SCHUDT UW LEVER WAKKER MAANDAG 16 MEI 1938 EERSTE BEAD PAG. a Buitenland Mussolini spreekt te Genua Stresa is dood en begraven' In geval van oorlog vormen de totalitaire staten één blok Mussolini heeft Zaterdag een bezoek aan Genua gebracht en aldaar een groote politieke rede gehouden, waarin hij allereerst de kwestie van den Anschluss heeft aangesneden. Op den llden Maart, zoo zeide Musso lini, bevond Italië zich andermaal voor een tweesprong, die een beslissing noodzakelijk maakte, welke oorlog of vrede, d.w.z. het lot van Europa be- heerschte. De vijanden van Italië en de anti fascisten hadden een botsing tusschen de totalitaire staten gewenscht en bij gevolg ook complicaties, zonder zelfs een oorlog uit te sluiten. Het was echter geen noodzaak, doch onze wil, die onze vriendschappelijke houding dicteerde en alles wat sinds dien gebeurd is, bewijst, dat zij werd ingegeven door wijsheid. Al dengenen aan gene zijde van de ber gen, die ons met een geenszins onschul- dise melancholie herinneren aan hetgeen wij in 1934 gedaan hebben, antwoor den wij eens te meer ten overstaan van u en van het geheele Italiaanscho volk, dat naar ons luistert, dat er van toen af tot Maart 1938 heel wat water onder de brug gen van de Tiber, Donau, Spree, Theems en ook van de Seine is heengevloeid. En terwijl dit water stormachtig bruiste, wer den sancties toegepast tegen Italië, dat in beslag genomen werd door een bloedige en giganteske krachtsinspanning, sancties, welke wij nog niet vergeten zijn. Intusschen was alles wat op politiek en diplomatiek gebied werd samengevat in het woord Stresa dood en begraven en voorzoover het ons betreft, zal het nooit meer verrijzen. Italië kon zich overigens ook niet de waarlijk buitensporige luxe veroorloven, om regelmatig om de vier jaar te mobili- seeren, teneinde den fatalen afloop van een nationale revolutie (in Oostenrijk n.l., Red.) te verhindoren. Het fascistische Italië kon zich niet voor onbepaalden tijd belasten met de gehate en nuttelooze taak van het oude Oostenrijk- van de Habsburgers en Metternich, zich te .verzetten tegen de beweging der naties naar eenheid. Onze loyale vriendschap met Duitsch- land heeft ons ingegeven, zóó te handelen. Thans staan twee werelden, de Germaan- sche en de Romeinsche, met elkaar in middellijk contact. De samenwerking de beide revoluties kan niet anders dan vruchtbaar zijn. Dit is de beteekenis van de ontvangst, welke het Italiaansche volk aan den Duitschen rijkskanselier heeft be reid. De woorden in den avond van 7 Mei gesproken in het Palazzo Venezia zijn met oen welbewuste geestdrift door beide vol ken ontvangen. Zij vertegenwoordigen geen diplomatieke of politieke verklaringen, maar zij zijn iets plechtigs en blijvends m de geschiedenis. De as, waarin wij trouw aullen blijven, zal ons niet beletten, een politiek van over leg te volgen met allen, die zulks wen- schen, zooals wij verleden jaar Maart ge toond hebben, toen wij het vergelijk sloten met Joego Slavië en, aldus doende, vrede schiepen aan de oevers van de Adriatische Zee, De overeenkomst met Engeland In dien zin hebben wij ook de overeen komsten met Groot-Brittawnigesloten. In de wrijving, welke de betrekkingen tus schen onze beide landen in gevaar bracht, was veel vooroordeel en onwetendheid den juisten zin des woords. Voor vele vre delingen is Italië een land, slecht uitgebee'cl door een middelmatige folkloristische litte ratuur. Het wordt tijd, dat men dit volk leert kennen, dat sinds twintig jaa» geweldi. blijken van energie gaf, welke hun toppunt vonden in de verovering van het Imperium. De laatste rede van den Engelschen pie mier is een poging geweest, om te komen tot gemeenschappelijke banden en in al zijn majesteit en in al zijn kracht dit Italië van het fascisme en de revolutie der zwarthem- den te erkennen. De overeenkomst van Londen en Rome is een overeenkomst van twee rijken, welke zich uitstrekt van de Middellandsche Zee over de Roode Zee tot aan den Indischen Oceaan. Daar wij deze overeenkomst stipt willen eerbiedigen en verwachten, dat de leiders van Groot-Brittannië dat eveneens zullen doen, mag men verwachten, dat deze over eenkomst van duurzamen aard zal zijn. De instemming, waarmede zij in de gehea.e erel'd werd ontvanen, toont haar waar achtige historische beteekenis. De besprekingen met Frankrijk Gij zult mij veroorloven, terughou dend te zijn ten aanzien van de bespre kingen met Frankrijk, wijl deze nog aan den gang zijn. Ik weet niet, of zij tot een goed einde zullen worden gebracht, want ten aanzien van een uiterst actueele kwestie als de burgeroorlog in Spanje, staan wij aan verschillende kanten van de barricade. De Fransohen wenschen de overwinning van Barcelona; wij daarentegen wenschen en willen de overwinning van Franco. Na te hebben verklaard, dat hetgeen Italië de laatste jaren volbracht heeft, •nog slechts een etappe is, omdat men in dien strijd der naties en continenten niet kan blijven stilstaan op straffe van ten ondier te gaan, kondigde Mussolini met -name aan dat de strijd om de autarkie met kracht zal worden voort- Fa. H. J. Phaff Winschoten TIRION CARLIER LINNENWEVERIJ NUENEN STATION Telefoon No. 3 Uitsluitend levering rechtstreeks aan particulieren. Vervolgens zeide hij: „De richtsnoeren van onze politiek zijn duidelijk. Wij willen den vrede met iedereen en ik kan u verzekeren, dat het nationaal-60cialistische Duitschland met dezelfde geestkracht den Europeeschen vrede wil. Maar om veilig te zijn, dient de vrede ge wapend te zijn. Daarom heb ik gewild, dat de vloot zich te Genua zou verzamelen om de Italianen van de meest continentale streken van Italië, Piemont en I/>mbardye te laten zien over welke effectieve kraoht ter ie wij beschikken. Wij willen den vrede, maar wij moeten klaar zijn om hem met al onze kracht te verdedigen. Dat blijkt vooral wanneer men de redevoeringen hoort van over den Ooeaan, e ons stemmen tot nadenken. Misschien mag men het uitgesloten ach ten, dat de zoogenaamde groote democra tieën zich inderdaad voorbereiden op een ideologischen oorlog. Maar het is ia ieder geval goed, dat men we te, dat in dat geval de totalitair taten onmiddellijk een blok uilen vormen en tot het eind oe samen zullen oprukken". Mussolini's rede werd bijna bij eiken tin door geweldig applaus onderbroken. Het Sudeten-Duitsche vraagstuk De invloed van Henleins Engelsche reis Te Praag is men zeer verrast geweest over de Engelsche reis van Konrad Henlein den leider der Sudeten-Duitschers, die in middels naar Tsjechoslowakije is terugge keerd. Men kreeg het nieuws van zijn ver trek eerst te hooren, toen H e n 1 e i n i bijna in Londen was gearriveerd. Wanneer men de reis eendgszins nauw keurig bestudeert, dan komt men allereerst tot de slotsom, aldus Havas, dat Henlein slechts contact heeft gehad met persoonlijk heden, die in de onafhankelijkheid van Tsjechoslowakije een doorslaggevend: belang van Europa zien. Tevens heeft het de aan dacht getrokken, dat de pers van Henlein een zekere matiging aan den dag legt. Zij heeft zelfs commentaren overgenomen uit de Tsjechoslowaaksche bladen, waarin er op gewezen wordt, dat het radicale karakter van de te Karlsbad gestelde eischen bij de publieke opinie in Engeland geen gunstig onthaal heeft gehad. Wellicht mag hieruit afleiden, dat de elementen, welke dienstig kunnen zijn om een lichte ontspan ning teweeg te brengen tusschen de aanban gers van Henlein en de regeering te Praag, onder zekere omstandigheden gecombineerd zouden kunnen worden. Men ziet daarin, zoo meldt Havas verder,zoowel een gevolg van den stap te Berlijn als van de Romein sche reis van Hitier. Ten slotte wijst Havas er op, dat, de re geering te Praag nog in den loop van de week de onderhandelingen met Henlein zal openen; de leider der Sudeten-Duitschers zal in de komende dagen door Hodza ontvan gen worden. DE BRITSCH-MEXICAANSCHE KWESTIE Waarom de betrekkingen verbroken werden Gelijk wij reeds vermeldden, heeft de Mexicaansclie regeering haar "gezant te Londen teruggeroepen, omdat zij ontsticht was door de Britsche aanmaning aan Mexi co, den derden termijn van de „revolutie schuld" af te betalen. Deze vergoeding, door Mexico toegestaan wegens schade, door revolutionaire bewe gingen aan buitenlanders toegebracht, lie- teekende volgens, Mexicaansch standpunt, een welwillendheid en geen volkenrechte lijke verplichting. Niettemin heeft Mexico, gezien het aan dringen der Britsche regeering, haar 371.737 pesos doen toekomen, welk bedrag de op 1 Januari j.l. vervallen annuïteit omvat plus de opgeloopen rente. Vermoedelijk heeft Engeland Mexico om betaling gemaand, omdat Londen zeer ont stemd is over de onteigening van de be zittingen der buitenlandsche petroleum* ondernemingen in Mexico. In verband met deze verscherping der financieele betrek kingen heeft president Cardenas mot oud-Spaansche hooghartigheid besloten, zijn gezant terug te roepen. Hij vindt 't blijk baar niet gentleman-like, dat men hem om de betaling zijner schulden maant. Waar moet Mexico's olie heen? De leider van de genaturaliseerde Mexi- caansche petroleum-industrie, die zich op het oogenblik te Tulsa in Oklahoma be vindt. heeft volgens United Press verklaard dat Mexico zijn petroleum ook aan niet- democratische landen verkoopen zal, wan neer het opschorten van de diplomatieke betrekkingen met Groot-Brittannië er toe leiden mocht, dat Engeland geen olie meer van Mexico afneemt- Tot dusver hebben wij nog geen petroleum verkocht, aldus deze leider, omdat de prijzen, die ons ge boden werden, te laag waren. De productie is tot veertig procent ingekrompen en wij zullen onze petroleum zoo lang vasthouden, totdat wij er redelijke prijzen voor krijgen- Engeland, een der grootste democratische landen, neemt op het oogenblik geen petro leum van ons af, en wanneer in deze situa tie geen wijziging komt, zouden wij ons ge dwongen zien, onze olie te verkoopen aan eiken' staat, die dit product van ons betrek ken wil. Gezien de Britsche houding, zoo verneemt United Press ten slotte nog, zal Mexico geen buitenlandsche opdrachten meer in Groot-Brittannië plaatsen, waarvan de Ame- kaansche industrie profijt zou kunnen trekken, DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Franco boekt nieuwe terreinwinst 1200 K.M.2 in 5 dagen Sinds de nationalisten vijf dagen geleden hun opmarsch in de provincies Teruel en Castellon hervatten, hebben zij een gebied veroverd, dat een oppervlakte heeft van >r dan 1200 K-M.2, met' het gevolg, dat frontlijn, die van Teruel naar de kust loopt, thans totaal gewijzigd is. Zoo werd o.a. de geheele linkeroever van de Alfambra, waar de republikeinen, sinds zij Teruel verloren, tal van versterkingen hadden aangelegd definitief bezet. De witte kolonnes naderen vhans Mosquerela, gelegen op de grens van de provincies Teruel en Castellon, en dwingen hun tegen standers, zich steeds dichter naar de hoofd stad van laatstgenoemde provincie terug te trekken. Uit de verklaringen van de vele republi- keinsche soldaten, die in deze dagen vangen werden genomen, blijkt, dat het linksche legercommando, inziende dat ver dere tegenstand ten N.O. van Teruel nutte loos was, den regeeringstroepen opdracht heeft gegeven, vooral den hoofdweg van Te ruel naar Sagunto te beschermen en de na tionalisten daar zoo lang mogelijk te hou den. Immers indien de witten eenmaal de Mijarcs bereiken (de rivier, die ten Noorden van dezen weg loopt) dan is het lot van Castellon beslist- Inmiddels zetten de witten in alle secto ren van het Oostfront hun offensief voort en weten zij berg na berg op de zich hard nekkig verdedigende tegenstanders te ver- Van de andere fronten komen geen be richten binnen- Slechts wordt uit den sector van Madrid gemeld, dat er volmaakte rust heerecht, ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal In Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zün. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter s Leverpilletjes bij apothekers eD Chili treedt uit den Volkenbond De Chileensche delegatie bij den vol kenbond heeft instructie gekregen, aan den volkenbondsraad mede te deelen, dat Chili, met inachtneming van den bij het statuut voorgeschreven opzeg gingstermijn van twee jaar, uit den Bond zal reden, aangezien de Chileen sche regeering niet voldaan is over de ontvangst, die haar voorstellen in zake de hervorming van den Volkenbond genoten hebben. In een onderhoud met den vertegen woordiger van United Press wees de Raadsvoorzitter, Munters, er op, dat tijdens de onderhandelingen der laatste dagen alles in het werk is gesteld, om Chili voldoening te verschaffen. Aan Chili's voornaamsten wensch kan de Raad evenwel geen gevolg geven, daar een eventueele wijziging van het sta tuut niet bij hem, doch bij de Assem- blée berust. De volkenbondsraadszitting gesloten Resoluties Inzake Zwitserland en China Zaterdagmiddag heeft de Volkenbondsraad te Genève een resolutie aangenomen, waarin o.a. wordt gezegd: De raad neemt acte van het voornemen van Zwitserland, zich op zijn permanente neutraliteit te beroepen om niet meer deel te nemen aan de uitvoering der bepalingen van het Pact betreffende sanc ties en verklar.rt dat het niet zal worden uit- genoodigd, hieraan deel te nemen. Zwitserland heeft zich dus zijn oude strik te neutraliteitspositie weder terugverworven. Tenslotte heeft de Raad, eveneens in een resolutie, zijn vroegere verklaringen van sympathie jegens China in den strijd voor de handhaving van de door den Japanschen inval bedreigde onafhankelijkheid van zijn grondgebied herhaald en in sterker bewoor dingen dan bij vorige gelegenheden de Vol ken bondsstaten uitgenoodigd de verleening van individueele hulp aan China in sympa thieke overweging te nemen. Ofschoon Wellington Koo natuurlijk niet voldaan was, aanvaardde hij de resolutie toch in de hoop, dat thans eindelijk daden op deze sympathie-betuigingen zullen volgen. Vervolgens verklaarde de voorzitter de 101ste zitting van den VolkenJbondsraad go- sloten. De ontrechting der Duitsche Joden Naar aanleiding van de protestnota der Vereenigde Staven tegen de toepassing van de verordening over het aangeven van het vermogen van Joden op Amerikaansche on- onderdanen, seint het D.N.B., dat de in be doelde nota vervatve wijziging naar de be palingen van het Duitsch-Amerikaansche verdrag bepaald wordt, daé de onderdanen van beide staven ten opzichte van de uit oefening van handeil en bedrijf principieel gelijk gesteld zullen worden met de onder danen met het eigen land. „Door de voorschriften van de verorde ning worden buitenlandsche Joden echuer niet in een slechtere positie gebracht dan de Duitsche Joden", aldus het D.N.B-, dat hier nog aan toevoegt, dat „de Amerikaansche opvatting in laatste instantie tot een merk waardig resull'aat zou leiden, dat het ontoe laatbaar zou zijn bij de behandeling van de onderdanen der andere verdragspartij on derscheidingen te maken, welke dan ook, ten aanzien van geslacht, leeftijd, beroeps opleiding of geschiktheid voor een beroep"- De Japansch-Chineesche oorlog IS AMOY THANS JAPANSCH OF CHINEESCH? De strijd om den Loenghai-spoorweg Officieel wordt van Japansche zijde medegedeeld, dat de marinetroepen, die Amoy bezetten, thans ook Taipantsfau dat tegenover het eiland op het vaste land gelegen is, veroverd hebben. Het Chineesche persbureau bericht daaren tegen weer, dat Amoy door Chineesche troepen omsingeld is. In de stad zou groote verwarring heerschen; plun deraars slaan er hun slag. Duizenden inwoners zouden om het leven gekomen zijn. Twintig transportschepen voeren versterkingen aan voor de Japanners. De Chineezen blijven in de heuvels rondom de stad verzet bieden. Verwarde geruchten uit het noorden DE ARRESTATIES IN BRAZILIË STEUNDE HET BUITENLAND DEN OPSTAND? Het onderzoek, dat door de Braziliaansche autoriteiten wordt ingesteld naar de aan stichters en de deelnemers aan don putsch der integralisten, is met grooten ijver voort gezet.. Nog steeds vorden arrestaties verricht. Zoo meldt men, dat thans generaal Pante- leao Pessoa in hechtenis is gen-omen, alsm? de verschillende andere leiders van de .groenhemden". Ook de oud-minister van justitie Vicento a o behoort tot de gearresteerden. De politie heeft een groote hoeveelheid bommen, geweren, dolken en munitie van buitenlandsch fabrikaat gevonden, welke goederen als monsters het land waren inge- oerd. Het onderzoek zal aan het licht moe-< ten brengen, in hoeverre buitenlandsche in vloeden aan den opstand schuldig zijn. Inmiddels heeft de ministerraad besloten, om degenen die verantwoordelijk gesteld zijn voor de revolutionaire beweging, door spoed- rechtbanken te doen berechten. De bladen beschuldigen de Duitsdhers, dat j aan het hoofd van de revolutionaire beweging zouden hebben gestaan en aan de integralisten hulp zouden hebben verleend. n officieel communiqué uit Peking zouden de Japanners thans de Loenghai-spoorlijn op twee plaatsen ver nield hebben, te weten: ten Oosten van Sinantsjan, in de kustprovincie Kiangsoe gelegen, en ten Zuidwesten van Langfeng in Noord-Honan. United Press vernam, dat de Japanners dezen belangrijken spoorweg, waarom maanden achtereen verbitterd ge streden werd, reeds op drie plaatsen zou den hebben afgesneden. Te Sutsjau het knooppunt van de Loenghai-lijn en den spoorweg van Tient sin naar Poekau schijnt een groote Chi neesche troepenmacht er hopeloos voor te staan. Tijdens een bombardement lieten vijftig Japansche vliegtuigen in een tijd van 12 uur 280 brandbommen op het centrum van de stad vallen. Zeven, tot achthonderd bur gers werden gedood of gewond, drie dui zend woningen vernield. Een sterke wind wakkerde de vuurzee aan en maakte de stad tot een hel. Daar de vliegtuigen voort durend boven Sutsjau bleven cirkelen, kon er van het organiseeren van een reddings actie geen sprake zijn. Zeven bommen zijn terechtgekomen op het gebouw van de Ca- nadeesche Jezuietenmissie, waarbij s vluchtelingen gekwetst werden en een kind om het leven kwam. In de arme wij ken werden 500 hutten vernietigd. De Japansche woordvoerder te Shanghai heeft officieus medegedeeld, dat de Chinee zen in wanorde langs den spoorweg in Wes telijke richting terugtrekken. Japansche bommenwerpers nemen de Loenghai-lijn over groote afstanden onder vuur. De Chineezen geven deze Japansche suc cessen niet toe. Zij gaan zelfs zoover, te beweren, dat zij een Japansche colonne, die den spoorweg bijna bereikt had. hebben omsingeld. Zij verklaren, dat reeds vijf honderd Japanners gesneuveld zijn en dat twaalf tanks werden buitgemaakt In het Zuidwesten van Sjansi, aldus het Chinee sche persbureau, hebben de Chineezen een aanzienlijke terreinwinst geboekt. Sedert 4 Mei zouden, aldus deze lezing 1400 Japan ners gesneuveld zijn, terwijl aan den kant der Chineezen twee duizend man gedood of gewond werden. wTjfa België heeft een nieuwe regeering Spaak de eerste socialistische premier De heer Paul Spaak is er zeer spoe dig in geslaagd, een nieuwe regeering te vormen, in de plaats van het afgetreden kabinet-J a n s o n. In de nieuwe regee- rings-combinatie, welke bestaat* uit 4 socialisten, 4 katholieiken, 2 liberale en één partijlooze, beheert de formateur zelf de portefeuille van buivenlandsche zaken; tevems is hij minister-presi dent'. Onderwijs is toevertrouwd aan D i e r c k s; Financiën aan Gérard, De fensie aan Denis en Economische Zaken aam H e y m a n s. Dit is de eerste maal in de Belgische par lementaire geschiedenis, dat een socialist als premier zal optreden- „Ik wil een regeering samenstellen, met 11 in plaats van 14 ministers, en daarvan dTie buiten het parlement kiezen: de minis ters van Financiën, Economische Zaken en Defensie". Met deze inkrimping van aantal ministeries stelde Spaak zich een taak, waarvan een psychologische werking kon worden verwacht. 1-Iij schijnt dus te wil len bezuinigen- Fier ministerie van Volksge zondheid, waartegen vooral van conserva tieve zijde zoo vaak stoim wae geloop ineengesmolten met Binnenlandsche Zaken. Een S.S.-man, belast met het toezicht In het gevangenkamp Buchenwald bij,Weimar is, toen hij buiten werkzaamheden verrichtte, door vwee geïnterneerden overvallen en ver moord. De gevangenen vielen den S-S.-man! in den rug aan en doodden hem met een spade. Met medeneming van een geweer, dertig scherpe patronen, zoomede de veld- grijze dienstbroek van den gedooden S.S - imen zij de vlucht. De moordenaars i toen zij hun misdaad volbrachten, in gevangeniskleding. Men neemü echter aan, dat zij inmiddels kans hebben gezien, zich te verkleeden om aan hun ach tervolgers te ontkomen, UIT OOST- INDIE EN WEST- Een merkwaardige adat-straf De groote Rapat van Porsea, onder leiding van controleur G. W- van der Zwakn, be handelde de vorige week een merkwaardig geval van dood door schuld- Een toekang uit Balige zou een keuken houwen voor ze keren Badium. Daartoe moest o.a. een veer tien meter hooge aren-boom worden gekapt, hetgeen dermate onvoorzichtig geschiedde, dat de hoorn onder hieit vallen een BataksCh huis verwoestte, waarin ziah op dat moment vijf menschen bevonden. Een jongeman van zestien jaar werd zoo ernstig gewond, dat hij kort daarop in het ziekenhuis overleed, terwijl de vier andere aanwezige personen ook kwetsuren oplie- De aannemer en de toekang uit Batige moesten heiden voor den Grooten Rapat ver schijnen terzake van dood door schuld. Na uitvoerig getuigenverhoor werden bei den schuldig bevonden. En waar heit hier naaste familieleden betrof, werden beiden I veroordeeld tot een adatetraf. Zij moesten,, j lezen wij in de Sum. Post, aan Gersom, den i huiseigenaar, en aan Milianus, den vader van den gestorvene, elk een koe aanbieden als „apoel-apoel" (troost). Bij een adat-maal tijd moesten beiden, ten aanschouwe van den Radja en de geheele familiegroep en I getroffenen eerbiedig hun schuld belijden: door het volproppen van den mond der ge-; troffenen met vleesch, waarhij zij openlijk hun groote onvoorzichtigheid bekennen en vergiffenis vragen moesten. Deze adatstraf wordt zwaar gevoeld, want openlijk schuld belijden ten aanhoore van den Radja en de geheele getroffen familie groep is voor den Barak een zwaar vonnis* Wanneer hieraan niet wordt voldaan, wordt de straf veranderd in elk een boete van f 100 sube. zes maanden gevangenisstraf- (96. 't WVird hoog tijd, dat er geld binnen kwam. Er lag een heel stapeltje rekeningen, die ze zelf te betalen had (dat ging zoo aan 't begin van het jaar.) Jo Peters had haar salaris moeten hebben 't boekje zou aardig geslonken zijn. 't Boek je! Dat was een postspaarbankboekje, waarop de ontvangen gelden werden gedeponeerd en waarvan werd afgenomen wat voor huishouding en aankoop van materiaal noodig was. De kosten der huishouding konden ruimschoots bestreden worden uit Willy's verdiensten. Hilda had eens gezegd, dat het on zinnig was zoo te handelen, had eens gevraagd, of Hans dan van het zijne niet bijdroeg. Het zijne? Ze waren toch in gemeenschap van goederen getrouwd? Het zijne was tevens het hare en het kwam im mers op hetzelfde neer, of Hans zijn rente liet oploopen of, dat op het spaarboekje een grooter bedrag werd geschreven. Feitelijk was de manier, die ze nu volgden, voordeeliger, want Hans maakte minstens vijf procent, wist zijn geld uit stekend te beleggen en wat leverde de rente van zoon boekje heelemaal op? Hilda kon wel eens wat erg vrijpostig zijn. Hoeveel Hans eigenlijk bezat, had ze het vorige jaar durven vragen. Zóó Nieuwsgierig waren vader en moeder zelfs niet geweest en' Willy had er trouwens nooit naar geïnformeerd. Willy had geen verstand van geldzaken; ze interesseerden haar niet. Ze had Hilda doen gevoelen, niet van dergelijke vragen gediend te zijn. Hans moest tamelijk véél bezitten, anders had hij niet zoo royaal kunnen leven. Zijn studie, zijn reizen, het zou met elkaar een lief bedrag geweest zijn. Als je dat niet kón doen, dan liet je het wel. Een dag of tien was ze thuis, toen ze eindelijk tijd vond, alle ingekomen rekeningen te controleeren. Ze schrok, toen ze zag, dat er bij waren, die al betaald hadden moeten zijn. Een wonder, dat ze daar nog geen last mee hadden gekregen. Niemand betaalde in deze slechte tijden bijzonder vlug, de menschen waren het wachten gewend. Ze telde op een kleine vijfhonderd gulden was het heele bedrag. Hans moest morgen geld opvragen, want er was geen vijftig gulden meer in huis. Hoeveel er nog op het boekje zou staan? Er was deze maanden huishoudgeld afgehaald en ook het salaris van Jo, maar met nieuwjaar stond er nog ver over de tweeduizend op, dus het kon gemakkelijk. Eens even kijken, hoeveel Hans er had afgehaald. Hé, het lag niet op zijn gewone plaats. In een andere la misschien? Hans kon toch zoo nonchalant zijn. Willy trok la na la open, maar vond het boekje niet. Dan had hij het zeker in de safe geborgen. Verstandig. Ze had het hem al zoo vaak geraden, maar hij vond het nooit noodig. 't Kon ook, dat hij het bij zich had en er dezer dagen een be drag af wou halen. Zorgen hoefde ze er zich heusch niet over te maken. „Zeg vent", zei ze 's avonds, „heb je geld opgevraagd?" „Nee. Had je noodig?" „Nou zeg! Heb je het stapeltje rekeningen Keel hïet eens doorgezien?" „O ja, die rekeningen". ,,'k Zou maar zeshonderd opnemen. Dat kan toch zeker?" ,,'k Weet niet". „Toe nou. Jullie hebt me hier ïn die paar maanden toch geen tweeduizend gulden opgegeten? Dat wijst het huishoud boekje wel anders uit. En ik zag ook, dat Jo nog tamelijk wat inkomsten geboekt heeft. Ze heeft nogal wat buitenmenschen gehad. Makkelijk, dat die direct betalen", f »Ja." ,,'k Heb naar het boekje gezocht. Is het In de safe?" „J-j-ja." ,,'k Moet nog even naar Blom", zei hij een half uur later. Verwonderd keek ze op. Kon dat morgen niet? Hij liet haar 's avonds anders nooit alleen. Neen, 't moest nu direct. Hij kwam gauw terug. Inderdaad, hij kwam gauw terug. Maar wat had hij? Hij smeet met deuren, had een hoogroode kleur. „Is er wat?" „Ja, er is zeker wat. Die Blom een schoft is hij. Dat zijn dan je vrienden. Daarvoor heb ik hem geholpen, vaak raad gegeven." „Wat is er dan toch?" „Nou, eh", zenuwachtig kuchte hij, ,,'k heb een paar strop pen gehad de laatste tijd. Er zijn van die aandeelen, waar je bij moet passen, en nou wou ik die zeshonderd van hem leenen voor een paar dagen maar en hij weigert." De notaris weigerde? Daar moest meer achter zitten. Zeshonderd gulden en dan voor een paar dagen, dat be- teekende voor den rijken notaris niets. „En het boekje dan. Hans?" ,,'k Zei je toch, dat ik geld noodig had gehad?" „Aandeelen, waar je bij moest passen, dat begrijp jk ft?e| goed." „Nou ja, jij begrijpt nooit wat van geldzaken." Hij loog, dat merkte ze heel goed. Waarom hoefde hij anders zoo geheimzinnig te doen? Waarom had hij haar niet direct van die financiëele moeilijkheden verteld? Voor iets, dat je niet helpen kon, hoefde je je niet te schamen. Waarom durfde hij haar niet aanzien? Hij kon zijn stemming niet eens als gewoonlijk door een grap maskeeren. Hoewel het haar duizelde van de vele naar waarheid tastende gedachten, slaagde ze er in, te zeggen: „Hans, je bedriegt me." Hij sprong niet op, hij uitte geen kreet. „Een opvolgster van Ella, Hans?" Nog zweeg hij. Toen ging ze de deur uit, naar boven, naar de slaapkamer. Dit moest ze alleen verwerken. Zóóver was het dus gekomen. Het door haar verdiende geld had hij gebruikt voor een vreemde vrouw. Wie? Dat kon haar op dit oogenblik niet schelen, 't Was een vrouw geweest, een andere! Terwijl zij haar stervende moeder verpleegde, had hij plezier gemaakt, wie weet hóé, wie weet waar. Met die zonde op zijn ziel had hij naar moeders vermaningen ge-i luisterd, moeders laatste snik gehoord. Zijn troost, zijn lief* kozingen had ze ondergaan, in zijn armen had ze steun ge zocht, in armen, die kort daarvoor een ander hadden omvat, aan een hart, waarvan een ander bezit had genomen. „Moeder, o moeder", snikte ze. „Moeder, had je me maar mee kunnen nemen." Aan haar man had ze gedacht zich te kunnen vastklem men, als het verdriet van scheiden in haar leven komen zotl ze had zich vastgeklemd aan den man van een ander! Wordt yervolgd. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2