Waar het Land aan de Zee ontworsteld wordt Plant „Patrimonium" de banier van het Kruis De toekomst van Kampen i de oude kerk te Schokland HET was een gevarieerd gezelschap dat op een April-middag op de IJsselkade te Kampen in een klein doch rank bootje afdaalde voor een tocht naar Schokland. Deftige magistraten lieten zich aan boord zakken, naast „zware" dominee's en bestuurders van vak- en sociale vereenigingen. Drie burgemeesters, zes dominee's en nog een twintigtal andere personen waren van de partij, gasten van „Patrimonium", met wie men een tocht ging maken over het IJsselmeer naar het te openen gebouw voor praktisch werk. 't Was op Schokland ditmaal, een eiland dat wellicht slechts wejnigen in hun leven betreden, en, uit den aard "der zaak, was het slechts per boot te bereiken. Vandaar dit illuster gezelschap! Op de IJsselkade te Kampen stond een groep kwajongens te kijken, naar het schouwspel dat daar toch wel niet tot de uitzonderingen zal be- hooren. Een slagersjongen stapte van z'n fiets en bekeek het geval, leunend op zijn mand, aan dachtig. Een bakker stopte met z'n kar en ging op de boomen zitten om den afloop gade te slaan. De belangstelling was algemeen: in Kampen houdt men wel van een „uitje", al zijn dat dan niet alleen „uitjes" naar Schokland. Langs de Zuiderzeewerken Alhoewel deze tocht geen excursie naar de droog legging van de N.O. polder van de Zuiderzee werken was, hebben de genoodigden toch wel iets van het enorme werk, waarop het stempel van Neerlands ondernemingsgeest staat gedrukt, gezien. Dat begon reeds toen het motorjacht nog slechts kort het water van den IJssel kliefde, het Ketel- diep tegemoet. Op den linkeroever van den IJssel heerscht steeds groote bedrijvigheid. De gemeente Kampen heeft daar vrij belangrijke stukken land verhuurd aan de ondernemers, die het werk uit voeren, en die deze plaats als opslagruimte benut ten. In lange rijnaken worden de steenen en andere materialen voor den afsluitdijk hier aan gevoerd en op meer daarvoor geëigende vaartui gen naar den dijk gebracht. Dat is het eerste dat van de werken is te zien. Als het bootje „de Ketel" is uitgevaren teekenen aan den horizon zich meerdere dingen af. Rechts ligt Schokland, waarvan de bebossching, de enkele huizen en de vuurtoren duidelijk zijn te zien, doch links doemt in de grauwe mistige lucht een zware donkere streep op. Dat is de afsluitdijk, die straks in verbinding met het vaste land, met Urk en met de Friesche wal bij Lemmer, het water zal afdammen. Dan zal het stuk drooggemalen worden en na eenige jaren zullen er vruchtbare akkers en landouwen gevonden worden. Zoover zijn we nu nog niet. Wel ligt hier reeds een dijk van ongeveer 2000 M. midden in de zee en wordt er hard gewerkt om den dam te vergrooten, doch aleer men van drooggelegd land zal kunnen spreken, zal het wel 1941 zijn. Maar ach, wat zijn drie jaren in ons wereldgebeuren? Geweldig werk is het dat daar gebeurt. Men De M.U.Z. K.S.4 aan het werk aan den dijk bij Schokland. Deze boot met machines kost een half millioen gulden. heeft al eenige teleurstellingen gehad doordat de dijk ging verzakken. De veenbodem die de zee hier heeft is er de oorzaak van. Zinkstukken en zand houden er niet op, het wordt als het ware door de vracht die erop rusten gaat, weggedrukt en zoo ontstaat er verzakking. Door deze zelfde werking werd onlangs in een nacht van Vrijdag op Zaterdag bij „Het Schouw", de verkeersweg PurmerendAmster dam eenvoudig in het N.H. Kanaal geschoven, n.l 8 Meter naar het Westen. Het zand oefent dan zulk een geweldigen druk Gezicht vanaf den Urkschen vuurtoren op de werkhaven en omgeving. 198 op den veenachtigen polderbodem, dat er wer king in komt en de toestand hachelijk wordt. Nu moet men vooraf met groote baggermolens dit veen eruit baggeren, soms tot een diepte van 6 Meter toe. Eerst daarna kan met de andere werk zaamheden als zandstorten etc. begonnen worden. Maar toch vordert men, en meter voor meter wordt aan de zee ontrukt om zoo straks land te kunnen maken. Overal in de omgeving ziet men de groote ma chines liggen die baggeren of zandzuigen en zui veren. Een enkele visscher viert zachtkens voor den wind zijn netten nog. Het water is reeds zoet geworden en daardoor is ook zijn bedrijf geheel omgezet en belangrijk ingekrompen. Op Kampens gebied Waar we nu varen, tusschen het Kamper-eiland en Schokland, moet als Kampens gebied be schouwd worden, 't Is daarom te verklaren dat we een praatje gaan maken met den burgemees ter, die onder het gezelschap is, den heer H. M. O 1 denhof. Op de voorplecht van het bootje treffen we hem aan. Hij staat wijdbeens met z'n voeten stevig op het dek geplant. Hij kent de grillen van zulk een tocht reeds, die hij al ver schillende keeren door z'n gebied maakte. Opgewekt vertelt hij van de toekomst die Kampen gekregen heeft nu de N.O. polder onderhanden genomen is. Kampen had voorheen geen aohterland en dat hield de ontwikkeling altijd tegen, ondanks dat het de bewoners van alles bood. Als straks het meer land geworden is, zal de groote verkeersweg, die van Lemmer dwars over den polder getrok ken zal worden vlak langs Kampen loopen en daarmede wordt de stad uit haar isolement ge haald. In Friesland worden reeds voorbereidingen getroffen om dien weg tot Leeuwarden door te trekken. Kampen is de eerste flinke plaats die vanuit den polder te bereiken zal zijn en dus is het te ver wachten dat handel en nijverheid van deze droog legging zullen profiteeren. We hebben allerlei instellingen die dat ook zullen bevorderen, zooals stedelijk- en Gereformeerd gymnasium en dies openen zich voor onze plaats weer ongekende mogelijkheden. In den loop van het gesprek deelde de burge meester ook mede dat over de gemeentelijke en provinciale indeeling nog geen beslissing is ge vallen. Als men vaart tusschen Kampen en Schokland zit men in de „territoriale wateren" van Kampen, doch wat de grond in de toekomst zal zijn: Overijsel of Friesland, dat hangt nog in de lucht. Deze mededeelingen zijn intusschen achtervolgd door de verklaringen van den minister van Wa terstaat, in de memorie van antwoord, inzake de Zuiderzee-begrooting, aan de Eerste Kamer. Daaruit kwam vast te staan, dat deze indeeling nog een punt van overweging uitmaakt. Ze zal bij de wet moeten geschieden, zoodat de Staten- Generaal daarbij zullen worden betrokken. De meening van enkele leden, dat een belangrijk deel van den N.O.-polder economisch op Friesland zal zyn aangewezen ,kan de minister voor een zandige streek nabij de Friesche kust, welke voor gebruik als weiland schijnt te zijn aangewezen, wel deelen, maar anderzijds mag niet uit het oog worden verloren, dat volgens de verwachting het overgroote deel van den polder zich tot een akkerbouwgebied zal ontwikkelen, dat in econo misch opzicht sterk zal afwijken van de aan grenzende deelen van Friesland en Overijsel. Overigens behoeft de Kamper burgemeester zich over dit probleem nog geen zorgen te maken, omdat de ervaringen van de indeeling van de Wieringermeer in deze aanwijzingen geven. Dan is het wel zeker, dat de definitieve indeeling in gemeenten van deze polder nog geruimen tijd op zich zal laten wachten. Daar begon men te werken in de polder in 1927 en eerst 1 Januari 1938 werd het openbaar lichaam ingesteld, waaruit binnen vijf jaar de gemeente zal ontstaan. Deze N.O.-polder, die hier straks zal worden drooggemalen is aanzienlijk grooter, dus het is zeker niet te verwachten dat de blijvende ge meentelijke indeeling spoediger zal komen in de Wieringermeer. Intusschen is het te begrijpen, dat deze jonge vooruitstrevende burgemeester zich verheugd toont als hij al het leven en de beweging op de voormalige Zuiderzee ziet. Dat hem dit ook voor zijn inwoners pleizier doet, zal niemand betwij felen, die hem met ze om ziet springen. Zoowel tegen de predikanten en z'n raadsleden is hij even amicaal, als tegen den havenmeester op Schokland, den eenvoudigen Smit, dien hij vroo- lijk als „z'n collega" by het gezelschap introdu ceert. Patrimoniums praktisch werk Maar het doel van onze boottocht is niet het groote werk, dat voor God klein en nietig is, doch het kleine werk, dat voor God groot en geweldig is. Op het eenzame eiland, midden in de grauwe zee is een tehuis gebouwd van slechts luttele omvang, waarop de naam „Patrimonium" in kapitale letters geschreven staat. We hebben reeds eerder de opening van dit ge bouw beschreven, dus daarover handelen we nu niet ,doch de beteekenis van dit werk moeten we niet onderschatten. Schokland is een smalle strook midden in het wijde water. Het heeft vroeger, evenals Urk, Wieringen en Marken, bewoners gehad, doch in de tweede helft van de vorige eeuw is het land er dusdanig weggeslagen, dat het voor de bewo ners gevaarlijk dreigde te worden. Het eiland is daarna ontvolkt en de bevolking is naar Vollen- hove of Kampen vertrokken. Sinds dien tijd woon- IN MEI DE kaartjes stellen elk het halve hemelgewelf voor boven den noordelijken en den zuide lijken horizon, in den stand van 15 M e i 's avonds te negen uur. Een loodlijn uit de Poolster neergelaten, wijst het noordpunt van den horizon aan. De circumpolaire sterrenbeelden, op het noord- kaartje binnen de gebogen lijn, staan op onze breedte altijd boven den horizon. De pylen op de kaartjes geven de richting van de hemeldraaiing aan. De Sterrenbeelden In het oosten rijzen de Arend en de Zwaan, waar ook de heldere Wega in het kleine sterrenbeeld Lier al hooger komt te staan. Groote Beer, Kleine Beer en Draak staan hoog in het noorden. Twee lingen, Wagenman en Stier waarin twee pla- den er slechts een havenmeester in het Noorden en een bakenopzichter in het Zuiden. De Zuiderzee-werken hebben nieuw leven op het doode punt in de vroegere Zuiderzee gebracht; de dijk wordt langs het eiland op slechts geringe afstand landwaarts getrokken en vanaf de wal kan men de groote werken in het water zien. Op dit punt werkt nu een ploeg rijs- en riet werkers, die het voorbereidende werk daar ver richten. Een poovere keet is hun woning, zonder eenig gerief, achter den dijk gebouwd aan de voet van de vuurtoren. Men moet het gezien hebben om te bevroeden wat dit beteekent. Ver van huis en op een eenzaam eiland. „Werken is een zegen," zei de secretaris van „Patrimonium", de heer Bossenbroek, „maar het is nog niet het zelfde onder wélke omstandigheden het geschiedt." Dat is hier maar al te sterk te zien. De menschen blijven vier weken achtereen van huis en dan mogen ze één Zondag in de huiselijke kring doorbrengen. In deze eenzaamheid zijn ze op elkander aangewezen. Patrimonium had hen in deze omstandigheden reeds van lectuur voorzien, doch het bleek dat dit niet voldoende was. Nu is dicht bij de barak een tehuis gezet ,een eenvoudig houten gebouw van lichte kleuren, dat van binnen met tafels en stoelen is toegerust. Een radiotoestel brengt het contact met de bewoonde wereld. Een orgel is er voor begeleiding van de zang. Bij het licht van een zestal petroleumlampen kan men hier gezellig causeeren, brieven schrijven of kranten lezen. Dam- en schaakspelen zijn aanwezig om afwisse ling te brengen. Eén blik in dit gebouwtje plaatst ons plotseling midden in Patrimoniums Praktisch Werk. Bij de overweging van de her-oriënteering van de taak van het Nederlandsche Werklieden Verbond zag het Verbondsbestuur zich deze taak op de schou ders gezet en zoo staat op Schokland reeds het zesde gebouw in de rij. Het is een stuk duidelijk sociaal werk bij uitnemendheid. Daar waar het land aan de zee ontworsteld wordt, plant Patri monium de banier van het Kruis. Licht brengt het in de levens en de harten van deze menschen waarvan een deel van Christus misschien nooit gehoord hebben. Anderen verlicht en sterkt het op deze moeilyke post. De mannen zullen in dit gebouw de lange avonden, de Zaterdagmiddagen en de Zondagen onder de beademing van het evangelie verkeeren. Het praktisch werk van Patrimonium dat hier en op andere plaatsen verricht wórdt en waar voor de Kerken spontaan medewerking toezegden, verdient onze speciale waardeering. De tocht van Kampen naar. Schokland heeft ons daarvan wel zeer sterk doordrongen. neten, Venus en Mars gaan in het westen on der. Boötes met de heldere Arcturus staat hoog in het Z.O., terwijl het uitgebreide sterrenbeeld Maagd juist in het zuiden staat. Het sterrenbeeld De Maagd Op ou<Je sterrenatlassen vindt men de Maagd af gebeeld als een gevleugelde jonge vrouw, met een tak in de eene, en eenige korenaren in de andere, de linkerhand. Zy was het symbool van den veld arbeid. Bij de ouden was het sterrenbeeld reeds bekend onder den Griekschen naam Parthenos, terwijl de latijnsche naam Virgo luidt. Alfa Virginis wil dan ook zeggen: alfa, de helderste ster, uit het sterren beeld Virgo. Het sterrenbeeld is een der grootste uit den die renriem en bevat maar 16 sterren, helderder dan de vijfde grootte en zelfs maar één ster van de eerste grootte, n.L Spica. Op den linkerschouder, tusschen dg, sterren eta en beta ligt op de ecliptica het teeken Libra of Weegschaal. Het is het herfstnachteveningspunt, dus de plaats der zon op 23 September. Voor 2000 jaar lag dit punt ook werkelijk in het sterren beeld Weegschaal, maar tengevolge der ver plaatsing van lente- en herfstpunt over de eclip tica in 26000 jaar, ligt dit laatste nu in de Maagd, en zal over 2000 jaar in den Leeuw liggen. Spica is een heldere witte ster en dus van' hooge temperatuur en wordt onder de spectroscopisch- dubbelsterren gerekend. De Maagd bevat ook vele in den kijker zichtbare dubbelsterren, waarvan gamma een der merk- waardigste is en de omlooptijd 180 jaar bedraagt. Het sterrenbeeld bevat ook vele sterrenhoo- pen en nevel vlekken, vooral in het gedeelte van borst en rechterschouder der figuur gelegen. In de oudheid nam men van deze, trouwens voor het bloote oog niet of nauwelijks zichtbare objec ten, geen notitie. Maar ook na de uitvinding der kijkers in de zeventiende eeuw, heeft het nog enkele eeuwen geduurd, voor deze optische in strumenten krachtig genoeg waren, om vage ob jecten als nevelvlekken met vrucht te bestudeeren. En zoo wist men zelfs in het eerste kwart der twintigste eeuw nog niet recht of men zich nevels en sterrenhoopen binnen of buiten het melkweg stelsel moest denken. Tegenwoordig neemt men aan dat het zonnestelsel tot een der sterrenwolken van het melkwegstelsel behoort. Ook de bolvormige sterrenhoopen behoo- ren tot het melkwegstelsel, maar de spiraal nevels zijn extra-galactisch en zelve melkwegstelsels, gelijkwaardig aan datgene waar toe ons zonnestelsel behoort. De zon, de maan en de planeten De zon treedt 21 Mei in het teeken Tweelingen, staat dan in het sterrenbeeld Stier. De totale zonsverduistering op 29 Mei is wel in Zuid-Amerika en Zuid-Afrika, maar niet in Europa zichtbaar. Het eerste kwartier der maan van 6 Mei staat in den Kreeft, de volle maan van 14 Mei in de Weeg schaal. De totale maansverduistering van 14 Mei is in Amerika, gedeeltelijk in Australië en Azië, doch, niet in Europa zichtbaar. Mercurius is 19 Mei in grootste westelijkp elongatie, maar zal wegens ongunstigen stand niet aan den morgenhemel zichtbaar zijn. Venus is als een prachtige avondster rechtloon pend in Stier en Tweelingen en gaat 8 Mei zeer. dicht aan Mars voorby. Op het kaartje staat Venus in de positie van 1?! Mei aangegeven. De stippellijn met pijlpunt geeft den weg aan dien de planeet in Mei tusschen de sterren aflegt. Mars, rechtloopend in den Stier, is niet helder en gaat reeds voor halftien onder. J u p i te r, rechtloopend in den Waterman, ia morgenster en komt aan het begin der maand voor 3 uur, aan het eind reeds voor 1 uur op. Saturnus beweegt zich langzaam in de Visschen en komt in het midden der maand te 3 uur v.m. op Voor zomertijd moet voor alle tijdsopgaven één uur worden bijgeteld. Losse Nummers Zondagsblad Gaarne zijn wij bereid, voor zoover de voorraad strekt, onze lezers aan losse nummers Zondagsblad te helpen. Wij brengen daarvoor 5 ct. per nummer in rekening en verzoeken vriendelijk het bedrag gelijk bij de bestelling te voldoen. DE ADMINISTRATIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 14