Jliruwr geiksctyc GTmtrant mi Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Ernstig ongeluk bij viaductbouw te Rotterdam FIRMA D. KATZ Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week -0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/a CL Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 3 MEI 1938 19e Jaargang aMKrttntirpriptn: Van 1 tot 5 regels IJ7l/« Elke regel meer(X22'/j Ingezonden Mededeeljngen van 1-5 regels 230 Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan '1 bureao wordt berekend0.10 NO. 6383 TOCH JAMMER Bij gedachtenwisseling moet men bij de zaak, waarom het gaat, blijven. De N.R.Crt had geschreven, dat de a.r. pers nu eerst uit haar schulp kroop en haar lezers niets had meegedeeld van wat er na de interpel latie-Drop was gebeurd. Dit is het punt, hetwelk vastgeh ouden moet worden. Wij wezen met de stuk-, ken aan, dat dit, zacht gesproken, heel erg in strijd met de waarheid was, wat ons blad betreft. De N.R.Cmt verdedigt zich thans over haar aantijging. Maar hoe? Wij zouden niet genoeg hebben overgenomen uit haar en anderer artikelen. Sedert wanneer bepaalt een blad in ons land hoeveel regels men van haar artikelen moet overnemen zal voldaan worden aan bepaalde eischen? Wanneer daarnaast de N.R.Crnt erop wijst, dat wij onjuist waren toen wij meedeelden, dat het blad „groote lappen" had overgeno men uit het Nationaal Dagblad, moeten wij dit toestemmen. Wij hadden tijdens het schrijven dit nummer van de N.R.Crnt. niet bij de hand. Het valt ons niet zwaar te erkennen, dat het slechts 34 regels waren als een uittreksel van het Nat. Dag blad- artikel. Hoe jammer is het, dat krachtige strijders voor wat zij als waarheid beschouwen, zelf bijna altijd blijk geven van de bloot menschelijke eigenschap om zelf, zij het in het klein, in de fout te vervallen, waar over zij anderen aanvallen. Dat zal wel zoo blijven, al de eeuwen, welke de menschheid vóór zich heeft. Inmiddels bevordert men daarmee niet het bereiken van zijn doel. Ook dat is het gewone verloop der dingen. Men begrijpe dus wel: het ging over de beschuldiging van de N.R.Crnt, als zou ook ons blad niets hebben gemeld van wat na de interpellatie-Drop gebeurd is. Over niets meer en over niets minder. TRAGISCH FIASCO De regecring van bijna elk democratisch bestuurd land is door de sociaal-democraten aan het Nederlandsóhe bewind ten voorbeeld gesteld, want overal dééd' men het beter dan hier. Vooral daar, waar knappe roode'mi nisters het roer hielden, viel voor Colijn en zijn staf veel te leeren. In Amerika stak men ons de loef af en in Frankrijk ook, vooral toen Blum aan het bevind was, maar in Scandinavië en België was het bo tertje tot den boom. Nu is Amerika geen object ter vergelij king, maar als men er zich aan spiegelen wil, dan zit er een waarschuwend element in. Over Frankrijk moet ge maar liever niet spreken. Daar regeert men thans met „vol machten", om nog te redden, wat te redden valt. Maar België dan? Was de sociaal-demo craat Hendrik de Man niet de groote man in het kabinet-Van Zeeland? Econoom van de bovenste plank, knap financier en krach tige persoonlijkheid stelde hij orde op de financiën en zuiverde hij de financieele wereld'. Hij kon zich laten gelden en hij deed het. Het resultaat was schitterend. De staats schuld liep terug, de loonen en uitkeeringen werden verhoogd en voor de schatkist werd een overschot becijferd, zelfs voor dit jaar. Diep tragisch is het verloop der historie. In meer dan één opzicht Want toen mi-, nistcr de Man zag, dat het misliep, was zijn verantwoordelijkheidsgevoel zoo sterk, dat hij nog met een ziek lichaam aan het be wind wilde blijven om zelf mee de tegenslag op te vangen. Het kon niet. Hij moest heen gaan en kreeg definitief ontslag, terwijl hij nog op verlof had gehoopt. Een ander nam zijn taak over en becijfer de een tekort van 2000 millioen francs, laat ons zeggen 120 millioen gulden in Neder- landsch geld. Dat was heel wat anders dan een ovenschot. En Soudan, de nieuwe minis ter van financiën konaigde zoowel 'bezuini gingen als nieuwe belastingen aan. Wegge vaagd is het sóhoone perspectief. Minister de Man kon in dagen van opgaande con junctuur iets tot stand brengen; toen bleek, dat de opleving slechts kortstondig was, wilde hij wel noodgedwongen een andere richting inslaan maar het roer tijdig en radicaal omgooien, daartoe miste hij blijkbaar de kracht. Thans komt ae nieuwe Belgische minister met zeer onaangename maatregelen. De so ciaal-democratische minister Spaak en zijn fractie in de Kamer steunen hem ten volle. Maar de Roomsch-Katholieken weigeren. Zij willen niet zoo ver gaan. Daarom dreigt de Minister, dat de toestand zeer ernstig is: „het crediet van het land staat op het spel." En de regeering-Janson wankelt. Hoe het verloop verder zal zijn, weten wij thans nog niet. Zeer spoedig moet er een besluit vc'len. Wij adviseeren onze lezers het nieuws over België ernstig te volgen. De geschiedenis is leerzaam. Maar zij was tot heden zeer tragisch. Onze rooae pers is natuurlijk haar loflied op de welvaart in België reeds lang weer vergeten. Zij heeft thans alleen critiek op politieke tegenstanders, die de frontveran deringen van haar knappe hervormers niet zóo gauw kunnen Volgen als zij. De doop van Prinses Beatrix Links: Ds E. H. BlaauwendraadNed. Herv. predikant te Baarn; rechts: Ds W. L. Weiteroud-hofprediker te 's Graven- hage, die op 12 Mei a.s. de doopplechtig heid van Prinses Beatrix zullen verrichten. AMSTERDAMDEN HAAG! Als men zegt: Amsterdamden Haag en er b.v. geen spoorwegverbinding mee be doelt, maar een tegenstelling, dan zijn er verschillende mogelijkheden. Men kan, om er twee te noemen, het gemeentebestuur van Amsterdam tegenover de rijksoverheid in den Haag stellen; maar ook een verge lijking maken tusschen de gemeentebestu ren der beide groote gemeenten. In November 1937 nam de Amsterdam- sche raad met 32 tegen 7 stemmen een roomsch-katholieke motie aan, waarin ver hooging van salaris gevraagd werd voor het laagstbezoldigde gemeentepersoneel. De roomsch-katholieke wethouder, met nog enkele werkelijkheidspolitici verzetten er zich tegen; niet, omdat ze de verhooging op zich zelf overbodig vonden, maar omdat de regeering zich er toch tegen verzetten zou. Bij de uitvoering der motie volgde de eene teleurstelling op de andere. In het Georganiseerd Overleg kon men niet tot overeenstemming komen en bij raadpleging van de rijksoverheid bleek, dat deze een eventueel raadsbesluit niet zou goedkeu ren. Er zat toen niets anders op dan de motie in te slikken. De communisten wil den dat niet, en ook de sociaal-democraten deden aan het comediespel mee, hoewel hun woordvoerder verklaard had voor de motie te hebben gestemd, ofschoon «nie mand geloofde in de toestemming der re geering". Zoo stond Amsterdam dus tegenover den Haag als gemeentebestuur tegenover lands- regeering. Plaatsen we nu de gemeentebesturen van de hoofd- en van de hof-stad tegenover elkaar, dan krijgen we ook zonderlinge tegenstellingen. In November 1937 diende ook de roomsch- katholieke raadsfractie in den Haag een motie voor salarisverhooging in. Deze kreeg hier echter niet de steun van de sociaal democraten, maar hun wethouder wees de motie kortweg af (we gebruiken de woor den van de sociaal-democratische pers) en één hunner raadsleden „heeft de motie uit eengerafeld op een wijze welke aan duide lijkheid niets te wenschen overliet", Tot stemming kwam het in den Haas over de motie niet, waarschijnlijk ook om dat ze technisch kreupel was aan twee zijden en zoo kwamen de sociaal-democra ten dus niet in de onaangename positie, dat zij tegen een salarismotie moesten stemmen. Het voorstel ging om prae-advies naar Burgemeester en Wethouders en deze adviseeren thans om de motie in te trek ken of te verwerpen. Zoowel de commissie van bijstand als de vertegenwoordigers der vakvereenigingen in het Georganiseerd Overleg achtten de motie een slag in de lucht, omdat de regeerihg van verhooging der salarissen van het gemeentepersoaeel niets wil weten, zoolang die van het rijks personeel ongewijzigd blijven. Een verstandige redeneering: het is niet alleen dwaas, maar ook wreed bij ambte naren en werklieden illusies te wekken, wanneer van te voren vaststaat, dat de vervulling onmogelijk is. En terecht schreef het Haagsche orgaan van de sociaal-demo craten: „Er rest de roomsch-katholieke fractie nu slechts één ding: de motie in trekken. Het zou malligheid zijn, onverant woordelijke malligheid zelfs, vast te hou den aan een uitspraak, die het gemeente- personeel kennelijk zelf niet wenscht." Volkomen juist. Maar in Amsterdam speelden de sociaal-democraten hetzelfde spelletje.Doch vermoedelijk zal de hoofd stedelijke editie van de roode pers niet over de „onverantwoordelijke malligheid" van de sociaal-democratische raadsfractie schrijven. De lezer trekke zelf de leering uit boven staande, tochwel interessante vergelijkin gen. En toch liggen Amsterdam en den Haag geen uur sporens van elkaar. Het weer in April Neerslag sterk beneden normaal Het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt deelt het volgende mede over het weer in April. Gemiddeld over de vijf hoofdstations was in April de ochtendtemperatuur een halve graad beneden normaal, in de drie decaden resp. één graad boven, een halve graad be neden en twee graden beneden normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den eersten en den 22sten resp. Zy2 graad boven en W/2 graad beneden normaal. De gemiddelde dagelijksche maximum-tempe ratuur was iy2 graad en het gemiddelde dagelijksche minimum een halve graad beneden normaal. Het aantal dagen met een minimum tem peratuur beneden het vriespunt bedroeg ie De Bilt 6 tegen 4 normaal. De neerslag was 30 tot 55 procent bene den normaal, behalve in het midden van het land en in Noord-Brabant en het Noor den van Limburg waar het tekort 5 tot 25 procent bedroeg. Te De Bilt werden 136 uren zonneschijn waargenomen tegen 152 uren normaal. Vorstelijk huwelijk op Huize Doorn Naar onze correspondent te Doorn ons meldt zijn, in verband met het vorstelijk huwelijk op Huize Doorn vanochtend reeds tal van buitenlandsche gasten aangekomen. Vanavond vindt een familie-diner plaats, waaraan ook zullen aanzitten Prinses Juli ana en Prins Bemhard. De Peel tot cultuurgrond De gemeente Venray, een gemeente met veel woeste grond, heeft, naar de Msb. me dedeelt. opdracht verleend tot ontginning en ontwatering van een stuk Peelgrond ter grootte van 836 H.A. Op het te ontginnen complex zal een vijftigtal boerderijen wor den gebouwd. Het in werkverschaffing te onlfginnen ge bied bestaat hoofdzakelijk uit lage zand- en veengronden. Het geheel is, meldt de Msb. verder, be doeld als een uitbreiding van 't gedurende enkele jaren bestaande Peeldorp IJselsteyn. De uitvoering der plannen, welke zijn ont worpen door Staatsboschbeheer, tezamen met den directeur van gemeentewerken te Venray, is gisteren opgedragen aan de N.V. Grond-maatschappij te Zwolle, terwijl gelijk tijdig Rijkssubsidie is aangevraagd. Aam dit werk- zullen gedurende drie jaren lang 800 werklpozen in werkverschaffing tewerk kun nen worden gestteld, terwijl een totaal bedrag van circa f 1.500.000 aan loonen zal worden uitgekeerd. Naast deze ontginning wordt een complex van enkele tientallen H.A. gronds, grenzende aan dit te ontginnen Peelgebied, door 't Staatdbosc/hbeheer worden beboscht, Geliik bekend is men vanwege de vereeni- ging Bi-nnenkolonisaltie reeds begonnen met een belangrijke Peelontginning in de ge meente Sevenum, welke straks nog met een ontginmingsgebied van 250 H.A. wordt uit gebreid. waaraan wederom 200 man gedu rende 2i/o jaar werk vinden met een loon- uitkeering van totaal f 300.000. Daarnaast liggen de plannen klaar voor de ontginning en ontwatering van 300 H.A. Peelgebied in de gemeente Horst. Daarmede heeft men in de Peel een werkiverschaffingsobject verkre gen van ruim 1700 H.A. ontginningsgebied. waarbij nog komt he>t plan tot ontginning van 600 H.A. woesten grond onder de ge meente Helenaveen, welk laatdte plan nog in een begin-stadium verkeer.t Tehuis voor militairen te Gorkum Aanzienlijke uitbreiding In de Maandagavond gehouden ring van het bestuur van het Tehuis voor Militairen te Gorkum, is na verkregen machtiging van het hoofdbestuur van den Ned. Militairen Bond besloten tot het bon wen van een groote zaal aohter in den tuin vam het pand Krabsteeg 21. Mr Dr A. Baron Röell Nagenoeg hersteld De Commissaris der Koningin in Noordholland is thans in zooverre hersteld van het hem op 1 Maart j.l. overkomen ongeval, dat hij tegen het einde van deze week de Mar ia-stichting te Haarlem hoopt te verlaten. Om streeks half Mei rekent hij dan al zijn functies weder te kunnen hervatten. Tot zijn leedwezen zal hij echter nog niet kunnen deelnemen aan de feestelijkheden in het Concertgebouw op 6 en 7 dezer en dus ook niet het woord kunnen voeren bij de officieele receptie op laatstgenoemden datum. J. v. d. Linden Czn. t Oud-Wethouder van Aalsmeer De heer J. v. d. Linden C.zn., die tot voor tien jaren in de gemeente Aalsmeer een vooraanstaande figuur was, is gisteren te Utrecht, waar hij de laatste jaren woonde, overleden. De heer v. d. Linden was vroeger een be kend graanhandelaar, raadslid en wethou der tc Aaslmeer. Hij nam actief deel in het werk van de Vereen, tot Christelijk Hulpbe toon aan th.c.-lijders, waarvan het sanato rium „Sonnevanck" uitgaat. Jarenlang was hij penningmeester dezer Vereeniging. Aan de oprichting van de Nazorgstichting „Nieu we Wegen" nam hij een werkzaam aandeel. Ook had hij tot op den, huidigen dag zitting in het bestuur der Johannesstichting te Nieuw-Veen en Huis ter Heide. De begrafenis vindt morgen te Aalsmeer plaats, 's middags om half een, Goederenvervoer Ned. Spoorwegen Belangrijke verbeteringen ingaande 15 Mei a.s. Met ingang van 15 Mei a.s. zullen de spoorwegen een belangrijke wijziging in voeren bij het goederenvervoer, tenge volge waarvan dit voortaan uitsluitend 's nachts zal plaats vinden. Alleen het expresgoed wordt hiervan uitgezonderd. Hiervoor zal een verhoogd tarief worden geheven, waarbij men evenwel de garan tie heeft, dat deze expresgoederen op de plaats van aankomst terstond in een speciale bestelling worden opgenomen. Door deze maatregelen wordt bereikt, dat het reizigersvervoer overdag zoo min moge lijk wordt vertraagd. Wat het goederenver voer betreft, zali er na 15 Mei geen tweede land zijn, waar het vervoer van goederen sneller plaats vindt. Vooral op groote af standen is de transportduur verkort, nL van 2 tot 7 uur. Daartoe loopen door 't geheele land iede- ren nacht een groot aantal zeer snelle goe derentreinen voor het vervoer van stukgoed en wagenladingen. Dit stukgoed, dat in di recte wagens zonder overlading onderweg vervoerd wordt, bestaat zoowel uit zendin gen snelgocd als uit zendingen vrachtgoed. Tevens zal ingaande 15 Mei (als ook het personenverkeer aanzienlijk wordt ver meld) nog meer zorg worden besteed aan een spoedige bestelling der goederen na aankomst op het station. Bovendien zullen maatregelen genomen worden, om, waar mogelijk, overdag verschillende goederen ook door middel van A.T.O. te doen ver voeren. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de stations, goederenkantoren en factorijen van Van Gend en Loos of tot de inspecteurs van het vervoer te Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Maastricht, Nijmegen, Hengelo en Groningen. Kon. Ned. Academie van Wetenschappen Nieuwe leden benoemd H. M. de Koningin heeft bekrachtigd de navolgende benoemingen der Kon. Ned. Academie van Wetenschappen, afd. Letter kunde: a. tot gewoon lid van de heeren: Prof. Mr. A. H. M. J. van Kan, Prof. Dr. J. Linde boom, Prof. Dr. J. H. T h i e 1 en Prof. Dr. J. de Vries; b. tot buitenlandsch lid van de heeren. Prof. Dr. B. H r o z n y, hoogleeraar aan de Karei-Universiteit te Praag en Prof. Dr. N. Trubetskoi, hoogleeraar aan de Uniiver siteit te Weenen; c. tot correspondent van de heeren: Dr Th. J. Th. P i g e a u d, ambtenaar voor de beoefening der Indische talen en Dr. F. R. J. V e r h o e v e n, landsarchivaris te Batavia. Motorrijder verongelukt Hij ga! geen richtingverandering aan Gietermiddag heeft op den Schouwweg te Wassenaar een dood-el ij k ongeluk plaate gehad De motorrijder v. S., uit Hillegom, wilde den Oude Wassenaarscheweg inrijden. Hij zou daarbij echter geen richtingverande- ring hebben aangegeven, met het gevolg, dat een achter hem komende auto, bestuurd door den beer De G., uit Wassenaar, tegen hem opreed. De man werd tetren den grond geslingerd en kreeg een schedelbasisfrae- tuur. Dr. Hubbelrng verleende de eerste hulp, waarna de ongelukkige per ziekenauto naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden is overgebracht Hier is hij enkele uren later overleden. ZUURSTOFCYLINDER GESPRONGEN Zaterdagmorgen vond in een van de ge bouwen van de stichting „Wolfheze" een ongeluk plaats dat ernstige gevolgen zou kunnen hebben. De drie mechaniciens van de stichting waren bezig een koelkast te lasschen toen plotseling de ijzeren zuurstof- cylinder uit elkaar sprong. De stukken ijzer vlogen door 't werkvertrek rond en brachten den heer v. 't L. een wonde aan 't hoofd toe. Ook spatte gloeiende asphalt op de handen 1 van de twee andere mechaniciens. Twee dooden, één zwaar gewonde Bij den viaductbouw aan den Oost- Varkenoordschemveg te Rotterdam, waar eenigen tijd geleden een ongeluk met een swaren bint is gebeurd, waarbij toen gelukkig geen personen werden ge troffen, is Maandagmiddag een ernstig ongeluk voorgevallen, dat twee elec- trisch lasschers, den 24-jarigen J. Siegers uit Dedemsvaart en den 24-jarigen L. J. Steynen uit Middelburg het leven heeft gekost. Een derde, de 30-jarige P. Branden burg, uit de eerste Gysinghstraat te Rot terdam, is bij dit ongeluk zwaar gewond. Arbeiders waren boven op het viaduct bezig met het van ongeveer zeven meter hoogte neerlaten van een deel van een zwa- ren mast, die gedemonteerd werd. Bij deze werkzaamheden maakte men gebruik vau een bok. Toen het ongeveer 'twee ton zware mastgedeelte in den takel hing, brak een oog en met een vaart sloeg het zware stuk neer. Tengevolge hiervan bleef de bok niet loodrecht staan, maar gleed deze aan do onderzijde langzaam weg, waarop het ge vaarte omsloeg. De gevolgen waren ontzettend. De beide lasschers, die vlak achter den bok met hun werkzaamheden bezig waren, werden gegre pen en doodgedrukt. Dit ging zoo snel in zijn werk. dat de andere werklieden nauwelijks beseften wat er eigenlijk was gebeurd. Hoewel van alle zijden hulp toeschoot, viel er, wat deze beide werklieden betreft, niets meer te redden. Andere was dit met den dei-den arbeider. Deze had een klap van den mast van de bok gekregen, waardoor hij op zij werd geslagen en door een gat van on geveer zeven meter hoogte naar beneden sloeg. Hij kwam daar terecht op een lorrie, waardoor hij een bekkenbreuk en inwendige kneuzingen opliep. Spoedig was de Geneesk. Dienst, die met eenige ziekenauto's naar de plaats van het onheil was uitgerukt, ter plaatse. Direct is de zwaargewonde Brandenburg naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, waar hij in ernstigen toestand is opgenomen. Later zijn ook de stoffelijke hulseüs van de beide andere arbeiders naar dat ziekenhuis vervoerd. Alle dirie bij het ongeluk betrok ken arbeiders waren in dienst van de N V. Werkspoor, afdeeling bruggenbouw. De arbeidsinspectie stelt een uitgebreid onderzoek naar de oorzaak van het onge- Het oog brak Weinig hadden wij kunnen vermoeden, toen wij enkele dagen geleden een beschrij ving gaven van het grootsche kunstwerk aan den Oost-Varkenoor.dscheweg, dait dit door een tragisch ongeval van zich zou doen spreken. G^ijk wij toen reeds hebben medegedeeld vereischte het plaatsen van de zware stalen binten zeer veel zorg. Elk der onderdeelen woog 2 h 2y2 ton en om deze op hun plaats te brengen, zonder dat het spoorwegverkeer werd gestagneerd, heeft men gebruik gemaakt •van een con- structiemast, met behulp waarvan de stuk ken werden opgetakeld. De mast zou gisteren worden verplaatst en werd daartoe tijdelijk gedemonteerd in drie stukken. Het derde stuk bevond zich in een bocht ongeveer iy2 M. van den grond en men wilde dit stuk tusschen de binten door omlaag laten vieren, toen het oog van een blok, waardoor de katrollen loopen, zich be gaf en het stuk mast omlaag sloeg. Daardoor brak een der tuien, de bok verloor haar ba lans en Sloeg om. Daarbij werd een van de planken geraakt en de/ze plank heeft den Rotterdiamschen arbeider B. een stoot ge geven, waardoor hij het evenwicht verloor. Tegelijkertijd schoof de bok een eind ach teruit, waardoor de beide arbeiders, die niets met het demonie eren vian den mast te maken hadden, tusschen den onderkant van den bok en de ibdnt, die zij zaten te las schen, werden doodgedrukt. De Mididielburg- sche arbeider Steynen zou Woensdag in on dertrouw gaan. Siegers, uit Dedemsvaart, was geruimen tijd zonder werk en had pas onlangs werk gevonden bij dé N.V. Werk spoor. Deze man was kostwinner van een uitgebreid gezin. Later op den middag is het onderzoek onder leiding van den com missaris van politie in de tweede afdeeling, den heer J. A. Kok, voortgezet. Ook ir. Burky, van den gemeentelijken technischen dienst, onder wiens leiding dit werk voor de ge meente wordt uitgevoerd, heeft zich van den toestand ter plaatse op de hoogte gesteld. Foto van de gevallen kraan VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen H. M. de Koningin heeft gister een be-, zoek aan Vlissingen gebracht en daarbij een borstbeeld van wijlen Prins Hendrik onthuld. Bij den bouw van de viaduct aan den Oostvarkenoordschen weg te Rotterdam is gisteren een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan twee arbeiders het leven heeft ge kost. Een arbeider werd zwaar gewond. Met ingang van 15 Mei zullen belang rijke wijzigingen bij het goederenvervoer op de Spoorwegen worden ingevoerd. Vandaag is in Den Haag het 40-jarig bestaan van het Alg. Nederl. Verbond herdacht. Het Engelsche lagerhuis heeft met een overgroote meerderheid zich achter het Britsch-Italiaansche pact geplaatst. Adolf Hitler is gisteravond van Berlijn naar Rome vertrokken. De Chineesche luchtmacht zou reeds duizend vliegtuigen hebben verloren. „BLAUFRIES" AMSTERDAM ROTTERDAM OPSLAG-EXPEDITIE-CONTROLE HET ADRES voor: VAKKUNDIG VERTROUWENSWERK I VRAAGT TARIEVEN I enTÏJelmó PADLUSSEN N.V-DEN HAAG V\jf uur bet nor voor RIJNBENDE'S Zeer Oude Zeer Goede Spoorstraat 33/37, Dieren, Tel. 4202 DOORLOOPENDE TENTOONSTELLING VAN 17e EEUWSCHE OUD-HOLLAND- SCHE MEESTERWERKEN, ITALIAAN- SCHE en VLAAMSCHE PRIMITIEVEN. Dagelijks geopend van 96 uur- ARMEN TOCH RIJK! De dienst van Maatschappelijk Hulpbe toon te M e p p e 1 trof dezer dagen de 90- jarige Barteling en zijn 45-jarige nicht in zeer vervuilde toestand aan, doordat de vrouw, die eenigszins achterlijk is, niet in staat was het huishouden te doen. Beiden werden daarom van gemeentewege uitbe steed. Toen de nieuwe gastheer ziah naar de oude woning aan hot Molenpad begaf om te zien of er nog wat bruikbaar was, ontdekte hij op een paar plaatsen geld, niet alleen zilver, doch ook bundels zilverbons van f 1 en f 2.50. Zelfs was er een sinaasappelkist en een boodschappenmand vrijwel geheel ge vuld met guldens en rijksdaalders. De politie werd onmiddellijk gewaar schuwd waarna een nauwkeurig onderzoek werd ingesteld met als resultaat dat in alle denkbare hoekjes en gaatjes geld verbolgen bleek te zijn. Hoewel het juiste bedrag nog niet bekend is, moet het gevondene meer dan f 6000 bedragen. De familie Bartelink leefde sinds vele jaren in behoeftige om standigheden en werd ondersteund. De weg Groningen-Afsluitdijk Vanwege den rijkswaterstaat is aanbe steed het aanbrengen van verhardingen van i-ement-beton en van klinkers en het uitvoe ren van de hiermede verband houdende grond- en bijkomende werken op een ge deelte van weg no. 43 van het Rijkswegen plan 1938 (Groningen Beetsterzwaag Hee renveen Sneek Afsluitdijk) onder de ge meenten Sneek en Wymbritseradeel. Laagste inschrijver was E. Metz te Sneelc voor f 115.855. Kazernes in Groningen Vanochtend werd te Groningen aanbe steed de bouw der kazernes, waarin gele gerd zullen worden de troepen van het twee de bataljon van het twaalfde regiment in fanterie op een terrein van de gemeente Zuidlaren. Laagste inschrijver J. Bos en Zn., te Warf- fum, voor t 448.400,

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1