KRUSCHENSALTS R00DE*STER VAN KRANTENJONGEN TOT UITVINDER DINSDAG 17 MEI 1938 EERSTE BLAD PAG. a Z24& VERZEKERING MaaUcAapfUf - SMCL Buitenland BERLIJN WORDT GEMODERNISEERD Wat gaat er gebeuren met de „Siegessaule" (Van onzen Duitschen correspondent) Het is peen geheim meer, dat de hoofdstad van het Derde Rijk, gezien uit het oogpunt yan den stedenbouw, in menig opzicht niet overeenstemt met de grootte van den staat. In bevoegde kringen schijnt men te besef fen, dat Berlijn op den duur niet in dezen toestand mag worden gelaten. Hetzelfde voelt de vreemdeling, die de verschillende andere hoofdsteden van Europa heeft be zocht, want hij erkent op den eersten blik het verschil tusschen organisatorisch ge groeide politieke centrales en een stad. welke zich binnen een eeuw tijds heeft ontwik keld tot een der grootste steden van Europa. Meerdere malen hebben Hitier, Goering, Goebbels en anderen de groote plannen aan geduid, welke men inzake de vernieuwing van Berlijn heeft en sedert prof. Speer, die door Hitler is benoemd tot „Generalbauin- spektor". de leiding in handen heeft, wordt er inderdaad in alle deden van Groot-Ber- lijn hard gewerkt. Heele blokken huizen worden tegen den grond gehaald en de buitenlandschc bezoeker, die hierop niet is voorbereid, staat bij den eersten aanblik .verbaasd over zooveel ondernemingsgeest. De geschiedenis van Berlijn zoo vertelt men hem is tevens de geschiedenis van don nationaal-socialistischen eenheidsstaat. Het is nu eenmaal de tragiek van ons volk, dat het pas eenige eeuwen later dan andere volken tot een "sterken nationalen staat groeide. Maar nu het eenmaal zoover is ge komen. moet Berlijn ook dienovereenkom stig gemoderniseerd worden. En daar is men druk mee bezig! Pleinen on straten worden aangelegd, ge bouwen verrijzen uit den grond, die door hun grootte en breedte en architectonische schoonheid getuigenis moeten afleggen van de algemeenc herleving sedert de „nationale revolutie" van vijf jaar geleden. En waar men niet reeds met den arbeid begonnen is, daar worden de plannen gesmeed en zal men weldra beginnen. Dat werden wij ge waar tijdens de terugkeer van Hitier uit Italië. Toen wij, onderweg naar den Lchrter Bahnhof het Koningsplein passeerden, vroeg men ons: „Weet u al, dat de „Siegessau'.e binnenkort verplaatst zal worden naar den Grossen Stern?" Op zichzelf vonden wij dat zoo belangrijk niet, want deze zegezuil heeft nooit onze bewondering genoten, maar wie de bevolking van Berlijn wat langer kent, die weet, dat zij nu eenmaal hecht aan be paalde standbeelden, die volgens haar hun Vaste plaats moeten behouden! Wij herinneren in verband hiermee aam 9o opschudding, welke het weghalen van de corpulente Berolina tijdens de verbc-u- wingvan den Alexanderplatz teweeg bracht! Aan de ingezonden stukken, welke maan den achtereen in de Berlijnsche bladen ver schenen, totdat men er eindelijk toe over ging. om dit waarlijk niet fraaie standbeeld dan toch maar- weer een plaats te geven op den gemoderniseerden Alex! De „zegezuil" Al net eender gaat het thans met de zege zuil, het monument, dat, sedert onheug- lijken tijd op den Königsplatz, ongeveer halverwege tusschen den vroegeren en den tcgenwoordigen Rijksdag zijn plaats heeft gevonden. Wie kan zich dit groote plein voorstellen zonder den vergulden zweven- den engel, niet zonder levensgevaar jong- leerend op een breeden zuil, die men van binnen kan bestijgen, om. vaivf het plat form een blik te werpen op het oude cen trum der stad! Reeds in 1S64 wilde men deze blijvende herinnering aan den Deenschen oorlog ge reed hebben en professor Strack, de ontwer per, had aan den Koning van Pruisen ver schillende plannen ter goedkeuring voorge legd. Op 18 April 1865 werd de eerste steen gelegd, maar de gespannen politieke situa tie verhinderde de verdere uitwerking. Ten slotte werd in 1867 'n ander ontwerp inge diend en dat gaf de zegezuil ongeveer zoo, als wij die thans kennen. Jaren achtereen was dit monument het meest bezochte van Berlijn, want elke be zoeker voelde zich verplicht, om het te te- wonderen, te beklauteren en vanaf het form de stad te bekijken. En nog in de allerlaatsten tijd kwamen er dagelijks rond duizend personen, die voor de officieele sluiting nog even wilden vaststellen, wat men thans van hieruit nog kan zien, den Tiergarten, den ouden en den nieuwen Rijks dag, en natuurlijk werd men zoodoende ge waar, dat er tegenwoordig heel wat hoogere gebouwen en monumenten zijn, maar niette min zal oolc deze zegezuil straks op zijn nieuwe plaats in het westen der stad nog wel bekijks vinden! Omtrent de toekomstplannen voor het Koningsplein vertelde Speer ons het volgen de: „Dit plein zal een radicale wijziging ondergaan. Nu Tempelhof als luchthaven wordt uitgebreid en ook de Lustgarten niet aan de door ons gestelde eisclven blijkt te voldoen, zal dit plein in het vervolg 't ter rein worden voor politieke betoogingen van groot formaat, van demonstraties, zooals die bijvoorbeeld op 1 Mei plaats vinden. Het wordt dus een „Kundgebungsstatte" voor 't werkende Berlijn, waar rond een millioen mannen en vrouwen een goede plaats zul len vinden voor massa-betoogingen. „Ook de Tiergarten zal uitbreiding onder gaan en de beide oevers van de Spree, welke thans nog als opslagplaats doe# ver schillende stations voor bagage worden be nut, zullen zoodra de oude stations tegen den grond gehaald kunnen worden, in bi-eed plantsoen worden herschapen. „Het hoogtepunt op het Koningsplein wordt een enorme foal. cfie bestemd is voor de officieele samenkomsten der NSDAP, een bouwwerk, dat de trots zal zijn van het herboren oude centrum. Begin Juli wordt rret een en ander begonnen, een terrein, dat zich uitstrekt van de Roonstraat tot aan de Boltkobrug. in totaal 1.600.000 M2. Op 1 April 1910 denken we met een en ander ge reed te komen, maar tegen dien tijd zullen er weer allerlei andere plannen gesmeed worden, want dit bete.el'ant pas het begin van de verfraaiing van Berlijn, een werk, {lat zich over ye]e jaren zal uitstrekken! De Japansch'Chineesche oorlog De strijd om den Loenghai-spoorweg Nadert thans de beslissing? Nadat reeds eerder losse voorhoede troepen van de ten Noorden en ten Zuiden van den Loenghai-spoorweg opereerende Japansche legers met elkander in verbinding waren getre den, hebben zich Maandag ook grootere Japansche troepen-eenheden van beide armeeën bij het spoorwegstation Tan- Sjan met elkaar vereenigd. Het station Tan-Sjan werd door de Nippon-troepen bezet. Beide legergroepen maakten daarop front naar het Oosten en ruk ken op het oogenblilc op naar Hsu- Tsjau, dat nog slechts zeventig kilo meter van deze aanvalscolonne ver wijderd ligt. Ook van de andere frontsectoren aan den Loenghai-spoorweg wordt een drukke of fensieve actie van de Japanners gemeld. In bevoegde kringen te Tokio verklaart men, dat de val van Hsu-Tsjau niet lang meer kan uitblijven. Men voegt hier even wel aan toe, dat dit geenszins zal beteeke- nen, dat de Japanners hun operaties zul len staken. Japan zal de vijandelijkheden voortzetten, tot het verzet van de Chinee- zen definitief gebroken is. Chineezen ontkennen de nederlaag Door de Chineezen worden alle Japansche berichten over een doorbraak van de Chi- neesche linies ten westen van Hsu-Tsjau de insluiting van Chineesche troepen bij Hsu-Tsjau sterk overdreven genoemd. Het zou hier gaan om kleine wapenfeiten van op zich zelf onbelangrijke afdeelingen. Vrijdag reeds, zoo wordt van Chineesche zijde verklaard, is een Japansche afdeeling uit het noorden bij Tan-Sjan aan den Loenghai-spoorweg aangekomen. Een an dere afdeeling heeft Zondag getracht Tan- Sjan van het zuiden uit te bereiken, doch twintig kilometer ten zuiden van. deze stad zou zij door de Chineezen in een hinder laag gelokt zijn. Maandagmorgen is een derde Japansche afdeeling ter sterkte van vijf-en-twintig-honderd man eveneens uit het zuiden naar Tan-Sjan opgerukt, doch deze zou op zeventig kilometer van Tan- Sjan zijn tegengehouden. Intusschen is. zooals bekend, van Japansche zijde gemeld dat de Nippon-troepen Maandag Tan-Sjan hebben bezet. Dat de toestand er voor de Chineezen in geen geval rooskleurig uitziet kan worden opgemaakt uit de volgende laconieke mede- deeling, welke heden van Chineesche zijde werd verstrekt: „Hoewel men hier van meening is, dat Hsu-Tsjau nog geen ge vaar loopt, gelooft men toch, dat de Chi neesche legerleiding misschien de voorkeur eraan zal geven, de stad op te geven en de troepen in te schakelen in het westelijk front. Men gelooft, dat dit terugtrekken kan geschieden zonder veel verliezen." Spaak voor de Belgische Kamer Het kabinet-S p a a k zal heden voor de Belgische Kamer verschijnen, voor het af leggen van de regeeringsverklaring. Men verwacht dat deze vrij kort zal zijn, en zich zal bezig houden met het opsommen van de bezuinigings- en belastingvoorstellen, die noodig geacht worden om het evenwicht van de rijksbegrooting te herspellen. Tevens zullen maatregelen tot verbetering van de binnenlandsche economische structuur in hst vooruitzicht worden gesteld. De richtsnoe ren van de buiten'andsche politiek blijven ongewijzigd. Wat de Vlaamsche kwestie be treft, verwacht men de aankondiging van een krachtdadige poging tot oplossing van deze kwestie. Het gerucht, als zou de nieuwe regeering er aan denken om financieele volmachten tc verzoeken, wordt beslist tegengesproken. De modernisatie der Fransche luchtmacht Bestellingen in Amerika Het Fransche ministerie van luchtvaart heeft meegedeeld, dat de hoogste Fransche luahtvaartraad goedkeuring heeft gehecht aan een plan tot modernisatie en uitbreiding van de luchtmacht. Er zijn vliegtuigcon- struoteurs opgeroepen en besloten is hon derd toesta'.len te bestellen bij de Ameri- kaansche industrie als eerste tranche van het program. Wanneer de industrie de toestellen levert, waarvoor is ingeschreven voor de tweede tranche, bestaat niet het voornemen de toekomst dergelijke bestellingen in het buitenland te doen. Een gewapende samenzwering in Syrië De Syrische politie heeft te Beiroet een geheime gewapende politieke organisatie ontdekt, welker doel zou zijn de afschaffing het parlementaire stelsel in zijn huidi- vorm. Bij huiszoekingen zou een groote hoeveelheid wapens en bommen gevonden zijn. Tot nu toe zijn ongeveer 40 personen gearresteerd. Hierbij kwam het tot schiet partijen. De politie bevindt zich in alarmtoestand, doch tot nu toe is het in het land rustig ge bleven. De Spaansche burgeroorlog De Paus erkent Franco de facto De Paus heeft bij de regeering Aan Fran- o een nuntius benoemd, waardoor hij de facto de rechtsclie regeering van Spanje heeft erkend. Nieuwe republikeinsche commandant Generaal M i a j a heeft kolonel C a s a 1 a benoemd tot commandant van het centrale republikeinsche leger, waarover Miaja tot dusver zelf het bevel heeft gevoerd. De strijd in Castellon Het hoofdkwartier van Franco deelt mede. dat de rechtsche troepen aan het front van Castellon blijven oprukken en 'Verscheiden hoogten ten Noorden en Zuiden van den weg naar Villafranca del Cid bezet hebben. Ook in den sector-Teruel duurde de opmarsch voort. Hier werden stellingen bij Silverio, Mas de Pennaroyal, La Umberia en GaJlo genomen. In den sector-Gud'ar werden eenige dor pen veroverd; twee stukken antitankgeschut en een aanzienlijke hoeveelheid artillerie- projectielen vielen den rechtschen in handen handen. Mutaties in de Britsche regeering Ormsby Gore en Swinton afgetreden Lord Swinton, de Engelsche minister van luchtvaart en Ormsby Gore, die onlangs den titel erfde van lord Harlech zijn afgetreden. Laatstgenoemde beheerde de portefeuille van koloniën. In verband met deze beide demissies hebben de volgen de verschuivingen p'.aats gehad: Stanley wordt minister voor de dominions; Mal colm Macdonald minister van koloniën i Kingsley Wood minister van luchtvaart. Verder is C o 1 v i 11 e benoemd tot staats secretaris voor Schotland; Walter Elliot tot minister van gezondheid; Wallace tot financieel secretaris van de schatkist. Voorts zijn a's parlementaire ondersecre tarissen benoemd Muidhead voor Indië en Birma; Balfour voor luchtvaart en Cross voor het ministerie van handel. De Engelsch-Mexicaansche breuk Vragen in het Lagerhuis In het Engelsche Lagerhuis heeft Butler naar aanleiding van een vraag betreffend»» de verbreking der diplomatieke betrekkin gen door Mexico verklaard, dat de Britsche regeering slechts haar verrassing en leed wezen tot uiting kon brengen. Hij kon niet voorspellen welke nieuwe maatregelen zou den worden gnomen, doch de Britsche reg°«- ring zou aal het mogelijke blij-ven doen om de aanzienlijke Britsche belangen in Mexico te beschermen. Op de vraag of het niet in strijd was met het diplomatieke gebruik, de aandacht te vestigen op de binnenlandsche positie, ant woordde Butler, dat de Britsche regeering het in verband met de verplichtingen der Mexicaansche regeering van groot gewicht had geacht, haar aandacht zoowel op de binnenlandsche als op de buitenlandsche schulden te vestigen* Maak 'n spoedig einde aan die kwellende rheumatische pijnen. De zes minerale zouten In Kruschen Salts sporen Uw Ingewanden, lever en nieren aan tot krach tiger werking, waardoor Uw bloed gezuiverd wordt en de oorzaak van Uw rheumatische pijn wordt weggenomen. De pijnen zullen spoedig atnemen 'om tenslotte geheel te verdwijnen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR l CENT PER DAG Brand verwoest Amerikaansch hotel Vijf verdiepingen in lichterlaaie Reeds 25 lijken uit de puinhoopen geborgen In het vjjf verdiepingen hooge sta tionshotel van Atlanta, in den Ameri- kaanschen staat Georgië, is in den nacht een brand uitgebroken, welke door een hevigen wind aangewakkerd werd. Het vuur ontstond in het souster- rain. Er was een lift in het gebouw en de liftkoker heeft gemaakt, dat door de luchtstroom daarin de vlammen als het ware werden omhoog gezogen. Spoedig stonden alle verdiepingen in lichterlaaie. Het brandalarm werd gegeven door een passeerenden spoorwegarbeider, die het vuur door een belendend café naar buiten zag dringen. Het bleek toen reeds in die mate do overhand te hebben gekregen, dat de ver bindingen tusschen de versohillende hotels waren verbroken; van hulpverleening kon geen sprake meer zijn. Toen de brandweer arriveerde geleek het hotel, volgens de ver klaringen van deskundigen, op een gewel dige oliefakkel. Geheele plafonds vielen naar omlaag en bedolven de ongelukkigen, die opgesloten door het vuur, zich slechts zou den hebben kunnen redden door een sprong naar buiten van zeer groote hoogte. Enkelen moeten inderdaad op deze manier hun leven hebben kunen redden, dank zij het spring- eil van de reddingsploeg. De slachtoffers werden vrijwel allen ge- 'onden in nachtkleeding, daar zij in den slaap verrast zijn, velen ook vond men dood op straat liggen, zij waren omgekomen bij een poging, zich door een sprong uit he* venster te redden. De pogingen, om uit de puinhoopen van het ingestorte gebouw nog slachtoffers le vend te voorschijn te halen, zijn alle gefaaid. Men schat het aantal personen, dat zich m het hotel heeft bevonden tijdens de ramp op 60—75. Men heeft reeds 25 lijken gebor gen, waarvan sommige zoo waren ver minkt, dat men ze nimmer zal kunnen iden tificeeren. Tragedie op Amerikaansch schip Te Londen is uit Bailtimore aangekomen het Amerikaansche s.s. „City of Norfolk" aan boord waarvan zich Zaterdagavond, toen het schip het Kanaal binnenvoer, een tra gisch incident heeft voorgedaan. Eén der leden van de bemanning viel één van zijn kameraden aan, die aan de bekomen verwondingen bezweek. De aan aanvaller sprong overboord en drie man, die een boot hadden uitgezet om hem te redden, verdron ken als gevolg van het feit, dat de zee tamelijk ruw was. Nog vol-op terreur in Palestina In Palestina hebben zware botsingen plaats gehad tusschen de politie en de terroristen, waarben in het geheel 24 dooden vielen. Het politie-rapport maakt bovendien nog mel ding van de volgende daden van terreur: Een Arabisch politieman en een Arabier ten Zuiden van Hebron werden door Arabi sche activisten gedood. Zeventien verschil lende schietpartijen hadden plaats in de om geving van Jenin, Tiberias, Nazareth, Safed, Haifa, Hebron en Jaffa. De telefoondraden werden doorgesneden op vijf verschillende plaatsen. Negentien telefoonpalen werden doorgezaagd. Een brug werd bij Akko opge blazen. Bij Nabloes werden straatwalsen en bouwmateriaal in brand gestoken. Bij Tulkarem werden in fruitplantages de hoo rnen afgezaagd. Bij Beisan is de pijpleiding beschadigd en de uitvloeiende olie in brand gestoken Studenten-gevechten in Mexico In de stad Mexico hebben rond het uni versiteitsgebouw ernstige incidenten plaats gehad. Studenten, die den rector vijandig gezind waren, hebben bij verrassing het cen trale gebouw van de hoogeschool bezet, als ook de lokalen van de faculteiten der rech ten, medicijnen en economie. Dit gebeurde in den nacht van Zondag op Maandag. Gis termorgen hebben studenten, die op de hand van den rector waren, met hulp van de po litie alle gebouwen weer teruggenomen met uitzondering van de lokalen der economische faculteit, om het bezit waarvan zich ware veldslagen hebben afgespeeld. Er werd ge- schorten en men telt vele gewonden. Brand op de oude slagvelden Opnieuw ontploffen er granaten Naar uit Verdun .(Frankrijk) wordit ge meld, is na een droogte-periode van drie maanden brand uitgebroken in het bosch van Argonne, in de nabijheid van de oude slagvelden uit den wereldoorlog. Tijdens de groote hitte zijn honderden in den bodem begraven granaten en patronen ontploft. Vijfhonderd soldaten uit het garni zoen van Verdun hielpen mede aan het ge vaarlijke blussschingswerk en wisten ten slotte het vuur te bedwingen Millioenen zwervers in Amerika Op zoek naar werk De Vereenigde Staten zijn een nieuw pro bleem rijker geworden, het probleem va talloozen, die rondtrekken van den e staat naar den anderen om te probeeren daar werk en brood te vinden. Er zijn nu reeds twee millioen menschen, die aldus aan het zwerven zijn gegaan. Er ligt hier een nieuwe taak voor de Ker ken, n.l. de organisatie van een voorzorg- dienst voor deze noodlijdende staatsburgers, die iederen ethischen en godsdienstigen band verliezen. De stroom van werklooze zwervers richt zich vooral naar Californië, waar de regee ring voor hen reeds drie groote kampen heeft moeten inrichten. De geestelijke verzorging van deze zwer vers is toevertrouwd aan de verschillende Kerken. Het binnenlandsche verhuizings- probleem wordt nu in de kerkelijke kringer der Vereenigde Staten beschouwd als eei van de dringens'e problevien. waarvoor een oplossing gevonden moet worden. Het gaat hier om een kwaad te keeren, waaraan ver scheiden komende generaties geestelijk ten [onder zouden gaan, GEMENGD NIEUWS Geheime zender opgespoord Den laatsten tijd werden in Twente (gere geld op Zondagmorgen en -middag uitzen dingen gehouden door een geheimen radio zender, welke zich aankondigde ails „Het volle profijt". Het is de politie te Enschede Zondagmid dag gelukt dezen zender, terwijl juist een uitzenoing gehouden werd, te ontdekken in een woning in de Galvanistraat. De eigenaar bleek de negentien-jarige van S., uit Glanerbrug te zijn. Het toestel, dat door hem zelf was vervaardigd, was uitste kend voor uitzendingen geschikt. Elke Zon dag werd op een andere plaats uitgezonden Vlam sloeg In de pan Meisje aan brandwonden overleden Toen de dertien-jarige dochter van den landbouwer F. de Crom te O e r 1 e aan het spek bakken was, geraakten plotseling haar kleeren in brand, waarschijnlijk doordat de vlam in de pan sloeg. De vader, die alleen met het meisje thuis was, kwam op het hulpgeroep toesnellen en trok haar de bran dende kleeren van het lichaam. Het meisje had echter al zulke hevige brandwonden op- geloopen, dat het eenige uren later overle- De dokters Raymakers en Broos waren spoedig aanwezig, doch geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Zoon schiet op zijn vader Slachtoffer ernstig gewond Gistermiddag omstreeks drie uur heeft te Geldrop de 22-jarige A. Sch. bij een huiselijken twist van zeer korten af stand een 6chot hagel gelost op zijn 63- jarigen vader H. M. Sch., waardoor deze in den buik werd getroffen. De geneesheer Koch uit Geldrop ver leende het slachtoffer de eerste hulp en liet hem overbrengen naar 't St. Annar Ziekenhuis te Geldrop. De toestand van het slachtoffer is naar omstandigheden redelijk wel. De dader is onmiddellijk na het schot ge vlucht, doch heeft zich in den middag bij de politie te Eindhoven gemeld, waarna hij naar Geldrop werd teruggebracht en aan de gemeente-jiolitie aldaar werd overgegeven. De politie heeft het geweer, waarmede 't schot is gelost, in beslag genomen. Wat de aanleiding tot de twist is geweest is nog niet bekend'. De vader woonde alleen met zijn zoon in de Geulstraat te Geldrop. Belastinggebouw van Waalwijk in vlammen Drie archiefkamers uitgebrand Gistermiddag om drie uur is, waar schijnlijk door kortsluiting, brand ont staan in het kantoorgebouw der directe belastingen en accijnzen te Waal wijk. Onmiddellijk na het uitbreken van den brand ging men ertoe over de waardevolle bescheiden in veiligheid te brengen. Hier voor riep men de hulp in van scholieren van de tegenover het gebouw liggende Rijksvak school voor schoenmakers en leerlooiers, waarheen de administratie werd overge bracht. De br^nd bereidde zich snel uit en woedde hoofdzakelijk in de drie archiefkamers in 't bovenste gedeelte van het gebouw, welke kort geleden vernieuwd waren. De plaatse lij'ke brandweer bestreed het vuur en slaag de er na anderhalf uur in den brand mees ter te worden. De drie archiefkamers zijn geheel uitgebrand. De kantoorlokalen van de inspectie, wel als die van den ontvanger der directe belastingen, kregen veel waterschade, ter- •ijl de lokalen van de registratie en het zegelrecht lichte watersohade opliepen. Het spoorwegongeluk te Ede Beide sporen vrij In den loop van gisteravond heeft men te Ede het spoor ArnhemUtrecht, dat door de treinbotsing van Zondagavond was versperd, vrij gekregen. De ontspoorde trein deel en zijn naast het spoor geplaatst. In den loop van den nacht hoopt men dez». treindeelen op onderstellen, welke men uit Haarlem heeft laten komen, te plaatsen en op een zijspoor te rangeeren. De electrische leidinig is, hoewel er met man en macht wordt gewerkt, nog niet gereed. Dit vindt mede zijn oorzaak in de beschadiging van ondergrondsche verbindingen, welke moeilijk kan wor den opgespoord. Derhalve ziullen ook vandaag nog speciale Dieseltreinen den dienst tusschen Arnhem en Ede, waar men in of uit de electrisohe treinen over* stapt, onderhouden. Reeds in den loop van gisteravond is 'de ertraging van ongeveer drie kwartier aan zienlijk teruggebracht, toen 't tweede spoor weer open was en in gebruik werd genomen. Alhoewel het overstappen te Ede meer tijd zal vorderen, dan de dienstregeling toelaat, hoopte men vandaag toch den dienst vrijwel normaal uit te voeren. In het Philipspark te Santpoort brand uitgebroken in een dubbele villa aan de Danielslaan. De brand werd veroorzaakt door een explosie in een gasgeyser. Van de villa, welke door een rieten dak gedekt was, zijn de bovenverdiepingen door het vuur verwoest. Verder werd veel waterschade aangericht. Een van de bewoners der villa, een lid van de familie S. A n d e 1 a, had in de badkamer den geyser aangestoken. Waarschijnlijk door te veel gas sloeg de vlam door de afvoerpijp en stak het dak in brand. De slag, welke de exploisie veroorzaakte, werd ook gehoord door den buurman van ae familie Andela, den componist, den heer Harken! Spitten! Spuitenl Snoeien/ Zorgen dat de rozen bloeien! Bukken, kruipen, her en der. Heusch: je rug kan er van lusten... Daarom af en toe eens rusten Bij 't genot van Roode Sterl NIEMEIJER'S 6, 10, 13 ct. per half ons. K eldzaam zacht en licht in de pijp. Henk Badings. Deze ziende dat het dak in lichterlaaie stond waarschuwde de brandweer. Deze bestreed liet vuur met vier stralen. Omwonenden brachten het huisraad n beide woningen naar buiten. De heer 3ac:ngs bracht zelf enkele kostbare muziek- inst umenten in veiligheid. Een aantal van zijn composities hebben echter ernstig ge- e-Jen door het water. De bndktmer en de zolderverdieping wer den geheel door het vuur vernield. De beido families zijn verzekerd. Waschdag en dwaasheid Steemvijk heeft nu sedert enkele weken een garnizoen. Dat brengt geschiedkundige gebeurtenis sen mee, schrijft „Fricsoh Dagblad": Des Vrijdags, 's morgens to 7.59 is een sectie aanwezig op het station te Steen- wijk- De reis gaat naar Zwolle. Twee sergeants zorgen voor de goedo orde- Aankomst te Zwolle 8.39. Doel van de reis? De mannen moeten onder de doudhe. En in Steenwijk is zulk een hulpmiddel voor de reiniging des liohaams niet to vinden- Te Meppel blijkbaar ook niet. De dichstbijzijnde douche is Zwolle- Tegen twaalven was men weer in Steen wijk terug. Daarmee was een morgen „dienst" voor- iij. Een goede lijn. Een prachtig staal van organisatie. Vermoedelijk zal nu elke week zulk eeni reis naar Zwolle worden gemaakt. Naar ik meen, is in Leeuwarden ook een douche. Zou de Friesche hoofdstad niet een deel van de klandizie kunnen' krijgen? Het is maar wiednig verder dan Zwolle- Je zou er óók net een morgen mee zoek kunnen brengen. Wij geven het in overweging, Jongen doodgereden Gieteravond is in de Kloosterstraat to Simpelveld 'n ernstig ongeluk voorge- vallen. Toen de chauffeur van het Heerlen-' sche filiaal van de Amstelbrouwerij zijrx wagen achteruitzette, reeds hij den elf-jari-1 J"J gen Theo Broekman, die op zijn fiets nader- oe, aan. De jongen geraakte onder het ach- terwiel. Aanvankelijk lieten zijn venvondin-'W gen zich niet ernstig aanzien, doch niet lang nadat het slachtoffer in het SL Josephs-zie- kenhuis te Heerlen was opgenomen, trad de dood in. M K( tii Terwijl mej. H. v. Dongen uit Vrij-']® h o e v e-C a p e 11 e aan de Berkhaag te Sprang per fiets de boerderij van den landbouwer Adr. de B. passeerde, kwam plotseling een paard van het erf gehold en P' liep tegen Mej. v. D. op, waardoor zij van haar fiets werd geslingerd. Met een diepe hoofdwond en bloedend uit mond en neual werd zij opgenomen. Dr. W. was spoedig aanwezig, die een zware hersenschudding P® en schedelbasis-fractuur constateerde. Later z~ is zij per auto naar, de ouderlijke woning vervoerd. Haar toestand is zorgelijk. fen Tekst en illustratie van H. KANNEGIETER 40 Daar gingen weer de luchtkasteelen van „Al". Maar heel onverwacht zou hij de telegraaf en zijn werking nader leren kennen. De rrein, waarmee hij elke naar Port Huron ging om zijn kranten te halen, stopt enige tijd te Mount Cle mens. Meu den stationschef had hij al lang vriendschap gesloten- Op een och tend in Augustus 1862 zag Edison hoe het zoontje van den stationschef, een kind van 2V2 jaar, alleen op de spoor rails speelde, toen er een losgeraakte rangeerwagen op het kind afreed. Edison zag het gevaar, greep het kind met gevaar van eigen leven, doch bei den, hij en het kind, kwamen er met 1 enige schrammen. afs Uit denkbaarheid daarvoor leerde Mackenzie hem de be handeling van de telegraafdienst en ook iets van de electriciteit- 41 Als telegrafist was Edison pas in zijn element. Vroeger jaren was de telegraaf een instelling van gewone mensen, niet van het rijk, zoals tegenwoordig. Zo gebeurde het, dat Edison zelf een tele graafkantoor begon in een goudsmids winkel, waar ook boeken en kranten werden verkocht. Maar hij was een won derlijk winkelier- Kwam er kmand om een telegram te verzenden, dan zat Edison soms aan de overkant bij den horlogemaker en was bezig horloges te repareeren,, Of hij zat op zolder ea jvas. aan zijn scheikundige proeven bezig. Hij zag alles en onderzocht graag 1 en haalde alles door elkaar. 42 Hij maakte zich te Port Huron zeer ver dienstelijk door allerlei kleine verbet* L ringen- Vooral door een verbetering der j spoorlijn tussen Port Huron en Sarnia f Maar ook in deze plaats bleef hij niel lang. Zijn hoogste wens was: telegra- j fist te worden aan de Grote Spoorweï Maatschappij. Werkelijk kreeg hij een I aanstelling als nachtbelegrafist in Strat- j ford in Canada. Dit was in het jaar 1863- Hij was toen 16 jaar*

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2