MAANDAG 2 MEI 1938 TWEEDE BLAD PAG. 7 LE1DSCHENDAM Chr. Oranjevereen. „Juliana" Bezielende rede van Ds. A. de Bondt Vrijdagavond heeft de Chr. Oranjevereeni- ging „Juliana" ter gelegenheid van dun verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana een feestelijke samenkomst gehouden in de "'ed. Kerv. kei'k, waar Ds. A. de Bondt, Geref. pred. te 's-Gravenhage-West een rede aeeft gehouden over het onderwerp: „Trouw aan het verleden". De samenkomst stond onder leiding van Ds. M. B o u k e m a, Geref. pred. alhier, aange zien de eere-voorzitter der vereeniging, Ds. D. Vermet, wegens lichte ongesteldheid daar- toe niet in de gelegenheid was. Na de gebruikelijke opening was het woord aan Ds. de Bcndt. Spr. begon met op te merken, dat wanneer het Nederlandsche volk in aanraking komt met Oranje, er een gloed doorheen gaat, die naar alle kanten uitstraalt. De dank van ons volk jegens' ons Vorstenhuis moet onuit sprekelijk zijn. Bij de herdenking van den verjaardag van onze Kroonprinses denken wij terug aan het verleden. Dit is nu zoo gemakkelijk, omdat in haar namen de gansche rijke historie van het huis der Oranjes besloten ligt. Bij haar eerste naam denken wij aan ue bidderes van den Dillenburg, Juliana van Stolberg. Deze vrouw heeft veel doorgemai t by de worsteling van haar zonen voor do vr ""'ri van Nederland. Zij is de geloofsheldin, die in alles haar •vertrouwen stelt op God. Zoo spreekt zij Prins Willem I moed in, wanneer hij ont moedigd is na den slag op de Mookerheide. Door haar krachtig gebed is de zaak van Nederlands vrijheid door haar wel het best gediend. Door deze naamgeving heeft onze Koningin als het ware de wensch te kennen gegeven, dat zij de band tusschen God, Nederland en Oranje bestendigd wil zien. De naam Louise herinnert aan de vrouw, wier leven heeft gestaan in het teeken van het offer. Louise de Coligny heeft in biddend opzien tot den Heere der heirscharen haar leven gegeven voor de vrijheid van het Ne derlandsche volk. In deze naam is de bereid heid tot dienen gelegen. Bij de naam Emma gaan onze gedachten uit naar de Koninklijke Vrouwe, die haar leven heeft gesteld in dienst der barmhartig heid. Zy zocht haar kracht en wijsheid by God. Haar devies was: „Voegt bij uw geloof vreugd". Onze Prinses laat zien, dat zij in haar voetstappen wil volgen en geeft haar beste krachten om de nood. die er veelal heersohv, zooveel mogelijk te lenigen- Door de naam Marie heeft onze Vorstin willen bekennen, dat het God is, die de le venshanden in de wereld heeft gelegd. Bij het uitspreken van den naam Wilhel- mina gaat er ontroering door ons heen. On der de vorstinnen is er geen liefelijker naam. Met één woord is haar regeering te typeeren en wel ..levenswijding". Aan de hand van verschillende gebeurte nissen uit haar 40jarige regeringsperiode stelt spr. dit duidelijk in het lichï. Wanneer wij morgen God danken^ dan zij er in ons hart de bede, dat God aan onze Prinses bij den vooruduur moge geven de trouw aan het verleden, opdat zij het voor beeld van haar voorouders moge volgen. Voor het uitgaan zong de vergadering staande de twee bekende coupletten van het Wilhelmus- Nationale Reclasseeringsdag öók in ,onze gemeente zal op Zaterdag 7 Mei a.s. de bekende collecte worden ge houden ten behoeve van het national? reclassecringswerk. De opbrengst hiervan is voor de instellingen van alle gezindten De burgemeester verzoekt de burgerij Üeze inzameling wel te willen gedenken en de collectanten op dien dag" te verblijden met een gave. DE VERKOOPING VAN WILTONS GOEDEREN De gunning van de landerijen van wijlen den heer B. Wilton, waarvan Donderdag j.l. de publieke veiling heeft plaats gehai, is bepaald op Donderdag 5 Mei a.s., des middags om 2 uur, in restaurant „Vrone- steyn", Oosteinde, te Voorburg. GESLAAGD Voor het Eenheidsdiploma van het Ned/ Roode Kruis zijn geslaagd de heeren: J. Gahrmann, P. Paardekoper, J. Romijn, B. Rijkenberg en J. Zuidifrijk, allen leden van de transportcolonne van de afdeeling van het Ned. Roode Kruis alhier. GEVONDEN VOORWERPEN 1 zitbank, 1 portemonnaie mei inhoud, 1 broche. Inlichtingen te bekomen bij de politie, terwijl het laatste voorwerp is terug te bekomen aan het adres: Looierslaan 13, Voorburg. VEERTIG JAAR GETROUWD Het echtpaar G. P. Buitelaar-Giggaar hoopt op 12 Mei a.s. hun 40-jarige echtvereeniging te herdenken. DE VERGUNNINGAANVRAGE VAN DEN HEER MOOK Door den heer J. L. M. Mook is aan B. en W. volledige vergunning aangevraagd voor 't perceel Vlietweg 130. Reeds eenige jaren geledenis aan dezen persoon dezelfde vergunning geweigerd we gens overtreding van de Drankwet te Den Haag. hec Gemeentebestuur, de heeren J. C. de Haan en P. Romijn. He- jaarvers'ag werd vervolgens door den secretaris uitgebracht, uit welk verslas bleek, dat het ledental wederom gestegen is. Aan de orde kwam vervolgens het finan cieel verslag van den heer J. H. M. Bulten, administrateur der Vereeniging. Daar deze wegens familieaangelegenheden niet tegen woordig kon zijn, werd het financieel ver slag voorgelezen door den 2en secretaris den heer J. N. Boekei. Het afgeloopen jaar is voor dc vereeniging een gunstig jaar geweest; er werd een winst gemaakt van 366,67. Er is oen huurschuld van slechts f 23,20. In het begin van dit jaar kwam de bouw der woningen gereed. .Op 3 Mei waren alle 33 woningen betrokken. Voor dezen bouw heeft de vereeniging van de gemeente Lisse een bouwvoorschoi van f 87.584,24 ontvangen Per 23 Juli 193S zullen de eerste, annuïteiten moeten worden betaald, bedragende f 2966,62 voor het bouwvoorscibot en f 1007,95 voor het grond v oorschot. Per l Januari 193S was in kas een bedrag van f 119,48. Het saldo hij de Boerenleenbank bedroeg op dien datum f 7547,52, doch hierbij is inbegrepen het belegde bedrag van ruim f 4600. hetwelk nog verschuldigd is. Overeenkom»'ig de voorschriften is e;n onderhoudsreserve gevormd, waarvan hei saldo bedroeg: per 1 Januari f 991,32. Het on derhoud der huizen bedroeg slechts f SI,68 hetgeen nog niet veel is, aangezien de hv.i- zen nog geheel nieuw te noemen zijn BEEN GEBROKEN OP VOETBALVELD Zaterdagmiddag heeft een ongeval plaats gehad op het voetbalveld alhier. De Lisser club speelde tegen de club uit Woubrugge Onder hei spe! brak een lid van L.R.C., wo nende in de Haarlemmermeer alhier, een I been. Door de E.H.B.O., welke tegenwoordig was, werden de noodige maatregelen getrof fen. Geneeskundige hulp werd onmiddellijk ingeroepen. Nadat eerste hulp was verleend, werd de jongeman per ziekenauto naar hei ziekenhuis te Leiden verroerd. Een andere speler liep een lichte hersenschudding op. waarbij eveneens de E.H.B.O eerste hulp verleende. i LOOP DER BEVOLKING Vertrokken: L. Broekhuizen naar Engo- I land; H. v. Tol naar Delft; S. Breyer en 1 gezin naar Haarlemmermeer; mej. W. G. I Kroon naar Heemstede. I Ingekomen: H. Hobo en gezin van Sassen- heim; G. Gardol en gezin van Haarlemmer meer; H. G. Houten van Sassenheim; L. P Hcogervorst en gezin van Haarlemmermeer; mej. J. M. Raaphorst van Hoorn; mej. M. G. van Diest van Sassenheim; mej. H. G. Beo- len van Bergen. NOORDWIJK VOETBAL Noordwijk II wist zich in de tweede ronde om den L.V.B öeker te handhaven. A.S.C- II werd met 42 geslagen fn hev begin is het initiatief aan de zijde der gasten, die met 10 man spelend de leiding wisten te nemen. De rusi' ging met 2—2 in en daarna wist de thuisclub nog tweemaal het net te vinden- De a-adepiranten beëindigden de compe titie ndei' ongeslagen, doch de kampioenen lieten zich irn. de laatste match slaan door Ter Leede met 4—2. Onderschatting van den tegenstander is wel de hoofdoorzaak van deze nederlaag. Pas tegen het einde, toen het te laat was, werd beter aangepakt. NOORDWIJK AAN ZEE ERNSTIGE VAL In de Binnenweg werd Zaterdagavond mej. van Roon door eem jongen per fiets aangereden, waarbij zij zoo ernstig kwam te vallen dat ze een been en een arm heeft ge broken. LEIDERDORP .WEGENVERBETERING De nieuwe brug over de Dwarswatering is thans geheel gereed; aan de opritten wordt nog gewerkt. Voor het ook hier zeer toege nomen verkeer is de nieuwe brug een aan merkelijke verbetering. .WEKLOOZEN Bij het agentschap der arbeidsbemiddeling staan thans 49 personen ingeschreveni, waar van 25 steuntrekkenden. (Verleden jaar op dit tijdstip waren er 72 ingeschreven) LEIDERDORPSCHE SCHAAKVEREEN. De stand van de onderlinge wedstrijden' ie: Groep I: E- v. d. Valk 7l/2 p. uit 9 partijen; IA v. Klaveren 6 uit 7- Groep II: L. Rasser 4 uit 6; M Splinter 4% uit 6. G. J. Corts H/2 uit 7; A- v. Winkel 3yz .uit 7. Groep III: J. B. de Geus 5 uit 7; G. Ver hoogt êy2 uit 9; C- Zwanenburg 6V2 uit S; K- Vonk 5 uit 8. LISSE .WQNINGBOUWVEREENIGING „GEZINSBELANG" De Woningbouwvereniging „Gezinshe- lang" hield onder leiding van den heer W Buschman haar jaarlijksche ledenverga Ie ring met een goede opkomst. De voorzitter heette de aanwezigen we' kom, in het bijzonder de gedelegeerden van OEGSTGEEST ANTIREV. KIESVEREENIGING „NEDERLAND EN ORANJE" Rede Mr C. J. Woudstra Vrijdag hield bovengenoemde vereeniging haar jaarvergadering in de bovenzaal der Geref. Kerk, onder voorzitterschap van den heer J. J. C. van Dijk, die in zijn openings woord een terugblik wierp op het afgeloopen jaar. De uitslag der Tweede Kamerverkie zingen mag geenszins aanleiding zijn tot overschatting van eigen krachten, maar dient zooveel te meer te stemmen tot oot- moedigen dank aan God den Heere, Die de hartein der mensehen neigt als waterbeken- Daarom dienen wij biddend te arbeiden ook voor het behoud onzer groote geestelijke goederen, culmineerend in de vrijheid om God te dienen naar de uitspraak onzer consciëntie. Wij zijn al zoo gewend aan die vrijheid, dat de vraag gewettigd is, of wij ons wel goed realiseeren, wat het gemis er van zou beteekenen- Die vrijheid is een ge nadegift Gods, aan ons land en volk toebe deeld Spr. wees vervolgens op den toestaind in nabije landen, waar de tyrannie, door de verkrachting dier vrijheid ont staan, doet terugdenken aan de donker ste tijden uit het verleden. Maar ook uit de schaduwen der toekomst treedt hoe langer hoe scherper amlijmd naar voren de gestalte van den menech der zonde, in verschillende vormen door Daniël ge zien. Het vierde beest door dezen profeet gezien, maar welks naam niet aan hem is genoemd, is volgens het 4e hfst. van Exodus de arend, in verband weermee spr. wees op de reusachtige arend, die boven Hitler's hoofd hing, toen hij zijn geruchtmakende rede hield in de Kroll Opera te Berlijn, eenige dagen voor den Anschlusz. Ten slotte wekte spr. op om ons te scha ren om de banier van den Levensvorst, voor Wien alle vorsten zich eens zullen buigen- Na voorlezing en goedkeuring der jaar verslagen werd met algemeene stemmen besloten, dat de heeren Mr. C- J. Woudstra en A. A. Luyendijik, die aan de beurt van aftreding zijn, nog een jaar laing in het be stuur worden gehandhaafd. Hierna volgde een inleiding van Mr. C. J- Woudstra over „Sociale gerechtigheid". Mr- Woudstra over „Sociale gerechtigheid" Onder de sociale kwestie verstaat spr. het vraagstuk van de verhouding ondernemer- arbeider, de vraag van. de arbeidersbescher ming en het arbeidsloon. Deze kwestie is zeer oud. Grieksche en Romeinsche schrijvers klagen reeds over sociale misstanden. Ook in de middeleeu- Iwem was er een sociale kwestie, doch op zeer beperkte schaal I Er zat een goede grondgedachte in de toen betaande gilden/: de gedachte der be- drijfsg meensdhap. Op het;eind van de mid deleeuwen begint het economisch wereld beeld te veranderen. De gilden echter wa ren conservatief; tenslotte gingen zij aan hun groeps-egoisme ten ondor- Ook echter de grondgedachte der gilden, de gedachte der bedrijfeg meensoliap, werd aangetast, en wel door de vrijheids ideeën van het individualisme, dat zidh hardde tegvT» eiken vorm van organisatie- Deze wereldbeschouwing oefende In den tijd van de opkomst der groot-Industrieën een funesten invloed uit. Hiertegen is gelukkig reactie gekomen. Van christelijke en van socialistische zijde. De resultaten hiervan zijn neergelegd in een uitgebreide sociale wetgeving. De sociale wetgeving is van zeer groot belang geweest voor onze volkskracht. Het geheele levensniveau is verbeterd. Zijn we er nu? De Christelijk sociale beweging ant woordt ontkennend. Zij wil verder gaan- Haar ideaal is: de Christelijke gedachte der bedrijfsgcmeem&chap- Zij wil de solidariteit tusschen werkgever en werknemer bevorde ren. R-ceds zijn verschillende stappen in die richting gedaan. Of het einddoel bereikt zal worden, zal echter afhangen van de ver houding tusschen ondernemer en arbeider. Hier ligt een groote taak voor ons als Christenen, om de verhouding van onder nemer en arbeider te doen beantwoorden aan de Christelijke zedewet. Dan, maar ook dart alleen, zal er toekomst zijn voor de be drij fsorga n i sa tie Op deze inleiding volgde een levendige bespreking. ROELOFSaRENDSVEEN VEENDER- EN LIJKERPOLDER In hotel „De Vier Heemskinderen" had een vergadering plaars van stemgerechtigde Ingelanden van den Veender- en Lijkerpol- der buiten de Beddjkimig- De periodiek aftre dende bestuursleden de heeren A. v. d. Meer Czn. en W. Straathof werden herkozen. We gens overlijden van den voorzitter, den heer W. v- d. Zwei', berustte de leiding van vergadering bij het oudste bestuurslid den heer J. Loos, die in zijn opemöngswoord met eenige woorden het zoo plotseling verschei den van den voorzitter herdacht. De reke ning over 1937 werd door de vergadering vastgesteld met een bedrag aan inkomsten van f 6319.77 en aan uitgawm van f 5584.74, alzoo sluitende met een batig saldo f 735.03. Ter toelichting diene edhter dat dit saldo is ontstaan door het feit, dat vanwege de velg achterstallige polderlasten het afge loopen jaar geen aflossing heeft kunnen plaats lK-bbön van de in 1926 gesloten geld- leening- Voorts werd ook de begrooting 1938 unaniem vastgesteld met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f 7396,46, waar bij de omslag werd bepaald op f 1500 per ha. Aan het bestuur werd machtiging verleend tot af- en overschrijving cn tot uitvoering in eigen beheer of bij onderhandsche aanbe steding van werken en leveranties. Door den waarn. voorzitter werd nog meegedeeld, dat in het laatst van de maand Mei de verkie zing zal plaats hebben van een nieuwen voorzitter. RIJNSBURG ROODE KRUIS-AVOND In de kleuterschool is een bijeenkomst ge houden vanwege de afd. Rijnland van het Roode Kruis. De heer en mevr. Bosschieter hadden hiertoe het initiatief genomen. Burg. Boeschieter opende het samenzijn en zette het doel uiteen, nl. steun aan het Roode Kruis. Prof. Lignae. voorz. van de afd. Rijnland, spreekt dan over het werk dat het Roode Kruis wil verrichten, zoowel in vredes- als in oorlogstijden. Verschillende onderdeelen werden hierbij besproken, zooals de hulpver leening bij groote rampen, de cursussen voor de Eerste Hulp bij Ongelukken (E.H.B.O.) en de bloedtransfusiedienst. Het verdere deel van dezen avond werd gevuld met een causerie van onzen plaats genoot den heer G. Bosschieter, nat- phil. drs., die op interessante wijze vertelde over een door hem gemaakte reis naar Amerika. Aain de hand van lantaarnplaatjes schetste hij zijn hoorders de toestanden en het leven van de nieuwe wereld. Met. een dankwoord van den burgemeester werd de avond besloten. De collecte voor het Roode Kruis bracht f 47 op. VOORHOUT Het persoonlijk afscheid van burgemeester Bulten Een mooie avond in het Parochiehuis De groote zaal van het Parochiehuis was voor het afscheid van burg. Bulten van zijn gemeentenaren feestelijk met bloemen versierd. Ter opluistering werd door de Chr. Gean. Zangvereen. „Voor- houts Gemengd Koor" en de R-K. mu- ziekvereen. „St Ceacilia" welwillende medewerking verleend. De zaal was bijna geheel met belangstellenden gevuld. Nadat, onder het spelen van een opgewek te marsch, de burgemeester met zijn echtge- noote en familieleden door den voorzitter van het afscheidscamité, den heer H. A- Al- lard, de zaal was binnengeleid, zong de Chr. Zangvereen. „De lofzang klimt tot U, maar Boven". De voorz. van het comité heette hierna den burgemeester en diens familie hartelijk welkom- Spr. wees er op. dat men gemeend heeft den burgemeester een spontaan en hartelijk afscheid te moeten bereiden. Vervolgens gaf spr. een overzicht van heLteen tn Voorhout in de 18 jaren van het burgemeesterschap van den heer G. Bulten tot stand is geko- Den scheidenden burgemeester werd een amphora (een grooten koperen vaas) met inscripties aangeboden, alsmede een herin neringsalbum, waarin vermeld staan de na men der afgevaardigden van alle pl- ver- eenigingen. Aan mevr. Bulten werd door het doch tertje van den heer Allard eem. schitterend bouquet van witte orchideën en witte an jers overhandigd. Zichtbaar bewogen nam de scheidende burgervader de geschenken in ontvangst. Hierna las de voorzitter eenige schrifte lijke felicitaties voor, waarna dr. H- A. G. Bots een lange rij van sprekers opende. Achtereenvolgens spraken Ds. J. J. H. Klomp, Herv- pred., namens de aangesloten ereenigingen in diens kerkelijke gemeente, pastoor Warmenhoven, broeder Modistus. namens dom va der-overste der B.N.S. en hierna nog vele voorzirters van pl. vereen. Het dankwoord van den burgemeester Aan het einde van dezen voor hem zwaren dag gekomen, was hot den burgemeester een rooten troost re zien, dat men zich zóó spontaan gaf, om hem zulk een luisterrijk afscheid te bezorgen. Hij dankte alle spre kers, mede naenons zijn echtgenooie voor de stoffelijke blijken van medeleven- Al ben ik gekomen aan een z.g. „rusttijd", aldus de burg-, mijn devies luidt nog steeds en dit heeft zich hecht in mdjn ziel vastgezet: „Credo et labora", d.i. „Ik geloof en ik werk". Daarnaast bidet n", dan zal mijn levensavond hopelijk een lichtende avond zijn !Als laatste woord wilde spr- de Voor- houtsche bevolking, als beste eigenschap die men zich eigen, kan maken, toeroepen, ge trouw te blijven aan Overheid en gezag en getrouwe en liefhebbende onderdanen te zijn van onze Koningin Wilhelmina. Een ieder werd nu gelegenheid gegeven persoonlijk afscheid te nemen. OORSCHOTEN OUDERAVOND HERV- SCHOOL Bovengenoemde school had een vergade ring van de ouders georganiseerd, die we gens nog steeds voortdurende ziekte van het schoolhoofd, den. heer S. S. Leppink, onder leiding svond van het waarnemend hoofd, den heer J. N. Schut. Als eerste punt van het programma kre gen wij enkele zangnummers te hooren van de kinderen van de hoogs(e klassen, vol gens de Ward-methodc ingestudeerd; het klonk in alles zeer zuiver en beschaafd, ook in de hooge toonen. Daar tusschen door de clameerden verschillende jongens en meis jes enkele gedichten. Het daarna uitgebrachte schoolverslag mocht getuigen van veel zege.itingen het afgeloopen jaar- De ziekte van het school hoofd had gelukkig een gunstige wending genomen en hij hoopt dan ook eerlang weer zijn taak in school te kunnen hervatten. Daarna volgde er een samenspreking tus schen ouders en personeel over de kinderen en him vorderingen. Na de pauze hield de heer L. Blok, gepens. hoofd eener H-crv school te Delft, een causerie over „Goed voorgaan doet goed volgen". Ds. H- P. Fort- gens sprak een kernachtig slotwoord. CONCERT Hedenavond 8 uur zal het harm. gez. „Ben venufo" een concert geven op de Voorstraat, ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H- Prinses Juliana GEVONDEN Verklikker-systeem faalde jammerlijk Weer een speelhol met succes ontmaskerd Twaalf personen opgebracht Den Haag, 2 Mei In het perceel Wagenstraat 155, dat min of meer weggedoken ligt in een steegje en bewoond wordt door zekeren L. de W„ die zich uitgeeft voor koop man, heeft de politie Vrijdagavond om streeks 6 uur een verrassenden inval gedaan, daar zij er achter gekomen was dat hier zwaar gegokt werd. Op de eer- Iste étage kwamen iederen dag lieden uit de onderwereld bij elkaar om zich verwoed aan het hazardspel over te Behoedzaam waren de inspecteurs Groe- neveld en Monsma met elf rechercheurs genaderd, waarna men zorgvuldig gade sloeg wat er zooal naar binnen ging. Toen men het oogenblik gunstig achtte schoot een der inspecteurs met de revolver in de hand en vergezeld van een rechercheur, het bewuste perceel in en mocht er aldus in slagen twaalf gokkers in het heetst van den strijd te over rompelen. Ean enkele stoot op de politie- fluit door den inspecteur was het sein voor den anderen inspecteur en zijn mannen om binnen te stormen. Het materiaal, w.o. spellen kaarten, dob- belsteenen, bekers e.a. werd onmiddellijk in beslag genomen, terwijl het geheeie gezel schap gelast werd plaats te nemen in enkele arrestanten-auto's, die voor het transport naar Laan Copes 13 zorgden (het bureau van de Zedenpolitie). Een poging van den z.g.n. koopman om nog naar de bovenverdieping een goed heen komen te zoeken mislukte. Nadat tegen de W. proces-verbaal was opgemaakt en allen aan een scherp verhoor waren onderwor pen, zijn zij heengezonden. De politie boekte met een en ander een aardig succes, daar de heeren uiterst moei lijk waren te betrappen. Zij hielden er een soort waarschuwingsdienrt op na, bestaande uit een oude vrouw en een paar jongens, die gedurende den tijd dat er gespeeld werd in dé Wagenstraat vertoefden teneinde bij het minste onraad een tip te kunnen geven. Het bliksemsnelle optreden van de politie ner was thans echter oorzaak dat het systeem niet klopte en de heeren aan de speeltafel tegen de lamp liepen. Uiteraard trok het transport nogal wat belangstelling in deze drukke buurt. GEVAL VAN GODSLASTERING Tegen den redacteur van „De Vrijdenker", J. Hoving, is opnieuw proces-verbaal opge maakt wegens godslastering. Dit naar aan leiding van een artikel „Puer nobis nasci- tur" in het nummer van 1 Januari 1938. dat vertaald was uit „La libre pensee" en on ce r teeken d door Bonsels. Donderdag 5 Mei as. zal Hoving te Haar lem moeten terechtstaan voor de arrondis sementsrechtbank. BOSCHBRAND TE HATTEM Zaterdagmiddag te vijf uur brak brand uit in de gemeentebosschen van Hat tem. Ruim 2% H.A. dennenbosschen werden vernietigd. Eerst na veel moeite mocht het gelukken het vuur te stuiten. KINDERLIJKJE GEVONDEN Politie en justitie hebben een inval ge daan ten huize van W. aan den Krabben reg te Hengelo (0.)„ een der be trokkenen bij de geheime zender-zaak Verrqoed werd, dat W. zich aan een ern stig misdrijf had schuldig gemaakt. In den tuin werd een kistje gevonden, bevattende de resten van een kinderlichaampje, dat eenige jaren geleden moet zijn begraven. W. werd onmiddellijk in arrest gesteld, doch na verhoor vrijgelaten. Het onderzoek ordt voortgezet. Dr. Hulst uit Leiden heeft sectie verricht LAATSTE NIEUWS Een incident te Sjanghai Japansche gendarmerie bezet de Nanking-Road Chineesche guerilla-troepen in de neutrale zone Te Shanghai is een lievige opwinding ont staan, toen een afdeeling Japansche gendar merie. de bajonet op het geweer, voor den duur van zes uur feitelijk bezit nam van een gedeelte van den Nanking-Road. De Japanneezen gingen tot deze actie over nadat een handgranaat tot ontploffing was gekomen, die op een Japansche vrachtauto was gemunt. Elf Chineezen werden daarbij gewond, de gene, die de bom heeft geworpen, kon ont komen. Er is een afdeeling Britsche troepen naar het betreffende politiebureau gezonden met het bevel daar te blijven, zoolang als de Japanners er zich ophouden. De algemeene spanning in de neder zetting is nog vergroot door berichten, welke inhouden, dat 2000 man, die deel uitmaken van een afdeeling ongeregelde Chineesche troepen, ter sterkte van 5000 man, en gezonden waren om het de Ja panneezen in het gebied van Sjanghai en Nanking lastig te maken, in het ge heim zijn binnengekomen in de door buitenlanders bewoonde stadsdistricten. De politie zoekt naar verdachte per sonen en naar wapens. H.M. de Koningin naar Vlissingen H.M. de Koningin is hedenochtend om 10.40 per auto van het paleis Het Loo naar Arnhem vertrokken. Vandaar zal H.M. de reis per trein voortzetten i Vlissingen, waar H.M. hedenmiddag tegenwoordig zal zijn bij de onthulling het borstbeeld van wijlen Z.K.H. Prins Hendrik. De N.C.R.V. geeft vanavond om kwart voor 8 van deze plechtigheid een reportage. De proeftochten van de „Tromp' Naar wij vernemen zijn de proeftochten van den flottieljeleider „Tromp" in alle op zichten zeer bevredigend verloopen. Bij de snelheidsproeven bleek het schip ruim schoots aan de contractueele eischen van vermogen en snelheid te voldoen. De Tromp is thans teruggekeerd naar de werf der Ned. Scheepsbouw Mij om afgetimmerd te wor den. Naar het zich laat aanzien zullen deze werkzaamheden nog 3y2 maand vorderen, zoodat de Tromp omstreeks medio Augus tus in dienst kan worden gesteld. Wegenaanleg in Boskoop Ged. Staten van Zuidholland hebben aan besteed het maken van een weg van.gewa pend beton op paal fundeering, ziinde een gedeelte (van den Reijerskoopschen weg naar derï Biezenweg) van den Prov. weg langs de oostzijde van de Gouwe, een en ander met bijbehoorende en bijkomende werken, gelegen in de gemeente Boskoop. Laagste insehrijfster was de N.V. Rijswijk- sóhe Beton Mij te Rijswijk, voor f 72.500. Doodelijk ongeluk Te Nij vernal is een ernstig ongeluk ge beurd. De 20-jarige J. R. uit Oldenzaal, die meereed in de cabine van een truck met aanhangwagen van de firma Reef uit Olden zaal. had de onvoorzichtigheid, om tijdens het rijden op de treeplank te gaan staan. Hij viel er af en kwam voor de wielen van de wagen terecht, die over hem heen gin gen. Het slachtoffer werd bij een nabij wo nenden dokter binnengedragen, waar hij kort entijd later is overleden. Voetganger gedood De ruim zestig-jarige schoenmaker Wouda uit Hengelo wilde aldaar dc Enschedestraat. een voorrangsweg, oversteken. Hij werd daarbij door een personenauto gegrepen en ernstig gewond. Kort na aankomst in het ziekenhuis is hij overleden. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Aangenomen: Naar Ferwerd: J. van Hoegee te Gieterveen. Visscherij ONDERBROKEN REIS IJinuiden, 29 April. Do Katwllksche motor- logger Sumatra is van een gebroken reis alhier teruggekeerd, doordat tUdens de visscherü op de Noordzee de motor defect was geraakt. Het schip kon evenwel op eigen kracht deze haven bereiken voor herstel der schade. KRALING SCHEVE ER, 30 April. Aangevoerd wintel-zalmen, prüs 1.50—1.70 per pond. ROTTERDAM, 2 Mei. Heden kwamen hier an de vischmarkt 2 motorkotters en werden an Imulden en elders 485 manden en kisten iivsche visch en 19 kistjes 'Jbokklng en 10 h. Van £10 kisten schelvisch en kabeljauw en van Denemarken 00 kn groote geep en 12 kisten schar en schol Prijzen: groote tong f3642; middel t 35 40: kleine f 3238: slips f 18—22: groote tar bot f18—34: middel f 14—22; kleine f 1014: groote griet f 2028; middel f 1525; kleine 1018: middel schol f 1017: kleine f510: puf f3—4; kabeljauwf 5—10; groote schelvisch "10—16: middel f8—14: kleino f 6—8 kool- risch f3—4; makreel f5—7: gullen f 6—10; voting f4—7; schar f7—10: kuit f710: ha- •ing f4.506 per ton; alles per mand of eist; pbokking f2.402.90! bevroren zalm 40 SCHEI EN IN GEN, 2 Mei. Heden werd be taald voor: tarbot 45—80 ct, griet 30—50 ct, 658o c per kg: middel schol f 10.4011; s schol f3.80—C.80; schar f 3.904.80; .•isch f6.40—8: wUIng f 2.90—3.10; kabel- f 0.80—1.80 per 40 kg; poon f 2—2.40. versche visch waren heden aande markt al loggers; SCH 6 W Rog met f 935, SCH 107 J Bal met 770; SCH 103 L Taal met f540 besomming UMUIDEN, 2 Mei. Heden kwamen aan den slag de eerste 1 stoomtrawlers. Besomming trowlers: IJM 49 (815 manden) 5700; IJM 155 (165 mnd.) f 1580; IJM 54 (320 nd.) f1910: IJM 167 (290 mnd.) f 2240; IJM 59 (755 mnd.) f 2629; IJM 60 (380 mnd. f 2390; IJM 196 (780 mnd.) f2900; IJM 177 (215 mnd) f 1450: IJM 106 (280 mnd.) f 1600; IJM 72 (200 nd.) f 1320. IJslandsche visch: IM 1 (20003 mnd.) f3260 De prijzen waren heden als volgt: tarbot 60 -44 ct; tong 66—60 ct; heilbot f 1—0.64 p kg; grie f26—13: grooe schol f 1815; midden f29—17: zetschol f 19—13; kleine f 15— schar f G4.20; tongschar f2112; poon tjes f 8.503.80; groote schelvisch f 1412; gr ilddel f14—ll; klelnmiddel f 13—11; kleine :helvlsch fll6; gullen f9.507; kleine f13 -6; Wijting f52.70; makreel f 6.501.60; kl. Calvinistische Wijsbegeerte Prof. Dr. D. H. Th. Vollenhoven over „Onze verhouding tot de niet-Christelijke Wetenschap en Wijsbegeerte" Rotterdam, 2 Me' Prof. Dr D. H. Th. Vollenhoven, van Amsterdam, heeft Vrij dagarvond zijn door ziekte eenige maanden uitgestel de tweede lezing voor den kring Rotter dam der Vereeniging voor Calvinistische Wijsbegeerte gehouden. Deze was ge titeld: Onze verhouding tot de niet- Christclijkc Wetenschap „Wijsbegeerte", Spr. begon met op te merken, dat ons tegenover de niet-Christelijke wetenschap en wijsbegeerte zoo min o n th o u d i n g als het aannemen van een houding past, im mers, zij is het denkresultaat van onze medeschepselen Gods, naast en tegenover wie wij staan bij het onderzoeken van den zelfden Kosmos. Thans critisch tegenover de niet-Christe lijke wijsbegeerte staande, moeten we onder stellen en schiften en daarbij voortdurend rekening houden met het Woord Van God en voor zoover het de „traditie" aangaat met het licht van het aan de Schrift gebonden onderzoek. Spr. vangt dan aan met de meening van het Kritisch Realisme te bestrijden, waar dit beweert, dat de relaties tusschen de feiten door de menschen zelf, al naar hun gezichtspunt is, worden aangebracht. Een feit toch staat nooit op zichzelf, maar steeds in verband met andere feiten en elk feit heeft bovendien in ziohzelf verband met modaliteiten. Wie dit niet ziet. zal de feiten niet juist kunnen analyseeren. Dat ook ge- loovige denkers de verbanden tusschen de feiten over -het hoofd zien, is gevolg van de zonde. Maar zij hebben toch altijd op de on- geloovige denkers dit voor, dat zij het ver band tusschen God en Kosmos altijd zien en daarom zullen zij de feiten toch altijd beter zien dan de ongeloovige. In de bedoelde verhouding gaat het dus altijd tusschen de tegenover elkander staan de gehoorzaamheid des geloofs en de ongehoorzaamheid en zoo kan onze verhou ding tegenover de ongeloovige wetenschap niet anders zijn dan antithetisch-critisch. Zij rust in den grond op wat wij kennen als de souvereine verkiezing Gods: de ver harding eener- en de redding uit genade anderzijds. Spr. gaat in dit verband na, dat de ver vreemding van de Woordopen baring steeds is toegenomen. Kaïn weet eerst nog, dat God tot hem heeft gesproken, maar is dat later vergeten. Straks gaat zijn geestelijk geslacht grijpen naar de produc ten der fantasie en komt de mensch, die de grens tusschen God en Kosmos niet meer ziet, tot de vorming van mythen. De latere kosmogonieën herinneren nog aan de mythe en men vindt deze ook nog terug in de weer latere kosmologieën. Voortgaande zet spr. uiteen, dat deover- schatting van de kennis en van het 1 e e r e n-k e n n e n van Socrates tot den dood van Hegel heeft voortgeduurd. Het Subjectivisme, dat de objectiviteit ontkende, ging sneller naar het verval dan.het Réalis me, dat de feiten van eigen leven nog zag in verband met het hoogere. In korte trekken schetste spr. nog de concipieeringen in het Renaissance tijdperk en zette dan de beide stroomingen, die do lSe eeuw beheerschen: Positivisme en Hegelianisme uiteen. Onzen tijd typeerde hij als de voort gaande pessimistische diskwali ficatie van 't wetenschappelijk denken, welke gedachte hij in bijzonder heden uitwerkte. Aan 't einde van zijn beschouwing kwam de geleerde spreker in andere bewoordin gen op zijn uitgangspunt terug, inzonder heid daarbij waarschuwend tegen de Gnos tische conceptie van de „houding". Wij willen geen enkele „accomodatie", ook niet die van de mijding. We staan antithetisch- critisch midden in en tegenover de wereld, die meent in zichzelf iets te kunnen zijn. Als schepping Gods hebben we haar lief, maar als een wereld, die iets in zichzelf meent te zijn, haten we haar. Zoo hebben wij partij te kiezen, omdat we door God Zelf eerst gekozen zijn. Maar wc zullen de verhouding in het oog houden: tegen onze ongeloovige medemenschen strij den, maar tevens medelijden met hen heb ben en dus trachten hen tot beter inzicht te brengen. Wie onder ons niet in staat is aan weten schap te doen, werke in dezen zin praktisch: in de Chr. sociale actie, in de Chr. politiek, overal waar hij maar iets kan doen. Wie, nadenkend, niet tot ordenen en oplossingen kan komen, ga niet omzwerven, maar trachte den gang te bekorten bij de wijsbegeerte, die bij het licht der Schrift denkt Dan zult ge u er echter op hebben te bezinnen, dat ge te doen hebt met de souvereiniteit van God, ook in Zijn praedestinatie. Na een pauze werden door prof. Vollen hoven nog een aantal vragen beantwoord. Door Ds J. M. S.pier, van 's-Gravended, ingeleid, werd de spreker door mr A. Bou rn, a n namens de aanwezigen hartelijk ge dankt middel heek f 13—4 kleine f 8.60—6.60; versche haring f 6.505 20 alles per 50 kg; kabeljauw f29—9 p 125 kg; vleet f 1.60 leng f 1.25—0.42; koolvlsch 60—8 ct per stuk; rog f 20—12 per 20 stuks Islandsche versche visch: tongschar f 1612 groote schelvisch f 10—6.10: middel f 12—8.50; 7.50 IJMülDEX, 2 Mei. Nagekomen besommirren van 3 trawlers en 35 motorloggers. Besoming trawlers: TM 19 (770 m.) 3000. RO 53 (710 m) 3140, YM 31 IJslandshe zoute- vlach voor 560. Loggers met versche visch: YM 204 320. KW 101 680, KW 38 300. KW 75 280. KW 89 230. KW 162 310. KW 169 320. KW 166 290, KW 4 500. KW 3 390. KW 108 220. KW 91 240, KW 178 400. KW 154 220. KW 112 220. KW 27 310. KW 104 150. KW 52 200, KW 158 f 290. KW 124 240. KW 45 280, KW 110 27-0. KW 127 690. KW 19 470, KW 70 510. KW 59 270. KW 155 310, KW 24 280. KW 18 66. KW 62 270. KW 107 300. KW 35 320, KW 40 610, KW 138 460, KW 130 390. 4MERIKAANSCHE HANDELSBERICHTEN WINNIPEG. 30 APRIL TARWE. De markt daalde aanvankelijk op weldadigen regenval in Argentinië, herstelde zich op dekkingen en berichten van droog weer in Europa e*i sloot vast. Slot Vor. slot 12014 119% "2* GERST per Mei Juli LIJNZAAD per Mei

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7