GePeOe-moord op den Coolsingel fe Rotterdam „Novack" was Eugen Konovaleck, de leider der Oekraïnische vrijheidsbeweging Duivelsche wraakneming MAANDAG 30 MEI 1938 TWEEDE BLAD PAG. 5 Indien de bom een minuut eerder was onlplolf, zou „Atlanta" zijn verwoest Dader op een Sovjet-schip gevlucht Dc mysterieuse explosie op den Coolsingel te Rotterdam is opgehelderd. Officieel heeft de politie Zaterdagavond medegedeeld, dat hier inderdaad sprake is geweest van een bom-aanslag, welke gepleegd is door een geheimen agent van de GePeOe, de Russi sche Staatspolitie, op den leider der Oekraïnische vrijheids beweging, overste Eugen Konovaleck, welke op een valschen pas als „Novack" reisde. Konovaleck is door een Oost-Oekraïner, genaamd Waloech, die zich in zijn vertrouwen heeft gedrongen, naar Rotterdam gelokt. In hotel Atlanta op den Coolsingel had tusschen beide mannen een korte bespreking plaats. De moordenaar heeft Konovaleck een pakje overhandigd, waarmede het slachtoffer direct het hotel heeft verlaten. Indien Konovaleck een minuut langer in het café van „Atlanta" was blijven zitten zou de ontploffing daar zijn geschied. Een ontzettende ramp zou dan het gevolg zijn geweest, waarvan honderden het slachtoffer waren ge- wordenmaar de moord zou wellicht nimmer zijn Nu vond men bij het slachtoffer een hotelkaartje, dat leidde tot de arrestatie van Bora, alias Jarislaw Baranowski, welke tezamen met een kellner uit „Atlanta" belangrijke verklaringen kon afleggen. Het is vrijwel zeker, dat IValoech, de dader, met het Sovjet Russische schip Menshinskyin Rotterdam is aangekomen en vandaar ook weer Dinsdagmorgen is gevlucht. De .Menshinsky" is zonder tusschenhaven aan te doen op weg naar Leningrad. Qp het hoofdbureau Het was een eigenaardige persconferen tie, die Zaterdagavond op het Rotterdam- schc hoofdbureau van politie werd gehou den. Ettelijke malen had de pers in dit ge bouw tevergeefs op berichten gewacht, nu waren Commissaris Roszbach en de inspec teurs Schoenmaker en Bontenbal gezamen lijk aanwezig om de nog steeds in spanning yerkeerende verslaggevers in te lichten. Bij de politie-autoriteiten was deze span ning uiteraard reeds gebroken: zij wis ten! Maar het was ook hun aan te zien, welke enerveereinde dagen zij achter den rug hadden. De commissaris sprak nog slechts gebroken Duitsch als reactie op de langdu rige verhoor en en de conferenties met de Berlijnsche Kriminal-Polizei, welke in deze taal waren gevoerd. 12.14 „Laten we maar beginnen bij het begin", zegt do commissaris. „Maandag 23 Mei twaalf uur veertien is er een ontploffing op den Coolsingel. Dadelijk daarop begint h t onderzoek. Wij .vinden het lijk van een on bekenden man, waarvan het onderlichaam is weggeslagen en vooral de linkerarm ge heel vernietigd blijkt te zijn. De omgeving van Lumière wordt afgezet en alle huizen en café's doorzocht maar nie mand heeft iets verdachts gezien. Hoe jam mer, dat bij dat eerste onderzoek de kell ner, die ons later zulke belangrijke verkla ringen heeft kunnen doen, niet te vinden blijkt te zijn, waarschijnlijk omdat hij is gaan eten De pas en het hotelkaartje Direct na aankomst der politie wordt ook een onderzoek op het lijk ingesteld. Er wor den versohillende voorwerpen gewonden, die er op wijzen, dat de vreemdeling een Duitscher is. Het belangrijkste is wel de Duitsche pas met een vrijwel-gelijkend ipor- i tret van het slachtoffer ten name van Jo« soph No wak, Direktor einer Handels- gesellschaft, geboren te Königshütte, in 1892. Misschien is voor het onderzoek nog be langrijker het kaartje van hotel „Central met het kamemumpaer 104, dat bij het lijk werd gevonden. Het hotel wordt direct on- I der bewaking gesteld. Het onderzoek der pyrotechnici Direct na de explosie worden telefonisch twee pyrotechnische ingenieurs van de mu- mtiewerkplaatsen aan de Hembrug ontbo den. Zij zijn zeer snel ter plaatse en con- stateeren voorloopig dat er sprake is van een aanslag. Deze kan zijn gebeurd door middel van een vloeistof of door een kleinere helschc machine Welk explosief is ge bruikt, heeft men tot nu toe zelfs bij benadering niet V ast kunnen stellen. Hierbij dient opgemerkt, dat de restant .van een vettige vloeistof, dien men op de trottoirtegels heeft gevonden, sterk veront reinigd is geworden door het geloop van de .vele mcnschon. die direct na de explosie zijn toegesneld Bovendien is vrijwel alles van het ontploffir.gsmiddel in de lucht ge vlogen. Het onderzoek van Dr. Hulst Het li ik wordt naar het ziekenhuis aan den Coolsinge' gericht en denzelfden mid- dag heeft de sectie plaats door Dr. Hulst te Leiden in tegenwoordigheid van den Offi cier van Justitie Mr! Wilbrenninck en van den rechtercommissaris Mr. Kymmell. Bij de sectie worden in het lichaam kleine stuk jes „Blech" (metaal) gevonden, afkomsug van de gebruikte bom, die doen denken aan resten van een cigarettendoosje. Ook de reserve-kaipitein Bosman, die tij dens den aanslag recht tegenover Lumière bij het Postkantoor liep en die verstand heeft van dergelijk wapentuig, kon later verklaren, dat de knal, de roodblauwe vlam en de daaromheen krinkelende zwarte rook hem direct deden denken aan een handgra naat. Voorloopig staat dus reeds na dit eerste onderzoek voor ons vast, dat er een bom aanslag is gepleegd. O p wien en door wien is niet bekend. In de nabijheid van de plaats des mis- drijfs is geen verdacht persoon gezien; nie mand beeft iets zien gooien. Het hotel In hotel „Central" wordt direct een uitge breid onderzoek ingesteld. Het blijkt, dat „Nowak" 's morgens ongeveer 11.15 per taxi is aangekomen. De bijzonderheden van zijn verblijf aldaar zijn bekend. De man heeft blijkbaar een vaste afspraak en verlaat goed half twaalf het hotel. Waarheen? On bekend! Onopvallend wordt „Central" in het oog gehouden Omstreeks 4 uur vervoegt zich daar een Vreemdeling, die naar Nowak vraagt Te voren heeft de politie afgesproken, dat men het hoofdbureau zal opbellen, wan neer er wat bijzonders gebeurt en de por tier doet dit ook prompt en een auto rukt uit van het Haagscheveer, De vreemdeling heeft intusschen „Cen tral" verlaten. Achteraf blijkt, dat hij met een half mondje Duitsch, aat hij kent, den portier niet goed heeft begrepen en gedacht heeft, dat deze zeide „Nowak is hier niet". De man die later Baranowski blijkt te zijn heeft nog twee andere hoteladressen gekregen en loopt een beetje zoekend de Nieuwe Kerkstraat in. Op dat oogenblik komt de portier naar buiten en de recher cheurs hebben den vreemdeling al te pak ken' Deze is echter in 't geheel niet gevlucht, maar heeft eenvoudig naar „Atlanta" gef zocht omdat hij dat van een vroeger bezoek kende. Direct na de aanhouding van den vreem deling komt de auto van de politie aanrij den en de man wordt meegenomen. Op het hoofdbureau blijkt hij in het bezit te zijn van een pas ten name van den 32-jarigen Ladislaw Bora, afkomstig uit Praag, koopman. Hij verklaart ook voor zaken naar Rotterdam te zijn gekomen, waar hij Nowak zou ontmoeten. Hij zegt Zondag uit Berlijn te zijn opgebeld, toen hij te Wee- nen verblijf hield. Nowak zou hem een aan zienlijke som gelds overhandigen. In het bezit van Nowak zijn slechts 10 Amerikaansohe dollars gevonden en op Bora 6 dollars. In de bagage van de beide mannen wordt niets verdachts gevonden. Bora verklaart en dat is heel aanneme lijk dat hij per trein niet meer tijdig naar Rotterdam had kunnen komen daarom het vliegtuig van Praag heeft nomen. Op Nowak is nog een biljet van slaapwagen op het traject Berlijn—Gouda gevonden (dat Gouda heeft de politie nog heel wat denkkracht gekost!) en dat klopt dus alles aardig met de gegevens, die men uit Nowaks papieren kende. Een man, die vreest voor de Gepeoe Het merkwaardigste van alles is echter, dat „Bora", die oogenschijnlijk een volko men redelijke verklaring van zijn tegen woordigheid kan geven een doodsbe- nauwden indruk maakt. Als schuwe vogel duikt hij weg, zegt alleen het hoognoodige en klappertandt van zenuwen Een kop koffie, dien men hem aanbiedt, raakt h,ij niet aan, eten doet hij niet, zelfs een sigaret weigert de vreemdeling. Waar om? Later blijkt het: de man denkt, dat hij in handen van de GePeOe is gevallen Als hij gearresteerd wordt en in een auto gezet, is zijn eerste gedachte aan Poetjepof. die op dezelfde wijze in Pafijs is ontvoerd en nimmer teruggevonden. Zijn laatste uur zal wel geslagen zijn en het Rotterdamsche hoofdbureau van politie beschouwt hij, ondanks alle verklaringen van de politie, als de centrale van de Hollandsche GePeOe. De koffie, dis men hem aanbiedt, zal vergiftigd zijn. Hij drinkt ze niet op, evenmin eet hij De man is in doodsnood. Hij antwoordt bijna niet; reageert niet als men hem de foto van Nowak laat zien en gelooft blijkbaar ook niet aan diens dood, neemt een volkomen passieve houding aan. Bora bij het lijk van Nowak Ten einde raad gaan Dinsdagavond de in specteurs Schoenmaker en Bontenbal met Bora naar het ziekenhuis en daar, tegenover de resten van wat eens Nowak geweest is, komt het keerpunt in Bora's houding. De man zakt bijna ineen, zoodat de in specteurs hem moeten vastgrijpen. Een kwartier zegt hij niets en schudt maar weemoedig het hoofd. Maar teruggekomen op het hoofdbureau en nog eens ernstig aan den tand gevoeld, gaat hij spreken. Internationale onderzoekingen Vóórdien zijn echter twee dagen verloren gegaan. De (politie heeft de hulp ingeroepen van de recherchediensten in de hoofdsteden van de Europeesohe lauden. Praag kent Bom Hotel Atlanta aan den Coolsingel. Deze foto geeft een indruk van de groote drukte in de omgeving van de plaats waar de bom ont plofte. niet en Berlijn heeft officieel niemand in geschreven als Nowak, waaruit blijkt dat beide passen valsch zijn. Langzamerhand druppelt echter meer door en Weent-n weet het eerst op te geven dat zich achter den naam Nowak ver. school eene Konova 1 eck. Bora gaat spreken Dan gaat ook Bora spreken en ver klaart dat Nowak is Oberst Konovaleck, leider van de Oekraïnische Beweging, die de vereeniging van alle Oekraïners tot één groot Oekraïnisch rijk na streeft. Bora spreekt steeds sneller en steeds meer vertelt van den vrijheidsstrijd tegen de Bol6jewiki, hoe de leicver Petljoera in 1926 oip de Boulevard St. Michel te Parijs werd vermoord en dat Overste Konovaleck de vlag der vrijheid heeft overgenomen en over alle Oekraïners laat waaien, ook over hen, die onder Sovjetheersdhappij leven, waarom de Bolsjewiki reeds herhaaldelijk hebben ge dreigd hem onschadelijk to zullen maken. Als de inspecteurs tegen hem zeggen: „uw vriend Konovaleck", zegt Bora, die in waar heid Jarislaw Baranowski heet, maar in Praag een valsche pas heeft ge kocht. dat men zoo niet over den overste mag spreken. Die staat veel te hoog en is ook veel te oud, dan dat hij hem als vriend zou durven aanspreken Baranowski vertelt in het nachtelijk uur voort en de politie luistert in spanning toe: Konovaleck was ook leider van 't Oekraïn- sche -persbureau in .Berlijn. Van daar uit had de overste hem opgebeld toen hij te Weenen ten huize van Dr Suszko vertoefde. Hij moest 7.00 spoedig mogelijk naar Rot terdam komen om daar gewichtige bespre kingen te voeren. Dergelijke besprekingen waren reeds meer te Rotterdam gevoerd, de laatste keer in tegenwoordigheid van een derden man, cok een Oekraïner. Identiteit definitief vastgesteld Door bemiddeling van Berlijn krijgt de politie het adres van de weduwe van Kono valeck in Italië en de vrouw ontvangt het verzoek per vliegtuig naar Rotterdam te ko men. Berlijn heeft intusschen reeds bericht gezonden, dat de ontvangen foto's van het lijk klopten met die van overste Konova leck, oud 57 jaar. Donderdagavond kwamen de weduwe, met enkele vrienden van den overste, een oud-generaal en een Hofrat tezamen in Rotterdam aan en identificeerden het stoL felijk overschot als dat van Konovaleck. Een ontroerend oogenblik „Wat wij toen hier op het hoofdbureau geleefd hebben", aldus commissaris Rosz bach, „zullen wij nooit vergeten. Wij zijn toch wel een en ander gewend, maar toen één van die oude vrienden die vroeger mei Konovaleck had gestreden, de weduwe ging toespreken, toen hadden we allen moeite om onze ontroering meester te worden. In bewogen woorden zeide de oudste der vrienden dat Konovaleck ge ilen was op het veld van eer, in zijn strijd om de vrijmaking van dc Oekraïne en dat ondanks alles de Oekraïni sche beweging toch zou ovenvinnen en dit slachtoffer zou weten te eeren als een van de grooten, die hun bloed voor hun land hebben gegeven. „Later", aldus de commissaris, zijn de beide heeren ook naar het ziekenhuis ge gaan, om er de beide gewonden te bezoe ken. Zij hebben er tegenover hen hun leed wezen over uitgesproken, dat zij het on schuldig slachtoffer waren geworden van de daad van een gemeenen boef die het op de Oekraïnische vrijheidsbeweging had ge munt". Op het spoor van den dader Tusschen het onderzoek naar de identiteit van het slachtoffer door hebben wij uiter aard ook getracht den dader te vinden, al dus commissaris Roszbach. Er is voortdurend overleg gepleegd met de Deutsche Kriminalpolizei en ook met Scotland Yard terwijl ook een Oekraïnsch particulier detective inlichtingen kon ver schaffen. Door uitwisseling van berichten kon men vast stellen, dat de dader moet zijn geweest zekere Waloech, een gewezen Oost-Oekraïner, die wellicht in het ge heim in dienst der GePeOe heeft ge staan. Vast staat, dat deze man reeds eerder met Konovaleck en Baranowski heeft geconfereerd. Hij zou eenmaal eon greote som geldf aan Konovaleck hebben overhandigd vooi de Oekraïnische Vrijheidsbeweging, welk bedrag echter ook aan Baranowski onbe kend bleef. Men mag wel aannemen, dat Konovaleck ock ditmaal weer verwachtte een pakket met geld van Waloech te zul len ontvangen. Deze Waloechdie dus een zeer dubbelhartige rol heeft gespeeld, is een man van ongeveer 30 jaar oud. van rijzig postuur, met breede schou ders. donkerbruin (chatelain) haar. dat achterover is gekamd. Hij maakte den indruk van een zeer elegant heer. die zich zeer vrij in alle kringen kon bewegen. Het signalement komt overeen met dat van den man, die de kellner van „Atlanta" in gezelschap van Kono valeck heeft gezien. Vrouwelijke intuïtie De vrouw van Konovaleck heeft ver klaard, dat zij dezen Waloech nimmer heeft verti-omvd. De man was altijd even geheim zinnig en hoedde er zich zorgvuldig voor veel in gezelschap van Konovaleck te wor den gezien. Hij stuurde bonbons en sigaret ten en deed zich voor als een warm .vriend EUGEN KONOVALECK EEN STRIJDER VOOR DE VRIJHEID Zaterdagmiddag half twee. Op een uithoek van de Algemeene Be graafplaats te Rotterdam komt een kleine rouwstoet aan. Een diepbedroefde vrouw, enkele mannen in het zwart, een priester met twee koor knapt n. Dat laatste is wat vreemd op deze niet-roomsL e dooden- akker en een enkele toevallige bezoeker wordt er door getroffen. Er is toch iets vreemds aan deze begra fenis het stoffelijk overschot wordt in een ijzeren kist in de groeve neergelaten en een der mannen spreekt een vreemde, hier nooit gehoorde, taal. terwijl hij een krans met geel-blauwe linten bij de groeve neerlegt. De plechtigheid is spoedig beëindigd alleen de krans blijft. Men ziet er de letters U. V. op, onbe grepen letters voor den oningewijde, veel zeggende letters voor hen die weten, want zij beteekenen Ukraïnische Vo 1 k s- republiek. In die letters wordt de levensstrijd ge typeerd van den man. die een strijder was voor de vrijheid van een volk van meer dan 40 millioen zielen. Die strijder wasEugen Kono valeck, te Rotterdam gedood door de moordenaarshand van de GePeOe en rus tend op deze algemeene begraafplaats in het vreemde land in afwachting van het oogenblik, dat de geel-blauwe vlag zal boven een vrij Oekraïne. Zaterdagavond vertoeven we in een hotel te Rotterdam in gezelschap van twee Oekraï ners. Ze zijn gekomen uit Berlijn en uit Londen omdat zij daar van den moord op overste Konovaleck hebben gehoordwiens schuil naam Nowak hun zóó goed bekend was, dat zij in allerijl naar Rotterdam zijn gevlogen om bij het onderzoek der justitie behulp zaam te zijn. Met felle, stekende oogen luisteren zij toe als wij in het Duitsch vertellen van den aan slag. Een melancholische trek komt in die zelfde oogen wanneer wij verhalen hoe hun leider werd gevonden en de jongste van de twee zakt in eens in zijn stoel weg, terwijl parelend zweet op zijn voorhoofd staat: hij is na alle emoties van dezen dag een be zwijming nabij, maar wordt door zijn vriend met ijswater weer bijgebracht. Wat moet deze doode, voor wien zij den rouwband dragen voor hen hebben betee- kendl We vermoeden het we hooren het ook, wanneer de beide mannen, wier namen het gevaarlijk zou zijn te noemen, gaan ver tellen van den strijd om de vrijheid, die de O.U.N., de organisatie van Ukraïnische na tionalisten op illegale wijze moet voeren, maar 00 kvan de plaats die Konovaleck daar in heeft ingenomen. Konovaleckzoo begint de oudste, „is ge vallen in den strijd om het zelfstandig volks bestaan van de Oekraïne. Hij was na den moord op Petljoera de leider van de O.U.N. de illegale organisatie, die dezen strijd moet voeren, nadat ons land door het verdrag van Riga tusschen Rusland en Polen was ver deeld en te voren de prachtige militaire or ganisatie van de vrijcorpsen, aan welks hoofd Konovaleck stond tegen de over macht van Bolsjewiki, Wit-Russen en Polen was bezweken. De O.U.N. is uit die militaire organisatie voortgekomen en voert den strijd nu verder met propagandistische middelen." De Oekraïne.wat weten wij er in Hol land van af? We vragen dan maar en we zijn verbaasd als we hooren: ,JEr zijn op de wereld 45 millioen Oekraï ners. Daarvan staan 33 millioen onder Sov jet-heerschappij, gedwongen door de roode armee, die ons na een wanhopigen strijd heeft overweldigd. Weet U hoeveel Oekraï ners er lid zijn van de Communistische partij? Een half procent! Hoe het dan toch mogelijk is, dat de Oekraïne een Sovjetstaat blijft? Alleen door dwang van wapenen. Maar volkenrechtelijk heeft de Oekraïne de mogelijkheid zich van de Unie van Sovjet der Vrijheidsbeweging maar mevr. Konova leck had tot haar man gezegd- „Wanneer hij Oekraïner is, waarom komt hij dan niet bij ons aan huis. Dat staat toch voor alle vrienden der vrijheid open!" En doelend op de sigaretten: „Pas toch op! Ze kunnen wel vergiftigd zijn!" Mevr. Konovaleck wist maar al te goed, dat reeds in 1934 een aanslag door Sovjet agenten op haar man was gepleegd. Toen hij naar Rotterdam ging had zij een voorge voel, dat er iets met die reis niet in orde zou zijn (Zie verder blz. 8) Republieken af te scheiden en dat is voor, ons van groote beteekenis wanneer de dag der vrijheid zal aanbreken. Overste Konovaleck streed daarvoor, maar daarvoor niet alleen, want de O.U.N. heeft de vereeniging van alle Oekraïners in haar vaandel geschreven. Naast de 33 millioen in Rusland leven er 7 millioen in Polen; V/£ millioen in Roemenië, 700.000 in Tsjecho- Slowakije en dan nog enkele millioenen in Mandsjoerije, Canada en Amerika.... ja ook die laatsten, kolonisten, die reeds bij vroe gere onderdrukkingen zijn uitgeweken, leven met ons mee!" „En overste Konovaleck, uit welk deel kwam die?" „Overste Konovaleck werd als Oosten rijker geboren." De vreemdeling ziet blijkbaar aan ons ge zicht, dat wij dit niet erg begrijpen. Zonder eenige geschiedenis-beschrijving gaat dit ook niet en zoo krijgen we nog meer ophel deringen over den strijd der Oekraïners om hun zelfstandig volksbestaan. „Oekraïne", zegt de jongste met de melan cholische trek op zijn gelaat, „is altijd het slachtoffer geweest van de verdeelzucht der, groote mogendheden. Nadat het vroeger zelfstandige rijk van Kiew en Halytsch door Polen en Tartaren tezamen was aangevallen en vernietigd kwam later de verdeeling tusschen Rusland en Oostenrijk in 1772, nadat Polen zelf even eens was verdeeld. Nooit echter heeft men de Oekraïnische taal en de Oekraïnische cultuur kunnen ver nietigen. Overste Konovaleck werd dan als Oostenrijker geboren en streed in den groo ten oorlog met hen tegen de Russen. Maar, toen in 1917 de groote revolutie uitbrak en Rusland ineenstortte, toen was hij met Ota- man Petljoera een der eersten, die inzag, dat Oekraïne thans naar de vrijheid moest grijpen. De democratische Oekraïnische Volksrepubliek kwam tot stand en werd ook door de Westersche machten erkend, maar, al spoedig stichtten de communisten, opge stookt door Lenin in Charkow een tegen- regeering. De roode troepen werden echter, door de Bolsjewiki gesteund. In 1920 stortte de vrije staat Oekraïne weer ineen nadat het in 1919 gestichte leger onder leiding van Petljoera en Konovaleck op drie fronten had moeten strijden tegen de witgardistische for maties, de communisten en de Polen. Later streed Konovaleck onder Weygand weer tegen de Bolsjewiki, een vergeefsche strijd. De overste moest uitwijken naar Li- thauen, maar nimmer liet hij de gedachte aan de vrijheid van Oekraïne varen. Toen in 1926 Otaman Petljoera werd ver moord, was hij voor ons vanzelf de lei der. In 1929 stichtte hij uit de leden van het vroegere vrijcorps in het geheim de O.U.G. Daarom waren de Sovjet-autoriteiten zoo fel op hem gebeten. In de Russische kranten werd hij herhaaldelijk als verrader gebrand merkt, die z\jn leven niet waard was en ook Radio-Moskou heeft nog kort geleden tegen hem gewaarschuwd. Geen wonder, want de vrijheidsbeweging neemt in kracht toe. In Berlijn, Londen en Parijs hebben wij persbureaux en ook in Amerika is een zeer sterke Oekraïnische pers." De beide mannen hebben zich voorover gebogen en spreken nu enthousiast en leven dig onder het gedempte licht van de salon lamp in het hotel: „Het stond voor ons vast, dat ook Konovaleck groote gevaren liep." „En Waloech?" vragen we. ,fleeft hij dien volledig vertrouwd?" „Wij weten nog niet," zegt de oudste gedempt, „of het Waloech wel is geweest. U kent de foltermethoden van de Gepeoe Waloech was een Oost-Oekraïner, leefde dus onder het Sovjet-bewind. Men moet geweten hebben, dat hij in relatie stond met den overste. Wij weten niet, of men hem in de folterkelders van de GePeOe geheimen heeft afgeperst. Dan kan het zijn, dat men van de afspraak heeft gehoord en een ander in de plaats van Waloech heeft gezonden om Konovaleck te vermoorden. Die moet dan Waloech hebben verontschuldigd en de bom hebben overhandigd in naam van Waloech..." Peinzend staart de man tegenover ons in de verte en zegt dan Wij zullen het te weten komen". En deze menschen, die de GePeOe-methoden reeds zoo lang kennen vragen dan: zet toch geen adressen in de krant, ook niet van de weduwe. We praten nog even door, ook over Waloech, die toch een verradersrol kan hebben gespeeld. Zij schijnen het niet te gelooven. Ze gelooven ook niet aan het overhandigen van een groot bedrag aan geld en willen elke verdenking, dat een andere macht hun strijd financieel zou steunen, tegengaan. Dan spreken ze weer over Konovaleck en hun laatste woord is: „Hij is in den strijd tegen de vijanden van ons volk gebleven, maar zijn werk gaat toch door. Oekraïne zal vrij worden!"

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5