|liruiur £riitsd)it (üourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Het is Bruiloft op Huize Doorn Stamdag Alg. Nederl. Verbond abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 -F portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling LoSSe nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 '/a cf. N°. 6384 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 3393" WOENSDAG 4 MEI 1938 19e Jaargang atoertmtóprfóra: Van I tot 5 regels f tJ7'/» Elke regel meer 0.22'/; Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer f 0.45 Voor het bevragen aan 'f buréao wordt berekend 0.10 Een veelzijdige toetsing Herhaaldelijk wordt den laatsten tijd de klacht vernomen, dat de werkwijze der Eerste Kamer niet in elk opzicht bevredigt. Deze klacht is niet nieuw. Ook in het verleden slaagden de senatoren er niet Steeds in aan het werk van hun college een uitvoering te geven, welke in overeen stemming bleek te zijn met het doel en de positie, die Grondwet en parlementair ge bruik in ons staatsbestel aan dit lichaam hebben toegewezen. Intusschen werden de laatste jaren be swaren togen de wijze, waarop onze senaat zijn taak opvat, toch wel in toenemende mate vernomen. Bedenking werd inge bracht van zeer verschillende zijden. En als voornaamste grief werd geopperd dat de Eerste Kamer, in stee van te zijn een hof van r e v i s i e, geleidelijk was gewor den tot een Kamer van repetitie, die nog eens - zij het wellicht in andere be woordingen herhaalt wat bij de behan deling in de Tweede Kamer is naar voren gebraeht. Dat het aangeduide euvel niet enkel mag worden beschouwd als een schoonheidsfout zal men wel willen toegeven. Wanneer een lichaam als de Eerste Kamer niet is, wat het volgens staatsrechtelijke opvatting naar aard en instelling heeft te zijn, beant woordt het niet aan zijn doel. Maar boven dien brengt dergelijke afwijking het gevaar mee, dat de werking der parlementaire en departementale machinerie er door wordt vertraagd, hetgeen een bezwaar vormt voor de doelmatige uitoefening van het staats bestuur. Dat zulk gevolg inderdaad met denk beeldig is moge blijken uit het schrijven, waarmee de Voorzitter van den Baad van Ministers zich heeft gewend tot den Voor zitter van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, in welk schrijven onder herinne ring aan artikel 15 der Comptabiliteitswet werd verzocht te willen bevorderen, dat de afhandeling der nog niet afgedane begroo- tingshoofdstukken vóór 1 Mei zou plaats hebben. Het was voor de Kamer allerminst e~n verrassing dat 'de Voorzitter, wiens beleid steeds blijk geeft van gevoel voor orde en regel, zich naar dit verlangen voegde. Onder overlegging van den inhoud van h schrijven aan den senaat gaf de Voorzitter van zijn gezindheid in deze blijk. Wellicht is het niet ondienstig eens na le gaan tot welke gevolgen de aandrang van den Minister-President en de mede werking van den heer de Vos van Steen- wijk aanvankelijk heeft geleid. Daar was dan allereerst de aanvrage van den heer Woltjer om een interpellatie toe te staan over het spellingvraagstuk. Werd reeds in do toelichting op diens verzoek te kennen gegeven, dat een gedachtenwisse- ling over dit onderwerp onder de ge geven omstandigheden niet tot haar recht zou komen, in tweede instantie onderschreef de aanvrager zijn meening nader met de opmerking, dat er door des Voorzitters mededeeling een nieuwe situ atie was ontstaan, die afwijking van den gewonen gang van zaken wenschelijk maakte. Hier ligt inderdaad het criterium voor het al of niet toestaan der interpellatie Was afwijking van den normalen weg ge motiveerd? Voor hun bevestigende beantwoording dezer vraag beriepen verschillende senato ren zich op de omstandigheid, dat de spel lingkwestie een aangelegenheid is van groote beteekenis en dat korten tijd gele den de Regeering haar voornemens had ge openbaard. Maar daartegenover staat, dat Kamer en Minister in de schriftelijke stuk ken aan dit vraagstuk ruime aandacht hadden geschonken. Bovendien: men beriep zich op het schnj ven van den Voorzitter van den Raad van Ministers, dat de situatie aanmerkelijk ge wijzigd had. Men vergat evenwel te heden ken, dat deze brief de situatie ook in dien zin bedoelde te wijzigen, dat de Kamer blijk zou geven van een meer bondige be handeling van zaken. Het afzonderlijk breeder aandacht vragen voor één speciaal punt droeg allicht niet bij tot bereiking van dit doel. Bepaald jammer was het, dat men voor deze zijde der zaak over het al gemeen niet meer oog had, te meer daar sommige leden de juistheid van enkele grieven, tegen de werkwijze der Eerste Kamer ingebracht, moesten erkennen. Tegtenover het beroep van voorstanders der interpellatie op de gewijzigde omstan digheden is stellig niet zonder belang het gevaar, gelegen in het precedent, dr* hier werd geschapen. De Eerste Kam pleegt met eenig gevoel van eigenwaarde zelfstandig haar weg te gaan: het is wel voorgekomen, dat zij van dit inzicht duide lijk blijk gaf. In dit geval had echter de senaat zich kunnen spiegelen aan zrjn nevencollege: de Tweede Kamer pleegt namelijk geen interpellaties toe te staan over onderwerpen, die bij een aanstaande behandeling der begrooting aan de orde komen. De Eerste Kamer splitste daar tegenover een bepaald punt af van een begrooting, die terstond aan de orde zou worden gesteld. Het komi ons voor, dat de Eerste Kamer een regelmatigen gang van zaken bevor derd en zich zelf een dienst bewezen had wanneer zij het spellingvraagstuk bij de begrootin g had aan de orde gesteld. Na alles wat reeds ook in de Staten- Generaal aan het spellingvraagstuk is gewijd, had de behandeling thans op oen bondige wijze kunnen geschieden. Als dan de interpellant eenige punten had terzijde gelaten van de vele, die hij nu bij „Onder wijs" aan de orde stelde en de sociaal democraten hadden hun smaldeel van drie sprekers in successie wat ingekrompen, had de senaat het bewijs geleverd, dat hij belangrijke zaken zonder afwijking op vlotte wijze weet af te doen. Natuurlijk nemen we toch wel aan, dai de Eerste Kamer deze kunst verstaat, maar op het leveren van het bewijs liet zij ons thans even wachten. Dat hem persoonlijk die bondigheid ontzegd is, bewees de heer Van Vessem. Toen het ging over de vraag, of over het toestaan der interpellatie den z e I f d t n of den volgenden dag zou worden beslist, ging deze afgevaardigde van de N.S.B. zelfs tegen de voorafgaande voor lichting van den Voorzitter in tot be handeling der hoofd vraag over: ot namelijk de interpellatie zelf zou wor den toegestaan En deze heer had liefs* zes maal een onderrichting noodig van den Voorzitter om te verstaan hoe de Kanier zich had te stellen tegenover den brief van den Minister-President aan den. Voorzitter Den Voorzitter. De Eerste Kamer heeft een uitmuntend leider, die op krachtige en overtuigende wijze de orde der vergaderin gen handhaaft. Onder zulk een leiding is een Kamer in staat vee) af te doen. Deze eerbied voor des Voorzitters gaven en optreden is wellicht oorzaak dat. het dit maal opviel, hoe de heer de Vos van Steen wijk even aan den President van den senaat ontsnapte! Zoo merkte deze op, na dat de Kamer had besloten de interpellatie toe te staan, dat ieder volkomen bevoegd bleef om ook bij de begrooting over de spelling te spreken. „Dat spreekt van zelf." De Voorzitter wist echter maar al te goed, dat juist het tegendeel „vanzelf spreekt". Toen later Prof. Barge verlof vroeg om slechts twee minuten een opmerking te maken over de spelling, voegde de Voor zitter den spreker toe: „U mag ook ure er over spreken", hetgeen de professor zei terecht afwees. Hier speelde den Voorzitti vermoedelijk eenige geprikkeldheid parten vanwege den uitslag der stemming over de interpellatie. Maar bracht de eisch van goede orde niet mee de beslissing te eer biedigen van de Kamer, ook dan, wanneer men zelf een ander gevoelen huldigt.? Een veelzijdige toetsing schreven wij boven dit artikel. Die toetsing bood niet in elk opzicht een gunstigen uitslag, hoewel het, vooral na de gerezen critiek der laatste maanden, beter had gekund. Dat de Eerste Kamer de kunst verstaat zich beperking op te leggen, daarvan zijn wij overtuigd. Wij hebben vertrouwen, dat wij ook de toepassing dezer kunst zeer binnenkort kunnen aanwijzen. Jonge liefde in de lent De traditie herleeft (Van onzen specialen verslaggever) Doorn, Dinsdag \E zware breede halfronde deur van het poortgebouw van Huize Doom wordt telkens gesloten, wanneer een auto is binnengereden of ce plaats ver laten heeft. Het zijn vele auto's, die af en aanrijden, en ze zijn genummerd. In Doorn is geen auto meer beschikbaar; ze zijn alle in gebruik voor het hof van den ex-keizer. Door de poort ziet men het fijne jonge groen van de hooge boo men. die Huize Doom omgeven, lente groen. een intieme entourage voor het jonge vorstelijk geluk, dat binnen het oude huis opbloeit Een oude stramme grootvader heeft zijn kleinzoon opgewacht, toen deze met zijn lief tallige bruid aankwam, vandaag. Hij, stralend van vreugde, zij eenvoudig en beminnelijk, en omstuwd door een groot gezelschap bruiloftsgasten, die zijn meego komen met den D-t.rein uit Berlijn: twee ?xtra wagons vol met feestgenooten, die vanavond aanzitten aan den maaltijd, onder den zachten kaai-senechijn, en in prachtige uniformen of schitterende avondtoiletten. Wat wil diit publiek, dat staat te wachten >or het poortgebouw Het wil iets zien van 't sprookje, dat het ijipnsch olijke hart ontroert: een jonge bruid, een kloeke bruidegom, omgeven met de wee moedige romantiek van een fier en trotsch geslacht, dat achteruitgegaan is. Toen de grootvader op het bordes van het huis zijn gasten opwachtte, zal hij toen gedacht hebben aan dien tijd, bijna twintig jaar geleden, dat hij voor het eerst deze plaats betrad, misschien met de illusie om er nog eens vandaan te gaan en weer te gaan heerschen als de imperator over millfoenen mensohen? Hij zag zijn oudsten zoon, den kroonprins, zijn andere zonen, zijn kleinkinderen, en was zich bewust te zijn het hoofd van hei roemruchte geslacht, en de patriarchale fi guur, die gaarne zijn zegien walde leggen op dit jonge paar. En de bevolking van Doorn groept san op den provincialen weg, daar voor het poortgebouw, om een glimp te zien van de schittering, die daarbinnen moet zijn. Er zijn vele Duitschers in Doorn op dit oogenblik. Toeristen, die zijn aangekom. om iets van het vorstelijk huwelijk te zien. Maar weinigen is het gegeven om tot plaats door te dringen. Kolonel Van deo Hout, die het bevel voert over de manschap pen, diie Huize Doorn bewaken, houdt streng het consigne, en de hofdignitarissen weten ook welke maatregelen zijn uitgevaardigd door dJen keizer zelf, waarschijnlijk. Duitsche persfotografen worden toegela ten, de Hollandsche staan voor de poort en wachten. Het prinselijke bruidspaar kwam naar buiten op de wandeling en eenigen slechts waren zoo gelukkig om bruidegom en bruid te kunnen filmen of kieken, en oe bruiloftsgasten. Maar er is toegezegd: aan olgenden morgen zal het gezelschap zich weer doen zien om te poseeren voor de foto grafen, wier moeite van het lange'en mono tone wachten dus niet vergeefs zal zijn. Auto'6 rijden af en aan en namen worden vernomen. Prins Eitel Friedrich rijdt uit, en Prins Oscar. En als de schemering valt en eeh frêle licht haagt tusschen de toppen der bdomen met het jonge groen, dan wordt de belangstelling meerder, want men verwacht Prinses Juliana, en Prins Bernhard, die zul len aanzitten aan het diner van vanavond. Hollands Prinses en Hollands Prins zijn oi Huize Doorn zeer gewaardeerde gasten. Zij komen aan en de auto met de vlag voorop is spoedig het hek binnen. Maar het publiöK heeft het Prinselijke Paar toegejuicht er. zoo zijn hulde gebracht, Binnen zijn de vele lichten ontstoken Daar heerscht de feestvreugde. En buiten, in, den aan donkerenden avond, houden veer tig rij ksveldw ach tens de wacht Twintig jaren van ballingschap scheiden den ex-keizer van zijn tijdperk van glorie Maar op Huize Doorn blijft de traditie voort leven, en zij krijgt nieuwen glans door dii vorstelijke huwelijk, op een klein stukje Duitsehland, in het hart van Nederland... En Hitier doet zijn triumftocht naar Hof jager Spek Naar verluidt is de kniewond van hof jager W. Spek, opgeloopen bij het auto-ongeval van Z.K.H. Prins Bernhard, thans geheel ge nezen. Zijn zenuwgestel is echter nog der mate geschokt, dat van hervatting van zijn werkzaamheden nog geen sprake kan zijn. De bouwstaking in het Noorden HET WERK HERVAT Gister is te E m m e n de vergadering gehouden van de in het gebied van de patroons-vereeniging „Zuid-Oost-Drente" stakende bouwvakarbeiders, ongeveer 500 in getale. De vergadering heelt de bemiddelings voorstellen, na breedvoerige besprekin gen, met overgroote stemmenmeerder- heid, aangenomen, zoodat vandaag het werk zou worden hervat De toespraak van den Minister-President Toenadering eischt der tijden nood" Voor den stamdag ter herdenking van het veertigjarig bestaan van het Alg. Nea'. Verbond, gisternamiddag in de met palmen en bloemen getooide groote zaal van „Pulchri Studio" te 's-G raven- h a g e, bestond hooge en veelzijdige be langstelling. Na de openingsrede van den Voorzitter, den heer P. J. de Kan ter. waarvan we gister reeds verslag gaven, werd een tele gram van eerbiedige hulde verzonden aan H M. de Koningin. Nadat ooor de verschillende vertegen woordigers het woord was gevoerd, sprak de Minister-President dr. H. C o 1 ij n het slot woord. Spr. ving zijn rede aan met op te merken, dat er niet alleen reden is tot het uiten van een gelukwensch op dezen dag, maar veel meer nog voor een gevoel van dankbaarheid dat on aezen dag van het Alg. Ned. Verbond mogelijkheid aanwezig bleek voor trouwe Nederlanders, en even trouwe Belgen, Zuid- Afrikaners en woordvoerders namens Fransch Vlaanderen om gemeenschappelijk den dag te vieren waarop men kan terug zien op een 40-jarigen gemeenschappelijken arbeid op cultureel gebied. Dit is lang niet altijd en overal mogelijk. In dit verband wees spr. er op. dat zoo vaak tusschen cultureele stroomingen en binnen- lanosche staatkunde storend contact be staat En dit is nu juist aldus spr., het heuglijke in den arbeid van het A.N.V- ge durende deze 40 jaren, dat het steeds zóó gearbeid heeft, dat de staatkundige verhou- houdingen in geen enkel opzicht er door geschaad zijn en oat Nederlanders hier met Belgen en Zuid-Afrikaners ter viering van een gedenkdag saam vergaderd zijn. Er moesten meer zulke oasen zijn in het woestijnleven van onzen tijd. En in elk geval zou het een onvergeeflijk verzuim mij nerzijds zijn, indien ik naliet voor deze voorzichtige wijze van optreden op delicaat terrein den dank der regeering openlijk uit te spreken. .Vervolgens wees spr. op de schuld! van ons allen, d.w.z. de individueele Neder landers etc., die de Nederlandsche cul tuur liefhebben. De aard van het werk van het verbond brengt mee, dat het op particulier initiatief is aanwezen. Alleen zoo kan men ongestoord blijven voort- werken. Maar daaruit volgt ook dat de belangstelling voor het verbond moet groeien. Een aanwas van 10000 nieuwe leden acht spr. niet buitensporig als men het belang der zaak maar eerst ziet. Daardoor zal het verbond in staat zijn terreinen te verzorgen, die tot dusver vrijwel braak moesten blijven liggen. De Regeering heeft, zoo besloot spr., groote waardeering voor de wijze waarop ge uw arbeid hebt verricht. Zij koestert het ver trouwen, dat men de oude beproefde paden zal blijven bewandelen en zij geeft uitdruk king aan haar welgevestigde verwachting, dat deze anbeid van cultureelen aard ook op ander gebied niet zonder vrucht zal blijven. Toenadering, zoo eindigde dr. Colijn, eischt der tijden nood. Na een kort slotwoord van den voorzitter werd de vergadering gesloten. Na een ge meenschappelijken maaltijd in re-'.aurant Anjema, volgde een door de afd. 's-Graven- hage in Pulchri aangeboden feestelijke bij eenkomst. De officieele genoodigden. van links naar rechts: de burgemeester van Den Haag. Mr S. J. R. de Monchy; Z. Exc. Minis ter-President Dr H. Colijn: P. J. de Kanter (alg. voorz.): Generaal Snijders: Generaal Reijnders; D. Fock (oud-Gouver neur-Generaal van Ned. Indië); geheel rechts oud-Minister Mr Dr L. N. Deckers en Admiraal J. T. Furstner. Groote veenbrand bij Vriezenveen Zes millioen turven een prooi der vlammen Duizenden op de been Gistermiddag is een groote veenbrand uitgebroken in de buurtschap Bruine Haar Het eerst werd het vuur ontdekt in de groote ontginning van P. Leenders, die vermoedde, dat het vuur in een veen- complex op Duitsch grondgebied was ontstaan. Door den ongnnstigen zuidoostenwind heeft het vnnr zich in weinige oogen- blikken tot over een zeer groote lengte enkele honderden h.a. verspreid. Op sommige plaatsen bereikten de vlammen een hoogte van twintig meter. De gealarmeerde brandweer van Vrie zenveen verscheen met twee motorspui ten ter plaatse, doch kon wegens gebrek aan water en de ongunstige ligging van het ter rein zeer weinig uitrichten. De brand woedde gisteravond om vijf uur nog steeds voort Twaalf hoopen turf. toebehoorende aan de fa. Ternindt Arntzveen, zijn reeos in vlam men opgegaan. Hiermede zijn zes millioen turven verlo ren gegaan. Ettelijke duizenden turven van kleine verveners stonden gisteravond nog in brand. Dank zij het krachtig optreden van de brandweer van Vriezenveen, welke werkte onder leiding van opperbrandmeester G. C o e s, kon het gevaar, dat de turfstrooi- selfabriek beareigde, worden afgewend. Een gunstige factor was ook, dat de windkracht aanmerkelijk verzwakte, In den laten middag is door tot nu toe on bekende oorzaak, doch geheel onafhankelijk van den brand te Bruine Haar, een tweede veenbrand ontstaan te Vriezen veensche Wijk en Westerhaar. Ook daarheen werden in allerijl brand spuiten gedirigeerd, waarmede uitbreiding van het vuur kon worden tegengegaan.. Een complex van veertig woningen heeft eenigen tijd groot gevaar geloopen, door den brand te worden aangetast, dooh ook dit kon worden bezworen. Wel is een houten huisje, waarin een veenarbeider met vrouw en vijf kinderen woonde, in de asch gelegd. De uitgestrekte vlammenzee leverde in de avonduren een fantastische aanblik op. waardoor duizenden op de been werden ge bracht. De branden gingen met een hevige rookontwikkeling gepaard. De burgemeester van Vriezenveen. de heer A. P. F. A. J. Al fa a r d a en wethouder A. Bakhuis waren voortdurend op het terrein van den brand aanwezig. Vermoedelijk zal de blussching nog wel enkele dagen in beslag nemen. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen In de Eerste Kamer is de interpellaties Woltjer over de spelling-aangelegenheden behandeld. Gistermiddag is een groote veenbrand uitgebroken in de buurt van Vriezenveen. Tusschen Halfweg en Haarlem zijö twee personen door een tramwagen ges dood. De Stamdag van het Alg. Ned. Ver bond. Minister Colijn houdt een toespraak Mededeelingen over de nieuwe post* treinverbindingen. Halve eeuw Christelijk Front. III. Overleden is ds H. M. Dethmers, ernen ritus-predikant der Geref. Kerk te Sneek. De triumfale binnenkomst van Hitier irt Rome. Opening van de Britsche Imperium-ten toonstelling te Glasgow. Japansche protesten te Moskou tegen de Russische inmenging in China. De Wieringermeer Verpachting van 51 boerderijen Naast de 213 boerderijen in de Wierin germeer, die reeds voor eigen rekening geëxploiteerd worden, worden dit jaar weer 51 bedrijven verpacht en wel 26 akkerbouw-, 23 gemengde- en 2 weidebe- drijven, samen ca. 2000 H.A. Zooals men zal weten omvat de Wieringer meer een oppervlakte van 20.000 H.A., waar van. na aftrek van 2000 HA. voor dorpen, kanalen, wegen en van 500 H.A. bosch, onge veer 17.500 H.A. voor cultuurland beschik baar is. Hiervan blijft 1000 H.A. in Staats exploitatie. Voor particulieren blijft dus over 16.500 H.A Reeds is hiervan 9600 H.A. bij pachters iu gebruik. Er resteert nog 7000 K.A. over. Deze oppervlakte zal in de e.v 3 jaren worden verpacht. In 1940 zal dan de geheele Wieringermeer haar bestemming hebben verkregen. De belangstelling voor de nieuwe bedrij ven is ook dit jaar weer bijzonder groot. Eenige honderden candidaten, die in vorige jaren moesten worden teleurgesteld, omdat slechts een beperkt aantal bedrijven be schikbaar was, hopen dit jaar gelukkiger te zijn, terwijl ook vele nieuwe gegadigden zich reeds voor een bedrij'f hebben aangemel 1. Geen wonder ook, want helt is goed boeren in de Wieringermeer, indien men in staat is zijn bedrijf met de beste hulpmiddelen uit te rusten. De pachtsommen zijn zóó gesteld, dat actieve boeren, met een gedegen land bouwkundige kennis en voldoende be- drijfskaptiaal, dat op drie honderd gul den per H.A. is vastgesteld, een behoor lijk bestaan op hun bedrijf kunnen ver krijgen. Teneinde het economische risico tusschen verpachter en pachter naar bil lijkheid te Verdeelen is het mobiele pachtstelsel ingevoerd. Bij opgaande con junctuur worden de grondpachtsommen hooger, bij dalende conjunctuur treedt daarentegen een vermindering in. De indexcijfers voor akkerbouw- en veeteelt producten, zooals deze door de directie van den landbouw jaarlijks worden vast gesteld, vormen de basis voor de Wierin- geraneer-indexcijfers voor bouwland- en De bedrijfsgebouwen en woningen moe'en op de dit jaar te verpachten boerderijen in hoofdzaak nog worden gesticht. Binnenkort zal de aanbesteding daarvoor plaats hebben. De directie van de Wieringermeer heeft ook voor deze verpachting wederom een prospectus, gratis verkrijgbaar ten domein- kantore te Slootdorp, uitgegeven, waarvan kennisneming voor degenen, die. voor het verkrijgen van een boerderij in pacht, hun oog op de Wieringermeer gericht houden, de moeite ten volle waard. N.V. ANRHEMSGHE HYPOTHEEKBANK Verkrijgbaar: 31/2 Pandbrieven a 100% Hyp. Kapitaal beschikbaar tegen matigoi rente. De Directie: Mr. S. J. VAN ZIJST. Mr. J. P. VERSTEEVEN, BELASTINGZAKEN BOEKHOUDINGEN J. M. van Osnabrugge KROOSWIJK (by Oud-Beijerland^ Telefoon O-B'land 108 AANGIFTEN VOOR INKOMSTEN EN VERMOGENSBELASTING FELLE BRAND TE ROELOFARENDSVEEN Zes arbeiderswoningen in de asch gelegd Kortsluiting vermoedelijk de oorzaak In den afgeloopen nacht omstreeks drie nur heeft in Roelofarend s- v e e n een hevige brand gewoed, waar door zes woningen en een aangrenzende schuur in de asch zijn gelegd. De brand is ontstaan in de schuur van den groen ten zouter J. Huigsloot, aan den Dorps weg. Het vuur werd ontdekt door buren, die de brandweer waarschuwden. De brand nam echter, aangewakkerd door den hevigen wind. zoo grooten omvang aan, dat men de hulp moest inroepen van de brandweer te Leiden. Met alle kracht bestreed men het vuur, dat intusschen was overgeslagen naar eea complex van zeven kleine arbeiderswonin gen, die achter het hotel „De Vier Heems kinderen" stonden en die bewoond werden door de familie's G. Huigsloot; B. Hoogen- boom; G. van Zanten; J. van Klink; de wed. van der Meer; de wed. T. Boerman en T. H. van Gerven. De bewoners moesten in allerijl hun huis jes verlaten. Zij vonden bij omwonenden onderdak. Het vuur woedde zoo hevig, dat de brand weer niet kon voorkomen, dat zes huisjes geheel afbrandden. Het zevende brandde slechts gedeeltelijk uit, maar kreeg veel waterschade. De schuur, waarin de brand is ontstaan, werd eveneens een prooi der vlammen. Het huis van den heer Huigsloot is echter gespaard gebleven. Om zeven uur was men den brand meester en kon men met de nablussching beginnen. De burgemeester, de heer Mr. 3. W. Pe e k, was op het terrein van den brand aanwezig. Behalve mej. Boerman, waren alle bewo ners verzekerd. De schade is aanzienlijk Do brand is vermoedelijk ontstaan door kort sluiting. De woningen behoorden aan den heer W. Hoogenbooni, eigenaar van hotel „De Vier Heemskinderen". Een der bewoonsters is tijdens den brand gevallen, waardoor zij een arm brak. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis tc Leiden vervoerd. De geheime zenders Het bericht, dat Zondag j.l. voor het eerst sinds langen tijd geen geheime zen ders meer in den aether te hooren waren, is niet juist. Een lezer uit Enschedé maakt er ons op attent, dat zich Zondagmorgen nog 3 geheime zenders lieten hooren, n.l. de Enschedescha amateurszender op 245 en 265 Meter, de Entersche amateurszender op 370 Meter en de Glanerbrugsche amateurs- zender ,,'t Volle Profijt" op 395 Meter. De zware straffen in de „Nachtegaalzaak" heb ben dus nog niet veel geholpen! BOERDERIJ AFGEBRAND. Gistermiddag brak tijdens afwezigheid der bewoners, brand uit in de boerderij van den heer L Hilhonst aan den Meentweg to Eemnes. Het vuur vond gretig voedsel in het rieten dak en de krachtige wind wakkerde de vlammen fel aan. Eenig groot vee. dat op stal stond, kon worden gered maar liet kleinvee, een 25-tal kippen en konijnen, kwam in de vlammen om. Verschillende landbouwwerktuigen werden mede een prooi der vlammen. De oorzaak van den brand is onbekend. De boerderij brandde geheel uit. Zij was slechts laag verzekerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1