KRUSCHENSALTS 'AKKERTJE rfcforfawtfer \B\S SHAG Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel D E V E O Helden wasgoed enniet duur VRIJDAG 27 MEI 1938 EERSTE BEAD PAG. 3 RONDBLIK HENLEINS DRIE MOGELIJKHEDEN IN deze dagen van drukke besprekingen rond het Sudeten-Duitsche vraagstuk" heeft Ward Price, de bekende reporter van de „Daily Mail", kans gezien in verbinding te treden met Konrad Henlein, en hem een interview af te nemen. Price is een pers man, die als een vriend der dictatoren staat aangeschreven; reeds meermalen diende hij Hitler en Mussolini tot een spreekbuis. Men kan er dan ook vast van op aan, dat hij, ondanks eventueele tegenspraken, in hoofd zaak zeer juist zal hebben weergegeven, dat men in Sudeten-Duitsche leidende kringen van den huidigen toestand denkt en langs welke wegen men tot de begeerde verbeter de positie der Sudeten-Duitschers wensoht te geraken Konrad Henlein dan heeft in hoofdzaak drie dingen opgesomd, die hem als naaste mogelijkheid voor den geest staan, namelijk autonomie; een door het buitenland gecon troleerde volksstemming; of een inmenging, lees Tsjechische overweldiging door het Duitsche Rijk. Men zal zich allicht afvragen of de Sudeten-Duitsche leider dit vraagge sprek heeft toegestaan op een moment, dat opportuum mag worden geacht, of het niet beter voor hem ware geweest, te zwijgen, totdat zijn contact met minister-president Hodza tot tastbare dingen zou hebben ge leid. Men kan de zaak echter ook anders bezien, door namelijk te constateeren, dat zijn drie mogelijkheden een omhoog loopen- de reeks vertoonen, een climax van voor Praag onprettige dingen en dat hij den dwang van deze voorstemming als een soort van schroef aan de Praagsche regeering wil aanleggen, om haar tot wat spoediger capi tulatie voor zijn eischen te dwingen. Mogelijkheid één, dat is 't verwerpen van een Sudeten-Duitsche autonomie, beteekent niet slechts, dat de in Tsjecho-Slowakije thuis behoorende Duitschers heer en mees ter in eigen huis zullen zijn. De logische gevolgtrekking is, dat ook de andere min derheden niet langer als zoodanig zullen willen worden beschouwd, doch eveneens autonome groepen zullen willen vormen. Slechts de algemeene staatsbelangen zullen dan nog in Praag gecentraliseerd te zamen komen, hetgeen beteekent, dat aan de Tsje chische suprematie in de republiek voor goed een einde wordt gemaakt. De Tsjechen zijn dan niet langer het volk en de ande ren de bijwoners, doch slechts één van de samenwonende volken. Hun overwicht in ambten en betrekkingen houdt daarmee tegelijkertijd op. Voor de huidige bovendrij vende Tsjechische groep een harde noot om te kraken. Komt deze eisoh van autonomie niet tot stand, dan dreigt Henlein met een plebis ciet, onder buitenlandsche contröle, dus een ding, hetwelk voor den Tsjeohischen trc-ts nog moeilijker is in te willigen. Een volk, dat eerst twintig jaar in zijn onafhanke lijkheid is hersteld, na zoolang onder Duitsoh opzicht te zijn geweest, zal het on duldbaar achten, opnieuw onder voogdij te komen, zij het nóg zoo kortstondig. Maar zoo ook deze Sudeten-Duitsche wensch niet in vervulling gaat, blijft over de dreiging van den Duitsohen inval, met andere woorden, van de sterke gepantserde vuist, die zich uitstrekt om te nemen, wat niet goedschiks geschonken werd! Zoo kan men dit heele vraaggesprek zien als een bedreiging en rest nog de onzeker heid, in hoeverre deze ook inderdaad zal kunnen worden uitgevoerd. Tot mogeLjk- heid drie zal men zeker niet geraken; oor log beteekent een chaos, die Europa onder geen voorwaarde zal willen aanvaarden. In alle Europeesche hoofdsteden is men daar van overtuigd. Wellicht, dat de stijgende lijn van vreem 'de inmenging, waaraan Praag kan komen bloot te staan, het voor de Tsjechen als volk aanvaardbaar zal maken eenzelfde inschik kelijkheid aan den dag te leggen, als waar op hun regeering zich reeds voorbereid houdt. Want enkel indien het parlement te Praag zal willen volgen, kan het huidige kabinet met Konrad Henlein c.s. tot een be hoorlijk vergelijk geraken, GARANTIE.STANDGROEN GARANTIE - STAND BRUIN GARANTIE-STAND ROOD GARANTIE-STAND ZWART GARANTIE - STANDBLAUW I Speciaal product »oor Buitenwerk. HOUDT HET IJZER ROESTVRLTei» BESCHERMT HET HOUT.S^Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD] Levering uitsluitend aan den Handel Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernisfabriek WADDINXVEEN - TELEF. 50 Ward Price interviewt Henlein Sudeten-leider met drie mogelij klieden Autonomievolksstemming over afscheiding; Duitsche inmenging |"^E bekende Engelsdhe journalist 'Ward Price heeft voor de Daily Mail te Eger een onderhoud gehad met Konrad Henlein, den leider der Su deten-Duitsche partij, die aldaar ver toefde voor de begrafenis van twee dood geschoten Duitschers. In dit gesprek verklaarde Henlein, dat wanneer uitgebreide concessies van de Tsjecho-Slowaaksahe regeering uitble ven, het Sudeten-Duitsche probleem slechts zou kunnen worden opgelost door aanhechting van de Duitsch spre kende gebieden aan het Duitsche rijk. De politieke gisting in Tsjeoho-Slowakije, aldus verklaarde Henlein o.m., vergiftigt den geheelen toestand in Centraal-Europa. Wanneer deze staat van zaken voortduurt, zal daaruit een oorlog voortkomen, die 300 verwoestend zal zijn voor iedereen, dat den overlevenden Europeanen niets anders zou overblijven, dan bananen te gaan bedelen in Afrika. „Ik doe op het oogenblik, aldus Henlein, een uiterste poging om te komen tot een regeling door middel van rechtstreeksche onderhandelingen met de Tsjechische regee ring. Het is nog te vroeg om te zeggen of ik veel hoop stel in de besprekingen met Hodza, maar ik ben vastbesloten niet het verwijt op mij te Jaden niet mijn best te hebben gedaan. Mijn aanbod aan de Tsjechen is: loyale samenwerking van de Duitsche bevolking in dezen kunstmatigen staat op een basis van algeheele autonomie in de gebieden, waar de bevolking van Duitsch ras de meerderheid heeft Wanneer deze autonomie wordt toe gekend, zullen de huidige Tsjecho-Slowaak- sche grenzen gelijk blijven en zal de Cen trale regeering gezag uitoefenen op alle ge bieden, die betrekking hebben op het geheel der gemeenschap. Het autonome Sudeten- Duitsche gebied zou een bijna ononderbro ken gebiedsstreek omvatten langs de grens en zich naar het binnenland uitstrekken tot een breedte van 80 km op het breedste deel. Tevens zou het een of twee „taaleilandjes" in het binnenland van westelijk Tsjecho- Slowakije omvatten. Eenige Duitsche min derheden zouden, verspreid onder de Tsje chische bevolking blijven leven". „De buitenlandsche politiek", aldus ver volgde Henlein „en de kwesties, welke betrekking hebben op het geheele land, zou den beheerd blijven door Praag en de depar tementen zouden er mede* belast zijn te waken voor de belangen van de verschillen de rassenminderheden. Door een dergelijke regeling te aanvaar den zou de Tsjecho-Slowaaksche regee ring de verzekering hebben, dat de Sudeten- Duitschers burgers der republiek zouden blijven. Wanneer zij deze oplossing verwerpt, zouden wij onze toevlucht moeten nemen tot een andere. Wij zouden dan het recht moeten vra gen zelf te heslissen over ons lot. Wij zullen er op aandringen, dat een volks stemming georganiseerd wordt onder internationale controle, teneinde een vrije raadpleging der kiezers te veroor loven. Onder die omstandigheden zou de vraag, welke aan de Sudeten-Duit schers zou worden gesteld, als volgt luiden: „Wilt gij onderdaan zijn van Tsjecho-Slowakije of ?an Duitschland?" Het resultaat van een dergelijke volks stemming zou zijn een meerderheid van 98 pet ten gunste van aanhechting aan Duitschland. Er is nog een derde, nog eenvoudiger oplossing, aldus Henlein. Wanneer de Tsjechische onderdrukking voortduurt, zouden de Sudeten-Duitschers, be- heerscht door wrok over de vervolgin gen, op een goeden dag de Duitsche regeering kunnen verplichten recht streeks op te treden en hen terug te brengen binnen de grenzen van 't Duit sche rijk". Aan het slot van zijn verklaringen zeide Henlein nog, dat hij niet zeker er van was steeds de opwinding zijner ipartijgenooten onder contröle te kunnen houden. „De Tsjechen moeten de noodzakelijkheid begrijpen uitgebreide concessies te doen". „Ik heb Hodza gezegd, dat ik geen opper vlakkige regeling zou kunnen aanvaarden. Wij eischen volledige herziening van den Tsjecho-Slowaakschen staat. Wij zullen ons met geen enkel ontwerp op papier tevreden stellen, voordat de practische toepassing daarvan bevredigend blijkt", Maak 'n spoedig einde aan die kwellende rheumatische pijnen. De zes minerale zouten ln Kxuschen balts sporen Uw Ingewanden, lever en nieren aan tot krach tiger werking, waardoor Uw bloed gezuiverd wordt en de oorzaak van Uw rheumatische pijn wordt weggenomen. De pijnen zullen spoedig ainemen om tenslotte geheel te verdwijnen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR i CENT PÉR OAG De Tsjechisch-Duitsche grens-incidenten Praag betuigt zijn leeilwezen Nadat de Duitsche gezant te Praag, dr. Eisenlohr, het protest der Duitsche re geering had overhandigd tegen de schen dingen van de Duitsche grens door Tsjecho Slowaaksche militairen, gaf de Tsjecho- Slowaaksche minister van buitenlandsche zaken, dr. K r o f t a, aldus D.N.B. uiting aan zijn leedwezen over het gebeurde, en verklaarde, dat alles gedaan zal worden om ln de toekomst dergelijke incidenten te voorkomen. Officieel wordt te Praag medegedeeld, dat ter vermijding van nieuwe misver standen het Tsjechische opperbevel den Tsjechischen luchtstrijdkrachten verboden heeft, boven een strook van 5 K.M. binnen de grens te vliegen. Oostenrijk heet voortaan „Ostmark" Het land Oostenrijk zal, na het verlies van zijn zelfstandig bestaan als staatkundige eenheid, ook zijn naam verliezen. Voortaan zal het de oude geschiedkundige benaming „Ostmark" dragen. Officieel is deze wijzi ging nog niet aangekondigd, dooh zij blijk; uit de bewoordingen eener proclamatie van den gevolmachtigde van Hitler, B r c k e 1, waarin deze een ingrijpende reorganisatie der administratieve indeeling van het Oos- tenrijksche gebied aankondigt In deza proclamatie, zoowel in het krantenbericht, waarin zij nader toegelicht wordt, is de be naming „Ostmark" gebezigd. Oostenrijk, dat vroeger uit aoht bondssta ten en het bondsdistrict Weenen bestond, zal voortaan ingedeeld zijn in zeven gouwen. Terwijl de meeste dezer gouwen gelijknamig zijn met de vroegere bondsstaten, zijn de benamingen Opper-Oostenrijk en Neder- Oostenrijk vervangen door Opper-Donau en Neder Donau, eveneens een teeken, dat de naam Oostenrijk geheel en al van de kaart zal moeten verdwijnen. De burgeroorlog in Mexico De strijd tegen Cedillo De militaire maatregelen tegen de aanhan gers van den oproerigen Mexicaanschen ge neraal Cedillo zijn thans in een actief stadium gekomen. De luchtmacht tracht de vliegvelden van Cedillo t>e vinden en te ver nielen. Er is heftig gevochten bij het dorp Villela. Een vijandelijke afdeeling is door de luchtmacht verspreid bij El Salto. Een groep gewapenden, van wie men niet weet of het aanhangers van Cedillo zijn, heeft in het dorp Yerbabuena in den Staat Guanajua to huizen in brand gestoken en een aantal bewoners vermoord. Bij een botsing tusschen deze mannen en regeeringstroepen werden dertig rebellen gedood. Neem dadelijk bespaar U die nare dagen Binnen een kwartier verdwijnen Uw pijnen, Uw lusteloosheid, Uw mi graine en gevoelt ge U vroolijk en opgewekt. Let op het AKKER-merk. Per koker van 12 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. De Spaansche burgeroorlog NIEUW RECHTSCH OFFENSIEF BIJ TERUEL Britsch schip tot zinken gebracht De troepen van den nntionalistischen generaal Va re la hebben Donderdagmid dag ten Oosten van Teruel het offensief her vat en rukken op in de richting van don weg Teruel-Sagunto. Het witte legercom- mando is over de eerste Dehaalde resulta ten voldaan, in weerwil van het feit, dat mist de operaties zeer bemoeilijkte De civiele gouverneur van Alicante heeft United Press medegedeeld, dat het aantal personen, dat Woensdagochtend bij een luchtaanval op Alicante gedood werd, lot 300 gestegen is. Zestig huizen zijn totaal vernield en 150 huizen ernstig beschadigd. Vernomen wordt, dat gisteren een luchtaan val op Sagunto ondernomen werd door 38 driemotorige bommenwerpers, die vergezeld werden door 14 jachtvliegtuigen. Het af weergeschut heeft een der vliegtuigen neer geschoten en twee beschadigd. Het machine geweer van eerstgenoemd vliegtuig kwam hij het station terecht en het toestel zelf viel op eenigen afstand daarvan te pletter. Woensdag hebben watervliegtuigen, ko mende uit de richting van Majorca, vier bommen laten vallen op het Britsche koop vaardijschip „Thorpehall". Twee bommen hebben het vaartuig getroffen, dat gezonken is. Een officier en een lid van de beman ning werden gewond. Te Valencia is een Britsch oorlogsschip aangekomen om naar dit voorval een onder zoek in te stellen. M He! beste Natuurlijke Bronwater De terugtrekking der Spaansche vrijwilligers Alleen Rusland onthoudt zijn medewerking De leden der Londensche non-interventie commissie hebben opnieuw het vraagstuk van de terugtrekking der buitenlandsche vrijwilligers in Spanje onder de oogen ge zien. Met uitzondering van Rusland hebben zij besloten, dat: le. commissies uit drie leden bestaande naar beide zijden van de gevechtslinie in Spanje zullen worden afgezonden teneinde het aantal te bepalen van de niet-Spanjaar- den, die aan de vijandelijkheden deelnemen en deze te classificeeren; 2. nadat de desbetreffende resolutie defi nitief zal zijn aangenomen, zal de contröle te land aan Spanje's grenzen weer worden ingesteld en de contröle ter zee worden ver scherpt, gedurende een nauwkeurig bepaalde periode: vijftien dagen na het aannemen der resolutie, daarna dertig dagen, terwijl de commissies in Spanje werkzaam zijn, en dan weer gedurende tien dagen, indien blijkt, dat de voorbereidingen voor de ontruiming zijn getroffen, doch alleen nog om technische re denen worden vertraagd; 3. instelling van een gemengde commissie uit de beide oommissies, nadat deze haar tel lingen hebben verricht. Deze gemengde com missie zal dan de verdere stappen tot ont ruiming moeten doen. Afgezien van het probleem, geschapen door Ruslands weigering, zou de commissie ook nog de benoodigde gelden voor het uit voeren van het plan moeten voteeren. Een bedrag van tien vijftien millioen gulden is hiermede gemoeid. Bovendien zal het geheele plan nog moeten worden aanvaard door beide partijen in Spanje, daar zonder haar medewerking de uitvoering onmogelijk zou zijn. De Japansch- Chineesche oorlog De terugtrekking der Duitsche deskundigen Uit Chineesche bron wordt thans beves tigd, dat de Duitsche regeering bij de auto riteiten van Hankau den wensch heeft ken baar gemaakt, dat aan de Duitsche militaire adviseurs zal worden toegestaan hun contrac ten met de Chineesche regeering te verbre ken en naar Duitschland terug te keeren. Het verzoek der Duitsche regeering wordt gemotiveerd met de overweging der neutra liteitspolitiek, waaraan Duitschland zich se dert het begin der vijandelijkheden met China heeft gehouden. De aanwezigheid van Duitsche officieren in een der oorlogvoeren de landen is hiermede onvereenigbaar en zou den indruk in de wereld kunnen wekken, alsof zij een werkzaam aandeel aan de krijgs verrichtingen hebben. Duitsche kringen te Hankau leggen er den nadruk op, dat deze maatregel geenszins zoo moet worden opgevat, alsof Duitschland zich hiermede aan de zijde van een der par tijen in het conflict stelt. De maatregel be teekent niets meer dan de strikte naleving der neutraliteitspolitiek. o nE P*lP V OOR Dfc Twee jubilarissen gehuldigd Op de jaarvergadering te Utrecht Omtrent de te Utrecht gehouden ver gadering van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel kan nog het volgende worden gemeld: Zilveren jubilarissen gehuldigd Alvorens de uitslag van de bestuurs verkiezing werd medegedeeld, vroeg de 2e voorzitter de heer A. Meines te Leeuwarden he woord in verband met een tweetal jubilea in het bestuur. De heer J. Augusteyn voerde 25 jaar den voorzittershamer en de heer S. S c h i p p vierde zijn zilveren jubileum, als bestuurslid. Spr. richtte zich tot den voorzitter en memoreerde de groote moeilijkheden die in de afgeloopen 25 jaar zich voordeden. De P.C.B. heeft zich gevormd tot een kern groep eij gij hebt, aldus spr., daaraan mede geholpen. Leiding en bond zijn samenge groeid tot een hechte grondslag, waarop we hebben mogen samenwerken tot heil van de positie onzer leden. Spr. verzocht de gevoelens jegens elkan der uit te drukken in de woorden van Ps. 68 17, het vers, dat hierop staande door de aanwezigen werd gezongen. De Voorzitter dankte ontroerd. Spr. is dankbaar voor alles wat hem in den loop der jaren gewerd. Dankbaar is spr. ook dat hij nu met enkele candidaatstel- ling is herkozen. De jaren stijgen echter. Spr. is nu 62 jaar en de vergadering moet zich er op voorbereiden dat over drie jaar een an der zijn plaats zal moeten innemen, Men kan zich daarop voorbereiden, zoo dat de opvolger met volle eenstemmig heid gekozen kan worden. Medegedeeld werd dat de andere aftre dende bestuursleden, de heeren C. N a u t a en Th. H. v. Oost met groote meerderheid werden herkozen. De vergadering werd bij gewoond door 111 afdeelingen vertegen woordigende 4250 leden. Behandeling van voorstellen In de vergadering werd vervolgens aan Reorganisatie van het Japansche kabinet Na langdurige onderhandelingen tusschen den Japansohem premier Konoye, de mi nisters en.de adviseurs der regeering is he denmiddag bekend gemaakt, dat het Ja pansche kabinet een belangrijke reconstruc tie heeft ondergaan. Het gevolg hiervan is, dat de door leger en vloot gesteunde mi nisters thans vijf belangrijke posten in het kabinet bezetten, nl. Buitenlandsche zaken, Binnenlandsche zaken, Oorlog, Marine en Onderwijs. De ministers, die thans in het kabinet worden opgenomen, zijn: Buitenlandsohe Zaken: generaal Kazoe- sjige Oegaki, als opvolger van Koki Hi rota; Financiën, Handel en Industrie: Seihin I k e da, als opvolger van Okinobu Kaya (Fi nanciën) en Yosjino (Handel en Industrie); Onderwijs: generaal A r a k i, als opvolger van markies Kido, die thans tot minister voor Sociale Zaken is benoemd. Oorlog: vermoedelijk generaal Itagaki (men verwacht, dat heden zijn benoeming officieel wordt bekendgemaakt), als opvol ger van Soegijama. Te Tokio is men van oordeel, dat de rech terhand van den premier Konoye in het nieuwe kabinet de minister van Buitenland sche Zaken, generaal Oegaki zal zijn. Buikgordels, soepel en gemakkelijk Goed waschbaar Alleen-verkoop: Wester-Apotheek Deveo-Depót VTe tm a tra f 0 ®18^37°5r> F3. C. Roosen Zn. Lêlden^Tel!"-:! Elders wende men zich tot de fabrikante: Fa. D. VAN OORT, te Baara. de orde gesteld de behandeling van 2qi voorstellen. Allereerst werd aangenomen een voorstel van het hoofdbestuur om in het vervolg elk jaar in October gewestelijke vergaderingen te doen plaats hebben eni zoo noodig extra gewestelijke vergaderin gen. Het instituut vertrouwensmannen zal! worden herzien en maatregelen zullen wor<[ den genomen deze meer daadwerkelijk aaQ: den bondsarbeid Uitvoerig werd gesproken over het voor-' stel van de afdeelingen Hilversum, N ij m e g e n en Zwolle om vakafdeelin-S gen in het leven te roepen waarin de ge-; pensioeneerden een eigen plaats krijgen, ITet hoofdbestuur heeft dit voorstel gunstig] gepraeadviseerd. Na bespreking werd het' in stemming gebracht en aangenomen met 17194 stemmen. Eenige voorstellen van Nijmegeö werden na afwijzend prae-advies verworpen Een voorstel van Amsterdam om het orgaan voortaan aan alle leden per post te doen toekomen onderging hetzelfde lot om de financieele consequentie die dit met zich brengt. Over de jaarlijksche storting van pl.m, 9 millioen gulden, die het Rijk thans ach-i terwege laat, was 'n voorstel van Zwolle! ingekomen. Zwolle trok dit voorstel in na-| dat het hoofdbestuur de verzekering had: gegeven dat deze zaak de aandacht van! den personeelraad heeft. Den Bosch en Eist wilden vrij stelling van pensioenpremie voor 60-jarigen' die den dienst met pensioen verlaten en 40 dienstjaren hebben. De vergadering besloot ZOWEL PER K.Gn ALS PER STUK Bovendien zeer voordelige abonne- ments-prijzen! Beleefd pmhevelendti JAN SNEL ST00MWASSERIJ „NEDERHORST" NEDERHORST DEN BERQ hierop nu niet aan te dringen omdat de directie der N. S. hieromtrent een voorstel) bij de regeering aanhangig heeft gemaakt Op een vraag van Goes gaf de voorzit*! ter inlichtingen over de belegging der gel-l den van het pensioenfonds. Het hoofd-J bestuur acht de Ned. Staat altijd nog de beste belegging. Naar aanleiding van een voorstel vad Nieuwe Schans werd uitgesproken; dat het hoofdbestuur bezwaren heeft tegen het capitulantenstelsel. Evenwel is deze zaak nu niet urgent, waarom zij van de agenda werd afgevoerd totdat e.v. nieuw;! personeel zal worden aangenomen. Nadat nog een aantal voorstellen was af gehandeld, waarbij o.m. werd verworpen het voorstel, om in den zomer het Sein licht om de veertien dagen te doen ver schijnen, heeft de heer Lesterhuis te Alkmaar den voorzitter dank gebracht voor zijn leiding en erop gewezen, dat de Bond door de mededeeling van den voor zitter dat hij als zoodanig wil aftreden, komt te staan voor de verkiezing van een nieuwen voorzitter. Dat is een zeer belang-; rijke zaak en spr. verzocht het hoofdbe-j stuur een commissie te benoemen, die deze 1 zaak zal voorbereiden, daar het vooral in dezen tijd een zeer gewichtige bonds- aangelegenheid is. In den loop van de vergadering heeft de heer F. P. F u y k s c h o t, secretaris van' het Chr. Nat. Vakverbond de vergadering toegesproken. Hij wees op het aparte ka rakter, dat de P.C.B. in het C.N.V. heeft, prees de groote opkomst, en wenschte den voorzitter geluk met zijn zilveren jubileum, j Met goede wenschen voor den bond be sloot spr. HET VALLEIKANAAL In het gebouw van het provinciale bestuur te Utrecht zijn eenige werken aanbesteed, die deel uitmaken van den aanleg van het kanaal door de G-eldersche \allei, o.a. het bij bouwen van een opening aan de bestaande sluis 1 nden rijksweg AmersfoortHoevelaken met bijkomende werken, gelegen in de gemeente Amersfoort. Laagste inschrijfster was de firma; Brandsen en Ouwerkerk te Amersfoort, voos ƒ24.900. DE BATAVIER TE WINTERSWIJK meegedeeld, dat de fabriek opgebouwd. De plannen ziin reeds ontworpen: en de aanbesteding ls over enkele weken te (105 „O. gelukkig! Ja, juffrouw, 't ïs een ellendig geval. We zijn Ineens verhinderd te komen. Zoudt u uw plannen nog kun nen veranderen? Ja? O, prachtig! Zeker, stuurt u maar iemand met een boodschap naar uw dochter. De kosten zijn voor mijn rekening. Morgenochtend kunt u gaan, want dan komen we. Maar vertelt u het vader voorzichtig? Zeg maar, dat het me ontzettend spijt, maar dat we onmogelijk kunnen. Maakt u het een beetje gezellig, vanavond? Uitstekend. Dank voor uw goede zorgen. Groeten aan vader, 'k Zal zien hem nog een briefje te schrijven." „Dat komt toch niet meer op tijd," zei Hans. „Wel als je het aan t' station post. Dèt heb je toch nog wel over voor den ouden man?" „Nog veel meer ook, ik „Zwijg liever maar. Ik wil schrijven." En met groote beverige letters schreef ze: Vadertjeik kon heusch filet anders. Ik zal u morgen alles uitleggen. O, als u wist hoe vreeslijk ik het vind, dat w.e vanavond niet bij u kunnen zijn- Maar dit weet ik zeker: als u de reden wist zoudt u ook zeggen: kind kom niet. Vader, den heelen avond zullen mijn gedachten bij zijn. Vader, zul je niet te bedroefd wezen? Ga maar vroeg naar bed, dat is het beste. Morgen komen we met den eersten trein en dan is alle leed geleden. Ze had moeite met de gewone onderteekening. Liefst had ze enkel haar eigen naam gezet Hans bracht de brief naar het station. Een prachtgelegen- heid voor een telefoongesprek met Nel, al stond haar naam nog niet in de gids. Uit huis opbellen was te gevaarlijk. Woedend was Nel. Hans moest leelijke dingen over Willy hooren en hij hoorde ze zonder protest Hij zat er maar weer dik in. Misselijke boel eigenlijk. Hij wou, dat hij aan de Noordpool zat ,,'k Heb de two-seater gehuurd," zei hij toen hij thuis kwam. „Als ik alleen was gegaan, had ik de motor genomen, maar jou wil ik daar in een winternacht niet aan wagen." „Dan had je den trein genomen en was niet voor morgen ochtend teruggekomen," dacht Willy. Maar ze zei het niet HOOFDSTUK XLIX „U gaat naar uw dochter", zei meester Verduynen tot zijn huishoudster. „Ik wil niet, dat u hier blijft, 't Zou een veel te groote teleurstelling voor uw dochter zijn." Hij wenkte met de hand dat ze gaan moest Zijö eïgen te leurstelling wou hij alleen verwerken. De huishoudster wist giet, wat .te doen. Als mijnheer Iets zóó stellig zei, durfde ze hem niet te weerstaan en ze ging toch ook zoo graag. Maar aan de jonge mevrouw had ze beloofd, te zullen bijven. Eens even bij den koster aanwippen. Daar kenden ze den meester beter dan zij zelf. Vrouw Zwaanswijk uitte haar afkeuring over Willy's ge drag in krachtige termen. Zwaanswijk deed stevige halen aan zijn pijp en zweeg. „Ik weet niet, wat ik moet", eindigde de huishoudster haar omstandig verhaal. „Wat jai mot? Jai mot doen, wat de ouwe man zait", liet nu de koster zich hooren. „Maar ik kan dien stumper toch niet alleen laten? Sinds Kerstmis doet hij toch al zoo raar. Of er wat ïs in de familie, ik weet het niet, maar toen ik Tweeden Kerstdag thuiskwam, was de jonge meneer weg. Hij had een telegram gekregen zei mevrouw. En sip dat ze keekEn meneer ook al. En nou praat hij aldoor in zichzelf. En soms staat hij tegen het por tret van zijn vrouw te praten. Zeg nou zelf. kan ik hem in zijn eentje thuis laten?" „Hai is nog lang nie gek", verklaarde de koster. „Hai zei z'n bed ök nog wel alleenig kenne vinde. Weet je watte me doen vrouw? Me hale de meester hier. Een kommetje mellek en een oliebolletje en dan een gezellig praatje Vrouw Zwaanswijk vond het een prachtidee. Meester kon hier eigenlijk wel slapen ook. Ruimte genoeg. Alleen Kobus was thuis. „Of tie hier slape wil, mot ie zellef wete, maar de avend hier pesseere, dat zèl die, daar zurreg ik voor. Ga jai maar gerust na je dochter, hoor mlnsch!" Zoo vertrok de huishoudster^ al was het niet ïri Heel vrooj* lijke stemming. Zoo zat meester alleen in de holle kamer, toen het jaar zijd laatste schemering over de wereld lei. Alleen! En het vorige! jaar zaten ze er met z'n vieren. „Heere, mijn kind," zuchtte hij. Nu was er niemand, die het raar vond, dat hij hoorbaar dacht. Nu was er alleen God, Die hem hoorde. Zes-en-veertig jaar had hij in deze kamer oud-en-nieuvj gevierd. De zeven-en-veertigste maal ging hij het weer doen, alléén! Als moeder dat eens wist. Gelukkig, dat ze het niét wist? Onlangs had hij gelezen, dat de gestorvenen hoogstwaar schijnlijk nog wel degelijk wisten van hun geliefden, die ze hadden achtergelaten. Er waren uitspraken van Kerkvaders j bij aangehaald. Hij had het niet kunnen gelooven. Als ze alles wisten, zouden ze ook nog verdriet hebben en dat kon toch niet? Hij had er met dominee over gesproken. Dominee had ge zegd: „ja, je hoort die meening vaker verkondigen tegen woordig, maar de Schrift biedt ons meer steun, om dit gevoe len af te wijzen, dan te aanvaarden. In Jesaja's profetie toch lezen we: „Abraham weet van ons niet. en Israël kent ons niet". En op een andere plaats lezen we: „De dooden weten niet met al". In elk geval staat het vast, dat onze in Jezus ontslapenen geen verdriet hebben. En houd u ervan over tuigd, dat al het leed, dat God in Vaderlijke liefde ons in dit leven beschikt, dient tot ons eeuwig heil", Wordt vervolgd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2