Vereeniging van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk Sj ri'iij'ij;! Prof. Haitjema over het Reorganisatie-ontwerp Hoe vat U „verantwoordelijkheid' op WOENSDAG 18 MEI 1938 Kerk en Zending Vier jaren „Stormbrand" De Duitsche Kerkstrijd J. A. Bakker Vandaag en morgen houdt de Vereen, van Kerkvoogdijen haar jaarvergadering in het Jaarbeurs-restaurant te Utrecht. Na de ge bruikelijke opening heeft hedenmiddag te 1 uur de voorzitter, de heer J. A. Bakker van Menaldum, den aanwezigen het welkom toegeroepen en daaraan verbonden zijn Openingsrede Na gewezen te'hebben op het rustige en stevige tempo, waarin de ontwikkeling der Vereeniging is voortgeschreden, en op de erken ning van haar be- teekenis door de Synode en den Bond van Pre dikanten, wierp spr. een terugblik op den tijd, dat het systematisch overleg met de Synode nog bijna geheel ontbrak. T.o.v. de Fede ratie van Di aconieën hoop te spr. op een groeiende samen werking, verder strekkende het enkele punt van nu: de regeling storm- en brandschade. Na veel gebed en worsteling heeft spr. de huivering over wonnen, die hem destijds bezette als hij zag op de uitputting van de groeikracht der Ver eeniging. En thans mag hij zich verheugen in het wonder der herleving, dat zich in zoo snel tempo heeft voltrokken. Het leden tal is nu tot boven de 800 gestegen. En daarmee ook de omvang van den arbeid der leden van het moderamen. Van allen kant is er nu de erkenning, dat de Vereeni ging belangrijk werk verricht ten dienste van de Kerk. Toenemende verantwoordelijkheid De nu bereikte positie echter doet de ver antwoordelijkheid op de schouders van het hoofdbestuur veel zwaarder drukken dan tevoren. Ziende in de toekomst, acht spr. het niet onmogelijk, dat de Vereeniging nog eens een vruchtbare rol zou kunnen spelen in het bewaren van de goede verhouding tusschen Kerk en Staat. Hij denkt aan de restauratievoorwaarden voor monu mentale kerkgebouwen en aan de krachtige actie tegen de Doodehandsbe- lasting. De steeds groeiende storm- en brandschade-verzekering en de fraud e-v erzekering zijn mede schre den op den weg van het vraagstuk Kerk en Ordening. Steeds nieuwe arbeidspefispectieven hoopt men te kunnen openen, in diep afhankelijk heidsbesef echter tegenover God. Bij wat tot sta.jd is gebracht, herinnert spr. met ver heuging aan den strijd voor de invoering van de arbitrage ter voorkoming van proce dures, welke strijd staat bekroond te worden, doordat de invoering op kerkelijk terrein ver wacht kan wonden. Werk der toekomst Niettegenstaande den groei en de verster king der Vereen, van Kerkvoogdijen, zijn er toch nog een kleine 600, die zich nog niet hebben aangesloten. Er is hier aangewezen werk voor de prov. afdeelingsbesturen. Ook dienen deskundige adviseurs be noemd te worden op het gebied van orgelbouw en restauratie. En dan is er het klemmende 'vraagstuk van doelmatigen kerkbouw. Met vrucht zal aan de verbreeding en ver dieping van het arbeidsterrein der Vereeni ging alleen dan kunnen worden voortge- werkt, indien het hoofdbestuur aller ver trouwen heeft en alles wat de eenheid zou kunnen verstoren, contrabande blijft. De arbeid der Vereeniging moet gezien wor den in de groote en breede kerkelijke 1 ij n. Dan ook zal, zonder dat een kerkelijke reglementeering nooddg is, de samenwerking tusschen bestuur en beheer krachtig Whisky Soda Caramella Van Lonk a te Breda bevorderd worden, daarbij rekening houden de met de gedachte, dat veiligstelling van het beheer, mede door de Vereen, van Kerk voogdijen, in het belang der Kerk en van haar predikanten is. Zoo zal de prediking van het Evangelie van Christus in sterke mate worden bevorderd, tot versterking en vermenigvuldiging van het geestelijk volks kapitaal, waarnaar in dezen tijd zoo groote behoefte is, ook voor ons volk. Bestuursverkiezing Na de rede van den voorzitter werden de jaarverslagen uitgebracht en eenige huis houdelijke zaken afgedaan. Bij de be stuursverkiezing werden herkozen de periodiek aftredende leden, de heeren Mr. G. Vixseboxeen Jhr. Ir. W. L amatn Trip, terwijl in de vacature-L. A. Snoep (Kampen) werd gekozen Mr. M. Ch. de Jong, direc teur van het Cen/tr. Bur. voor de Reclassee- ring te Bussum. Als eerste referent trad op Mr. H. F. van Meer van Amsterdam met het onderwerp „Tien jaren Stormbrand". wmrnm Ds. A. OFFERINGA Woensdag 1 Juni viert de nestor van de Ned. Herv. predikanten te Schevenin- gen, Ds. A. Offeringa, zyn zilveren ambtsjubileum. Ds. A. Offeringa werd 14 Dec. 1880 te Mid- delstum (Gron.) geboren en studeerde aan de Rijksuniversi teit te Utrecht. In 1912 candidaat geworden in Gro ningen aanvaard de Ds. Offeringa 1 Juni 1913 zijn ambt te Schild- wolde. In 1922 vertrok de jubi laris naar Huizin- ge (Gron.), om 9 Sept. 1928 zijn Intrede te doen te Scheveningen met een predika tie over Rom. 15 29 en 30, na te voren door ziijn voorganger, wijlen Ds. H. de Zwart, te zijn bevestigd. De jubilaris beweegt zich op verschillend gebied. In zijn tegenwoordige gemeente is hij voorzitter van de wijkvereeniging C.. idem van de vereeniging tot stichting en in standhouding van een school met den Bijbel, idem van de Chr. Mulo school „De vreeze des Heeren is het beginsel der wijsheid", idem van de afdeeling van het Ned. Bijbel genootschap, idem van Kinder zorg en eere voorzitter van de afdeeling van de Nat. Chr. Geh. Onth. Vereen. Ds. Offeringa is mede redacteur van de Scheveningsche Kerkbode, praetor van den ring Voorburg en bestuurs lid van de Chr. Phil. Inrichtingen te Doetin- Ds. Offeringa is voornemens op zijn ge denkdag des middags en des avonds in het wijkgebouw „Maranatha" te recipieeren en aan den avond van den Eersten Pinksterdag in de Oude Kerk een gedachtenisrede te houden. Jaarvergadering van de Confessioneele Vereeniging „De Gereformeerde Christus-belijdende Volkskerk'* Gesteund door de ervaring van stijgende belangstelling, heeft de Confessioneele Ver eeniging ook dit jaar haar landelijk samen zijn niet in de groote stad, maar op de natuurschoone Veluwe belegd. Zoowel de jaarvergadering als de Conferentie worden (vandaag en morgen) gehouden op de Ernst Sillemhoeve te Lage Vuursche. Hedenmorgen werd eerst de jaarvergade ring gehouden, waarvan de leiding berustte bij den voorzatter der Confess, Vereen., Ds A. B. te Winkel te Den Haag. Deze open de het samenzijn op de gebruikelijke wijze, heette allen welkom en behandelde enkele huishoudelijke zaken. Als referent trad op prof. dr Tlh". L, Haitjema van Groningen, met 't onder werp „Het Reorganisatie-Ontwerp 1937" Zoo eigens, aldus spr.. dan is het op een algemeene leden-vergadering van de Con fessioneele Vereeniging van het grootste be lang de voorgeschiedenis van het huidige Reorganisati e-y o o r s t e 1 in het volle licht te trekken, voor dat men met de beoordeeling van wat er in de arti kelen .der nieuwe kerkorde te lezen staat, een aan vang maakt Da Conf. Vereeniging kan zich aan de m ed e-verantwoor delijkheid in de wordings-geschie- denisvan bedoeld voorstel kwalijk onttrekken. Hoewel toegege ven moet worden, dat de partijschap pen in de Her vormde Kerk tot het uiterste prikkelen, om den tekst van de nieuwe kerkorde met het grootste wantrou wen te lezen en uit te leggen, zal men zich tevens voor 't ongeloof in de geesten-omzet tende beloften van den God des Verbonds ten aanzien van onze oude Volkskerk heb ben te hoeden, en vooral niet mogen ver geten. dat in de toekomst de Kerk a 1 s Kerk de bepalingen der nieuwe kerkorde zal hebben te hanteeren* Prof. Dr Haitjema Komende tot de beantwoording van de vraag, waar het in dit Reorganisa tie-ontwerp in hoofdlijnen om gaat, mag in de eerste plaats wel geconstateerd worden, dat het hierom gaat, dat onze Kerk weer ten volle en ondubbelzinnig Kerk worde, d.w.z. als nationale Kerk al de trekken van het „Hervormd Ge nootschap" prijsgeve en in haar be stuursvormen het formalisme der amb- tenaarlijke bureaucratie uitzuivere, op dat het Woord Gods heerschappij hebbe in plaats van de mensohen-inzetting eener zoogenaamde reglementaire glas helderheid en het geestelijk ambt in plaats van de ambtenarij der „bestuurs colleges" de pijler der kerkorde zij. Het gaat in dit Reorganisatie-Ontwerp voorts ook om de Volk s-keric, die wij leer den liefhebben bij het doopvont, waar de God van het Genadeverbond ons wijde verge zichten opent omtrent den kring dergenen, die Hij onder het beslag van Zijn beloften legde; zoodat uitbanning of afsnijding van leden door dit Voorstel oven nadrukkelijk buiten het oogmerk der toekomstige Kerk gesteld wordt als het zoeken te behouden er. te winnen er binnen (vg. Art. 9, 25 v.v9 van het nieuwe Alg. Reglement). Het is in dit Reorganisatie-Ontwerp ver der ook te doen om de Christus-belij dende Volkskerk, welke de pretenties van volksgenooten, die op religie prijs stellen en daarom alleen reeds meenen rechtmatig tot deze „Groote Kerk" te moeten kunnen be- hooren, toetst aan de leer des Doops, welke het „van Christus zijn" tot wezensken merk van het volk Gods verklaart en de belijdenis van God Drieëenig als essen tieel voor iedere kerkgemeenschap. Het gaat in dit Reorganisatie-Ont werp ten slotte om de Gereformeer- d e Christus-belijdende Volkskerk, die haar klassieke verleden niet verloochent, maar zoowel bij hervorming als bij handhaving der belijdenis uiteindelijk het positieve begeeren heeft, om het ge> loof, dat de Gereformeerde Kerk hier te lande steeds beleed, lederen keer als zij tot belijden verwaardigd werd, al zui verder, voller en actueeler te doen uit komen. De bezwaren tegen het Ontwerp, van dc zijde van sommigen van Hoedemakers geest verwanten ingebracht, hebben bij een rechte benadering van het aanhangige Voorstel, niet een zoodanig gewicht, dat het geloofs- waagstuk van deze reorganisatie tot een roekelooze onderneming worden zou: de zg, lastbrieven zijn minstens evenzeer een ge vaar voor de eoht-presbyteriale kerkorde als een waarborg er voor, de hervorming der belijdenis is veel meer onderstreping van Art. 7 der Ned. Geloofsbelijdenis dan een onheilspellende bedreiging van het geloof der Vaderen, de Moderator en de Kerkvisita- toren zijn uitsluitend als deputaten der Pro vinciale en Algemeene Synode met een alge meene opdracht voor geruimen tijd te be schouwen. In het huidig tijdsgewricht bepale ieder Christus-belijder in ouze Kerk zijn houding tegenover dit Voorstel met den grootsten ernst, zóó, dat alle persoon lijke gevoeligheden op zijde worden ge zet en alle „groeps"-achterdocht worde teruggedrongen ter wille van het groote dat op het spel staat: midden in de ker kelijke bewogenheid van thans als vriend der reorganisatie te verstaan.dat God ons een heel bijzondere kans gaf, om het schip onzer Kerk op drift te helpen brengen „met de Kruisvlag hoog in top". NED. HERV. KERK Beroepen: Te Akkerwoude c.a., P. Boerma, pred. voorg. Evang. te Bolsward. Bedankt: Voor Kantens, D. J. Politiek te Helium. HET EVANGELIE IN EGYPTE De jaarvergadering van de Vereen, tot verbreiding van het Evangelie in Egypte zal Maandag 23 Mei a.s. in heit gebouw „Reho- both" te Leiden worden gehouden. De agenda vermeldt slechts huishoudelijke zaken Aan de jaarvergadering zal Zondagavond 21 Mei in de Pieterskerk een bijzondere dienst voorafgaan. Daarin zal voorgaan Ds. P. de Haan, predikant te Antwerpen die de zendingsrede houden zal. Dr. J. Rie- is, Ned. Herv. predikant te Leiden zal een openingswoord en Ds. W. van Lini gh, predikant te Amsterdam, voorzit ter der vereeniging, een slotwoord spreken. De dienst zal worden opgeluisterddoor Mej. Ardesch v. Hamel (alt) en den heer [Leo Mens (orgel) en om 6 uur aanvangen, .GIFTEN EN LEGATEN "Wijlen Mej. J. v. Ravenhorst legateer de aan Diaconie en Kerk der Ned. Herv. Gem. te Scherpenzeel (Gld), ieder f 500. Wijlen Mej. W. de Kruift legateerde aan ieder f 1000. WEET U, ook li 17 kilo gezinswas met Rinso prachtig helder wit krijgt binnen anderhalf uur voor slechts 127i cent? dat U het sop van de nieuwe, „overvette" Rinso vele malen achter een kunt gebruiken en wel voor het witte, bonte en gekleurde goed? dat zich op elk pak Rinso een bon voor fraaie en nuttige ge schenken bevindt? dat Rinso even goed voor de tobbe als voordewasmachine is? Als U dat alles weet, dan gebruikt U zeker niet meer een gewoon zeeppoeder, maar alleen de nieuwe, „overvette" RINSO voor slechts 121 cent met geschenkenbon? „OVERVETTE" RINSO, SPECIAAL VOOR DE WASMACHINE Hoe zorgt U voor de jonge levens, die aan Uw hoede zijn toevertrouwd? Hoe zorgt U voor Uzelf? Voor nüen voor later? Stel de toekomst van U en Uw gezin veilig. Sluit een levensverzekering. Bij een oude, betrouwbare maatschappij. Bij de „Utrecht'die tot de veiligste en sterkste maatschappijen in den lande behoort. Vraagt zoo spoedig mogelijk tarieven en voorwaarden ALG. SYNODALE COMMISSIE NED. HERV. KERK Zevende Zitting. Na gebed en vast stelling der notulen werd het agendum nog aangevuld. De Oecumenische Raad in Neder land vraagt steun voor haar arbeid met het oog op den slechten financieelen toestand. Er zal gevraagd worden eerst nadere cijfers te geven ,die overzicht geven van de finan ciën. De secretaris brengt rapport uit betref fende de wordingsgeschiedenis van het Fonds tot stichting van nieuwe predikantsplaatsen. De minderheid van de synodale commissie wees op de weinige levensvatbaarheid van dit fonds. Het is zoo gebleven sedert de op richting in 1896. De heer C. de Roon S w a a n brengt rapport uit over de veran dering van den naam Gereformeerd in Her vormd. De heeren Bolt en De Roon Swaan brengen rapport uit over de mogelijkheid van samensmelting van de weduwen- en weezen- hulpbeurs met het Pensioenfonds. Zij komen tot de conclusie dat dit niet mogelijk is met het oog op erfstellingen enz. Dat zal aan de synode worden overgebracht. Niet ontvankelijk is het classicaal bestuur in Arnhem (art. 53 O. en T.) De heeren kerkvoogden verzoeken cassa tie van een besluit in hooger beroep van het classicaal bestuur van Z u t f e n. De con clusie is dat het besluit gecasseerd wordt. Kerkvoogden komen op tegen het besluit van den Kerkeraad om te verbieden de collecte voor de kerk te houden. Dit besluit was door het classicaal bestuur van Arnhem goedge keurd. Het besluit wordt door de algemeene synodale commissie vernietigd. Het bestuur der federatie van Chr. Ver. van en voor Vrouwen en Meisjes stelde een resolutie op inzake plaats en taak der vrouw in dezen tijd. Zij zal ter kennis gebracht worden van de synode. Dr. J. L. Snethlagete Oijen stelt voor verandering van art. 23. Dit zal aan de synode worden overgebracht voor de nieuwe wetsvoorstellen. Het schrijven van dr. F. J. K r o p en van dr. J. L. Snethlage wordt ook overge bracht naar de synode. De heer J. P. Haanschoten te Voort- huizen schreef over den verkoop van een 'boerenplaats; dit wordt voor kennisgeving aangenomen. Ook wordt voor kennisgeving aangenomen het bericht van het oprichten der confederatie van godsdienstonderwijzers. Een protest wordt behandeld tegen sommige bepalingen in de voorloopig aangenomen wijziging van het reglement op heit gods dienstonderwijs. Vooral gaat het tegen het verbod van het optreden van Godsdienston derwijzers voor vereenigingen enz. en zulken, die jaren lang hun krachten gegeven hebben voor de kerk; dit wordt voor kennisgeving aangenomen. De Ned. Chr. Geheelonithouders- vereeniging zond een schrijven in over de Zondagswet. Dit wordt gezonden aan de De kerkelijke hoogleeraren zullen het op prijs stellen dat een regeling, te treffen met de Indische kerk, wordt gedaan in overleg met hen; voor kennisgeving aangenomen. Van ds. J. Boons tra is een schrijven in» gekomen tegen het optreden van het collega van toezicht in Drente; wordt voor kennis» geving aangenomen (is reeds behandeld bij Schoonebeek). Het rapport van de commis sie voor de arbitrage wordt besproken. Da vraag deed zich voor of kerkvoogden zich aan deze arbitrage-idee zouden houden. Een lid zou trachten een verklaring uit te lokken van het algemeen college van toezicht, dat zij er zich aan zouden houden. Deze verklap ring bleef uit. Het rapport zal in de bijlagen 5 opgenomen worden en overgebracht aan da 1 synode voor de nieuwe wetsvoorstellen. VAN DEN ZENDINGSAKKER Blijkens de opgaven in het Zendingsblad der Geref. Kerken heeft dit blad in 1037 eeij winst van bijna i 30.000 voor de Gen. Zen»1 dingskas opgeleverd. De oplaag was 77.700, 1 De Zendingskalender, met een oplaag van 85.700 exemplaren, bracht bijna f 4500.op, Dr. F. L. Bakker Dr. F. L. Bakker, docent aan de oplei dingsschool te Djokjakarta, komt in Junj s met verlof naar Holland. Hij heeft voor zich en zijn gezin plaats be- 1 sproken op de „Indrapoera", die 22 Juni van Java vertrekt. Ds. H. Bergema 1 Het was het voornemen, dat Ds. H. B e r« g e m a begin Juni zou vertrekken naar Indië, j Er is echter verhindering gekomen. Ds. Ber- j gema zal n.l. 17 Juni promoveeren tot doctor r 'in de Theologie en 13 Juli van Amsterdam naar Indië terugkeeren. y Dr. D. Bakker De geneesheer-directeur van het Zendings ziekenhuis te Klaten, Dr. D. Bakker, is voornemens met de Tjitandjoer 27 Juni van Batavia naar Holland te gaan met verlof. (Zie verder Kerknieuws blz. 3 In zijn geheel zoo aantrekkelijk". „Een boek, eerlijk en open als de Groninger jongen, die de held van dit verhaal is. Dit juist zijn kracht: de eerlijkheid en het opene, waaruit als het ware de frissche landwind den lezer tegemoet waait, 1 Schrijver en houtsnijder hebben veel ge- 1 meen: beiden werken met zwart en wit en durven de tegenstellingen naast elkaar zetten, wat juist dit boek in zijn geheel zoo aantrekkelijk maakt." Dit zegt De Telegraaf over „Hielko van Oaltje", v „Hij zal gemeend hebben, dat hij je niet kon vertrouwen." „Willy, en dat zeg jij? Kun je me dan niet een klein beetje „Liefhebben zeker! Of vertrouwen? Ja, daar heb je reden toe gegeven. Jij had een beetje gezelligheid noodig, terwijl je vrouw in droefenis zat. Jij verveelde je hier, ging geestelijk dood. Ik niet, hè? Ik had zeker verkozen om hier te wonen. Mijn leven beantwoordde aan het ideaal, dat ik me eenmaal stelde. Jawel! Geen tijd had ik om mijn ouders geregeld te bezoeken, geen tijd zelfs, dat ik een boek of tijdschrift las. Ik kon werken om mijn geest levend te houden, terwijl jij bezig was mijn ziel te vermoorden. Bah, wat een kerel ben je eigenlijk. Hoe heb ilc ooit mijn lot in jouw handen kunnen geven, een kerel, die zijn vrouw laat werken voor zijn onder houd niet alleen, maar ook voor zijn schulden. Waarom praat ik eigenlijk nog met je. ik Ze stond op, wou weggaan, maar haar beenen weigerden. De opwinding was te veel voor haar geweest. Zijn vlugge greep behoedde haar voer vaüen, maar het duurde vrij lang eer ze tot bewustzijn kwam. Niet direct wist ze toen. wat er igebeurdr s/as* Die eau-dc-cologneluchten waar was ze? Ze lag op de divan, Hans geknield er voor. „Wat een schurk ben ik", hoorde ze hem mompelen. „God, als Ge bestaat, heb meelij, help, o dan twijfel ik nooit meer." Haar gedachten begonnen weer te werken. Dat was Hans, die God aanriep, Hans, dien ze toch nog zoo liefhad. Hans, die misschien nog te redden was, als hij gelooven leerde. „Hans!" „Lieveling." Voorzichtig kuste hij haar. Nee, ze duwde hem niet weg. „Hans, jongen en we waren zoo gelukkig!" „We zullen het weer worden en dan voor goed. Ik veracht mezelf zoo diep. Jouw verachting kan nooit de mijne over treffen. Als je het nog éénmaal met me zou willen probeeren, nog eenmaal!" Ze streek hem over het gebogen hoofd. „Ja, ja", zei ze. „Ja, ik wil wel. Hans. ik ik kan toch niet zonder je." „Dat, dat is gebedsverhooring." Een blije glimlach gleed over haar smal. vermoeid gezichtje. „Vanavond praten we verder. Je moet nu eerst gaan slapen, 't Is al over vijven, maar ik zal zorgen, dat je tot elf uur rust hebt. Of ze een kind was, zoo droeg hij haar naar boven. Wat was ze licht geworden. Arm ding. hoe had ze geleden. Maar dat was voorbij. Lijden zou ze niet meer. althans niet meer om hem en aan dat harde werken moest ook een eind komen. Hij zou nu eens in ernst gaan trachten werk te vinden. Niet enkel meer solliciteeren naar wat hem aanstond, maar ook naar wat hem minder leek. Als hij voor een klein salaris werken wou en niet te kieskeurig was, kreeg hij wel wat. „Mevrouw heeft zware hoofdpijn, Emma," zei hij, toen het meisje beneden kwam; „Laat het zoo stil mogelijk zijn in huis.*" „Aan mij zal het niet liggen," deed Emma stroef. „Die meid die had tegenwoordig geen goed woord meer voor hem. Nu ja, de halve stad keerde hem den rug toe, den laatsten tijd. Een klein gedoe was het hier. Wacht maar, zoo gauw hij een goeie baan had, gingen ze er uit. Die practijk bracht ruimschoots op, wat er voor betaald was en dan zou dat arme Willeke nooit meer zoo hoeven te werken. Lievert toch. Hoe kon hij het telkens zoo van anderen te pakken krijgen, met dit vrouwtje. Hij verdiende haar niet. Maar alles zóu anders worden. Achter het verleden ging een dikke punt. HOOFDSTUK XLVI Dat je na zoo iets toch nog weer gelukkig worden kon! Inderdaad, Willy's geluk was weer opgebloeid, fleuriger dan na het geval met Ella. Was het misschien, omdat ze geleerd had Hans' zwakheid te aanvaarden? In betrekking tot zijn geldzaken had Hans onomwonden de waarheid gezegd. Toen ze trouwden, had hij nog een tamelijk kapitaal bezeten, dat goed was belegd. Het bedrag voor de practijk en voor de inrichting van het huis was er natuurlijk afgegaan, ook had hij de vrij dure reizen, die ze elk jaar maakten en wat hij verder voor zichzelf noodig had, niet geheel uit de rente kunnen bestrijden, maar het meeste had hij verloren bij gewaagde speculaties, waartoe de notaris hem had aangezet. De notaris had beweerd: „Jij hoeft niet te werken. Met een kapitaal, als het jouwe, zijn schatten te verdienen. Nu was het kapitaal zóó geslonken, dat het nog slechts een zeshonderd per jaar opbracht. i;Dat heb je voor jezelf wel noodig"* had Willy gezegd en op zijn betuigingen, dat hiervan geen sprake was, hem voor-» gerekend, wat zijn kleeren, zijn motor, zijn sigaren hem; kostten. „Maar dat is niet erg," had ze er bij gevoegd. „Eens zul je wel een betrekking krijgen en zelfs al was dat niet zoo. dan konden we toch leven van wat ik verdien. Mijn werk doe ik graag, als ik jou maar houden mag, als je me maar beloven wilt, dat je me niet meer zult bedriegen." Op zijn betuigingen, dat er nooit meer een andere vrouw in zijn leven zou komen, had ze geantwoord: „beloof me alleen,! dat je het me zult vertellen, als je weer van me afgetrokken wordt." Hij had het beloofd. Nu moest ze hem vertrouwen en ze kón het. Nu moest za te vuriger bidden, na wat ze gehoord had in die vreeslijke nacht, toen hij niet wist, dat ze tot hooren in staat was. Niet praten, maar bidden! Misschien had ze vroeger te veel gepraat en hem daardoor verder weggedreven van God, van Christus, Was ze zelf in vroeger jaren niet vaak afgestooten doof moeders goedbedoelde vermaningen? Een mensch moest niet te veel willen. Een mensch moest niet meenen, dat God hem noodig had, om een ander te redden. Dat roepen van Hans, dat was een zielekreet geweest en zijn aan God gegeven belofte zou hij houden. Hij ging dan ook weer mee naar de kerk, stelde voor, om de veertien dagen het weekend bij vader te gaan doorbrengen. Even kwam het in haar op, dit offer niet te aanvaarden, maar misschien was het voor hem een dankoffer, dat zijn schuldbesef hem te brengen drong. Zoo gingen ze om de andere week naai Woudewijk, zeer tot genoegen van den vereenzaamden oude» Wordt vervolgd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 8