KERK EN ZENDING Geref. Tractaatgenootschap „Filippus" DONDERDAG 5 MEI 1938 TWEEDE BUAD PAG. 5 NED. HERV., KERK Aangenomen: Naar Rotterdam-Char- lois, H. Schroten, te Suawoude en Tietjerk. Naar Bun-nik L. Knier te Vianen. Beroepen: Te Groot-Ammers, S. Go- verts te Bergschenhoek Te Hall (toez.), cand. J. Bouwers te Groningen. Prof. dr J. H. Bavinck I Naar wij vernemen heeft dr J. H. Bavinck, te Djokja, zijn benoeming tot- Zendingshoogleeraar aan de Theol. Hoogeschool der Geref. Kerken te Kam pen aangenomen. BEROEPBAAR VERKLAARD De classis Alkmaar der Geref. Kerken heeft praeparatoir geëxamineerd en beroep baar verklaard den heer J. M. v. Minnen te 'Bergen (N.H.), candidaat aan de Theol. School te Kampen. De heer v. Minnen zal gaarne des Zondags de kerken dienen en een beroep direct in overweging nemen. Zijn adres is: Geref. Pastorie, Bergen (N.H.) Telefoon 2486. De classis Workum der Geref. Kerken heeft praeparatoir geëxamineerd en met al- gemeene stemmen beroepbaar verklaard den heer S. van Popta, Theol. Cand. van de Vrije Univ. De heer Van Popta is bereid de kerken te dienen en zal een eventueel be roep terstond in overweging nemen. Zijn adres is: Oud eg a (W.) Friesland. Toegelaten tot de Evang.bediening in de Ned. Herv. Kerk door het Prov. Kerkbestuur van Gelderland, cand. S. W. de Vries can didaat van de universiteit te Groningen, wo nende te Heerenveen, en cand. J. C. H. Jörg. te Groningen ook cand. van de universiteit te Groningen. Ds J. VERKUIJL Door den-kerkeraad der Geref. Kerk van Ro.t ter.darm-Centrum is beroepen als miss. predikant te Poerbolinggo (waar Dr B. J. Ess er eerlang met emeritaat gaat), Ds J. V e r k u ij 1 te Oegstgeest, die 7 Maart 1937 (voor. den arbeid onder de studeerende Oosterlingen door de kerk van Leiden is aan gewezen. Ds Verkuijl is 30 jaar oud en heeft V-ah; .1932-^-1937 de kerk van Laren gediend. Hij 'is' ook b'ekend door verschillende lezens- ■v^aardige- brochures. BRÊMKANTSFONDS-D AVOS '-Naar aanleiding van het boekje, dat on langs is verschenen in verband met het feit, dat 12J/2. jaar geleden de geestelijke verzor ging van de Nederlanders te Davos werd ter hand genomen, mocht de Raad van Beheer Van de Stichting „Predikantsfonds-Davos" zoowel van H.M. de Koningin, als van H.K.H Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard giffen ontvangen als blijken van belangstel ling in dit werk, Wat de waarneming van den arbeid te Davos betreft, kan worden medegedeeld, dat ds J. F or tg ens, na een verblijf van een half jaar te Davos, weer naar Nederland is vertrokken en dat thans ds J. J. L. Mid- den-dorp, pred. bij de Zwitsersche Kerk te Klostere,- gedurende het zomerhalfjaar het werd te Davos weer op zich zal nemen. KORTE BERICHTEN Het adres van Ds. X. Ruys, em. predikant der Geref. Kerk van Dinteloord, is thans Lindelaan 6 te Zeist. DsF. WH. BRAMER f Met groot leedwezen is te Maas sluis de droeve tijding vernomen, dat Ds F. W. H. Bramer, predi kant der Geref. Kerk aldaar sedert 7 Oct. 1923, gisteravond na korte ongesteldheid is overleden. Ds. Bra mer had Zondagmorgen nog te Delft gepreekt, doch was daarna onwel geworden, zoodat hij 's avonds niet meer kon optreden. Er volgden twee dagen met zware hoofdpijnen en gis- termorgen deed de toestand zich plotseling zeer ernstig aanzien. Gis teravond is reeds het einde gekomen. Ds. Bramer is 58 jaar geworden (hij was 14 Dec. 1879 geboren) hij dien de ook de kerken van Heinkens en Hoogeveen. Het overlijden van Ds. Bramer heeit Maassluis, waar hij als predikant van toenmalige kerk B zijn intrede deed en voor de spoedig daarop gevolgde samensmelting met overtuiging geijverd heeft, begrijpelijk diepen indruk gemaakt, ook buiten den kring der Geref. Kerk. Want Ds. Bramer bewoog zich ook op menig ander gebied: zoo was hij bibliothecaris van het Ned. Bijbelgenoot schap, .voorzitter van de afd. Bijz. Vrijw. Landstorm, lid van het locaal-comité voor de V.U. Inzonderheid ging zijn belangstelling uit naar de sohippers en visschers; voor „Bethsaïda" vereeniging van zeekerken, maakte hij 3 keer een reis naar Dieppe. Toen Ds. Bramer op 31 Juli 1935 zijn zilveren ambtsjubileum herdacht, heeft hij zich door uitstedigheid aan alle feestbetoon onttrokken. Classicaal deputaat voor de radio-kerkdien sten, was hij te Maassluis ook voorzitter van het comité-kerktelefoon voor zieken. Hij was voorts mede-opriohter en is ook voorzitter geweest van de afd. Patrimonium en van L.i.d.d.o. (ledigheid is des duivels oorkussen) maatschappelijk werk voor de jeugd. Zoo staart een bedroefde gemeente terug op een welbesteed leven en op een harde werker voor allerlei belangen, Koninkrijk Gods Kerk rakende. Frederik Willem Hendrik Bramer werd te Boxum (Friesland) gebo ren, waar zijn va der, wijlen Ds G, Bramer, predi kant was. Hij be zocht het Chr. Gymnasium te Zetten en Kam pen en studeerde aan de Theol. School en aan do Vrije Universiteit. Te Heinkens- zand -heeft hij met veel zegen mogen arbeiden. Hij wekte op tot een krachtige Christelijke actie. Enkele vereenigingen wer den door hem opgericht. Hij had gelegenheid zich op politiek gebied be bewegen en mede door zijn optreden gingen de Staten Zeeland om. Bij zijn vertrek uit Hein- kenszand was de kerk zonder financieel e schuld. Ds. Bramer ontving in Zeeland tal van beroepen. Toen de kerk van Hoogeveen het 14de beroep hem begeerde, gaf hij deze roepstem gehoor. Hier kwam Ds. Bramer als opvolger van Ds. R. Zijlstra, die Delfshaven vertrok. Te Hoogeveen koD Ds. Bramer ook veel voor de goede zaak doen Zoo was hij docent voor de opleid :ng v>or zusters aan het ziekenhuis Bethesda. Hij stichtte mede de Chr. H.B.S., die hij als be stuurslid diende. Hij was voorzitter van de Chr. Ziekenver zorging en van de Chr. Oranjevereenigin-g. voorts lid van het Prov. Comité der Anti-Rev. Partij en voorzitter van de Cen trale Hoogeveen van deze partij. Voor de classis en voor de Part. Synode vervulde hij onderscheidene deputaatschappen. Zijn strijd in de kerk van Hoogeveen tegen het systeem van zitplaatsenverhuring zag hij met gewenschten uitslag bekroond. Na te Hoogeveen een zevental beroemen te hebben afgeslagen, werd een beroep naar Maassluis aangenomen. Als opvolger van wijlen Ds F. W. Sluijter deed hij er 7 Oct. 1923 zijn intrede, na door zijn ambtgenoot Ds G. W. Akkerhuis te zijn bevestigd. Met Ds Akkerhuis en Ds J. H. Rietberg heeft Ds Bramer bijna 15 jaren de Geref. Kerk van Maassluis, 'n gemeente van meer dan 3000 zielen, als herder en leeraar ge- Ds S. J. Schaafsma f In den ouderdom van 59 jaar is te G a s- selternijveen plotseling overleden Ds. S. J. Schaafsma, predikant bij de Geref. Kerk aldaar. Jogchem Sierd Schaafsma werd 3 Dec. 1878 te Grootegast geboren. Hij bezocht het Gymnasium te Kampen en studeerde aan de Theol. School aldaar om in 1909 candidaat te worden. 10April 1910 bevestigde zijn broer, wijlen Ds. A. S. Schaafsma, hem te Emmer-compascuum in zijn eerste gemeen te, waaraan de overledene zich verbond sprekende over 1 Cor. 2:2. In 1915 vertrok Ds. Schaafsma naar einde-Nijega, welke gemeente hij 5 Dec. 19-20 met zijn tegenwoordige verwisselde aan wel ke hij zich verbond met een predicatie 2 Cor. 4 5. Ds. Schaafsma heeft gedurende zijn ambte lijke loopbaan voor tal van beroepen be dankt en vervulde voor de classis Assen ver schillende deputaatschappen. Vanwege de Part. Synode van Drenthe was hij deputaat voor art. 19 en art. 49 K.O. De overledene was voorzitter van de afd. van het Ned. Bijbelgenootschap in zijn woonplaats en be stuurslid van de Prov. Afd. Drenthe van dit genootschap. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal as. Vrijdagmiddag te Gassel- ternijveen plaats vinden, nadat tevoren om half twee in de Geref. Kerk aldaar een rouwdienst zal zijn gehouden. Ds. D. PLANTINGA Door het Provinciaal Kerkbestuur - van Utrecht is aan Ds. D. P 1 a n t i n g a, Ned. Herv. predikant te Harmeien, na ruim 40- jarige Evangeliebediening, emeritaat ver leend. ingaande den lsten September a.s. Ds Plantinga is 25 Juli 1S68 te Franeker geboren en dus bijna 70 jaar oud. Hij is eerst nog kort onderwijzer geweest en na te Leiden gestudeerd te hebben, in 1897 candidaat geworden. Op 7 Nov. 1897 aan vaardde hij het predikambt te Nijega. Vervolgens diende hij de gemeenten van Rijnsatcnvoude, Randwijk, Kockengen, Vin- keveen, Rouveen, Hoogeveen. Bergambacht, Elburg, Linschoten en sedert 15 Dec. 1929 zijn tegenwoordige gemeente. Tevens heeft in al zijn standplaatsen Ds. Plantinga zich zeer beijverd voor het Chr. onderwijs. In meerdere plaatsen was hij voorzitter der Chr. school en te Rand wijk riep hij zulk een school in het leven. Tijdens zijn verblijf te Bergambacht was. hij namens de Ver. voor Chr. Nat. School onderwijs gedelegeerde voor het district Krimpener- en Alblasserwaard. Thans hij praetor van den ring IJselstein en voorzitter van de afd. Harmeien en om streken van het Ned. Bijbelgenootschap. Ds. Plantinga behoort tot den Geref, Bond in de Ned. Herv. Kerk. Toen professor L. Limdenboom voor vijftal jaren overleed werd van meer dan een zijde gewezen op de noodzakelijkheid dat; over dit rijke leven een biografie zou worden geschreven. Nu is de familie van den ledene in het bezit van eenig kostbaar mate riaal dat den eventueelen biograaf ter hand zou kunnen worden gesteld. Evenwel moet het hoogst gewenscht worden geacht dat, ten dienste van den toekomstigen biograaf, nog meer gegevens worden verzameld. Daarom wordt thans aan de lezers van dit blad 't zoek gedaan om, indien zij óf zelf óf van hoo- ren-zeggen eenige herinnering hebben uit 't leven van professor Lindeboom, onverschil lig welke periode daarvan, hun wetenswaar digheden schriftelijk te melden aan den heer A. M. Lindeboom, van Blankenburg- straat 11, 's-Gravenhage. PSALMBERIJMING Bij de Uitgeverij „De Ke rn" te Den Haag is verschenen een proefbundel van 30 Psalmen uit de berijming-Ds. H a s p e r. Men is tot deze uitgave overgegaan, omdat blijkens ingewonnen advies bij de School- vereenigingen, de prijs van het gewone werk momenteel boven de draagkracht valt van de diverse Scholen. Het is dus een op lossing, die gevonden werd, om de scholen toch kennis te laten nemen van deze be rijming, daar de prijs van dit nieuwe boek je zeer laag gesteld is. De uitvoering is keurig. Gisteren had op huize Doorn de kerkelijke huwelijksinzegening plaats van Louis Ferdinand van Pruisen en Grootvorstin Kyra van Rusland. Groepsfoto genomen na de inzegening. Zittend: Prins Louis F erdinand en zijn bruid: naast deze. haar vader. Grootvorst Kiril. Op den grond: Prinses Juliana en Prinses Cecilie, de jongste zuster van Prins Louis Ferdinand. Aan de andere zijde, op den grond zittend. Prins Wladimar. Op de eerste rij: Prins Bernhard (2e v.len voorts ex-Kroon- prinses Ceqilie, ex-Keizer Wilhelm, Prinses Hermine, de ex-Kroonprins en geheel rechts Prins Frederik, broer van Prins Louis F.erdinandi Gisteren werd te Den Haag een generale repetitie gehouden bij de Groote Kerk voor de a.s. doopplechtigheid van H.K.H. Prinses Beatrix op 12 Mei a.s. De gou den koets, ditmaal echter vervangen door een gewoon voertuig, rijdt voor. Algemeene Vergadering te Leiden Referaten Ds H. A. Wiersinga en Ds J. C. J. Kuiper LIEDEN hield het Geretf- Tractaaige- nootschap „Filippus", dat dit jaar zijn zestigjarig bestaan mag herdenken, waarover wij reeds uitvoerig heibben ge schreven, zijn jaarlijksche algemeene vergadering in „Den Burcht" re Leiden. Bidstond Aan den vooravond werd in de Heeren- grachtkerk een bidstond gehouden, waarin als voorganger optrad Ds. Overduin van Kampen. Na een korte inleiding, waarin de betee- kenis van het; danken en bidden werd uit eengezet, nl. dat ten diepste alles Gods werk is, teekende spr. het werk Gods in Filippus en den Kamerling zooals wij dit vinden in Hand- 8 2640. Hierbij Wees Ds. Overduin op het geloof van Filippus, zich openbarend in een gehoorzaamheid aan Gods bevelen zonder tegenspreken. Omdat: Filippus zijn wijsheid niet stelt tegenover Gods bevel om naar een „woeste plaats" te gaan kon de Heere hem zoo goed gebryiken. Wij zijn, al dus spr., dikwijls veel te „verstandig" om te gelooven. Daarom blijft onze arbeid zoo alle- daagsch en ordinair ,en middelmatig. He1 wonder is er uit, omdat het geloof eir uit is;1 omdat God er uit is. Filippus wordt produc tief voor God op een „woeste plaats" waai naar onze berekening geen werk is omdal er geen menschen zijn. Spr- zette dan uiteen, dat de Kamerling in Jeruzalem is geweest. De farizeeërs heb ben diep en beleefd voor hem gebogen, voor al als er gecollecteerd werd. Maar zij heb ben één onvergeeflijk ding niet gedaan, zij hebben hem niet verteld, dat Jesaja 56 ver vuld is: De gesnedene zegge niet: „Ik ben een dorre boom". Zij hebben deze dorre boom opgetuigd met hun kunstvruchten, even mooi als dood. Dezen man hebben zij Paaschfeest; op een onbehoorlijke afstand laten vieren. Maar God zorgt ervoor, dat hij in „eèn woeste plaats" midden in hei Paaschfeest van Jesaja 53 valt, waar alle „verhinderingen" om gedoopt te worden door den Messias in Zijn dood zijn wegge dragen. Ds- Overduin eindigde met erop te wijzen, dat het noodzakelijk is, dat zooals eens Fi lippus gedaan heeft „Filippus" van nu zich voege bij de ongelukkige rijkaards met de vraag des Heiligen Geestes: Verstaat gij, wat gij leest? Het Evangelisatie-zangkoor zong geduren- e dezen avond enkele liederen- De jaarvergadering De vergadering .stond wider leiding van den voorzitter, Prof. Dr. G. M. den Har togh, uit Kampen, die een hartelijk wel komstwoord tot allen sprak. Prof- den Hartogh heette welkom Dr. H. J. W e s t e r i n g, die de Geref. Kerk van Lei den vertegenwoordigde, Dr. D- R i n g n a 1- da Jr., te Weesp, die namens het Verband van Evangelisatiecommissies van de Geref. Kerken in Nederland aanwezig was en Ds. A. D o n d o r p, van Heemstede, die het hoofdbestuur van Jachin vertegenwoordig de- Besloten werd een telegram van eerbie- "ige hulde te zenden aan H. M. de Koningin- Dr.'H. J. Westering bracht vervolgens de groeten en de gelukwenschen over van de Geref. Kerk van Leiden. Jaarverslagen Hierna kwamen de jaarverslagen aan de orde. Dat van den secretaris, den heer A. Boot, van Den Haag, gaf eerst een over zicht van de laatste tien jaar en herdacht de bestuursleden, die aan Filippus in dit de cennium door den dood ontvielen, de heeren i. W. H. Oosten te Scheveningen, Prof. L- Lindeboom te Kampen, Mr. H. v. d. V e gt e te Den Haag, Ds. H. W. L am a n te Kampen, J. ter Borg te Apeldoorn, Ds. J. Gispen te Groningen en Prof. Dr- T. Hoekstra te Kampen. Als voorzitter is nu opgetreden Prof. Dr. G. M. den Hartogh, die met de heeren A. B o o t te Den Haag, seer- en Ds. J. M u 1- der te Leeuwarden, penningmeester, het moderaanen vormt Reeds 25 jaar belast Ds. Mulder zich met de kalenderverspreiding onder de mili tairen. Met het Verband van Evangelisatie- commissies in de Geref. Kerken kreeg Fi lippus contact. Daaraan is mede toe te schrij ven het stijgend debiet van de kalender voor evangelisatiedoeleinden „De Zaadkorrel", tot de uitgave waarvan 3 jaar geleden beslo ten werd. Een commissie zal worden benoemd om deze zaak van geschikte lectuur voor de militairen nader onder de oog-en te zien. Het handboek voor Evangelisatie Ds H. A. Wiersinga kon nog niet verschijnen wijl alle copie nog niet binnen is. Door de verschijning van al meer evan gelisatiebladen daalt uiteraard de afname van de tractaven van Filippus- 24 uitgaven werden in '36 en '37 herdrukt of gedrukt. Met gebrek aan geschikte copie moest Filip pus geregeld worstelen, waarom bij den voortduur een beroep wordt gedaan op hen die daarvoor gaven bezitten en wier arbeid door het genootschap behoorlijk wordt ge honoreerd. Ds. Mulder bracht ook verslag uit over de gratis-verspreiding en Ds. N a wij n deed zulks over het werk onder de hoogere stan den. Beide verslagen werden goedgekeurd. De aftredende bestuursleden Prof. Dr- G. M. den Hartogh en Ds. E. I. F. N a w ij n werden herkozen. De opzet van het tractaat in dezen tijd Aan het einde van de morgenvergadering hield Ds- H. A. Wiersinga, Geref. pre dikant te Leiden, een causerie over de vraag: „De opzet van het tractaat voor de zen tijd". Spr. ving aan met er óp te wijzen, dat er in de zestig jaren van het bestaan van „Filippus" tal van dingen totaal gewijzigd zijn en dat hetgeen voor 60 of 40 of 20 jaar geschikt was om de aan dacht van het volk voor de Evangelie verkondiging te trekken, thans zijn doel Het Tractaatge nootschap heeft er ongetwijfeld de oogen voor open, dat er geva ren schuilen in het niet tijdig ver zetuem van de ba kens bij het ver- loopen van het getij. Wat den vorm van het tractaat betreft is men reeds eeni- gen tijd op weg naar den goeden weg. Het formaat werd handiger.de uitvoering voor namer. Met den inhoud staat het echter veelal zoo: Men neemt een gezegde of voorval uit het leven en gaat daaraan de een of andere heilswaarde vastknoopen. Dit was op zichzelf best en het sprak ons wel toe. Maar daar gaat het niet om. Het gaat er om of wij wel bereiken degenen om wie; het te doen is- De menschen leven heel anders dan 60 jaar geleden. Hun brievenbus sen worden volgepropt met lectuur, lectuur die probeert in hun leven te komen door in de werkelijkheid van hun leven te> gaan staan. Het gevaar bestaat, dat ons tractaatje verfröinmeld en weggeworpen -wordt. Wij moeten midden in het volksleven gaan staan en 't Evangelie als een klaroenstoot laten hooren aan alle rangen en standen op zoo'n wijze dat zij niet alleen genood maar ook genoodzaakt worden tot luisteren. Daarom moeten we breken met het algemeene tractaatje- We moeten boekjes hebben van een bladzij of acht en daarin moeten we dingen heibben van actueele beteekenis. We moeten inter views hebben met bekende Chr. Neder landers: een gesprek met den minister president over de rust in de wereld, met een Christen-arts over de kinderbeper king, met een Christelijk fabrikant over het gezinsloon. We moeten aan allerlei menschen vragen hoe ze denken over het leven van vandaag en dat ln onze tractaatjes venverkea. De portretten van die menschen moeten we er bij zet ten. Zoo zijn er nog vele mogelijkheden. We moeten ons specialiseeren, voor aparte groepen van ons volk gaan schrij ven. De bleeke algemeenheid moet verdwij nen. We moeten trachten te bereiken, dat de tractaatjes doeltreffend zijn en dat er dus zoo weinig mogelijk nutteloos wegge gooid worden. Er volgde op dit referaat een interessante discussie, waarna men gemeenschappelijk de koffiemaaltijd gebruikte- Hei' Evangelisatie-zangkoor zong geduren de dezen avond enkele liederen- „Filippus" en de weermacht" In de middagvergadering sprak Ds. J. Kuiper van Arnhem over „Filippus en de weermacht". Spr. wijst erop, dat hij in zijn refer.iet speciaal de taak van „Filippus" wil bezien ten aanzien van de weermacht en zoo mo- ROFFELRIJMEN GEEF ONS DE MACHT I De heer De Zeeuw sprak Zondag te Rotterdam aldus: Op deze Meidag mogen wö de leiders der burgerlijke maatschappij vragen? Wat beteekent al uw geleerd heid als gü den een dwingt tot veel rktijden menschheld? Geeft ons de machtln handen en wö zullen door organisatie en samenwerking de wereld maken tot een plaats, waar vrede, welvi Het Meifeest der S.D.A.P. Is opgewekt verloopen. De sprekers konden weder grif Hun bakerpraat verkoopen. Ze vonden voor hun trotsch betoog Wijd open staande ooren. En handen die met luid applaus Hun vreugde deden hooren. De Zeeuw heeft in de Rottestad Weer hevig op staan pijpen. Hij poogde (met een groote mond) Zelfs naar de macht te grijpen. Hij sprak en allen slikten het: „Geef ons de macht in handen. Wij brengen vrijheid, welvaart, vree ln onze lage landen!" Pardon! Lees even het citaat, Ik mag hem niet kleineeren: In heel de w er el d zullen Zij De orde decreteeren! De Man, de vader van Het Plan, Heeft bij de zuiderburen De kans gehad het Schip van Staat Op 't plan-kompas te sturen. Hij heeft in België gepoogd De crisis uit te branden. Hij had de plannen op papier. Maar ook: de macht in handen! En hij is schitterend geslaagd De welvaartf' bloeide éven. Doch voor de Staat heeft deze bloei Dit resultaat gegeven: Er is maar twee mil j ar d tekort Thans tracht men uit te vinden Hoe men de eindjes van 't budget Weer aan elkaar moet binden! Gelukkig dat meneer De Zeeuw In Nederland mag wonen En dus geen kans krijgt aan ons volk Zijn Plan-kunsten te toonen. Ds J .C. J. Kuiper lo. Veranderde geestelijke nood maakt groote activiteit van „Filippus" ten op zichte van de weermacht noodzakelijk. 2o. Toenemende belangstelling voor de weermacht kan „Filippus" aanspo ren en steunen. 3o. In het vervaardigen van lectuur zal van '„Filippus" verwacht mogen worden, dat rekening wordt gehouden met het geestesleven van dezen tijd en den kring waarvoor de geschriften zijn bestemd. 4o. Voor de verspreiding van deze ge schriften en de bearbeiding van hen die ze ontvangen, vorme „Filippus" een organisatie in samenwerking met be staande organisaties in de weermacht, In den nood van den tijd Sprekende over nood van dezen tijd, be doelt spr. niet den nood van het militaire leven. Integen deel, voor de sol daten wordt veel gedaan. Als het militaire leven niet vervalt in militairisme, zit daar de nood niet. De alge meene levensnood is, dat de mensch zijn vastigheden kwijt is. Het cri tisch apparaat werkt niet, men leeft van inval len. Alles is uit 't lood geslagen en de harmonie ontbreekt in allo levensdeelen. In de weermacht ontmoeten we het jonge Nederlandsche volk en vooi hen krijgt deze nood een accent. Daar komt alles bij elkaar. Hier liggen gevaren voor heel het leven van onze jongens, niet alleen het geestelijke. Hier heeft „Filippus" een ontzaggelijke taak< Hierin ligt, over een aantal jaren verdeeld, een evangelisatieplan voor het mannelijk deel van heel ons volk, dat, zoover 't aan ons ligt, opgaat of ondergaat al naardat de boodschap van het Evangelie goed of sleoht is ge bracht. Nu de diensttijd verlengd is en de Regce- ring geen belemmeringen in den weg legt voor goede Evangelisatie is er reden om ons daarbij aan te sluiten. Ons volk moet daarvoor zijn geld beschikbaar hebben. Onze joneens brengen een offer voor de ge meenschap, dus moet de gemeenschap be reid zijn tot het offer voor hen- De inhoud van het tractaat De inhoud van het tractaat besprekend zegt spr., dat voor de jongemenschen weer lijn gebracht moet worden in dezen onharmo- nischen tijd. We moeten hen weer leeren leven. Het tractaat moet niet alleen gees telijke inhoud hebben: geloof is niet alleen voor de „ziel" of „voor den hemel". Niet negatief, maar positief. Traetaten, niet alleen geschreven door dominee's, qjaar ook door artsen leeraren en officieren, man nen die het leger kennen en zich jonge kerels kunnen indenken terwijl ze schrijven. Traetaten die hei' verband laten .zien tus- schen God en mensch van de wieg tot het graf. In z'n laatste gedachte wekt spr od tot het kiezen van den weg die niet de minste weer. stand biedt. Persoonlijk contact moet er ee- zooht in samenwerking met Pro Rege eji N.C.0.0 V. Er moeten in garnizoensplaat sen kleine comité's voor dit werk gevormd worden. Op die wijze kan „Filippus" zijn doel volbrengen: vervaardigen en versprei den van Gereformeerde lectuur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5