radiO)) Met Swift den zomer tegemoet. VAN KRANTENJONGEN TOT UITVINDER WOENSDAG 18 MEI 1938 EERSTE BEAD PAG. 2 RONDBLIK SPAAKS REGEERINGS- VERKLARING Met dezelfde vaardigheid, waarmede heer Paul Spaak zich door den rompslomp van de kabinetsformatie heensloeg, door het raadplegen van allerlei politieke groe pen en instanties eenvoudig achterwege te laten, én zich rechtstreeks te wenden tot de menschen, die hem aanstonden, heeft hij vervolgens ook zijn regeeringsprogram- ma opgésteld, en voor het parlement ge bracht. Hij bevestigt hiermede den roep, dien hij zich ook reeds als Belgische mi nister van buitenlandsche zaken had ver worven, van namelijk meer dan louter een rood partijman te zijn; zijn ideaal is België. De verklaring, waarmede het nieuwe kabinet zich aan de volksvertegenwoordi ging heeft voorgesteld,, behelst alle elemen ten, welke men van een verstandige regee ring, die de problemen van haar land en tijd kent, mag verwachten. Zij wordt inge leid door enkele aanwijzingen, dat men weliswaar de democratie, met haar per soonlijke vrijheden wenscht te handhaven, doch de uitwassen daarvan zullen worden weggesnoeid. Derhalve zullen afdoende maatregelen worden genomen ter beteuge ling van de bij onze zuiderburen steeds tal rijker geworden politieke persdelicten, en zal vermoedelijk de geheele regeermachine van te zware onderdeelen, welke een rem mende werking uitoefenen, worden ontlast. Afgewacht moet nog worden, hoe de Belgi sche democratie er uit zal zien, nadat Spaak als heelmeester over haar zal heb ben gefungeerd; voor etatisme behoeft men vermoedelijk bij zulk een gul en vlot man, die allerminst een Prinzipienreiter is, wei nig beducht te zijn. De nieuwe regeerïng, welke de fiscale maatregelen, onder het kabinet-Janson reeds zoo goed als aanvaard, tot de hare heeft gemaakt, belooft verder ingrijpende bezuinigingen op allerlei gebied, niet het minst op d^t van het ambtenaren-apparaat. Zoo hoopt zij, door het bewandelen van deze twee verschillende wegen, voorspoedig aan haar doel te geraken, namelijk gezon de financiën en een opnieuw sluitende be grooting. Ook den Vlamingen wenscht Spaak het naar don zin te maken, door een volkomen gelijkstelling van de beide landstalen in het vooruitzicht te stellen, en bovendien door het bevorderen van de belangen van de eigen Vlaamsche koninklijke Academie. Misschien zal „Pol" inderdaad de juiste man blijken om de kloof tusschen Walen en Vlamingen te helpen overbruggen, daar hij staat op de grens van de beide culturen. Ook aan het verlangen naar werk en naar verlichting van de lasten van kleinen man hoopt de huidige regeering te kunnen voldoen. Zij proclameert- zelfs dat haar motto „Arbeid verschaffen!" zal zijn. Staatsstukken als het onderhavige heb ben altijd dit onderling gemeen, van met weinig woorden net zooveel aan te duiden, dat men nieuwsgierig naar het eigenlijke „Wat" en „Hoe" wordt. Men kan dan ook niet anders doen dan afwachten, in welke wetsvoorstellen Spaak c.s. hun plannen nader omschreven zullen neerleggen. Voor- loopig mag worden geconstateerd, dat de sfeer in kamer en senaat, behoudens dan de enkele, blijkbaar niet te vermijden in cidenten, heel welwillend was. De volks vertegenwoordiging lijkt na de politieke verwikkelingen, die men pas achter den rug heeft, en waarover niemand bijzondere ingenomenheid aan den dag kon leggen, de beste stemming om tot vlot aanpakken te komen. Moge Spaak dezen lust tot ar beid de jüiste stimulans kunnen verleenen! DE BELGISCHE REGEERINGSVERKLARING Spaak wenscRt eerlijke naleving der taalwetten Motto van het kabinet: Arbeid verschaffen" De Belgische min.-president Spaak heeft gistermiddag in het parlement de regeeringsverklaring van het nieuwe kaïhinet voorgelezen, welke over het alge meen een vrij gunstig onthaal vond. Vermoedelijk zal reeds hedenavond daar over de stemming plaats hebben. Aangekondigd werd o.a. de handha ving, doch tevens de hervorming van het democratische stelsel; de gelijkstelling der beide landstalen; herstel van het budgetair evenwicht en bezuinigingen op allerlei gebied. De regeering heeft verder het voorne men groote werken te laten uitvoeren. Aan de regeeringsverklaring ontleenen wij verder nog 't volgende: „Het politieke leven van België is jarenlang in diepe beroering gehouden door het taalprobleem. Niemand betwist dan ook, dat de Vlamingen ernstige grieven konden doen gelden; niemand ook kan ontkennen, dat sedert, den oorlog een groote inspanning werd gedaan, om hun vol doening te schenken. Wanneer de wet op het gebruik der talen eal goedgekeurd zijn. zal die gelijkheid van onze beide landstalen vol komen tot stand zijn geihracht. Het is de wil der regeering, dat de taalwet ten eerlijk worden nageleefd. Door haar economische politiek zal de regeoring zich beijveren, een harmonische ontwikkeling van de rijkdommen te ver krijgen. Op schoolgebied, het technisch onderwijs inbegrepen, zal een politiek van bevrediging De Japansch'Chineesche oorlog De strijd spitst zich toe om Hsu-Tsjau 1 Te oordeelen naar de berichten, van het strijd toon eel rond Hsu-Tsjau te Shanghai binn'engekomen, heeft zich de tegenstand der Ghineesche troepen opnieuw versterkt. Verscheiden Chineesohe tegenaanvallen heb ben de Japanners afgeslagen. Volgens Jaiansche belichten kunnen de Chineezen z fh nog slechts naar het oosten of zuid-ooste i terugtrekken. He; meest be dreigde punt in de Chineesohe verdedigings linie ligt ten Z.W. van Hsu-Tsjau, waar het succes der Japanners vooral te danken is aan het verrassend optreden van hun pant serdivisie. Van Japa-nsche zijde verluidt, dat de Chi neezen besloten hebben de dijken van de Gele Rivier ten N.W. van Hsu-Tsjau op te blazen en zelfs dat zij hiermede reeds be gonnen zijn. Japansche telegrammen van het front melden, dat die stalen ring rondom Hsu- Tsjau nauwer wordt aangeschroefd. Volgens het Japansche agentschap Domei is een hal ve cirkel rondom Hsu-Tsjau getrokken met een gemiddelden straal van 37 mijlen. Een Japansche colonne heeft Pa-Waaig-Sjan op res mijl ten Zuiden van Hsu Tsjau bezet en een tweede colonne heeft Sji-Pa-Li veroverd op ongeveer vijf mijl ten westen der stad. De bezetting man Pa-Wang-Sjan had tengevol ge, dat de groote weg naar Hsu-Tsjau voï Chineesohe troepen is, die in volledigen terugtocht zijn. De linkervleugel .van het noordelijk leger heeft den oostelijken oever van het Groote Kanaal bereikt Voorts zou den de Japanners successen hebben behaald- in West-S j an toeng. en verdraagzaamheid worden nagestreefd. In de eci-stc plaats echter zal de regeering haar aandacht wijden aan het begrootings- vraagstuk. Om het evenwicht in de begroo ting voor 1938 en 1939 tot stand te brenigeu, i raagt de regeering goedkeuring van wets ontwerpen inzake douanerechten en accijn zen, inzake de crisisbelasting en van een wet tot onderdrukking van belastingfraude, onmiddellijke verwezenlijking van alle mo gelijke bezuinigingen en het tegengaan van misbruiken, die o.a. op het gebied van de cumulatie bestaan, de instelling van een dienst tot inspectie der financiën en indie ning en goedkeuring van de begrooting van 1939 voor het einde der ja ars. De regeering zal eveneens de hervorming \an het geheele belastingstelsel bestudeeren en de financiën van. staat, provincies en gemeenten coördinecrcn. Zij is ook voorne mens de aldhohvet te herzien. De regeering zal zich de verbetering van het economische leven tot taak stellen en haar aandacht gevestigd houden op de ver dediging en de uitbreiding van de buiten- lendisohe markten. Zij staat erop, haar econo mische politiek te stellen onder het motto; „Arbeid verschaffen!" Zij zal groote werken laten uitvoeren. Ten slotte zeidc Spaak nog: „De regee ring acht het niet noodig, haar houding in zake de buitenlandsche, militaire en kolo niale politiek nader te bepalen. Zij zal de gedragslijn, aangenomen door de vorige re geering, getrouw blijven. De regeering beschouwt zichzelf als een regeering van nationale unie. In de huidige moeilijke omstandigheden, die het land beleeft, doet zij op allen, in de kamer en daarbuiten, een beroep om het werkelijke vooruitzicht van België te handhaven ten aanzien van vrijheid, orde en maatschap- pelijken vooruitgang." Een tweetal incidenten In de kamer deed zich een incident voor, toen een socialistisch spreker beweerde dat de Rexisten gehoorzamen aan den „clown Degrclle, die zijn instructies uit het buitenland krijgt". In den senaat eischte de Vlaamsch-natio- nalist Van Dieren, dat de minister president zijn verklaring in het Vlaamsch zou voorlezen. Toen deze daaraan geen volg gaf bleef Van Dieren voortdurend interrumpeeren. Met 117 tegen 10 stemmen en 5 stemmen blanco nam de senaat in verband hiermede een voorstel aan tot be risping van den senator, met opneming hiervan in de handelingen. Senator Van Dieren noodigde daarop zijn Vlaamsch- nationalistische collega's uit, de rc ringsverklaring niet aan te hooren. Gezamenlijk verlieten zij de zaal. huis snelden onmiddelijk doctoren en studen ten de talrijke gewonden te hulp. Gister middag om half twee werd officieel me deeld, dat bij de botsing zeven personen het leven zijn gekomen. Het is het eerste ongeluk sinds 31 jaar dat in het zeer gecompliceerde stel van onder- grondsche spoorwegen in Londen menschen- levens heeft gekost. Canada bouwt bommenwerpers Voor de Britsche luchtmacht De „Toronto Globe Mail" meldt uil Toron- tot (Canada), dat bij wijze van proef zal worden overgegaan tot den bouw van drie- motorige bommenwerpers voor de Britsche luchtmacht. Deze toestellen zouden, naar verluidt, een hoogste snelheid van 270 mijl per uur (meer dian 430 K.M.) kunnen hereiken, met een kruissnelheid van 220 mijl (meer don 350 K.M.) per uur. DE STRIJD OM HET BEZIT V.D LOENGHAI SPOORWEG Bovenstaand kaartje geeft een globaal óberzicht van het geconsolideerde Japansche frent, tevens overziet men welke provincies of gedeelten hiervan reeds door Japan zijn bezet en hoe de opereerende legers trachten contact te zoeken langs de Loenghai spoor- De toestand is nu zoo, dat gemotoriseerde Japansche stormtroepen komende van Feng- jang de belangrijkste stad Hsu-Tsjau, op de kaart gespeld als Soetsjauw, een centraal fpoorwegknooppunt, op 20 km genaderd zijn. Andere Nippontroepen komende van Jentsjau, zijn ten N.Westen van Kweite door de Chineezen tot staan gebracht. De omsin geling van Soetsjau, en de verbinding van het Noord- en Zuid-Japansche leger is thans in vollen gang. De berichten over deze zeer beslissende strijd zijn echter nog zeer verwarrend, daar het front hier een lengte heeft van 90 km en telkens door beide partijen wordt door broken, zoodat een zuiver kaartbeeld hier van niet te geven is De Spaansche burgeroorlog De strijd in den Teruel-sector Rechtschen veroveren Corbalan De nationalisten hebben Corbalan ver overd en zijn daardoor in het bezit gekomen één der belangrijkste knooppunten deze streek. Door Corbalan loopt o.a. de weg van Teruel naar Albocacer, d;e thans van Teruei tot Villa Franca del Cid in nationa listische handen is. De laatste uren zijn de gevechten wel uiterst hevig geweest. Het ging immers om d°>a tweeden ijzeren ring die reeds van de eerste maanden van den oor.og af werd voorbereid en die volgens de experts der nationalisten sterker was dan die om Bilbao. Aan beide zijden van den weg naar Mura de Rubielos en ten Zuiden van Villa Franca del Cid worden voorts nog successen ge- De nationalistische legerleiders zijn van meening, dat de regeeringstroepen in den sector van Mora del Rubielos nog een laatste poging zullen doen om den hoofdweg van Teruel naar Sagunto te houden en daarom alle beschikbare krachten daar in het vuur zullen brengen. Verder komen hier nog berichten binnen over gevechten aan beide zijden van het dorp Valde Linares. Uit het kustkantoor wordt gemeld, dat de republikeinen in de laatste 48 uur een aantal krachtige tegenaanvallen ondernomen heb ben, n.l. in de nabijheid van Cuevas de Vin- roma. Deze activiteit zou echter zonder suc ces gebleven zijn. Postvervoer met duikbooten Een regelmatig vervoer van post met on- deraeebooten kwam tot nu toe in 's werelds postale geschiede ruls niet voor. Door den nood gedrongen heeft de Spaansche rapuibli- keinsche regeering een officieele postdienst met onderzeebooten ingesteld tusschen Ca- talonië (Barcelona) en de rest van het re- pulbliikeinsche gebied. Het briefport is vast gesteld op het dubbele van het normale, terwijl voor aangeteekende zendingen een aa-nteekenreoht van 15 peseta's of 10 maal meer dan het gewone recht verschuldigd is. Voor deze post zullen special» postzegels gebruikt moeten worden. Het ongeluk in de Londensche „ondergrondsche" Zeven dooden, talrijke gewonden Met betrekking tot het ongeluk, dat gister bij het Londensche station Charing Cross in het ondergrondsche spoorwegverkeer heeft plaats gehad kan nog worden gemeld, dat een trein welke op weg was naar de City, bijna geheel stilstond, toen een tweede trein, die een minuut later was vertrokken, er op De treinen waren zeer vol. Verscheidene wagons werden geheel vernield. Aangezien de electrische verlichting uitging, ontstond er in het donker een paniek onder de reizi gers. Uit het nabijgelegen Westminster zieken- UIT OOST-IND1E Een goud-schat reist per K.L.M. Naar de „Singapore Free Press" mede deelt, heeft de „Torenvalk" jl. Woensdag een aantal goudstaven ter waarde van on geveer e ai half tnillioen Straits-dollars te Singapore aangebracht. Het goud was Europa verzonden. In elke tusschenlandingsplaats waren strenge bewakingsmaatregelen genomen, terwijl zorg was gedragen dat de ontsche ping te Singapore plaats vond zonder de aandacht te vrekken. Onder toezicht van den heer M. A- Del- Iaert, K-L.M.-agent te Singapore en van de bemanning van het vliegtuig werd de goud schat, welke in een linnen verpakking was gewikkeld, uit de machine overgebracht in een vrachtwagen, welke in de gewone 4>a- gage-afdeeling van Singapore's luchthaven stond te wachten. Onder gewapend geleide is het goud vervolgens overgebracht naar de safe van een bank om daar de eerste be- sohikbare scheepsgelegenheid uit Singapore naar een Oostersche haven, welke niet ver der wordt aangeduid, af te wachten. Javaansche kolonisatie op Celebes De eerste uitzending van Javaansche ko lonisten uit Midden-Java naar de nieuwe kolonisatie-terreinen van Malili en Masam- ba in Celebes zal in Juni plaats vinden schrijft het „Nws."- Men is momenteel bezig op de daartoe aangewezen terreinen kleine boschcom plexen weg te kappen, pondoks op te rich ten en alle andere voorbereidingen te tref fen voor de ontvangst der Javaansche kolo nisten. In de buurt dezer landbouw-complexen zal een landingsterrein worden ingericht voor het vliegtuig, waarmede gedurende eenige weken het luchtkaarteeringfewerk zal worden verricht. Paradijsvogel gestolen Donderdagnacht 5 Mei jl. sloop een onbe kend gebleven lid van het dievengilde den Soerabajaschen dierentuin binnen, waar hij een vogelkooi openbrak. Hij legde beslag op 2 schitterende paradijsvogels, die een waar de hebben van f 150 per stuk. Er is nog geen spoor van den dief gevonden, meldt het „Soer- Hbl-". Het is reeds meer voorgeko men, dat kostbare dieren uit den dierentuin werden gestolen. Het paleis te Buitenzorg lekt Het paleis te Buitenzorg verkeert sedert jaar en dag in slechte conditie, als gevolg van het feit, dat het op een technisch slechte wijze is ingedakt. Het lekt op vele plaatsen in het paleis, zeer tot sohade van liet mooie stuc-werk- Men heeft thans, zoo schrijft de „Java- bode", e>"'H goed project voor een flink wa terdicht dak. Ook aesthetisch zal de uitvoe ring van dit project verantwoord zijn. Morgenwijding. 10.15 Omroeporkest. 11.00 Ki orkest en soliste. (Om Het Kovaca Lajos-orkest 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Zang met piano begeleiding en gram.muziek. 3.05 Gevarieerd programma (gr.opn.). 4.00 Voor zieken en thuiszitfcendon. 4.30 Planovoordracht. -1.50 Voor de kinderen. 6.30 Omroeporkest. 6.30 Sportp raatje. serie over Beethoven). 10.30 Gram.imuzlek. 10.45 Reportage. 11.00 Berichten ANP. hier na: Gram.muziek. 11.4012.00 Orgelspel. ICIl 1500 M. 12.05 Orkest. 12.50 Decla* matie. 1.50 Octet 3.35 Orkest 6.20 Kwartet 7.00 Zangers. 7.35 Planoduetten. 7.50 Band« 8.35 Symphonle-orkest 9.45 Concert. 10.34 KeTkdienst 11.30 Band. 5.20 Orkest 8.20 Orkest en Mannenkoor. 10.31» Orkest 484 M.: 12.50 en 1.30 Orkest. 5.20 Kwartet* 8.20 Orkest. 8.50 Cabaret. 9.35 Orkest. DOSDERDAC. 10 MEI HILVERSUM I. 1S75 on 415.5 M. 8.00—0.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.0O—12.00 NCRV. 8.00—9.50 Gram.inuziok (Om 8.15 Berichten). 10.00 Gram.muziek. 10.15 Morgenwtiding. 10.45 Gram.muztek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest. (1.00— 1.20 Gram.muziek). 2.00 Handwerkcursus. 2 55 Gram.muzlek. 3.00 Voor de vrouw. 3.30 Gram. muziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Grajn.muzlek. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 OrgCl- spel. 6.30 Friesche uitzending. 7.00 Berich ten. 7.15 Journalistiek weekoverzicht. 7.45 Reportage. 8.05 Berichten ANP, Herhaling SOS-Berichten. 8.15 Kinderkoor „Inter Noa" RADIO-PARIS 1648 M. 11.60 Zang. 12.30 Orkest (Om 1.50 Zang). 3.05 Zang. 5.20 Radlotooneel, 8.35 Zang. 8.50 Orkest cn koor. KEITI.EST 4.-.6 M. 8.50 Orkest 10.20 Volksliederen 12.20 Orkest. 2.30 Concert. 4.20 Orkest. 6.50 Piano. 7.30 Ensemble. 8.20 Orkest en koor. 10.50 Cabaret. 11.20 Gevar. concert 12.20 DEUTSCHIjANDSENDER 1571 M. 7.80 Gevar, ooncert. 8.20 Declamatie. 8.30 Orkest. <9.20 9.35 Duitschlandecho). 10.50 Cembalo. 11.20 Muziekfeest 12.20 Nachtconoert. Groen". 9.30 Vervolg concert. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Pianovoordracsht -en gram.muzlek. 10.45 Gymnastiekles. 1T.09 Gram.muzielc ca. 11.5012.00 Schriftlezing. TWEE BOERDERIJEN IN DE ASCH GELEGD Gisternacht is door onbekende oorzaalv brand ontstaan in de boerderij van den landbouwer A. van Dijk aan de Zandberg- i straat te Leende (N.br.). Ondanks een po- I ging om dit te voorkomen, sloeg het vuur, spoedig over naar de nabij gelegen hoeve I van den heer T. Fransen, waarin een op- i slagplaats van oliën en veevoeder gevestigd Beide perceelen brandden tot den grond toe af. De brandweer moest zich beperken tot het nat houden der belendende gebou wen. Het vee kon worden gered. De inboe dels gingen verloren. Alles was verzekerd'* p Met zoo'n paar vroolijke Swift-schoentjes den zomer tegemoetI Ze zitten verrukkelijk en staan zoo charmant. U moet die sportieve Zomerschoentjes van Swift eens passen, 'n Swift-schoentje komt pas goed tot zijn recht, als U het aan den voet ziet. Kijkt U eens hoe beeldig het staat. Heusch, Uw voet lijkt een nummer kleiner! UW VOET LIJKT EEN NUMMER KLEINER Tekst en illustratie van H. KANNEGIETER Doch op een eigenaardige manier zou hij deze (betrekking weer verlaten. Hij kreeg op een keer een telegrafisch be richt, dat 'hij een trein moest laten stop pen om een botsing te voorkomen. Edi son liet dit beridht passeren, zonder het op te nemen. Toen het bericht later goed en wel tot hem doordrong, holde hij wanhopig naar 't dichtstbijzijnde goede- rënstation, waar de treinen meestal even stoppen. Maar hij struikelde en viel in een sloot. En toen was het te laat om nog te waarschuwen. Gelukkig echter waren de machinisten der treinen goed wakker en hadden Rij het gieluk de drei gende ramp te yoorkomen. 44 De jonge Edison was echter schuldig aan een zeer ernstig verzuim. Hij werd geschorst en moest bij den directeur komen. Deze sprak zeer streng en vertel de hem, dat hij er vijf jaar gevangenis straf voor kon krijgen. Juist op dat ogen blik kwamen twee voorname bezoekers binnen, die TTeel onderdanig door den directeur werden begroet. Edison maakte dat hij wegkwam. Enige ogenblkken later sprong hij op de trein, nam daarna een boot. die hem goed en wel aan de oever van het Michigan-meer bracht. 45 Zo kwam hij bij zijn ouders te Port Hu ron. In de strenge winter, die toen volg de van 1863/'6i trok hij weer aller aan dacht. Grote, ijsschotsen hadden de tele graafkabel tusssen Port Huron en Sarnia vernield. Hoe dat te venhelpen? Was er niet een ander middel om zonder kabel telegrammen te verzenden? Edison sprong op een locomotief, gaf met de stoomfluit korte en lange stoten, de morse-tekens weellevende. Aan de an dere zijde van de rivier begreep men die nieuwe taal. Men gaf op dezelfde wijze antwoord en weldra kon men weer be richten wisselen, totdat de kabel was ge maakt

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2