NUTSSPAARBANK BRED/ JMCQ /romrne/remme VRIJDAG 29 APRIL 1938 TWEEDE BLAD PAG. 5 Het inladen van de eerste zending, verbandstoffen voor China aan boord van het s.s. „Meerkerk" te Rotterdam. Door het comité voor hulpveiieening aan de Chineesche burgerbevolking wordt deze uit 36 kisten bestaande zending van Rotterdam verzonden naar Honkong. Kinderen" loopen liefst op c&/cbeaaC-\ De kinderschoen met ongeeven. eigenschappen DUIFJES Kinder schoenen Wanneer 't om KINDERSCHOENEN gaat. Vraagt dan het DUlFJES-fabrikaatl N.V. „CEVABO" SCHOENFABR.MOERGESTEL VERGELIJK PRIJS EN PASVORM EN U DRAAGT DE IJZERSTERKE R AVO SCHOENEN. Maten 24-47 «Milde™Schoenfabrieken NI «irenstei»Opgerichl 1852 VRAAGT NU JAN DE RUYTER'S TABAK HET BESTE VOOR WEINIG GELD Sparen bevordert Volkswelvaart CATHARINASTRAAT 15 Renteberekening 2.7 's-jaars SCHOOLSPAREN - SPAARBUSJES SAFE-INRICHTING Ter bestrijding van de Werkloosheid Een plan van oud-minister Gelissen Naar de „Tel." verneemt, zal oud-minister Gelissen, directeur van de Stroom ver koop maatschappij in Limburg, na verkregen goed keuring van de commissarissen in dat be drijf een plan tot uitvoering brengen, dat beoogt, de werkloosheid te bestrijden. Prof Gelissen wil een vrijwillige salaris- en loonsverlaging vragen, en voor het uit dien hoofde vrij komende gold nieuwe em- ployé's te werk stPllen Het ligt in de bedoeling van den oud minister, de geheele N'ederlandsche industrie ie bewegen, dit systeem te gaan invoeren. Onze reederijen in 1937 Vernieuwing vag de vloot noodzakelijk Deel van de achterstand pas ingehaald Te 's-Gravenhage vond de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van de Ne- derlandsche Reedersvereeniging, onder pre sidium van den heer D. A. De lp rat, di recteur van de N.V. Stoomv. Mij. Nederland. Ter voorziening in de vacatures, ontstaan door periodiek aftreden, werden tot bestuursleden gekozen de heeren C. C. Vermeer, directeur van de N.V. Kon. Holl. Lloyd te Amsterdam en E. G. Wes- s e 1 i n k, directeur van de N.V Holl. Stoom boot-Mij. te A/msterdam, terwijl de heer J. B. van der Houven van Oordt werd herkozen. De vergadering bracht hulde aan den heer Del prat, die als voorzitter aftrad, voor het door hem gevoerde beleid en koos in diens plaats tot voorzitter den heer J. G. A. Fon te in, directeur van de N.V. Mij. „Zeevaart", tot ondervoorzitter werd be noemd de heer E. G. Wesselink. De vergadering keurde voorts het zeer lijvige jaarverslag goed. We ontleenen er enkele bijzonderheden aan: De totale Nederlandsohe koopvaardijvloot bestond op 1 Jan. j.l. uit 1051 schepen, te- samen metend 2.554.325 br. L (v. j. 968 met 2.412.334 br. L) De Nederlandsche reederijen kunnen zon der uitzondering op een gunstig -'aar terug zien. Naast toegenomen ontvangsten stonden echter stijgende onkosten. Een jaar loonen de exploitatie kon evenwel de verliezen van het verleden nog niet goedmaken. De totale verliezen aan reserves en kapitaal van 1930 tot 1936 hebben immers ruim f 190 millioen bedragen (van 23 reederijen) waartegen over de staat met ca. f 18 millioen steunde. Het laatste jaar is een deel van den achter- tgang der vloot door nieuwbouw inge haald. Hoe verheugend deze nieuwbouw ook ls een voldoende voorziening in de nor male behoefte aan vernieuwing van de vloot kan zij niet beschouwd worden, de wensohelijkheid van uitbreiding nog geheel buiten beschouwing gelaten. Nog tal van gewone vracht- en passagiersschepen toch zullen vervangen moeten worden. Vergeleken met het jaar 1931, toen de Nederlandsche vloot het grootst was. be draagt de vermindering 15 pet; worden de tankschepen buiten beschouwing gelaten, dan bedraagt dit percentage niet minder dan 21 pet. Nederland behield de achtste plaats onder de verschillende koopvaardijvloten, het aan deel van de Nederlandsche vlag in het we reldtotaal steeg tot 4 pet. (in 1936: 3.9, in 1932: 4.4 pet.). De verjaardag van Prinses Juliana Evenals de Baarnsche ingezetenen zullen de inwoners van S oe s t Prinses Juliana op haar verjaardag een massale bloemen hulde brengen. Deze stoet zal aansluiten aan dien van Baarnsche ingezetenen. Uty VejJigheid en Uvy iy ie/ V^jrjctmcs en Hervormde schippersraad Registratie van schippers gevraagd Onder voorzitterschap van Prof. Dr. M. J. A. de Vrijer heeft te Utrecht vergaderd de Hervormde Schippers raad voor Nederland. In deze vergadering waren o.a. ook ver tegenwoordigd de schipperscentra van Am sterdam, Arnhem, Rotterdam, Groningen, Zwolle, Leeuwarden, Sneek, Harlingeu, Delfzijl, Hansweert, Wemeldinge, Temeu- zen. Zaandam, Wormerveer en Duisburg Ruhrort. De Hervormde Schippersraad heeft be sloten zich telegrafisch te wenden tot den Minister van Binnenlandsche Zaken in verband met de registratie van binnen schippers. In het telegram dringt de Hervormde Schippersx-aad, overtuigd van den grooten nood en het drukkend gevoel van rechte loosheid, waaronder de schippersklasse ge bukt gaat, er bij den minister op aan het ontwerp-wet voor centrale registratie van aan boord wonende schippers en hun ge zinnen zoo spoedig mogelijk in de Staten- Generaal te doen behandelen. De Hervormde Schippersraad heeft ver der besloten aan het moderamen op te dragen een commissie te benoemen, die plannen zal ontwerpen en regelingen vast stellen voor de hulp aan Hervormde schip pers voor de huisvesting van hun kinderen, die voor het ontvangen van lager onder wijs aan den wal gaan. Eendracht maakt winst De ƒ113.000 vrijwel vol Overzicht der werkzaamheden nabij Voorburg voor den nieuwen snelverkeersweg Den HaagUtrecht. Het optreden van de N.S.N.A.P. worden uitgebreid Taal van hoogst-bedenkelijken aard Het Eerste Kamerlid Jhr. de Sav.ornin Lohman heeft onlangs aan de ministers van Algemeene Zaken en van Justitie schrif telijke vragen gesteld omtrent pamfletten voor een in Tivoli te Utrecht gehouden ver- gaderin- van de Nationaal-Socialistische Nederlandsche xArbeiderspartij, in welko pamflette.. den Nederlandsche*! „arbeiders van het hoofd en de vuist" met verwijzing naar het voorbeeld van de „Oostenrijksche kameraden" wordt aangeraden, zich met hun „Duitsche kameraden" te verbroederen. De ministers hebben thans hierop het vol gende geantwoord: Naar het optreden in den laatsten tijd. van de „Nationaal-Socialistische Nederlandsche Arbeiderspartij, groot-Duitsche beweging in Nederland", welke overigens een zeer gerin gen aanhang heeft, wordt door de Justitie een nauwkeurig pnderzoek ingesteld. Mocht dit onderzoek de voorloopige aanwijzingen in de richting van één of meer van de mis drijven van den eersten titel van het tweede boek van het Wetboek van Strafrecht (mis drijven tegen de veiligheid van den Staat) nader bevestigen, dan zullen een strafvervol ging en andere daarmede verbonden maat regelen niet achterwege blijven. De preventieve en repressieve be voegdheden van de overheid op dit stuk worden uitgebreid in het reeds aange kondigde ontwerp van wet tot wijziging en aanvulling van de wet van 1855 op het recht van vereeniging en vergade ring, dat bereids het Departement van Justitie heeft verlaten. Ook het Eerste Kamerlid Bruineman had schriftelijke vragen ingediend omtrent be doelde vergadering, waaron de partijleider dr. E. H. van Rappard een toespraak heeft gehouden, waarin hij een pleidooi hield voor de aansluiting van Nederland bij Duitsch- land. Op deze vragen hebben de ministers het zelfde antwoord gegeven en daaraan toege voegd, dat taal, als hierboven weergegeven, voor een Nederlander onwaardig en in haar strek king van hoogst bedenkelijken aard is. Postcheque- en Girodienst Op 30 April gesloten Hef. centrale girokantoor te 's Graven- hage zal voor de behandeling van de ge wone opdrachten van de rekeninghouders op de verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana zijn gesloten. Dien dag vindt alleen behandeling plaats van stortingen, girobiljetten en chegue-ad- viezen met spoedbehandelii.g ;n cheque- adviezen met telegrafische spoedbehandeling doch uitsluitend voor zoover deze voor 11 uur aan het girokantoor zijn ontvangen. ROFFELRIJMEN ALS HET NIJPT De Nederlandsche Militaire Bond bezit een 32-tal Tehuizen. Maar reeds nu ls de exploitatie daarvan financieel bezwaarlijk. Zonder krachtige steun van Prot. Chr. Nederland ls het de Bond niet mogelijk in al de nieuwe garni zoensplaatsen Tehuizen te openen en in stand te houden. Zendt een gift aan de Ned. Mili taire Bond (gironummer 127892, 's-Gravenhage). Voor de Tehuizen is éénmaal hon derdduizend gulden noodig. Als het nijpt, en onze jongens Geven gul hun kracht, hun tijd, Ja, als 't moet hun jonge leven Voor onze onafhanklijkheid, Dan is Neerland blij en dankbaar Dan ontwaakt de offerzin, En dan stroomen voor defensie Groote en kleine offers in. Prachtig is het, voor Iets te geven, iets te doen, 't Zij uit kerngezonde liefde Of uit burgerlijk fatsoen. Maar de jongens, onze jongens Wagen er hun toekomst aan. Zij, en zij alleen maar, hebben Voor ons volk door 't vuur te gaan. Ook al laat God ons de vrede, Zij staan midden in de strijd, Midden in de felle branding Van des duivels listigheid. Daarom worden wij geroepen Hun te geven een Tehuis Waar hun jonge ziel gesterkt wordt Door de kracht van Christus' Kruis. Als het nijpt zijn wij niet gierig, Geven wij van harte graag. Laat ons toonen dat wij allen Voelen dat het nijpt, vandaag'. Geven wij een gulle gave Voor de Militaire Bond, Voor de geestlijke defensie Van ons dierbaar plekje grond! (Nadruk verboden) LEO LENS Het vertrek van de „Java" Op 3 Mei, daags voor het vertrek van Hr Ms. kruiser „Java, zal Den Helder bezoek krijgen van vier detachtementen van het Ne derlandsche leger, n.l. van een detachement infanterie, een detachement cavalerie en een detachement artillerie, alle oit Amersfoort en een detachement Genie uit Utrecht, verge zeld van het stadmuziekcorps van het 5de reg. inf.. in totaal circa 150 man en het geheel on der commando van den commandant van het 2de bataljon van het 5de regiment infanterie, Majoor Weber. Zjj arriveeren met den trein van 12 uur te Den Helder en zullen van 5—6 uur de „Java" bezichtigen, by het vertrek waarvan zij den volgenden dag aanwezig zullen zijn. Daarna zullen zij weer per trein vertrekken. De manschappen worden gelegerd in Fort Erfprins. Twee boerenhofsteden afgebrand Eigenaars slechts laag verzekerd Gister is brand uitgebroken in de boer derij van den landbouwer P. van Hoey, in het gehucht Kemenade, onder de ge meente Helmond. Het vuur, dat waarschijnlijk in de schuur is ontstaan, greep zoo snel om zich heen, dat bij het ontdekken van den brand aan blus- schen niet meer te denken viel. De sterke noordoostenwind wakkerde de vlammen krachtig aan, zoodat spoedig schuur, stallen en woning waren aangetast. Binnen een half uur was de hofstede nagenoeg geheel uitgebrand. Intusschen waren vanken, welke door den wind waren meegevoerd, neergekomen op het rieten dak van de op ongeveer tien meter afstand gelegen boerderij van den landbouwer H. van Berkmortel. In een oog wenk brandde het dak als een fakkel. Zoo snel greep het vuur om zich heen, dat uit de aangebouwde woning slechts een klein gedeelte van den inboedel kon worden weg gedragen. De brandweer van Helmond, dia om twaalf uur met groot materiaal kwam aanrijden, kon, wegens gebrek aan water, niets beginnen. Van de beide boerderijen zijn slechts de muren overgebleven. De ge heele landbouwersinventaris is verloren ge- gegaan. Ook twee varkens van landbouwer Van Hoey zijn verbrand. Het groote vee was in de weide. De boerderijen waren slechts laag verzekerd. Groote bosch- en heidebrand Twintig H.A. door het vuur verteerd In het Vareenerveld te Ommen is gister middag een bosch- en heidebrand ontstaan, doordat een landbouwer uit Dalfsen on voor zichtig te werk ging bij het uitbranden van een hoekje heide. Het vuur breidde zich in een ommezien tot over een groote lengte uit, zoodat de boschbrandweer voor een zeer zware taak kwam te staan. Zij ver kreeg weldra hulp van een ploeg arbeiders uit het werkkamp Eerde. Gezamenlijk be streed men de vlammenzee. Niettemin zijn 20 H.A. bosch en heide, eigendom van de gemeente Ommen, in vlammen opgegaan, evenals ruim een H.A. dennen, welke toebe hoort aan den heer v. d. Stap te Dalfsen. De gemeentepolitie van Ommen heeft te gen den landbouwer uit Dalfsen proces-ver baal opgemaakt INCASSEERDER VEROORDEELD De Haarleinsche rechtbank heeft uitspraak -.-•(laan in de zaak tegen den 29-jarigen klerk van den gemeentelijken incassodienst de W., die gedurende een aantal jaren ver duisteringen had gepleegd tot een totaal be drag van ongeveer 2000. Het O.M. had twee jaar gevangenisstraf geëischt De rechtbank veroordeelde ver dachte tot een jaar en drie maanden ge vangenisstraf. Tegen alle PIJN een PIJL-CACHET (met ftJn poeder gevuld ouwel tje), het wondermiddel tegen hevige hoofdpijn, kiespön, rheu- matlek, griep, vrouwenpön, enz. Een Pöl-Cachet met een teug water Innemen en Uw ptjn Is zoo weg! Onschadelijk. Blikken zakdoos fi 6 stuks 15 ct. U hebt Iets goeds gehnd. dus koop V ^,dRos-1e bö apotheker of erken de drogist Pöl-Cachet helpt ook daar. waai andere middelen falen. De nationale film „Veertig Jaren" welke ter gelegenheid genomen wordt in „Filmstad", begint met een feestdiner Hierboven deze scène uit de film, waarin de representant de tafelrede uitspreekt. van het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin op- in een oud Amsterdamsch patriciërshuis ten jare 1898. der vorige generatie, Z. Exc. van Meerle (E. Verkade) Daladier en Bonnet verlaten Dow- ningstreet no. 10 te Londen na de besprekingen met Chamberlain van gisteren. Rechts boven: Ierlands eerste president, dr Douglas Hyde die het verzoek der gezamenlijke politieke partijen om het presidentschap te aanvaarden heeft ingewilligd, met zijn dochter mrs. Sealy en haar kinderen in haar huis te Donnybrook-Dublin.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5