SCHUDT UW LEVER WAKKER MAANDAG 30 MEI 193S EERSTE BLAD PAG. J HOE DE MOORD OP DOLLFUSS VOORBEREID WERD Cynische bekentenissen yan het „Schwarze Korps" (Van onzen Duitschen correspondent). Op 25 Juli 1934 dus weldra alweer vier jaar geleden werd te Weenen op lafhartige wijze de toenmalige Bonds kanselier Dr. Dollfuss door Oosten- rij ksche putschisten in de uniform van het leger en de politie vermoord. Een dag later werd de Duitsche gezant te Wee nen, Dr. R i e t h, teruggeroepen, daar hij door een interventie ten gunsto van deze putschisten het aanzien van het Duitsche Rijk zou hobben geschaad. Hij had zoo redeneerde men toen Duitsehland onnoodig gemengd in een interne Oos- tenrijksche aangelegenheid. Dienzelfden dag benoemde Hitier den voormaligen ,vice-kanselier von Papen tot buitengewoon gezant te Weenen en in een persoonijk schrijven verklaarde hij, dat de moordaanslag op Dollfuss door de Rijksregeering ten zeerste be treurd en veroordeeld werd. In een amb telijk bericht werd voorts medegedeeld, dat na een grondig onderzoek kon wor den vastgesteld, dat geen enkele Duit sche instantie met dezen moordaanslag iets uitstaande had. Aan deze bewering is men blijven vasthouden en alle bui- tenla-ndsche berichten, die hieraan twij felden, werden als .gruwelsprookjes" van de hand gewezen. Wij herinneren even aan dieze feiten, nu wij in het „Schwarze Korps", het veelgele zen weekblad dier nationaal-socialistische S.S. onder het opschrift „De 89'ers" een ar tikel lezen, waarin uitvoerig de geschiedenis behanded wordt van een afdeeling, die 16 Maart 1.1. te Weenen door Rijksleidcr Hein- rioh Himmler, den hoogsten cheif der Ge stapo, op den Heldenpiatz is gehuldied wegens haar voorbeeldige nationaal-socialis tische houding. In dit artikel krijgt men te hooren, dat de S.S.-afdeeling 89 uit de in 1932 door de Oos- tenrij'ksche regeering ontbonden „Militar- standarte" is voortgekomen. Na het verbod der N.S.D.A.P. in heel Oostenrijk maakte deze „Militarstandarte" als illegale organisa tie voornamelijk onder het leger een vrucht bare nationaal-socialistische propaganda. Haar activiteit werd vergemakkelijkt zoo vertelt men ons in het „Schwarze Korps" idoordat zij ,.in zeer nauwe en productieve relatie stond met de Oostenrijkse he poliT.ie". Maart 1934 dus vier maanden voor den moordaanslag op Dollfuss werd deze voor malige Oostenrijksche „Militfirstandarte" bij de S.S. ingelijfd en zij kreeg bij die gelegen heid van den Rijksleider der S.S., Heinrich Himmler, den titel „S.S.-Standarte". Tot deze afdeeling behoorden, naar ons met ontstel lende openhartigheid wordt medegedeeld, Planetta, Holzweber en Domes, de drie man nen dus, die als de eigenlijke moordenaars van Dollfuss veroordeeld werden. „Tijdens de Juli-revolutie van 1934 zoo lezen wij verder in het ..Schwarze Korps" was de S.S.-afdeeling S9 uitgezocht, om het paleis van don bondskanselier en het ge- ibouw van de „Rawag" te bezetten. Daarbij hadden verscheidene kameraden van den vei ligheidsdienst en agenten van de politie een belangrijke opdracht. Naar men weet, ge schiedde deze inval door kameraden, die de uniform van hijt bondsleger hadden aange trokken. Van de „Bundesturnhalle" reden zij naar de Bondskanselarij. Naast den chauffeur zat voorop een agent in «volle uni form. zoodat de dienstauto onbelemmerd kon doorrijden". Tot zoover het „Schwarze Korps'*. Naar wij meenen te weten, is dit voor de eerste maal, dat op een zeer duidelijke, men zou kunnen zeggen cynische wijze, door een min of meer officieele nationaal-socialistische instantie de samenhang wordt toegegeven tusschen den moord op Dollfuss en de partij die thans ook in Oostenrijk den doorslag geeft. Het „Schwarze Korps" Ibeoogt met deze publicatie natuurlijk uitsluitend de dapper heid der SS tijdens de „bevrijding" en de verovering van Oostenrijk te demonstreeren on het aanzien van mannen als Planet'a. Holzweber en Domes in eere te herstellen. Maar niettemin vraagt men zich af, of door deze publicatie in het „Schwarze Korps" het aanzien van den staat bevorderd wordt. Tijdens Hitiers verblijf in Italië zag men Himmler herhaaldelijk in de onmiddellijke nabijheid van den Fiihrer afgebeeld en men rekent hem tot den kring dergenen, die met Hit Ier in voortdurend contact staan en diens volle vertrouwen genieten. En thans worden plotseling alle vroegere officieele verklarin gen der Rijksregeering in het weekblad van zijn SS door deze sensationeele publicatii min of meer tegengesproken en komt men tot de pijnlijke gewaarwording, dat alle plechtige verzekeringen van 26 Juli 1934 i'n strijd z ij n met de waar heid. Want in 1934 behoorde Oostenrijk ook voor Duitsehland nog altijd tot het bui tenland, tot de vreemde mogendheden en 't Tweede verkiezingsdag in Tsjecho-Slowakije Zelfde conclusies als vorige week Incidenten vielen niet voor In Tsjecho-Slowakije vond gister het tweede bedrijf plaats van de verkie zingen voor de gemeenteraden. In het gehcele land zijn de verkiezingen in de grootste kalmte en zonder eenig incident verloopen. Slechts wordt een botsing gemeld tusschen Henleinisten en Duitsche sociaal-democraten te Eibenberg in het Boheemsche grens gebied. De algemeene indruk is dat het resultaat van gister dat van de vorige week bevestigt. De Henleinisten hebben opnieuw flinke winsten ge boekt. Er zijn gisteren 2980 gemeenten ter stem bus getogen. Daarvan waren 670 Sudeten- Duitsche. In 90 van deze gemeenten was een verkiezing overbodig omdat daar be halve de lijst der Sudeten-Duitsche partij geen andere candidatenlijsten waren inge diend. Over het algemeen hebben verder de Henleinisten het stemmenaantal van de vorige verkiezingen gekregen, vermeerderd met de stemmen der Chr. socialen en Duitsche boeren. Gemeld wordt dat in de H o n g a a r- sche streken de autonomisten een nederlaag hebben geleden. De Henleinis ten handhaafden zich, doch behaalden geen winst. In het Poolsche gebied is geen groote verschuiving merkbaar. De autono misten hebben wat verloren, doch in het autonomistische kamp wonnen de radica len. Alle Tsjechische partijen, behalve de communisten, zijn hier vooruitgegaan. Dit wordt verklaard door den aanwas Tsjechische bevolking aan de Poolsche grens. Enkele plaatselijke uitslagen Enkele van de voornaamste plaatselijke uitslagen laten we hier volgen. Te G a b 1 o n z verkreeg de Sudeten- Duitsche partij 18.566 stemmen (34 zetels) tegen 16.7S9 stemmen bij de vorige verkie zingen in 1935. De vereenigde Tsjechen be haalden 3.391 stemmen (tegen 3.108), de communisten 805 (vorige stemming 1192) en de Duitsche sociaal-democraten 565 (vo rige stemming 959). De beide laatste groe pen krijgen elk een zetel toegewezen, de Tsjechen zes. Te Wurbenthal verkreeg de Sudeten Duitsche partij 2050 stemmen (25 zetels), terwijl de Duitsche sociaal-democraten 331 stemmen (vier zetels) op zich wisten te vereenigen. In de geboorteplaats van Kon rad Henlein, te Maffersdorf, was de ver houding als volgt: Sudetenduitsche partij 3694 stemmen (29 zetels), communisten 544 stemmen (vier zetels), Duitsche soc. democraten 128 (een zetel), Tsjechen 309 steramen (twee zetels). Te Wei pert* Sudetenduitsche partij 6549 stemmen (31 zetels); Duitsche sociaal-democraten 253 (een zetel), Tsjechen ongeveer 200 (een zetel), communisten 574 (drie zetels). Terwijl de vorige week de Praagsche ge meenteraad werd gekozen, hebben de in woners der stad thans gestemd voor de arrondissementsraden. Het resultaat was in zekeren zin verrassend. De vorige week heeft Henlein 15.556 stemmen verkregen: dc stemmen, die hij ook in 1931 had verwor ven en die, welke van de Duitsche Chris tensocialisten en Duitsche boeren naar de Sudetenduitsche partij waren overgegaan. Gister behaalde Henlein niet meer dan 10.879 stemmen. Incident In het grensgebied Omtrent het incident in het Boheem sche grensgebied kan het volgende worden gemeld: Er ontstond een botsing tusschen leden van de partij van Henlein en demo cratische Sudetenduitschers. Er volgde een vuurgevecht, waarin een aanhanger van Henlein ernstig werd gewond en drie an deren lichte verwondingen opliepen. De gendarmerie en leden van de douanepost kwamen onmiddellijk tusschenbeide. Vijf en zeventig personen werden aangehouden voor het instellen van een onderzoek. Ontspanning dunrt voort Hoewel de militaire maatregelen, welke de regeering te Praag hoeft genomen, tot dusver niet zijn ingetrokken, heeft men echter geconstateerd, dat de militairen ge- ligt voor de hand, dat van deze openhartige publicatie in het „Schwarze Korips" ook daar thans met zeer gemengde gevoelens kennis zal worden genomenl durende het weekeinde iets verder van de grens zijn teruggetrokken. De indruk van ontspanning, welke men sedert den eersten verkiezings-Zondag con- statceren kon. bleef volgens een Havas- telegram uit Praag Zaterdagavond, na het onderhoud tusschen aen premier, dr Hod en de afgevaardigden van de Sudetcn- Duitschers Kundt en Peters bestaan. In Tsjeclioslowaaksche kringen komt men, al dus dit persbureau, op tegen de bewering, dat de besprekingen geen voortgang kon den vinden, zoolang men niet tot „normale verhoudingen" zou zijn teruggekeerd. Ii. werkelijkheid duren de besprekingen tus schen Élodza en de Henleinisten voort Dc reis van William Strang De heer William Strang, die een reis door Midden-Europa maakt, is gister te Parijs gearriveerd. Morgen zal hij te Londen aankomen en de Engelsche regcc- ring inlichten over de indrukken die hij op zijn reis heeft verkregen. Strang heeft ook te Berlijn geconfereerd met den Britschen ambassadeur en een hoog ambtenaar van de ambassade. De Spaansche burgeroorlog Britsch schip tot zinken gebracht Luchtaanvallen van Franco op Valencia en Barcelona Rechtsche troepen vorderen langzaam Vliegtuigen van Franco hebben Zaterdag Valencia en het gebied van G r a o gebombardeerd. Bij dit bombardement is het in de haven lig gende Britsche s.s. „Great End" door een bom in den achtersteven getrof fen en gezonken. In de stad werden 12 personen gewond. Rechtsche vliegtuigen hebben ook getracht zoowel Zaterdag als Zondag Barcelona te bombardeeren, doch dit is niet gelukt. Het afweergeschut dwong de toestellen al hun bommen in zee te laten vallen. De schade was niet van bet eekenis. Wel wer den enkele slachtoffers gemaakt in de dor pen in de omgeving van de stad. Een nota van de Barcelona-regeering De Barcelona-regeering heeft te Parijs en Londen een nota doen overhandigen betref fende de bombardementen van open steden door Franco's luchtmacht. In deze nota wordt herinnerd aan de bom bardementen op open steden als Barcelona. Almeria en Guernica, en wordt verwonde ring geuit over het feit, dat de regeeringen van Frankrijk en Engeland, die in Febr. jl. het initiatief namen om de republikednsclie regeering en de opstandelingen op te wek ken een einde te maken aan het bombar deeren van open steden, niet het recente bombardement van Alicante veroordeeld hebben. In de nota wordt van de Britsche regeering een concrete verklaring geëischt over de gevoerde onderhandelingen, welke ten doel hadden de toepassing van oorlogs- metJhoden tegen te gaan, die behalve het leed, dat zij het Spaansche volk berokke nen, een schande zijn voor de menschheid. De republikeinsche regeering, zoo besluit de nota, zou gaarne van de Engelsche regeering vernemen, dat zij maatregelen zal nemen om een her haling van misdaden als dezer dagen nog tegen Alicante zijn gepleegd, te verhinderen. De opmarsch der rechtschen Het hoofdkwartier van Franco heeft me degedeeld, dat de vijand vergeefs heeft ge poogd de reohtscthen uit hun stellingen bij Tremp en Sort te verdrijven. Zij wer den met zware verliezen afgeslagen. Aan het front van T e r u e 1 zijn de rechtsche troepen opgerukt De regeeringetroepen lie ten 445 dooden op het slagveld achter en de reoht6ohen maakien 330 krijgsgevangenen Het dorp Puerto Escandon werd hier ingenomen, dit is de laatste belangrijke verdediging der regeeringstroepen aan den weg van Te rued n aar Valencia. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens eon liter gal ln Uw Ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is. verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen. U raakt 1? verg|ftigd en u bent U moet CARTER S LEVERPILLETJES n een liter gal vru te doen stroomen en U zult v geheel fit zijn. Onschadelijk, plnnta overtroffen om de J Eischt Carters I drogisten. I. U.7&. Aan het front van de Middellandsche Zee kust, rondom Alcala de la Selva, 12 K.M. ten Noorden van Mora de Rue Bielos, hebben de troepen van Franco, die na ver scheidene stormaanvallen een kuststrook en de top Santa Lucia be<zet nadelen, zioh, >en krachtigen tegenaanval der regee ringetroepen, moeten terugtrekken. Mussolini spreekt boute taal In een rede, gister uitgesproken bij de viering van den eolidariteitsdag voor het rechtsche Spanje, heeft generaal Milan Astray medegedeeld, dat hij op 26 Mei door Mussolini ontvangen is en dat de duce hem bij he«t afscheid zeide: „Indien er raeo kritiek oogenblik voor Spanje mocht ko men, zou Italië, daarvan kunt ge zeker zijn, het te hulp snellen". Generaal Troucoso gesneuveld Officieel wordt medegedeeld, dat gene raal Troncoso, die onlangs uit Frankrijk was gezet, na de duikbootenaffaire van Brest, in een der jongste geveohten aan het front der Pyreneén is gesneuveld. Het Pact van Kellogg De Amerikaansche minister van Buiten- landsohe Zaken, Huil, heeft een verklaring het licht doen zien, waarin de Europeesche landen eraan worden herinnerd, dat het Briand-Kellogg-pact heden ten dage niet minder bindend is dan toen het 10 jaar ge leden werd geteekend. Huil zet uiteen, dat hij met het oog op de Duitsch Tsjechische spanning, thans nog eens den nadruk wil leggen op de gelofte geen oorlog te voeren, omdat hij niet wilde, dat er een verkeerde uitlegging van de poli tiek der Vereenigde Staten zou ontstaan. De Minister voegt hieraan toe, dat de Amerikaansche regeering de jongste gebeur tenissen in Midden-Europa nauwlettend en met bezorgdheid volgt. Wij kunnen zegt hij, onze oogen niet sluiten voor bet feit, dat een uitbreken van vijandelijkheden, waar ter wereld, ook, in de aangelegenheden der wereld een factor van algemeene verwarring brengt, waarvan geen mensch de uit eindelijke gevolgen kan voorzien. Huil zegt tenslotte, dat dit een zelfstan dige actie van de Amerikaansche regeering vormde en dat aan de verklaring geen be sprekingen met vertegenwoordigers van an dere mogendheden vooraf waren gegaan. De opstand in Mexico Generaal Cedillo vlucht naar Texas Vrienden van generaal Cedillo hebben medegedeeld, dat de generaal wil trachten Texas te bereiken, waar reeds verscheidene van zijn familieleden een toevlucht hebben gezocht. Tijdens zijn vlucht voor de regeerings- troepen heeft generaal Cedillo zich ergens opgehouden om enkele Amerikaansche pers agentschappen door middel van de radio een interview toe te staan. Hij heeft hierin ver klaard in staat te zijn gedurende jaren weer stand te bieden aan de federatietroepen, want de opstand is reeds maanden tevoren voorbereid. Hij schreef het mislukken van den staatsgreep toe aan het feit, dat de be volking van San Luis de Potosi niet tegen de federale troepen wil strijden. De Japansch-Chineesche oorlog Kanton driemaal gebombardeerd 850 dooden en 1500 gewonden Gevolg van Japan sche Kabinetswijziging Zaterdag en Zondag is Kanton tot driemaal toe door Japansche vliegers gebombardeerd. Zeventien vliegtui gen vielen Zaterdag de stad aan, eerst 's morgens om 9 uur, daarna om vier uur in den middag. Bij deze twee bombardementen werden in totaal 600 burgers gedood en 1000 gewond. Tweehonderd gebouwen stortten ln, vierhonderd werden in de asch gelegd. De Japanneezen wierpen 150 bommen neer op de zakenwijk zoowel als op de woonbuurten. Op de rivier zonken ruim twintig booten. Zondagmorgen om elf uur hebben ruim 40 Japansche vliegtuigen de stad wederom bestookt en bommen doen neerregenen op het station Wongsja, dat een knooppunt vormt van do spoorlijnen KantonKauloen en Kan tonHankau. Bij dezen luchtaanval werden 250 personen gedood en 450 gewond. Het aantal slachtoffers, dat Zaterdag ge vallen is, zou nog grooter geweest zijn, wanneer de bevolking niet gewaarschuwd was, dat vijandelijke vliegers in aantocht Waren. Daardoor kon een aanzienlijk deel van de bevolking zich tijdig naar veiliger oorden begeven. Zij, die daartoe geen kans meer zagen, maakten verschrikkelijke uren door. Over al weerklonk het geraas der ontploffingen, veroorzaakt door neervallende projectielen De huizen, voor het meerendeel niet stevig gebouwd, werden uiteengereten. Bij het schijnsel van metershooge vlammen, die nu en dan schuilgingen in een verstikken- den rook, trachtten militairen en mannen van den geneeskundigen dienst nog zoo veel mogelijk menschen te redden. Tijdens het bombardement werden drie scholen, waarin juist les werd gegeven, geraakt. Ook vernietigde een hom het dak van het Toengsjau-gebouw, een der fraaiste monumenten van de stad, dat millioenen heeft gekost. Tevens wordt gemeld dat bij de tweede luchtaanval 40 man van de reddingsbri gade omkwamen, terwijl 50 werden ge wond. In deskundige kringen te Kanton neemt men aan, dat de drie luchtaan vallen op Kanton de voorbode zijn van een toename der Japansche oorlogs bedrijvigheid als gevolg van de wijzi gingen in het Japansche Kabinet. Divisie van Dolhara trekt terug De Japanneezen geven thans toe, dat de divisie van Doihara in noordelijke richting uit Lanfeng terugtrekt en aan vernietiging tracht te ontkomen. Groote Ghineesche troepenafdeelingen uit Joennan en Kwangtoeng, die op weg naar het Loenghaifront waren, hebben order ge kregen onmiddelijk naar Zuid-China terug te keeren en op alles voorbereid te zijn. Ten gevolge van de luchtaanvallen op Kanton is opnieuw de vrees voor een Japanschen inval het zuiden gerezen. Tsjang Kai Sjek heeft een samenhangend plan tot verdediging van Zuid-China uitgewerkt Aan de grens tus schen Foekien en Kwangtoeng worden ver sterkingen opgericht, die vrijwel onneem baar genoemd worden. De Chineesohe regee ring is vastbesloten alles te doen om Kanton te verdedigen, daar bezetting door de Japan neezen practisch zou beteekenen. dat de eelti ge verbindingsweg tusschen China en het buitenland verbroken zou zijn. GEMENGD NIEUWS Woestelingen plegen verzet Ernstige vechtpartij te Middelburg Middelburg, 28 Mei. Vanavond is de omgeving van het station en de los- kade alhier in rep en roer gebracht door twee opvarenden van het onder Neder- 1 landsche vlag varende jachit „Lady 1 Sheila". Een van hen, die als stuurman vaart, mar zich meer als eigenaar of kapitein van he jacht beschouwt, bevond zich met zijn zoo: de wachtkamer van het station. De stuurman was opgewonden en ver! keerde onder invloed van sterken drank. Een kleinigheid ontstak plotseling zijj woede en wel in zoo hevige mate, dat ha dreigde het meubilair in de wachtkamer te' vernielen. De restaurateur en enkele ander» zich daar bevindende personen liepen klap pen van beide mannen op. De politie werd gewaarschuwd, doch toe deze in het station kwam had het station personeel de twee vandalen naar buiten g* werkt. De stuurman werd aan boord van het aa: de overzijde van het kanaal liggende jachj gebracht. Hiermede was 's mans drift echte! geenszins bekoeld. Hij begaf zich naar ha kombuis waar hij een groot mes nam. Hietj mee begon hij zijn medeopvarendem achtó na te zetten, die hun heil in een vlucht aai wal zochten. Tegen de politie ,die ook tafereel meemaakte, nam de woesteling zeer dreigende houding aan. Met een ijzer* staaf trachtte hij de politiemannen te rak* zoodat deze zich genoodzaakt zagen sabels gebruik te maken. Toen het bei mannen op deze wijze aan boord te werd sprongen zij in het kanaal. Het dui een kwartier voor dit zwemmummer was eindigd. De politie wilde daarop tot arrestatie het tweetal overgaan maar ondervond hit bij opnieuw hevig verzet. Alleen onder be dreiging met zijn vuurwapen wist een .in! specteur van politie beide wilde mannen i: bedwang te houden, waarna de arrestatie ka volgen. Op het politiebureau bleek, dat de stuur man vrij ernstige klappen had opgeloopet Medische hulp moest worden ingeroepen, oir. dat hem een pees van de hand met den sabt KNAAPJE ONTVOERD Na drie maanden vermoord teruggevonden Gisteravond heeft de politie op het strand te DavonportNeck bij New Rochel. 1 e (V.S.) hei' in staat van ontbinding ver- keerend lijkje van den twaalfjarigen Peter Levine, die sinds 24 Februari werd vermist, ontdekt. Eenige dagen na de verdwijning van den jongen had zijn vader, een advocaat te New- York, een brief ontvangen, waarin een los geld van 60.000 dollars werd geëischt. Vergeefs heefï de advocaat geprobeerd in contact te komen met de kidnappers. Op 2 Maart ontving hij een nieuw schrijven, waar in 30.000 dollars werden geëischt. Ook toen is het Levine niet gelukt onderhandelingen met de ontvoerders van zijn zoon aan te knoopen, Het doortastend optreden van de poliö heeft echter voorkomen, d-at de woestelimge door hun optreden slachtoffers hebben g( maakt. INBRAAK IN NED HERV. KERK In den af geloop en nacht is ingebroken t de Ned. Hervormde kerk te Ernst. De dader heeft zich door het uitsnijden va een ruit toegang verschaft tot de Consistorie kamer. In de kerk zijn de kasten opengi broken en vernield. Gelden van de Zondag school (Collecten van drie weken) ten tx drage van 2.50 en de inhoud van een Zee dingsbusjé ten bedrage van ongeveer 7.8 zijn buitgemaakt. De gemeentepolitie stelt een onderzoek t KANOZEILER VERDRONKEN DenHelder, 30 Mei. Gistermiddag on® veer drie uur was de 23-jarige A. J. Pi wonende hier ter plaatse, met zijn kano i de binnenhaven aan het zeilen. Door ee windvlaag sloeg het ranke vaartuigje 01 De jongeman, die wel kon zwemmen, trachtt den wal te bereiken, doch dit gelukte het niet. Eenige voorbijgangers, die te water wa ren gesprongen, brachten het slachtoffer dat intusschen buiten buiten kennis was ge raakt, op het droge, waarna onmiddellijl kunstmatige ademhaling werd toegepast. Dn mocht echter niet meer baten. Het lijk ij later naar de ouderlijke woning overge bracht. SCHIP OHMOOG GEVAREN Bruinisse, 30 Mei. Zaterdagavond het motorschip „Robert", schipper Hawnej, geladen met touwwerk van Maassluis naai Frankrijk, in het Noordergat op de gevaarj lijke plaats bij gasboed nr. 7 omhoog gevaren Het schip maakte zooveel water, dat de op varenden het raadzaam achtten in de sloep te gaan. Het bergingsvaartuig „Zeehond", schipper Rreen, heeft het schip vannacht, nadat de schipper zijn vrouw en drie kin* deren te Zijpe aan wal waren gebracht, vlo; gemaakt. Het werd in zinkenden toestand ii de vluchthaven te Zijpe binnengebracht.. He is gebroken, doch wordt door voortduren! pompen drijvende gehouden. TIRION CARLIER NUENEN Postbus 82 Eindhoven Linnen en Halflinn. Huishouddoeken LEVERING RECHTSTREEKS AAN PARTICULIEREN (Nog: enkele agentessen kunn. gepl. worden) „Jongen, dat is toch veel te erg!" „Erg? Dat u hier alleen zit, dat is erg." „Ik bèn niet alleen, jongen! Ik ben nooit alleen." „Daar troost zij zich zeker ook mee", dacht Ko. Makkelijk. „Goeie menschen", mompelde meester. „Beste menschen. Die jongen. Meester borg het hoofd in de bevende handen. Tranen drupten tusschen zijn vingers door. Nee, maar zóó moest hij niet doen. „De Heere regeert", had de koster gezegd. Daar aan vasthouden. De Heere zou alles wel maken, ook voor het kind. De Heere had het toch niet gewild, die twee: Willy en Kobus. „Dat verontschuldigt mijn gedrag niet." Die gedachte pijnigde meester al zoo lang. Zijn gedrag, daarmee had hij te maken. God had hem de zonden vergeven, wist hij. ook die zonde, maar het berouw bleef. Nog eens las hij Willy's brief. Dat was het ergste, dat zij ongelukkig was. Zijn eenig kind, zijn kind voor wie hij het allerbeste gewild had. Het allerbeste? Wat was dat? Een gelukkig leven? Een goed huwelijk? Neen, daarin bestond het allerbeste niet. Het alletbeste. dat was het kindschap Gods, dat was de zekerheid, Christus" eigendom te zijn. Het allerbeste bezat ze, dat had de Heere zelf haar gegeven. Lichter werd het ïn meesters hoofd, blijer in meesters hart. Dit leven, het kon nog heel lang worden voor zijn meiske, heel zwaar ook, maar dit leven was hèt leven niet. Hoe had moeder het ook gezegd? Vóórspel was dit leven. Voorspel, zooals vanavond nog in de kerk. Voorspel, zooals hij het vroeger beluisterde in de groote stadskerk, waar hij zat naast zijn Truus. Zoo'n voorspel kon kort en fel zijn, zoo'n voorspel kon lang en slepend wezen. In zoo'n voorspel hoorde je regels van het lied, dat zou volgen, regels, die je in stilte meezong, tot de melodie ineens verloren ging in een warreling van tonen, waar je geen weg in vond. Voorspel kon zacht klagend zijn, voorspel kon jubelen door de gewelven, voorspel kon hinderen, zooals vaak hier in Woudewijk, voorspel kon je opvoeren, zooals vroeger in de stadskerk, maar voorspel blééf voorspel. Als het na korte pauze overging in de melodie van het lied, dan was er pas de volkomenheid. De volkomenheid, die kwam voor Gods kinderen na de korte pauze van den dood. Meester boog hèt hoofd, dankte en bad. Lang bleef zijn hoofd gebogen en toen hij het weer ophief, straalde jong licht uit zijn oude oogen. Meester wès niet meer alleen. Omringd van al degenen, die hem hadden liefgehad, zóó voelde hij zich. Christus zelf had hem de hand op het biddend hoofd gelegd, had in zijn ziel de vrede doen dalen, vrede na volstreden strijd. „Nu ga ik op tot Gods altaren" zong hij en het ver wonderde hem, dat hij zoo goed zingen kón. Om zijn hoesten had hij al zoo lang het zingen gelaten, maar nu hinderde niets hem, nu klonk krachtig zijn: „Die na kortstondig ongeneugt. mij eindeloos verheugt." Feest wérd het voor hem, feest wès het. Nu moest hij den oudejaarsavond ook feestelijk vieren. Nu moest alles zijn, zooals moeder het maakte. Hoe deed ze het ook? O ja, een servet over het tafelkleed en dan het Zondagsche servies en de chocoladeketel Een van de groote servetten, overschot van moeders uitzet nog, werd in ruitvorm op het vierkant van den tafel gelegd, de schaal met oliebollen daar midden op gezet. En nu bordjes, messen, vorken. Op drie van de witte servetpunten werd een bordje gezet, dan, na korte aarzeling een vierde op de laatste punt. Hans hoorde er immers ook bij? Nu het Zondagsche servies op de theetafel, de chocolade ketel op het lichtje Zou hij de melk van vrouw Zwaanswijk er in doen? Nee, want als hij dan eens morsteMoeder hield van netjes! Zoo de ketel op het lichtje. Het mocht natuurlijk niet bran den. De kan van vrouw Zwoanswijk kon wel op de kachel. Daar zat hij dan op de plaats, waar hij zes-en-veertig jaren gezeten had. Tegenover hem was moeders plaats. Zót ze er? Glimlachte ze? En daar, daar moest Willy zitten. Willy, in gedachten zou ze hier zijn, hier bij hem. Morgen zou ze komen. Morgen zou ze hem alles vertellen. Dan zou hij moeten troosten. Hij zou het kunnen, nu de Heiland zelf hém troost en kracht gegeven had. Morgen! Hans zou er bij zijn. Misschien konden ze dan niet eens spreken van hart tot hart. Als hij haar eens schreef? Als hij haar eens heel zijn hart uitzei? Het gesproken woord vervloog, wat geschreven was bleef, In later jaren kon ze het misschien nog eens overlezen, later, wanneer hij was heengegaan en zij haar vagevuur door leefde. Ja, schrijven zou hij. Een blocnoot, de pen. Vlug gleed meesters pen over het papier, nadenken hoefde hij niet, zijn geest was de pen soms nog voor. Blad na blad kwam vol. Even rusten, even maar Wat? Had hij geslapen? Half twaalf al? Maar hij wóu niet slapen. De brief moest af. Weer nam hij de pen. Nu ging het langzaam. Groote onregelmatige letters schreef hij, dwars door de lijnen heen. Nee, hij was nu toch heusch niet tot schrijven in staat. Die! droom ookWas het een droom, of De pen werd neergelegd, de handen werden gevouwen, het hoofd rustte tegen de stoelleuning. Zoo wachtte meester het nieuwe jaar. HOOFDSTUK L In het kostershuis wachtte hij het nieuwe jaar. 't Was geen prettige oudejaarsavond geworden. Moeder was er slecht over te spreken geweest, dat meester alleen zat Ze had er vader een verwijt van gemaakt, dat hij de huis houdster had geraden te vertrekken. Hij dacht ook altijd maar, dat hij alles recht zetten kon. Hij had vóór de vrouw weg was, meester moeten uitnoodigen. Dan had ze na zijn weigering thuis kunnen blijven. t Was geen gewoonte, dat moeder vader een verwijt maakte. Ze moest wel erg bezorgd zijn. 't Was ook geen gewoonte, dat vader zonder verweer zich iets verwijten liet. Hij zweeg maar en staarde voor zich uit. 't Gesprek met; meester scheen hem aangegrepen te hebben. Wordt vervolgd, n

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2