AKAZET Hitler te Rome aangekomen VAN KRANTENJONGEN TOT UITVINDER WOENSDAG 4 MEI 1938 EERSTE BLAD PAG. a Eeuwige stad bereidt hem vorstelijke ontvangst Een ongeëvenaarde feestversiering De reis van den Duitschen Führer Adol! H i 11 e r naar Rome heeft, zoodra de spe ciale trein Italiaansch grondgebied had be reikt, het karakter van een soort van fees telijke triumftocht aangenomen. Overal langs het spoorwegtraject werd overvloedig gevlagd, en stonden menschen op de per rons en aan de spoorweg-overgangen, om den Duitschen eere-gast en zijn gezelschap toe te juichen. In de stad Bologna waren tienduizenden samengestroomd om den Führer te begroe ten. Bij het binnenrijden van het station, dat met vlaggen en bloemen versierd weerklonk het gelijktijdige gefluit van 200 locomotieven. Toen de trein tot stilstand gebracht was, bracht Hitier, achter het portierraam staande, den nazi-groet aan de hem toe juichende menigte. Nadat de autoriteiten der stad den Führer verwelkomd hadden, stapte deze uit om een eerecompagnie bersaglieri te inspectecren. Ook na het vertrek van Bologna stonden bij iedere plaats, die men voorbijreed, dich te drommen langs den spoorweg opgesteld. Alle stations waren met vlaggen en guir landes versierd. Als reusachtige tapijten hingen de vlaggen voor een deel van de gevels af tot op de straat Hoe meer de trein van den Führer de Italiaansche hoofdstad naderde des te kleurrijker werd het beeld. Een reusachtige transparant, „La provincia di Roma saluta Hitier" (de provincie Rome groet Hitier) was het bewijs, dat de grens der hoofdstad bereikt was. Er was hier bijna geen -huis te zien, dat niet vlagde. Ook het kleinste boerenhuis had twee of drie vlaggen en van de fabrieken wapperden wel dertig tot veertig vlaggen. De aankomst te Rome Om 8.20 arriveerde Mussolini aan het nieuw-gebouwde, speciaal voor deze ge legenheid ontworpen station van Rome, even later gevolgd door koning Victor Emmanuel. Toen de speciale trein uit Duitschland tegen half negen binnenreed, was de geheele Italiaansche regeering op het perron aanwezig. Als eerste staDte H i 11 e r uit den trein. Hij werd door üen koning en den Duce verwelkomd met har telijke woorden. Na het verlaten van het rijk versierde Station, waarvoor zich een enthousiaste menschenmenigte had verzameld, inspec teerde de Führer met den koning en den duce de op het stationsplein opgestelde eerecompagnieën. In een stoet van vijftien staatsiekoetsen !Werd daarop naar het Quirinaal gereden, waar Hitier zijn intrek zal nemen. De Führer en de koning hadden plaats gei.o men in de door zes paarden getrokken his- toische staatskoets. Aan beide zijden van den acht kilometer langen feestelijk ge illumineerden intochtsweg naar Rome ston den de formaties van de fascistische partij en de militie opgesteld, waarachter zich een groote menschenmenigte verdrong, die den Duitschen gast luide toejuichte. Voor den ouden stadsmuur werd de Führer welkom geheeten door den gouver neur van Rome, prins Colonna, met den vice-gouverneur en twaalf leden van don Romeinschen gemeenteraad, alsmede 22 stadsdienaren, allen in historische kleedcr- dracht. Op de Via dei trionfi werd de stoet op gewacht door hooge officieren van alle wa pens, hooge staatsambtenaren, de diploma ten en de door Mussolini uitgenoodigde eeregasten, die plaats genomen hadden op de aan weerszijden opgerichte tribunes en zich bij de aankomst van Hitier en den koning van hun zetels verhieven. Via de Piazza Venezia, waar Mussolini Setelt, trok de stoet daarop naar het Quiri- Toen de stoet voor het Quirinaal was hangekomen, leidde de koning zelf den Führer het paleis binnen. Dezelfde jubel kreten, die den hoogen gast op zijn tocht door het Duitsche land hadden begeleid, ombruisten hem ook op den ganschen ver deren weg tot hij onder de tonen van lier. Duitsche volkslied, gevolgd door het Ita liaansche, het Quirinaal binnentrad. tlitler en Mussolini voor de microfoon Hitler en Mussolini zullen Zaterdag tijdens een feestmaal in het Palazzo Venezia het woord voeren. Hun redevoeringen zullen door den omroep verspreid worden. De politieke verwachtingen De geheele aandacht der politieke krin gen en der openbare meening in Engeland gaat uit naar het bezoek van Hitier aan Rome. Men neemt over het algemeen te Londen ban, dat het vergeefsch is, een aanzienlijk losser worden der banden tusschen Berlijn fen Italië te verwachten. Daarentegen is het veroorloofd van den kant van Italië te rekenen op een onaf hankelijker politiek. Zelfs wanneer deze polilick zou zijn ingegeven, gelijk mei tuurlijk acht, door overwegingen van na tionaal belang of door den wensch, evenwichtspolitiek te voeren, is men meening. dat dit op zijn minst tengevolge zal hebben. Duitschland voorzichtiger te maken in zijn Europeesche actie. Niemand twijfelt er aan, of het verblijf van Hitier zal eindigen met bevestigingen van solidariteit, doch daarin ligt voor de Engelsche openbare meening niets veront rustends. De vraag is, of deze bevestigingen over eenkomen met de nieuwe werkelijkheid. Zoo had het gerucht de ronde gedaan, dat militaire accoorden onder oogen werden gezien bij wijze van antwoord op Fransch-Britsche accoorden. Deze gerucli ten houdt men voor weinig geloofwaardig in Britsche diplomatieke kringen en Duitsche en Italiaansche kringen b schouwt men ze trouwens als ongegrond. Men hoopt veeleer, dat op grond van o afhankelijkheidsoverwegingen, die thans ile Italiaansche politiek schijnen te inspi- reeren, Mussolini op de Duitsche politiek slechts een matigenden invloed zal kunnen uitoefenen, die van groot belang zou kun nun zijn op het oogenblik, nu het probleen der Duitsche minderheden in Tsjecho-Slo- walcije de Britsche meening in de hoogste mate bezighoudt. NAAMLOOZE VENNOOTSCHAP ALG. BURGER-ZIEKENFONDS Opgericht April 1902 - Telefoon 117970 's-Gravenhage, L. Copes v. Cattenburgh 80 Afd. Ziektekostenverzekering Vleuwe wijze van verzekering tegen do kosten van ziekte, ziekenhutsverpleglng en operatie. Geheele particuliere behan deling met vrije keuze van artsen, apothekers, specialisten en ziekenhuizen. PROSPECTUS OP AANVRAGE. Vertfci,cr,woordlgers(sters) gevraagd Duitsche spionnage in Engeland De verdwenen dienstbode. De „Daily Telegraph" meldt, dat de politie te Aldershot een Duitsch dienstmeisje, Olga Perauer, heeft aangehouden, die uit de gevangenis was ontslagen, nadat zij er zes van de zeven dagen, waartoe zij was ver oordeeld wegens het feit, dat zij zich niet ah vreemdeling had laten inschrijven, had door gebracht. Zij werd aangehouden toen zij uit een bioscooptheater kwam en meegenomen naar het politiebureau. Het Britsche ministerie van binnenland- sche zaken had een onderzoek naar haar ge drag in Engeland laten instellen. Er waren bezwaren tegen gerezen, dat zij in Groot- Brittannië zou trouwen. Zij had aanzegging .ekregen Zaterdag op zijn laatst het land te verlaten. Het verluidt, dat het meisje, toen het de gevangenis had verlaten, een spoorkaartje r Dover had ontvangen. In plaats daar- ging zij naar Fleet (Hampshire), waai een zekeren Charles Cousins ontmoette, die het voornemen had met haar te trouwen. Zij hoorde er van de moeder van Cousins, dat zij niet in huis kon blijven. Cousins bracht haar naar het station, waar hij voor haar een kaartje kocht voor Londen. De man verklaart, dat hij het meisje toen verliet om de bagage te halen. Toen hij te- jkwam was zij verdwenen. Later vond hij het kaartje voor Londen op het perron. Hij heeft nog steeds het regu van de bagage, welke hij op het station heeft Engeland heeft soldaten noodig De Britsche minister van oorlog Hor B e 1 i s h a, lieeft aan de pers meegedeelc dat hij besloten heeft ter bevordering van de recruteering de leeftijdsgrens nog lager tc stellen en jonge lieden tusschen 18 en 24 jaar het recht te geven voor 12 jaar bij het leger te teekenen, waarna ze het recht ".ou den hebben om nogmaals met 8 jaar hun dients ve verlengen, waardoor de jongste categorie reeds op 39-jarigen leeftijd in het genot zou zijn van vol pensioen. De korte termijnen van zeven jaar dienst met vijf jaar verlenging, zouden worden opengesteld voor mannen van 18 tot 30 jaar in plaats van, zooals nu, met een maximum leeftijd van 28. Aan het getal van 53.C00 recruten, die spr. voor het leger van dit jaar noodig had, ontbraken nog 23.000 gegadig;- den, maar de minister twijfelde niet of zij zouden op tijd bereikt worden. Spreker kondigde ten slotte nog verbeteringen aan in de barakken voor de soldaten en eenige faciliteiten in dien dienst. België's financieele moeilijkheden De liberale leden van de financieele com missie van de Belgische kamer, en de katho liek Philippan' hebben de Belgische kamer het voorstel ingediend, met het oog op de financieele moeilijkheden des lands de oude crisisbelasting weer in te stellen. De fracties van de rechterzijde echter kwa men overeen, de besluiten van het congres van het Katholieke Blok te verdedigen «n het voorstel tot herstel van die crisisbelasting niet aan te nemen, wanneer geen garanties worden gegeven inzake het intrekken van de overige belastingvoorstellen. Het Fransche luchtvaart programma Een nienw produciieplan De Fransche minister van luchtvaart, Guv la Chambre, heeft voor de pers de groote lijnen van zijn programma uiteengezet Hij verklaarde, dat er een productieplan is goed gekeurd, dat in 1940 ten uitvoer gelegd moet zijn. Men gaat op het oogenblik de capaciteit der Fransche industrie na en als in net voorjaar van 1939 blijkt dat die niet to3- reikend is, zal een beroep op de buitenland- fldhe industrie gedaan worden» Levering door het buitenland mag echter in geen geval „chronisch" worcPen. Sedert hij aan het de partement is gekomen, heeft de minister bc stellingen geplaatst tot een bedrag van .000.000 frank, terwijl hij in totaal over 3 milliard kan beschikken. In het vervoig zullen, in plaats van een, drie of vier proto types van een vliegtuig gemaakt worden. Voor den Atkuntisdhien luchtdienst zijn twee watervliegtuigen van zestig ton be steld in twee types, opdat men kan kiezen. De volksluchtvaart zal worden aangemoc drigd. Met de recruteeringsbureaux is een ■oreenkomst gesloten, zoodat jonge man nien, die in het bezit van het brevet der volksïuohtvaart zijn, automatisch bij de luchtmacht worden ingelijfd. VON DIRCKSEN TE LONDEN Herbert von Dircksen, de nieuwe Duitsche ambassadeur te Londen, is gisteren op zijn standplaats aangekomen en is door lord Halifax in (heit Foreign Office offi cieel ontvangen. JAPAN PROTESTEERT TEGEN RUSSISCHE INMENGING Een nieuw incident te Shanghai De strijd in Zuid-Sjantoeng p\E Japansche regcering heeft op nieuw te Moskou krachig gepro testeerd tegen den steun die de Sovjet Unie aan de Kwo Min Tang-regeering verleent in den vorm van wapens, mu nitie, piloten en technici. De ambassadeur te Sjigemitsoe hoeft reeds herhaaldelijk vertoogen tot de regeering te Moskou gericht. Japan, aldus het protest, moet derhalve deze openlijke ondersteuning van China door Sovjet-Rusland wel als een vijandige, 'tegen Japan gerichte houding beschou wen. Tokio verwacht in allen ernst, dat de regeering der Sovjet-Unie haar hou ding spoedig zal wijzigen. Wederom heeft zich te Shanghai een Britsch-Japansch incident voorgedaan. Een vrachtauto van de Britsche marine, bestuurd dooi een Chineeschen chauffeur en geëscor teerd door slechts een Engelsch marinesol daat, stopte, komende uit de door de Japan sclic be'/ette wijk Hongkioe, voor het Brit sche consulaat-generaal, toen een Japansch militair politieagent den Chineeschen chauf feur bevel gaf naar Hongkioe terug te kee- ren en de hulp inriep van Japansche schild wachten, die op de nabije brug stonden. De sergeant van de wacht in het consulaatsgc- bouw kwam tusschenbeide en de Japansche politieagent greep hem bij den aim en trachtte hem naar Hongkioe te doen terug keeren. De sergeant weigerde en na een oogenblik trok de Japansche politieman zich terug. Een niet-officieel Japansch bericht over deze zaak verklaart, dai de Engelsche vracht auto met munitie door Hongkioe is gereden. De Engelsche autoriteiten echter zeggen, dat de vrachtauto geen munitie vervoerde- De Chineesche guerilla in Sjantoeng Nadat de ChineezeD gisterochtend aai front van Zuid-Sjantoeng een tegen-offensief waren begonnen, is de middelste Chinee; colonne er volgens een mededeeling van Chineesche persbureau in geslaagd, door de Japansche linies heen te dringen en den tegenstander zware verliezen toe te brengen. Een der Chineesche bevelhebbers, die do operaties aan het front van Zuid-Sjantoeng leiden, heeft in een interview met de buiten- landsche correspondenten te Soetsjau ver klaard. dat het de opzet der Japanners was, aan hei front van Zuid-Sjantoeng een breed- opgezette omtrekkende beweging uit te voe- rne, doch dat deze opzet totaal mislukt De Japanners wachten thans eerst nieu versterkingen af, doch de Chineeizen zijul vastbesloten voor de aankomst dezer verster kingen den vijand terug te drijven. Een later communiqué meldt dat de Chi- neezen gisteren 11 kilometer zijn opgerukt De Britsche Imperium expositie te Glasgow Gisteren door Engelschen koning geopend Gisteren heeft Glasgow een feestelijke ont vangst toebereid aan het Britsche konings paar, ter gelegenheid van de officieele ope ning van de groote tentoonstelling van act Britsche Imperium, welke aldaar in het Bella-Houston-park wordt gehouden. Het gejuich zwol aan tot een orkaan van geluid, toen het open koninklijk rijtuig, ge trokken door vier paarden en voorafgegaan door twee ruiters op schimmels, het stadion binnenreed. Om vijf minuten vóór elven kondigden trompetgeschal en een saluut van 21 kanon schoten de verklaring van den koning aan. dat de expositie geopend was. Tegelijkertijd vlogen eskaders van de Royal Air Force in formatie over de ten toonstellingsterreinen en doken met den neus omloog als zij het podium, waarop de koning zich bevond, naderden. Het geheel was een prachtig, geslaagde demonstratie van nauwkeurigheid en stipt heid, daar de vliegtuigen gedurende de ope ningsplechtigheid mijlen ver weg rondcir kelden in voortdurend draadloos contact met .het stadion, ten einde precies op het oogenblik, dat de koning de expositie voor geopend verklaarde, boven de tentoonstel lingsterreinen te verschijnen. Het terrorisme in Palestina Uit Arabische bron is dezer dagen gemeld, dat vier Arabieren in het concentratiekamp te St Jean d'Acre, die voedsel weigerden, overleden waren. Dit blijkt niet juist te zijn. Na vijf dagen vasben hebben de Ara bieren medische behandeling toegelaten, zoodat een doodelijke afloop voorkomen kon worden. Naar aanleiding van een moordaanval op ■n gendarmerieipost te Assour zijn een 60 arrestaties verricht Te Nazareth zijn zeven huizen met dynamiet opgeblazen. Op vele plaatsen in Syrië en de Libanee- sche republiek zijn min of meer geslaagde stakingen gehouden als protest tegen de Britsche politiek in Palestina. Tevoren wa ren meetings géhouden, waren volksmenig ten in de moskeeën toegesproken en demon straties op straat göhouden. Het Syrische parlement heeft een motie van protest tegon Britsche politiek ia Palestina aangeno De terreur tegen de Russische geestelijken Het te Leningrad versohijnende blad „Smena" geeft eenige nieuwe bizonderheden over de terreur, welke tegen de Russische geestelijkheid opnieuw in werking is gesteld. Zoo zouden ook de metropolieten Wedenski en Gorontij, „de bisschoppen Tibarosow, Bo- jarski en Plotniknow „ontmaskerd" zijn, voorts een aantal priesters, van wie er acht worden genoemd. Zij worden in het alge meen beschuldigd van contra-revolutionaire actie"; meer in het bijzonder wordt hun ten laste gelegd dat zy gepoogd hebben de laatste theologische faculteiten in de Sowjet- unie te handhaven, dat zij jeugdvereenigin- gen op religieuzen grondslag oprichtten, uit stapjes maakten met geloovigen en kerst - boomen versierden. UIT OOST-INDIE Nachtelijk jacht-ongeluk bij Boengoesbaai Slachtoffer overleden In de buurt van Boengoes Baai (westkust van Sumatra) heeft een jachtongeluk plaats gehad, waarvan de heer Soedarmin, opzich ter machinist bij de Staatsspoorwegen Padang, het slachtoffer is geworden. Aan de „S.bode" ontleenen wij hieromtrent het volgende. Vier jagers, de heeren P., van der L., van der V. en S., hadden afgesproken gezamen lijk op de varkensjacht te gaan in de buurt van Taloeq Kaboeng, ongeveer aan het einde van de Boengoes Baai. Op een tegalan (veld met hoog opgaand gras) zouden zij, niet ver van den hoofdweg, pcöleere-n en wachten tot de varkens even tueel uit de rimboe te voorschijn kwamen. De vier jagers hadden op korten afstand van elkaar plaats genomen. Omstreeks twee uur hoorde de heer van der V. iets door het struikgewas rit selen, dat de tegalan overstak. Hij knipt zijn lamp aan en schoot tegelijkertijd zijn ge weer af, op een afstand van 3.80 meter, in welke korte spanne tijds bleek, dat hij op den heer Soedarman schoot, juist toen deze waarschijnlijk struikelde. Het spreekt vanzelf, dat de jagers gewel dig schrokken en zich terstond naar het slachtoffer spoedden, dat de volle laag in den rug bekomen bleek te hebben en ker mend in het struikgewas neergezegen was. Terstond droegen de drie anderen den ernstig gewonde naar den grooten weg, legden hem in hun auto en reden zoo vlug zij konden naar het Militair hospitaal te Pa dang, dat zij na drie kwartier bereikten. Door operatief ingrijpen werd nog getracht het leven van den gewonde te redden, doch deze overleed na enkele uren. Reserve-officieren en hun risico Naar het „Bat, Nieuwsblad" verneemt zal de vereeniging van reserve-officieren bij het Kon. Ned. Indische Leger zich binnen kort tot de Regeering wenden, met een re kest, waarin verzocht wordt dusdanige wij zigingen der bepalingen aan te brengen, dat de leden gevrijwaard worden tegen de schade, door verwonding, invaliditeit, enz. opgeloopen bij de in vereenigingsverband gehouden oefeningen tot behoud der vaar digheid. Gereede aanleiding vot dit rekest vormt een recent geval, dat zich in Batavia heeft voor gedaan met een reserve-officier der artille rie, die buiten eigenlijk dienstverband met zijn paard gevallen is en met een gecompli ceerde beenbreuk moest worden opgenomen. Volgens de huidige bepalingen worden de reserve-officieren slechts beschermd tegen ongevallen, opgeloopen „in err door den dienst", voor zoover zij voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen zijn. Deze oefeningen zijn echter op zichzelf niet voldoende, zoodat de reservisten ook buiten hun militairen diensttijd regelmatige oefeningen houden. Vrijdag. 22 April jJ., arriveerden te Tand jong Priok twee Fransche „Scouts". De beide padvinders waren deelnemers aan de We reld-Jamboree te Vogelenzang, waarna zij per auto naar Saigon zijn getrokken. Te Saigon viel hun een allerhartelijkste ont vangst ten deel. Bij hun aankomst hadden zich alle padvinders uit die stad langs den weg opgesteld, die hun bereisde collega's een ware ovatie brachten, 's Avonds waren de scouts te gast bi' den Gouverneur van Cochin-China. In Britsch-Indië viel hun de eer te beurt persoonlijk door den onderkoning te worden ontvangen. GEMENGD NIEUWS Tuinder door dieseltrein gegrepen Toen gistermiddag omstreeks half vier de 73-jarige tuinder v. d. H., wonende te echt, met een kruiwagen den onbe- waakten overweg te Maartensdijk pas seerde, werd hij gegrepen door een diesel- trein, die een proefrit maakte tusschen Utrecht en Amersfoort. man werd met een verbrijzeld been en een bekkenfractuur naar het stads- en aca demisch ziekenhuis te Utrecht overgebracht. Zijp toestand was gisteravond redelijk wel. Cassatie in de Patriazaak Naar wij vernemen heeft de verdachte J H., die wegens valschheid in geschrifte, ge pleegd als directeur van de verzekeringsmaai' schappij Patria, door het Gerechtshof te Den Haag, is veroordeeld tot vier maan den gevangenisstraf, cassatie aangeteekend. De rechtbank had verdachte acht maanden opgelegd. Tegen pijnen ..•en juist nu Hoemoeilijkishetsomszichgoed InstfUltillC te houden en niemand iets te la ten merken. Het lukt nauwelijks. Maar Instantine doet de pijn on middellijk verdwijnen I Onthoudt daarom Instantine stilt en voorkomt pijnen I Doosjes a 12 tabletten 70 ct., zakjes a 2 tabletten 15 ct. De Fraude te Schagen Oud-wethouder staat terecht Gistermiddag diende voor de Alkmaarsche rechtbank de zaak tegen den oud-wethouder oer gemeente Schagen J. S.. wegens medeplichtigheid aan belasting-ontduiking en het indienen van een valsohe balans het doen van valsche aangifte. Voorts stond terecht de manufacturier J, G. L. B., die door J. S. in zijn kwaliteit van accountant was aangezet om een valsche balans op te maken en een valsche aangifte te doen van zijn vermogen. De belangstelling voor deze zaak was zaer Verdachte B. bekende in het algemeen het hem ten laste gelegde en verdachte S. kenoe, dat niet de juiste methode gevolgd was, doch ontkende, dat opzettelijke belas tingontduiking het doel was geweest. De beide verdedigers geraakten in on- eenigheid met den accountant Steenken. ovei de definitie van een balans. De officier van justitie vond hierin aan leiding, aanvulling van de dagvaarding te verzoeken, waarna schorsing tot twee uur volgde. In de middagzitting eischte de officier van justitie na een zeer uitvoerig re quisitoir, tegen den verdachte B. een gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden wegens valschheid in geschrif te en tegen den ex-wethouder van Schagen, verdaohte S. wegens opzette lijke medeplichtigh"'o, een gevangenis straf voor den tijd van één jaar. Zeiljacht omgeslagen Drie adelborsten te water Gistermiddag omstreeks twaalf uur waren op het Amstelmcer, tusschen van Ewijck- ïis en Wieringen drie adbelborsten de Kon. Ned. Marine te Den Helder met zeiljacht aan het zeilen. Tengevolge van ruwe weer stond er een stevige golfslag het jacht kreeg vrij snel water over. hetgeen oorzaak werd, dat het jacht om sloeg. De drie inzittenden wisten zich echter de boven drijvende zijde van het vaar tuig vast te klampen. Plotseling sloeg het jacht naar den anderen kant. Daarbij ge raakte de middelste van het drietal, die niet snel genoeg had kunnen uitwijken, onder het zeil. Hoewel hij bij zijn pogingen om hier onderuit te komen, door de beide kameraden werd geholpen, kreeg hij toch vrij veel water binnen. Inmiddels was het ongeval van den wal /aargenomen, vanwaar men met twee mo- torvletten, elk met twee personen bemand, te hulp snelde. Ongeveer een kwartier na het omslaan van het vaartuig waren de red ders ter plaatse. Een der vletten heeft de drenkelingen onmiddellijk naar Van Ewijck- sluis gebracht, waar zij van droge kleeren werden voorzien. Met de andere vlet is het omgeslagen vaartuig binnengebracht. De adelborsten zijn per rijwiel naar Den Helder teruggekeerd. Het bureau voor uitvinders te Delft Aan het verslag over 1937 iB het volgende ontleend: Evenals in alle voorgaande jaren bestre ken de in 1937 ingediende aanvragen een uitgestrekt gebied. Het bestuur meende aan 5 uitvinders een subsidie te kunnen geven en wel voor de volgende uitvindingen: laschdop, druppel- anger, verwarmde leest, onderdeel vis- schersschuit en tandenborstel waren 6 octrooihouders, voor wie de jaartaxe betaald werd, terwijl een octrooi houder op een aindere wijze uit de beschik bare gelden geholpen werd- Van 3 perso- kwam hei' octrooi niet in aanmerking an 6 anderen kon om andere redenen de steun niet gegeven worden. In totaa' derhalve 16 octrooihouders. Dank zij een gunstige beschikking van de Regeering kwam in den stand der geld middelen van het Bureau een verbetering ten goede, waardoor de toekomst minder zorgvol tegemoet kan worden gezien i staat gesteld het bedrag der subsidies hetwelk in de laatste jaren noodgedwon- wel erg aan den zuinigen kant moesi zijn^ in bijzondere gevallen te vergrooten- Noodlanding van militair vliegtuig Gistermiddag om vijf uur heeft het mili taire Fokker-vliegtuig D 26, dat met vijf andere militaire toestellen van Gronin gen naar Soesterberg terugkeerde, wegens een klein motordefect een nooalan- ding moeten maken op een weiland te Ruinen. De landing werd veilig uitgevoerd* De inzittenden bleven ongedeerd. Het toestel zal waarschijnlijk ter plaatse worden hersteld. Fabrieksbrand bij Nijmegen Vijftien arbeiders zonder werk Gieter heeft een felle brand gewoed bij de Neoerlandsche IJs- en Koelapparatenindus- trie N.V. Nijko te Beek bij Nijmegen. Het vuur is vermoedelijk ontstaan doop broeiing in kapok, welke gebruikt wordt voor isolatie. De brandweer uit Ubbergen-Beek was spoedig ter plaatse en wist door snel in grijpen te voorkomen, dat het vuur zou overslaan naar de kantoren. De fabriek brandde gedeeltelijk uit. terwijl het dak in stortte. De aangerichte schade wordt op duizenden guldens geschat. Zij wordt door verzekering gedekt Vijftien arbeiders zijn door dezen brand zonder werk gekomen. KUNST EN LETTEREN Elckerlyc Het tijdschrift voor Christelijke Letterkun de „Elckerlyc" verschijnt met ingang van de derde jaargang in een andere vorm, maar er is als bijlage een boekje bij. Dat is het eerste van een serie van tien stuks, die irt de loop van dit jaar aan de abonné's zullen worden verstrekt. Het „Elckerlyc"-boekje nr. 1 vestigt al dadelijk de aandacht op een belangrijke figuur uit de Nederlandsche li teratuur, en wel op Marnix van St. Alde- gonde. Het is samengesteld door Dr. J. van Ham, en bevat artikelen van de hand van bekende schrijvers, n.l. van Dr. J. C. H. de Pater. Dr. K. Heeroma, Dr. J. Haan tjes, Dr. C. C. de Bruin, Dr. J. vari H a m en Dr. K. F o k k e m a. terwijl besloten wordt met bio- en bibliografische gegeven3 over Marnix. De redactie van „Elckerlyc" meent dat het doel, inlichting en voorlichting te geven en daarbij mee te bouwen aan de Neder landsche cultuur, in de huidige omstandig heden het best gediend wordt door uitgaven in deze vorm. Reeds worden aangekondigd als nr. 2 een tweetal geïllustreerde novellis- tische prozastukken van H. de Bruin, getiteld „Man en Macht" en als nr. 3, een bundel gedichten van Willem de Mérode, „De Levensgift". SCHAKEN Internationaal Schaaktournooi te Noordwijk In de eerste helft van Jnnl Reeds geruimen tijd is het bestuur van de Noordwij'ksche Schaakclub bezig met het organiseeren van een internationaal tour- nooi, dat begin Juni in oe Noordzeebadplaats zou worden gehouden en waarvoor een aan tal van de sterkste buitenlandsohe meesters een uitnoodiging zouden ontvangen. Naar wij vernemen bevinden deze plannen zich op het oogenblik in een dergelijk sta dium, dat aangenomen mag worden, dat het tournooi doorgang zal vinden. Uitnoodigin- gen zijn o.m. gezonden aan de beide Estlan- ders Keres en Schmidt,, aan dr. T a r- takower, Sir G. A. Thomas, S pi el- man n, dr. Bernstein, Eliskases en den Nederlandschen kampioen Landau, Alle meesters hebben de invitatie nog niet aanvaard, doch de definitieve bezetting van tien spelers zal wel niet veel van deze namen afwijken. Hans Kmoch treedt als wedstrijdleider op. Het tournooi zal op 7 of 8 Juni aanvan gen, dus na den wedstrijd Engeland—Neder land. welke op de .Pinksterdagen te Lonoen wordt gespeeld en een tiental dagen zal duren. Tekst en illustratie van H. KANNEGIETER Zo zochten en tastten vele mensen naar dingen, om die bmikbaar te melken aan het dagelijks leven. Men wilde vooruit en Steeds verder. Men wilde een machine door electriciteit laten voortbewegen Toen ontstond de electro-motor. Door gas te laten ontploffen, wilde men een mo tor lallen lopen. Dat gelukte cn de motor ontstond, die nu voor de automobielen gebruikt wordt. En ook zijn er mensen geweest, die pro beerdente vliegen. Na grote moeite en inspanning is het gieilukt een machine, te fabriceeren, waarmee men veilig vlie gen kan. Ja, heel veel koSUbare mensen levens, meestal van jonge mannen, heeft deze uitvinding in 't begin gevraagd. Twee Amerikanen, de gebroeders Wright, waren de eersten, die een „aeroplaan" uitvonden. Marconi, de Italiaan, gaf ons de uitvinding der radio en draadloze telegrafie. Wij kunnen bij al die uitvindingen nu niet langer stilstaan, hoe graag we jullie ook nog iets meer er over zouden willen vertellen. Wij gaan nu over tot de levens geschiedenis van den uitvinder en tove-i naar van het licht Thomas Alva Edison. Hij stierf op 84-jarige leeftijd i-n het jaar 1931. (Wordt yervolgdi).

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2