CATASTROPHALE INSTORTING TE ROTTERDAM Vallende muur doodt zeven voorbijgangers Donderend geraas, een stofwolk en luid gekerm Twee zwaargewonden DONDERDAG 12 MEI 1938 TWEEDE BLAD PAG. s Dreigend nieuw gevaar Terwijl men druk in de puinhoopen aan het zoeken was naar nieuwe slachtoffers kwamen enkele ingenieurs van den Ge meentelijken Technischen Dienst, die op het Timmerhuis waren gealarmeerd, op de plaats des onheils. lijke afzetting gemaakt. De Mariniers hiel pen ook dapper mede bij het reddingswerk, evenals tal van leden van de vrijwillige brandweer. Moeder met haar kindje verpletterd Op dat oogenblik klonk geen enkele kreet meer uit de puinhopen op, zoodat men kon aannemen, dat toch geen gewonden meer konden worden bevrijd. Wel duchtte men dat nog verschillende dooden onder het ge steente bedolven zouden zijn. Met man en macht werd gewerkt om den wankelen muur van het café van Reese te stutten. Bij een houthandelaar in de omge ving werden hulpschoorbalken gehaald en onder den muur gezet. De mannen, die dit deden, werklieden van den G.T.D., deden rustig hun plicht, hoewel dit met levensge vaar geschiedde. Intusschen, het was vijf uur geworden, werd ook het opruimen van het puin weer voortgezet. Luitenant de Leeuwe van Aduard liet van zijn mannen met een signaalhoorn op wacht staan om direct alarm te blazen wan neer er gevaar mocht dreigen. Gelukkig U dit met noodig geweest. De slachtoffers Uit het ziekenhuis kwamen langzamer tr 5?n?hten over de slachtoffers bin er in eersten aanleg zes dooden waren n.L: W. Rotmans, een 47-Jarige man uit de Schommelstraat. S. Kok, een 43-jarige man uit de Bree- destraat. J. Offermeijer-Bouman, een 37-jarige vrouw uit de Kamperfoeliestraat met haar baby van 3 maanden. A. Roelants—Nuyten een 41-jarige vrouw uit de Lindtstraat en Ir C. v. d. Walle, een 18-jarige jonge- man uit de Duyststraat Later bleek, dat er nog een zevende doode was, nL de 78-|arige P. Klem van de Nieuwe Haven- Er waren twee zwaar gewonden, n 1. de -jarige heer H. R. jUCh van den Plan „tgT'VLeg en de 36-jarige heer J. Cornet uit de D o u z a s t r a a t. Van de slaohtoffere is de heer Rotmans in dienst bij het dagblad „Voorwaarts" Het is een broer van het s.d. Raadslid. De zwaar gewonde heer Juch is een zeer bekende fi guur uit het Ghr. vereenigingsleven van •ttraüngen. Hij werd, evenals de heer Cornet in den sigarenwinkel van Peters in de Valkensteeg binnengedragen, maar had nog de tegen woordigheid van geest te verzoeken direct zijn zoon, die inspecteur van politie is, te waarschuwen, dat een ernstig ongeluk was gebeurd, maar dat hij leefde. Hedenmorgen vernamen wij, dat de toestand van den heer Juch naar om standigheden bevredigend is- Hij heeft een gebroken redhteronderbeen en een hoofdwond opgeloopen. Hei' bericht, dat hij een dijbeen zou hebben georoken, is gelukkig onjuist. Nadere bijzonderheden Toen wij kort na het ongeval op de aats van de ramp kwamen, hebben wij van verschillende ooggetuigen vaak tragi sche bijzonderheden vernomen. De moeder, die met haar baby het slacht offer werd, duwde haar kindje in een vouw wagen voort toen de muur omlaag viel. De vrouw is door het vallende puin het café van Reese binnengeslagen en daar dood gevonden; het wagentje met de baby was finaal platgedrukt en is in zijn geheel' wee- gebracht. In het café zijn als door een wonder geen ernstige slachtoffers gevallen. Het was een stil uur en de kastelein, de heer C. v. d. Heerik. was naar zijn woning op de derde verdieping gegaan om een uurtje te rusten. Zijn vrouw stond achter het buffet Er waren op het oogenblik, dat de muur viel, twee bezoekers in het café, G. A. Roeland, uit de Vredehofstraat, en de zeeman Wes terduin. De kellner, P. Scheepers, uit de Willebrordusstraat, had juist bediend, maar een der mannen vroeg om een adresboek. Op dat oogenblik zag de ander den muur vallen; de beide mannen, die voor het raam hadden gezeten vlogen van hun plaatsen en renden naar een der deuren achter in de zaak. Op hetzelfde oogenblik stortte de muur in. Roeland werd licht aan zijn hand gewond. In het café waren ook twee accordeonnis- ten. J. Stedehouwer, uit de Berkelsohe- straat, die door glasscherven aan een der oogen en aan het voorhoofd werd verwond en A. Scheepmaker, uit de Valkensteeg, die met den schrik vrij kwam. Overzichtsfoto van de plaats waar de vreeselijke ramp plaats had. Gemeente-arbeiders i café van de firma Reese gestut was. 't puin op, nadat eerst het De gewonde is naar het ooglijdersge6ticht gebracht De kastelein, die op den slag was wa! ker geschrokken en naar beneden kwam gerend, kon zijn vrouw naar buiten bren gen. die zoo was geschrokken, dat zij geen woord kon uitbrengen. De andere aanwezi gen in het café waren natuurlijk ook zeer ontdaan. Een van hen zeide ons: „Ik had alleen 'n idee of de wereld zou vergaan en zocht onbewust naar een deur achter het buffet. Het was verschrikkelijk toen op het zelfde oogenblik het verschrikkelijk ver minkte lijk van die vrouw naar binnen werd geslagen". Wonderlijk bewaard Eén voorbijganger is wonderlijk bewaard. Het was de heer Broekhoven, die tegen Vanavond eeri afspraak -had gemaakt met een kennis, den heer De Wit. Hij ontmoette deze en maakte een praatje, maar liep toen met de uitroep „Nou, tot vanavond 8 uur", de Valkensteeg in. terwijl de heer De Wit de Hoogstraat op liep. Öp dat oogenblik herinnerde de heer Broekhoven zich echter dat hij iets had vergeten te vragen en liep terug, zijn .kennis aanroepende. Op dat oogenblik begon de muur te wan kelen en de heer De Wit riep „Kijk eens achter je". Met donderend geraas stortte de vallende muur vlak achter hem neer. Het opruimingswerk voortgezet Van vijf uur af werd het opruimingswerk met kracht voortgezet. De Gemeentelijke Technische Dienst liet acht kipper-vrachtauto's naar de plaats van de ramp komen en een groote ploeg werk lieden ruimde het puin op. Groote stukken yan den muur, die een dikte had van 30 40 cm, waren nog in tact gebleven. Men vreesde nog minstens drie dooden te zullen vinden. Het bleek echter al spoedig, dat de meeste voorbijgangers nog weg waren gevlucht en juist op den rand van het gevaarlijke ge bied nog door het puin waren getroffen. In totaal werden 25 h 30 groote vrachtauto's met puin weggereden. Er tusschen uit raap te men 20 wrakken van fietsen op. die tegen den muur hadden gestaan. Ambtenaren en werklieden van den Tech nischen Dienst begonnen ook met 't plaat van zware schoren onder den gevaar lijken muur boven hei café van Reese; ook de overeind gebleven zijmuur van het pand van Mikx werd geschoord. Het treffen van deze voorzieningen was een langdurig en behoedzaam werk. In snel tempo werd het ruimen van het puin voortgezet. Tegen den omgevallen muur had een groot reclamebord gestaan. Het was een schril contrast, toen uit de ruïne een prachtige plaat, een landschap vol lentebloesem werd opgeraapt In het half verwoeste café lag een uitge sneden model van de „Statendam" tusschen de uitrustingsstukken van de „Sunny Boys", de harmonicaspelens, terwijl van den muur een gedeelte overeind was blijven staan met de opwekking 't gezellige café met muziek te bezoeken. Nu hoorde men slechts het ge luid van de schoppen, krassend over 't puin an deze plaats des doods. In spanning werd alles afgezocht, doch aanvankelijk vond men geen slachtoffer meer. Op de plaats waar de zijmuur van 't café had gestaan, was echter een groote puinhoop overgebleven, die aanvankelijk niet kon worden weggeruimd, omdat do definitieve stutten nog niet waren aange bracht. Laat in den avond zag men echter, dat hier nog een man moe6t liggen. Een mouw van een jas vormde het bewijs. Later op den avond kon men het. lijk van een ouden man vrijmaken; ook dit werd naar het ziekenhuis gebracht. Aanvankelijk kon men het niet identificeeren. ook al. omdat men geen papieren op hem vond. Later bleek echter de politie, dat het oe 78-jarige P. Klerx van de Nieuwe Haven moest zijn, die tusschen de twee instortende muren •as doodgedrukt. Vermoedelijk is de oude man niet meer weg kunnen komen. Helpers en autoriteiten De politie heeft kort na de ramp een uit gebreide afzetting gemaakt om het toestroo- mende publiek tegen te houden. Dit ge schiedde onder leiding van den commissaris P. L. Roszbach. Ook de commissarissen Kok 1 Voskuvl waren ter plaatse. De hoofdcommissaris was uitstedig. Van den Gemeentelijken Technischen Dienst waren al spoedig de ingenieurs Bur- ky, Franx en Quack tegenwoordig; korten tijd later waren er ook de heeren Valder- poort en Hupkes van de Bouwpolitie terwijl de directeur van den Gem. Technischen Dienst, Ir. Witte veen geruimen tijd op het terrein vertoefde. Van de brandweer waren er de hoofdlie den Poortman. Keeman, Bakker en v. Sille- voldt terwijl opzichter Keijzer met de reser vewagen wa~ uitgerukt. Toen de avond viel en verlichting noodig was liet Ir. Kohier, onder-directeur van deu Vervoerdienst motorspuit 6 komen, die met een schijnwerper licht bood waar dat noo dig was. Een lek in de gasleiding, waaruit veel gas zich verspreidde kon eerst nadat het puin was geruimd worden verholpen. Van de autoriteiten, die van hun belang stelling blijk gaven noemen wij den burge- naeeste.r, Mr„rDroogleever Fortuyn, de wet- &opders;-Brautigam-en Dijk en den commis saris van politie te-Delft, de heer v. d. Zee. van het parket verschenen Mr. H. A. J- Remmer, Mr. J. A. Wilbrenninck- en Mr- J- C. Meischké. De oorzaak van dè ramp Wat de oorzaak van de ramp betreft valt het volgende op te merken: In 1918 moest de Valkensteeg, toen nog zeer nauw, worden verbreed tot het profiel van de Oostmolenstraat en den Goudschen Rijweg. Daartoe moest „Het afgebrande huis", de toenmaals zeer bekende zaak van J. J. de Haan worden afgebroken, wat na onteigening geschiedde. De gemeente heeft in dien tijd aan de eigenaresse van het. tot hoekpand geworden perceel van de fa. Mikx een hoogen prijs gevraagd voor 't recht van uitpad naar de verbreede Valkensteeg. Men meende daarmee een gedeelte van de dure onteigening goed te maken. Toen hierop niet werd ingegaan, heeft de gemeente een der zijmuren van het vroegere pand van da fa. De Haan laten staan als „dwangmuur". Het is deze muur, die naar beneden is ge' komen. Het was een steenvlakte van 15 x 10 M„ die aan de bovenzijde maar heel losjes met het pand van Mikx was verbonden. Onder aan was er echter tusschen dezen muur en het pand van Mikx een spleet, die zich naar de zijde van den Boerensteiger verbreedde tot 20 30 cM. De muur was uit schoon heidsoverwegingen wat bijgepleisterd, zoo dat men moeilijk kon nagaan, wat de oudé* steen „deed". Zeer waarschijnlijk zijn de weinig solide verbindingen, die deze overigens losstaande muur verbond aan het pand van Mikx door de trillingen van het zware verkeer langza merhand los geraakt In den muur van het pand Mikx zijn thans ook flinke scheuren te voorschijn gekomen, In elk geval... gister- Rotterdam in rouw Overzien we ons geheele land. hoe klein het is, dan is elke dag rijk aan rampen* Maar een massale catastrofe, zooals gisver Rotterdam eerst in rep en roer en daarna- in rouw bracht komt toch gelukkig zelden voor, Des ve erger grijpt ze dan ook aan, want aan de dagelijksche ongevallen raken we, helaas, maar hoe kan het anders?, ge-. Om die reden behoort hier een woord van hartelijke deelneming te staan met de slachtoffers en hun treurende nabestaanden, die zich zoo onverwachts en op zoo vreese lijke wijze beroofd zagen van wie hun lief waren- „De dood, die spaart noch zoete jeugd, noch gemelijken ouderdom", zong Vondel, en dèt is hier wel treffend bewaar heid. Natuurlijk dringt zich onmiddellijk ook de schuldvraag naar voren en in arren moede veroordeelt menigeen het gemeentebestuur, dat om iemand een uitpad te onthouden een onverankerde muur van zoo enorme af metingen liet staan. Wij schorten ons oor deel op; andere instanties zullen wel over de verantwoordelijkheid een beslissing moe ten nemen; maar deze diep-tragische ge beurtenis leert ons wel, dat zelfs de meest moderne en technisch volmaakt geoutilleer de gemeentediensten noodlottige verrassin gen niet kunnen voorkomen. Maar Rotterdam rouwt; in groote versla genheid staart het naar de puinhoopen van abrupt verwoest levensgeluk. God trooste de zwaarbeproefde gezinnen van hen, die zoo plotseling en zoo gewelddadig werden weg gerukt uit het leven. middag was het labiele evenwicht - waarin! de „dwangmuur" zich bevond verbroken, met het bekende gevolg. Deskundigen gaven ons als hun oordeel, dat het hoogst onverantwoordelijk is ge weest een dergelijke vrijstaande muur op een zoo druk punt als de Valkensteeg 'is te laten staan. Ook bij voortdurende controle was de werking daarin niet voldoende na<te gaan. In den gemeenteraad is het hand haven van dezen muur meer dan eens ter sprake gekomen. Het was een question bruiante. Nu is het een op treurige wijze opgeloste kwestie, ten koste van zeven menschenle vens, over welke kwestie echter het laatste woord nog niet zal zijn gesproken. Een der slachtoffers wordt door personeel van den Geneesk. Dienst weggedragen ROTTERDAM, 12 Mei P"EN vreeselijke ramp heeft gistermiddag 7 dooden geëischt, terwijl voor het leven van twee slachtoffers wordt gevreesd. Omstreeks 4 uur in den middag is in het centrum van de binnen stad, op het kruispunt HoogstraatValkensteeg, een zware muur omgevallen. Voorbijgangers, die het gevaarte plotseling zagen wankelen en onder luid gegil opzij stoven, werden door de zware steenklompen achterhaald. Uit een wolk van stof, die boven de ruïne bleef hangen, stegen jammerkreten op. Van alle kanten snelde hulp toe en binnen een kwartier had men zes dooden en twee zwaar gewonden bevrijd. De vallende muur was echter voor een deel terecht gekomen tegen den zijmuur van een café van D. Reese aan de overzijde van de steeg, die ook werd weggeslagen en tot hun ontzetting zagen deskundigen van den Technischen Dienst, die ter plaatse kwamen, dat heel dit pand van drie verdiepingen hoog, even eens dreigde in te storten. Daarop moest het reddingswerk onmiddellijk worden gestaakt, totdat het pand was geschoord. Meende men aanvankelijk, dat onder de puinhoop nog verschil lende andere dooden gevonden zouden worden, later bleek, dat het nog slechts één man was, die geheel door het puin van de twee vernielde muren was verpletterd. [Tot laat in den avond heeft het opruimingswerk voortgeduurd. Een vreeselijk schouwspel De ramip heeft zich voltrokken één 01 twee minuten voor vieren. Öp dat oogenblik begon de zware muur los verbonden aan den buitenmuur van de N.V. Mikx Bedrijfskleeding aan de Hoog straat 156 van boven te wankelen om even later als een massief steenblok van 15 x 10 M. opzij in de Valkensteeg neer te storten. Het is op dezen verbindingsweg tusschen Goudsche Rijwe^ en Oostmolenstraat altijd druk en ook nu waren er veel voorbijgan gers. Enkele van hen zagen den muur wan kelen en stoven gillend uiteen. Het was echter te laat. Met donderend ge raas stortte de 30 a 40 cM. dikke muur in .elkaar en de vluchtenden werden door het gesteente getroffen. Een seconde was het stil, toen steeg een ontzettend gekerm en gegil op uit een on doordringbare stofwolk die boven de puinen opsteeg. De omwonenden waren op het geraas naar buiten gesneld en schoten te hulp Anderen waarschuwden den Geneeskundigen Dienst en de politie. De .plaats van de ramp vertoonde een beeld van grenzelooze verwarring. Het was of een vliegtuigbom was ingesla gen. Gewonden strompelden uit het puin weg, slagersknechts van een nabijgele gen slagerij groeven in de puinhopen en haalden dooden weg, een vrouw, die juist was vrijgekomen kreeg een zenuw toeval en moest een winkel worden bin nengedragen, een man, die slechts licht was gewond gilde boven alles uit, dat men hem helpen moest. Een politie-af- zetting was er de eerste oogenblikken nog niet, zoodat alles door elkaar liep. Prachtig werk van den Geneeskundigen Dienst Twee minuten na het ongeval was center <de Geneeskundige Dienst reeds ter plaatse. De kastelein van café De Kroon, gelegen tegenover het gedeeltelijk vernielde café van D. Reese had opgebeld dat er veel gewonden waren. Juist op dat tijdstip waren drie auto's bij de hand en de chef-verpleger, de heer R. Beetstra rukte met 9 broeders uil. Direct nam men een zeer actief aandeel in het reddingswerk. Twee doode mannen waren spoedig uit het puin weggehaald, een zwaar gewonde en een doode vrouw volgden en al deze slachtoffers werden snel met twee auto's naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ge bracht. Nog een doode vrouw en een gewonde man, die een sigarenwinkel in de Valken steeg was binnengedragen volgden in de derde auto. Intusschen vond men te midden van het puin een aan flarden geslagen kinderwagen met het lijkje van een baby. Men heeft dit tijdelijk binnengebracht in de Gemeente-apo theek aan de Hoogstraat; korten tijd later is het met een vierde auto eveneens wegge bracht. Aan een tip van een jas zag men nog een slachtoffer tusschen het puin, een man, die met groote moeite onder de zware steen blokken werd bevrijd Hij bleek eveneens op slag te zijn gedood en is naar het dooden- huisje van het ziekenhuis Coolsingel ge bracht. Dit alles had zich binnen een kwartier af gespeeld. Mariniers in actie Intusschen was van alle kanten huLp op gedaagd. De politie kwam onder leiding van den Commissaris van den Actieven Dienst, den heer C. v. d. Pol te hulp, maar reeds was de Marinierskazerne gealarmeerd om zoo mo gelijk te helpen. Het overgroote deel van de Rotterdamsohe Mariniers is momenteel in de Harskamp voot oefeningen, doch juist was een detachement binnengekomen, dat vandaag dienst moet doen als eerewacht bij de doopplechtigheden van Prinses Beatrix. Direct werd verzamelen geblazen en nadat pioniersgereedschappen en schoppen waren opgezocht trokken de mariniers onder lei ding van den Isten luitenant baron E. J. de Leeuwe van Aduard in den looppas naar de plaats van de ramp. Ook tal van politieagenten waren spoedig ter plaatse en tezamen met de Mariniers die in de meest verscheiden uniformen uit de kazerne waren gesneld, werd een behoor- Het café van de firma D. Reese, op den hoek van de Hoogstraat en de Valken steeg, dat door den invallenden muur werd getroffen en toen zelf groot gevaar Voor instorting opleverde. Zij zagen onmiddellijk, dat er groot gevaar dreigde. De gedeeltelijk ingestorte muur van het café van Reese had een der steun balken verloren en de muur vertoonde daarboven verschillende scheuren. Elk oogenblik kon het geheele boven- pand met zijn drie verdiepingen instor ten en de redders bedelven. In dat ge val dreigde een nog veel grooter ramp omdat dan ongetwijfeld ook de voor gevel aan de Hoogstraatzijde omlaag zou komen. Op advies van de technici gaf commissaris v. d. Pol onmiddellijk last de reddingswerkzaamheden te sta ken en iedereen moest de Valkensteeg verlaten tot de wankele muur voldoen de geschraagd zou zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5