De 1 Mei-viering in de Europeesche hoofdsteden VAN KRANTENJONGEN TOT UITVINDER MAANDAG 2 MEI 1938 EERSTE BLAD PAG. a RONDBLIK Het Duitsche Ghetto Het leod, dat zich onder onze oogen af speelt, maakt op ons dieper indruk dan het ongeziene, waarvan wij slechts vernemen door hooren of lezen. Want de menschelijko verbeeldingskracht is traag, waar het erop aankomt, zioh over het lot van zijn naaste te verontrusten, zoo dit zich niet als het ware vanzelf aan hem opdringt. Mede hier aan is toe te schrijven, dat in ons vader land, hoezeer men de nazi-methoden ver afschuwt, bijna niemand zich rekenschap geeft van het treurige totaal-beeld, hetwelk de positie van de Joden in het Derde Rijk vertoont. Vanaf het begin van zijn optreden als eenige Duitsche partij wij bedoelen na de „machtsovername" in 1933 is het nationaal-socialisme met onbarmhartige consekwentie eraan begonnen, de anti-semi- tische doelstellingen van zijn programma in de practijk ten uitvoer te leggen. De eerste fase werd gevormd door een nog onge ordend en in het wilde weg ageeren tegen alles, wat als niet-Arisoh werd beschouwd. Winkels werden geplunderd; voor de toe gangen van cafés en warenhuizen werd op onhebbelijke manier door nazi-officianten gepost; Joden, van wie men slechts ook maar vermoedde, dat zij zich op de een of andere wijze zouden hebben misdragen wer den in triomf, gebogen onder borden met afschuwelijke opschriften, door de straten rondgesleurd. In deze periode zag men eveneens de eerste aankondigingen ver schijnen, bij de grenzen van zekere gemeen ten, dat Joden er „unerwtinscht" waren. Op deze anti-semietisohe anarchie volgde de fase der officieele ordening. De Neuren- burger wetten werden afgekondigd, welke een onverbiddellijke scheidingslijn gingen trekken tusschen Arisch en niet-Arisch. De Jood wera afgekondigd als burger van den tweeden rang. Het huwelijk met hem werd geproclameerd tot bloedschande; het dienst- nemen in zijn huis werd, om de „moreele gevaren", daaraan verbonden, barsch ver boden. De Duitsche overheid begon een dis criminatie toe te passen tegen een deel van haar eigen burgers; de Joden waren niet langer met hun andere Duitsche landgenoo- ten gelijk voor de wet; zij kwamen te ver- keeren in een juridisch en moreel ghetto. Wat men in de Middeleeuwen had veraf schuwd, namelijk het samendringen van de Joodsche bewoners eener stad in een spe ciaal hun toegewezen wijk, waarvan de poort zioh ongenadig afsloot, dat is in Duitsohland opnieuw een feit geworden. Wel noodzaakt men den Israëliet er niet langer, een gelen lap op zijn kleed te dragen, gelijk oudtijds geschiedde, doch thans brandt men deze vernedering hem in zijn hart en ziel. Wie zioh even indenkt de plagerijen en het gesar, waaraan Joodsche kinderen op Duit sche scholen bloot staan, zoodat het bezoe ken van die inrichtingen voor hen een kwelling wordt, die voelt diepe deernis met die kleine stakkerds in zich oprijzen, en krijgt waardeering voor het werk der Jeugd- AlijjaJh," de vereeniging welke alles doet wal in haar vermogen is, om door Palestijnsche immigratie althans deze hulpelooze slacht offers op anderen bodem in veiligheid ta brengen. Goerings nieuwe financieels maatregelen tegen de Joden, die op beslagname van Joodsch kapitaal doelen, ten einde dit de uitvoering der vierjaansplannen te kun nen aanwenden, vormen een laatste bittere druppel in den overvollen lijdensbeter. In Polen en Rusland placht men den Jood dood te slaan, om vervolgens zijn huis te berooven, Duitschland past overeenkomstige methoden toe, doch met dit verschil, dat zij daar niet getolereerd, doch tot regeeringssysteem den verheven. Is men daar zoozeer gekweld .door kapitaalgebrek, heeft de Duitscher zóó .weinig fiducie in de rentabiliteit der Goe- ring-Werke, dat men door gedwongen Jood sche leeningen aan den gang moet brengen, ;wat men ter andere zijde als de economi sche verlossing der Duitsche natie voorstelt? Het Derde Rijk heeft dit met vorige Duit sche regimes gemeen, dat het er nooit in geslaagd is, zich vertrouwen in het buiten land te venverven. De nieuwe ontrechting Van zijn Joden zal nazi Duitschland geen ivoordeel brengen, want het oude woord is nog steeds levend, dat wie wind zaaide, storm zal oogsten. Duitschland' brengt thans het Sudeten-Duiteche minderheidsvraagstuk met klem naar voren; het roept ach en over de kwellingen, Duitschen stamgenooten in genabuurde landen aangedaan. Beseft het niet, niet meer het minste recht van spreken te hebben, sinds het een deel van eigen be volking aan grievend, ergerlijk onrecht prijs geeft? Berlijn in het teeken van Groot-Duitschland Moskou houdt parade op het Roode Plein Henlein over de Sudeten- Duitsche eischen Duitschland regelt den -jeugdarbeid De Duitsche regeering heeft een wet uit gevaardigd op den arbeid van kinderen en van jeugdige personen, waarbij de kinder arbeid principieel wordt verboden. De be schermde leeftijd voor jeugdige personen is Verhoogd van zestien tot achttien jaar. De werktijd voor jeugdige personen is vastge steld op acht uur, verminderd met den tijd Voor onderwijs in de vakschool. Voor jeug- Idige personen is de nachtarbeid verboden. Voorts is bepaald, dat van Zaterdagmid dag 2 uur tot Maandagmorgen 6 uur jeug dige personen niet mogen werken. Waar de aard van het bedrijf den arbeid gedurende dien tijd noodzakelijk maakt, moet een ver goeding in vrijen tijd worden gegeven. Ook de vacantes worden bij de wet geregeld. De tonnage der slagschepen De besprekingen tusschen Engeland en de .Vereenigde Staten met het doel de tonnage vast te stellen van de nieuwe super-slag schepen, die zij gaan bouwen, schijnen op 't doode punt te zijn gekomen. De Amerikaansche ambtenaren verklaren, 'dat Engeland erop blijft staan, dat een grens van 42.000 ton wordt vastgesteld, ter wijl de Vereenigde Staten het in verband met de tegenwoordige onzekerheid omtrent de plannen van Japan noodzakelijk achten dat geen grens wordt vastgesteld. De Britsche gedelegeerden wachten thans tot Washington aan de Amerikaansche des kundigen nieuwe instructies zal hebben ge geven, alvorens een nieuwe bespreking met hen te beginnen. Er is echter geen enkele aanwijzing, dat de Amerikaansche autori teiten van houding zullen veranderen, IN Berlijn is de 1 Mei-viering reeds in den nacht van Zaterdag op Zondag begonnen met de oprichting van een Mei-boom, afkom stig uit de Oostenrijksche Alpen. S e y s s I n q u a r t hield bij deze plechtigheid een toespraak, waarin hij zeide, dat deze boom symboliseerde, dat de Oostenrijkers Duit schers zijn. Vervolgens werden naast den boom twee reusachtige Mei-vuren ontstoken. 's Ochtends trokken daarop 150.000 leden van de Hitlerjugend naar het Olympisc' Stadion, alwaar Goebbels, Von Schi- rach en Hitier de jongens toespraken. Ook deze betooging stond geheel in het tee ken van „Groot-Duitschland". Een ander deel van het programma be stond uit de toekenning van de cultureele prijzen, die in Duitschland de Nobel-prijzen moeten vervangen Leni Riefenstahl kreeg den filmprijs voor haar film Olympia, Baldus von Schiraoi den prijs voor letterkunde, voor zijn bundel „liederen van onbekende leden der Oosten rijksche Hitlerjeugd uit de jaren 1933-'37 Deze prijs is verhoogd van 12.000 op 200.000 mark, welk bedrag besteed wordt voor groote jeugdherberg in Oostenrijk. De dag werd te Berlijn besloten met een fakkeloptocht en een rede van GÖring in den Lustgarten, waarin hij o.a. zeide, dat de bescherming van Duitschers buiten de Duit sche grenzen een zaak is, die alleen Duitscb land aangaat. Wij moeten voortgaan mei bewapenen. De landen rondom ons bewape nen zich, koopen vliegtuigen, slaan levens middelen op voor een oorlog. En dan vra gen wij: waarom? De parade op het Roode Plein In Sovjet-Rusland vormde het hoogtepunt van de feestviering de groote parade op het Roode Plein te Moskou. Opmerkelijk was de groote aandacht, welke aan het gemotori seerde wapen was besteed. Op de met ma chine-geweren uitgeruste motorrijwielen volgde het afweergeschut, daarna 54 pant serauto's en 56 tanks, die ook te water kun nen gaan. In de lucht zag men 225 twee-motorigc bommenwerpers en 186 jachtvliegtuigen waarbij, anders dan vroeger, geen enkel vliegtuig van verouderd type. In den stoet van burgers werden behalve portretten der Sovjet-leiders, ook banieren medegedragen o.a. een, waarop de Britsche leeuw stond, met zijn staart vastgebonden aan een kanon loop, die de as RomeBerlijn voorstelde. Voor de tribune, waarop Stalin, Molotof, Kaganowitsj, Dimitrof e.a. hadden plaats ge nomen, hield Worosjilof, die te paard ge zeten was, een rede, waarin hij de arbeiders der Sovjet-Unie en der geheele wereld na mens de partij, de Unie en de regeering groette, waarna hij een belofte van trouw voorlas, die .door de jonge soldaten werd herhaald. In een legerorder heeft Worosjilof ee len aanval gedaan op het kapitalisme en fascisme en aangespoord „het geheele volk gereed te maken voor een mobilisatie tegen het gevaar van een militairen aanval". De volkscommissaris van Marine, Smirnof, heeft zich in soortgelijke bewoordingen tot de vloot gericht. De vierlna in Tsjecho-Slowakije Hoewel de 1 Mei-dag meer dan 4 millioen menschen in Tsjecho-Slowakije op de been heeft gebracht, wordt slechts één enkel inci dent gemeld, nl. in Troppau. Het kwam daar tot twisten tusschen Tsjechen en Duit schers, zoodat de politie moest ingrijpen Daarbij werden drie menschen gewond, twee Duitschers en een Tsjech. Een der Duit schers, de advocaat Hampl-Zattig, kreeg een hersenschudding. Op last van den Minister van Binnenland- sche Zaken is de directeur der staatspolitie naar Troppau vertrokken om een onderzoek naar dit betreurenswaardige incident in te stellen. Indien daaruit blijkt, dat een der openbare organen een fout gemaakt heeft, zal de verantwoordelijke zonder aanzien des persoons gestraft worden. In de stad Praag hebben 50.000 menschen twee uur lang door de straten gedefileerd, in een betooging voor de onafhankelijkheid van het land. Alle :partijen namen daaraan deel met uitzondering van de communisten. In het Sudeten-Duitsche gebied waren de steden en dorpen feestelijk gesierd en onge veer een millioen menschen heeft de mee tings bezocht. De rede van Henlein Henlein, die per auto van de eene plaats naar de andere reed, om er het woord te voeren, heeft zijn voornaamste rede genou- den te Gablonz. waar 40 000 zijner aanhan gers zich hadden vereenigcL De eischen, die ik te Karlsbad heb ge steld, zoo zeide hij, waren niet het maxi mum; zij vormden de eenig toereikende basis voor een regeling van het natio nale probleem. Achter die eischen staat de vastbesloten wil van alle eensgezin de Sudeten-Duitschers. Niemand heeft het recht mijn voorstellen als een oor logsverklaring te beschouwen, tenzij men den oorlog wenscht. Ons doel is ,'t verkrijgen van gelijke rechten In den staat en dat is voor geheel Europa een levensbelang. Van die waarheid moeten eindelijk ook die mogendheden nota nemen, die meenen, dat men den vred3 in Europa steunt door de Tsjechische suprematie te steunen. Het kan niet de taak van Europa zijn, de Tsjechische aanspraken op overheersching te steunen tegenover het beginsel van ge lijke rechten aller volken en volksgroepen in Tsjecho-Slowakije. Integendeel, het is juist de taak van Europa, die innerl'jke pacificatie te bespoedigen. Ik herhaal, dat wij ons nooit zullen ver eenigen met de positie van minderheid en nooit de Tsjechische voorrechten en heer schappij over ons zullen erkennen. Wij be schouwen de tegenwoordige situatie als in strijd met de beloften der Tsjechische vre- desdelegatie, met het verdrag van St. Ger main en met de grondrechten uit de con stitutie. Wij willen geen voorrechten boven een ander volk in Tsjechoslovakije, maar wij willen ook ons eigen gebied niet verliezen. Wij willen geen heerschaj>n!j over het Tsje chische volk, maar wij willen ook niet door dat volk beheerscht worden. Wij eischen niets, wat de souvereiniteit en integriteit van de Tsjechoslovaaksche republiek schendt, niets wat niet in overeenstemming is te brengen met het algemeene recht der volken op een zelf bepaald leven. Er is echter niet alleen een integriteit van het Tsjechische volk en den Tsjechi- •schen staat er is ook een integriteit der Su deten-Duitschers en hun gebied. Wie die integriteit schendt, die maakt zich tot onzen doodsvijand. Incidenten in Polen Te Warschau en in andere Poolsohe steden is het, in tegenstelling tot over al elders, op 1 Mei zeer woelig toege gaan en aan het einde van den dag bleek, dat één persoon was gedood en vele tientallen zwaar of licht gewond, In de meeste gevallen waren leden van de pas gevormde „Falanga", een uiterst-rechtsche organisatie, de aan vallers. Te Warschau wist de politie te beletten, dat zij den optocht der socia listen, waarin 25.000 personen meeliepen, verstoorden. Op een plein, waar een Joodsch-socialistische optocht zou pas- seeren, ontplofte een :n den grond ver borgen bom. De betooging had echter een anderen weg gekozen; er werden slechts twee voorbijgangers gewond. Te Posen kon de politie niet tijdig in grijpen; zeven personen werden hier zwaar, tien licht gewond. Te Lemberg voch ten socialisten en Falanga-leden een half uur lang, met als resultaat: 39 gewonden. Te Kielce waren de socialistten de aan vallers; hier werd één persoon gedood en 27 gewond. Te Parijs en Londen Te Parijs was het Zondag meer lente feest, dan feest van den arbeid. Overal in de stad zag men de populaire lelietjes-van dalen dragen, die volgens het volksgeloof geluk aanbrengen. De roode betooging had plaats in het afgelegen bosch van Vincen- nes en had een ordelijk verloop. Te Londen concentreerde zich de 1 Mei viering in het bekende Hyde-Park, waar een massa-demonstratie plaats had tegen oorlog en fascisme. Enkele kleine inciden ten, veroorzaakt door een contra-betooging van M o s 1 e y-aanhangers, werden spoedig bedwongen. De Spaansche burgeroorlog Barcelona gebombardeerd Britsche schepen geraakt door bomsplinters Van Majorca komende vliegtuigen Franco hebben Zaterdagmorgen de voorsteden van Barcelona gebombardeerd. Boven de stad zelf konden zij niet komen. In totaal zouden omstreeks zestig men schen bij dezen aanval zijn gedood of ge wond. Vrijwel alle Britsche koopvaardij schepen, die zich in de haven bevonden, werden door bomsplinters getroffen. Een Britsche zeeman werd gewond en moest in een ziekenhuis worden opgenomen. De kapitein van de „Stancroft" heeft aan zijn reederij te Londen een telegram gezon den, waarin hij zegt, dat de Britsche sche pen door Duitsche en Italiaansche vlieg tuigen werden aangevallen. Alle Britsche kapiteins, aldus dit telegram, zijn van oor deel, dat de Britsche regeering niet vol doende zorgt voor de bescherming van de Britsche schepen en dat de Britsche koop vaardijvloot voortdurend wordt aangeval len. Het weder ls in geheel Spanje de vorige week van dien aard geweest, dat de mili taire verrichtingen in het noord-oosten vrijwel tot stilstand moesten komen. De wegen zijn op vele plaatsen volkomen on berijdbaar. Onmondig Spanje De verspreiding van uit het buitenland afkomstige boeken, tijdschriften en druk werken is behoudens toestemming van hel ministerie van binnenlandsche zaken in het rechtsche Spanje verboden. De lijst van reeds in circulatie zijnde boeken en publi caties zal binnen een maand herzien wor den. Een afstammeling van Colnmbns gewond Middelerwijl patrouilleert de nationalis tische vloot voortdurend langs de kust ter hoogte van Castellon en trachten de natio nalistische bommenwerpers te beletten, dat de republikeinen nieuwe versterkingen naar het front zenden. n afstammeling van Columbus, de her tog van Veragua, aldus verneemt Havas uit San Sebastian, bevindt zich op het oogenblik in een der ziekenhuizen van ge noemde stad voor een oogoperatie. De her tog werd n.l. tijdens de gevechten aan de Spaansche Oostkunst door een granaat scherf aan het oog getroffen. De i Mei-amnestie in Duitschland De Duitsche regeering heeft op den eer sten Mei, met het oog op den „Anschluss", een beperkt amnestie-decreet afgekondigd, geldend voor politieke delinquenten, die tot niet langer dan een half jaar gevangenis straf zijn veroordeeld, welke straf nog niet is ten uitvoer gelegd. De wet spreekt niet over de gevangenen in de concentratie kampen; zij schijnt niet bedoeld te zijn voor hen, die door de Gestapo werden ge ïnterneerd zonder door een rechtbank te zijn veroordeeld. Het is niet bekend of er ook predikanten en geestelijken onder de in vrijheid gestelden zijn. Benesj zendt geluk- wensch aan Hitier Verzoenende houding van den president Benesj, de president der Tsjecho- Slowaaksche republiek, heeft ter gelegen heid van den eersten Mei een telegram ge zonden aan Adolf Hitler, waarin hij den Führer zijn gelukwenschen op Duitsch- lands nationalen feestdag biedt. Te Praag het woord voerende bij een bezoek aan de nieuwe beurs zeide hij o.rn.: „Het doet mij genoegen vast te stellen, dat uw activiteit, evenals de bouw van dit nieuwe huis, het resultaat zijn van samen werking tusschen Tsjechen en Duitschers. Ik blijf herhalen, dat er oneindig moer dingen zijn, die ons verbinden dan dingen, die ons scheiden. Slechts oogen, die voor de feiten gesloten zijn, zien dit niet" Guerilla-ge vechten op 40 km. van Pekinr Twee Chineesche divisies vernietigd P)E laatste dagen spelen zich op 50 kilometer van Peking gevechten af tusschen sterke Chineesche guerilla- benden en Japansche afdeelingen. De ongeregelde Chineesche troepen hebben de spoorbrug van Lioeliho, 40 km van Peking, opgeblazen. Tengevolge daarvan zijn de verbindingen thans verbroken. Te Peking zijn drie vrachtauto's met Japansche gewonden uit het gebied van Lioeliho aangekomen. Te Hanyang, een industriestadje bij Han- ^kau, zijn 400 burgers tijdens een luchtge vecht gedood. Vele gebouwen hebben zwaar geleden. Een vliegtuigbom ontplofte bij een schuilplaats, waardoor deze instortte en 60 menschen levend begraven werden. Eenzelf de lot werd elders aan 20 burgers beschoren. Een Japansche krijgsgevangene heeft ver teld. dat de Japansche troepen de grootste moeilijkheden ondervinden bij het vervoer van materiaal naar het front in zuidelijk Sjantoeng. De troepen lijden zware verlie zen en moeten zich groote ontberingen ge troosten. De meeste Japansche soldaten weten niet waarom en tegen wie zij vech- De Japanneezen melden, dat twee Chinee sche divisies, die 25 km van Hangtsjau waren doorgedrongen, vrijwel geheel vernie tigd zijn. De Chineezen trokken over een grooten afstand terug en lieten meer dan 2300 dooden op het slagveld. Een oproep van Tsjang Kal Sjek Maarschalk Tjang Kai Sjek heeft in een nationalen oproep aan het Chineesclie volk erop gewezen, dat het de plicht is van ieder lid van de Kwomingtang de binnenge vallen Japanners achter hun front te be stoken en zoo de aanvallers af te matten teneinde de slotoverwinnine van China te verzekeren. Japan heeft zich, aldus Tsjang Kai Sjek, de algeheel e verovering van China ten doel gesteld en de onderwerping van 't Chineesche volk. Voortgaande zette Tsjang Kai Sjek uiteen, dat de Japanneezen alleen de groote steden met goede verbindingen kunnen bezetten en niet de kleine districtssteden. „Laten zij, die gevlucht zijn uit de door de Japanneezen bezette streken, terugkeeren naar hun ste den en dorpen en zich onderling organisee- ren, zoodat zij den vijand kunnen bestrijden, waar daartoe ook maar de gelegenheid ont staat. Het is thans tijd het land zoowel als u zelf te redden. Laten wij ons aaneenslui ten om te vechten voor ons land". GEMENGD NIEUWS Auto te water Zeven inzittenden gered De familie Heuvelmans uit Helden, bestaande uit echtpaar en vier kinderen, begaf zich Zaterdag per auto op weg naai Zeeland. Doordat een vrachtwagen weiger de uit te wijken, en de chauffeur van den heer Heuvelmans zich genoodzaakt zag, den vrachtwagen te passeeren, geraakte de personenauto nabij Asten van den weg en kwam terecht in vrij diep water. De wagen sloeg over den kop. Door tegen woordigheid van geest konden allen zich redden. Niemand werd gewond. Per auto is de familie Heuvelmans naar haar wo ning in Helden teruggekeerd. De wagen is nog niet opgehaald. Op stilstaanden melkwagen ingereden Motorrijder gedood Op den rijksweg onder de gemeente Nieuwstadtis Zaterdagavond omstreeks negen uur de 39-jarige motorrijder F. Schaap uil' Sittard met zijn motorfiets tegem een aan den rechterkant van den weg stilstaan- den melkwagen der coöperatieve melkfa briek St. Rosa gereden. Ofschoon de roode achterlichten van het voertuig brandden, heeft de motorrijder den wagen te laat opge merkt en reed hij met flinke vaart tegen hel linkerachterwiel op. De motorrijder sloeg tegen den grond, evenals de op de duo zit tende mej. C. uil' Sittard. Geneeskundige en geestelijke hulp waren spoedig ter plaatse- Het bleek, dat S. er zeer ernstig aan voe was. Met inwendige kneuzingen, vooral in de borststreek, is hij naar het r.k. ziekem- huis „De Goddelpke Voorzienigheid" ie Sit tard vervoerd, waar hij gisternacht is over leden. Mej. C. had slechts enkele lichte ver wondingen opgeloopen. Na verbonden te zijn kon zij huiswaarts keeren- S.. die mijnwer ker van beroep was, laai' een vrouw en een kind achter. BRANDJE OP MOTORSCHIP Zaterdag heeft een brandje gewoed aan boord van het nieuwe motorschip „Nora", liggende in het Spaarne bij de Haarlem- sche Scheepsbouw Maatschappij. Het schip, dat bestemd is voor de Bovril Cie. in Argentinië, en dat Vrijdag proef ge varen had. zou over drie dagen worden ai geleverd. Een boer, die naar het land ging, zag rookwolken opstijgen uit het schip en waarschuwde de brandweer, die spoedig ter plaatse verscheen. Het vuur woedde in de ruimte, waar generatoren voor de koel installatie stonden opgesteld. Men slaagde er in, de vlammen spoedig te dooven. De oorzaak van den brand is niet met zeker heid vastgesteld. De mogelijkheid is echter niet uitgesloten, dat tijdens werkzaamheden een vonk in de kurkisolatie van een der generatoren is terecht gekomen en daar blijven smeulen. De schade is beperkt ge bleven tot de generator en een gedeelte van de kurkisolatie en wordt door verzekering gedekt. Steunt Luchtverdedigingsfondsl Postgiro Den Haag 887U7 Schaken Laatste ronde te Margate Aljechin stond op verlier tegen Alexander Pech van Petrov Men schrijft ons d.d. 29 dezer uit Mar gate: In de laatste ronde wilde het Aljechin niet lukken remise tegen Alexander te forceeren. Langen tijd ging een gefluister! in de zaal „Aljechin gaat verliezen". Alexan der had door goed positiespel een beter eindspel ve lkregcn. Zijn triomf was eert sterke vrij-pion op de b-lijn. Nog meer be zorgd dan haar man was mevr. Aljechin, dief aan iedereen vroeg of de partij te houden was. De geruststelling van den wereldkam pioen, dat remise een zeker feit was, maak te op haar geen indruk, want zij kent haar man beter. Ook in zijn eerste match met Euwe vertelde hij telkens beter te staan, om eenige zetten later op te geven. De meeste partijen waren reeds beslist, maar Aljechin. moest naar een remiseweg zoeken. Toen de Engelschman zijn fieren vrij-pion liet con- sumeeren, deed hij niets anders dan 't hoofd schudden, wat beteekende, dat hij het be treurde, dit diet gezien te hebben. Hij stelde zich nu met remise tevreden. S p i e 1 m a n n zal nu de Fransche partij weer als correct beschouwen, want hij won van Petrov. Maar hoe. Petrov gaf in een iets gunstiger stolling voor hem, een Toren weg. Een blunder, die slechts door overver moeidheid te verklaren is. „Ik mag ook eeng geluk hebben", verklaarde Spielmann. Niet alleen is hij tweede geworden, maar hij ver heugt zich ook de eenige te zijn, die geen! enkele partij verloor. Hij noemt zich ook! den remisekoning, want niet minder dart zes partijen heeft hij remise gemaakt. Petrov heeft al honderdmaal zijn stelling aan verschillende spelers getoond om te demonstreeren. welke pech hij had. Tot zijn geluk verlor B k van Miss Menchik, zoodat hij nog voor hem kon komen. Het eenige succes voor de Engelschen is, dat Millner Barry zich onder de prijswin naars bevindt. Voor de Nederlanders was de laatste ron de een succes, alhoewel v. DoesburgK de winst gemist heeft en zoodoende den eersten prijs heeft moeten deelen. Hij heeft in dit tournooi uitstekend gespeeld en hef is jam.mer, dat hij niet in het team gekozen is, hetwelk met Pinksteren tegen Engeland uitkomt. Schelfhout heeft het nog tot de derda prijs gebracht door van R e i 11 v te winnen. Ook zijn succes is verdiend. Had hij remise met Son ja Graf aangenomen, hij zou nog hooger geëindigd zijn. Sonja Graf werd vierde met Reilly. De belangrijkste partij in het premier reserve tournooi was die tusschen Landau en Prins. Beiden stonden gelijk en kon den nog ingehaald worden door Kolta- n o w s k y. Landau, die tot nog toe steeds van Prins won, nam zijn taak zeer ernstig op. want de tegenwoordige Prins is een andere dan die van vroeger. Reeds in de opening had Prins met moeilijkheden te kampen. Landau buitte zijn kansen schitte» rend uit en won in goeden stijl. Dit is zijn beste prestatie in dit tournooi. Koltanowsky, die intusschen van Collins gewonnen had, streefde Prins voorbij, zoodat Prins zich met de derde plaats tevreden moest stellen. Schaaktournooi in Nederland Leidende meesters nemen deel De A.V.R.O. besloot na de nederlaag vani Dr. Euwe de mogelijkheid te onderzoeken van een meestertournooi in grooten stijl. Dit zal onder het voorbehoud van het uit blijven van moeilijkheden met B o t w i n- nik, door wien nog geen contract geteekenl is. ofschoon hij zich principieel bereid ver kaard heeft deel te nemen, plaats hebben t/t November van dit jaar, in nader aan te ge ven Nederlandsdhe steden. Als deelnemers zijn ingeschreven: Alje chin, Euwe, Capablanca, F1 oh r, Reahevsky, Botwinnik, Fine cn' K e r e s. Het zal een tournooi worden met dubbele ronden, d.w.z. dat de meesters twee maal tegen elkaar spelen Motortankschip „Cymbula" Van een der hellingen van de N.V. Ned. Scheepsbouw Mij. te Amsterdam werd Zaterdag de „Cymbula", een zusterschip van het op 26 Februari j.l. van stapel ge- loopen motortankschip „Carelia" met goed gevolg te water gelaten. De „Carelia" zal in de tweede helft van' Mei a.s. gaan proefvaren, terwijl de „Cym bula" tegen het midden van Juli a.s. zal worden opgeleverd. Voor de Koninklijke Shell groep zijn bij de N.S.M. nog in aan bouw twee 15.000 tons motortankschepen. Tekst en illustratie van H. KANNEGIETER 1 Op school heb je misschien wel eens ge hoord hoe het vuur is uitgevonden. Toen men toevallig twee stenen tegan elkaar wreef sprong er vuur uit. Dit was een van de eerste uitvindingen en ze voor de mensen van die tijd even merk waardig als de uitvinding van het elec- trisch lichlt voor onze tijd. 2 Maar als iemand uit die oude tijden nu eens op aarde terug zou komen, zou hij onze eeuw als die der wonderen beschou wen. Als hij je zog spreken met iemand door een hoorn, dus de telefoon, zou hij stom verbaasd staan. Als je hem de be wegende filmbeelden zou laten zien, zou hij denken dat hij droomde. Als je een gramofoon afdraaide of de radio liet spelen, zou hij menen met een tovenaar te doen te hebben. Het is bijna onmogelijk ons een wereld voor te stellen zonder vliegmachines, duikboten, auto'j, fietsen, telegraaf en spoorlijnen. Een wereld zonder motoren bestaat voor ons niet. Toch was in 1800 nog geen enkele van deze uitvindingen bekend. Napoleon heeft nooit een stoom boot gezien. Hij heeft nooit de telegraaf of de telefoon gebruikt. Wij hoeven zelfs nog niet zo heel ver te gaan, want onze grootouders wisten ook niets van deze dingen. (Wordt vervolgd)..

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2