De Fransche franc wordt gestabiliseerd NOORDHOLLANDSCHE BRANDWAARBORG Mii.van 1810 idealePERSOONLIJKE ONGEVALLENPOLIS Hitler's verblijf te Rome Nederlandsche Meubelfabriek Wageningen N.V, VAN KRANTENJONGEN TOT UITVINDER Eischi Ned. Fabrikaat KNOOP 1936 ASBEST I RUBBER DONDERDAG 5 MEI 1938 EERSTE BIJAD PAG. a RONDBLIK KLEINE ENTENTE BIJEEN In het Roemeensche Sinaia heeft momen teel een diplomatieke bespreking plaa's, ■Welke goeddeels achter de pompeuze luid ruchtigheid van de dictators-ontmoeting te Rome schuil gaat. De ministers van buiten- landsche zaken van de Kleine Entente heo- ben elkander in dezen uithoek van Europa rendez-vous gegeven, om de periodieke on derlinge raadpleging te houden, welke be stemd is om de onderlinge samenwerking in de goede banen te houden. Het kan worden ontkend dat deze driebond der kleine staten Tsjechoslowakije, Joegoslavië en Roemenië in een ernstige verval- periode verkeert, welke doet verwachten dat zij wel eens haar besten tijd zou kun nen hebben gehad. In het leven geroepen met de bedoeling een gezamenlijke afweer te vormen van een troonsherstel der Habs- burgers, en tevens om de grenzen, verwor- vij na afloop van den wereldoorlog, in de Donaustaten onaangetast te bewaren, is er sindsdien voldoende op de wereldkaart ver anderd, om de relaties tusschen Praag, Boe karest en Belgrado in menig opzicht te wij zigen. Roemenië maakt zich na de aanslui ting van Oostenrijk bij Duitschland evenmin als Joegoslavië en Tsjechoslowakije nog langer bezorgd over het herstel van een Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie, doen het heeft daarvoor in de plaats gekregen het beklemmende gevoel, dat het derde Rijk aanmerkelijk aan macht en invloed in de richting van den Balkan heeft gewonnen. Het ligt op den weg naar het Oosten. Duitschlands oude ambitie, en bezit boven dien petroleum en andere bodemschatten, welke aan Berlijn wel eens het water in den mond zouden kunnen brengen. Tsjechosl .wakije zit zoo mogelijk nog dieper in den put, overschaduwd als dit land wordt door het Sudeten-Duitsche ge vaar. Londen en Parijs oefenen moreele pressie erop uit, teneinde het tot vergaande concessies aan Henlein te nopen. De eenige Entente-genoot, wien het wel gaat, is Zuid- Slavië, dat met Rome op zeer goeden voet is komen te verkeeren, en met zijn nieuwen nabuur Duitschland evenzeer uitstekend over weg kan. Praag zou natuurlijk gaarne zien, dat zijn beide Entente-vrienden zich dichter met hem aaneensloten, om zijn be dreigde veiligheid te hulpen schutten. Hodza en Krofta hebben buitendien reeds, door het verdwijnen van Schuschnigg-Oostenrijk, zich de illusie van een economisch blok in het Donau-dal zien ontgaan. Zij zullen wel tot de conclusie moeten geraken, dat zij in de toekomst zelf hun boontjes moeten dop pen, en dat er weinig anders voor hen cp zit den tegenover de West-machten in alle opzichten zeer conciliant te zijn. Mogelijke oneenigheid in de toekomst tusschen Rome en Berlijn over de verdeeling der invloeds sferen in den Balkan zal aan de Tsjechen nauwlijks eenig politiek voordeel kunnen 'opleveren. Carl van Ossietzky f Duitschlands laatste Nobelprijs-winnaar De communistisch-pacifistische schrij ver Carl von Ossietzky is Woens dagnamiddag in het Berlijnsche sana torium Nordend aan hersenvliesontste king overleden. Von Ossietzky heeft ongeveer twee jaar in het ziekenhuis doorgebracht. Naar de geneesheeren mededeelden, was hij lijdende aan een algemeen ge worden tuberculose, die, nadat reeds een verbetering was ingetreden, onder den ongunstigen invloed van het voor jaar weer acuut was geworden en op de hersenen is overgeslagen. Zijn pacifisme leidde er toe, dat hij een krachtige actie voerde tegen de herwape ning. In 1929 werd hij van hoogverraad be schuldigd, omdat hij in Die Weltbülmo een artikel had gepubliceerd, waarin hij onthulijlingen deed over de zoo streng ge heim gehouden activiteit op het gebied van do luchtvaart. Het proces duurde ge- ruimen tijd; in 1931 eerst, werd hij schul dig bevonden en veroordeeld. In December 1932 echter reeds herkreeg hij zijn vrijheid op grond van de toen. afgekondigde am nestie. Toen de nationaal-socialisten het bewind in Duitschland in handen namen, weiger de von Ossietzky uit te wijken. In den nacht van den Rijksdagbrand werd hij ge arresteerd en naar een concentratiekamp overgebracht, waar hij drie jaren zou blij ven, om eerst ontslagen te worden in ver band met zijn uiterst zwakke gezondheids toestand. welke opneming in een zieken huis te Berlijn noodzakelijk maakte. In hetzelfde jaar kende het Noorsche co mité hem den Nobelprijs voor den vredo toe. Hierover is, zooals men zich zal her inneren, heel wat te doen geweest. De na tionaal-socialistlsche regeering vaardigde een verordening uit, volgens welke het iederen Duitscher voortaan verboden is, den Nobelprijs te accepteeren. Tegelijker tijd stichtte zij zelf een fonds, waaruit Duitrschers, die zich bizonder verdienste lijk hebben gemaakt op het gebied van kunst, wetenschap enz. prijzen worden .verleend. Nog kort geleden genoot von Ossietzky een zekere publieke belangstelling, toen een proces gevoerd moest worden tegen zijn vroegeren juridischen adviseur, die getracht had, de hem door het Nobelpujs- comité uitbetaalde geldsom afhandig te maken. Het grootste deel van deze som kon echter, zooals bekend, nog tijdig door de politie voor Ossietzky in veiligheid wor den gebracht VERZEKERING MAATSCHAPPIJ „FIDUCI A" N IJ M E G E N Burg. van Schaeck Mathonsingel 2 Brand-, Glas-, Ongevallen verzekering, enz. Daladier over de economisch- financieele moeilijkheden Het oogenblik gekomen voor orde en arbeid |""\E Fransche min.-president Dala- dier heeft gisteravond een radio rede gehouden, waarin hij o.m. het vol gende zeide: „De regeering. die ik sedert drie weken leid, heeft vanaf haar vorming voor twee groote moeilijkheden gestaan, die een onmiddellijke oplossing eischten. Allereerst moest de sociale vrede, de vrede tusschen de Franschen, hersteld worden. Wij hebben dus de sociale con flicten geregeld. De groote stakingen zijn geëindigd, dank zij den goeden wil van werkgevers en werknemers. Het werk is hervat. De tweede moeilijkheid is van buiten- iandschen aard. Zij stond in verband met de verdeeldheid in een Europa, dat niet ophield zich te bewapenen, terwijl het zich aaneen moest sluiten. Op de conferentie te Londen heb ik de op rechte en loyale overeenstemming tus schen Frankrijk en Groot-Brittannië, die den waarborg vormt van de vrijheid en den vrede, kunnen versterken. Nauwelijks tcuggekeerd uit Londen, zoo ging de minister-president voort, moest ik de economische en financieele moeilijkheden onder oogen zien. Ik wil vandaag, evenals altijd, het land de geheele waarheid zeg gen. Deze waarheid is als volgt: Ónze huis houding is diep getroffen. De wettige winst heeft de neiging te verdwijnen, de gedeelte lijke werkloosheid in de fabrieken neemt toe, onze handelsbalans verarmt, onze productie statistieken blijven een onderwerp van ver nedering voor de Franschen vormen. De waarheid is, dat met dezè bloedarme huis houding de staatsbegrooting onvermijdelijk een tekort oplevert, dat de behoeften van de schatkist de spaarders uitputten, het openbaar crediet schaden, het parficuiier crediet droog leggen en het monetair cre diet bedreigen. De voor het lot van het land verantwoor delijke regeering kan niet dulden, dat een zoo ernstige toestand voortduurt. Er kan geen sprake zijn van leerstellingen of proef nemingen. Orthodox of stoutmoedig, edel moedig of wreed, iedere maatregel, die recht streeks moet medewerken tot het welzijn van het land, is een noodzaak. Iedere maat regel, die niet rechtstreeks van belang is voor het openbaar welzijn, is overbodig. Zoo is de geest, die de actie, welke wij hebben ondernomen, bezielt. Aan deze actie ligt ten grondslag een be roep op het vertrouwen des lands. Voor een politiek van duurzaam vertrouwen echter moet eerst een monetair peil worden vast gesteld, dat in overeenstemming is met onze lasten en dat niet telkens weer in twijfel wordt getrokken, een peil, dat eindelijk den franc beveiligt tegen de sinds jaren tegen hem ontketende aanvallen. Daarom heb ik, zonder mij te bekom meren om critiek, maar er van over tuigd, mijn plicht te doen jegens het land, besloten onze munt te stabilisee- ren op grondslagen, waarop zij doeltref fend zal worden verdedigd. De Fransche regeering heeft dus, in volkomen over eenstemming met de Amerikaansche en Engelsche regeeringen, wien ik dank zeg voor haar loyale en hartelijke mede werking, besloten over te gaan tot een aanpassing van den franc aan een koers die de gelegenheid zal bieden, hem zege vierend te verdedigen. Dit besluit is genomen binnen het kader der driemogendheden-overeenkomst, waar aan de Fransche regeering krachtig ge hecht blijft. Men zal den koers, dien ik heb vastgesteld, niet te boven gaan. De spaar ders zullen dus in onze nationale munt kunnen beleggen .zonder te vreezen voor een nieuwe vermindering en zelfs veeleer een vergroote waarde van den franc kunnen verwachten. Op deze wijze zullen wij kun nen voortgaan met het wederopbouwwerk, dat den Franschen een krachtsinspanning in vrijheid oplegt De eerstvolgende defcnsieleening zal allen Franschen de gelegenheid geven, in vol be wustzijn een volksstemming h-oor hun vader landsliefde te houden. De overige wetsdecreten brengen niet alleen een verhooging der belastingen, maar vor men een geheel van maatregelen, die de ont wikkeling begunstigen van de productie, den wisselkoers, de geldcirculatie, de uit voering van belangrijke werken en de ope ning van groote werkplaatsen, die van be lang zijn voor het geheele nationale leven, aangezien zij niet alleen ontworpen zijn voor de groote steden, maar ook voor het verder afgelegen lapd. Wij stellen u dit plan voor, dat verhinde ren zal, dat de munt bloot staat aan onop houdelijke aanvallen en dat ons in staat/al stollen, den voor de landsverdediging noodi- gen goudvoorraad te behouden. Wij hebben er de voorkeur aan gegeven, een beroep te doen op den moed der Franschen in plaats van ons te laten meevoeren door den stroom naar de rotsen. Ons hoogste doel is den Franschen arbeid tot ontwikkeling te brengen. De wet der democratie is de wet der krachtsinspanning. Geen nieuwe schommelingen van de munt, geen nieuwe uitgaven, geen nieuwe lasten, vrede in 't binnenland als voorwaarde voor den vrede naar buiten, ziehier wat wij wil len. Veel woorden zijn niet noodig, om de Franschen te doen begrijpen, dat 't oogen blik is gekomen tot aaneensluiting in orde en arbeid". gevestigd te OUDKARSPEL EEN GUNSTIGE REPUTATIE VAN MEER DAN EEN EEUW DE BESPREKINGEN DER DICTATOREN Paus maakt bittere zinspelingen Adolf Hitler heeft gistermorgen in het Quirinaal, waar hij de gaat van den Itali- aansclien koning is, bezoek ontvangen van Mussolini, met wien hij een uur lang be sprekingen heeft gevoerd. Des middags bezocht de Ftlhrer het Palazzo Venezia, waar de Duce hem ontving, om de conferentie voort te zetten. De Führer heeft tijdens zijn bezoek aait het Veneziapaleis aan Mussolini een Zeiss observatorium aangeboden, waarvan hij do schenkingsoorkonde overhandigde. Voorts stelde Hitier den Duce een fraai boek met foto's van Mussolini's bezoek aan Duitsch land ter hand, alsmede een copie van de Olympiafilm „Feest dier voleren Feest dïr naties". Reuter meldt over de eere e conferentie in Mussolini en Hitier nog, dat volgens Duitsche en Italiaansche ambtenaren niets gebleken is van een verzwakking van de as Rome1—Berlijn. In deze vernieuwde verzeke ring kan men echter zooiets als bezorgdheid zien. In Duitsche kringen erkent men niöt, dat het vraagstuk der Sudeten-Duitschers besproken is, tenzij in zuiver consultatieven zin. Men verk^iart, dat deze kwestie, behalve Tsjechoslowakije en Duitschland, geen enkel land aangaat. Sommigen gelooven echter, dat Musso lini, hoewel ten slotte wel bereid, tegenover een gematigden Duitschen eisch, een poli tiek van neutraliteit in ach/t te nemen, aan Frankrijk en Engeland diplomatieken steun zal 'verleenen bij (hun streven om tot em modus vivendi te geraken, waardoor de kwestie zooal niet geregeld, dan toch uitge steld zou worden. De gebeurtenissen sedert de laatste ontmoeting der beide dictators hebben de positie van Italië versterkt. De jeugd speelt oorlog Gistemamiddag hebben de beide dictato ren de demonstraties bijgewoond der fascis tische jeugd. Nadat de afgevaardigden van de verschillende scholen en de Libysche divi sies de eerbewijzen hadden gebracht, ar- cheerden maohinegeweer-afdeelingen der fascistenjeugd óp, om, evenals verscheidene batterijen der fascistenjeugd, na het betrok ken van stellingen, het vuur te openen. Vervolgons gaven escadrons cavalerie der fascistenjeugd staaltjes van hun kunnen te zien en na demonstraties van het luchtwa- pen en een défilé van tanks volgden kunst- vluchten van zweefvliegers, afzonderlijk en in groepen. Het eerste gedeelte van deze demonstratie werd besloten met het spelen van de liederen der revolutie door 250 muziekkorpsen nnt in totaal 4000 instrumenten. .Vervolgens ga ven de avantgardisten exercities in gn>ot verband te zien. Ongeveer een half millioen Italianen woonden de oefeningen bij Gala in het Quirinaal De Italiaansdhe koning heeft 's avonds in het Quirinaal ter eero van Hitier een diner aangeboden, waaraan de hoogste Italiaan sche autoriteiten en de den Führer verge zellende rijksministers, rijksleiders en staatssecretarissen met hun dames aanzaten. De koning richtte een toespraak tot Hitier, waarin hij, na zijn gast \velkom 'te hebben gehecten, wees op de talrijke en diepe ver wantschappen van geest en arbeid, die het nieuwe Italië met het nieuwe Duitschland verbinden en die de vriendschap tussch m de beide volken innig en hecht doen zijn. Deze vriendschap is en zal ook in de toe komst zijn een werktuig in dienst van den Europeeschen vrede, waarvoor de Duitsche en de Italiaansche regeering zoo vol vertrou wen samenwerken. BETIMMERINGEN - MEUBELEN WAGENINGEN - TELEFOON 2613 Ook Hlt.ler legde in zijn dankwoord den nadruk op de nauwe verbondenheid die tus schen de beide volken bestaat in hun opvat tingen en doelstellingen en op de wederzijd- sche vriendschap. Deze vriendschap, aldus de Führer, is niet slechts een garantie vror de veiligheid der beide volken, zij blijft ook een sterke waarborg voor den algemeen^n vrede. Het vertrek naar Napels Na diner in het Quirinaal verliet Hitier in gezelschap van Mussolini in een open auto het paleis. In andere auto's namen Ciano, Alfieri, Göbbels, von Ribbentrop, Himmler en andere autoriteiten plaats. Men reed naar liet station. Langs den weg stonden groote massa's mensohen opgesteld, die de slaat* lieden geestdriftig toejuichten. Voor het sta tion inspecteerden Mussolini en Hitier de troepen en daarna namen zij afscheid van elkander. Hitier stapte in den trein. Hij bleef nog wat voor liet portier staan en groette nog een keer uitermate hartelijk naar Mus solini. Om half elf vertrok de trein naar Napels. Mussolini heeft ook afscheid geno men van de andere Duitsche staatslieden, die even later naar Napels vertrokken zijn. Toen Mussolini het station verliet werd hij door de menigte met enorme ovaiies ontvangen. De paus is bitter gestemd De paus heeft gisteren een toespeling vol bitterheid gemaakt over de aanwe zigheid van Hitier te Rome. In een reda te Castel Gandolfo voor 436 jonggetrouw de jaren zeide hij o.m.: „Gij moet het goede, dat wij u toewer.- schen, dat wij van de goedheid van God verwachten, verdienen door uw trouw aan het Christelijk leven en door uw go beden. Want droeve zaken doen zich voor, zeer droeve zaken, zoowel ver van ons als Dabij. Ja, zeer droeve zaken en onder deze droeve zaken moet men we' rekenen het feit, dat Rome, op den dag van het feest der H. Kruisvinding, de teekenen opricht van een ander kruia dat niet het kruis van Christus is. Ik zeg u voldoende, wanneer ilc u zeg, hoezeer het noodig is te bidden, te bidden en tj bidden, opdat ook de barmhartighei i Gods in haar vollen omvang geschiede". DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Madrid 's nachts gebombardeerd Nieuwe strijd bij Teruel In den nacht van Dinsdag op Woensdag is Madrid onderworpen aan eon zeer zwaar bombardement. Volgens een telling zouden er 446 projectielen zijn neergekomen, en zou het aantal slachtoffers 13 dooden en 28 gewonden bedragen. Ook de gebouwen der buitenlandsche vertegenwoordigingen had den ditmaal van de beschieting te lijden, De strijd bij Teruel De rechtschen zijn er bijna in geslaagd het bergmassief ten zuidoosten van Teruel te omsingelen. Gisteravond hebben zij de Sierra Elpobo bezet en de 28ste divisie van de regeering gedwongen zich terug te trek ken op Sierra de Gudar. De tegenstander deed heftige tegenaanvallen op het dorp Elpobo. dat eergisteren door de rechtschen werd bezet, doch de regeeringstroepen zijn er niet in geslaagd door het mitrailleur- vuur heen te breken. Zij moesten zich terugtrekken. BRAND OP 'T MAILSCHIP „LAFAYETTE" Aan boord van het Fransche mailschip „Lafayette" is gisteravond te Le Havre brand uitgebroken. Het vuur ontstond in de machinekamer en breidde zich snel uit tot de tanks met stookolie. Ondanks de pogingen van de brandweren van de stad en de Compagnie Généra'e Transatlantique tastten de vlammen het luxueuse interieur van het schip aan. Een dertigtal brandweerlieden, die aan boord waren gebleven, werd door het vuur de pas afgesneden. Zij konden slechts met groote moeite gered worden. Voorzoover het zich laat aanzien, is het geheele inte rieur van het schip totaal vernield. De Japansch'Chineesche oorlog Dubbel offensief verwacht Aan Loenghai-front Het bende-wezen in Noord-China Volgens een beriehit uit Sjanghai is daar tijding ontvangen uit Soetsjou, dat de Ja panners binnenkort zullen overgaan tot een prrooten aanval aan het Loenghai-front. Zij beschikken echter niet over voldoende si rijil krachten om den tegenstand der Chineezen te breken. Een lid van den Chineeschen staf heeft verklaard, dat het Japansche opper bevel behoefte heeft aan een spoedige over winning, teneinde de demoralisatie van de Japansche soldaten te stuiten. Aan deze had men voorgespiegeld, dat zij enkel noo dig waren voor een korte, militaire wande ling. Deze Japansche soldaten verliezen ech ter den moed. wanneer zij zich gesteld zien tegenover den vastberaden Chineeschen tegenstand. Op het oogenblik, zoo zeide deze stafofficier nog, weegt de numerieke meer derheid van de Chineezen meer dan vol doende op tegen de betere bewapening der Japanners. De Chineesche officier zeide nog, dat er ook van Chineeschen kant een offen sief te wachten is en wol voor de Japanners gereed aouden komen met hun troepenconcen tratie. China beschikt over 'talrijke reserves, die goed bewapend en goed gedrild zijn. De Chineesche guerilla-troepen Van bevoegde zijde wordt volgens het Ja panscne agentschap Domei medegedeeld.dat het achterland van Noord-China nog onvei lig gemaakt wordt door G0 000 „bandieten". Volgens de officieele cijfers werken thans ongeveer 40 000 bandieten onder leiding van Li-Foe-ho met de Japansche strijdkrachten samen bij de bestrijding der communistische bandieten. In het bergachtige gebied ten Noorden van de Joengting-rivier bevindpn zich nog tal van communistische benden, terwijl de communistische troepen ten Noor den van Tsjenting langs den spoorweg Pe kingHankau, nagenoeg door de Japansche strijdkrachten vernietigd zijn. Langs het zuidelijk deel van den spoorweg Tientsin Poekau. vooral ten Zuiden van Tsjiehsiau, wordt nog veel hinder ondervonden van Chineesche guerilla-troepen. DOLLFUSS' MOORDENAARS HERDACHT In de kazerne te Rossau (Oostenr.) is gisteren een gedenksteen onthuld voor de nationaal-socialisten P 1 a n e 11 a en H o 1 z- w e b e r, die door de regeering-Schuschnigg werden terechtgesteld wegens den moord op bondskanselier Doll fuss. Te Praag is gisteren aangekomen de Tsjechische gezant te Parijs, Osusky, die bij zich zou hebben do adviezen van Gruot- Brittannië en Frankrijk voor de regeling der Sudeten-Duitsche kwestie. Parijs en Londen zouden de Tsjechische regeering willen aanraden, haar afwijzende houding tegenover de door Henlein te Karlsbai ge formuleerde eischen te herzien. Te Praag verwacht men na beëindiging van het bezoek van Hitier aan Italië een Engelschen stap. Engeland zou voornemens zijn Tsjecho-Slowakije den raad te geven, een oplossing van de Duitsch-Tsjechische kwestie op binnenlandsch-politiek gebied met goeden wil na te streven. Een zevenling geboren HAVANA, 5 Mei (Reuter). Rafaëla Casanova, de vrouw van een blan ken man, heeft het loven geschonken aan een zevenling. De familie Casanova woont te Bayamo (prov. Oriente)* GEMENGD NIEUWS 72 jaar getrouwd Het echtpaar Kieven te W i 1 h e 1 m i n a- oord herdenkt a.s. Vrijdag 6 Mei, zijn 72- jarig huwelijksfeest De heer Kieven telt 98 jaren en zijn vrouw is 4 jaar jonger. De oudjes genieten nog steeds een goede gezondheid. Vader Kieven bezoekt nog steeds de kerk, terwijl de vrouw, ofschoon den laatsten tijd ge plaagd door rheumatiek, nog geregeld de breikous ter hand neemt. Van de kinderen zijn nog 9 in leven, van wie de oudste 71 jaar is. VERDRONKEN Gister is de ruim 70-jarige mevrouw H. van der Meulen met haar driewieler ver moedelijk door den harden wind, te Hee renveen te water gereden en verdron- Tekst en illustratie van H. KANNEGIETER 10 Thomas ALva Edison werd geboren 11 Februari 1847 te Milan in Ohio. Hij was de uitvinder van de electrische lam pen, zoals wij die binnenshuis gebruiken. Edison is wel eens een tovenaar ge noemd. maar hij heeft dingen gedaan, waaraan geen tovenaar ui.t een sprookje ooit heeft gedacht. Hier hebben jullie zijn portret, het portret van den tove naar van het „licht". 11 Allereerst gaan we vertellen wie de voor ouders 'Wan Edison waren. Dat wordt vaak gedaan. Daaruit kan je zien of Edison ook eigenschappen van hen heeft overgeërfd. Van vaderszijde had Edison Nederlands bloed in de aderen. Zijn voorouders waren molenaars in Neder land. Doch omstreeks 1737 vertrokken zij naar Noord-Amerika, waar de overgroot vader van Edison zich een goede naam heeft verworven als bankier. Overgrootvader Edison bereiklte, evenals zijn zoon Samuël, de leeftijd van 100 jaar. De Edisons zijn dus van vader op zoon een sterk geslacht geweest. Nu komen we aan den zoon van Samuël en deze was, naar men zegt. eventjes zes voet lang. Denk eens na. hoe groot dat wel is! Hij bezat de kracht en de lenig heid van 'n Indiaan. Eens bij een groot oproer, waarvan hij de leider was, moe&t hij vluchten. Hij liep, om buiten gevaar te komen, maar eventjes 300 K.M. ver! Gij bevoordeelt daarmede Uw landgenootenen U zelve GEMENGD VOEDER VAKKEN». MELKVEE EN PLUIMVEE met eeearrtnilt-fM et-halte aan eiwit en vet AMSTERDAM N.V. EAARLOSCKE IJZER FN METAAIGIETERIJ Baario Tele). 2G5 Baarlo M -ssagietwerk Machinegietwerk Hoog vuur vast giet werk Mangaange'egeerdgietwerk Ook bewerkt Concurreerende prijzen, korte levertijd N.V. OORDREOHTSGHE ASPHALTFABRIEK ORANJESTRAAT 11 DEN H A A Q VIJVER-ISOLEERINGEN vooi uminiumvsr N.V. v.h. 0. MATAK FUNTEIN H ARLINGEN. TEL. 22a Wielrijders! ..«e0- At t*evetW opeen vToro'1- ZWEEFZADEL f Kei U niet cuuJfi.^raagt Uw rijwielhandelaar J. Koster Hzn. - Scheepswerf „Gldeon" Groningen Holland Voorwaarde voor loonende exploitatie ie een economisch schip. Hiervan bent U zeker met een KOSTER-CO ASTER H. LANG ZOON - ULFT (Gld.) RIETMEUBELFABRIEK i, INDUSTRIA" Opgericht 1875. TeL 215. Rietmeubelen voor serre's, terrassen, schepen, zie» henhuizen, sanatoria, etc» Levering door den bande) VAN DER IINDEHENVELDHUIS amsterdah-ROTTERDAM-groningeh VOOR ALLE DOELEINDEN I TECHNISCHE ARTIKELEN N»V. Papierfabriek „MAASMOND" R AAMSDON KSVEER Houtvrije- en Houthoudende schrijf- en Druk papieren en Pergamyn Uitsluitend verkrijgbaar b. d. Groothandel LAND- EN TUINBOUW De spek-export In handen der organisaties? Door den minister van Economische Zaken wordt de idee gehuldigd, dat regelingen van het bedrijf, die noodig zijn door de crisisom standigheden, zooveel mogelijk door de geor ganiseerde belanghebbenden moeten overge nomen worden. Zoo is de nieuwe consumptiemelkregeling reeds in de handen gegeven van de belang hebbenden. Op zichzelf is dit een lofwaardig streven van den mnister, doch het geeft toch nog wel moeilijkheden, zooals nu met de melkregeling het geval is. Ook de uitvoer van spek wilde de minister aan de organisaties overlaten, doch deze heb ben daar niet veel ooren naar gehad. Thans heeft de minister nog eens dringend aangeklopt bij deze drie centrale landbouw organisaties en wel zóó dringend, dat men zeggen kon, dat de stok achter de deur gezet werd. Gevolg hiervan is, dat met name de Roomsche organisatie, die ook had geweigerd op het voorstel in te gaan, haarhouding wij zigde en thans de voorstellen in „welwillende overweging" zal nemen. Hoe het nu zal gaan met de aardappelre geling, die de minister eveneens wilde over laten aan de organisaties die echter even eens weigerden, zullen we moeten afwachten Niet onwaarschijnlijk is dat ook hier de minister zal trachten zijn zin door te drijven,

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2