Ilieutire grii&cljc (üouraitt TREINEN BOTSEN BIJ EDE Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Olieslagerij in vlammen opgegaan I ?°rt5te"rry I atjomumentsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i Ct- Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 38936 N°. 6394 MAANDAG 16 MEI 1938 19e Jaargang Slirtjertentieprfóett: Van I tot 5 regels ..•»»>-. tJ7'/> Elke regel meer .v#0.22'/j Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 230 Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen a wordt berekend 't bureau De nieuwe Dienstregeling De Spoorwegen verzekeren dat alles naar wensch verloopt 'De beide ongevallen staan buiten de nieuwe regeling UTRECHT, 16 Mei. In verband met het feit, dat gisteren de nieuwe dienstregeling van de Ned. Spoorwegen is ingegaan,, heb ben wy bij den Dienst der Exploitatie op het Hoofdbureau geïnformeerd naar de ervaringen op dezen eersten dag. Ons werd meegedeeld, dat behoudens het Ongeluk te Ede waarover men elders in ons blad 'een uitvoerig verslag vindt en het warmloopen van een Dieseltrein bij D e- venter zich niets bijzonders heeft voor gedaan. In het geheele land is de dienstregeling volkomen naar wensch verloopen.. Alle aan sluitingen, zooals die waren aangegeven, werden bereikt en zonder stagnatie kon de dienstregeling worden uitgevoerd. Wat het ongeluk bij Ede betreft, moet nog worden uitgemaakt hoe dit kan zijn ontstaan.. Vast kwam te staan dat de machinist door een onveilig signaal is gereden. Of dit kwam omdat de rem onvoldoende werkte of dat de machinist te laat is gaan remmen, nog niet bekend. Op onze vraag of dit ongeluk niet zou zijn veroorzaakt door de grootere snelheid in verband met de rem-capaciteit, werd volkomen ontkennend geantwoord. dienstregeling is zoo ingericht, dat daarvan geen sprake kan zijn. Een dergelijk ongeval, evenals het warmloopen van de Diesel te Deventer, is iets dat volkomen staat buiten de nieuwe dienstregeling en de verhoogde snelheid .Dit zijn gevallen, die zich kunnen voordoen, ook wanneer met veel geringer 6nelheid gereden wordt. De spoorbaan te Ede is thans weer vrij wat één spoor betreft. Hoe lang de stagnatie duren zal valt thans nog niet te zeggen .Men is druk in de weer om de zaak voor elkaar te brengen. In elk geval zal vandaag de stagnatie nog niet zyn opgeheven. Bij den. dienst der Exploitatie was men zeer tevreden over de wijze waar op het reizigers-publiek heeft medege- gewerkt. De passagiers moeten zich op de stations wat meer haasten bij het in- en uitstappen en daaraan is goed voldaan. Men besloot de mededeelingen met nogmaals te bevestigen, dat de eerste dag volkomen naar wensch is verloopen. H.M. DE KONINGIN TER KERKE Apeldoorn, 16 Mei. H. M- de Koningin h(*?ft gisteravond den dienst bijgewoond in de Groove Kerk aan de Loolaan- In dezen dienst ging voor Ds. P. Stempvoort, uit Has- kerhorne (Fr.).- Jhr. Mr. A- M- DE SAVORNIN LOHMAN t Op 72-jarigen leeftijd is te Zwoller- kerspel overleden jhr. mr. M. A- de S a- yornin Lohman, oud-president van de arrondissementsrechtbank te Zwolle. Groote materieele schade aangericht Drie personen licht gewond Onderstel van Dieseltrein bij Deventer in vlammen Gisteravond om half twaalf heeft zich op de spoorlijn ArnhemUtrecht nabij het station Ede, een vrij ernstige botsing voorgedaan tusschen den electrischen sneltrein Arnhe mU trecht en een motortrein van den dienst Amersf oortEdeArnhem. Beide treinen werden ernstig beschadigd en de twee hoofdsporen werden geheel versperd. Drie personen hebben verwondingen opgeloopen, n.l. de 25-jarige Mej. J. Tailleur, wonende le Oosterparkstraat te Amsterdam, de 27-jarige Mevrouw Geurts uit Utrecht en een der treinbestuurders. Beide eerstgenoemden zijn naar het Julianazie- kenhuis te Ede overgebracht en ter verpleging opgenomen. Onmiddellijk na het ongeluk zijn een aantal spoorwegautoriteiten uit Utrecht naar Ede vertrokken. Met man en macht is men bezig de baan vrij te maken. Omtrent de oorzaak tast men nog in het onzekere. Vermoedelijk is echter de trein uit Arnhem door een onveilig signaal gereden na doorgegleden te zijn op de plaats waar de zijlijn van Amersfoort de hoofdlijn kruist. Op dezen eersten dag, waarop de nieuwe dienstregeling van de Spoorwegen is ingegaan en waarbij op vrijwel alle trajecten grootere snelheden worden bereikt, zijn de Spoorwegen dus heel onfortuinlijk geweest, daar bovendien bij Deventer nog het onderstel van een Dieseltrein in brand is geraakt. Persoonlijke ongelukken zijn hierbij niet gebeurd. Wel ontstond een vertra ging van 25 minuten in den treinenloop. Het ongeluk bij Ede is gebeurd met 'de treinen no. 3752, welke om 22.58 uur uit Zevenaaren om 23.11 uit Arnhem naar U t re c h t was vertrokken en no. 3753, wel ke om 22.40 Amersfoort had verlaten en 23.18 uit Ede was vertrokken naar In den trein uit Arnhem, den laatstenvan Zondag, zaten vrij veel passagiers; deze zijn overgestapt in een Dieseltrein, welke tot dat doel uit Utrecht naar Ede was gezonden. Deze Dieseltrein is om 01.43 uur uit Ede naar Utrecht teruggekeerd, waar hij om 2.15 uur aan het CS. is gearriveerd. Van de gestran de reizigers waren er 33 op weg naar de hoofdstad, waarheen zaj per extra-trein rijn vervoerd. Het treinverkeer is door de uitschakeling van de lijn UtrechtArnhem ernstig gedu peerd. Het spoorwegverkeer te Amsterdam heeft nog geen hinder van het gebeurde on- ondervonden, aangezien er van Zondag op Maandag nooit goederentreinen uit de riet landen vertrekken. Groote schade aangericht De electrische trein uit Arnhem bestond uit zeven rijtuigen, die bij de botsing aan zienlijke schade hebben opgeloopen. Het grootste gedeelte van de onderstellen is uit de rails gesprongen en ernstig vernield. Ook ENORME VLAMMENZEE TE AMERSFOORT Schade bedraagt minstens vijf ton Brandweerman voorkwam catastrofe Zaterdagmiddag is een zware brand uitgebroken in de stoom-olieslagerij J. van Vollenhoven N.V. in de Groote Koppel te Amersfoort De brandweer rokte met al het aan wezige materiaal uit. Assistentie werd gevraagd van de brandweer te Utrecht, omdat rekening moest worden gehouden met de mogelijkheid, dat een der olie tanks zon springen, hetgeen gelukkig niet gebeurd is. Later verscheen ook de brandweer van Hoogland. Tegen zes unr was men het vnnr meester. De brand bij de firma van Vollenhoven aan de Groote Koppel te Amersfoort, welke een der grootste is, welke Amersfoort ooit heeft gekend, woedde te circa half vijf om ongeveer twee uur was hij uitgebroken nog met angstaanjagende hevigheid. Do enorme vuurzee dreigde het geheele fabriekscomplex in asch te leggen. Het iVuur was ontstaan in de mengafdeeling en greep dadelijk met groote snelheid om zich heen, daar de vlammen gretig voedsel von den in de groote hoeveelheid olie, welke zich in de fabriek bevond. Tengevolge van de wegvloeiende olie was het op het terrein buitengewoon glad, waardoor de brandweer zeer gehandicapt werd. Bij' de blussching werd in de eerste plaats aandacht geschon ken aan de belendende houtopslagplaatsen van de firma Koekebakker. De politie acht te het noodzakelijk de omgeving van de fabriek geheel te doen ontruimen. Er dreig de namelijk in het begin het gevaar, dat een olieketel zou springen, welk gevaar itegep half vijf geweken was. I>e brandweer gang bij het blusschings- iKegfc met gragte omzichtigheid, te .wedt, HotJ bleek zeer moeilijk te zijn dien vuurhaard le bereiken, tengevolge van de enorme rookont wikkeling. Ook moest aandacht geschonken wordien aam de wegvloeiende olie. Zou dm brand raken, dan was een catastrophe te verwachten. De brandmeester van Kalveen heeft met gevaar voor eigen leven een ramp voorkomen. Men bemerkte dat de druk van den stoomketel was opgeloopen van 4 tot 8 atmosfeer. Door de vuren nit te trekken en alle kranen open te draaien, wist de moedige brandweer met groote onverschrokkenheid een explosie te voorkomen, waardoor alle huizen in de omgeving zonden zijn verwoest. Uit de naast de fabriek gelegen woning van dien heer E. van Vollenhoven werden voorwerpen van waarde en bescheiden in .•eiligheid gebracht. Heteelfde geschiedde met een aantal cylinders, gevuld met zuur stof en dergelijke lioht ontplofbare 6toffen. Ook een groote hoeveelheid zakken, gevuld met veekoeken, konden nog uit de fabriek wordien verwijderd. Tegen vier uur verscheen de brandweer can Utrecht met een spuit, welke onmiddel lijk aan het blusedhingswerk begon deel te Onoverzienbare vlammenzee Ondanks het feit, dat met veertien stra len water werd gegeven, breidde de brand zich te circa vijf uur nog steeds uit. Te ongeveer zes uur was het blusschings- werk nog in vollen gang. De vlammen sloe gen toen weliswaar niet meer boven het ge bouw uit en leverden geen gevaar meer op voor de belendende pcrceelen links een houtopslagplaats, rechts een woning doch wel woedden zij nog met groote felheid bin nen de muren van het uitgebreide gehou wencomplex. Behalve de Utreohtsohe brandweer, ver scheen ook de brandweer van het nabijgele gen Hoogland in den loop van den middag op het terrein van den brand om aan het biussdhingsrweik deel te nemen. .Voor gebrek aan water behoefde ajet le de mötortrein' werd zwaar beschadigd. De bestuurder van den electrischen trein kreeg li oh te verwondingen en kneusde een voet. Hij kon ter plaatse worden verbonden en is met een extra Dieseltrein naar zijn woon plaats, Amsterdam, vertrokken. Ook een deel van de bovenleiding van het electrische net is vernield. Het was hierdoor reeds direct uitgesloten dat vandaag electri sche tractie tusschen Ede en Arnhem moge lijk zou zijn. Verwacht -werd dat men tegen zes of zeven uur in den ochtend een der spo ren vrij zou hebben. Groote kraanwagens uit Utrecht en Nijmegen zijn op de plaats van fret ongeluk aangekomen. De lei ding van de opruimingswerkzaamheden be rustte bij den hoofd-ingenieur van de tractie, den beer Goedhart, terwijl ingenieur Rambonnet de leiding te Utrecht handen heeft. Een nooddienst ingesteld Het ligt in de bedoeling de internationale treinen te doen loopen over Geldermal- senKesterenArnhem, zoolang de andere lijn versperd is. Voor het overige is besloten een nooddienst in te stellen met electrische treinen van Utrecht tot Ede, waar de reizigers zullen moeten overstappen in Diesel-treinen, die hen verder naar Arn hem zullen vervoeren. In omgekeerde rich ting zal het personenverkeer op overeenkom stige wijze worden geregeld. Het is mogelijk, dat deze regeling niet dadelijk aan het begip van den dienst zal kunnen worden toegepast Zij zou dan echter zoo spoedig mogelijk in den loop van den oqhtend tot stand worden gebracht De gewonden De gewonden bij de treinbotsing zijn: de 25-jarige mej. J. Tailleur, wonende 1ste Oosterparkstraat te Amsterdam en mevr. Geurts, uit Utrecht, 27 jaar oud. Nadat door eenige geneesheeren, onder wie Hymans, uit Ede, de eerste hulp was ver leend, zijn beiden resp. met een personen auto en een ziekenauto naar het Juliana- ziekenhuis overgebracht. Het bleek dat mej. Tailleur een lichte hersenschudding had op geloopen, terwijl mevr. Geurts waarschijnlijk -Ti kneuzing aan het bekken heeft gekregen. Voorts is een der treinbestuurders zoo als gemeld licht gewond en naar Amster dam vervoerd. Een uit Duitschland afkom ©tige reiziger kreeg een groote snijwonde boven een der oogen. Hij kon ter plaatse worden verbonden. Geluk bij een ongeluk De motortrein uit Amersfoort bestond uit twee rijtuigen, waarvan de laatste onbezet was, hetgeen als een gelukkige omstandig heid moet worden beschouwd, aangezien het er voor de inzittenden ernstig zou hebben uitgezien. Voorts mag men eveneens van geluk spreken dat bij deze botsing stalen materiaal betrokken is geweest» Ware dit niet zoo dan zouden de gevolgen van de bot sing ongetwijfeld een veel ernstiger karak ter hebben aangnomen. De botsing, welke juist tegenover de kunstzijdefabriek E.N.K.A. welke op een 400 m. afstand van het station Ede is ge legen plaats had, werd op dit station ge hoord, en ook nam men hier een vuur- streep als van een bliksemschicht waar, zoodat men onmiddellijk veronderstelde, dat de gevolgen van een dergelijke botsing hoogst ernstig moesten zijn. Weliswaar had de electrische trein, welke met een snel heid van 120 km rijdt, reeds afgeremd, om het station binnen te komen, doch de snel heid was toch nog van dien aard, dat van een onmiddellijk stoppen door krachtig remmen geen sprake was. Aan het feit, dat het gedeelte van den trein, waarin de passagiers zich bevonden, reeds den wissel was gepas seerd en de aanrijding juist op dezen wissel geschiedde, is het te danken, dat er niet veel meer slachtoffers van deze botsing zijn. De bestuurder van den aangereden trein was door het gebeurde erg over stuur, doch kon na korten tijd naar zijn woonplaats vertrekken. Wat de oorzaak betreft, of de machinist het signaal, dat voor zijn trein op onveilig stond niet heeft opgemerkt, of dat hij door een nog niet opgehelderde oorzaak niet in staat was den trein tijdig tot stilstand te bx-engen, vaststaat, dat hij op dat oogen- blik het station Ede niet mocht binnen- Na het gebeurde heeft men zoowel uit Utrecht als uit Arnhem een montagewagen gerequireerd en men verwacht, dat het wel twee dagen zal duren vooraleer de weg weer normaal zal zijn. Een gedeelte van den weg is stroomloos gemaakt, zoodat geen electrische tractie zal kunnen plaats hebben. V I H B DE BEER. A0I77D AM/TERDAM. worden gevreeed, aangezien de fabriek on middellijk aan de Eoms is gelegen. Tegen zes uur was men do vlammenzee meester. De fabriek was toen herschapen in een ruïne. Slechts de muren stonden aog overeind en hiervan leverden eenige een dusdanig gevaar op, dat men ze hoogstwaar schijnlijk omver zou halen. De vermoedelijke oorzaak van den brand moet gezocht worden in broei ing van een hoeveelheid rijstevoer- meel. De Juiste schade is uiteraard nog niet op te geven, doch deze bedraagt naar ons van gezaghebbende zijde werd medegedeeld, zeker vijl ton. Zij wordt door verzekering gedekt Brand in een Diesel trein Onderstel in vlammen Even voordat trein 310 uit E n- schedé, die gistermorgen te 10-20 uur te Deventer moest aankomen, het laatste station binnenliep, is brand ontstaan in de motorkamer van het Dieselonderstel van het voorste deel van den trein. De vlammen sloegen naar alle kanten uit zonder dat de passagiers, die als het ware boven een vuurhaard zaten, eenig idéé hadden van hetgeen er ge beurde. De stationschef van Deventer was door een voorliggende post van het geval op de hoogte gesteld, zoodat hij er zoig voor kon dragen, dat bij aankomst te Deventer spoorwegpersoneel gereed stond om het vuur te bestrijden, Zoodra de trein tot stilstand was geko men, ging men met schuimblusschers aan het werk, doch dit bleek niet voldoende, zoodat de brandweer van Deventer er aan te pas moest komen. Deze ging het beter af en na weinig tijd had zij tyet vuur ge- bluscht. Daar de trein uit een dubbelstel bestond, kon het eerste stel afgekoppeld worden, zoodat de reizigers in de achterste rijtuigen konden overstappen. Na een stag natie van 25 minuten heeft de trein zijn reis naar Den Haag vervolgd. De oorzaak van den brand heeft men nog niet kunnen ontdekken. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Achter den trein, waarin de brand was ontstaan, bevond zich de D-trein uit Ber- 1 ijn, die op weg was naar Amsterdam en als gevolg van een en ander daar even eens met 25 minuten vertraging is aange komen. ERNSTIGE VEENBRANDEN IN Z.O.-DRENTE Gevolgen nog niet te overzien Boerderij door vuur vernield In het Zuidoosten van Drente woeden sinds gistermorgen verschillende ern stige veenbranden nL nabij Nieuw- Weerdinge, nabij Amsterdam- scheveld en te Bargercompas- cuum. In het Weerdingerveen is reeds een aanzienlijke hoeveelheid turf verloren gegaan- Gisteravond had men een verlies geconstateerd van 70.000 stnks persturf, 8000 kubieke meter bolsterturf en twaalf dagwerken (ongeveer 600 knbieke meter) fabrieksturf. Het vuur wordt bestreden door de motor spuit van het veenschap Emmererfscheider veen en de gemeentelijke motorspuit van Nieuw Weerdinge- Nabij Amsterdamsche- veld woedt hex vuur op de terreinen van de Griendts veenmaatsohappijen en van de firma Knegge. Ook hier zijn groote hoeveel heden turf in vlammen opgegaan. Met groote moeite is men erin geslaagd een door het vuur bedreigde boerderij te redden- De brandspuiten van Erica, Nieuw Am sterdam en Klazinaveen zijn naar dit brandgebied gedirigeerd, terwijl eenige spuiten van particuliere ondernemingen hier eveneens hun diensten bewijzen. Een derde brand is uitgebroken onder Barger- compascuum, aan de Runde. De gemeente lijke spuiten van Bargercompascuum en Emmercompascuum, geassisteerd door een spuit van de maatschappij „Klazi naveen", bestrijden het vuur, zoowel te Am- sterd-amscheveld als te Bargercompascuum. Men wordt echter in het blusschingswerk ernstig belemmerd door het gebrek aan wa ter- Dit laatste was de oorzaak, dat het zeer groote moeite kostte,, een tweetal boerde rijen te kunnen behouden, waartoe de hulp van ieder, die voorbijkwam, moest worden gerequireerd, Tot overmaat van ramp brak gister middag ook nog brand uit in een boer derij te Bargeroosterveld, welke door twee gezinnen werd bewoond- Het huis en de beide inboedels gingen verlo- De brand ontstond door onbekende oor zaak bij het gezin Robben, welks inboedel niet verzekerd was. Die van het gezin Assen was wel verzekerd- De brandweer te Assen rukte wel uit naar de boerderij, maar wa tergebrek was de oorzaak, dat niets gered kon worden- De burgemeester van Em men, mr. J. L- Bouma, die den geheelen dag in de weer was met de brandweerlciding, deel de mede, dat al het brandweermateriaal uit de verschillende plaatsen in de gemeente Emmen reeds in dienst is gesteld, met uit zondering van twee motorspuiten te Em men, die voor eventueele huisbranden in re serve worden gehouden. De weersomstandigheden waren gister gunstig voor het verspreiden van het vuur. Als vandaag de wind even straf zou waaien als gister meende men dat de omvang der branden niet te overzien zou zijn. De brand weer heeft vannacht overal op volle kracht doorgewerkt Gevaar voor uitbreiding geweken Nader meldt men ons: Doordat het vannacht bij onweersbuien flink geregend heeft, is het gevaar voor verdere uitbreiding der veenbranden thans geweken. Men hoopt vandaag het vuur geheel meester te worden. De brand te Amersfoort. Om half 2 begonnen, woedde de brand om half non zoodat de brandweermannen afgelost moesten worden om weer wat op verhaal te komen. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen Te Amersfoort is een groote olieslager rij in de asch gelegd. De schade bedraagt vijf ton. In Drente woeden groote veenbranderf, welke enorme schade aanrichten. Bij Ede is een electrische trein op eert Dieseltrein gebotst. Drie personen werden licht gewond. De aangerichte schade jtë aanzienlijk. Niet ver van Deventer heeft in het onn derstel van een Dieseltrein brand gewoed* De Oslostaten hebben een verklaring gepubliceerd, waarin zij mededeelen, dat de overeenkomst van 28 Mei 1937 niet wordt vernieuwd. Ter gelegenheid van het regeerïngs* jubileum van H.M. de Koningin zal vait 5 tot 10 September in Amsterdam eeit feestweek worden gehouden. Te Rotterdam zijn zeven communïsteil gearresteerd. Het Hoofdbureau der Spoorwegen vei* zekert dat de nieuwe dienstregeling uitste* kend verloopt. Mussolini's groote politieke rede id Genua. Minister Spaak stelt nieuwe Belgische! regeering samen. Franco's troepen boeken groote terrein;* winst. HIEL.KO VAN OALTJE Het boek, dat de aandacht trekt. Frisch, geestig, ontroerend. .Verkrijgbaar bij Uw Boekhandelaar. Uitgave J. H. KOK N.V., te Kampen. Verklaring der Oslo-Staten Vernieuwing der overeenkomst momenteel onmogelijk Contact blijft voortbestaan Te Oslo is gister door de vertegen- woordigers van de Oslo-staten een ofii- cieele verklaring gepubliceerd, waarin zij mededeelen, dat de ontwikkeling van de wereldconjunctuur het niet mo gelijk maakt voor het oogenblik de overeenkomst te vernieuwen. Zij ver klaren zich bereid, zoodra de economi- mische omstandigheden dit zullen toe laten, haar collectieve besprekingen te hervatten met het oog op een zekere vermindering der handelsbelemmerin gen, o.m. door elkander wederkeerig zekexe faciliteiten toe te staan voor den import van de goederen, die van belang zijn voor den onderlingen handel. De staten, die op 28 Mei 1937 de over eenkomst hebben onderteekend zijn, naar men weet, België, Denemarken, Finland, Luxemburg, Nederland, Noor wegen en Zweden, Elk der regeeringen van deze landen heeft intusschen toegezegd de invoer van de goederen voortgebracht door en af komstig uit de andere onderteekenendo staten met de grootste welwillendheid te behandelen. Mocht een der regeeringen gedwongen zijn beschermende maatregelen te nemen, dan zal zij rekening houden met de belangen der andere landen en er naar streven, de normale .economische betrekkingen te hand haven. A. VAN DER MINNE OVERLEDEN Te Arnhem is op 39-jarigen leeftijd over- leden de heer A.J der Mi tem-districts-commandant van de Kon. Ma rechaussee. met welke functie hij in 1936 werd belast De heer Van der Minne begon zijn loopbaan als officier bij de artillerie en was ~.a. vijf jaar gedetacheerd in NecL-Indië. KIND VERDRONKEN Zaterdagmiddag omstreeks half 5 is het wxderhalfjarig zoontje van de familie van Herpen te Rosmalen op den Berg in een onbewaakt oogenblik in een teil met water gemakt en verdronken, baten*SUmatige ademJialing mocht niet meer

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1