JHruuir £rihsdjr Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Het Onderwijs in de Natuurwetenschappen afoonitttnentsprijsf: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Pct weekQ.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling j LoSSe nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» Ct No. 6397 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 38936 DONDERDAG 19 MEI 1938 19e Jaargang atrtiertentieprnjtn: Van I tot 5 regels KI 7'A Elke regel meer 022'/, Ingezonden Mededeelingeo van 1—5 regels 230 Elke regel meer ƒ0.45 Voor het bevragen aan 1 bureau wordt berekend /aio Wijziging omzetbelasting Voorloopig verslag van de Tweede Kamer Beroepsinstantie gevraagd Verschenen is het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer op het ontwerp tot herziening van de omzetbelasting. Vrij algemeen erkende men de voor gestelde verlenging van den geldig heidsduur als noodzakelijk. Ook de hiermede gepaard gaande technische herziening juichen zeer vele leden toe. Een ernstige fout van deze herziening achtten vele leden het, dat een belangrijk bezwaar tegen de wijze van heffing niet al leen wordt opgeheven doch zelfs nog wordt verscherpt. In tal van gevallen toch wordt de heffing van de bron naar een verder ge legen punt verplaatst, en de vrijstelling, yvelke tot dusver aan kleine fabrikant- jdetaillisten kon worden verleend, wordt uit de wet geschrapt. Vele andere leden meenden evenwel, dat Ondanks die bezwaren de hierbedoelde wij ziging behoort te worden aanvaard omdat zij volkomen in overeenstemming is met de grondgedachte der wet. Algeheele vrijstel ling van fabrikanten-detaillisten zou er toe leiden, dat het draagvlak der heffing zou worden verkleind. Sommige leden wezen er op, dat de groote gezinnen wel degelijk in belangrijke mate door de nieuwe bepalingen zullen worden getroffen. Zij achten dit bedenke lijk en vragen, of niet eenige uitbreiding aan de vrijstellingen gegeven zou kunnen worden. In aansluiting hierop meenen vele leden reeds thans bezwaren te moeten maken tegen plannen tot verhooging der heffings- percentages. Verscheidene leden bepleitten de volgen de wijziging: lo. de fabrikanten, die tevens het beroep van handelaar uitoefenen, krij gen een recht op splitsing van hun bedrijf voor de omzetbelasting; 2o. een instajitie wordt geschapen, bij welke een fabrikant in beroep kan komen. Eenige leden spraken den wensch uit, 'dat alsnog een wijziging in het ontwerp zal worden opgenomen, welke in geval van betaling in gedeelten van geleverde goederen ook voor den fabrikant betaling van de omzetbelasting in termijnen moge lijk maakt. Goedkoope Margarine en Bak- en braadvet De Minister van Sociale Zaken heeft eetn schrijven geridht aan de gemeentebesturen, inzake de distributie van goedkoope onver mengde margarine en bak- en braadvet In dit schrijven wijst de Minister erop, hoe zeer het gewenscht is den kleinhan del (en c.q. de grossiers), voor zoover moge lijk bij tie verstrekking van goedkoope on vermengde margarine en goedkoop bak- en braadvet aan werkloozen en armlastigen in te schakelen. De reden hiervan is gelegen in den wensch om den winkelstand zooveel mogelijk, ook daar waar het betreft de voorziening van het minst koopkrachtige deel der bevolking, in de uitoefening van de hem eigen maatschappelijke functie te hand haven en te steunen. Daarom heeft de minister van Eco nomische Zaken zijn medewerking ver leend om de marge, welke voor den ingescliakelden handel winkeliers en c.q. grossiers) beschikbaar is, boven de thans geldende van 2 cent per kg. met 1 cent per kg. te verhoogen en derhalve te bepalen op 3 cent per kg. De Minister .van Sociale Zaken heeft thans bepaald, dat met ingang van 5 Juni a.s. de prijs van de gewone onvermengde margarine en het gewone bak- en braad vet, bestemd ter distributie aan werkloozen en armlastigen, voor die gemeenten, welke deze producten door bemiddeling van den wihlkelstand aan de betrokken consumenten verkoopen. althans en in ieder geval de beschikbare marge geheel of ten deele aan dezen ten goede doen komen, in stede van 42 ct. per k.g., 41 ct per k g. zal bedragen, zoodat in deze gemeenten den winkelstand (c.q. grossiers) 1 cent per k.g. margarine c.q. vet boven de thans voor hem vastge stelde vergoeding behoort te worden uitge- Voor de overige gemeenten blijft de prijs op 42 cent gehandhaafd. De outillage van de Amsterdamsche houthaven Door werkgevers en werknemers in de Am sterdamsche houthaven worden sinds eeni- gen tijd onderhandelingen gevoerd om tot snellere lossing der houtschepen te geraken, o.a. door nachtarbeid. In afwachting van oen gunstig resultaat der onderhandelingen heeft de dienst der gemeen te-handels inrich tingen, die het beheer over deze haven voert, op het thans in de houthaven lossende s.s. ^Leonid Krassin" een proefverlichtings-in- stallatie aangebracht, waarbij electrische kabels door het water naar het schip worden uitgelegd. Deoe proefverlichting, bestaande uit vier lampen van 1000 kaars aan (boord van het schip, welke dienen om behalve het Öek van het zeeschip in het bijzonder de naast liggende binnenschepen te verlichten en vier lampen van 500 kaars ter verlichting van de ruimen, bleek naar het oordeel van de aanwezige belanghebbenden goed te voldoen. Het ligt in de bedoeling elk houtschip, dat in Amsterdam komt lossen, onm' "iel'ijk ria aankomst van een dergelijke tijdel ij lichtinstallatie te .voorzien. SPOORWEGRAMP TUSSCHEN KANTON EN HANKAU Vermoedelijk 200 dooden Volgens Chineesche berichten is tusschen Kanton en Hankau een personentrein, welke naar het Zui den onderweg was, met een uit Kan ton afkomstigen goederentrein in botsing gekomen. Men vermoedt, dat bij deze ramp omstreeks 200 personen het leven hebben verloren. Meer dan 100 lijken zijn reeds uit het vernielde materiaal te voorschijn gehaald. Kampen voor werkloozen Het aantal wordt met zes uitgebreid De Regeeringspersdienst meldt: Mede met het oog op de uitbreiding, welke de werk verschaffing ondergaat, heeft de Minister van Sociale Zaken er zijn goedkeuring aan gehecht, dat het aantal kampen voor oudere werkloozen wordt uitgebreid. Was eenigen tijd geleden reeds toe stemming verleend om nieuwe kampen te bouwen, thans is opdracht gegeven om opnieuw een zestal te laten maken en wel twee bij S e v e n u m in de Peel (prov. Limburg), één nabij Ommen, één in Giethoorn, verder een kamp bij H o o g e v e e n en een bij D i e v e r. Deze kampen zullen voor een deel einde Juli en voor een ander deel uiterlijk einde Augustus a^. gereed zijn. In de kampen in de Peel zullen arbeiders uit Maastricht ge huisvest worden, terwijl de aanwijzing van arbeiders voor de overige nieuwe kampen nog moet geschieden. Echter zal in de eer ste plaats hier aan de groote centra worden gedacht. Als de hiervoren bedoelde kampen gereed zijn, zullen voorloopig, voor wat betreft de tewerkstelling van oudere arbeiders negen tien kampen in gebruik zijn. HET CONFLICT IN DE HARINGVISSCHERIJ Visschers weigeren te monsteren In de gisteravond gehouden vergade ring der Vlaardingsohe Schippersver- eeniging is besloten te gaan varen, om dat de reeders de verlangens der schip pers hebben ingewilligd. Daarentegen hebben de visschers tot heden nog geweigerd om te monsteren- In den loop van den dag zal een ver gadering worden gehouden, waarvan men eerst het resultaat wil afwachten. Wilde staking bij de „Arnoud" In 21/2 1 r afgeloopen HILLEGOM, 18 Mei. Bij het opkomen van d'e avondploeg, die vanavond om zeven uur het werk op de kunstzandsteenfabriek „Ar noud" zou aanvangen, verklaarde een acht tien-tal arbeiders, wegens een klein loonge- schil, den arbeid niet op te nemen. Zij ver lieten daarop de fabriek. Tegen negen uur kwamen elf van de achttien werklieden in de fabriek terug en vingen op de gewone wijze hun werkzaamheden aan. De zeven overigen bleven weg. Nader meldt men ons, dat om half tien de laatste zeven van de 18 menschen de fabriek binnen gingen. De nachtploeg heeft dus weer volledig gewerkt. Vanochtend is ook de dag- ploeg volledig opgekomen. De Burgemeester van Laren Door H. M. de Koningin onderscheiden De Burgemeester van Laren (Nh.) is ter gelegenheid van de herdenking van het 25-jarig bestaan der welstandsbepaldng in de bouwverordening der gemeente, door H. M. de Koningin benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Deze mededeeling werd hem gedaan door mr dx A. baron Röell, Commissaris der Koningin im Noordholland, in een bijeen komst, waarin de beteekenis der welstands- bepaling uitvoerig werd geschetst Staat en ondernemer Rede van Minister Steenberghe te Amsterdam Voor de Industrieele Club Gisteravond werd ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Industrieele Club te Amsterdam een banket gegeven, waaraan door den Minister van Economi sche Zaken, mr. M. P„ L. S t e e n b e r g h e werd deelgenomen. Tijdens den maaltijd heeft Minister Steenberghe een rede uitgesproken over het onderwerp: „De Staat en de onderne- Na enkele opmerkingen gemaakt te heb ben over de functie van den ondernemer en de bemoeiingen van den staat met het bedrijfsleven in de depressiejaren, stelde spr. de vraag, of de regeeringscrisismaat- regelen tijdelijk of blijvend zijn. Wij kun nen ons, aldus spr., troosten met het ant woord. dat zij tijdelijk zijn, maar vooruit ziende, zijn er geen symptomen, welke wijzen op naderende veranderingen, die. het mogelijk zouden maken allerlei maat regelen ter verdediging tegen buitenland- sche maatregelen genomen, in te trekken, veranderingen, die een terugkeer tot het stelsel van internationalen vrijhandel zou den meebrengen. Dergelijke veranderingen mogen vurig worden verwacht. Echter vu rig verbeiden is niet identiek met spoedige verwezenlijking. Binnen afzienbaren tijd zal men een dergelijke omkeer niet mogen verwachten. In dit verband wees spr. er op. dat zoo wel de ondernemer als de Overheid zich bezinnen moeten op de taak, welke op dit terrein komende is. Volledige staatsorde- ning wees spr. af, omdat hij in het alge meen voldoende vertrouwen heeft in de ondernemers en de mate, waarin deze hun roeping en taak op dit terrein beseffen. „Ordening" is alleen mogelijk wanne» de ondernemers als groep de beschikking hebben over goede organisaties, over effi ciënte en deskundige uitvoerende organen. In vele bedrijfstakken is nog een onvol doende apparatuur aanwezig. In de komende jaren zal aan den ufit- bouw van het organisatorische apparaat bijzondere aandacht moeten worden schonken. De staat zal dezen uitbouw krachtig kunnen steunen door, waar mo gelijk, aan deze bedrijfsorganen de uitvoe ring van allerlei regelingen over te laten. De moeilijkheden, waarvoor wij ons zien geplaatst, ging spr. voort, vragen inspan ning van alle krachten, uiterste plichts vervulling. Het is niet: staat versus ondernemer of ondernemer contra staat. Alleen wanneer èn staat èn ondernemer hun taak zien en in samenwerking aan de vervulling van die taak alle energie wijden, zullen, be sloot minister Steengerghe, de komende moeilijkheden ons niet weerloos vinden. EEN VEEKOOPER BEROOFD Eergisteravond is een veekooper met twee mannen en een vrouw te Amsterdam op stap gegaan om gezamenlijk de bloemetjes buiten te zetten- Het eene café na het amdere werd bezocht en na het' sluitingsuur zocht men vertier in een nachgelegenheid. Tegen den ochtend deed de veekooper ech ter een onaangename ontdekking. Hij miste vierhonderd gulden uit' zijn portefeuille. Van dit feit deed hij aangifte bij het bureau Raampoort. Zijn medefeestgenooven werden aangehouden. Daar de man zich echter wei nig meer wist te herinneren van de gebeur tenissen, die achter hem lagen, werd hij naar huis gezonden met'het verzoek na ont nuchtering terug te komen, hetgeen hij deed. Doch ook gistermiddag kon hij de politie niet met gegevens helpen de zaak op i'e hel deren- Dc drie personen, met wie hij zoo duur is uit geweest, blijven voorloopig nog op het bureau opgesloten. DE AFZET VAN DAKPANNEN Het Centraal Bureau voor de Statistiek is door de medewerking van de ondernemers reeds thans in staat voorloopige cijfers mede te deelen omtrent den afzet en de voorraden van dakpannen tot 31 Maart 1938. De totale afzet van dakpannen gedurende het eerste kwartaal van 1938 bedroeg rond '1.500.000 stuks, terwijl de voorraad op 31 Maart 1938 rond 25-500.000 stuks bedroeg. Gistermiddag bracht Z.K.H. Prins Bernhard een bezoek aan de steeple op de renbaan op de Leusderhei. v.l.n.r. Lt. Kol. D. A. Camerling Helmolt (Directeur der Rijschool), Prins Bernhard, Jhr. K, E. Quarles van üfford (Voorzitter K.M.S.V.) LAND- EN TUINBOUW Weinig bemoedigende vooruitzichten voor den Landbouw Te Amsterdam werd gister de 146ste alge- meene vergadering gehouden. In zyn openingswoord herinnerde de voor zitter, de heer P. Stapel C z n., aan alles wat de oud- en eere-voorzitter van het Hoofd bestuur, wylen Dr. H. J. Lovink, voor den landbouw heeft gedaan. Verder wees de voorzitter op de teleurge stelde verwachtingen van het jaar 1937, waarschijnlijk een gevolg van de onrustige er. verwarde politieke constellatie in de wereld cn tevens aan de toestand in Amerika en de toe nemende voorraden van goederen. Internationaal georiënteerde economen heb ben de stelling neergeschreven, dat op ver betering van den internatio nalen toestand niet mag worden gerekend zoolang de dalende beweging in Amerika niet plaats maakt voor een stijgende. Ons land is van de buitenlandsche con junctuur afhankelijk en dus zijn onze voor uitzichten nog weinig bemoedigend. Toch willen we trachten door eigen energie de moeilijkheden te boven te komen. De ommekeer in de regeeringsbemoeiingen met den landbouw, kan wel eens leiden tot een zware verantwoordelijkheid van de land bouworganisaties. landbouw- Spr. zeide het innemen van een standpunt ten opzichte van deze materie in overleg met zusterorganisaties urgent te achten. Gezien de beschutting allerwege en de uit spraak van den Minister, dat niet onder de Landbouwcrisiswet, maar wel als de landbouw gaat organiseeren, hjj zijn medewerking wil verleenen tot het verkrijgen van een betere economische positie, meent het Hoofdbestuur, dat het zich in principe voor de overdracht der maatregelen moet uitspreken. De verantwoordelijkheid, welke de organi saties bij overdracht op zich nemen, maakt het stellen van voorwaarden, waaraan vol daan moet zyn, echter onontbeerlijk. De voornaamste voorwaarden zyn: a. De te bereiken prys dient gemiddeld loonend te zyn, d.w.z. beter dan thans door de crisismaatregelen verwacht mag worden. b. Die pry's dient te gelden bij instandhou ding van het productie-apparaat, dus bij hand having van den export. (Bij iedere voorbereiding van overdracht zullen deze algemeene voorwaarden uitgangs punt dienen te zijn by de beoordeeling of tot deze overdracht al of niet moet worden be- HEFFING OP MELKPOEDER Het ligt in de bedoeling, de heffing op melk poeder, welke thans 15 cent per kg. bedraagt, ook voor het thans aangevangen melkjaar behoudens ingrijpende wijzigingen in d€ ndigheden op genoemd bedrag Referaat van Dr R. L. Krans ter vergadering van de Bond van Vereen, voor Chr. M. O. en Voorber. H.O. Te Utrecht is vandaag de algemeene ver gadering van den Bond van Vereenigingen van Chr. M.O. en Voorbereidend H.O. ge houden, onder presidium van den voorzit ter de heer J. J. de Waal M a 1 e f ij t, te Arnhem. Als ref. trad op Dr. R. L. Krans met het onderwerp „Het onderwijs in de natuurwetenschappen op onze scholen". Referaat Dr. Krans Op twee ingeschapen levensroepingen be rust de studie der natuurverschijnselen: op de menschelijke neiging, om de dingen om zich heen te willen kennen en beschrij ven, en op de door God gegeven bestem ming: de aarde te onderwerpen en te be- heerschen (Gen. 1 28). Bij deze levens roepingen moet het onderwijs aanknoopen. Er is ook een argument uit de toegepaste natuurwetenschappen voor dit onderwijs: n.l., dat dc maatschappij een groot aantal adepten noodig heeft, om die toepassingen te kunnen hanteeren. Ook anderen komen met een vraagstel ling van natuurwetenschappelijk karakter in aanraking. De politicus, die over vacci natie en sterilisatie een beslissing te ne men heeft; de theoloog, die de invloed van de voortschrijdende natuurwetenschap op het geloofsleven overweegt; de jurist, wiens practijk wel eens technische kennis vraagt. Een herstel voor het gymnasium van de toestand van voor 1919, waarop onlang de Eerste Kamer aangedrongen werd, is dan ook ongewenscht. Tegenwoordig kiest pl.m. 40 proc. der gymnasiasten de bêta-afdeeling. Alvo rens dit te doen, dienen zij in de lagere klassen eenige ervaring met de studie der natuurwetenschappelijke vakken opgedaan te hebben. Men kan niet volstaan met intensieve be handeling van een te beperkt gebied. Ook is de opvatting, dat het alleen op de me thode en pas secundair op de leerstof aan komt, niet houdbaar. Bij het onderwijs zelf is coördinatie gewenscht. Het nieuwe leerplan H.B.S. komt ten deze aan veler verlangen tegemoet. Splitsing ongewenscht De splitsing van de natuurwetenschap pen in verschillende vakken is niet bevor derlijk voor het voldoen aan deze voor waarden. Het verdient overweging in de eerste periode i.p.v. de verschillende vakken één vak: natuurwetenschap te geven, dat dan door een bioloog gedoceerd moet worden. In de tweede periode hegben de leerlin gen meer oog voor de maatschappelijke nuttigheid van het onderwezene. T.a.v. een geordende en logische opdie ning der leerstof bevredigt den spreker de leerstof voor de 5e klasse van het Gym nasium niet. Indien in de 3e en 4e klas an het gymnasium een feitenkennis bijge bracht wordt, zooals in het leerplan van de H.B.S. in de 2e en 3e klas voorgeschre ven is, kan men in de 5e klas eenige alge meene onderwerpen (veldtheorie, energie principe, mikrokosmos) behandelen, waar aan bewust eenige natuurfilosofische be schouwingen vastgeknoopt worden. Wel licht zal dan het natuurkundeonderwijs voor de alpha-leerlingen van het gymna sium grootere voldoening schenken. De Chr. scholen %ooral dienen het aan wijzen van de groote lijnen niet uit het oog te verliezen, daar zij de leerlingen zoo moeten onderrichten, dat zij later in hun christelijk levensmilieu zelfstandig oordee- len kunnen. Hier wordt op elk terrein de vraag naar principieele beschouwing ge steld. De docent en de leerstof Hierbij streve men niet naar leerboe ken, die alleen voor Chr. scholen ge schikt zijn. Dan dreigt het gevaar, zich een eigen terminologie aan te wennen, die sociaal verkeer op natuurweten schappelijk gebied met anders opgelei den belemmeren zou. Het onderwijs kan frisch blijven als een docent zijn eigen verwerking der proble men naar voren brengt, en de leerstof ge bruikt, positief tot vermeerdering van de kennis der Chr. beschouwingen, en nega tief ter apologie tegen de aanvallen, die van natuurwetenschappelijke stellingen uit op onze geloofszekerheid gericht worden. Zoo moet ook het natuurwetenschappelijk onderwijs gericht zijn op God. Bestuursverkiezing De aftredende bestuursleden, de heeren dr. J. J. de Waal Malefijt te Arnhem, P. Keulemans te Amsterdam en W. Jaarsma te Leeuwarden werden allen herkozen. In de middagvergadering trad als refe rent op Dr. R. L. Krans, leeraar in de Wis- en Natuurkunde aan het Chr. Lyceum te Arnhem met het onderwerp: „Het On derwijs in de Natuurwetenschappen aan onze scholen". DOMBURG Hotel SCHUTTERSHOF Telef. 2 d.v. A.N.W.B. en K.N.A.C. Hotel 40 kamers. Centrale Verwarming, str. k. en w. water. Boxengarage. Pensionsprijs 4.vanaf 15 Juli 5.en 5.50. VALKENBURG (L.) HOTEL „V O N C K E N" BONDSHOTEL A.N.W.B. 80 kamers alle m. str. water, tuin, terras. Garage 25 wagens (Vrij). Pens. pr. Hoofdseizoen 3.75, vóór en nó 3.25. Telefoon 72 Vraagt prospectus Hotel ITTMANN NUNSPEET (niet meer aan den grooten verkeersweg) Pensionsprijs Voorseizoen ƒ4.50 en ƒ5.— „HUIS TER DUIN"' ZOUTELANDE Tel. 3(d. e. n.) Het gerenommeerde huis ter plaatse. Centr. verw. Stroomend warm en koud water op alle kamers. Vrij Garage. Uitst. keuken en verzorging. Pens.prijs tot 15,7: f 3-3.50. Pinkster-weekend 9.50. Geïll. prosp. op aanvr. Bondsh. A.N.W.B. A. W. R0EL0FS SCHORTENINDUSTRIE GEMERT 'Het betere genre schort Kleurecht Waschechf Bij alle goede manufacturenzaken VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen De Eerste Kamer heeft de Ruilverkave-ï lings wet en de Bedrij fsvergunningenweij aangenomen. Verschenen ïs de Memorie van Anfn woord aan de Eerste Kamer inzake hei- ontwerp tot dekking der Defensie-uitgas ven. Te Utrecht ïs de jaarvergadering ge-t houden van den Bond van Vereen, voot Chr. M.O. en Voorbereidend H. O. Het aantal kampen voor werkloozen zal met zes worden uitgebreid. Een der verdachten inzake de geheim zenders in Twente is tot acht maandeit gevangenisstraf veroordeeld. De achtste zitting van de Algemeenel Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk De jaarvergadering van de Confession neele Vereeniging. Spaak antwoordt de Belgische oppositie; De strijd om Hsu Tsjau neemt een zee* bloedig karakter aan. Lagerhuis verleent crediet aan Engel* sche civiele luchtvaart. SNEEK (Fr.)j Schoonmaaktijd Alle 6toornen is .nog. geen .Palthen"! .Btf lange na niet! „Palthen", dat is al het extra- vakkundige werk en al de extra-zorg, die alleen een groote fabriek als Palthe aan Uw goed kan besteden. Dat is b.v. het gratis chemisch bijverven van verschoten en uitge beten plaatsen. Dat is b.v. de krimpvrije behandeling, het motecht maken of onzicht baar stoppen. KortomPalthen" dat is het oerdegelijke werk van „PALTHE .Neer- lands oudste en grootste fabriek op haar gebied met meer dan 650 arbeiders! is PALTHE-TIJD Dr. H. NANNING'» IKINADRUPPELS Het aangewezen middel bt): BLOEDARMOEDE BLEEKZUCHT MALARIA GEBREK AAM EETLUST «as. Men lette op den naam «Dr. H. Nannlng" bulten op de roode doos en op de flacon. Pril» f 1.30 Or. H. NANKING'» ffcim. CW f«kri«k. IIV. OEN HAAG. De geheime zenders in Twente Een der verdachten krijgt acht maanden ENSCHEDE, 18 Mei. Eenige weken gele den zijn de exploitanten van den geheimen radiozender „Nachtegaal" door den kanton rechter te Enschede tot zware straffen veroordeeld. Een van hen, de Duitsche schoenmaker W. uit Hengelo, was niet ver schenen. Hij werd bij verstek tot acht maan den hechtenis veroordeeld. Tegen dit vonnis was W. in verzet geko men en vanmorgen werd zijn zaak behan deld door den waarnemenden kantonrechter te Ensohede, mr P. S. Noyon. Verdachte ontkende met klem, aan de uitzendingen te hebben deelgenomen, doch zijn vroegere compagnon, de radiohandelaar J. P. uit Hen gelo, legde zeer bezwarende verklaringen voor hem af. De verdachte, die het zakelijke deel van de uitzendingen verzorgde, zou geruimen tijd p.m. veertig gulden per week er aan hebben verdiend. De ambtenaar van het O.M. betoogde, dat uit deze zaak is gebleken, dat deze ver dachte een minderwaardig individu is, die, om zich zelf vrij te" pleiten, de zaak verraden heeft. Spr. eischte bevestiging van het vonnis. De kantonrechter wees er op, dat ver dachte als Duitscher ln ernstige mate misbruik heeft gemaakt van de hem verleende gastvrijheid. Een streng voor beeld moet worden gesteld, temeer, daar nog steeds wordt doorgegaan met ge heime radio-nitzendingen In Twente, hetgeen J.L Zondag weer is gebleken. De verdachte werd daarom opnienw ver oordeeld tot acht maanden hechtenis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1