ZATERDAG 25 JUNI 1938 1 Daar gaan we weer! De lanen in 2 Eén enkele blik op de foto's, die deze pagina sieren, is voor de ingewijden waarschijnlijk voldoende: we gaan de groote trom weer roeren voor den Derden Dagblad De Rotterdamme r-M arsch Ook dat wordt traditie. Begin Mei, dan roepen we de wandelaars op, zich gereed te maken voor het groote wandelfestijn, dat nu voor de derde maal cp den laatsten Zaterdag van Juni wordt georganiseerd. En dan volgen weder regelmatig de noodzakelijke mededeelingen. Waarom we dat doen? De wandelaars zelf weten het wel, maar onlangs lazen we een uiting van onkunde over het doel van de door ons en anderen georganiseerde wandelmarschen, die het ge- wenscht maakt, een antwoord te geven op de zelf door ons opgeworpen vraag. Onze wandelmarschen worden uitgeschreven om jongeren en ouderen te winnen voor den meest natuurlijken vorm van lichaamsoefening, die er bestaat: het wandelen. Alle recordjacht blijft hier vreemd, het wedstrijdelement beperkt er zich slechts toe, dat voor de deelnemende groepen die zich bijzonder onderscheiden door flinkheid van houding en marschtucht, welke moet steunen op de gelijke training, een bijzondere belooning wordt geschonken. Dat laatste lijkt ons zeer aanbevelenswaardig. Het Nederlandsche volk dreigde de laatste decennia een reputatie te krijgen van slappedanigheid en tuchteloosheid. Wanneer door de wandelmarschen wat méér tucht, wat méér zin om, bij alle verscheidenheid, ook één te kunnen zijn, wordt aangekweekt, dan lijkt ons dat een streven, dat warm mag worden aangemoedigd. Hoofdzaak is echter weer duizenden te brengen tot het wandelen, tot het spannen van de spieren op een flinke wandeling in Gods wonderschoone natuur. Gebeurt dat bij de wandel-reünies in m a r s c h tempo, goed, maar straks zullen deze wandelaars, geoefend als ze zijn, er óók hun vreugde in vinden om alléén of ip kleinere groepen naar bosch en velden uit te zwermen om er mooi Holland te ontdekken en te bewonderen. Dat is het doel, dat we ons met den Rotterdammer-Marsch stellen en dat we ook dit jaar, nu voor de derde maal propageeren. Een mooi plekje op de route bij Te We rue Op marsch! Op marsch! Dat is de kreet, waarmee we ook nu de duizenden oproepen! Zoodra het eerste groen ontspruit, gaan de echte wandelaars reeds op pad. Zoo moet het ook. Wie op 25 Juni aan den Rotterdammer-Marsch wil deelne men, moet er n u al op uittrekken. Eerst zoo'n wandelingetje maken van b.v. twee uur, dan een marschje pikken van vijftien of twintig Kilometer om ten slotte in Juni werkelijk te genieten van een trip van 35 K.M. Dat is het eieren eten! Vandaar onze oproep op dit oogenblik. Wij willen in Juni graag flinke wandelaars zien, geen ongetrainden, die het maar probeeren. Gelukkig wordt het corps der regelmatige wandelaars elk jaar nog grooter. Het wandelen is zoo verbazend animee- rend voor wien den smaak er eenmaal van te pakken heeft. Het marcheeren in groepsverband óf het zoomaar er op uittrekken in z'n eentje, ver weg van het stadsgewoel, zingend of fluitend te midden van de in lenteweelde jui chende natuurdat is een heerlijkheid. En het mooie is: ieder kan er aan mee doen. Het kost geen benzine en bandenpach is onbekend het wandelen vereenigt alle rangen en standen. Het marcheeren in clubverband animeert vooral de jeugd, maar ouderen, die er alleen met hun wandelstok op uit willen trekken, kunnen evenzeer meedoen en goed ook! Oude bekenden en nieuwe gezichten We hopen dit jaar op 25 Juni weer heel wat oude bekenden in de Prinsenstad te ontmoeten. Men weet: elk deelnemer ontvangt als herin nering aan den Rotterdamme r-m arsch een bijzonder fraaie speciaal voor dit doel ge slagen, medaille aan wit-zwar t-w it lint. Maar dit jaar komt er voor de honderden getrouwen, die de Rotterdammer-Marsch medaille reeds bezitten, nog een bijzondere attractie: ze ontvangen op het lint van hun medaille een 2 of 3, ten bewijze, dat ze „oudere-jaars" zijn geworden. Evenwel: ook voor hen is de eerste maal..., de eerste geweest en zoo verwachten we ook in 1938 weer vele, vele „nieuwelingen" die straks met voldoening hun Rotterdam- mer-Marsch-medaille op de borst zullen spelden. Het is inderdaad een mooie decoratie, waarmee men voor den dag kan komen. Hoevelen zullen het er ditmaal zijn, die zich te Delft vereenigen? Nóg meer dan de 2231, die vorig jaar deelnamen? We weten het niet en eerlijk gezegd wij vinden dit aantal zoo mooi dat we nauwelijks op nog grooter deelname durven aan te dringen. Maar d i t staat vast: al kwamen er van 't jaar 4000, dan zal „E x c e 1 s i o r" gereed staan om ze goed en vlot te ontvangen. Na twee marschen mogen we wel zeggen, dat onze Deut sche organisatoren hun sporen hebben verdiend. Voor hen geldt thans: drie maal is scheepsrecht! Mochten er (alle begin is moeilijk!) bij de eerste twee marschen nog fouten zijn gemaakt, dan hebben Van Heusden en zijn mannen daar hun lessen uit getrokken en heel „Excelsior" staat gereed om alles zoo mogelijk nóg perfecter te laten marcheeren. We verwachten ze weer: de Oranje-Gardisten uit alle oorden van het land; de Princevlaggers, nu veel talrijker dan in 1937 toen er verhindering was, de N.C.G.V.'ers, die den Rotterdammer-Marsch zien als een stukje van hun eigen bezit en de vele specifieke wandelclubs, die goede organisatie en een deskundige jury weten te waardeeren. Zal „Wandellust", dat vorig jaar op zoo kranige wijze den Rotterdammer-Beker veroverde, er weer een gooi naar doen? Of denkt de Oranjegarde met weemoed aan het bezit ervan terug? De j e u g ddie zal zich stellig ook niet onbetuigd laten. Tweemaal hebben de kanaries uit Gorkum het „E x c e 1- s i o r"-kleinood reeds gewonnen en het spreekt vanzelf dat ze zullen probeeren het „driemaal is eigendomsrecht" tot gelding te brengen. Maar dan zullen ze keurig moeten loopen, want vorig jaar waren er blijkens de toegekende punten al „kapers op de kust". Ook onder de militaire groepen hebben we „vaste klanten". Liütenant Arends zal trachten met zijn Rotterdamsche Mariniers den zilveren Burgemeester van Baren- beker definitief te winnen. Vorig jaar lukte dat met 24 punten, maar toen zat het 22e Regiment Infanterie hem al met 23 punten dicht op de hielen. En Luit. v. d. Steen-schreef reeds in Augustus 1937 uit Ede: „Indien er niets tusschenbeide komt, kunt U in 1938 we derom rekenen op de deelname van het 22e R.I. om te trachten het kleinood uit Luit. Arends z'n handen te Dat belooft dus een sportieve strijd te worden.... temeer waar ditmaal nog een ander keurcorps te Delft wordt ver wacht, dat wel eens een zeer vermaard spreekwoord tot werkelijkheid zou kunnen maken. En men weet het: tot de zuiver militaire detachementen blijft deze afdeeling niet beperkt. Ook Landstorm, Politie, Rijksveldwacht en Bur- gerwachtgroepen komen naar Delft om hun marschvaar- digheid te bewijzen. Velen schreven reeds: wij komen! De route En nu we weten het: daar wordt naar uitgezien! de route. Het is elk jaar voor de organisatoren een moeilijke opdracht om precies 35 en 20 K.M. op de kaart af te passen en daarbij goede wegen en prachtig natuurschoon uit te kiezen. Ditmaal hebben ze echter zichzelf overtroffen, want de route is vol afwisseling en loopt door het mooiste deel van Zuidholland. Eerst gaat het door oud-Delft en vervolgens de z.g. „lange klei" op in de richting van het Westland. Een keurige geasfalteerde weg dwars door het vlakke polder land, zoodat men het silhouet van Delft boven de wei landen ziet verrijzen. Even tippen we aan het „Westland", dat aan den Schaapweg juist zijn begrenzing heeft, zoodat we een indruk krijgen van de glascultures. Maar dan buigen we rechtsaf naar Rijswijk. Hier ligt een zeer mooi stukje natuurschoon verborgen in de groote buitenplaatsen links en rechts van den weg. Vlak bij Voorburg loopt de route via de bekende Laan van Nieuw Oosteinde naar het Haagsche Bosch. Tusschen de vijvers door wordt dit prachtig stukje natuurschoon doorkruist. Maar het mooiste komt nog: de marschroute loopt verder door Clingendael en langs den ruiterweg met zijn eeuwenoude eiken gaat het op Duindigt af. Herinnert men zich nog den Buurweg van onzen eersten marsch? Prachtig is het daar aan den voet der duinen. Welnu vlak bij de halte Renbaan waar de natuur het mooist is, daar houden de deelnemers aan den hoofdmarsch hun reünie. Rust in Wassenaar De grootste helft der 35 Kilometertjes „zitten er dan op" en een rustpauze is wel verdiend. We hebben er naar gestreefd het onze wandelvrienden gemakkelijk en aange naam te maken. Het Theehuis „Renbaan" niet zijn mooie tuin is voor den laatsten Zaterdag in Juni door ons afge huurd. Maar aan een thee-huis zonder thee heeft men ook al niet veeL Daarom zullen we óók zorgen voor de dan al zoo verdiende verkwikking. En om de rust zoo gezellig mogelijk te maken, zal een muziekcorps de wandelaars met vroolijke marschen be groeten. Dat belooft weer iets bijzonders te worden. Na het „concert in het eikenhout" wordt de tocht weer voortgezet. Langs den Zijdeweg met zijn villa's en tuinen gaat het dwars door Marlot, het fraaie wandelpark van 's-Graven- hage met zijn koele lanen en waterpartijen. Het Huis ten Bosch wordt nu eens van de andere zijde bezichtigd en dwars door de weilanden gaat het vervolgens op Voorburg aan. De wandeling langs den Vliet, het typisch Hollandsche waterlandschap, vormt het laatste deel van het traject. Hoofdprijzen voor militairen: de zilveren Burgemeester van Barenbeker, aangeboden door den Hoogedelachtb. Heer Burgemeester van Delft (wisselprijs) voor burgergroepen: de zilveren „Rotterdammer-beker", aangeboden door de Directie van het dagblad „De Rotter dammer" (wisselprijs); voor den jeugdmarsch: de „Excelsior"-wisselbeker. De algemeene leiding berust bij den heer H. Th. Wijdeveld, reserve le luit. 15e R. I. Hoofdleider van den jeugdmarsch is de lieer A. Bosch. De jury voor den hoofdmarsch is samengesteld uit de heeren: J. v. d. Akker, reserve le luit. 21 R.I.; C. Borstlap, res. kapitein 4 R.I., Hoofdinspecteur van Politie te Delft; Blijde incomste Langs Drievliet gaat het over den ouden Delftweg, die thans door het verkeer verlaten is, op de Prinsenstad aan. De laatste loodjes behoeven niet al te zwaar te wegen, want bij de grens der gemeente staat de muziek al weer gereed om de wandelaars „op te halen". Twee, driemaal, op ver schillende tijdstippen, zoodat men niet op elkaar behoeft te wachten, worden de wandelaars met muziek Delft bin nengebracht. In den tuin van de Stadsdoelen wat zal het er weer vol zijn volgt dan aanstonds de prijsuit reiking. De jury, een zeer deskundige jury, waarvan de meeste leden het Vierdaagsche kruis dragen, heeft onderweg de verschillende groepen gekeurd en de telcommissie heeft alles berekend. De „jeugdmarschers" zijn het eerst aan bod en de ouderen volgen. Maar allen, of ze zestien of zes en zestig jaar oud zijn, ontvangen de keurige herinnerings medaille, al of niet met cijfer. Enkele zakelijke gegevens De deelname staat open voor: a. Burgers (dames en heeren), die den leeftijd van 16 iaar hebben bereikt: 35 K.M. b. Militairen van eiken rang: 35 K.M. c. Jongens en meisjes van 1216 jaar: 20 K.M. Door alle categorieën kan zoowel individueel als in groeps verband worden deelgenomen. Aanmelding tot 15 Juni, onder bijvoeging van het inschrijf geld bij de volgende adressen: D. de Zwart Jr., Noordeinde 65, Delft. Giro 232133, ten name van Penningmeester Chr. Gymn. Ver. „Excelsior" te Delft (uitsluitend voor groepen). A. van Renssen, Nieuwe Langendijk 13, Delft (voor indivi- dueelen uit Delft e.o.) Aan de bureaux der Vijf Samenwer kende Chr. Dagbladen te Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Leiden, Dordrecht, Gorkum en Arnhem. Het inschrijfgeld bedraagt 0.60 voor den hoofdmarsch; militairen beneden den rang van officier 0.40; jeugd marsch 0.35. Na 15 Juni wordt het inschrijfgeld verhoogd. Gestart wordt uit den tuin van de Stadsdoelen te Delft, des n.m. van 2.30 tot 3 uur voor den hoofdmarsch en te 3.30 uur voor den jeugdmarsch. Ieder, die den marsch voor het eerst met goed gevolg vol brengt, ontvangt de reeds genoemde herinnerings medaille met lint, waarop voor volgende jaren een verzilverd cijfer, aangevende, hoeveel marschen men heeft meegeloopen, wordt bevestigd. Bij aanmelding ver zoeke op te geven of men voor de le, 2e of 3e maal deel neemt. Groepsbelooning: groote plaquette met hetzelfde vignet op hout. Rust in 't eikenhout L. van Heusden, Leeraar Gymn.; K. de Knegt, Leeraar Gymn. M.O.; L. Langeveld, kapt. der Mariniers; H. A C van Lent, res. kapt. 18e R. I.; P. C. Versloot, res. kapt'. 18 R. I., Inspecteur van Politie le klasse te Rotterdam. Klaar voor den start! We hebben nu nog maar één ding te zeggen: maakt U klaar voor den start! Trekt er reeds nu op uit. 't Is' nu de tijd van nieuwe vreugd Langs Neerlands wandelwegen Van jonge kracht en levenslust In de natuur verkregen, t Is nu de tijd van zonneschijn En rijke bloemengeuren. Van blauwe lucht en [rissche wind Die doet de wangen kleuren. Op vijf en twintig Juni mag Jong Holland niet vergeten Om in de Rotter dammer rMarsch Zijn jonge kracht temeten. Dat is dé dag, de groote dag Voor onze wandelsporters. Dé dag voor onze tippelaars En wandelsport -supporters! Op Zaterdag 25 Juni hopen we elkaar hij leven en welzijn weer te Delft te ontmoeten op den f eestelij ken Derden Rotterdamme r-M arsch.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10