Reorganisatieplan Ned. Herv. Kerk SABRULEC C. LIND ZOON VAN DEN BRIEL EN VERSTER ZATERDAG 30 APRIL 1938 Kerk en Zending Door GerefBoud verworpen Belangrijk referaat van prof. dr J. Severijn Ds M. van Grieken leggen t Prof. Dr J. Severijn De Geref. Bond heeft te U t r e c h t in het j (Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen de j jaarvergadering gehouden. Op deze vergade ring heeft Prof. Dr. J. S e v e r ij n gesproken pvcr het Reorganisatie-ontwerp. Met bijna algemeene stpmmen werd het advies van het hoofdbestuur om het reorga nisatie-voorstel te verwerpen, aangenomen. De opening De vergadering werd geopend door den voorzitter Ds M. van Grieken, van Rotterdam. Er werd gezongen Psalm 119 voorgelezen 2 Tim 1 114, waarna de voorzitter i gebed voorging. Van Ds Woel- derink, lid van het hoofdbestuur, kwam bericht, dat hij om gezond heidsredenen medisch alvies alle buitenge- meent «lijken i beid' moet neer- daarom ook moest bedan- iken als lid van het hoofdbestuur. Na een inleidend woord van den voorzitter werd het woord gegeven aan Prof. Dr. J. S e v e r ij n, lid van het hoofdbestuur, die een referaat hield over het nieuwe reorgani satieplan. Referaat Prof. Dr. J. Severijn Het, reorganisatie-oninverp is niet van de Gereformeerde gezindheid uitgegaan. Het (draagt dan ook niet een gereformeerd ka rakter. Zulks heeft' ook niemand kunnen [verwachten. Men kan niet aannemen, dat de voorstellers van het ontwerp een organisatie maar de gereformeerde belijdenis en kerk orde zouden schep pen, terwijl zij zich in de vrij heid van het hui dige stelsel afkee- rig toonen van de gereformeerde ge zindheid. Het is niet doen lijk het geheele ontwerp in al zijn deelen bij U in. te leidien. Daar Ïom wordt' de aandacht gevestigd op enkele punten van centraal beèang ter beoordeeling van grondslag en strekking van het ont- Sverp. I Kerkorde in engeren zin laten wij rus ten. Immers de voordeelen, welke men I taeent' te kunnen aanwijzen, vallen weg te- I genover de principieele bezwaren. I De kerk zal weer een belijdende Kerk zijn, zoo beweert num. Bij velen, die dat hooren .verluiden, roept dat een voorstelling op van wat zij zelf onder een belijdende kerk ver staan. De Vrijzinnigen worden, blijkens hun j „Vliegend Blaadje", afgeschrikt door herin neringen aam de Dordvsche Synode. Zoo'n vaart loopt het niet. De voorstellers zijn niet zoo precies als de Dordtsche vade- ren en de rekkelijkheid der vrijzinnigen is nog niet verstijfd. Daarom kan een gereformeerd man uit het protest der Vrijzin nigen niet de conclusie trekken dat' de strengen der belijdenis strak zullen worden aangehaald. Ook buiten de Hervormde Kerk heeft men i voorstellingen gemaakt, die naar eigen in zicht gekleurd zijn, en over het' ontwierp ge schreven op een wijze, die slechts kan aan- toonen. dat men met onze interne aangele genheden niet voldoende op de hoogte is. De gereformeerde gezindheid heeft sedert <le invoering der Synodale Organisatie steeds gestreefd naar herstel van een kerkelijk le ven overeenkomstig de belijdenis neergelegd in de Drie Formulieren van Eenigheid. Zij streefde inaar de openharing van de kerk, die ons in de belijdenis wordt' voorgesteld. Het reorganisatie-ontwerp gaat van ge heel andere gedachten uit. En hoewel art. 4 der Statuten van den Ge reformeerden Bond niet zoo kloek als bij zijn oprichting het streven der gereformeer de gezindheid uitdrukt, niemand kan ont kennen, dat het nog altoos op hetzelfde plan staat. Nadrukkelijk wordt' de actie van den Gereformeerden Bond aan de Drie Formu lieren ale zijn grondslag en aan de Dordt sche Kerkorde gebonden. Maar uit den boezem der gereformeer de gezindheid ging voortdurend een pro test op tegen de Synodale Organisatie, De gebeurtenissen van 1834 en 1886 wer den daarvan de gevolgen. En nog altoos is diezelfde levensdrang naar gerefor meerd kerkelijk leven werkzaam in de gereformeerde gezindihiead, die in de Hervormde Kerk aanwezig is. De op richting van den Gereformeerden Bond toont aan, dat men zich daarvan, is be wust geweest. De Modus-vivendi-voorstellen kwamen in samenwerking met de voormannen van an dere richtingen tot stand. De Convent beweging daarentegen ontstond in den Ge reformeerden Bond. Stond derhalve de actie naar herstel voor been in het teeken der gereformeerde ge zindheid, de belangstelling der andere rich tingen, bij de behandeling van den Modus- vivendi aan den dag getreden, is sedert dien toegenomen. Kerkhcrstel en Kerkopbouw schonken hun aandacht aan het vraagstuk en namen na het accoord van 1936 gezamenlijk de leiding over. In het licht dezer feiten kon men dus a priori verwachten, dat de voorstellen van deze beweging van een geheel andere oriën tatie zouden getuigen. «De grondgedachte yan het ontwerp ia geen andere dan die, welke de oecumenische beweging vervult, welke de houding be paalt in de landen, waar het Christendom tegen een vijandige staatsmacht heeft te strijden, de gedachte, dat de Kerk Kerk moet zijn", zoo verklaart Prof. Mr Scholten. Achter het ontwerp schuilt de geest van Edinburgh en Oxford. Het staat in het teeken der oecumenische beweging. Zij is een poging om de overgebleven krachten te verza melen uit de Kerken der verschillende landen, zoo mogelijk in een soort we reldkerk-instituut. Tegenover den totalitairen staat, de totalitaire Kerk. Vandaar de telkens wederkeerende uit spraak: de Hervormde Kerk als deel de ecne algemeene Christelijke Kerk. Deze reorganisatie wil de Hervormde Kerk aanpassen aan het bedoelde instituut van een Wereldkerk en men begint dus vast h$ar pasklaar te maken als een afdeeling daarvan. Het laat zich dus verstaan, dat men voor dit doel een belijdenis op breeden grond slag moet zoeken. Het gevaar is bovendien niet denkbeeldig, dat men aan zulk een wereldinstituut, aan geduid als Una Sancta, een sacramenteel karakter toekent en den weg der verroom- sching opgaat. Misschien zou men ook kunnen spreken van een kerkelijk fascisme. De symptomen zijn er althans. Do totaalstaat kent geen politieke partijen en art. 8 van het ontwerp heeft wel iets van een gelijkschakeling der kerkelijke richtingen. Moderator is nog geen dictator. Doch zijn bevoegdheden en die van kerkeraden en commissies en visitatoren daarbij in aan merking genomen en gelet op al den arbeid, die tot het terrein der Kerk wordt gerekend en. schoon door particulier initiatief ver vuld, onder kerkelijke hoede moet worden gebracht, is de totalitair-gedachte niet al te zeer verborgen. Met ons statuut voor oogen, is het niet twijfelachtig, wat wij moeten doen. Vóór het ontwerp zijn en zijn aanvaar ding bevorderen, staat gelijk met opheffing van art, 4 van het statuut. Het ontwerp maakt zich los van de Drie Formulieren. Deze zijn slechts historisch document en uitdrukking van wezen en doel der kerk. Wezen en doel gaan in het belijden op. Niet wat men belijdt, maar dat men belijdt, if allereerst van belang. Altoos weer belijden en altoos weer nieuw belijden. Vandaar de eisch van een steeds voortgaande vormvernieuwing. Opheffing van art .4 beteekent echter heffing van den Gereformeerden Bond en losmaking van de belijdenis en de Kerkorde der vaderen. achtige religie, d.i. indien zij niet overeen stemt met de leer der apostelen en profeten. Het gaat hier niet om een enkel betwist punt Het gaat om de belijdenis als geheel Indien zij een valsche religie leert, dan weg er mee. Maar dan hebben de vade ren vergeefs hun bloed gestort. Zoo niet, indien zij nog altoos bevonden wordt de waarachtige religie te zijn, God is niet verouderd en Zijn Woord is niet ver ouderd, dan kunnen wij deze belijdenis niet loslaten. Wij belijden, dat Christus Zijn Kerk uit alle volk en natie en tong vergadert. Wat hebben wij dan met een wereldkerk van mensc.helijke makelij van doen? De eene heilige, algemeene, Christelijke Kerk der belijdenis is een geestelijke grootheid. Dan blijft ons niets over dan op denzelf den grondslag voort te gaan, voor het recht der Gereformeerde gezindheid te strijden en dat op het vaderlijk erfdeel. Die de maoht hebben zijn schuldig ons recht te geven. Volharden wij dan door de kracht des ge- loofs bij de goede belijdenis; want ons recht is van den Heere. En onze Koning is van Israëls God gegeven. De Geref. Bond verwerpt het reorganisatievoorstel Op dit referaat volgde een levendige discussie. Aan het einde der besprekin gen stelde de voorzitter aan de zeer druk bezochte vergadering de vraag of men het eens was met het advies van het hoofdbestuur om het reorganisatie voorstel te verwerpen. In deze vergade ring Weken maar acht voorstanders te wezen van het reorganisatievoorstel. Het voorstel van de afd. Gouda om amendementen voor te stellen, werd op enkele stemmen na verworpen. Huishoudelijke zaken Met levendige belangstelling werd het ver slag van den penningmeester Ds. J. Gos- linga, Übeduisterdl. Hij mocht een batig saldo boeken van 1468,33. Bij de gehouden stemmingen werden de heeren L. Duymaer van Twist, L. J. Verbeek Wolthuys en Ds. J. J. Tim mer met zeer groot e meerderheid herkozen. De agenda bevatte voorts nog eenige voor stellen van huishouidelijken aard. Om des tijds wille konden enkele punten niet aan de orde worden gesteld. In deze vergadering, die pas om half zes gesloten werd, hcersohte een geest van groo- te saamhoorigheid, die door geen enkele an klank werd verstoord. De voorzitter sloot de vergadering en liet zingen Ps. 25 4, waarna Prof. S e v e r ij n voorging in dankgebed. GERARD ADRIAAN VAN SWIETEN TUINBOUWSCHOOL te Frederiksoord Opleiding in alle richtingen van den Tuin bouw M.O. 7 II.A. Schooltuin m. 13 kassen Vraagt prospectus. De Directour. GEREF. GEM. Beroepen: Te Enkhuizen, A. Stuyven- berg te Benthuizen. GEREF. KERKEN Aangenomen: Naar Utrecht (legerpre- dikant), B. Ramaker te Bilthoven. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Brakel, J. de Lange te Welsum (Fr.). ZILVEREN JUBILEUM Prof. Dr. F. W. A. KORFF Prof. Dr. F. W. A. Korf f, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, waar hij derwijs geeft in de dogmatiek, de zendings geschiedenis, het kerkrecht en de Chr. ethiek, herdenkt as. Woensdag den dag, waarop hij voor 25 jaar het predikambt aanvaardde ii de Ned. Herv. Kerk. Frederik Willem Adrianus Korff werd 6 Dec. 1887 te Amsterdam geboren en is zoon van den bekenden zendeling onder Israël in de hoofdstad, wijlen den heer F. W. A. Korff. Hij werd in 1911 candidaat in Gelderland en aanvaardde 4 Mei 1913 zijn ambt te Hoogersmilde. Vandaar vertrok hij in 1918 naar Dedemsvaart, om zich 23 Jan. 1922 aan de gemeente van Heemstede te ver binden. In datzelfde jaar promoveerde hij ook tot doctor in de theologie op een disser tatie getiteld: „Christelijke religie en historie in de theologie van W. Hermann". In 1932 volgde zijn benoeming tot hoog leeraar te Leiden. Hij stond op het drietal met de Herv. predikanten Dr S. F. H. J. Ber- kelbach v. d. Sprenkel te Rotterdam en Dr. M. J. A. de Vrijer te Amsterdam, die inmid dels beiden hoogleeraar te Utrecht geworden zyn. Veel heeft de jubilaris geschreven. Van zijn geschriften noemen we: Levensproblemen bij Shakespeare: Antiek en modern Christen dom: Fatalisme: Eeuwigheid en Tijd; Op weg naar een nieuwe levenseenheid: Jong geloof. Prof. Korff was de vijfde predikant de Ned. Herv. Gemeente te Heemstede die den kansel voor den katheder verwisselde. We noemen in dit verband prof. dr. Nic. Beefs; Prof. dr. E. E. Daubanton; Prof. dr. A. J. Th. Jonker en Prof. dr. A. H. de Hartog, die allen predikant te Heemstede waren toen zij tot hoogleeraar werden benoemd. ALGEMEENE SYNODALE COMMISSIE De Voorjaarsvergadering De Voorjaarsvergadering van de Algemeene Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk, die Dinsdag 10 Mei as. te 's-Gravenhage aanvangt, zal als volgt zijn samengesteld: Dr. P. Smit te Heumen, president; Ds. P. Bokma te Schiedam, vice-President; Ds. D. den Breems te den Haag, secretaris, secupdus Dr G. P. v. Itterzon te den Haag: Ds. J. W. J. Addink te Heeze, sec. Ds. P. v. d. Sluijs te Dedemsvaart; Mr. J. TE. A. Lisman te den Haag, sec. Mr. C. de Roon Swaan te Velp; Ds. J. Barbas te Hengelo (Geld.), sec. Dr. W. H. Weeda te Oosterland; Prof. dr. W. J. Aalders, te Groningen, oud-ouderling, sec. Mr. B. F. Verveen, ouderling te Rotterdam; Ds K. H. E. Gravemeijer te den Haag, sec. Ds. J P. v. Bruggen te Amsterdam; J. W. Bolt, oud-ouderling te Groningen, sec. L. Slagter, ouderling te den Haag. GIFTEN EN LEGATEN Voor de vestiging van een tweede predi kantsplaats bij de Ned. Herv. Gem. te Am stelveen, kwam van een onbekenden gever een gift in van duizend gulden. De bazar gehouden ten bate van den bouw van de tweede kerk der Ned. Herv. Gem. te Loosduinen heeft netto ruim twee duizend gulden opgebracht. ONDERWIJS CHR. SCHOOL VOOR BUITENGE WOON L.O. TE MIDDELBURG Rijksbijdrage toegezegd Namens de Vereeniging tot stichting en instandhouding van Christelijke Scholen voor zwakzinnige kinderen op Walcheren, te Middelburg, deelt men ons mede, dat de voorbereidende werkzaamheden een zeer vlot verloop hebben. Reeds verscheidene weken geleden werd de Koninklijke goedkeuring op de Statuten verkregen en dezer dagen be richtte de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dat hij bereid is de noo- dige Rijksbijdrage voor de te stichten school beschikbaar te stellen. Verscheidene gemeentebesturen op Walche- :n hebben reeds een bijdrage toegezegd voor de kinderen uit die gemeenten, die de school zullen bezoeken en de actie tot het werven begunstigers had tot dusver een goed resultaat. Belangstellenden kunnen zich als zoodanig opgeven bij een der bestuursleden: R. van Welle te Middelburg (Voorzitter), Ds. J. W. D i p p e 1 te Middelburg (Vice-voor- zitter), J. Terpstra te Middelburg (Pen ningmeester), B. C. S liggers te Middel burg (Secretaris), J. H. van Hove en A. Schout te Vlissingen, J. L. Dregmans te Koudekerke en A. H. S. Stemerding te Oost- en West-Souburg. Aan den Raad der Gemeente Middelburg is de vorige maand het verzoek gericht een bijdrage te mogen ontvangen en de noodige localiteiten voor de school beschikbaar te willen stellen. ONDERWIJSBENOEMINGEN Geldermalsen (Chr. Nat. School). Tot kw. m. a., Mej. H. Lancée te Utrecht. JUBILEA BIJ HET ONDERWIJS Op 1 Mei zal het 40 jaar geleden zijn dat de heer P. Timmermans, thans hoofd i-an de Chr. School te Zuidhorn zijn arbeid bij het Chr. onderwijs aanving. Ook de heer J. F. van der Veer, onder wijzer aan de Chr. school te Amsterdam (Hebronschool is op dien datum 40 jaar bij het Chr. onderwijs werkzaam. Beiden willen geen feestelijkheden bij hun jubileum. ilale g-eographle: H. Weijers. P. H. Budke; seml-tuta examen: H. A. Boland, W. H. Klokke. J. A. van Loon; arts-exkmen: P. B. 2de ged.: -- H. c. A RtjuT - C. M. Soons. C. J. VIss ■Kiek M.O., akte A« Den Ha Geslaagd de heeren W. A. Devrmsn. Den H J. D. Rutg-era Zutfen. s E. Prioi gen: R. G. Wiersoma. Spijk. Delden. Geslaagd de damea: J. M. Brum- Bij het grafmonument van Willem de Zwijger in de Nieuwe Kerk te Delft is een krans gelegd door het comité, dat zich voorstelt telken /are een Willem de Zwijger herdenking te organiseeren. DE KLAAGSCHRIFTEN VAN DE MARECHAUSSEE Tweeërlei beroep De klaagschriften van de Marechaussee Zooals gemeld hebben zes onderoffi cieren, die behoord hebben tot de bri gade van de Koninklijke marechausee te O s s een klaagschrift ingediend bij het Ambtenarengerecht. Deze klaag schriften omvatten een tweetal beroepen. Allereerst is beroep ingesteld tegen de ontneming van de opsporingsbe voegdheid door den Minister van Jus titie, ten tweede is beroep ingesteld tegen de overplaatsing naar elders op grond, dat het dienstbelang zulks niet vorderde. Ter motiveering van het eerste beroep wordt opgemerkt, dat: a. het Wetboek van Strafvordering de onderofficieren der marechaussee de be voegdheid en den plicht tot opsporing van strafbare feiten geeft, waaraan zelfs de hoogste gezagsdrager der Rijkspolitie, d« minister van Justitie, niet vermag te tornen zoolang zij in functie zijn. De marechaus sees hadden door den minister van Defen sie in functie kunnen worden geschorst en daarmede zou ook tijdelijk hun opsporings bevoegdheid vervallen zijn. b. in elk geval had de procureur-gene raal, fungeerend directeur van politie, de opsporingsbevoegdheid moeten ontnemen en niet de minister van Justitie, aangezien de procureur-generaal het gezag over de rijks politie uitoefent onder de bevélen van den minister van Justitie. de ontneming der opsporingsbevoegd heid in elk geval niet door het dienstbelang was geboden. Bij de klaagschriften zijn als bijlagen uitvoerige verweerschriften van ieder der zes marechaussees aangaande de hen per soonlijk betreffende feiten overgelegd. De ontneming der opsporings bevoegdheid In de zes gelijkluidende klaagschriften ls van belang wat opgemerkt wordt over de ontneming der opsporingsbevoegdheid, waar toe geleid hadden de feiten betreffende: a. de zaak van den „bankier" v. d. H.; b. zaak-opzichters-werkverschaffing; c. onrechtmatige arrestatie in een van den aanvang af als civiel-rechtAijk te onder kennen financieele quaestie enz.; d. onderzoekingen tegen de beide geeste lijken: e. gegronde verdenking van mishandeling van een persoon, verdacht van overtre ding der Vuurwapenwet, ten einde hem tot bekentenis te brengen; f. in verbalen in strijd met de waarheid verklaren op last of met medeweten van den Officier van Justitie te handelen; Klager merkt daartegenover het volgen de op: sub A Voorop sta, dat de arrestatie, huiszoe king en inbeslagneming, met voorken nis van den Officier van Justitie ii geschied: huiszoeking en inbeslagne ming was i.e. geoorloofd, en geboden; arrestatie en overbrenging naar een plaats van verhoor geschiedden niet op abnormaal krenkende wijze, integen deel; van verjaring van alle feiten was geen sprake; de Officier van Justitie achtte een opsporingsonderzoek niet inopportuun; „ruchtbaarheid" is door klager niet aan de zaak gegeven. Ver dachte is na invrijheidstelling door den Rechter-Commissaris in bewaring ge steld, terwijl tot een gerechtelijk voor onderzoek was overgegaan; sub B Ondanks poging van het hoofd van politie te Oss, verdachten van diefstal van aardappelen en groenten ten na- deele van jeugdige werkloozen te ont lasten, hen in arrest gesteld doch met voorkennis van den Officier van Ju- relkamp, A. J. H. G. <H)k, Rotterdam: A. J. Ort-elee, Goes; P. A. For tuin. Rotterdam: dipl. kanalen en rivieren: G. F. C. Donk. Rotterdam; J. C. v. d. Helm, Delft; dlpl. Rijnvaart: W. v. Ballegrooyen, Dordrecht: Bruyn, Rotterdam; G. Ebbers, Dordrecht; H. Roelofs. Amsterdam. ïster.dam. Gesl.: schipper bij de blnnen- dipl. Nederland: J. Kreeft F. H. M. Boa- hart. L. v. Offcnbeek, A. G. Spekkers. G. VUelc, R. Zwalua; dlpl. kanalen en rivieren: L. J. v. "t, H. v. d. Voort; dlpl. kanalen: S. Buis. Accountantskantoor R KROL Haanplein 2, Telefoon 393826. 's-GRAVENHAGE Dorpsstraat 55, Telefoon 77. ZOETERMEEF inrichten Sproeten komen vroeg In het voorjaar, koopt tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten stitie; de hoegrootheid van schade door diefstal is geen maatstaf voor straf baarheid: „ruchtbaarheid" is door kla ger niet gegeven; sub C Rechtmatige aanhouding en inverze keringstelling na aangifte van verduis tering, niet van den aanvang af te on derkennen als .ivielrechtelijke quaes tie; het noodwendig ingewikkeld ver hoor was op den dag der arrestatie nog niet afgeloopen; sub D Uiteraard geen uitvoerige onderzoeken verricht, terwijl tevoren reeds vast stond, dat van een strafbaar feit geen sprake was: verhoor van minderjarigen in bepaalde zedezaken is noodzakelijk; meerdere getuigen hebben verklaard, dat met hen ,xiets" is voorgevallen; „aangever" is niet geweest de man 18 strafvonnissen; „ruchtbaarheid is door klager niet gegeven; sub E De verdenking van mishandeling tot verkrijging van bekentenis is eenenmale ongegrond: sub F Klager heeft nimmer in strijd met de waarheid in verhalen verklaard, op last of met medeweten van den Offi cier van Justitie te handelen; dat kla ger zich voorbehoudt zulks nader bij de behandeling ter terechtzitting te adstrueeren en zoo noodig door getui gen te doen staven. Ned. Chr. Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond Men verzocht ons plaatsing van het vol gend artikel, waaraan wij gaarne voldoen: De Christelijke Patroonsorganisatie in het algemeen moge nog slechts langzaam groeien de Ned. Chr. Aannemers- en Bc-uwvakpatroonsbond (N.C.A.B.) verheugt zich in een gestadigen bloei en groei. Een enkel cijfer illustrcere dit. Toen deze Bond in 1930 werd opgericht telde zijn ledental nauwelijks een andernalf honderd. Telken jare nam het echter aan zienlijk toe, zoodat op dit oogenblik het reeds ver de 900 is gepasseerd. Het bestuur hoopt binnen een paar maanden als het kan vóór de Juni-vergadering te Zwolle het eerste duizendtal vol te zien. Natuurlijk is dit het resultaat van krach tige, onverzwakte propaganda onder onze Chr. aannemers en bouwvakpatroons. Niet tegenstaande deze propaganda zijn er nvg vele Christelijke patroons in de bouwvak ken, die van verre staan, of in een neutra len Bond zich hebben georganiseerd. Deze patroons mogen bedenken, dat hun plaats is in de gelederen van den N.C.A.B., omdat deze Bond krachtens zijn statuten erken ning en beleving der Christelijke beginselen voor het bedrijfsleven zoekt. Noodiger dan ooit is het, dat alle Christen patroons zich organiseeren in een Christe- 1 ij ken Bond. De vraagstukken van vandaag wij denken aan de werkingssfeer van den Bedrijfsraad. aan de bindendverklaring der Coll. Arb Overeenkomsten, aan de sociale politiek der Regeering, aan de werk verruiming, etc. etc. raken alle patroons. De tijd van het individualisme is onher roepelijk voorbij. Wij moeten zorgen, dat de harmonie tot stand komt tusschcn de rech ten Van de persoonlijkheid en de rechten der gemeenschap. Alleen het Christelijk be ginsel vermag de oplossing van dit pro bleem te geven, omdat het alle eenzijdigheid verwerpt. Welnu de N.C.A.B. streeft dit doel voor de bouwbedrijven na. Versterking dezer organisatie is plicht. Te meer kan de N.C.A.B. een beroep doen op belanghebbenden, daar met ingang van 3 Mei 1938 zijn orgaan „De Chr. Bouw vakpatroon" is gereorganiseerd en de Bond thans over een vakblad beschikt, dat en principieel en vak-technisc.h tot het. beste in dit genre behoort. De Bond sloot n.l. een overeenkomst met het in de bouwwereld als onovertroffen, vakkundig-bij, bekend staan de blad „Cobouw". dat de leden van den N.C.A.B. voortaan als „De Chr. Bouw v a k patroon" tegen sterk gcreduceerden prijs ontvangen Het aanbestedingsnieuwè werken in uitzicht, interessante technische artikelen in 't kort het vaknieuw? in uitgebreiden zin komt zoo volledig mogelijk in het orgaan, dat overigens ge heel het cachet draagt van den Bond. Inlichtingen worden gaarne door het Bondsbureau te Utrecht (Wittevrouwensin- gel 56) verschaft BRAND IN STOOMZUTVELFABRIEK In den afgeloopen nachlt om drie uur werd brand ontdekt in de stoomzuivelfabriek te Gr ij pskerk. Het vuur woedde in het ketelhuis. Het personeel (er wordt dag en nacht gewerkt) trachtte nog met eigen materiaal den brand te blussche-n, hetgeen niet gelukte, zoodat men de brandweer alarmeerde, die zoo spoe dig mogelijk ter plaatse verscheen en het "uur met drie stralen bestreed. Na een uur 'as zij den brand moester. liet ketelhuis ./erd gedeeltelijk verwoest De oorzaak is niet bekend. De marechaussee stelt een on derzoek in. Het bedrijf ondervindt geen stag natie. De burgemeester van Grijpskerk, de heer A. van de Na dort, was op het ter rein aanwezig. Stand vanmorgen half twaalf 757.5. Hoogste stand te Thorshavn 771.5. Laagste stand te Perpignan 755.1. WEERVERWACHTING Matige in het noorden tijdelijk toenemen de noordoostelijke tot noordelijke wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, aanvanke lijk nog kans op regenbuien, koude nacht met kans op nachtvorst, weinig verandering in temperatuur overdag. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT De ondiepe minima in centraal-Europa blijven het weer op het vasteland beheer- schen en geven aanleiding tot locale buien en uitgebreide regengebieden. Het gebied van hoogen luchtdruk strekt zich thans uit over Ierland tot de Noorsche kust. Het nam in het westen sterk af en begint te wijken van de depressie op den oceaan. Op het ge heele vasteland blijft het koud en in België, Frankrijk en Zwitserland is de ochtend- temperatuur zeer laag. Over het algemeen zal de wind iü het noordoosten blijven en het weer bewolkt zijn, met buien en tijdelijke opklaringen en met gevaar voor neerslag .indien de opkla ringen in den nacht voorkomen STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind 30 April te 10.40 uur aan de pos ten van Hoek van Holland tot de Belgische grens: „Weest op uw hoede". THERMOME TERSTAND Stand vanmorgen half twaalf 10.4 C. 1 Mei. Zon op 4.32 uur, onder 7.24 uur 1 Mei. Maan op vm. 5.06 u. onder nm. 9.20 U. 2 Mei. Zon op 4.30 uur, onder 7.25 uur 2 Mei. Maan op vm. 5.55 u. onder nm. 10.27 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LTCÏÏT OP HEBBEN: 1 Mei. Van 'sav. 7.54 u. tot 'smorg. 4.U0 u. 2 Mei. Van 'sav. 7.55 u. tot 'smorg. 3.58 u. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Nieuwpoort (Z.H.) Ds. A. van der K o o ij Jr. te Nieuwpoort (Z.H.) hoopt 10 Juli afscheid te nemen van zijn tegenwoordige gemeente om 17 Juli intrede te doen in de Nederduitsche Herv. Gem. van Nieuwe Tonge (classis Brielle). Als bevestiger hoopt op te treden zijn vader Ds. van der Kooij van Maarssen. VRAAGBAAK voor CHRISTELIJKE INSTELLINGEN Vertrouwensadressen ten dienste part Stichtingen van Barmhartigheid. Zieken-* hulzen. Sanatoria. Instellingen, Tehuizen N.V. TRUST- enVERIFICATIEKANTOOR voor Kerken, Scholen en Instellingen van Weldadigheid In Nederland 's-GRAVENHAGE, JAVASTRAAT58 CONTROLEEREN van ADMINISTRATIES van Kerken, Scholen en Instellingen van Weldadigheid. Automatische Kolenstook- inrichting 50 pet. bezuiniging en auto matische temperatuursregeling N.V. Technische Handelsmij RENOVA - ARNHEM Keizersgracht 563 Centrum Tel 41154 31369 Amsterdam Alle Effectenzaken. Administratie van Vermogens. Verzekeringen DE ONDERLINGE BRANDWAARBORG MAATSCHAPPIJ Directie De Jong Co Keizersgracht 583 AMSTERDAM Tel 41913; 44901;44l01 BRAND-, INBRAAK-, STORM- EN ANDERE VARIA-VERZEKER ING N.V. Linnenfabrieken - Eindhoven Leidend sinds 1847 op het gebied van: HUWELIJKSUITZETTEN en AANVULLING LINNENKAST In Linnen, Halflinnen en Katoen Sl. Monsters en Reizlgersbez. gratis Levering direct aan Particulieren 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3