STADSNIEUWS hollansocÏeteit A° 1807 VRIJDAG 6 MEI 1938 TWEEDE BLAD PAG. 6 .Centrale inkoop door gemeenten K. v. K. verzet zich ertegen In verband met de plannen van de Vereeniging van Nederlandsahe Ge meenten om uitbreiding te geven aan haren centralen inkoop van benoodigd- heden ten behoeve van de bij haar aan gesloten gemeenten, stelt het Bureau van de Kamer van Koophandel alhier voor een adres te richten tot de colleges van B. en W. in ihaar district, waarin het volgende wordt opgemerkt: Van nabij bekend met de moeilijke om standigheden, waarmede de middenstand in dezen tijd te kampen heeft, welke moei lijkheden door dezen voorgenomen centra len inkoop nog vergroot zouden worden, acht onzo Kamer het noodzakelijk om in deze voor den middenstand op te komen en te trachten dit dreigend gevaar zooveel mo gelijk af te wenden. Nog steeds gaan maar al te veel middenstandsbedrijven gebukt onder den druk der tijden en in enkele branches speciaal kan men nauwelijks het hoofd boven water houden. Indien de ge meenten er toe zouden overgaan de in haar ambtsgebied gevestigde bedrijven te passeé- ren en haar benoodigdheden centraal te be trekken via de Vereeniging van Nederland- sche Gemeenten, dan is de kans groot, dat zulks de betrokken zaken in die Gemeen ten, welke toch zeker ook haar beteekenis als contribuabelen hebben, in nog ernstiger moeilijkheden zal brengen. Waar men steeds hoog opziet tegen de [voordeelen. met een dei-gelijken centralen inkoop voor de aangesloten overheidslicha men te bereiken, meent onze Kamer er op te mcgen wijzen, dat voordcelen slechts Zijn te behalen, wanneer onder bepaalde .voorwaarden en omstandigheden niet ge differentieerde artikelen in massa centraal .Worden ingekocht. Doch zoodra grijpt men niet naar andere artikelen of de gediffe rentieerde behoefte doet bezwaren rijzen. En nu leert de praktijk, dat men maar al te vaak geneigd is om over deze bezwaren lichtvaardig heen te stappen. Het voordeel wordt dan weldra denkbeeldig, de aange slotenen ontvangen niet de specifieke vorm Cf kwaliteit, welke zij wcnschen, terwijl retour zenden onmogelijk is en bovendien ,de kosten van het inkoop-apparaat betaald moeten worden. Dat door een dergelijk optreden de mid denstand rechtstreeks benadeeld wordt, 6taat wel vast. Op grond van het voorgaande verzoekt, de Kamer aan de betreffende plannen van de (Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten medewerking te onthouden, f i l [Toezicht op de vreemdelingen De Cocnmisearis van Politie te Leidon, brengt in herinnering de verordening, rege lende het toezicht op in Leiden vertoevende Vreemdelingen, waarbij is bepaald, dat een ieder, die een vreemdeling in zijn inrich ting, huis of woning opneemt, binnen 24 uur Verplicht is daarvan kennis te geven aan genoemden Commissaris van Politie (bu reau Vreemdelingendienst Zonneveldstraat alhier, geopend van 912 uur, van 24 uur an van 79 uur). Door aangifte aan het Bureau van de Be- fvolking en den Raad van Arbeid yervalt bovengenoemde verplichting niet, Verzuim is strafbaar gesteld. Deze bepalfng geldt ook voor dienstperso neel, voor iogé's enz. van vreemde nationa- EUteit- [Leidsche aquarium en terrarium- sereen. „De Natuurvriend" jCauserie over aquariumplanten Bovengenoemde vereen, hield gisteravond ïiaar maandelijksohe ledenvergadering in 1de zaal van Zomerlust, Na opening door den voorzitter, den heer (VV. Zwart, hield deze een causerie over jonze aquariumplanten. Spr. begon met er op te wijzen dat de planten in onze aqua ria vaak op geheel andere wijze groeien, idan in de natuur. In het aquarium toch worden de planten steeds, op een enkele •uitzondering na, op denzelfden waterstand gekweekt, terwijl de waterstand in de na tuur dikwijls zeer sterk wisselt In den zg. natten tijd is een waterstand van 2—3 M. piet denkbeeldig .terwijl in den drogen tijd de planten vaak bijna of geheel droog ko men te staan. In de laatste (periode komen planten tot bloeien en geven dan ook wel zaad. Dit laat ste is in onze aquaria een groote uitzon dering. Hierna bracht spr. het nut der planten naar voren. Behalve uit decoratief oogpunt, yervullen zij een belangrijke rol als zuur stofproducenten. Zonder deze zuurstof toch is het niet mogelijk een goed functionee- jend aquarium in stand tg houden. Iri verband hiermee werd ook de stand en belichting van het aquarium besproken. Vervolgens ging spreker over tot bespreking [van de" planten in het bijzonder. Aan de ihand van een groote collectie prachtig ma teriaal werd familiegewijs een dertigtal soorten besproken. KAMER VAN KOOPHANDEL yOOR RIJNLAND De Kamer van Koophandel en Fabrieken Voor Rijnland vergadert Donderdag 12 Mei ides namiddags 2.30 uur in de vergaderzaal Ider Kamer, Stationsweg 43. i De agenda vermeldt o.m-: Verzoek aan de besturen van de gemeen- ïen in het district Rijnland om geen mede werking te verleenen aan de plannen van !de Vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten, om verschillende benoodigdheden con- itraal in te koopen. Benoeming voor het jaar 1938 van twee le- Öen in de commissie der gamoentei Leiden, bedoeld in art- 46 der gewijzigde Wet op het [Middelbaar Onderwijs. Benoeming van één lid in de commissie "tor bestudeering van het venterswezen te Leiden. Bekrachtiging van het besluit van het Bureau der Kamer, om het recht, bedoeld in artikel 12 der Vestigingswet Kleinbedrijf •1937 S. 629, te stellen op f 10. Voorstel om aan het Rijnlandsch Borg- fctellingsfonds voor 1938 f 10 subsidie te ver leenen- Werkzaamheden der Kamer betreffende: I a. de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937; b. de Wet op het uitverkoopen en oprui- fcnen in het winkelbedrijf; t de Wet op het afbetalingabedrijf, Muziekschool der Mij voor Toonkunst De groote jaarlijksche uitvoering Bij den aanvang der uitvoering nam de directeur der Inrichting, de heer Franco Mende s, even het woord om de aanwezigen welkom te heeten en te verzoeken ditmaal genoegen te willen nemen met eeni te lang pro gramma. Het groote aantal leerlingen noodzaakte daar evenwel toe. Bij een volgende openbare uitvoering zal men het anders inrichten. Tenslotte maakte spreker nog opmerk zaam op een door Willem Andriessen te houden lezing. Wij voor ons vragen, nu het middernach telijk uur alreeds geslagen heeft, excuus, zoowel aan Toonkunst als aan- onze lezers, dat wij bij de bespreking van het program ma, dat zeventien nummers telde, kortheid betrachten en niet op alles ingaan. Onze eerste opmerking ig, dat de Muziekschool' zich verheugen mag in het bezit van een toe-gewijd corps leeraressen en leeraren, die op de meest serieuze wijze hun taak vervullen. Zij beijveren zich in de allereerste plaats de noodzakelijke technische kennis en vaardigheden aan te kweeken, doch doen daarnaast niet minder moeite om het muzikaal begrip en gevoel te ont wikkelen. Het eerste is moeilijk; het tweede is moeilijker. Want ieder, die een zekere graad van bevattelijkheid bezit, kan techniek aanlce- ren. Het daarnaast en daarmee ontwikke len van muzikaal begrip en gevoel is in hooge mate afhankelijk van de persoon lijkheid van den leerling, of hij of zij van huis uit eeni muzikalen aanleg bezit, waar bij dan nog de zeer belangrijke vraag komt of hij of zij van huis uit algemeene innerlijke cultuur bezit. Is dit allerlaatste niet het geval, dan is het werk der leera ren of leeraressen om zoo te zeggen moorddadig moeilijk. Dit uitvoerig uiteen te zetten zou ons in het verband van een verslag te ver voeren. Wij merken dus op, dat op de Muziek school hard is gewerkt en daarvan gaf deze uitvoering de doorslaande bewijzen. Er werden vocale en instrumentale pres taties van diversen aard gegeven en meest al zeer lofwaardig. Een enkele maal be trapten we ons op het verlangen, dat we graag wat meer „muziek" in een voor dracht hadden gewenscht. De herinnering aan het feit, dat we met een school te doen hebben, waarvan de leerlingen nog midden in hun vorming verkeeren, deed den critischen zin zwijgen voor waardee ring. Een door den heer Richard Boer zeer Het werkloosheidscijfer beneden de vierduizend muziknal geleid dameskoor zong een „Ado- ramus" in de bekende prachtige polypho nic van Orlando di Lasso en „Stabat Mater" van Pergolese, en later twee lraaie liederen van Purcell „Let us wander" en „Sound the trumpet", die met smaak wer den voorgedragen. Mcj. A. M. de Lange zong met een be koorlijke sopraan „Romance" van Debussy cn nog aardiger „La Mariagft des Roses" van Cesar Franck. De Sonate in c kl. t van Corelli, voor viool en piano, werd voor zoover de viool partij betreft, serieus en gaaf vertolkt door F. Kalsbeek. Deze ernstige jonge man, die muzikaal gevoel bezit, zal zeer zeker meer bereiken, dan nu reeds het geval was. Flink aangepakt met een mooie streek klonk ook de Suite door mej. P. Schötei vertolkt. De heer I. Y. Tjoa vertolkte het „Grave" van Bach-Kreisler en „Andante" van Pro- kofieff technisch gaaf en getuigend van fijn muzikaal gevoel. Een mooie prestatie was ook de uitvoe ring van deel 1 en 2 van het Concert in d van Bach, voor twee violen met orkest. Het door en door ernstig en bezonnen spel van den heer J. E. Boeke, men zou het bijna wijsgeerig kunnen noemen, en het vrouwelijk gevoelige spel van mej. H. de Jong, vulden elkaar heel mooi aan, terwijl de orkestbegeleiding een goede achtergrond vormde. Ook op de piano werden vele goede pres taties geleverd. Ik noem in de eerste plaats een drietal deelen uit „Le Tombeau de Couperin" van Ravel, zeer moeilijk!, doch met rhythmische zekerheid en groote mu z.ikaliteit voorgedragen door mej. I. J. Hiemstra. De twee Impromptu's op. 29 en op. 63 van Chopin werden door den heer P. van Zoem met knappe techniek gespeeld. Heel goed klonken de twee nummers uit „Children's Corner" van Debussy, welke mej. E. A. M. Olivier ons voorspeelde en waaruit een muzikaal aanvoelen sprak. Ik mag verder niet nalaten even te herinne ren aan het spel van den heer J. von Weiier. die drie melodieën uit het oeuvre van den heer H. Franco Mendes ten ge- hoore bracht en wijs ten slotte op de tech nisch en muzikaal zeer hoogstaande voor dracht, welke de heer Fr. Hengeveld gaf van de Fantasie f kl. t. van Chopin. Een woord van warme waardeering voor meester en leerling is hier zeker niet mis plaatst. De Orkestklasse liet zich hooren m ..Ly- risches Andante" van Reger en een „Ron do" van Stürmer. We kregen hierbij een uitermate verzorgd spel te genieten, be schaafd van klank en mooi van voor dracht, waarvoor we alle hulde hebben. Hiermee is niet alles genoemd. Doch we moesten ons beperken, wat waardoering van het ongenoemde niet uitsluit. SLAGADER DOORGESNEDEN De 36-jarige elektricien. G. Z. is gistermid dag bij het ophangen van een lampekap in een huis aan de Oude Vest, op een trapje uitgegleden. Hij sloeg mei' de rechterhand door een glasruit, waardoor hem een slag ader werd doorgesneden, terwijl twee vin gers werden gewond. De man, die veel bloed had verloren, is door den E.H.D- naar het St. Elisabeth-ziekenhuis gebracht. Jaarvergadering Geref. Schoolvereen. Besloten tot stichting der nieuwe school in de De Meij van Streelkerkstraat Gisteravond kwam de Geref. Sohool- vereeniging in het gymnastieklokaal van de Hooglandsche Kerkgradht-school haar jaarvergadering onder leiding van den voorzitter, den heer J- V e e n e n- daaL Deze wees er in zijn openingswoord op, dat de strijd voor het bijzonder onderwijs in de laatste jaren, vergeleken bij vroeger, wel zeer sterk gewijzigd is van karakter. Was er vroeger sprak© van een bewegingsoorlog thans is hei weer een stellingsoorlog gewor den. We kunnen intusschen dankbaar zijn voor de groei en bloei van het Chr. onder wijs, hoewel we voor de gevaren daarvan niet blind mogen zijn. Het gevaar van de sleur en het rusten op de lauweren is niet denkbeeldig- En vergelen we nooit dat het niet ons werk is, maar dat het God is, die bouwt. Over vijf fraaie vogels De secretaris, de heer A. B- Mulder, die elk jaar een nieuwe vergelijking vindt om de geschiedenis van scholen em vereeniging op een aantrekkelijke Wijze mede te deelen, of liever gezegd uil te beelden, sprak ditmaal over de luchtvloot der SchoolvereenigiiLg, over haar fraaie machines. Deze vergelij king bleek wel een bijzonder dankbare te zijn. Zij was tot in allerlei bijzonderheden door te trekken. Er werd gesproken van onzen Plesman, over een nieuwen werktuig kundige, een nieuwe stewardess, navigatie, route, piloten, verkeerstorens, remouche. vliegveld, de cockpit, de motor, benzine, sagiers, enz. enz. Er werd zelfs gewaagd gehamer en geklop in de werkplaatsen u oen nieuwe groote vogel daar le stellen, de Meyvogel, die het vijftal tot een zestal zal maken- In zijn dankwoord aan den secretaris, zei- de de voorzitter, dat de heer Mulder im het afgeloopen jaar zijn 12%-jarig jubileum als secretaris herdacht. Met voorbeeldige accu ratesse en ijver en groote kennis van zaken heeft hij de Vereeniging gedurende dien ge diend- Als bestuursleden werden herkozen de heeren Dr. J. A. de B r u ij n e, G. K u p e- r u s, D. v. d- Most van S pij k en P. Zij 1- str a- De cijfers Uit het jaarverslag van den penningmees ter, den heer T. S. G o s 1 i n g a, bleek dat de verschillende scholen een gemiddeld aantal leerlingen hadden van: U.L.O.-school Hoog landsohe Kerkgramiht 226 (vorig jaar 202). G- L.-school Hooglandsche Kerkgracht 267 (262). de Luslhoflaanschool 220 (232), Stad- houderslaanschool 352 (316), Kooiparkschool 202 (206). totaal 1249 (vorig jaar 1206). een recordcijfer. De kosten van het onderwijs bedroegen: ULO. Hooglandsche Kerkgracht f 31891.24 (vorig jaar f 32.107 91). LO.-school Hoogl. Kerkgracht f 19.767-01 (vorig jaar f 20.502 80), Lusthoflaanschool 1 17,707.18 (vorig jaar f 19.257-57), Stadhouderslaan- school f 26.919.37 (vorig jaar f 26.S62.30), Kooiparkschool f 16-492.04 (vorig jaar f 16447-06)totaal f 112.779 (v. j. f 115.177.64). De koeten van het vervolgonderwijs be droegen f 2685.09 (vorig jaar f 2636.69), het aantal leerlingen 120 (v. j. 123). De rekening van het vervolg-onderwijs sluil met een be drag van f 1325 en een verlies van f 6G.79. Het aanial leerlingen bedroeg 97 (v- j. 102)- De winst- en verliesrekening sluit met een bedrag van f 4129.50. Naar de reserve-reke ning is overgebracht f 2229.37. De balans wijst een totaal-cijfer aan van f 182.766-05. De reserve-rekening bedraagt' f 14081-51. De balans zal een volgend jaar er geheel anders uitzien in verband met de afkoop van de school aan de Hooglandsche Kerkgracht, waarvoor door de gemeente een bedrag in de kas der schoolvereeniging is gestort. Na gunstig rapport van de conirole-commissie werd de penningmeester van zijn gehouden beheer gedechargeerd. De nieuwe school De heer G o s 1 i n g a als voorzitter der bouwcommissie deed daarna mede dee lingen inzake de voorgenomen nieuw bouw. Plannen tot bouw van een school in de buurt van de Cobetstraat beston den reeds eerder. Deze wijk is in de laat ste jaren ontzaglijk uitgebreid- Het is een groot nieuw stadsgedeelte geworden. De school aan de Stadhouderslaan is daardoor overbevolkt' geworden. Men stampt echter een nieuwe school niet zoo gemakkelijk uit den grond. De con centratie-wet werkt in dit opzicht be lemmerend. Men mag echter wel de leerlingen, die op een bestaande school gaan, meetellen indien de nieuwe school wordt gebouwd in een zich uitbreidende stadswijk- Op eigen kosten heeft de Vereeniging aan de Stadhouderslaan- sohool een tweetal houten hulplokalen bijgebouwd teneinde geen leerlingen te behoeven te weigeren. De Stadhouderslaanschool wordt be zocht door belangrijk meer dan honderd leerlingen, die van over de trambaan komen. Voor de nieuwe school is een terrein gevonden in het verlengde van de Mey van Streefkerkstraat. Do Ver eeniging kan op dit' terrein, groot 1600 m2, optie krijgen tot 1 Nov. a.s- voor een prijs van f 9.75 per m2. Het is de bedoe ling ten spoedigste de aanvraag bij bet gemeentebestuur in te dienen- Nauat en kele vragen waren gesteld en beant woord machtigde de vergadering het be stuur de grond in optie te nemen Aan het eind der vergadering sprak de voorzitter een woord van dank tol de hoof den en het personeel der scholen vooi den adbeid, dien zij in 't belang der scholen hebben verricht. De heer Buruman sloot den avond met dankgebed* Het werkloosheidscijfer is ihans beneden de 4000 gedaald. Het bedraagt thans 3972. Op de overeenkomstige data van de jaren 1937 en 1936 was het aantal 4183 en 4376 Het cijfer is als volgi over de verschillendo groepen verdeeld: bouwvakarbeiders 756, fa brieksarbeiders 202, kantoorpersoneel 165, hotel- en café-personeel 59, houtbewerkers 138, kleermakers 57, land- en tuinarbeiders 11, metaalbewerkers 606. sigarenmakers 22, technici en opzichters 36, textielarbeiders transportanbeiders 955. typografen 83. voedingsmiddelenarbeiders 244, vrouwen 152 Nieuwe telefoonaansluitingen De lijst van nieuwe telefoonaansluitingen in de maand April luidt als volgt: 1613 Rh. Feivh, arts. Rijnzichtweg 11 Ogt 2259 Directeur Sted. Museum de Lakenhal E. Pelmck, Oude Singel 66. 2539 P. de Ru, brood- en banketbakkerij, Hooigracht 53- 3102 D- H. Everee, architect. Stadhouders laan 30. 3965 M. Overduin, Eerste Leidsche Olie Cen trale. Apoühekersdij'k 26. 806 D. A- de Wolff. Mariënpoelstraat 39. 3S16 H- Klerk. Waldeck Pynnontl. 4 Ogt. 2571 Mej. Aly Thierry, zenuwarts, Rijnsbur- gerweg 15 (b.g-g. tlnnr. 811). 3189 J. W Smit, constructeur van medische apparaten, Louise de Colignyl- 22 Ogt 3-418 Joh. F. Hardeweg. Morsehkade 2. 3778 Bell Telefoon Mij-, Bouwbureau nieuwe Telefooncentrale. Boommarkt 5. 3818 C. J- v. Dort, limonadefabriek, wijnhan del en bierbottelarij. Kruissvr. 47i9. 1443 H- H. Walraven, bouwkundige, Willem de Zwijger laan 43 Ogt. 2416 Hugo v. Rooyen, kaashandel, Haarl-str. 189 Ogt. 3557 C. v. Brero, dir. N-V. Technisch Bureau v/h v. Duuren, Oude Singel 238- 3443 B. Kleine. Rodenburgerstraat 8. 3614 Katholiek Leiden, Vereeniging (W- J; Kriek), de Laat de Kanierstr. 20- 3476 H. Meuleman. Roodborststr. 43. 3243 G. P- de Graaf, banketbakker, Prins Hendrikplein I- 3S64 C. Kleer Jr., meubelmakerij en stoffeer- derij. Oude Heerengracht 13. 3421 H. Bos, vertegenwoordiger „Broca- pharm". Thorbeckestraat 35- 3800 A. v- Muyen, leeraar N. O. bouw- eD timmerbedrijf. Lage Rijndijk 17 F. 1801 F. J- Hozee, monteur le kl. b. d. T- en T.-dienst, v. Bemmelenstraat 34. 3616 O R. L. Oostveen, wnd. directeur So ciale zaken woningaansluiting- Kastan jekade 23. Gebr. Heus, schildersbedrijf. Zonne- veldstraai 7. A. Beekes, chef instrumentmaker b. d. T- en T-dienst. Duinzichtstraat 46 Ogt. Mej. E. C. M. Versélewel de Witi Ha mer. Mariënpoelstraat 19. 3854 Consumptietent „de Valk" A. Vermeer Rijnsburgersingel- 4086 Mevr. C. E. Modderman—Meilink. War- monderweg 43. 4082 Mevr. de wed- L. Pronkv- Thiel, van Oldenbarneveldtstraat 22. OM DEN LUXOR WISSELBEKER Onder goede leiding van den heer P. Boom speelde P. C. L. tegen een elftal van de fa. v. d. Kloot. De rust ging in met 2—1 voor P.C.L. Het was een Spannende wed strijd en alle spelers gaven zich voor wat zij waard waren. Eindstand 43 voor P.C.L. LOGGER VASTGEVAREN Hedenmorgen te 830 uur is een Katwijk- sche logger op weg naar IJmuiden vasige- aren in de spoorbrug van de lijn Leiden— Utrecht over het Galgewater. Het treinver keer had daardoor een kwartier vertraging- De spooibrug werd slechts licht' beschadigd- De logger werd aan een der zijkanten inge deukt BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: J Th Vermeulen 27 jr en T Metfers 26 jr GEHUWD: A Lopes Cardozo en M T Neute- BEVALLEN; A VerwerNoordendorp dr J G M Witteman—Zonderop zn OVERLEDEN: A Midderham zn 14 jr H euteboom m. 73 jr B G v Ingen Schenau ed.nr 82 Jr ALG. NED. CHR- AMTENAARSBOND De afdeeling Alfen van bovengenoemden bond hield gisteravond haar jaarvergade ring in Concordia. De vergadering werd door den voorzitter, den heer A. No om en, op de gebruikelijke wijze geopend De jaarverslagen gaven een gunstig beeld der afdeeling- De aftredende bestuursleden, de heeren A. Noomen, M. Rijnsburger en A- van Hoorn, werden herkozen. De agenda voor de algemeene vergadering, welke 24 en 25 Mei a.s. te Scheveningen wordt gehou den, was daarna punt van bespreking. Tot afgevaardigden werden benoemd de voorzit ter en de heer van Hoorn. OPENING JONGENSPAVILJOEN De officieele opening van het nieuwe Jon genspaviljoen in de Martha-Stichting zal plaats hebben op Vrijdag 20 Mei a s. n.m- 2 uur door den waarnemend voorzitter den heer Peski. WEEKDIENST Lokaal van Mandersloostraat: hedenavond 7.15 uur de heer Bisschop van Rouveen, BRANDSTOFFENHANDEL A. JONGENBUR GE R RAADHUISSTRAAT 75 ALPHEN AAN DEN RIJN - Telef. 44 BRANDSTOFFEN AJLKEMADE VLEESCHKEURING In den loop der maand April zijn ur secretarie aangegeven de volgende slachtin gen. Bedrijfsslachtingen: 13 koeien, 23 var kens en 2 n. kalveren. Noodslachtingen: 6 koeien, 50 n. kalveren, 1 big, 11 schapen en 1 lam. Ingevoerd werd 240 kg. vleesch. Aan keurloon werd ontvangen f 235,25. HAZERSWOUDE OPBRENGST COLLECTE De verkoop van de bloempjes ten bate van het fonds voor Lb.c.-beetrij ding heeft opge bracht de som van f 151.96. Dit bedrag is belangrijk minaer dan dat ran het vorige jaar. HILLEGOM BLOEMBOLLENBEURS Het bezoek aan de bloembollenbeurs Donderdag gering, slechts 97 personen wa ren aanwezig, hetgeen op zichzelf al getuigt van een slappe handel. Door verschillende fima's werden bloemen getoond. RECLASSEERINGSDAG De jaarlijkfiche reclasseeringsdag ten bate van instellingen van alle gezindten, zal Za terdag a.s- gehouden worden. Wij bevelen collecte voor dit mooie doel gaarne bij u aan- UIT DEN OMTREK ALFEN a.d. RIJN DE BRUGGENBOUW TE GOUWSLUIS Zooals we gister meldden zijn de twee onderstukken van de hefiorens voor de nieuwe brug over de Gouwe gearriveerd. Gister hebben deze deelen aanvulling ge' gen doordat ook de middenstukken zijn ge arriveerd. Er is nu reeds te zien, dat de heftorens enorme gevaarten zijn. Naar men ons mede deelde zal de toiale hoogte van de brug 37 meter worden. Een tweetal enorme kranen liggen te wachten om hun werk te verrich ten, dat hedenmorgen een aanvang zou ne- Mei de plaatsing van de brug is reeds met de toekomst rekening gehouden. Verschil lende malen hoorden we van personen, die nu reeds veel belangstelling toonen, de vraag waarom alles hierbij zoo grootsch van opzet is. Dit heeft twee oorzaken- De eerste is wel dat door het steeds toenemende verkeer op den rijksweg LeidenUtrecht een zw brug wel een zeer dringende eisch is. Dal was juist één van de bezwaren tegen de oude bruggen. Die zijn niet berekend voor het drukke verkeer- Maar ook i3 het de bedoeling dat in de toekomst een korte vaarweg geschapen wordt tusschen Rotterdam en Amsterdam, waarvan ook kleine zeeschepen gebruik kun nen maken. Dit vraagt natuurlijk een groote doorvaarthoogte van de bruggen in dit traject. De toestand om de brug begint zich thans ook duidelijk af te teekenen. Het transfor matorhuisje is gereed gekomen. De motoren zijn reeds gearriveerd en ook met de plaat sing hiervan is een aanvang gemaakt. De onderweg voor verbinding met de achter den nieuwen weg liggende boerderijen is ook reeds gelegd. VACANTIE-LEERKAMP Het C.N.V. organiseert' voor 600 werkloo- zen omstreeks Juni een Vacantie-leerkamp van één week- De werkloozen moeten den leeftijd van 25 jaar bereikt hebben en de leeftijd van 50 jaar niet overschreden. Chr. georganiseerde werkloozen ln onze gemeenve, die hiervoor interesse hebben, moeten zich vóór Zaterdag 14 Mei opgeven bij de verschillende bestuursleden van den Chr- Besturenbond* RADIO-DISTRIBUTIE VRIJDAG 6 MEI Programma 3: 8.Keulen, 9.20 PartJs R.j 11.05 Radio PTT N., 11.20 Brussel Fr., 12.20 Brussel VI., 13.20 Keulen 14.20 Londen Reg., 15.30 Keulen, 16.20 Parfjs 'R., 17.20 Brussel Fr. IS.20 Keulen, 18.50 Deutachl.s. of dlv., 19.20 Droltwtch, 21.3o Brussel Fr.. 22.20 Parijs R- Programma 4: 8.Brussel VI. 8.20 divers ZATERDAG 7 MEI Programma 3: 8.— Keulen. 9.20 Parijn R.* 11.05 Radio PTT N., 11.20 Keulen, 12.20 Brussel VI., 13.20 Keulen, 14.20 Brussel Fr., 15.20 Keu len 17.20 Londen R.. 18.05 Brussel Fr., 18.20 Keulen. 21.20 Brussel VI.. 21.3o Brussel Fr.* 22.20 Keulen. Programma 4:' 8.Brussel VI., 8.20 diversen, 9.35 Londen Reg., 11.40 Droitwlch. 13.50 Londen Reg. 15.60 Droitwlch, 20.40 Londen Reg„ 21.20 Boedapest of dlv., 21.40 Dritw., 22.50 Parijs R. Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 30 April t.m. Vrijdag 6 Mei a.s. waargenomen door de apo theken: M. Boekwijt, Breestr. 74, telef. 552 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegst- geest, tel. 274. KATWIJK a.d. RIJN Naar aanleiding van geruchten betref fende onregelmatigheden ten kantore van den heer J. M. kunnen wij mededeelen, dat wel ontduiking van de zegelwet is komen vast te staan doch dat van andere onjuistr heden in de boekhouding nog niets ia ge bleken. TUINBOUWOVERZICHT De winterproducten vinden nog steeds gretig aftrek. De prijzen zijn zeer bevredi gend. Vooral wasohpeen heeft de volle be langstelling, met steeds hooger loopende prijaen. Er is nog maar een klein getal tuin ders, dat van deze mooie prijzen profiteert. De noteering varieerde dleze week van f 2.90 tot f 3.75 per kist van 20 K.G. Een sinds he :i lang niet gekende prijs. Ook voor prei blijft de prijs goed op peil; betaald werd van f 5.50 tot f 8.75 per 100 K.G., een prijs die in lan gen tijd niet gemaakt werd. Ook voor witlof goede vraag, met zeer goede noteering, i\an f 9 tot f 13.50 per 100 K.G. Sla werd ge kocht voor f 3 tot f 4 per 100 stuks. De aan voer is maar zeer matig en kan gemakkelijk geplaatst worden onder de plaatselijke groen teboeren. Spinazie bleef door het koude wear op een redelijk peil voor dit artikel. ,Er draai de zoo goed als niets door. Gekocht werd voor f 2.30 tot f 4.50 per 100 K„ naar gelang van kwaliteit Van eenige andere artikelen, als pieterse lie, sla, prei, rabarber, enz., is de aanvo?- van weinig beteekenis. Radijs kon gemakke lijk koopers viniden tegen f 1.20 tot I 1.70 per 100 bos. KATWIJK AAN ZEE AFD. RIJNLAND NED. ROODE KRUIS Bij het op 4 dezer te Katwijk aan Zee ge houden examen E.H.B.O. (Eenheids-diplo ma) slaagden de dames N. van Riessen cn K. Jansen en de heeren E. van Zurk, P. v. Duyn. C. van de Zwart, N. van Egmond, T. van Beek, D. Rosmale, K. van Houten, C, Sohellinger.hout en J J. van de Kamp. Afgewezen werden vier candidaten. Het examen werd afgenomen door Dr. H. J. M. Boonaoker te Oegsfcgeest en den Do cent J. C A. Cleveringa, Arts te Katwijk aan Zee. GESLAAGD Onze plaatsgenoot de heer A. Dubbelaar slaagde te Den Haag voor het examen stuur man op stoomzeevisschersvaartuigen. KOUDEKERK a.d. RIJN CHR. NAT- WERKMANSBOND Woensdagavond kwam de afd. van den Ghr. Nat. Werkmansbond, alhier, in de koor zaal der Ned. Herv. Kerk in vergadering bijeen. Door afwezigheid van den voorzitter be rustte de leiding bij den 2en voorzitter, den heer P. Plomp De heer C. Stroo, onderwijzer aan de Herv- school, alhier, sprak over het onderwerp: „Wat zegt onze Grondwet over den Koning". Öp dit' goed uitgewerkte on derwerp volgde een zeer leerzame bespre king. LEIDSCHENDAM VERDACHTE J. C. DE K. OP VRIJE VOETEN Woensdag is J. C. de K., die eenige dagen geleden met twee andere personen werd ge arresteerd, wegens een diefstal te Nootdorp, nadat hij aan een scherp verhoor was onder worpen, weder in vrijheid gesteld. Heerengracht 475 Amsterdam C Vraagt tarieven voor LEVENSVERZEKERING LIJFRENTEN PENSIOENEN LISSE Ds. G. TICHELAAR Ds. G- Tichelaar, pred- bij de Nod. Herv* Gem. alhier, welke reeds weer eenigen tijd zijn ambtelijk werk gedeeltelijk kon waar nemen na een langdurige ziekte, vertoeft voor eenige weken, tot verder herstel van zijn gezondheid, in het buitenland. BOUW VAN DERTIG NIEUWE WONINGEN Aan den heer H. Rooijers te Noord wijk is ergunning verleend om een 30-tai nieuwe woningen ve bouwen aan een door hem aan te leggen nieuwe straat aansluitend aan de Julian astraat. AUTOBOTSING BIJ DE STALENBRUG Bij de Sialenbmg reed een viertal auto's achter elkaar. De voorste auto sloeg linksaf en verminderde daartoe in vaart. Dit werd door den bestuurder van de tweede «n derde auto opgemerkt, doch de bestuurder van de vierde auto, de bestelwagen van het dagblad „Het Volk", kon niet tijdig stoppen en botste tegen de derde auto op, met het gevolg dal' de beide auto's respectievelijk aan de voor- en achterzijde vernield werden. Achter iri de derde auto was een heer gezeten die met zijn hoofd tegen de achterruit vloog en een blessuur opliep. De politie was spoedig aan wezig en maakte proces-verbaal op. TREK IN EEN HARTIG STUKJE.--* Ten nadeele van den heer P. Verdegaal, vleeschwarem- en conservenfabriek alhier* werd op klaarlichten dag een groote ham uit de koelcel gestolen. Er werd aangifte ge daan bij de politie, doch de dad_er kon nog niet gesnapt worden. 9 Mei 16.05 uur voor ss. Nieuw-Amsterdam- 11 Mei 5-10 uur voor s.s. Europa, 12 Mei 5.10 uur voor s.s Hamburg- 1 3Mei 5.10 ur voor s.s. Duchesse of Atholl. J. DUYVERMAIM ACCOUNTANT Lid N. L V. A Graaf Florisstraat 80. Rotterdam Kievietlaan 27 Wassenaar Belasting zaken NIEUWE WETERING FANFARE „DOOR GUNST VERKREGEN" Viering van het 25-Jariq jubileum Gisteravond hebben in het café van den heer B. Faneman de feestelijkheden plaats gehad, welke waren georganiseerd naar; aanleiding van dit zilveren jubileum. Omstreeks 8 uur arriveerde de Roelof- arendsveensche Harmonie aan de grens van dit dorp en vergezelde de jubileerende fan fare van hier af met verschillende marscha nummers naar het feestlokaal aan de Ring vaart. Hier hadden zich reeds het huldigings comité en verdere genoodigden verzameld* Dr. van de Bijl heette hier aan het ben gin der bijeenkomst alle van harte welkom en sprak enkele bijzondere woorden aan gaande het Nieuwe-Weteringsche corps. Vervolgens werden verschillende ingeko* men gelukwenschen voorgelezen, o.a. var* burgemeester Mr J. W. Peek. Vervolgens werden do heeren B. en H, Bouwmeester, vader en zoon, die beiden al de 25 jaren ijverige leden zijn geweest, op bij zondere wijze geëerd. Zij mochten een fraaie herinneringsmedaille in ontvangst nemen* Verschillende sprekers voerden hierna nog- het woord. NOORDWIJK RECLASSEERINGSDAG Het plaatselijk comité van uitvoering voor den reclasseeringsdag is samengesteld uit de heeren J. v. Gilse voorz-, A. Dekker secr-, J. H. v. d. Werf penningjm-. mevr. W- Aten— Benschop, C. de Graaf, R. J- de Grooi, J* Juch en J- H. A. v. d. Weijden. OEGSTGEEST ZANDSCHUIT GEZONKEN Woensdagmiddag is nabij het Warmond er- hek een geladen zandschuit, toebehoorende aan J. v. O. te Leiden, gezonken. De oorzaak was, dat een motorboot,, bestuurd door G. H. to Stompwijk, haar passeerde en haar sneed. De politie van Warmond stelt een nader onderzoek in. VAN DIEFSTAL AFKOMSTIG Op den Rijksstraatweg is een onbeheerd staande auto door de politie in beslag geno men. Later bleek dat het een van diefstal afkomstige auto was, die toebehoorde auri S. A, S. le Delft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6