van hedenavond^ uitgezonden door da N.C.R.V. De ministers Romme en Van B o e yen en de heer J, Schouten zuleln spreken. KINDERVERLAMMING Vorige week heeft de te 'Gou9era£ a. 9. IJ s e 1 heerschende kinderverlamming een' tweede slachtoffer geëischt Zaterdag is een 15-jarige patiënt aan deze ziekte bezweken. Het eenvoudige graf van Eugen Konovaleck op de begraafplaats Crooswijk te Rotterdam Het graf wordt gedekt door een krans met afwisselend gele en blauwe bloemen en een lint met de initialen U V, de kleuren en afkortingen van de TJkrainische Volks republiek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 8