|lieuurp JTriïtórijr déimmt 1 Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Gratis lezen tot 1 Juli a.s. |?or*Thëf'i'ü abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.I8 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending 4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/a ct Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 56936 NO. 6405 MAANDAG 30 ME11938 19e Jaargang gÜJber tentieprtjjen Van I tot 3 regels t.171/» Elke regel meer ft22'/a Ingezonden Mededeeb'ngen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer ƒ0.45 Voor het bevragen aan 't bureao woxdt berekend 0.10 Wie zich heden abonneert op ons blad, ontvangt de tot 1 Juli a.s. verschijnende nummers met inbegrip van ons zeer gezocht ZONDAGSBLAD gratis toegezonden. Ook thans wenschen wij aanbrengers van nieuwe lezers weder met een premie te verrassen. Mogen velen zich gedrongen gevoelen om den kring, waarin het Chris telijk dagblad zegen kan verspreiden, te vergrooten. Het ideaal blijft: In het Christelijk gezin, Moet de Nieuwe Leidsche Courant er in De zeer lage abonnementsprijs van ons blad, ondanks den grooten aan verscheidenheid rijken inhoud, maakt het werven gemakkelijk. Abonné's op te geven aan DE ADMINISTRATIE Breestraat 123, Leiden EEN MISLEIDEND RAPPORT Met objectieve belangstelling begonnen we de lezing van het „Rapport van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen in zake de uitvoering van openbare- en werk- verschaffingswerken". Immers, waarom zou alles van die zijde een politieke en propagandistische strekking moeten heb ben? Ook sociaal-democraten hebben ern stige pogingen gedaan om de werkloosheid te bestrijden. Helaas, met dit „Rapport" kwamen we al spoedig op voet van oorlog te staan, In de inleiding wordt ons verteld, dat de werkloozehdienst van het N.V.V. een degen en grondig onderzoek instelde naar de openbare werken en de werkverschaf- tingsobjecten, welke nu of in de naaste toekomst uitgevoerd kunnen worden en het resultaat van het onder- zoek wordt dan aangeboden. Naar ruwe schatting ligt er voor een milliard gulden aan werk te wachten, als de over heid maar wil. En allen, die mee geholpen hebben aan de verzameling van gegevens worden bedankt voor de verleen de medewerking. Nietwaar, dat maakt den indruk, dat de bekwame Werkloozendienst hier iets extra's geleverd heeft. Maar de werkelijkheid is anders. Om volledig te zijn heeft men ook opgenomen de werken, welke reeds in uit voering zijn; anderzijds „maakt het rapport op volledigheid geen aanspraak"; men was ook niet in staat de kosten van elk werk te geven en men liet ook geheel in het midden, of de genoemde objecten als nor maal werk, door het werkfonds of in werk verschaffing moeten worden uitgevoerd", Maar wat kan dan het resultaat zijn van dit „grondige" onderzoek? Dat men een statistiek gemaakt heeft van de werkplan nen van overheidsinstanties in rijk, provin cie en gemeente, alsmede van particuliere voornemens en van mogelijkheden, zooals het bouwen van scholen, volksbaden, arbei derswoningen enz.? Nu kan een statistiek groote waarde heb ben. Maar, al is hier niet van toepassing het Engelsche spreekwoord, dat er gewone leugens, verkiezingsleugens en... statistie ken zijn; de waarde van deze statistiek lijkt ons zeer twijfelachtig en gering. Men Weet zelfs niet of men er wel op aan kan. Immers verschenen er in de Nieuwe Rott. Crt. en in de Limb. Koerier artikelen, waarin er op gewezen werd, dat verschillende opgesomde werken reeds ge heel uitgevoerd, en dat andere totaal ver geten zijn. Is dat „diepgaand en grondig onderzoek" geweest? Hier komt nog bij, dat het rapport meer malen druipt van politiek. Wat zegt men b.v. van een zin als deze: „In 1924 kwam „Openbare Werken" te Groningen in han den van een sociaal-democratisch wethou der, Reeds het volgend jaar" enz. enz. Is in andere plaatsen met niet-sociaal-demo- cratische wethouders sedert 1924 soms niets gebeurd? En zouden er ook geen gemeenten zijn, waar roode wethouders de gemeen schap stroppen hebben bezorgd met gevaar, lijke experimenten? Wie de politiek in het werkloosheids vraagstuk mengt, vertroebelt de bestrijding. De sociaal-democraten zijn daarmee in laatste weken weer druk bezig. Daarvan getuigt ook dit rapport. En daarom kun nen wij de waarde niet hoog aanslaan tiroagt het o. i. een ihisleidend karakter, OP 'T GOEDE PAD In sommige opzichten gaan de voorstan ders van het Openbaar Onderwijs in de goede richting. Wij geven er twee voorbeel den van. Onlangs zagen we collectanten voor „Volksonderwijs" bezig met het inzamelen van giften. Bij informatie bleek, dat men geld bijeen braaht om de openbare school te helpen aan een „kweekeling met akte". Nu weer trof ons in Het Schoolblad een ingezonden stuk uit Apeldoorn, waarin een Comité voor Voorbereidend Onderwijs „geld, veel geld" vraagt voor de stichting van kleuterklassen bij de Openbare sdholen. Immers, „alle Christelijke en Katholieke scholen hebben hun voorbereidende klassen als voorportalen voor de groote school". De openbare dient ze dus ook te hebben Wij juichen dit initiatief toe. Men make de openbare school zoo goed mogelijk. Deze concurrentie staalt wederzijds de krachten. En z,ij leert de voorstanders der openbare school, dat de Christenouders „geld, veel geld" geofferd hebben voor het onderwijs dat zij voor hun kinderen begeeren. EINDHOVEN, 28 Mei. In verband met zijn benoeming tot directeur der Nederlandsche Spoorwegen beeft Prof. Dr. ir. J. Goudriaan, onderdirecteur van die N.V. Philips Gloei lampenfabriek, Zaterdagmiddag in de fraai met bloemstukken getooide zaal van bet ont- sipanningsgebouw afscheid genomen van zijn medewerkem etn overige leden van het staf personeel. De directie neemt vandaag afzonderlijk van Prof. Goudriaan afscheid. Het centraal vliegveld Schiphol en Overschie Het standpunt van het Amsterdamsche gemeentebestuur In een persconferentie ten stadhuize, heeft wethouder Mr~G, C J. D. Kropman het standpunt van het ge meentebestuur van Amsterdam tegen over de plannen der Regeering voor één centraal vliegveld, nader uiteengezet. Als belangrijke mededeeling voorop verklaarde de heer Kropman dat B. en W. van bevoegde militaire zijde heb ben vernomen, dat .Defensie" geen be langstelling voor Schiphol heeft. De heer Kropman toetste in deze bijeen komst de argumenten van de zijde der Regeering door den directeur van den Luchtvaartdienst, den heer H. Ch. E. van Ede van der Pais, ten gunste van een in den omtrek van Leiderdorp te ereëeren centraal vliegveld aangevoerd. Denkbeeldig gevaar In de eerste plaats zou, volgens dezen directeur, de afstand tusschen Schiphol en Overschie (waar, zooals men weet, Rotter dam zijn nieuwe vliegveld vestigen wil) te klein zijn. Deze is 45 K.M. (48 K.M., zegt de wethouder) en dat zou dan gevaar kun nen opleveren bij het dalen en opstijgen der vliegtuigen. De wethouder bestreed deze meening op practische gronden. Met een beroep op situaties voornamelijk in Engeland, achtte Mr Kropman dit gevaar denkbeeldig. Schiphol en Overschie Vervolgens oordeelde de wethouder het onjuist Schiphol en Waalhaven (of later Overschie) in één adem te noemen. Zonder aan lokaal chauvinisme lucht te geven, meende de wethouder Schiphol als een primaire luchthaven te kunnen aanmer ken; Waalhaven is dat, volgens hem, niet Ten bewijze van deze stelling gaf de wethouder eenige cijfers: Schiphol noteer de in 1937 29.278 passagiers van en naar het buitenland, Waalhaven 8.514. Het goe derenvervoer van en naar Schiphol was in 1937 875.900 kg., voor Waalhaven was dit cijfer 171.035 kg. Met het postvervoer staat het eenigszins anders (Schiphol 259.500, Waalhaven 113.508 kg.), doch ook in <|it op zicht heeft Schiphol een voorsprong. Zoo is het steeds min of meer geweest, toonde Mr Kropman aan de hand van de cijfers aan. De wethouder legde er den nadruk op dat, naar de meening van het gemeente bestuur, de beide groote steden elk over een vliegveld moeten kunnen blijven be schikken. Het is intusschen, zei de wet houder, niet de bedoeling van B. en W. van Rotterdam, een vliegveld van de aller eerste orde in de plaats van Waalhaven te stichten. Dat is verder uitteraard een Rot terdamsche aangelegenheid. In geen geval, meende de wethouder, kan het bestaan van twee vliegvelden voor elk der groote steden, als argu ment dienen voor één centraal vlieg veld, en dan nog wel te Leiderdorp, welke plaats hij volkomen ongeschikt acht met het oog op de groote afstan den en de afwezigheid van belang stelling voor de luchtvaart daar ter plaatse. De interesse is te Amsterdam en te Rotterdam trouwens het grootst en deze moet levendig gehouden wor den, hetgeen te Leiderdorp onmoge lijk is. Contact met het buitenland De vrees dat de internationale lucht vaartmaatschappijen in de toekomst Ne derland zouden gaan mijden in verband met de grootere snelheid en de omstandig heid, dat men twee vliegvelden zou moe ten aandoen, achtte Mr Kropman geheel ongegrond. Schiphol, dat voortdurend ontwikkeld en uitgebreid wordt, is krachtens zijn outilla ge de aangewezen vlieghaven voor ons land, en als dan straks een nieuwe secun daire luchthaven te Overschie wordt ge sticht, behoeft men niet beducht te zijn, dat de voornaamste buitenlandsche vlieg tuigen ons land niet meer zouden aandoen Er wordt steeds voldoende lading geboden, en daar gaat het toch om. De wethouder besloot zijn mededeelin- gen met de opmerking, dat B. en W. den brief van minister van Buuren binnen kort zullen beantwoorden. Zaterdag werd Z.K.H. Drins E-rnh*rd officieel geïnstalleerd apt beschermheer t de Ned. Padvinders. De Prins bij de misdeelde padvinders I Uw leveranciG r V I HBDEBEER,Aol770 AM/TERDAM. Hierboven publiceeren wij de foto van Overste Eug en Ko no val eek, die, naar uit het politie-onderzoek is komen vast te staan, door een Gepeoe-agent op den Cool- singel is vermoord. Bijzonderheden vindt men elders in dit blad. WIELRIJDER VERONGELUKT HILVERSUM, 28 Mei. Op den hoek van den KamerlingJh Onnesweg en de Radio straat is een botsing ontstaan tusschen een fietser en een tractor met oplegger, afkom- sig uit Winterswijk. De wielrijder J. H. Cor- nelissen, uit Hilversum, reed tegen het lin- keraohterwiel van den tractor. Hij werd een eind meegesleurd. Een geneesheer van den G.G.D. liet het. slachtoffer dat oogenschijn- lijk sledhts schaafwonden aan het hoofd en handen had opgeloopen, per ziekenauto naar zijn woning vervoeren. C. bleek even wel ernstige inwendige kwetsuren te heb ben opgeloopen, want hij is spoedig overle den. C heeft nog verklaard, dat het ongeluk aan eigen schuld te wijten is. ZESJARIG KNAAPJE VERDRONKEN Huizen (Fr.), 30 Mei. Gistermiddag is een zesjarig knaapje alhier bij het spelen te water geraakt en verdronken. Tegen twee uur werd het ventje vermist. Men ging zoe ken en vond den jongen eindelijk in een sloot. Er werd nog langdurig getracht de levensgeesten door het toepassen van kunst matige ademhaling op te wekken, doch fcter men niet geslaagd. DE SCHOOLKWESTIE TE WADDINGSVEEN Het raadsbesluit vernietigd Ged. Staten van Zuidholland hebben het besluit van den gemeenteraad van Waddingsveen dd. 17 Januari j.l. ver nietigd en bepaald, dat alsnog mede werking dient te worden verleend voor den bouw van een Hervormde school in die gemeente. Zij gronden hun besluit o.a. op de na volgende overwegingen: dat de motieven, welke het gemeente bestuur tot de conclusie hebben geleid, dat bij inwilliging der aanvrage de normale eischen zouden worden overschreden, n.l. a. de eventueele gelijkheid van richting der aanvragende vereeniging en der reeds be staande schoolverenigingen; b. de mogelij ke bezwaren tegen de plaats van vestiging der school en c. de hooge kostprijs van den aan te koopen grond, hierniet. kunnen gelden; dat voorts de hiervoren onder a. be doelde aangelegenheid, blijkens het stel sel der wet, niet ter beoordeeling staat van den raad of van de instantie, welke dit college in beroep of hoogerberoep vervangt, doch uitsluitend aan het in zicht van het schoolbestuur en der ouders, die hun kinderen naar de be trokken school zenden, blijft overgela ten; dat de onder b en c. genoemde bezwaren, ook al wordt tot de thans van den Raad gevraagde medewerking besloten, niet thans, doch eerst in overleg, hetwelk art 77 der wet wordt voorgeschreven eventueel in het beroep bedoeld in het zesde lid van dit wetsartikel, tot een op lossing dienen te worden gebracht; dat immers het besluit tot medewerking, hetwelk thans gevraagd wordt een begin sel-besluit is, hetwelk niet beslist over de wijze, waarop deze medewerking zal wor den verleend; dat dit laatste geheel blijft overge laten aan het overleg, bedoeld in voor meld artikel 77, hetwelk door het samenstel zijner bepalingen een rege ling waarborgt, waarbij met redelijke verlangens van beide partijen ten volle wordt rekening gehouden. ÉEN LANDBOUWRAAD De organisaties zijn er tege*. Op een vergadering van de dagelijksche besturen der drie centrale landbouworgani saties (de Chr. Boeren- en Tuindersbond, de R.K. bond en K.N.L.C.) had een gedach- tenwieseling plaats omtrent het in het leven roepen van een Landbouwraad als onder deel van den Economischen Raad. Men was op deze vergadering eenstemmig van oordeel, dat aan zoo'n raad, ook in zijn eenvoudigsten vorm, zulke groote bezwaren zouden verbonden zijn, dat men een afwij zende houding er tegen moet" aannemen. KATWIJK. 30 Mei. Toen Prinses Ju liana te Leiden studeerde bewoonde zij de villa ,,'t Waerle", terwijl haar kamerheer Baron Baud het ernaast gelegen „Hoogcate' betrokken had. Thans zijn de beide villa's verkocht aan den heer Trousselot. De moge lijkheid bestaat, dat zij zullen worden ver bouwd tot een R. K. Tehuis voor Ouden van Dagen. KOPEREN AMBTSJUBILEUM De heer G. R. Vonk 12Va jaar burgemeester van Asperen en Heukelum Donderdag 2 Juni a.s. zal het 12% jaar ge leden zijn dat de heer G. R. Vonk werd ge- installeerd als burgemeester van Asperen en Heukelum Raad van Arbeid te Amsterdam De heer T. S. Goslinga te Leiden zal tot voorzitter worden benoemd T. s. te Leiden. zich thans bereid ver klaard een benoe- rïüng tot voorzit ter van den Raad van Arbeid Amsterdam te aanvaarden, waar mede deze benoe ming dus defi nitief is komen vast te staan De heer T. S. Goslinga is op 6 Jan. 1881 te Bolsward geboren- Hij doorliep de H- B. S- met 5-jarigen cursus en behaalde reeds in 1898, dus op 17-jarigen leeftijd zijn eind diploma. Hij werd toen in Schiedam, waar zijn vader predikant was, voor den handel bestemd Reeds vroeg interesseerde hij zich voor de poliuiek en bekleedde hij daarin een gezaghebbende positie, want op 27-jarigen leeftijd, nl. in het jaar 1908 werd hij met groote meerderheid van stemmen in Schie dam tot raadslid gekozen. Twee jaar later, in 1910 werd hij benoemd tot wethouder van onderwijs, welke portefeuille hij in 1917 ver wisselde met die van Financiën en Grond bedrijf- In 1919 werd de heer Goslinga be noemd tot voorzitter van den Raad van Ar beid te Leiden- Nadat hij zich in deze nieu we functie voldoende ingewerkt had, ging zijn belangstelling opnieuw uit naar de stedelijke politiek- In 1927 werd hij tot raadslid gekozen voor de A. R- partij. In hetzelfde jaar nam hij zitting in het college van B. en W., belast met de zaken betreffende de financiën, de lichtfabrieken, 't Burgerlijk armbestuur en den socialen dienst- In 1981 had eenige wij ziging plaats in de indeeling van werkzaam heden in het college van B. en W- De heer Goslinga behandelde vanaf dat jaar de za ken der financieën en der bedrijven. In 1935, bij de nieuwe samenstelling van den Raad, waardoor twee sociaal-democratische wet houders hun intrede in het college van. B. en W. deden moest de heer Goslinga voor een van hen plaats ruimen, omdat de ar fractie de kleinste der drie rechtsche raads fracties is. In tal van raadscommissiën heeft de heer Goslinga als wethouder-voorzitter zitting gehad. De laatste jaren, na zijn af treden als wethouder, was de heer Goslinga nog lid van de Commissie voor de Stedelijke Lichtfabrieken en van de Commissie voor het Onderwijs. Voorts was hij commissaris der Leidsche Duinwatennaatschappij- De A. R- Kiesvereeniging .Nederland en Oranje" hééft de heer Goslinga geruimen lijd als voorzitter gediend- De heer Goslinga heeft zich in Leiden ook zeer verdienstelijk gemaakt op het gebied van het onderwijs. Hij diende jarenlang do Gereformeerde Schoolvereeniging als pen ningmeester en vooral ook deze vereeniging lijdt bij zijn heengaan een zeer gevoelig ver lies. Er zullen weinig mensohen zijn, die zoo door en door op de hoogte zijn van de fines ses en de uitlegging van de wet, die de financieele gelijkstelling tusschen openbaar en bijzonder onderwijs regelt en met deze grondige kennis van zaken gewapend, heeft de heer Goslinga steeds omermoeid voor de belangen der Schoolvereeniging op de bres gestaan. Menig proces heeft hij voor de Ver eeniging glansrijk gewonnen. Ook bij de stichting van schoolgebouwen was hij de man, dien voor een onberispelijke organisa tie van de aanvrage en de afwikkeling daar van zorgde. Nog juist heeft hij, als voorzitter der Bouwcommissie, de plannen voor den bouw van een nieuwe school in de De Mey van Streefkerkstraat voorbereid. Juist hedan is de aamrage daarvoor in zee gegaan. Het verdere werk hiervoor zal hij thans grooten- deels aan anderen moeten overlaten. De heer Goslinga was ook voorzitter van de Ver voor Chr. Fröbelonderwijs, welke hij met even groote liefde en voortvarendheid heeft gediend. De nieuwe Prinses Juliana- sohool aan de Heerenstraat, die zonder Ge meentelijke subsidie is tot stand gekomen er het bewijs van. Het werk voor het Christelijk onderwijs te moeten loslaten zal hem misschien nog wel de grootste moeite hebben gekost. Hoezeer de arbeid van den heer Goslinga als voorzitter van den Raad van Aitteid van hoogerhand wordt gewaardeerd blijkt het best uit deze benoeming, welke een belang rijke promotie beteekent Van niet geringe beteekenis zijn ook de diensten die de heer Goslinga als wethouder aan de stad heeft bewezen. Als wethouder van Sociale Zaken bleek hij een open oog en oor te hebben voor de nooden en de behoeften der minst draag- krachtigen in onze stad en vooral in den strengen winter van 1929, toen de nood in de gezinnen onrustbarend steeg, heeft hij daarin leniging gebracht waar nij kon. Als Wethouder van Financiën vooral echter heeft hij zeer groote verdiensten gehad- In een zeer moeilijken tijd heeft hij een be- lijnde en sterke financieele politiek gevoerd, waarvoor vriend en vijand bewondering had. Hij beschikte over een verbluffende kennis van zaken, zooals bij de raadsdebatten vaak is gebleken en zijn uiteenzettingen waren steeds van grooten invloed op dé houding van den Raad- De heer Goslinga is een be kwaam debater en vooral tijdens de begroo- tingszittingen, als hij zijn befaamde philip- pica's hield tegern de z.i. door en door onge zonde oppositie van de s.d-a-p., was het wer kelijk een genoegen naar hem te luisteren ken hoogst bekwaam en v» rdienstelijk bur ger gaat met hem Leiden verlaten. De opvolger vari dén heer Goslinga op de r. lijst is Dr- P- G. Knifaje- HOLLANDS' <«n CENTS BESTE IU SIGAAR VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen Het mysterie van de ontploffing te Rot-f terdam is thans opgelost. Het standpunt van het gemeentebestuur van Amsterdam inzake het centrale vlieg* veld. De regeling van het economisch ver-? keer tusschen Nederland en Oostenrijk. De Kroon heeft het raadsbesluit vani Waddingsveen inzake het bouwen vaii een Hervormde school vernietigd. Het conflict in de haringvisscherij. De heer T. S. Goslinga te Leiden zal benoemd worden tot voorzitter van de Raad van Arbeid te Amsterdam. De algemeene Sociale Co-ferentie vatf het C.N.V. te Putten. Verschenen is het jaarverslag van 'de N.V. Groningsche Hypotheekbank. Voor* gesteld wordt 4 pet dividend. Te Middelburg ïs een ernstige vecht* partij voorgevallen. Opnieuw zijn luchtaanvallen gedaan op' Valencia en Barcelona. Daarbij is een' Engelsch schip tot zinken gebracht. De Japanners hebben Kanton driemaal gebombardeerd. Daarbij zijn honderden' slachtoffers gevallen. Steekpartij te Nistelrode Een der vechtenden doodgestoken Dader gearresteerd NISTELRODE, 30 Mei. Gisteravond is twist ontstaan in een café van H. van der Velden te Nistelrode, tus schen T. van Grunsven en anderen. Een der bezoekers, P. Zeegers, die met het geval niets had uit te staan, kreeg hierbij een messteek in den buik, waar door hij zoodanig werd getroffen, dat hij korten tijd later overleed. De ruzie ontstond tusschen den 22-jarigen J. van den Boogaard en den ongeveer 40- jarigen M. van Grunsven, waarbij een mes werd getrokken. De twist liep zeer hoog en tenslotte trachtte een vriend van Gruns ven, de 24-jarige ongehuwde Zeegers, de vechtenden te scheiden. Hij werd hierbij zeer ernstig gewond aan den hals en aan een been, in welk lichaamsdeel de slag ader werd doorgesneden. Dadelijk werd geneeskundige- en geeste lijke hulp ingeroepen, welke evenwel niet meer mocht baten. Het slachtoffer was vrijwel onmiddellijk dood. Een der andere bezoekers, L. van der H., werd eveneens door het mes geraakt en kreeg een snij wonde aan den arm. De gemeente- en rijkspolitie van Nistel rode waren spoedig aanwezig, evenals de marechaussee der brigade Uden en de rijksveldwachter te Heesch. Van Grunsven is gearresteerd en naar de marechaussee-kazerne te Uden overge bracht. Hij blijft echter ontkennen den messteek te hebben toegebracht. Vanochtend was reeds het parket uit 's-Hertogenboseh ter plaatse, terwijl van middag sectie op het lijk zou worden ver richt. LIJK OPGEHAALD AMSTERDAM, 30 Mei, -- In de Prinsen gracht, ter hoogte van het Amstelveld is drijvende gevonden het lijk van een naar schatting 50-jarigen man Hef stoffelijk (verschot is overgebracht naar het Wilhel- mma-gas thuis. WETENSCHAP Serum tegen griep Door Russisch professor ontdekt Naar gemeld wordt is door den leider vau n wetenschappelijk instituut te Moskou, prof. Barikin, een ontdekking gedaan, die voor de menschheid van groot belang is. Hij vond, naar de berichten luiden, een methode om binnen het etmaal de zwaarste griep te genezen. De professor heeft aan zijn onderzoek een jaar besteed en mag men de berichten gelooven, welke omtrent de resultaten gepubliceerd worden, dan is het geen verloren jaar geweest. De geleerde heeft het door hem bereide serum allereerst op muizen toegepast de hoeveel heid griepbacillen, die hy den dieren ten slotte toediende was absoluut doodelyk geweest, doch dank zij het serum van Barikin bleven de muizen in leven. Toen de professor de on aangenaamheden van een griepaanval aan den lijve ondervond, maakte hij van de gelegenheid gebruik ora het nut van zijn serum zelf te beproeven. En ziet, den volgenden morgen stond de professor gezond en wel op. De experimenten, werden herhaald met 30 leden van het personeel van zyn instituut en ver volgens met een even groot aantal vrijwil ligers. De resultaten waren uitstekend; allen herstelden binnen den vastgestelden termijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1