D E V E O Nederlandsctie Meubelfabriek Wageningen N.V. VAN KRANTENJONGEN TOT UITVINDER DONDERDAG 12 MEI 1938 EERSTE BLAD PAG. 3 '.EVENSVERZEKERING MAATSCHAPPIJ ..VI TAL IS" NIJMEGEN Burg. van Schaeck Mathonsingel 2 HET GOEDE ADRES DE VOLKENBOND EN HET SPAANSCHE VRAAGSTUK Del Vayo eischt opheffing der niet-inmenging In de openbare middagvergadering van 'den Volkenbondsraad heeft Del Vayo. als vertegenwoordiger der republikeinsclu: Spaansche regeering, opnieuw het vraagst.uk van do niet-inmenging in den Spaanschop burgeroorlog ter sprake gebracht. Hij ze'.le, dat de non-interventie haar hoofddoel, n I het verhinderen van een internationalen oorlog, heeft gemist. Het Spaansche volk beseft, dat het strijd voert tegen twee bui- tenlandsclie grootmachten. Del Vayo gispte in dit verband de En- gelsche politiek, welke heeft geleid tot he< sluiten van een verdrag met Italië, ofsohoon de Italiaansche vrijwilligers niet van den Spaanschen bodem zijn teruggenomen. Hij eindigde met den wensch uit te spreken, ten eerste tot de onmiddellijke opheffing van de niet-inmengings-politiek, ten tweede tot het besluit dat het Spaansche vraagstuk voor taan in zijn geheelen omvang uitsluitend door den Volkenbond, met uitsluiting van ieder ander internationaal orgaan zal wor den behandeld. Een sobere repliek Lord Halifax zei de in zijn repliek o.a., Óat de Britsch-Italiaansche overeenkomst welke een verbetering van de atmosfeer brengt in de Middellandsche Zee, zal bijdra gen tot de spoedige oplossing van den Spaan schen oorlog. Hij wenschte daarom aan ilo non-intervcntie-politiek vast te houden. Bonnet uitte zich in overeenkomstigen Del Vayo, die verdaging van het debat verlangde, kreeg hierin van voorzitter Mun t e r s zijn zin, zeer tot ontstemming van lord Halifax, die een einde aan deze overbodige besprekingen wenschte gemaakt te zien. De Negus long-ziek? Minister-president C h a m b e r 1 a i n heeft In het Lagerhuis op een desbetreffende vraag geantwoord, dat de Britsohe regeering van den keizer van Abessinië geen enkele nota onvangen heeft betreffende den tegenww- digen toestand in Abessinië en dat de Brit sohe regeering niet bereid is, het voorstel tot het houden van een internationale en- guete inzake den toestand in Abessinië t* steunen. Op de vraag, of niet diende te worden na gegaan, hoe die feitelijke toestand is, alvo rens in den Volkenbondsraad een beslissing wordt genomen, antwoordde Chamberlain dat zijns inziens dit doel niet door een inter- nationaal onderzoek ®ou worden bereikt. Volgens een bericht van de „United Press" Is de gezondheidstoestand van den negus, die, zooals gezegd, te Genève is aangekomen, zeer precair. Haile Selassie lijdt reeds gerui- men tijd aan de longen en onlangs schijnt deze ziekte zelfs tot een bloedspuwing aan leiding gegeven te hebben. Amerikaansch protest te Berlijn De Amerikaansche minister van (buiten- ïandsche zaken Huil heeft bekend gemaakt dat de Vereenigde Staten te Berlijn een for meel protest hebben ingediend naar aanlei ding van het Duitsche decreet, waarbij re gistratie van Joodsch eigendom wordt gelast, •wanneer dit een bedrag van 5000 mark over schrijdt. Deze verordening treft Joodsche Noord- Amerikanen; vandaar het protest van Wash ington. Huil weigerde bijzonderheden mede te Öeelen. STEUNKOUSEN WASCHBAAR EN LUCHTIG A1fe6ft*verkoop: Wester-flpotheek Deveo-Depót m, Innen weg 1IS Telef. 31602 Lelden, Tel. 37S Elders wende men zich tot de fabrlkante: Fa. D. VAN OORT, te Baarn. De Japansch-Chineesche oorlog De bezetting van de stad Amoy Japanners bedreigen spoorweg knooppunt Soe-Tsjoe Japansche troepen hebben, gelijk reeds werd gemeld, het eilandje bezet, waarop de havenstad Amoy is gelegen. Alle eilanden langs de Chineesche kust, met uitzondering van Hai Nan, dat dicht bij Fransch Indo-China is gelegen, zijn thans in Japansche handen. In F,ngeland slaat men zulks met bezorgdheid gade, want reeds maanden kruisen de Japan schc vlootstrijdkrachten voor de kust van Swatau en Foetsjau, de zoogenaam de verdragshaven, en men gaat zich ver ontrusten over de positie van het Brit- sche Hongkong. Te Swatau, dat op ongeveer 200 K.M. ten Zuiden van Amoy is gelogen en te Kanton, dat zich op 500 K.M. bevindt, is de staat van beleg afgekondigd. De strij'd om de spoorwegen Het groote offensief, dat door drie Japan sche colonnes wordt uitgevoerd, met het d iel den Ioenghai-spoorweg af te snijden, wordt algemeen beschouwd als de meest ernstige bedreiging, waaraan Soe-Tsjoe tot dusver heeft blootgestaan. De drie colonnes bewegen zich naar hot Zuiden en naar het Westen. De hoofdcolonne rukt van Tsining uit in Zuidelijke rich ting op. De berichten, welke van het front fci Shanghai binnenkomen, doen, naar het D N. B. nader meldt, duidelijk zien, dat het nieuwe Japansche offensief tegen den Loeng- hai-spoorweg op alle punten vordert. Het gros van het Japansche leger, dat van Tsining in het Noorden uit oprukt, heeft gisteren reeds een linie bereikt, welke 130 kilometer ten Noorden van Kwei Teh is ge legen. Gelijktijdig bereikt een van het Zuiden uit oprukkende Japansche colonne na de inne ming van Meng Tsjin een linie welke 160 kilometer ten Zuiden van Kwei Teh loopt. TJit de tot nog toe ontvangen berichten kan worden geconcludeerd, dat de Japan nerg reeds in het Noorden, Oosten en Zui den een hal ven cirkel rond den Loenghai- spoorweg hebben getrokken. Het volgende aanvalsdoel der Japanners is gericht op het tusschén Tsining, Kwei Tph en Meng Tsien gelegen gebied ter breedte van 250 K.M., waar zich thans nog de ecnige mogelijkheid voor een terugtocht der Chineezen bevindt. Met het oog op den ernst van den toestand hebben op deze stad reeds Japa-nsche lucht- gen uit bet Westen laten aanrukken, om de van het Noorden en van het Zuiden op Kwei Teh aanrukkende Japansche colonnes in de flank aan te vallen. Het knooppunt van spoorwegen, Soe Tsjoe. vormt blijkbaar de sleutelstelling der ge- heele Chineesche verdediging en derhalve hebebn op deze stad reeds Japansche lucht aanvallen plaats gehad. Duitschlands financieele anti-ioodsche maatregelen Een Amerikaansch protest te Berlijn >t Amerikaansche departement van staat heeft te Berlijn geprotesteerd tegen de toepassing van het door G o e r i n g uitge vaardigde decreet, volgens hetwelk de Jood sche eigendommen moeten worden geregis treerd om zoo noodig te worden aangewend, „in overeenstemming met de behoeften van het Duitsche bedrijfsleven". De nota vestigt de aandacht der Duitsche regeering op deze aantasting van de ver plichtingen, door de Rijksregeering aangegaan bij het Duitsch-Amerikaansche verdrag van vriendschap en de consulaire overeenkomst van 8 December 1923. Met het oog op den inhoud en het doel in dit jongste decreet en zijn discriminee- renden aard aldus de nota, protesteert de re geering der Vereenigde Staten tegen zijn toe passing op burgers der Vereenigde Staten. De regeering der Vereenigde Staten geeft uitdrukking aan de hoop, dat de Rijksregee ring zich na een nieuw onderzoek accoord zal verklaren met genoemde overwegingen dat zij spoedig de verzekering zal geven, dat de onder oogen geziene maatregelen niet zullen worden toegepast op Amerikaansche staatsburgers". JAPAN'S ACTIE IN ZUID- CHINA y;TSJEKIANG£ ■h Chineesche luchtvaartterreml tevens vlieg5telinpunten japansche vllegsteunpunten Japansche oorlogshaven r japansche vloot bewegingen Belgie's budgetaire moeilijkheden Kamer aanvaardt een compromis-voorstel Gistermiddag; en -avond heeft de Belgischs Kamer opgewonden debatten gehouden over de belastingvoorstellen van de regeering- J an son, ingediend om het zoo ernstig verstoorde budgetair evenwicht te herstel len. Het ontbrak daarbij niet aan heftige botsinen tusschen socialisten en rexisten, en aan ongezouten critiek op het financieel beleid van deze en de vorige regeering. 's Avonds omstreeks elf uur werd de ver gadering geschorst, ten einde de fracties gelegenheid te geven te beraadslagen over den tekst van een motie, welke als sluit stuk van de besprekingen door de oud-mi nisters Hymans, Max, en Devèze, wa6 ingediend. In deze motie wordt geconstateerd, dat de Kamer vast besloten is. het begrootingseven- wioht te herstellen, dat zij de beide ontwer pen, welke door de financieele commissie werden goedgekeurd, aanvaardt, en haar vertrouwen schenkt aan de regeering, opdai deze laatste de publieke uitgaven tot een minimum zou beperken en het economische herstel zou bevorderen Minister president Janson verzocht den kamerpresident den tekst nogmaals voor te lezen en verklaarde vervolgens, deze motie zoo te wiflen verstaan, dat de Kamer haar vertrouwen uitspreekt in de regeering. Hij voegde er aan toe. dat, indien nader hand mocht blijken, dat de begrooting niet klopt, nieuwe voorstellen tot belastingver- hooging zullen wordien Ingediend. Het zou den dezelfde voorstellen kunnen zijn, die door de financieele commissie werden af gewezen. BIJ appèl nominaal werd de motie aangenomen met 101 tegen 76 stem men en 8 onthoudingen. De socialisten en eenige liberalen, alsmede de katho liek-democraten applaudiseerden bij de bekendmaking van dit resultaat Er werd geroepen: Leve de democratie, de rexisten zijn verslagen. De Vlaamsah-natianalisten jouwden de katholieke voor-stemmers uit en rie pen van hun kanfc het katholieke blok is vernietigd. Vervolgens ging de Ka mer uiteen tot Vrijdag a.e. Geen helium voor Duitschland Door het Witte Huis te Washington is be kend gemaakt dat president Roosevelt niet in staat is machtiging te verleenen voor den verkoop van helium aan Duitschland, aangezien daartoe de eenstemmige goedkeu ring wordt vereischt van alle leden der mu nitie-commissie, en I c k e s, de minister -an hinnenlandsche zaken, tegen den helium- export zich hardnekkig vervet. Goering naar Oostenrijk Hermann Goering vertrekt vandaag naar Oostentijk, tieneinde verdere maatrege len te treffen voor de uitvoering van het economische opbouwprogram aldaar. Den 13en Mei zal hij de eerste spade in dien grond steken voor de ..Reichswerke Hermann Goering" in Linz en den 16en Mei voor de Tauern-electriciteitsoentrale bij Zeil am See. KENT U al HYGIDENT de nieuwe, zelfwerkende. Kunst gebit-reiniger? Maakt ZONDER BORSTELEN Uw plaat en gebit weer als nieuw en verwijdert alle vlekken. Prijs normale fla con 45 ets., extra groote flocoi. 85 ets. Koop nog heden HY GIDENT bij Uw Apoth. of Drog. Komt er parlementsontbinding te Praag? Ook de Polen eischen autonomie In welingelichte kringen te Praag, zoo schrijft de „Deutsche Presse", spreekt thans over parlements-ontbinda-ng en over nieuwe verkiezingen, welke nog dit jaar zouden worden uitgeschreven. Men is name lijk van oordeel, dat de hinnenlandsche po litieke atmosfeer des lands zelfs in de regee- ringscoalitie troebel is en dat zij opkla ring behoeft. Ook de Poolsche nationale minderheid in Tsjechoelo vakije heeft thans openlijk be kend gemaakt, dat zij autonomie opeischt. De Polen vragen beslissenden invloed in de adim in i strati e van de gemeenten en distric ten, waar Polen zijn gevestigd, hetzelfde in de economische politiek, een proportion"e' aandeel in de staatsopbrengsten voor uit gaven i-n hun gebied en herstel van schaden, aan leden van de Poolsche minderheid be rokkend sedert hun incorporatie bij Tsjecho Slowakije in 1919, voornamelijk herstel van geconf.skeerden eigendom. Volgens de officieele volkstelling fcn 1930 telt de Poolsche minJerheid 80.000 zielen, diie voornamelijk in de Silc-zisohe districten zijn gevestigd. Portugal erkent Franco De Portugeesohe regeering heeft thans officieel Franco's bewind als de Spaan sche regeering erkend. DE MISLUKTE REVOLUTIE IN BRAZILIË President Vargas zelf achter de mitrailleur Thans worden nadere bijzonderheden bekend over den fascistischen opstand in Rio de Janeiro, de hoofdstad van Bra zilië. De beweging werd ontketend door zg. integralisten en groenhemden, die s nachts om één uur gelijktijdig het ministerie van marine en het terrein rondom het paleis van Vargas, den president der republiek, bezetten. Een deel van het garnizoen sloot zich bij de aanvallers aan. President Vargas zelf en zijn particu lier secretaris Walter Sarmanho, orga niseerden terstond de verdediging en bedienden eigenhandig een mitrailleur. Na een strijd van twee uren kon Vargas in telefonisch contact komen met den cnef der politie, die onmiddellijk manschappen zond,, om de opstandelingen te arresteeren. Het complot is beperkt gebleven tot Rio de Janeiro en het werd niet gesteund door het leger en de vloot. De minister van oorlog Du tra was juist op weg naar het paleis van den president, toen hem het eerste bericht over de revo lutiepoging werd gemeld. Onmiddellijk gal hij bevel, dat alle strategische punten uer stad door de speciale politie en legerafdee- lingen zouden worden bezet. De stafchef generaal Goesmonteiro en verscheiden andere generaals werden door de revolutionairen in hun woningen aangevallen, doch wisten zich te verdedi gen. Het marine-arsenaal werd door afdee- lir.gen van het leger bezet. Dat de revolutie zoo snel kon worden on derdrukt is een nieuw bewijs, dat de weer macht onvoorwaardelijk achter president Vargas staat Militaire politie op vrachtauto's, gewa pend met mitrailleurs, slaagde spoedig er in, de opstahdelingen te bedwingen. Zonder pardon veegde zij de straten schoon. De chef van politie Mueller hoeft tegen over de „Un. Press." verklaard, dat voc zoover bekend twintig personen bij de rev< lutiepoging zijn gedood en 500 gearresteerd. Onder de gewonden in het ministerie van oorlog bevindt zich generaal Gaspar Dutra. Mueller zeide nog, dat de opstand van zui ver fascistischen aard was. Buitenlandsche elementen waren er echter niet bij betrok ken. Het vuren rondom het paleis van den president ving om middernacht aan en werd eerst om 6 uur van ochtend gestaakt Het paleis is zwaar beschadigd door kogels van geweren en machinegeweren. In de stad was het leven tegen den middag weer nor- BETIMMERINGEN - MEUBELEN WAGENINGEN TELEFOON 2613 Roosevelt gaat te veel uit visschen Republikeinen oefenen scherpe critiek Volgens de „Daily Telegraph" maakt men er in republikeinsche kringen te Washing ton aanmerkingen op, dat president Roose velt te veel vacant ie neemt en dat deze vacanties te veel kosten De critici hebben tgerekend, dat van de 1768 dagen (van 4 Maart 1933, toen hij het bewind aanvaardde, tot 4 Januari j.l.) de president er 616 buiten Washington doorbracht. Niet al die dagen waren echter vacantiedagen: tijdens de 142, die hij in Hyde Park vertoefde en de 110 te Springs voor zijn jaarlijksche kuur, behartigde hij tevens de staatszaken. Van zijn vacantie bracht hij 84 dagen op zee door, 97 visschend en 43 „week-endend" in Chesapeake Bay. Dit kostte den staat: 415.000 dollar voor de diensten der hem ver gezellende kruisers, 165 000 dollar voor de torpedobootjagers en 3500 dollar voor het gebruik \an een vliegtuig, dat de mail over bracht. Als de president gaat visschen liggen er twee torpedoboot jagers in zijn nabijheid. Dit geschiedde o.a. aan de kust van Nieuw- Engeland en in de Golf van Mexico. De be manningen van 9 verschillende destroyers, welker operaties 1350 dollar per dag kosten, hadden ruimschoots tijd het presidentieel© issche-n gade te slaan, althans volgens deze scherpe republikeinsche critici, die over het hoofd zien dat de president bijna altijd vergezeld is van een of meer ministers of hooge ambtenaren en in voortdurend contact met de regeering te Washington blijft Het gebruik ven het presidentieele jacht eerst een oude boot, de „Sequoia", later de „Electra". thans „Potomac" geheeten, heeft tot dusver 80.000 dollar gekost De Spaansche burgeroorlog Britsche demarche te Burgos Met betrekking tot het protest, dat de ge aanvoerders van dertien te Valencia liggen de Britsche schepen tot het Foreign Office hebben gericht naar aanleiding van wille keurige bombardementen, heeft de Britsche onderstaatssecretaris Butler in het Lager huis medegedeeld, dat de Britsche gezant 1e Burg06 opdracht heeft gekregen, krachtig te protesteeren en een onmiddellijk onderzoek te eischen. Verbinding TeruelAlbocacer verbroken De rechtsche troepen zijn aan het Oostelijk front in Zuidelijke richting opgerukt ea hebben de linksche verbindingen tusschen Teruel en Albocacer verbroken. Verder in het binnenland zijn de troepen van Franco 10 K.M. opgerukt, zoodat Castellon ernstig bedreigd wordt. BRAND TE FNSCHEDE In de villawijk van Enschede is gister middag brand ontstaan in het groote pand. bewoond door den textielfabrikant den heer H. B. Maurik. De brand ontstond on een bovenverdie ping, waar mevrouw Maurik bezig was met het friseeron van haar haar. Hierbij ge bruikte zij een spiritustoestelletje. Plotse ling ontstond brand in papier. Met grooton snelheid breidde het vuur zich uit, zoodat alle pogingen om het te blusschen vruchte loos bleven. De bovenverdieping is geheel uitgebrand. Verzekering dekt de ernstige brand- en waterschade. Tekst en illustratie van H. KANNEGIETER fefrlèOlsl kOMT ÉETALEN 2S De. jongste dacht er echter niet aan, aan zijn verzoek te voldoen. Doch de oudate heer, een zakenman met doorzicht, had den jongen eens goed opgenomen. De kranten-boy beviel hem wel en de wei gering van zijn mede-directeur vond hij wel wat hard. Hij had schik in het geval en stond <rAl" toe 1000 kranten te beste! len. Thomas Alva rende weg om zijn vriend te halen en samen de ziwarc kran ten naar de trein te brengen. Thomas had goed gezien. De mensen, die aan de stations de korte berichten hadden gelezen, waren natuurlijk erg nieuwsgierig om een krant te lezen. Toen hij dan ook aan het eerste station kwam, waar hij anders altijd maar twee num mers verkocht, stond een kleine volks oploop op hem te wachten. Thomas be- 1 jreep eerst niet, dat het om hem te doen was, maar men rukte hem haast de kranten uit de arm. Toen begreep Edi son ineens zo goed de betekenis van een telegraaf. Op elk station sloeg hij de prijs van de kranten op en ze gingen grif van de hand. 30 Toen hij ze allemaal kwijt was, had hij aardig wat \erdiend en hij kon de kran ten meteen gaan betalen. Wilbur Storey, de directeur van de Detroit Free Press hoefde geen spijt te hebben, dat hij den armen krantenjongen geholpen had. Zijn geld. dat hij in de onderneming van den kleinen Edison gestoken had, kreeg hij de andere dag al terug. Rust, warmte, mild diëet, schenen het werkelijk weer te winnen. Toen Willy en Hans bij de jaarwisseling over kwamen, stonden ze verbaasd over moeders vitaliteit, haar „tweede lente" zooals Hans zich uitdrukte. Maar een lente zou hier over haar niet meer lichterf. Het jaar was nog slechts enkele weken oud, toen het scheen of ze haar krachten had Opgeteerd. Er kwam een nacht van hevige pijn, er kwam een morgen, dat ze niet meer op kon staan. De dokter werd gehaald. Hij onderzocht, zei weinig. „Is het erg, dokter?" vroeg meester met hem alleen. „Ik vrees van wel. Die pijn heeft ze toch zeker al veel langer gehad?" „Ja, maar niet in dié mate. Ze zal toch niet geopereerd hoeven te worden?" „Dat denk ik niet", „O, gelukkig, daar was ze zoo bang voor". „Ja, ja, maar een operatie zou genezing kunnen brengen". „Dus hier zèg het maar, dokter!" „Ik ben bang, dat het niet meer gaan zal. Maar als u con- lult wilt met een operateur of specialist...^" „Ja, wel graag! Mijnt dochter poemde sfl?6#«oSTt«tl dokter Utrecht"« „O juist! Uw dochter heeft zeker wel telefoon, 'k Zal haar wel even opbellen". „Hoe lang nog?", was de vraag, toen meester weer boven kwam. „Hoe lang?" „Ja, heeft hij dat niet gezegd?" „Nee". „O, ik dacht het". Ze rekende dus niet eens meer met de mogelijkheid van genezing. Maar ze wóu toch nog wel wat bij hem blijven? „Moeder, wil je dan al van me weg?" Zijn ontreddering trof haar, bracht een glimlach op haar van pijn verwrongen gezicht. „We hébben niets te willen, mannie, en we scheiden immers niet voor altijd?" „De dokter wil er nog een ander bij hebben. Hij acht het dus niet hopeloos". „Ach, een ander waaróm nou". „Maar moeder, als we je nou zoo graag nog wat houden!" „Ja, ja, het is goed. Niet verdrietig zijn, baasje! Laten we danken voor al de jaren, die God ons gaf en vooral voor dit laatste jaar". 's Avonds kwamen Willy en Hans. ,,'t Bestaat niet, dat het nu ineens zoo erg is", was Willy's meening, toen ze een poosje bij moeder boven was geweest. Moeder praat zoo kalm en ze lachte nog een paar keer ook. U zult zien, die dokter van hier weet er niets van. Wat kan je nu aan een maag onderzoeken. Er moet een foto gemaakt worden. Ik kom morgen ook. 'k WiJ zelf met den specialist praten". Nee, het kón niet zoo erg zijn, stelde meester zich dien nacht gerust, De zieke sliep, kreunde slecht» nu en dan. De nieuwe medicijnen schenen te helpen. Den volgenden dag echter hoorden ze de waarheid. Nog één twee maanden had ze te leven en het eenige, wat kon worden gedaan was, het lijden zooveel mogelijk te verlichten. In stomme smart zaten ze in de ziekekamer, vader en doch ter. Moeder, vermoeid door het onderzoek, had een spuitje gekregen en sliep. Alsof het leven al gevloden was, zoo lag ze daar. Het gezicht geelgrauw en de mond iets open Willy vluchtte naar de kamer, die eens de hare was, wierp zich voorover op het bed en trachtte in de kussens haar snikken te smoren. Dat ze haar moeder ging verliezen, zoo gauw al, dat ze het nooit had beseft, hoe de stakker leed, hoe ze zich goed hield voor vader en haar. Onbegrijpelijk hadden de dokters het gevonden, dat ze tot nu toe op de been was kunnen blijven. Alleen een geweldige wilskracht had dat mogelijk gemaakt ,was hun oordeel. „Moedertje, moedertje, was ik dan blind? Was ik een egoïst? Ja, dat wès ik. Voor mezelf heb ik geleefd, enkel en alleen voor mezelf. Moedertje, ik heb je zooveel beloofd, ik had je leven zoo mooi willen maken. Moedertje, waarom deed ik dat niet? Omdat ik meer van mezelf hield dan van jou. En jij jij dacht aan jezelf het allerlaatst. Moedertje, hier in deze kamer heb je zoo vaak me getroost, moedertje, o, kom nog eenmaal hier bij me". Maar ze lééfde nog. God kon een wonder doen. O, als 2e nog maar een paar jaartjes mocht blijven! Bidden, bidden moest ze. Zoo menig gebed was uit deze kamer omhoog gestegen, zoo menig gebed werd verhoord. Ze stond op, knielde neer, maar bidden kon ze niet. Roepen, schreeuwen tot God om afwending van het leed, ja, maar dat was geen bidden, dat was geen bidden, zooals moeder had geleerd. Hier in deze kamer moeder op dien Goede Vrijdag moeder op den morgen van den trouwdag Vader kwam binnen. „Moeder is wakker", zei hij. „Moeder vraagt naar je. Toe, probeer kalm te zijn. Moeder kan het niet hebben, dat een ander bedroefd is om haar. Kom, laten we nog voor haar doen, wat we kunnen". Ja, voor haar én voor hem. Arm manneke. Hij beefde. Zoo heel oud leek hij in deze paar dagen geworden. „Weet moeder „Ja, moeder verlangt naar Huis, kind". Dat zei moeder enkele oogenblikken later zelf ook. Ze ver langde naar haar Heiland. „Om mezelf zou ik nu dadelijk wel willen gaan, kind, maar om jullie wil ik ook nog wel wat blijven. Het duurt niet lang meer, zeggen ze. Laten we die weken nog zoo mooi mogelijk maken. Het gaat niet naar het einde, kind, het gaat naar een nieuw begin. Deze laatste weken, ze zijn geen naspel van het levenslied, ze zijn voor spel". Er werd gebeld. *t Was Hans. Willy had moeten vertrek ken, eer het spreekuur voorbij was. Hij was daarom achter gebleven, om mogelijke patiënten, die ze niet met een bood schap had kunnen bereiken, van den toestand op de hoogte te brengen. Hij schrok toen hij hoorde .dat het einde zoo gauw al verwacht werd. „Ik zou zoo graag moeder willen verplegen", zei Willy. „Dan doe je het", besliste hij. „Zou Hilda? Nee. met de baby gaat het natuurlijk niet. Maar die juffrouw van de vacantie dan? Die is misschien nog wel vrij. Zeg me haar adres maar, dan zal ik zien of ze telefonisch te bereiken is. Juffrouw Peters wès te bereiken. Of ze een paar maanden wou invallen? O Jal ji AWordt vervolgd),

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3