KRUSCHENSALTS 'fcforfa water IBIS SHAG VRIJDAG 29 APRIL 1938 EERSTE BEAD PAG. a Buitenland GOERING EN HET JOODSCHE KAPITAAL De nieuwe Joodsehe ontrecllting (Van onzen Duitschen correspondent In de Duitsche pers typeert men Goe- rings registratie van het Joodsehe kapitaal als het begin van een nieuwe actie, om de positie van den Jood in het Derde Rijk nu eindelijk definitief te regelen. Oostenrijks inlijving zou dezen nieuwen stap noodzake lijk hebben gemaakt. Inderdaad is de situa tie in Oostenrijk ellendig en zal er heel wat kapitaal voor noodig zijn, om de bevolking weer op de been te helpen. In Duitschland weet men uit persoonlijke ervaring maar ai te goed, hoe enorm veel geld hiertoe in het eigen land is verbruikt sedert 1933. Hier kon men de leemten aanvullen door middel van collectes en hutspot-Zondagen maar in Oostenrijk zouden zulke inzamelingen waar schijnlijk weinig of niets opleveren. En daarom schijnt men dus maar eerst dat deel der bevolking aangepakt te hebben, waar nog het noodige kapitaal wordt vermoed. Op zichzelf is dat nog niet zoo dwaas ge dacht, want in het kleine Oostenrijk woon den nog rond 360.000 orthodoxe joden van mozaïsche confessie en voorts nog vele fa milies van liberale levensopvatting. Aan de hand van de Duitsche niet-arische voor- srhïilien zal men er dus nog wel een paar millioen menschen weten uit te halen, die zich moeten onderwerpen aan de harde be palingen van den bevolmachtigde voor het vier-jaren-plan. Zelfs hoort men reeds be weren, dat het aanvankelijk resultaat een sommetje van 8 milliard Rijksmark kan op brengen. Tot uiterlijk 30 Juni moet alles precies geregeld zijn en men moet ermee rekenen, dat de controle scherp genoeg zal wezen. Dm dit doel te bereiken. Van dien dag af heeft geen joodsehe burger meer de vrije beschik king over zijn geld, zoodra het een bedrag van 5000 rijksmark te boven gaat. Hij zal het moeten vastleggen aan de hand van offi- cieele bepalingen der regeering, bijvoor beeld in aandeelen van een onderneming, die „Ersatszstoffe" produceert, zoogenaamde nieuwe Duitsche grondstoffen, waarvan nie mand weet, of ze na de uitvoering van het vier-jarenplan nog practische waarde zul len hebben! Koopen of verkoopen van aan deelen voor eigen rekening kan geen jood sehe staatsburger meer, zoodat deze inven tarisatie voor menigeen het begin van het einde van zijn kapitaal kan beteekenen. Daar deze bepalingen niet slechts voor de Duitsche en Oostenrijksche, doch even goed voor buitenlandsche joden gelden, welke in Groot-Duitschiand gevestigd zijn. ligt het voor de hand, dat deze draconische voor schriften niet slechts in het eigen land, maar minstens evenzeer in andere landen opschud ding teweeg zullen brengen en afgewacht dient te worden, of er niet op gewezen zal worden, dat hierdoor de positie van Duit- schers in den vreemde allerminst aan popu lariteit wint. Want er zijn buiten Duitsch land nog altijd landen waar men zulk een scherpe scheidingslijn tusschen joden en niet-joden voorshands niet wenscht te trekken! Lijders aan chronische rheumatische pijnen laat niets onbeproefd! Als U geen raad meet weei van de rheuma tische pijnen, alles reeds hebt geprobeerd zondei goed gevolg, probeert dan de zes zouten uit Kruschen Salts. Zl) hebben duizen den lijders reeds aldoend geholpen. Ook U zullen zij zeer snel van Uw pijnen verlossen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAG Hitiers Italiaansche reis De „edele vriend van Mussolini" Bij zijn aanstaand bezoek aan Italië Adolf Hitler, die door de „Giornale d'Italia" „de edele en trouwe vriend Mussoliniwordt genoemd, vergezeld den door de Duitsche ministers Von Ribben- trop, Hess, Goebbels, Frank en Lammers coor den chef van den generalen staf. gene raal Keitel, den chef van de politie, Himm- ler, den rijksperschef, dr Dietrich, den lei der van de buitenlandsche organisaties van de N.S.D.A.P., gouwleider Bohle. den com mandant van den lijfstandaard van Adolf Hitler, SS-Obergrunpenfuehrer Dietrich, als mede een aantal andere vooraanstaande personen uit partij en weermacht. De „Fuehrer" zal zich eenst naar Rome begeven, waar hij eenige dagen zal verblij ven als gast van den koning. Vervolgens zal hij een groote vlootparade te Napels bijwo nen, alsmede manoeuvres van leger en luchtvloot waarna hij te Florence tegen woordig zal zijn bij een betooging van de geheele bevolking. De diplomatieke redacteur van Stefani deelt mede. dat bij den wapenschouw, die ter eere van het bezoek zal worden gehou den, 400 kanonnen en 400 tanks in het veld gebracht zullen worden. Aan de vlootschouw zal door de geheele duikbootvloot worden deelgenomen. De „Giornale d'Italia" schrijft: „De aan staande bijeenkomst van de beide groote leiders zal niet slechts een representatief karakter dragen. Het getal en de hooge rang der den „Fuehrer" vergezellende poli tieke medewerkers bewijzen voldoende, dat de reis van Adolf Hitler naar Italië ook een izenlijken, politieken inhoud zal hebben, as RomeBerlijn blijft onveranderd en overheerschend in het politieke bewustzijn der Italianen". g Het beste Natuurlijke Bronwater De registratie der Joodsehe bezittingen In de kringen van het departement van staat te Washington wordt volgens Reuter gezegd, zulks naar aanleiding van de registratie van Joodsch bezit in Duitschland. dat de aanwending of verbeurdverklaring van bezittingen van joodsehe burgers der Vereen. Staten ongetwijfeld zou leiden tot internationale verwikkelingen. De assistent staatssecretaris, W e 11 e s, heeft een verklaring afgelegd, waarin hij zeide, dat de Amerikaansche regeerlng zeer scherp aandacht schenkt aan de mogelijke gevolgen van het decreet Goering, betreffen de registratie der Joodsehe eigendommen, noor de belangen v.a Joodsehe Amerikaan sche burgers. De Amerikaansche ambassadeur te Berlijn heeft volledig rapport uitgebracht over de aange 1 egenhei d. GARANTIE-STANDGRO EN GARANTIE.STANDBRU IN GARANTIE-STAND ROOD GARANTIE.STANDZWART GARANTIE-STANDBLAUW Speciaal product «oor Buitenwerk. HOUDT HET IJZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET HOUT. Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD Levering uitsluitend aan den Handel Toch een Schuschnigg-proces op komst? „Inbreuk op de grondwet" In de meening, dat het terrein wordt ge reedgemaakt voor een proces tegen Schuschnigg, den vroegeren Oosten- rijksohen bondskanselier en zijn medeminis ters, is men versterkt door de publicatie van een officieele mededeeling, waarin gezegd wordt, dat de vroegere Oostenrijksche regee ring zich schuldig heeft gemaakt aan in breuk op de grondwet. De onderdrukking van sommige politieke partijen in een par lementairen democratischen staat, zoo ver volgt de mededeeling, staat gelijk met schen ding van de grondwet. Daarna wordt de redevoering aangehaald.' welke D o 11 f us s in Juni 1933 gehouden heeft, waarin deze verklaarde volgens de grondwet te arbei den. Niettemin, zoo vervolgt de mededeeling, heeft hij ze geschonden. Hieraan wordt een lijst van personen toegevoegd, op wie de ver antwoording voor de schending der grond wet wordt gelegd, t. w. Dollfuss, Sohusch- nigg, Winkler, Bachinger. e. a. De Spaansche burgeroorlog Een linksch handgranaten-offensief De 22ste republikeinsche brigade is bij de hevige gevechten tusschen Torre Endome- necli en Cuevas Vinroma, aan den weg naar Castellon, vrijwel geheel vernietigd. De slag werd geleverd bij uiterst slechte weersgesteldheid en het was onmogelijk, gebruik te maken van artillerie en vlieg tuigen. De republikeinen hadden zich dit offensief gedacht als een gigantisch handgranatenge- vecht. Duizenden handgranaten lagen gereed en werden van hand tot hand doorgegeven tot aan de voorste linie, die zonder andere wapens telkens weer op de linies der natio nalisten aanviel. Telkens echter werden zij door een ondoordringbaar mitrailleurvuur ontvangen. Naar schatting zijn 600 man ge dood en 200 gevangen genomen. Men schat het aantal versterkingen van regeeringszijoe aan het front van Castellon op 30 a 40.000. Dat leidt men althans af uit de verklaringen van gevangenen. Naar schat ting bevindt zich thans een derde van het geheele republikeinsche leger tusschen Te- ruel en de zee. GOERINGS MAATREGELEN TEGEN DE JODEN Het doel der verordening Goerings nieuwe maatregel tegen de in Duitschland levende Joden, n.l. de gedwon gen registratie van hun be'jittingen, heeft vierderlei doel, gelijk de „Völk. Beob." schrijft, te weten: 1. De omvang en de beteekenis van den Joodschen invloed in het economische lev >.n van Duitschland moet worden vastgesteld Dit geschiedt door de inventarisatie van het Joodsehe vermogen. De invloed van het Jodendom builen deze financieele macht, welke in den tijd van de republiek he°ft bestaan, is reeds door het nationaal-socia- lisme gebroken. 2. Üe beweging van dit Joodsehe vernv» gen v-mdt nauwlettend gecontroleerd. De Joden Kunnen niet meer, alleen omdat zij geld hebben, in het Duitsche bedrijfsleven binnendringen, en aldus hun economisch on invloed vergrooten. Ook een binnendringen onder vermomming wordt onmogelijk ge maakt. 3. Er wordt ©en eind gemaakt aan dj wil de Ariseering. Speculanten hebben getracht om van het terugdringen van de Joden op economisch gebied gebruik te maken ten behoeve van hun eigen speculaties. Alleen echter het Duitsche volk, hetwelk de over winning in den strijd tegen de Joden heelt behaald, mag daarvan profiteeren en niet de „wit-Joden". 4. Mag liet Joodsch vermogen ook civiel- rechterlijk aan Joden behooren, toch is het een bestanddeel van de Duitsche volkshuis houding. Is confiscatie het einddoel? De „Angriff" geeft op bovenstaande maat regelen een commentaar, dat aan duidelijk heid weinig te wenschen overlaat. Tevens ziet men er uit. hoe gemakkelijk men heden ten dage in Duitschland het kromme pro beert recht te praten. „Alle Joodsehe kapitalen van meer dan 5000 mark, zoo schrijft het nazi-orgaan, zul len geconfiskeerd worden. Wij kunnen niet •volkomen zekerheid aannemen, dat een groot deel van dit gold verdiend is met onge paste methoden en de commissaris voor h-'t vier-jaren-plan heeft daarom bevolen, de Joodsehe kapitalen te gebruiken in den geest van het Duitsohe volk. Alle Duitsohers zul len dit beschouwen als de ware uitdrukking van een volksrecht en als een bevrijdende handeling". Het behoeft zeker geen verdere toelichting, dat hier een zeer grove beschuldiging wordt gericht tegen een volksgroep, wier eenige inderdaad vaststaande „schuld" is. dat zij van niet-arische origine isl Nieuwe terreurgolf in Palestina Als protest tegen de deelingsplannen Als protest tegen de aankomst in Palesti na van de Britsche deelings-commissie zijn Haifa, Akkra, Safed en Nazareth alle abische winkels gesloten. Bovendien wsr- n op verschillende instellingen schoten ge lost. stak men een hangar in brand, werd een telefoonlijn vornield en en spoorlijn ge blokkeerd. e Jerusalem zijn 13 verdachte Arabieren rresteerd, die in het concentratiekamp i St Jean d'Acre opgesloten zijn. Arabie die in voedselstaking waren gegaan, hebben deze opgegeven, aangezien zij aan 't einde v>an hun krachten waren gekomen. Men vreest dat de aanwezigheid der deo lingscommissie de Arabieren tot nieuw ver zet zal prikkelen. De commissie zal zich echter niet daaraan storen en gedurende veertien dagen door het land reizen, om een persoonlijken indruk te krijgen en zich offi cieel en vertrouwelijk op de hoogte te stellen, o.a door gesprekken met vertegen woord: gers van verschillende organisaties. Arabische sympathie-beweging In Damascus hebben de handelaren beslo ten in staking te gaan, evenals de studenten, zulks als uiting van sympathie met de be langen der Palestijnsche Arabieren. Ook in Cairo en Alexandrië hadden studenten-be toogingen plaat6. waarvan de kern werd uit gemaakt door de leerlingen der El Azhar universiteit te Caïro. De Fransch-Italiaansche besprekingen vorderen De Fransohe zaakgelastigde, B1 o n d e 1, is uit Parijs teruggekeerd naar Rome met duidelijke instructies, die hem grootere vrij heid van handelen laten bij de Fransch- Italiaansche besprekingen. Uit Londen meldt intussohen esn Reuter- telegram, dat Daladier en Bonnet, naar verluidt, tijdens de besprekingen den Britschen ministers hebben kunnen mede- deelen, dat de FranscihItaliaansch" bespre kingen thans in een zoodanig stadium waren gekomen, dat gehoopt kan worden, dat tegen 15 Mei een Fransche ambassadeur te Rome zal worden aangesteld. Praag en het Pangermanisme De gevaarlijke vloed wast I (Van c i Duitschen correspondent) Er zijn van die kleine dingen, waar men op letten moet. Dat viel ons thans in, nu Henlein eindelijk met zijn eischen ten opzichte van de Sudeten- Duitschers voor den dag gekomen is. Passeert men de Duitsche grens, dan ont dekt men ergens een stadje dat officieel den naam Cheb draagt, maar in veler mond nog altijd Eger genoemd wordt. Cheb is Tsje chisch en daarom noemen alle ambtenaren en beambten in staatsdienst het stadje dien naam doch de Sudeten-Duitschers kennen slechts Eger en willen van de nieuwe benaming hoegenaamd niets weten! Dit op zichzelf onbelangrijke feit is niettemin typee rend voor de tot dusver gevolgde tactiek der regeering te Praag. Het probleem der Duit sche minderheid werd ajs een bijkomstigheid beschouwd en behandeld en men hield deze methode vast, totdat men door de standigheden gedwongen werd zijn tactiek te wijzigen, Wie Konrad Henleins rede op den partij dag der Sudeten-Duitschers te Karlsbad met opmerkzaamheid gelezen heeft, die zal ge merkt hebben dat men daarbij eerder me: een programma-ontwerp dan met een propa- ganda-rede te maken had. En voorts, dat de door' Henlein bij deze gelegenheid scherp ge formuleerde en duidelijk gestelde eischen van beslissende beteekenis kunnen zijn de toekomst van zijn eigen vaderland. Want voor de eerste maal hebben de tot een mach tige eenheidspartij gegroeide Sudeten-Duit schers hun eischen tegenover de regeering te Praag met een nauwkeurigheid geformuleerd, welke men eerder niet beleefde. De telegrafische gelukwensch aan Adolf Hitler was als het ware een onderstreping van het feit, dat men hier niet langer met een minderheid van drie en een half millioen Duitschers te doen heeft, doch dat achter deze minderheid een machtig rijk staat, het welk deze eischen met het volle gewicht van zijn politieke en militaire macht en tevens met zijn „Weltanschauung" ondersteunt! Uit het jaarverslag van dr. Frits Köli ner blijkt, dat de partij der Sudeten-Duit schers de laatste weken enorm aan beteeke nis heeft gewonnen. Alleen in Maart lieten zich 200.000 nieuwe leden inschrijven! Van drie en een half millioen Duitsche Sudeten zijn thans minstens 800.000 georganiseerd. Hiervan bekleeden 75.000 mannen en v wen leidende posities en zij staan met ijzeren discipline achter Henlein. Met hem onder werpen zij zich aan het parool, dat deze direct of indirect van den eigenlijken Führer ontvangt. Men behoeft slechts het achttal eischen van Henlein te lezen om te beseffen, waar de strijd om gaat. Absolute rechtsge lijkheid wenschen de Sudeten-Duitschers met alle andere deelen der bevolking, een eisch, die volkomen in strijd is met vroegere ver zekeringen, maar wie denkt daar nu nog aan? En naast alle andere eischen is het toelaten van de nationaal-socialistische wereldbe schouwing een probleem, dat enorme moei lijkheden met zich medebrengt. Want de katholieke kerk was in den tijd, toen de Tsjechen nog tot Oostenrijk behoorden, op permachtig en zij verloor weliswaar aar politieken invloed sedert 1918, maar nof altijd krijgt men den indruk, met een over wegend katholiek land te maken te hebben. Met de leer van deze machtige kerk is echter dat hebben de ervaringen in Duitschland bewezen de door Rosenberg gepropageerde „Weltanschauung" in strijd. Het is. zeker geen toeval, dat tijdens den partijdag te Karlsbad ook te Budapest de re visionisten een soortgelijken eisch van zelf standigheid stelden voor de 700.000 Magya- ren, die in Tsjecho-Slowakije wonen en de Hongaarsche pers laat doorblikken, dat Hon garije bij een eventueele verdeeling van den buit zijn deel wil hebben! En reeds voorspel den wij, dat het stellen van zulke eischen aanstekelijk kan werken op de 550.000 Roe- theenen en de 82.000 Polen, die deel uitmaken van een staat, die thans voor een moeilijk dilemma is komen te staan! Het Lagerhuis en het Pact van Rome Uit naam van den Britschen minister-pre sident heeft sir J o h n S i m o n gisteren aangekondigd, dat de regeering Maandag a.s. een motie zal indienen in het lagerhuis strekkende tot het goedkeuren van het ver drag tusschen Engeland en Italië. Men verwacht, dat dit aanleiding zal zijn tot een belangrijk debat over de buitenland sche politiek. loo«°EPl'P Helden wasgoed enniet duun ZOWEL PER K.G., ALS PER STUK Bovendien zeer voordelige abonne- ments-prijzen! Beleefd aanbevelend: JAN SNEL ST00MWASSERIJ „NEDERH0RST" EBERHORST DEN BERG De Japansch- Chineesche oorlog Japansche aanvallen bij Taier Tsjwang Japanners lijden groote verliezen In de eerste helft van April zijn vol gens een door het Ghineesehe persbureau gepubliceerde opgave van Chineesche militaire kringen meer dan 30.000 Japan ners op het slagveld gesneuveld, terwijl meer dan 1000 Japanners krijgsgevangen werden gemaakt. Ongeveer 17.000 Japanners sneuvelden in Zuid-Sjan'loeng. In de stellingen, die de beide partijen aan het front van den spoorweg Tient sinPoekau bezet houden, is geen wijzi ging gekomen. De Japanners hebben toe driemaal een aanval ondernomen op de Chineesche stellingen ten noorden van Taier Tsjwang, doch telkens werden zij terug» geworpen. Aan Japansche zijde vielen daarbij 900 dooden en gewonden. Daar de Japanners thans hun aanvallen ge slaakt hebben, is de strijd ten Noorde-n van Taier Tsjwang op het doode punt ge komen. Ten Noord-Oosten van genoemde stad richten de Japanners voortdurend aan vallen op de Chineesche linies, doch zij maken geen noemenswaardige vorde ringen. De Chineesche militaire autoriteiten hob- hen in allerijl versterkingen gezonden naar Tsing Poe, waar de Japansche troepen uit het Noorden steeds verder opdringen. Men gelooft, dat hier een langdurige strijd voor de deur staat. Men spreekt reeds van een gevecht van een maand lang, waarin de op- ma rsch der Japanners evenals destijds bij Shanghai, tot stilstand gebracht zal worden. De groote opmarsoh der Japanners sclvjnt zich thans verplaatst te hebben naar het gebied ten Zuiden van Tsin Toe, waar vier colonnes oprukken en snel den spoorweg van Loenghai naderen. Uit Shanghai wordt in een officieel com muniqué gemeld, dat Hosien, 56 K.M. van Nanking aan den linkeroever van de Jangtse in Japansche handen is gevallen. Verder wordt gemeld, dat de Chineesche troepen zijn verslagen bij Wang Tsjeng, od 5 K M. van Han Tsjau. Hei ministerie van Oorlog heeft medege d-eeld, dat vier Japansche afdeelingen aan de lijn TientsinPoekau de Chineezen heb ben teruggedreven over een front van 240 K.M. breedte. Een afdeeling heeft zich mees ter gemaakt van de kuststad Jen Tsjang, ge legen op 140 K.M. ten Zuiden van Hai Tsjau, het, eindpunt van den Loenghai-spoorweg. GEMENGD NIEUWS Mishandeling van haar dochtertje Vrouw tot drie Jaar veroordeeld De Groningsche rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen de 27-jarige vrouw J. K. te Bedum. Zij wordt verdacht op 20 December 1937 haar iy2-jarig dochtertje zoodanig te hebben mishandeld, dat de dood intrad. De rechtbank achtte mishandeling, den dood tengevolge hebbende, bewezen en ver oordeelde de vrouw tot drie jaar gevangenis straf. met aftrek van de preventieve hech tenis. BOERDERIJBRAND TE HIERDEN Gistermiddag om twaalf uur is brand uit gebroken in de boerderij van den lanobou- wer K. J. M. Kleermaker te H i e r d e n, gem. Harderwijk. Het vuur greep snel om zich heen en wel dra hadden ook de stallen, waarin zich ge lukkig op dat oogenblik geen vee bevond, vlam gevat, evenals een paar hooibergen. De inboedel kon niet tijdig meer in veilig heid worden gebracht en ging in vlammen op. De boerderij met stallen brandde geheel af. Ook de hooibergen werden geheel door hPt vuur verteerd. Vermoedelijk is de brand ontstaan door vonken, welke uit den schoorsteen op het rieten dak terecht, kwamen. Huis en inboedel waren verzekerd. WIELRIJDER CONTRA AUTO Gisteravond is de 13-jarige wielrijder Wit- teveen in de Hoogstraat te Baarn tegen een langzaam rijdende auto gebotst. Hij be kwam daarbij een zware hersenschudding en werd naar het ziekenhuis te Baarn over gebracht. Men vreest voor zijn leven. Schaken Het Schaaktournooi te Margate Uitslagen van de voorlaatste ronde Aljechin onbedreigd aan den kop Gister is de voorlaatste, achtste ronde van het internationaal schaaktournooi te Margate gespeeld. In liet hoofd- tournooi speelden Spielmann en Bóók remise, terwijl Petrov van Sir Thomas won, zoodat de Let thans al- leen op de tweede plaats staat. A 1 j e- chin won volgens de verwachting van mrs Stevenso nM e n c h i k. In de reservetournooien verloor Landau van den Belg Koltanowski, terwijl Prins won. Ook van Doesburgh won, terwijl Schelfhout verloor en Van S eters remise speelde. De uitslagen van deze achtste ronde luiden: SergeantAlexander, afgebr. in beteren stand voor Sergeant; GolombekMilner Barry y2—y2; Sir G. A. Thomas—Petrov 0-1. Premier res.-tournooi B: Kolta- nowski (België)—L a n d a u 1—0; Prins— Winser (Engeland) 1—0. Premier res.-tournooi C: Snowden (Engeland)v. Doesburgh 01; Solma- nis (Letland)—S c h e 1 fh o u t 1—0. De stand in het hoofdtournooi luidt: 1. Aljechin 6y2 punt; 2. Petrov 5y2; 3. en 4 Spielmann en Bóók, ieder 5 punten; 5. en 6 Milner Barry cn Golomibek, ieder 4 puntenj 7. en 8. Alexander en Sergeant, ieder 3 pun ten plus 1 afgebr. partij; 9. mrs Stevenson— Menchik 2 punten; 10. Sir G. A. Thomas,! p. Men schrijft ons d.d. 27 April uit Margate} Spielmann was de eenige speler, die in staat zou zijn de overwinning van Aljechin. in dit tournooi te bedreigen. Spielmann deed zijn uiterste best en speelde scherp op winst, Aljechin, die zich Siciliaansch had verdeel digd stelde zijn tegenstander in de gelegen heid de scherpe Richter-variant toe te pas sen, doch na lang nadenken zag Spielmann hiervan af, wellicht uit vrees, dat de wereld kampioen juist deze variant voorbereid had, Niettemin kreeg Spielmann een goed spel en bezorgde zijn tegenstander een zwakken pion on c6- Maar in de afwikkeling was Aljechin op dreef, slaagde er in een der. beide gevaarlijke loopers van zijn tegenJL stander af te ruilen en op den 25sten zet be sloot men tot remise. Een zware positiepartij speelden Bóók en Petrov .Beiden wilden winnen om de besto kansen op den tweeden prijs te behouden, De Fin speelde uitstekend en wist een eind spel van Paard tegen Looper tot winst te voeren. In de reserve-groepen hadden de Neder landers bijna alli?n succes. Landau won een fraaie partij van Collins en heeft zijn punt voorsprong behouden Ook Prins won van Eva en staat thans alleen op de tweede plaats, omdat Koltanowski slechts remise I maakte Schelfhout heeft zich op de rang lijst prachtig omhoog gewerkt, na een matig j begin in de eerste dagen van het tournooi, Hij won vandaag van Snowden en behaalde ook in de afgebroken partij met Van Does burgh de zege. De standen in de reserve- groepen luiden: Groep A: Najdorf en Klein ieder 5V$ punt; Rosolimo 5 punten: Abrahams 4 ptn. Groep B: Landau (>y2 punt, Prins 5y2 punt. Koltanowski 5 punten, Koenig 4 p. Groep C: Meyer 5V2 punt. Van Does burgh 5 punten, Schelfhout en Sonja Graf ieder 4y2 punt. Reilly 4 punten. """"«roeien door Horen 9' S-KJ-H NE0 SILVIKRIN HAARV0EDING Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernisfabriek WADDINXVEEN - TELEF. 50 (82 „Ben je er nu heusch niet verdrietig om, lieveling?" vroeg Hans. „Och, verdrietig, natuurlijk zou ik vader en moeder iets anders gunnen dan hun eindje daar in Woudewijk te halen, maar ik geloof toch ook, dat het zoo de beste oplossing is. [We moeten er in elk geval vaak heen gaan." „Zoo gauw ik net zoon drukke practijk krijg als jij, nemen we een auto." „Dat zal dan nog wel even duren." „Had je graag een wagentje, schat?" „Welnee jö! De trein is er toch! Zeg, zullen we elke week een avondje gaan?" „ja. dat doen we. En we kunnen er zoo nu en dan ook wel eens van Zaterdag tot Maandag heen." „Doe je dat graag?" „Nee, maar jij wel." „Ik wil niets, dat jou niet bevalt." „Lievert. die je toch bent. Zooal$ jij bestaat er op heel de wereld geen tweede." HOOFDSTUK XL „Nee Hans, eerst lezen!" „Kindje, je wachtkamer zit al half vol. Begin liever, des te eerder ben je klaar. „Ga eens een ander liedje zingen. Hansjeman! Telkens hetzelfde wordt vervelend", antwoordde Willy, terwijl ze uit de buffetla de Bijbel nam. Hans, verveeld sloeg op bij een van de bladwijzers en las de genezing van den kreupele aan de tempelpoort „Zou die er ook al gelegen hebben in de dagen, dat Jezu.s die poort doorging?" vroeg hij. toen hij de Bijbel dichtsloeg. „Mij onbekend." „Als je deze historie voor waar houdt, moet je ook aan nemen, dat die kreupele niet aan Jezus' oog is ontsnapt. Trouwens, als Jezus werkelijk zulke geweldige wonderen deed, zou die man zich wel naar Hem toe hebben laten sleepen." Willy zweeg. „Geloof je dat ook niet?" „Misschien had de Heere Jezus hem dan toegevoegd: Mijn ure is nog niet gekomen. Alles gebeurt precies op tijd, flans! Op Góds tijd." „Prachtig gevonden. Maar hoe verklaar je dan dat, wat er van Jezus staat: en Hij genas ze allen?" „Waar staat dat?" „Ergens in een van de evangeliën." „Ik herinner me, dat er staat, hoe er eens op een avond na de sabbath vele zieken tot den Heiland werden gebracht en dat er dan wordt vermeld: en Hij genas ze allen. Dat gold van dié zieken. Daar was deze kreupele niet bij." „Kleine zendelinge", zei Hans, terwijl hij opstond en haar omhelsde. „Nee, verbeeld je niet, dat ik je zoo teederlijk aan mijn hart druk om je schoon pleidooi. Ik wou je groeten, want .ik moet naar den notaris. Om één uur wou hij weg rijden. We moeten naar Harmsen." „We hebben nog niet gedankt." „Gauwdan maar, snoezepoes." Bedroefd staarde Willy voor zich uit, toen hij vertrokken was. Die tochtjes met den notaris stonden haar niet aan en ze geloofde niet, dat het een bijzonder mooi zaakje was, dat hij met Harmsen had. Toch kwelde ze zich daarover minder dan over dat andere. Hans was te eerlijk om den notaris te helpen, als die werkelijk iets verkeerds in de zin had, maar dat hij zoo begon af te wijken, daarvan had ze verdriet. Af te wijken? Waarvan week hij eigenlijk af? Nee, zoo niet denken. Hij was toch anders geweest, hij had zoo oprecht gezocht. „Als we eerst maar getrouwd zijn, als ik je maar voor goed bij me heb, dón komt alles in orde", had hij vaak ge zegd. Ze had het gelóófd. Als ze maar samen het gelezene bespreken, als ze maar samen met hem bidden kon, dan zou alles goed komen. Nog geen jaar waren ze getrouwd en nu sprak hij zoo. Had ze misschien te veel toegegeven? Was ze niet waak zaam genoeg geweest? 't Was begonnen met het kerkgaan. Eenmaal, nu ja. dat bad zij ook genoeg gevonden, maar het was bij hem al gauw de meeste Zondagen geworden: géénmaal. Zij had volge houden, hoe pijnlijk het haar ook was, alleen te gaan. Had ze sterker moeten aandringen, niet moeten rusten, eer ze hem meekreeg? Zoo heel moeilijk zou dit niet eens geweest zijn, want hij hield te veel van haar, om haar iets te weigeren,, maar ze had niet gewild, dat hij enkel ging om haar. Met het Bijbellezen was het niet veel beter verloopen, Morgens kwam hij gewoonlijk pas tegen negenen aan het ontbijt, dan moest het terwille van de schaarsche tijd wel achterwege blijven, 's Middags had hij ook herhaaldelijk uit vluchten, alleen 's avonds deed hij het nog geregeld. En dan telkens weer die critiek. Kon ze nog maar, als vroeger, ge- looven, dat hij zijn twijfel uitte in het verlangen van de waar heid overtuigd te worden! Ze vreesde, dat het tegendeel het geval was. Soms gaf hij blijk van een niet willen gelooven, soms ook had het er veel van, of hij haar tegenspraak uit lokte, omdat die hem amuseerde. Ze had hem toch zoo vurig lief. juist daarom deed haar zijn ongeloof zoo'n pijn. Als het zoo met hem doorging, zou ze hem eenmaal voor eeuwig verliezen. Bidden, nóg vuriger bidden moest ze voor hem. God zou verhooren op Zijn tijd* Op die tijd moest ze wachten. Ze zóu wachten. Immers: „die gelooven haasten niet." Eén sloeg de klok. Ze was te laat. Dat overkwam haar nog niet eerder. Bij haar werk werd Willy weer geheel de oude. Haar werk hielp haar, als zoo vele malen al, de donkere dreiging ver geten. Aan haar werk gaf ze zich gehéél, 't Was niet bijzon der druk. Allemaal kleinigheden, die gauw klaar waren, alle maal patiënten, die ze kende. Om half drie zaten er nog slechts twee. Als het een beetje wou, was ze van drieën tot half vijf vrij. Mogelijk was Hans om drie uur terug. Dan konden ze eens weer gezellig samen thee drinken, wat iti geen dagen gebeurd was. [(Wordt vervol gd),

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2