Nederlandsche Meubelfabriek Wageningen N.V. Eischt Ned. Fabrikaat ASBEST I RUBBER DONDERDAG 28 APRIL 1938 EERSTE BLAD PAG. 3 RONDBLIK PRAAG DE INZET? Edouard Daladier en Georges Bonnet, de exponenten der hedendaagsche Fransche buitenlansche politiek, vertoeven thans te Londen, waar zij heden met hun Engelsche collega's beraadslagingen zullen beginnen over de Fransch-Britsche samenwerking. Het moet Chamberlain en Halifax daarbij zeer te stade komen, dat zij juist voor dit samentreffen nog kans hebben gezien, een paar voor Engeland zeer lastige problemen ter zijde te ruimen. Wij bedoelen zoowel de reeds zoo langen'tijd nagestreefde toenade ring tot Rome, als de vereffening van de oude geschillen met Dublin. Beide successen zijn zeer belangrijk en kunnen ertoe bij dragen, de huidige gedach'.enwissVing met de Franschen te vergemakkelijken. Wat Italië betreft zoo weet men, dat men thans prac'.isch een einde heeft gemaakt aan alle moeilijkheden. Weliswaar zal het Pact var. Rome, hetwelk de Britsch-Italiaansche rela ties regelt, eerst in werking kunnen treden, als de Spaansche affaire op een bevredigen de manier zal zijn gelikwideerd, doch er is schier niemand meer, die aan deze moge lijkheid nog twijfelt. Het ziet er immers naar uit, of in Spanje de invloed van socia-r lisme en communisme aan het tanen is; in de naaste toekomst zal dit land zijn conser vatief Roomsche regiem herkrijgen, aange lengd met een scheut fascisme. In Londen maakt men zich weinig zorgen over dit laat ste. Blijven Mussolini en Hitier na het be ëindigen van den burgeroorlog verder met hun handen uit het spel,' dan zal het auto ritaire Spaansche regiem, dat zulk een berg van interne Spaansche moeilijkheden ter zijde zal moeten ruimen ,ook op financieel- economisch gebied, voorloopig zeker nog geen factor van gevaar voor de Britsche ver bindingen gaan vormen. De overeensteming met Ierland, schoon een overwegend Britsche aangelegenheid, moet in Londen het gevoel hebben gebracht, dat men niet langer éen vijand in de flank heeft, die bij een nieuwen oorlog in zijn oude houding zou terugvallen, nl. van min of meer met de anti-Britsche machten te Willen heulen. Wat zal nu bij de Fransche-Britsche con- tactname de hoofdrol spelen? Over de mili tair-technische samenwerking tusschen beide land is men het vrijwel eens, de zaak Waar omtrent het allereerst gaat zal wezen, in welke gevallen het gemeenschappelijk oor logsapparaat zal kunnen samenwerken. Hier doemt opnieuw het probleem op van Tsjechoslow'akije, aan welk land Frankrijk zich met geloften van bijstand gebonden heeft, zoo het met Duitschland op voet van oorlog mocht geraken. Zoover is het geluk - lig voorloopig nog niet, en Chamberlain heeft tegenover deze zaak een zeer voor zichtige houding aangenomen. Het heeft als het ware Praag op indirecte manier aange maand, zijn houding ten opzichte van Ber lijn te wijzigen, door binnenslandsch de rela ties tusschen zijn minderheden te verbete ren. Het is zeker geen toeval dat juist dezer dagen Arthur Henderson in Tsjechoslowa- kije vertoeft. Van de thans begonnen be sprekingen aan de overzijde van het Kanaal mag men verwachten, dat er een sterke stimulans van zal uitgaan om ook in dit woelige deel van Europa olie op de golven te gieten. Het moet mogelijk zijn, tot kal mer toestanden te geraken, zoo Londen en Parijs beide zich ervoor spannen, en boven dien aan Berlijn het vooruitzicht van nau were toenadering bieden. De statenbond van vier, een van Mussolini's oude idealen, kan daarbij werken als een verlokkend en tevens geruststellend perspectief, ofschoon de weg daarheen door allerlei vraagstukken, w\j noemen bijvoorbeeld dat der koloniën, voorshands nog geblokkeerd lijkt. DUITSCHERS DRAOEN GEEN RANSEL MEER Het opperbevel van het Duitsche leger heeft een bevel uitgevaardigd, dat de Duit sche infanterist in het vervolg behalve zijn bewapening, pioniermateriaal, broodzak cn veldflesch, nog slechts mee moet dragen, hetgeen absoluut noodig is in het gevecht. De ransel zal in het vervolg op wagens worden KENT U al HYGIDENT de nieuwe, zelfwerkende. Kunst gebit-reiniger? Maakt ZONDER BORSTELEN Uw plaat en gebit Yreer als nieuw en verwijdert clle vlekken. Prijs normole fla con 45 ets., extra groote flacon 85 ets. Koop nog heden HY GIDENT bij Uw Apoth. of Drog. HYGIDENT SINGEU15 A'DAM C DE FRANSCHE MINISTERS TE LONDEN Het probleem Tsjechoslowakije Gisternamiddag zijn de Fransche minister president Daladier en de Fransche minister' van buitenlandsche zaken Bonnet per vliegtuig naar Croydon gereisd, om te Londen met de Britsche ministers besprekin gen te voeren. Het Britsche kabinet heeft gistermiddag, tijdens zijn wékelijksche bij eenkomst, volledig den buitenlandsch-politie- ken toestand besproken, met het oog op de komende Fransch-Britsche onderhandelingen in Downingstreet. Het programma bevat alle actueele politieke en diplomatieke proble men, benevens kwesties betreffende de lands verdediging van beide landen. Er Is alle reden tot de veronderstelling, dat de genomen maatregelen de volledige goedkeuring hebben ontvangen van alle leden der regeering. De in Tsjecho-Slowakije ten gevolge van de door Berlijn gesteunde stappen der Su- deten-Duitschers ontstane toestand blijft te Londen ernstige bezorgdheid baren. Men ge looft, dat het kabinet van de jongste ontwik keling dezer aangelegenheid is op de hoogte gesteld door bemiddeling van zijn vertegen woordiger te Praag. Voorts kon lord Halifax zijn collega's op de hoogte stellen van de besprekingen, die hij met den Fransohen ambassadeur en A v e n o 1 heeft gehad. De aanwezigheid van Avenol wordt in nauw verband gebracht met de a.s. bijeen komst van den volkenbondsraad, welke zal beraadslagen over het Abessijnsche pro bleem. Vermoedelijk heeft tenslotte ook H o r e Bel is ha het kabinet verslag uitgebracht over zijn reis naar Malta. De reactie in Duitschland Het bezoek van Daladier eft Bonnet aan Londen wordt door de Duitsche bladen meer en meer in verband gebracht met de kwes tie der Sudeten-Duitschers. Intusschen schrij ven de bladen nog steeds in krachtige ter men over de eischen van Henlein. De „An- griff" zegt, dat Praag een stad van Duitsche cultuur is en dat Tsjecho-Slowakije Frankrijk slechts de „vernegering" heeft ontleend, „zooals dit overal gebeurt, waar het jodendom en de vrijmetselarij zich heb ben gevestigd". De „Nachtausgabe" schrijft: „Toekenning der autonomie aan de Sudeten zou uiteraard de vernietiging met zich mede brengen van de door Praag ten voordeele van Parijs Moskou gevoerde geweldpolitiek". De Nat. Soc. Korrespondenz schrijft over •het memorandum, dat door den Tsjecho- Slowaakschen gezant te Parijs is overhan digd: „Nooit heeft Praag met zooveel verlan gen uitgezien naar een nieuw Stresa. Van daar ook de diepe buigingen, die het maakt in de Italiaansche antichambres". Joodsch bezit in Duitschland onder controle Goerings nieuwe maatregel Generaal-veldmaarschalk G oe ring heeft als gevolmachtigde voor het vierjarenplan een verordening uitgevaardigd, op grond waarvan iedere Jood van Duitsche natio naliteit zijn geheele vermogen in binnen- en buitenland moet opgeven en taxeeren op de tegenwoordige basis, tenzij het vermogen een bedrag van 5000 M niet overschrijdt. Joden van vreemde nationaliteit behoeven slechts hun bezit in Duitschland op te ge ven. Tegelijkertijd wordt bepaald, dat van overeenkomsten inzake verkoop of verpach ting van industrieele, land- of bosohbouw- bedrijven aan de autoriteiten mededeeling moet worden gedaan, voor zoover bij deze zaak een Jood als contracteerende partij be trokken is. Evenzoo is voor de opening van een nieuw industrieel bedrijf of de vestiging van een filiaal door Joden toestemming noodig. De verordening dient volgens het D.N.B. eenerzijos voor de bepaling van het vermo gen der Joden in het Duitsche rijk, doch kan anderzijds worden beschouwd als een voor bereidende maatregel voor den economi- schen opbouw van Oostenrijk. De verordening zou voorts beoogen, af zonderlijk optreden tegen Joodsche bezitters te verhinderen, daar alle met Joaen verband houdende kwesties binnen het rijk uitslui tend langs wettelijken weg geregeld moeten worden. De aardbevingen in Turkije Weer vele dorpen verwoest In het Turksche district Kirsjeir, dat zoo- als men weet geteisterd wordt door aard bevingen, zijn de beide laatste dagen acht tien dorpen met zeshonderd huizen geheel vernield. De bevolking dwaalt in de om geving rond. Door de schaarschte aan ver voermiddelen en de schade aan de wegen is het zeer moeilijk, voldoende levensmid delen en andere voorraden naar de geteis terde streek te brengen. De huwelijksfeesten in Albanië Koning Zogoe in den echt verbonden In de statiezaal van het koninklijk slot te Tirana, hoofdstad van het koninkrijk Alba nië, is gisteren in tegenwoorcLigiheid van lal van hooguaarddgheiflsbekleeders het huwe lijk voltrokken tussohen koning Zogoe en gravin Geraldine Appoayi. De Al baansche koning ls gelijk men weet Islam- belijder; de oHmgaarsche gravin A p po n- yi behoort tot den R.K. godsdienst; er heeft daarom geen godsdienstige huwelijks plechtigheid plaats gehad. Onmiddellijk achter het bruidspaar ston den tijdens de plechtige huwelijksceremonie de Italiaan solve minister van buitenlandsche zaken, graaf Cia-no en graaf Anton A p- p o n y i, benerons de vertegenwoordiger van den koning van Italië en keizer van Ethiopië, de hertog van Bargam o. De huwelijksplechtigheden waren begon nen met een saluut van honderd kanonscho ten in Tirana en ia alle grootere plaatsen van het land. Vóór de trouwplechtigheid in het ko ninklijk paleis waren in alle kerken van Albanië godsdienstoefeningen gehouden. Onmiddellijk na afloop van de ceremo nieën in het koninklijk slot vond een gala diner plaats, waarbij het corps diploma tique te Tirana volled'ig aanwezig was. Terstond na het diner begaf het jonge koningspaar zioh in gezelschap van de leden van het koninklijk huis en van de regeering naar Durazzo. Daar zal het koningspaar 111 't zomerpaleis voorloopig zijn intrek nemen. In het geheele land nam de bevolking een levendig aandeel in de feestelijkheden. Overal werd het jonge paar uitbundig ge huLddgd. De Japansch-Chineesche oorlog De strijd om Taier Tsjwang Chineezen steken de rivierdijken door Op verschillende plaatsen hebben de Chineezen de dijken van de Gele Rivier doorgestoken, om den Japansohen op- marsch naar Taier Tsjwang voorloopig tegen te houden. Er worden binnen enkele dagen groote Chineesche verster kingen verwacht, waardoor men in slaat hoopt te zijn, de Japanners ook verder tegen te houden. Aan Chineesche zijde- bestaat hoop, dat men het in Taier Tsjwang nog een maand zal kunnen volhouden. Mochten de Chineezen echter gedwongen zijn de stad te ontruimen, dan zullen zij op nog enkele andere plaatsen de dijken van de Gele Rivier doorsteken, waardoor duizen den kilometers land onder water gezet zullen worden. Volgens de laatste berichten hebben de Japanners, die van Lan Ling uit naar het Zuiden oprukken in de richting van Pei Sjien, een aanzienlijke hoeveelheid (terrein veroverd, Zij zouden thans op 18 kilometer ten Noorden van Pei Sjien staan. Daar zou den zij in een heftig gevecht gewikkeld zijn met Chineesche afdcelingen, die van Taier Tsjwang uit hen in de flank aangevallen hebben. De Japanners hebben hier 40 tanks in het vuur gebracht. De Chineezen blijken daarop echter gere kend te hebben. Zij beschikken over een ongewoon groot aantal tankafweerkanon- nen en de helft der Japansche tanks is reeds vernield. De overige tanks hebben zich moeten terugtrekken. Aan beide zijden zou den ongeveer 3000 man gevallen zijn. De Chineesche commandant in dezen sec tor is generaal En-Po, die in het begin van den oorlog den Nankau-pas zoo heldhaftig verdedigd heeft en aan wien ook de her overing van Taier Tsjwang te danken is. Men beschouwt hem als den „coming man" in het verdere verloop van den strijd. De „Tungwo" vrijgegeven Het Britsche s.s. „Tungwo", dat aan de monding van de Jangtse door Japansche militairen was aangehouden, is thans vrij gelaten. BETIMMERINGEN - MEUBELEN WAGENTNGEN TELEFOON1 26T3 MOORDAANSLAG OP ZUID- SLAVISCHEN PRINS VERIJDELD Politie arresteert gevaarlijk individu De „Daily Telegraph" meldt uit Boulogne, dat een man die er door het gezantschap van Zuid-Slavië te Parijs van verdacht werd, voornemens te zijn prins Alexander, den 14-jarigen zoon van prins-regent Paul, te vermoorden, te Boulogne is gearresteerd. Prins Alexander, een neefje van de hertogin van Kent, wordt te Eton op gevoed. Dinsdag keerde hij van vacantie uit Zuid-Slavië terug. De arrestatie werd uitgevoerd, na een dringend telefoongesprek van de Zuid-Sla vische legatie met den chef der speciale politie te Boulogne, die opdracht kreeg, den i, wat het-ook zou kosten, vast te houden, totdat prins Alexander naar Engeland zou zyn vertrokken. De politie stelde vast, dat zijn plaatsbewijs betaald was door het Zuid-Slavische emi gratiebureau. De man werd in het bezit ge vonden van een betrekkelijk klein bedrag aan geld en weinig bagage. Bij een nauwkeurig onderzoek van 's mans paspoort kwam vast te staan, dat dit ver- valscht was. Een vrouwelijke tolk las het arrestatie bevel voor in het Duitsch, Servisch, Hon- gaarsch en nog enkele talen, doch de man deed het voorkomen, of hij er niets van begreep. Van de Zuid-Slavische legatie werd in tusschen de mededeeling ontvangen, dat het een zeer gevaarlijk individu is, die in ver band met een aantal moorden wordt gezocht. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG De opmarsch in Gatalonië vertraagt Ten gevolge van het ongunstige weer 19 in de operaties in Catalonlë vertraging !i- getroden. Borondden wordt de tegenstand der republikeinen steeds krachtiger. Uij Castilete hebben zich zelfs zeer hevige ge vechten ontwikkeld, en haddien de nationa listen zeer veel moeite, om hun stellingen ie handhaven. Tooh zijn de troepen van gene raal Va rel a erin geslaagd, tusschen de Sierra de la Canada en de Sierra Degudar den weg tusschen Teruel en Morel la te be reiken. Sir.d6 Zaterdag zijn deze troepen tn K.M. opgerukt De vreemde inmenging Naar aanleiding vam een bericht in een Britsch blad over nieuwe Italiaansche troe pen- en munitietransporten naar Spanje, schrijft de Giornalo d'Italia, dal Italië sedert maanden noch manschappen, noch kanon nen. noch machinegeweren aan Spanje ge leverd heeft. Het blad beweert, dat daarentegen de in menging van de zijde van Frankrijk onver minderd voortduurt. Ook verklaart de Gi- ornale d'Italia", dat sovjet-Rusland kort geleden weer vliegtuigen aan de rooden heeft gelevord. De Britsch-Iersche verzoening De Valera hoopt nog op Iersche eenheid De maatregelen tot het uitvoeren vau de overeenkomst tussohen Engeland en Ierland zijn tegelijkertijd in het Engel sche Lagerhuis en den Ierschen dail in gediend. De Valera verklaarde, dat door de overeenkomst eindelijk de souvereiniteit van Ierland is bevestigd in 26 distric ten en in de territoriale wateren. Hij voegde hieraan toe te verwachten, dat hij binnenkort in staat zal zijn aan be kondigen, dat ten langen leste het Brit sche volk en de Britsche regeering en alle deelen van het Iersche volk ver standig zijn geworden en dat Ierland een geheel onafhankelijke, souvereine staat zal zijn geworden. In zijn verdere verklaringen heeft de Va lera o. m. nog gezegd, dat Ierland nooit gebruikt zal worden als basis voor een aan val op Groot-Brittannië, aangezien de Ier sche regeering al haar verplichtingen in dit opzicht zal nakomen. Luide werd de Valera van alle kanten toe gejuicht, toen hij zeide, dat hij geloofde, dat binnen korten tijd de Iersahe eenheid ver zekerd zou zijn, aangezien de Britsche r geering thans erkend heeft, dat de Iersche eenheid belangrijker is dan afwezigheid van eenheid. De Valera voegde hieraan toe, dat een accoord niet tot stand zou zijn gekomen, wanneer de gelukkige omstandigheid er niet was geweest, dat Chamberlain minister-pre sident was en verzoening en kalmeering in deze kritieke tijden had gewenscht. Cosgrave verklaardè, dat zijn partij voor de overeenkomst zou stemmen. De de- baten werden daarop verdaagd tot heden. Het is echter bijna zeker, dat de overeen komst met algemeene stemmen zal worden goedgekeurd. Hoe zal de „Queen Elizabeth" eruit zien? Een geheel gestroomlijnd schip Het nieuwste schip van de Cunard White Star Line, de „Queen Elisaboht", zal twee korte, peervormige schoorsteenen vertoonen en lage masten. Alles wat weerstand zal kunnen bieden wordt weggelaten. In plaats van rte geweldige ventilatoren op de meesie schepen en ook nog op de „Queen Mary", krijgt de „Queen Elisabeth" een verborgen ventilatie-systeem. De machinekamers en andere sterk verhitte ruimten zullen geven tileerd worden door zuigventila'toren. De passagiersruimten zullen eveneens mechani- schen luchttoevoer hebben en wel voor kou de. half-warme en heete lucht. Een handle zal den toevoer naar wensch regelen. Geen uitstekende ruimten zullen de lijn van het bovendek breken, zelfs de sport zal beneden bedreven worden. De voorzijde van de brug wordt eveneens gestroomlijnd, gelijk ook de „vin", dde van den boeg tot de brug zal loopen en het overkomende water moet opvangen. De boeg wordt als die van een „semi-clipper". LEVENSVERZEKERING MAATSCHAPPIJ ,.V I T A L I S" NIJMEGEN Burg. van Schaeck Mathonsingel 2 HET GOEDE ADRES 1 Sir G, A. Th 0 m as Schaken Het Schaaktournooi te Margate Aljechin remise met Spielmann Wereldkampioen wint het tournooi De belangrijkste partij in het hoofdtour- nooi, die tusschen Dr. Aljechin en Spielmann. is gister in de zevende ron de van het internationaal schaaktournooi te Margate in remise geëindigd. Dp wereld kampioen heeft thans met 1 punt voor sprong op Spielmann, Bóók en Pc- t r o v de leiding en moet in de volgende ronde met wit spelen tegen Mrs. Steven- s o n-M e n c h i k en in de laatste ronde m it zwart tegen Alexander. Het is wel te verwachten, dat Aljechin deze beide restee- rende partijen zal winnen, zoodat men wel op zijn uiteindelijke overwinning in dit tour- nooi mag rekenen. De uitslagen van de in de zevende ronde gespeelde partijen luiden: Hoofdtournooi: SpielmannAljechin Y2Y2 Mrs. Stevenson-Menchik—Sergeant 0—1 AlexanderGolombek 01 Milner BarrySir G. A. Thomas 10 BóókPetrov 10 Premier reserve tournooi b: Landau—Collins (Engeland) 1—0 Eva (Engeland)—Prins 01 Premier reserve tournooi c: Heathvan Doesburgh 0—1 SchelfhoutSnowden (Engeland) 10 De afgebroken partij uit de zesde rondo tusschen onze beide landgenooten van Doesburgh en Schelfhout eindigde in een overwinning voor den met zwart spe lende Schelfhout De stand in het hoofdtournooi is thans: ner Barry en Golombek, ieder 3Vh pnt.; 7. en 8. Aleanderx en Sergeant ieder 3 punten; 9. Mrs. Stevenson-Menchik 2 punten; 10. Sir. G. A. Thomas 1 punt Men schrijft ons d.d. 26 dezer uit Margate: In de zesde ronde toonde Aljechin zich in zijn partij tegen Bóók van zijn besten kant. De ge-heele zaal was in spanning toen hij in een aangenamen damegambiet een toren offerde, De deskundigen vreesden aan vankelijk, dat het offer niet correct zou zijn, maar Aljechin had het beter gezien. Eerst volgden enkele stille zetten en hierna kwam de aanval, waartegen geen verdediging mo gelijk was. Op den 25en zet gaf Bóók op. Aljechin deelde mede, dat hij deze variant tegen Euwe voorbereid had. Hij heeft ook in de vijfde matchpartij den zet 9. b4 ver worpen wegens den nu door wit gekozen aanval. Spielmann heeft van Sergeant niet kunnen winnen. Natuurlijk schrijft de Weensche meester dit toe aan de Spaansche opening, die volgens hem geforceerd tot re mise leidt Petrov heeft zich bil de leiders gevoegd door van Milner Barry te winnen. Alexander heeft zich omhoog gewerkt door in deze ronde 1 te winnen. In de reservegroepen werd fel De meeste buitenlanders speelden tegen el kaar. Prins slaagde er niet in zich aan den kop te handhaven. In de opening ver overde hij een kwaliteit, zijn stelling was goed, doch hij faalde in tactisch opzicht Opoczensky profiteerde er van en won. Landau had het niet gemakkelijk. Met zwart kwam hij uit tegen den Zuidsla- vischen kampioen Kocning. Onze landge noot speelde niet te scherp op winst. Mij of ferde in een aanval eer. stuk, maar zette ie tijdnood niet goed voort. Pas in de tweedt zitting kon hij zijn aanval doorzetten. Lan dau heeft thans de leiding met 5V2 punt uil zes partijen, gevolgd door Prins en Kol tanowski met ieder 41/» punt. In de c-groep had van Doesburgh Schelfhout tot tegenstanders, van wien de Bussemmer regelmatig tot nu toe won, Ditmaal zal het een uitzondering op den regel zijn, want Schelfhout stond hij het al- breken op winst. Schelfhout verloor zijn af gebroken partij tegen Meyer. De laatste hoeft zich onder de leiders in deze groep gerangschikt. Verrassend was de overwinning van van S e t e r s tcgon List. Het is opmerkelijk dat van Seters juist tegen de sterke spelen het er goed af brengt. In deze groep hebben Klein en Najdorf de leiding. Jongen door groentenwagen overreden Aan de gevolgen overleden Gistermiddag even over twaalf uur it. j op de I-Iommelschestraat te Arnhem een ernstig ongeval gebeurd, dat een negen jarigen jongen J. K., een zoon van een schipper, hot leven heeft g&ltosU De jongen, die uit school kwaim, liep tegen een met paard bespannen- groentenwaget op, die juist een zijstraat indraaide. Hel jongetje kwam te vallen en geraakte ondet de wielen van den wagen, waardoor hij zeet ernstig werd gewond. In allerijl werd hij naar het gemeenteziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. Gij bevoordeelt daarmed Uw landgenooten en U 2elv GEMENGD VOEDER voor VARKEN8, MELKVEE EN PLUIMVEE met gegarandeerd gehalte aan eiwit en volgens Algemeene Handelsvoorwaarden DCDTCI C'oliefabrieken DE I\ IC Ld AMSTERDAM N.V. van der IINDEMehVEIDHUIS AMSTERDAM-ROTTERDAM-GRONINGEN NeV. Papierfabriek „MAASMOND" RAAMSDONKSVEER Houtvrije- en Houthoudende schrijf- en Druk papieren en Pergamyn Uitsluitend verkrijgbaar b. d. Groothandel j. Koster Hzn. Scheepswerf „Gideon' Groatngen Holland Voorwaarde voor loonende exploitatie ts een economisch schip. Hiervan benf U zeker mei een KOSTER-COASTER (81 Verrast keek hij haar aan. Zou ze hier willen blijven? Zij? „Je kon niet erg naar je zin slagen, hè? We hebben toch wel aardige huisjes gezien". „Dat hebben we. Maar och man, we zijn oud. Wat moeten we eigenlijk opbreken voor de paar jaar, die we misschien nog te leven hebben?" „Dus je zou hier willen blijven?" „Jij dan niet?" „Ik o graag, maar jij „Ik zei je toch de reden? We zijn oud. Plannen van ver huizen maak je, als je jong bent en nog op een toekomst hoopt". „Hoop je dan nou niet meer op een toekomst?" „Och, ik weet niet". „Nou maar. ik wel. Ik hoop mezelf nog eens opa te hooren noemen. Opoe en opa te zijn, zeg oudje lijkt je dat niet?" „Hoe het kind bij dat drukke leven nog tijd zou hebben, om moeder te zijn, mij is het een raadsel". „Die mevrouw Wayboer was het ook en bovendien, daar wordt niet naar gevraagd. A1«S er kindertjes komen. zal ze meer hulp moeten nemen, een assistente voor de practijk bij voorbeeld. Ze vertelde immers pas nog, dat er van de meisjes met wie ze studeerde nog maar een enkele aan het werk was". „Een assistente, dat zal heel wat kosten. Als Hans dan ook maar eens wat te doen krijgt". „Je doet of hij al maanden leeg loopt en het is nauwelijks een maand". ,,'t Kunnen jaren worden, 't Bordje staat in elk geval al twee maanden aan, zonder dat er iemand voor hem geweest is. Ik geloof ook niet, dat hij zich daar veel moeite voor geeft". „Moedertje, je blijft van mijn schoonzoon af, hoorl Waar óm gaf hij zich nergens moeite voor. Omdat wij er waren. Hij wou zijn tijd vrij houden voor ons, dat zei Willy ook. Zeg, welke jonge kerel zal dat doen, eiken middag op pad gaan met twee oude menschen? Hans is een béste jongen. Zijn eer ste en laatste gedachte is altijd voor Willy. Zou jij d3n denken, dat hij dèt zou willen, zij werken en hij niets doen?" Nee, dat dacht juffrouw Verduynen niet van haar schoon zoon. 't Was waar, een gelukkiger menschenpaar dan Willy en Hans kon je je niet denken en hij zei vaak. dat het hem liever zou wezen, als het patiëntental verminderde in plaats dat het vermeerderde, zooals nu al te merken was. M-ir juffrouw Verduynen kón een leven als dat van haar dochter niet ideaal vinden, zou het voor zichzelf zoo nooit gewenscht hebben. Wat was gezelliger, dan, als vrouw zijnde, na vol brachte morgentaak 's middags rustig een kopje thee te drin ken, wat te lezen of te handwerken. En zou het Willy niet hard vallen, als ze kindertjes kreeg, deze zoo'n groot deel van den dag aan vreemden te moeten overlaten? Als er een kindje kwam, ja, dan zou moeder nog wel in de stad willen gaan wonen, om zoo'n stumpertje te vergoeden, wat het aan moederzorg te kort kwam, maar nu, och neeWat zou den ze aan elkaar hebben? 's Morgens had je je werk en 's middags kon je niet als andere moeders eens bij je dochter aanloopen. 's Avonds was er vaak visite, 's avonds zouden ze nu wel tegenbezoeken gaan afleggen. „Dus we blijven beslist hier?" stoorde meester haar over peinzingen. „Voorloopig tenminste wel. De kinderen kunnen hier komen zoo vaak ze willen, wij kunnen ook nog eens weer naar hen gaan „tegen het voorjaar bij voorbeeld", voegde ze vlug er aan toe „maar mocht jij het anders willen?" „Ik? Geen sprake van. Ik houd van Woudewijk. Om mij hoeft er nooit verhuisd te worden. Zeg, vind jij eigenlijk die moderne huisjes niet akelig? Alles even bekrompen. Je krijgt het gevoel, of je je hoofd zult stooten aan het plafond en of je op een goeie dag knel zult raken tusschen de muren." „Wij waren het hier ook zóó ruim gewend." „Ja. Zeg, schrijf jij het, dat we ervan afzien of moet ik het doen." „Jij hebt de meeste tijd. Natuurlijk doe ik er wel een let tertje bij." „Als het maar geen al te erge teleurstelling voor ze is. Willy heeft er zich zooveel van voorgesteld en Hans heeft zoo zijn best gedaanIn hoeveel huizen is de jongen niet met ons geweest." Neen, een groote teleurstelling bracht de brief niet in het jonge gezinnetje. Ze hadden al wel half begrepen, dat het zoo gaan zou. Willy wist, hoe Hans zich had ingespannen om bij haar ouders niet uit de toon te vallen, ze wist, hoe hij hun wonen hier werkelijk had gewild, doch enkel om héér. Zeker, zij zou het heerlijk gevonden hebben, elke dag even bij vader en moeder binnen te wippen, maar als je getrouwd was, was je man nummer één en wat moest je dan, als er conflicten kwamen? Die zouden er komen op de duur, dat kon niet anders. je kon, om een voorbeeld te noemen, van Hans niet ver langen, dat hij tweemaal naar de kerk bleef gaan. Zelf voelde ze daar ook niet veel voor. Als een dominee je wer kelijk te boeien wist, o ja, dan zou je zoo mogelijk wel drie maal willen gaan, maar hoeveel van zulke predikanten waren er? Hier in de stad had je er in elk geval niet één. Daarom zij ging in het vervolg ook één keer. In de week hard werken en dan je op Zondag ook nog zoo inspannen, dat werd niet van je geëischt. Je kon weinig van rustdag spreken, als je door tweemaal kerkgaan de heele dag in touw was, Vader en moeder zouden dat niet goedkeuren, het ook niet begrijpen. Nu ja, zij hadden altijd een kalm leventje gehad met genoeg tijd tot rust en verpoozing in de week,- maar met haar was dat anders gesteld. Och en hun vrienden - aardige lui, maar niets voor vadet en moeder. Je hadt zoo'n moeite, de gesprekken zóó te lek den, dat ze er aan konden deelnemen. Nee, als ze van tijd tot tijd kwamen logeeren, genoten zt meer, dan wanneer ze hier woonden. In zoo'n paar weken kon je je wel aanpassen, kon je ook je kennissen wel een beetje buiten de deur houden, althans degenen met wie vader en moeder het minst zouden sympathiseeren. Stel je voor, dat ze notaris Blom of dokter Smith op bezoek kregen, terwijl de oudjes er waren. De vloeken van den dokter zoowel als de moppen van den notaris zouden hen gewoonweg buiten zichzelf brengen. £ij was er ook niet op gesteld, ergerde zich soms geducht, maar je was nu eenmaal aan je stand verplicht, met zulks menschen om te gaan. Dokter Smith had haar al een paar nieuwe patiënten bezorgd en de notaris zou Hans allicht wat vooruit kunnen helpen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2