9™tllkbktl Geuzenbaai jSeaze &aai VAN KRANTENJONGEN TOT UITVINDER M VANDAG 9 MEI 1938 EERSTE BEAD PAG. a "Uanneer de Geuzen Geuzenbaai gekend hadden, dan zouden de Geuzen Geuzenbaai Buitenland HITLER WAARBORGT OPNIEUW DE ALPENGRENS Italiaansche luchtmacht demonstreert haar aanvalskracht Zondag heeft de Italiaansche militaire luchmacht in de omgeving van Furbara, een vlieghaven aan de Tyrrheensche zee, een bombardements-demonstratie gege ven, voor welk doel met bouwsels van tijdelijken aard een soort van stad was opgericht De toeschouwers, o.w. Victor Emmanuel, Hitler en Mussolini, zagen van eei^ dak toe, hoe de bombardements vliegtuigen met verbluffende zekerheid hun doelen wisten te vernietigen. Ook twee in zee verankerde oude schepen vie len ten prooi aan de bommen. In aansluiting op deze manoeuvre had den nabij S. Marinella infanterie-oefenin- plaats, welke een fase uit een veldslag gaven te aanschouwen. Zondagavond heeft Mussolini in het Palaz7o Venezia een souper aangeboden, waarbij beide dictatoren toasten hebben ge wisseld. Mussolini legde in zijn tafelrede den nadruk op de Italiaansch-Duitsche sa menwerking, welke door de as BerlijnRo me haar „wijding ontvangt". In zijn antwoord re de dankte Hitier voor de begroetingswoorden van Mussolini en uitte zijn vreugde over de atmosfeer van vriendschap, overal aangetroffen, waar hij in Italië vertoefde. In naam van het nationaal-socialisti- sche Duitschland onderschreef Hitier Mussolini's stelregel: „Duidelijk en open hartig spreken en als men een vriend heeft, met hem tot het ekude toe mar ch eer en". Beide landen zullen als buren die natuurlijke grenzen erkennen, welke de Voorzienigheid en de geschiedenis voor onze beide volken heeft getrokken, aldus Hitier. Het is mijn onwrikbare wil, zoo zeide de Fuehrer, dat de door de natuur tus- schen ons beiden getrokken Alpengrens voor immer door het Duitsahe volk als onschendbaar wordt beschouwd. Hitier verzekerde voorts, dat, evenals Mussolini en zijn volk in^ dagen, rijk aan beslissingen, Duitschland vriend schap hebben bewezen, hij (Hitier) en zijn volk Italië in moeilijke uren dieeelfde vriendschap zullen bewijzen. Uit welingelichte bron te Berlijn wordt [vernomen, dat Hitier hoogstwaarschijnlijk zijn verblijf in Italië met één dag zal ver lengen en dus Woensdag in plaats van Dins idiag naar Duits ahland zal terugkeeren. „Naar een nieuwe en betere yvereldorde" Een „boodschap" van Roosevelt De Pan-Amerikaansche Unie heeft haar reeks internationale radio-uitzendingen ge opend met een boodschap van president Roosevelt, die door den Amerikaan- schen minister van Buitenlandsche Zaken. Cordell Huil, werd voorgelezen. Roosevelt doet in deze boodschap een be roep op de naties van de geheele wereld om gezamenlijk te streven naar een nieu we en betere wereldorde. Tot de taak, wel ke op de wereld rust, behoort het onder hemen van een gemeenschappelijke poging om te komen tot een oplossing van de economische vraagstukken. Meer en meer beseft men, dat geen en kele natie of groep van naties in voorspoed of overvloed kan leven, wanneer een groot deel van de wereld gebukt gaat onder eco- homischen nood. De Vereenigde Staten zui len alles doen in het belang van deze eco nomische samenwerking. De resoluties, welke op de j'ongste pan Amerikaansche conferenties werden aan genomen, doen duidelijk uitkomen, dat de naties van het Amerikaansche werelddeel hiervan overtuigd zijn en bereid zijn In Overeenstemming hiermede te handelen. Met betrekking tot Canton en Ender- bury, twee eilandjes van de Phoenix-groep in de Stille Zuidzee, waarop om strategi sche redenen zoowel Groot-Brittannië als de Vereenigde Staten rechten hebben doen gelden, is, naar wordt medegedeeld, thans een accoord tusschen de twee mogend heden verkregen. Engeland en Amerika zullen gezamenlijk de jurisdictie over de genoemde eilanden uitoefenen. De details id er overeenkomst zullen binnenkort wor den gepubliceerd. Volgens de „New York Times" zullen later ook onderhandelingen gevoerd wor den over eenige Zuidpool-gebieden, waarop eveneens zoowel Groot-Brittannië als de Vereenigde Staten rechten doen gelden. FRIESCHE BOTERDRABBELKOEKEN Oudste adres oSLtl U uit v» SC»* Zoo In bussen 6 st. 0.50; 10 st, 0.85; Luxe bussen 10 st. ƒ.0.90; 17 st. L50; Boven Z— franco TeleL 20 Gironummer 30584 J. C. REPKO - WORKUM DE MOGENHEDEN EN HET SUDETENVRAAGSTUK Fransch-Britsche stap te Praag en Berlijn De Britsche gezant, Newton, heeft Zaterdagmiddag hei' aangekondigde be zoek gebracht aan het ministerie van buitenlandsche zaken te Praag, en er bij minister K r o f t a op aangedrongen, dav het gewenscht is, dat de Tsjecho-Slo- waaksche regeering bij haar onderhan delingen met Henlein, den leider der Sudeten-Duitsche parvij, een maximum aan concessies doet voor zoover vereenig baar met de veiligheid van den staat. De Fransche gezant Delacroix heeft een soortgelijken stap bij den minister ondernomen. De Britsche ambassadeur te Berlijn heeft een bezoek gebracht aan de Wil helm stras se waar hij werd ontvangen door Woermann. De ambassadeur sbe-lde de Duitsche regeering in kennis van de te Praag ondernomen démarche, welke ten doel heeft, een vreedzame op lossing te verkrijgien van de kwestie der Duitsche minderheid in Tsj echo-Slowa kije- Krofta heeft in zijn antwoord gewezen op het internationaliteiten-stavuut, dat op hie oogenblik word uitgewerkt, en verder verklaard, dat dit statuut ook wetsontwer pen betreffende een wijziging van het open baar besvuur in den geest van een regionale decentralisatie bevatten zal. De meening, die de Britsche en de Fran sche regeeringen uiteengezet hebben, ligt ge heel in de lijn van het standpunt dat de Tsjecho-Slowaaksche regeering heeft inge nomen. Het wordt buiten twijfel geacht, dat de stappen der beide Wesf-Europeesche mogendheden ook bij de. openbare meening in Tsj echo-S low akije een gunstigen weer klank zullen vinden. Op het aanbod van Groot-Brittannië en Frankrijk om economische hulp te verlee- nen aan de Donaulanden, zal Tsjecho-Slo- wakije waarschijnlijk antwoorden door het volgende te verzoeken: Ie* Dat de westelijke mogendheden een leening aangaan om Tsjecho-Slowakije en zijn nabuurlanden te bevrijden van den, als gevolg van de groote bedragen aan bevroren credieten, gedwongen band met Duitschland 2e. Dat nieuwe handelsovereenkomsten worden aangegaan, waarbij een deel van den handel tusschen deze landen en Duitschland wordt geleid naar Groot-Brittannië en Frankrijk. Hetzelfde zou ook van toepassing dienen te rijn op Hongarije en de landen der Klei- Entente aangezien de economische in vloed van Duitschland op Hongarije, zoo wordt verklaard, zou kunnen leiden tot een politieken invloed, waardoor een Duitsche wig in den Balkan gedreven zou worden. Genève en de Abessijnsche kwestie Hedenmorgen om efl uur is te Genève de eerste zitting begonnen van den volken bondsraad, waarin men rich voornamelijk heeft bezig gehouden met het opstellen van genda- Aangezien de erkenning van de verovering van Abessinië, die thans door groot-Brittannië wordt voorgestaan, een der voornaamste onderwerpen ter bespre king zal vormen, heeft lord Halifax reeds vóór het begin der officieele werkzaamhe den een groote activiteit ontplooid en o.a. met een zevental leden van den volken bondsraad overleg gepleegd. In Abessinische kringen te Londen, aldus Havas, wordt medegedeeld, dat de negus te Genève door de volgende delegatie vertegen woordigd zal zijn: Atezas, delegatie-chef en permanent gedelegeerde van Abessinië bij den Volkenbond, Ato Ephren en Medhen, alsmede drie Britsche adviseurs Sir Nor man Angel 1, professor Brlerly en Stan ley Jevons- In de omgeving van lord Hali fax is men de meening toegedaan, dat de aanwezigheid van deze delegatie, zelfs wan neer zij onder persoonlijke leiding van den negus zou staan, geen invloed op den loop der gebeurtenissen zal kunnen uitoefenen. Aan den vooravond van de raadszitting heeft de negus een brochure gepubliceerd, bedoeld om te bewijzen, 'dat Abessinië zich steeds tegen de verovering door Italië verzet In dit document wordt giezegd, dat den laatsten tijd talrijke gevallen van deser tie en zelfmoord onder de Italiaansche en Erytreesche soldaten voorgekomen zijn, dat talrijke garnizoenen rijn vernietigd, en dat er een groeiende samenwerking bestaat tusschen Mohammedanen en Christenen om weerstand te bieden. Aan het slot van het document wordt de ensch uitgesproken tot opening van een internationale enguête naar den toestand In Abessinië* Avenol blijft te Genève De secretaris-generaal van den Volken bond A v e n o 1, heeft Zaterdagmiddag in een speciale bijeenkomst van het volken- b^ndspersoneel te Genève officieel tegenge sproken, dat hij zijn post zou gaan verlaten. Hij heeft allen aangespoord om zonder défai tisme hun taak als internationale ambtena ren te blijven vervullen. Italiaansche koningspaar naar Duitschland Te Rome wordt verwacht, dat de Koning en Koningin van Italië het volgende jaar een bezoek aan Duitschland zullen brengen. Algemeen wordt n.l. aangenomen, dat Hitier als Duitsoh staatshoofd, het Italiaansche ko ningspaar tot een bezoek zal uitnoodigen Over een datum is pog niets bekend- De Spaansche burgeroorlog Catalonie geeft den moed niet verloren De moeizame opmarsch naar Castellon D e 1 v a y o, minister van buitenlandsche zaken der Barcelona-regeering, heeft in een interview de geruchten belachelijk ge- genoemd, dat het verzet der republikeinen spoedig zou ineenstorten. Hij zeide o.a.: Ik reken op den steun van het volk aan de regeering, die voortgaat voor de overwin ning te strijden. Ons verzet is niet wanhopig, door tijd te winnen kunnen wij het beslis sende offensief voorbereiden. In drie weken hebben de nationalisten aan het Oostelijk front geen vorderingen kunnen maken. Wij kunnen nog maanden lang onze linies handhaven en in elk gebied kan de oorlogindustrie voor voldoende wa pens zorgen. Catalonië weet, dat zijn lol nauw verbonden is met de rest van Spanje. Regen doorweekt het strijdgebied Over de doorweekte wegen langs Spanje's Oostkust het regent er nu al zestien da gen achtereen hebben de nationalisten in de laatste 24 uur hun opmarsch naar het Zuiden \oortgezet, met het resultaat, dat hun voorhoede 4 K.M. dichter jij Castellon de la Plana is gekomen. De Navarra-colon- ne, aldus United Press, is nu over de San Miguel getrokken en heeft aan den Zuidelij ken oever nieuwe stellingen betrokken. De witten bevinden zich nu halverwege Alcalè de Chisbert en Torreblanca. Het doel van den opmarsch is. via Torreblanca en een andere kolonne langs den straatweg van Oropesa Castellon te bereiken, terwijl dan Morella naar deze stad oprukt Deze colonne heeft verscheiden gehuchten veroverd, waar door het front tusschen Teruel en Alboca*ei aanzienlijk versterkt is. Bij het jongste of fensief der laatste twee dagen hebben de republikeinen circa 45 stellingen verlor3n. AJ deze stellingen werden door de witten bij een stormaanval, waarbij de bajonetten een groote rol speelden, genomen, zonder dat men daarbij van Je artillerie gebruik maakte Amerikaansche wapens voor Spanje? De strijd om het wapen-embargo Over het lot van het voorstel van den Amo- rikaanschen senator Nye, waarbij ophef fing van het Amerikaansche wapenembargo voor heel Spanje aanbevolen wordt, zal be slist worden, wanneer president Roose velt te Washington is teruggekeerd. Roo sevelt zou om twee redenen deze opheffing niet ongunstig gezind zijn. In de eerste plaats zou hij aldus Havas op deze wijze de democratieën helpen, terwijl hij dank rij de opheffing van het embargo de neutraliteitswev ter zijde zou kunnen leggen, van welke wet meer en meer blijkt, dat rij niet voor uoepassing vatbaar is en dat zij indruischt tegen de buitenlandsche poli tiek van de Vereenigde Saten. Daartegenover svaat, dat het te betwijfe len valt of het opheffen van het embargo practisch nut zou opleveren, daar het de na tionalistische vloot vermoedelijk niet moei lijk zou vallen wapenzendingen te onder scheppen. De Amerikaansche minister van buiten landsche zaken Cordell Huil echter i9 tegen de opheffing van het embargo- Hij wil één lijn blijven trekken mev de politiek van non-interventie in Europa. Men acht het niet het geschikve moment om wijziging te bren gen in den status quo in zake Spanje en dingen te doen, die de Britsche-Italiaansche actie om tol' een ontspanning van den toe stand te komen, zouden kunnen dwarsboo- men. Huil zou bij een opheffing van het em bargo internationale verwikkelingen vree zen, die nadeelig zouden kunnen rijn voor den vrede in Europa. Ook de voorzitter van de commissie van Buitenlandsche Zaken van het Huis van Afgevaardigden McR e y n o 1 d s, verzette zich tegen opheffing van het uitvoerverbod- Een dergelijke maatregel, zoo verklaarde hij, zou onmiddellijk groote wapenverzen dingen naar Spanje ten gevolge hebben. Dit zou door Italië en Duitschland, met welke landen de Vereenigde Staten vhans vriend schappelijke betrekkingen onderhouden, als een vijandige daad worden beschouwd. Doch hoe het rij, het ministerie van Bui tenlandsche Zaken zal eerst met Roosevelt beraadslagen, alvorens hert zijn advies geeft aan de commissie voor Buitenlandsche Aan gelegenheden. Poging tot ontvoering in Zwitserland Een geheimzinnige geschiedenis Een Zwitsersch meisje, dat op de kade van Ouchy, langs het meer van Genève, aan het wandelen was, is op klaarlichten dag door twee mannen in een auto geworpen en weg gevoerd. Zij blinddoekten haar en wenschten te weten of rij de dochter was van een rijken Joodscheo handelaar te Berlijn, Mayer ge naamd. Toen rij tenslotte tot de ontdekking kwa men dat rij de verkeerde voor hadden, lieten zij haar vrij in een bosch bij Valiorbe,35 mij len van Lausanne. Het meisje slaagde er in na een langdurige wandeling Ballaignes bij de Fransche grens te bereiken, van waar de politie haar naar Lausanne terugbracht. Van de ontvoerders ontbreekt elk spoor. JEANNE D'ARC HERDACHT In geheel Frankrijk heeft men gisteren het nationale feest van Jeanne d'Arc ge vierd, hetgeen met de gebruikelijke optocn- ten en troepen-defilé's gepaard ging. In Parijs was de deelname aan de demonstra tie dit jaar buitengewoon groot. Het natio nale eerbetoon werd gebracht bij 't Jeanne d'Arc-standbeeld in de Rue de Rivoli. Toen de laatste vereenigingen met hun vaandels en banieren waren voorbijgetrokken, bleek de voet van het rui termonument geheel onder de svitte bloemengayen bedolven* De Japansch-Chineesche oorlog Japanners boeken weder successen De Chineesche guerilla Van Japansche militaire rijde wordt meegedeeld, dat de Japansche troepen een breed-opgezet offensief hebben ge opend tegen de linie, welke de troepen van maarschalk Tsjiang Kai-sjek, ten Noorden van den Loenghaispoorweg ge vormd hebben- In weerwil yan het on gunstige weer men heeft veel last van slagregens en van het vochtig-warme klimaat zijn zij er in geslaagd, een dozijn plaatsen te veroveren. Zij vormen nu een grooten halven cir kel rondom Hsutsjau, het kruispunt van twee spoorwegen. In Japansche militaire kringen is men overtuigd, dat de Chi neesche stellingen in dit gebied weldra onhoudbaar zullen rijn. Het Japansche legercommuniqué maakt voorts nog melding van een suc ces op 130 K M ten Zuiden van het eind punt van den Loenghaispoorweg, Hait- ejau. De Japansche troepen hebben n.l* de stad Foening op de Chineezen weten te veroveren. Een Chineesche militaire deskundige be toogt, aldus het Chineesche telegraaf-agent- schap, dat het uiteindelijk succes van China slechts door een langen duur van den oor log mogelijk zal zijn. Daarom mogen de Chineezen de streken, waarin de Japanners zijn binnengedrongen, niet opgeven. In plaats van zich uit deze gebieden terug te trekken, moeten de soldaten zich versprei den en een guerilla-tactiek volgen. Met het oog op den snellen Japanschen opmarsch naar het Zuiden, zijn de Chinee zen indertijd niet de Gele rivier overgesto ken, maar bleven zij in Sjansi strijden- Zij trokken naar het Noorden en Westen, zoo dat de Japanners, uit vrees, dat men hen in den rug zou aanvallen, hun opmarsch niet voortzetten* Toen gingen verscheiden hon derdduizenden Chineezen," die in Sjansi waren achtergebleven, tot den aanval over. In begin Maart waren er acht Japansche divisies in Sjansi, in de e'erste week van Mei, waren er nog maar twee. Hert Japansche besluit, om het gros der troepen op het Zuid Sjantoengfront te con- centreeren, heeft een terugtrekking op groo te schaal uit Sjansi en Noord-Honan ten gevolge gehad. Hieruit blijkt de ineenstor ting van het oorspronkelijke Japansche mi litaire plan rot bezetting en volledige on derwerping van alle gebieden ten Noorden van de Gele rivier. Het Chineesche leger, aldus deze deskundige, bevindt zich thans in een gunstiger positie, valt de Japanners vaker aan en bezorgt hun gevoelige ver- België en de Fransche devaluatie Belgische ministers naar Parijs De Belgische ministers van buitenland sche zaken en van economie, de heeren Spaak en Desmet, zijn Zondag naar Parijs vertrokken, alwaar rij met de Fran sche ministers Bonnet en Marchau d e a u zullen confereeren over de gevolgen van de devaluatie van den Franschen franc voor de Belgische volkshuishouding. Behalve de genoemde ministers maken van de Belgische delegatie nog deel uit de speciale gevolmachtigde voor de economi sche betrekkingen tusschen Frankrijk en België, Traux de Wardin, en baron Snoix, directeur-generaal aan het departement van Buitenlandsche Zaken. Oud-minister Goga overleden De Roemeensclfe oud-minister Goga is Zaterdagmiddag op zijn landgoed in Zeven burgen overleden. Goga was o.a. premier in een kabinet, dat zich kenmerkte door zijn felle anti-Joodsche maatregelen en door zijn plotseling aftreden. drastische maatregelen hadden Roemenië in zes weken tijd aan den rand van een financieele catastrofe gebracht. Degrelle roert zich De Rexisten-leider Degrelle heeft gisteren in Brussel in verschillende verga deringen het woord gevoerd tegen de poli tiek van het huidige Belgische kabinet. Zijn blad, „Pays Réèl" kondigt in felle be woordingen aan, dat de regeering een nieu we devaluatie voorbereidt en eischt daarom ontbinding van het parlement. ZAL ORMSBY GORE AFTREDEN? Lord Harlech, de vader van den Brit- schen minister van Koloniën, Ormsby Gore, is op zijn landgoed te Oswestry ge storven. Daar de minister Lord Harlechs eenige zoon is, erft hij den titel en wordt dus automatisch lid van het Hoogerhuis. Vermoedelijk zal hij bedanken voor zijn functie in het kabinet, GEMENGD NIEUWS Heerenmodemagazijn uitgebrand Brandende petroleumkachel viel omver Zaterdagavond omstreeks zes uur heeft een korte, doch felle brand ge woed in het heerenmodemagazijn van de N.V. Sevilla op den hoek van den Kruisweg en de Parklaan te Haarr 1 e m. Hoewel de brandweer bijna onmiddellijk ter plaatse was, kon zij niet verhinderen, dat het achter den winkel gelegen maga zijn, waar een groote voorraad goederen lag opgeslagen, totaal uitbrandde. De win kel kon behouden blijven, maar de inven taris ging tengevolge van de groote hitte geheel verloren. De brand ontstond in het magazijn, door dat de bedrijfsleider der N.V., de heer P. Molle. over een mat struikelde en in zi val een brandende petroleumkachel omv haalde. De uitstroomende vloeistof vatte vlam en in een oogwenk had het vuur zich door het geheele vertrek verspreid. De heer Molle waarschuwde terstond zijn vrouw en kinderen, die zich in het boven den win kel gelegen woonhuis bevonden en belde bij de overburen de brandweer op, daar hij zijn eigen telefoon, die in het magazijn stohd, niet meer kon bereiken. Toen de brandweer arriveerde scheen het geheele perceel in brand te staan, aange zien uit de ramen op de eerste en tweede verdieping dichte rookwolken naar buiten kwamen. Spoedig bleek echter, dat het vuur nog niet tot het woonhuis was doorgedron- mm DINSDAG 10 MEI HILVERSUM I. 1 Gi nieuwe KRU-Stydiios. 11.30 t Gram.muziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gram.- muziek. 2.30 Reportage, afgewisseld met gram.platen. 3.00 Openingsplechtigheid. 4.30 1 Gram.muziek. 5.00 KRO-Karoerorkeat. 6.45 Felicitaties. 6.05 Gram.muziek. 7.00 Berlch- t ten. 7.15 Causerie over de Pygmeeën van West-Afrika. 7.35 Sporthalfuurtje. 8.00 Be- fl richten ANP. Mededeelingen. 8.15 KRO-koor j en -Symphonie-orkest 9 00 Flitsen van den dag. afgewisseld met gram.muziek. 9.30 KRO-orkesten en solisten. 10.40 Berichten ANP. 10.5012.00 Gram.muziek. HILVERSUM II. 301.5 M. AVRO-Ultzendlng, 0.307.00 RVU. 8.09 Gram.muziek. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Gram.muziek. 10.30 Jetty4 Cantors ensemble. 11.00 Huishoudelijke wen ken. 11.30 Vervolg concert. 12.30 Graiamuz. I.00 Omroeporkestt. 1.45 Gram.muziek. 2.00 Omroeporkest. 2.45 Knipcursus. 3.45 Lyra- Trio. 4.39 Kinderkoorzang. 5.00 Kinderhalf uur. 5.30 Aeollan-orkest en soitste. 6.30 Cau serie ovqr het humanisme. 7.00 Voor de kin deren. 7.10 AVRO-Dansorkest. 7.40 Declama tie. 8.00 Berichten ANP, Medodeellngen, gr.- muziek. 8.30 De Bonte Dlnsdagavondtrein. (9.3010.00 Gram.muziek.). 10.45 Reportage. II.09 ANP. Hierna: het AVRO-Dansorkest. 11.40—12.00 Gram.muziek. 1.3S 5.45 Orgel Literaire ca '10.95 Declamatie. 10.25 Orkes Orkest. 4.20 Or keet. 7.35 Variété. 9.35 Trio, 7.50 Orkest. 11.20 Con- RUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 4.20 Kwartet 7.20 Gevar. programma. 9.30 Orkest. 5.50 Orkest. 7.20 „Ea opera. 8.35 Orkest. gen. De heer Molle slaagde er dan ook nog in, een tweetal kooien met een kanarie cn oen papegaai in veiligheid te brengen. Met eenige stralen op de waterleiding had de brandweer het vuur weldra be dwongen. Het magazijn is geheel uitge brand, terwijl de in den winkel aanwezige goederen waardeloos werden. De N.V. is zoowel togen brand- als tegen bedrijfsschade verzekerd. OVERREDEN EN GEDOOD I Een driejarig zoontje van de familie Stefs fens in de Priorstraat te S n e e k, is Za terdagmiddag. toen het voor het ouderlijk huis aan het spelen was. door een vracht auto overreden en op slag gedood. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN Het 9-jarig dochtertje van den heer H. KI, te Eisen gem. Markelo, dat op 2en PaascM dag bij het stoken van een vuurtje, ernstige brandwonden opliep en deswege in het Zie kenhuis te Hengelo moest worden opgenomen is in deze inrichting aan de bekomen ver wondingen overleden. BRAHDCEVAAR 78AI' UvAVECCLVOitftriJ EfrtPJE sicaar of5igare"B uit i R DOE DITALTl Tekst en illustratie van H. KANNEGIETER TOEN EDISON 10 JAAR WAS~ Toen „Al" zeven jaar was, maakte hij al kennis met 's levens tegenspoeden. De zaken van zijn vader gingen hoe langer hoe slechter. De aanleg van e-n spoorlijn en geldgebrek noodzaakten hem zijn zaken te sluiten* Doch hij gaf de moed niet op en verhuisde met vrouw en kind naar Port Huron in Michigan. Omdat zij geen geld hadden om „Al' de school te laten bezoeken, gaf zijn moe der hem les. Aap noot Mies zo Weldra groeide uit bet zevenjarig knaapje een leergierige leerling. Van lezen hield hij dolveel- Hij las van alles. Toen hij 10 jaar was, had hij al boeken gelezen als ,JDe Wereldgeschiedenis". Hij onthield alles goed en wist precies v'e zeggen waar hij alles gelezen had. Op ons plaatje zie je „Al" op z'n boven kamertje zitten. Wat 'n boeken hè? 't Lijkt wel de etudeerkamer van een erg geleerde professor Zijn ouders waren arm voen rij zich iri hun nieuwe woonplaats gevestigd had- den. Het waren de zaken van voorheen niet meer. Zij moesten zeer zuinig leven en Thomas keek uit naar een baantje, om zelf ook war te verdienen- Als 12- jarige knaap werd hij kranten-jongen op de grote spoorlijn van Quebec naar Montreal eri over Toronto en Detroit naar Chicago. Met een lachende en vro lijke snuit bood hij zijn kranten en fruit dep trein passagiers te koop aan*

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2