Jlieutur £ciksrijf lüouraut AVANG Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken iHbonnemtntsprijs!: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/a ct No. 6379 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 38936 DONDERDAG 28 APRIL 1938 18e Jaargang Hfoertentieprijjen: Van 1 tot 3 regels U7'/» Elke regel meer 0.22'/a ingezonden Mededeeljngeo van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 'I bureao wordt berekend0.10 Interpellatie over de enquête Uit den lezerskring bereikten ons naar aanleiding van ons artikel over het enquêterecht in het blad van Dinsdag j.l. enkele vragen, waarop we, aangezien rij bet hart van de kwestie raken, te 'dezer plaatse gaarne even nader ingaan. De vragen zelve meenen we in meer pracfcisch en in meer principieel getinte te mogen onderscheiden. Geïnformeerd werd namelijk naar het verschoonings- recht van ambtenaren, door ons reeds kortelijks aangeduid, en dan wenschte men te weten, hoe wij tegenover het enquêterecht in het algemeen en tegen over de enquête-aanvrage van den heer ;Wendelaar in het bijzonder hebben te 'de opgeroepen getuigen. We meldden reeds, dat het grondwet telijk recht van enquête zelf vroeg om nadere uitwerking in een wet en dat de betreffende bepalingen zijn te vinden in een wet, welke dateert uit het jaar 185U- Sindsdien zijn enkele wijziginger aan gebracht. laatstelijk in 192.7. Over den alqemeenen plicht om te verschijnen en te antwoorden, welke op de getuigen rust, schreven we reeds in het Kort. Thans echter vragen we de aandacht voor enkele belangrijke artikelen uit de wet van 1850, die de kwestie, waarover hier gehandeld wordt, nauw raken, te Artikel 19: Zij. die uit hoofde van hunnen stand, beroep of wettige betrek- kina tot geheimhouding verpligt zijn. kunnen zich verschoonen getuigenis af te leggen, doch alleen en bij uitsluiting nopens hetgeen waarvan de wetenschap aan hen als zoodanig is toebetrouwd. Artikel 20 lid 2 en 3: De verschooning van verplichte geheimhouding door bur gerlijke ambtenaren of milita.ren van al len rang ingebragt, moet ^sg^ks wor- den aangenomen indien zij ru p beweren' dat de verlangde openbaarma king wordt geoordeeld in strijd te zi)n met het belang en de zekerheid van het Rijk, de koloniën en bezittingen van het Rijk in andere werelddeelen, of op den stelligen last hunner meerderen den zelf den grond van verschooning aandui- dende. v In beide gevallen kan echter de Kamer op het verslag harer commissie verlan gen, dat de gegrondheid der ingebragte verschooningen door het hoofd van het departement van algemeen bestuur, waaronder de betrokken ambtenaar of militair behoort, nader bevestigd worde. Artikel 21: Het hoofd van het depar tement van algemeen bestuur bij het welk, of onder wiens ondergeschikte ambtenaren, stukken voorhanden zijn, welker inzage door de commissie schrif telijk verlangd wordt, bewilligt die in zage, tenzij hij oordeelen mogt dat zij met het belang en de zekerheid van het Rijk, de koloniën en bezittingen van het Rijk in andere werelddeelen in strijd zoude kunnen rijn. Tot zoover deze wetsartikelen, die we niet aanhalen om literaire schoon heid. doch omdat ze voldoende duidelijk aangeven, hoe de zaken staan. Gaan we de bepalingen nader bezien, dan blijkt, dat niet gehoord mogen worden, blijkens artikel 19 b.v. geestelijken, en blijkens artikel 20 ambtenaren en militairen, op voorwaarde echter, dat de betrokken Minister het belang van geheimhouding nader bevestigt. En artikel 21 geeft dan den Minister bevoegdheid, om stukken niet te vertoonen, piaar bij zich te hou den. Mocht de aanhangige enquête-aan vrage worden aanvaard, dan zal het zoover zek--r niet komen. Verschillende staatsrechtsgeleerden hebben er reeds op gewezen, dat zich ten onzent gedurende de laatste tientallen van jaren langzamer hand een toenadering tuss-chen Regee ring en parlement aan het voltrekken is. Het is met name Struycken geweest, die hierop uitdrukkelijk de aandacht vestigde.Door weigering van alle in lichtingen door den Minister zou de har monie wreed worden verstoord, hetgeen bovendien een onjuisten schijn wekken kon. Zoo zal wellicht het hoofd van het departement zijn ambtenaren van hun plicht tot zwijgen ontslaan. Een andere vraag is intusschen, hoe wij tegenover het enquête-recht in het algemeen en tegenover de aanhangi ge enquête-aanvrage in het bijzonder hebben te 1 taan. Reeds wezen we erop, dat in dit recht niet mag worden gezien een vorm van mee-regeeren, doch veeleer een middel ;ot controle. Zooals.de leden van het pa: - ment door beraadslagingen en interpellates van Ministers op de hoogte komen van het regeerbeleid en in staat zijn, als vertegenwoordigers van het Nederlandsche' volk, wenschen en^ „De dorre vlakte der woestijnen" Irrigatie in Zuid-Palestina In het steppengebied van Zuid-Palestina, de zoogenaamde Negeb, waar do aarts vaders zich met hun tenten en hun kud den plachten op te houden, is water ont dekt! Onder toezicht -der Palestijnsche re geering hebben aldaar namelijk den laat- sten tijd verschillende boringen plaats ge had, welke water in overvloed hebben aan getoond. Het zal nu op zijn zuiverheid wor den gekeurd, daar men gelooft, dat het zout bevat Tevens zal de mogelijkheid worden onderzocht het gebied tusschen Bersheba en Gaza te irrigeeren. Blijkt het mogelijk, deze steppen van water te voor zien, dan zullen deze verlaten bedoeïnen- gebieden in de toekomst geëigend zijn den ploeg en den zaaier! Vrachtauto tusschen militaire wielrijders Een milicien gewond Gistermiddag om half vier kwam het mu ziekcorps van het regiment wielrijders te 's Hertogenbosch onder de gemeente V u g h t, den Hélvoirtschenweg oprijden, toen op een afstand van ongeveer tachtig meter een vrachtauto naderde. Een der man schappen gaf den chauffeur een teeken te stoppen. De militairen vervolgden hun weg, doch de autobestuurder reed met onvermin derde vaart door. Het gevolg was, dat de auto midden onder de wielrijders terecht kwam. De meeste manschappen konden nog uitwijken, doch twee hunner werden aange reden. Een van beiden kwam er met een flinke buil op het hoofd nog goed af, maar de milicien Van Bladel uit Tilburg lag met een bloedende hoofdwonde bewusteloos tus schen de stukgereden rijwielen. Spoedig was geneeskundige en geestelijke hulp aan wezig. Na ongeveer een kwartier kwam de man weer bij kennis, waarop hij naar het groot zieken-gast.huis te 's Hertogenbosch werd vervoerd. Wij vernemen, dat zijn toe stand niet verontrustend is. De gemeente politie van Vught heeft tegen den chauf feur proces-verbaal opgemaakt Kind in heet water gevallen Te Westervoort is Dinsdagavond het 2-jarig dochtertje van den landbouwer Wol- teirs aan den IJsseldijk in een teil met* heet water gevallen. De moeder stond in de onmiddellijke na bijheid en kon het kind dus direct grijpen, doch zij kon niet voorkomen dat het zich deerlijk verbrandde. De toestand geeft reden tot zorg. ZELDZAME VONDST Bij opsporingswerkzaamheden, welke ver richt worden voor rekening van den heer A. H. Th. Kort lang te Ermelo, is een klok beker gevonden van buitengewonen vorm. De beker, welke volkomen gaaf is, is ver sierd met veertig kruisjes, geheel met de hand gevormd en staat bevestigd op een slank voetstuk van zeven centimeter hoogte. grieven kenbaar te maken, zoo ook kan het parlement, in aansluiting daarop en indien het pas geeft, gebruik maken van zijn bevoegdheid, de enquête te hanteeren, waar het mocht meenen, dat vragen aan den Minister niet voldoende licht kunnen verschaffen. Doch hieruit volgt reeds, dat, zoo er al in het algemeen een be voegdheid tot het houden van een en quête bestaat, van het recht gebruik moet worden gemaakt met een beschei denheid, welke den waren meester en be- heerscher van het parlementair strijdperk kenmerkt. Met een voorbeeld toonden we aan. dat de groote voorvechter en ten deele de schepper van het antirevolutionaire staatsrecht, Dr A. Kuyper, tegenover het enquête-recht geenszins afzijdig stond, en evenmin betoont A. F. de Savornin Lob man in „Onze Constitutie" zich een te genstander. Is de bescheidenheid in het geval-Oss in acht genomen? Deze vraag kan, zoo meenen we, niet bevestigend worden be antwoord. Zeker, we ontkennen geens zins, dat door een enquête meer licht op de pijnlijke kwestie geworpen zal worden dan thans bestaat, ennaardatgroo- ter licht zien ook wij met ver langen uit, doch het is nog allerminst zeker, dat de klaarheid niet op eenvou diger wijs te bereiken ware. Een her nieuwde interpellatie was b.v. niet uitge sloten. Een enquête achten we in het alge meen niet te verwerpen. Doch zij worde meer in het bijzonder gebezigd bij een onderzoek naar een nationale ramp of sociale misstanden, waartegenover Mi nister en parlement gelijkelijk staan, of ook in een geval, waarin de Minister het parlement van zijn beleid geheel en al onkundig zou willen laten. Zoolang hiervan niet of niet voldoende gebleken is, volge men eer de lijn van cordiale samenwerking tusschen overheid en par lement, elk op eigen terrein en met het zelfde doel voor oogen, welke samen werking ten onzent in het constitutioneel staatsbestel 200 gelukkig is gegroeid,- De stijging der aardappelprijzen Buryemeester van Amsterdam verzoekt telegrafisch afschaffing van monopolierechten De burgemeester van Amsterdam, dr. W. de V 1 ugt, heeft het volgende telegram ge zonden aan den minister van Economische Zaken: Op sterken aandrang van den Levensmid- delenraad, daartoe eenstemmig geadviseerd door een met dit lichaam verbonden com missie voor aardappelen, groenten en fruit, waarin vertegenwoordigd zijn de groot- en kleinhandel, de tuinders en consum-mten-, verzoek ik Uwe Excellentie dringend in ver band met de belangrijke prijsstijging ii laatste weken van consumptieaardappelen hier ter stede, ten spoedigste te willen be vorderen, dat de invoer van Malta aardap-' pelen en andere buitenlandsche aardappe len niet meer aan monopolierechten onder worpen zai zijn. van Eesteren De heer B. van Eesteryn, lid van Provinciael Staten van Zuidholland, heeft om gezondheidsredenen voor deze functie bedankt. De heer Van Ees teren had voor de .Chr. Hist. Unie van 1919 tot 1923 en van 1927 tot heden zitting m de Pro vinciale Staten van Zuidholland. Zijn lijstopvolger is de heer Anth. Folmer, sedert vele jaren lid van den Gemeenteraad te s-Gravenhage. Algemeen mijnwerkersfonds l)e verkiezing der commissies Gister is op alle Limburgsche mijnen de verkiezing gehouden van de commissies voor het Algemeen Mijnwerkersfonds. In totaal waren er 55 zetels te verdeelen, vijf voor elke mijn. De confessioneele bonden verkregen 27 zetels en verloren er vier. De moderne bond verkreeg 28 zetels en won er vier. In totaal behaalden de confessioneele bonden 10.715 stemmen, terwijl de moderne bond 9231 stemmen behaalde. Dat deze laatste organisatie vier zetels meer kon veroveren, ondanks zijn geringer stemmen- aantal, moet worden oegeschreven aan het feit, dat na de eerste zetelverdeeling het grootste overschot den doorslag geeft Honderd H.A. heide verbrand Nabij de Belgische grens Gister brak een bosch- en heidebrand uit onder de gemeente Reusel in de nabijheid van de Belgische grens. Door den sterken wind verspreidde het vuur zich uitermate snel. De boschbrand weer van Reusel en omliggende plaatsen vrij spoedig onder leiding van den burgemeester aanwezig. Op enkele plaatsen kon het vuur gestuit en kon althans voorkomen wordèn, dat het overging in bosschen. behoorende aan den "elgischen koning. Een aantal Belgische arbeiders keek nog lijdelijk toe zoolang het vuur op Hollandsch grondgebied bleef. De vuurzee echter was zoo uitgestrekt, dat niet voorkomen kon worden, dat op een andere plaats het vuur toch op Belgisch gebied sloeg. Op Hollandsch gebied heeft de brand niet zooveel schade gedaan doordat hier slechts heide verbrandde en het vuur vastliep op .tlaats, waar het voor eenige weken eveneens gebrand had. Op Belgisch gebied woedde de brand gisteravond nog voort in de bezittingen van den Belgischen Koning, van baron de Lunderd en van baron de Broqueville. Zeker honderd H.A. heide, en bo6oh zijn verbrand. Kind onder Gooische Tram In ziekenhuis overleden Gistermiddag is het vierjarig zoontje van de familie R. te Huizen, dat op den weg tusschen Blaricum en Huizen met eenige vriendjes aan het spelen was, en plotseling de tramrails overstak, door een motorwa gen van de Gooisohe Tram gegrepen. Plet knaapje werd deerlijk gewond en is in zorgwekkend en toestand naar de Majella- stichting te Bussum overgebracht, waar hij eenige uren later aan de bekomen verwon dingen is overleden. Lichtmast raakte voetlijn Arbeider gedood Gistermiddag om drie uur is op het scha keistation der P.N.E.M. te Orthem een doodelijk ongeluk gebeurd. Bij het opzetten van een lichtmast kwam deze in aanraking met de 50.000 volllijn, waardoor de 27-jarige A. Donhuyzen uit Vught, die in dienst van een aannemer werkte, den stroom door het lichaam kreeg. Hij was terstond dood. Twee andere arbeiders liepen onbeduidende brand wonden oip. Naar ons ter oore komt, moet het in de oe- doeling der militaire autoriteiten liggen met 15 Juni 400 man van de luchtdoel- artillerie te legeren in de Oranje-Nas- ■kazerne te Amsterdam. Wij verna men verder, dat, hoewel dit aantal man schappen eerlang tot duizend zal worden uitgebreid, het toch niet in de bedoeling moet liggen het regiment op den duur te Amsterdam te houden. Of in de plaats van de luchtdoel-artillerie andere troepen zullen komen, is nog niet zeker. Als definitieve plaats van vestiging voor het meergenoemde wapen hoorcu... wij het Gooi noemen. De ministers Colijn. Van Dijk en Weiter hebben gisteren eentocht gemaakt met Hr. Mr. kruiser „Java" van ljmuiden naar Den Helder. Minister Van Dijk be kijkt een der instrumenten op de commandobrug. Rechts minister-president Colijn. De geheime zender in den Achterhoek Drie verdachten voor het Kantongerecht Tot zware straffen veroordeeld Voor het kantongerecht te Enschedé is gister behandeld de zaak van den bekenden geheimen zender „De Nachte gaal", welke zich geruimen tijd eiken Zondagmorgen in het Oostelijk deel des lands liet hooren. Als verdacht van het houden van deze uitzendingen hadden zich voor het En- schdésche kantongerecht te verantwoor den de radiohandelaar EL J. J. P., de Duitsche schoenmaker A. W. en diens stiefzoon F. HL Allereerst diende de zaak tegen P. Ver dachte bekende. De kantonrechter merkte op, dat verdach te zeer brutaal is opgetreden. Verdaichte zeide, dat het eerst een soort sport was, maar toen W. er zich mede be moeide, werd het een commercieele aangele genheid. W. en hij kregen een derde van de opbrengst en de rest was voor de kosten. De ambtenaar van het O. M., mr. Lui of s, eischte voor de zaak te Die- penheim zes maanden hechtenis en ver nietiging van de inbeslaggenomen appa raten. De kantonrechter, mr. v. <L Poel H i d d i n g, veroordeelde P. tot drie maanden hechtenis en vernietiging van de inbeslaggenomeo apparaten. P. stond daarna terecht voor een tweede uitzending op 20 Februari. De ambtenaar het O. M. bracht in zijn requisitoir hul de aan de politie en de ambtenaren van de P.T.T., die aan het bedrijf van de „Nachte- welke twee jaar in werking is ge weest, een einde hebben gemaakt. Op 6 Fe bruari, toen verdachte te Diepenheim werd betrapt, weigerde hij de uitzendingen te staken. Daarna heeft verdachte getracht de politie om den tuin te leiden. Eerst toen hij hoorde op welk een lage wijze hij was ver raden, heeft hij bekend. Voor het tweede feit eischte spreker twee maanden hechtenis. r d a c h t e verklaarde, alles op aan dringen van W. te hebben gedaan. Deze heeft zelfs nog een programma met beleedi- genden inhoud voor den commissaris van politie samengesteld, dat echter niet werd uitgezonden. Voor het tweede feit veroordeelde de kantonrechter P. tot drie maanden hechtenis en vernietiging van de in be slag genomen apparten. Tegen den 23-jarigen F. M., een stiefzoon van W., die hulp had verleend, werd twee maal twee maanden hechtenis geëischt. Verdachte wees op verzachtende omstan digheden. Hij was bevreesd voor zijn stief vader, die hem vaak mishandelde. De kantonrechter veroordeelde hem tot tweemaal een maand hechtenis. Verdachte A. W. was niet verschenen. Te gen hem werd verstek verleend. De verdachte uit de eerste zaken, de radio handelaar P., deelde mee, dat meermalen in de woning van W. is uitgezonden. Men kon de stem van W„ die ook als omroeper fun geerde. gemakkelijk aan het Duitsche accent herkennen. Do ambtenaar van het O. M. noemde het optreden van verdachte schurkachtig en eischte voor het eerste feit zes maanden hechtenis. De kantonrechter, die betreurde dat tegen W. niet strenger kan worden opgetreden, veroordeelde hem voor de eerste zaak tot vier maanden hechtenis, voor de tweede zaak werd W. daarop eveneens tot vier maanden hechtenis veroordeeld. Blijkens mededeeling van de Gemeente- Arbeidsbeurs te Amsterdam stonden eind Maart 53571 werkloozeq ingeschreven, 2265 lager dan aan het einde van Februari. Vergeleken met Maart 1937 is een stijging van 933 waar te nemen. In het totaal aantal werkloozen zijn begre pen 1431 personen, die in werkverschaffing arbeiden Nationale Burgerwachtdag De Nationale Bungerwachtdag, tevens her denking van het 20-jarig bestaan der Bur gerwachten, zal worden gehouden op Wa terloodag, Zaterdag 18 Juni a.s., op 't vlieg veld „Ypenburg" te Rijswijk. Ruim 80 Burgerwachten gaven zdoh reed voor deelname op. Zij komen met minstens 2500 man. De minister van Binnenlandsche Zaken, de heer H. van Boeyen, verklaarde ziah be reid een rede uit te spreken. Het programma vermeldt o.a. een vaandel- groet, te brengen door B.W.-deputaties van 3 man, den vaandeldrager inbegrepen. Voorts: vendelzwaaien door een Brabant- sche groep. Aan de demonstraties zullen 30 groepen deelnemen, te leveren o.a. door de - Burger wacht uit Alphen, Barneveld, Delft. Gendrir.- gen, 's-Gravenhage, Helmond, Leiden, de Lier, Rotterdam, Voorburg, Bloememdaal, Nieu- wer-Amstel, Utrecht en Zwolle. Het secretariaat van de regelingscommis sie is gevestigd: Javastraat 4. Den Haag. BOERDERIJ IN VLAMMEN OPOEGAAN Gistermiddag om half twee is brand ont staan in de groote boerderij van den land bouwer J. v. d Eisen ve Gemert De plaat selijke brandweer stond wegens gebrek aan water vrijwel machteloos tegenover de vlam menzee en moest lijdelijk toezien hoe de boerderij geheel afbrandde. Het vee was voor een groot deel in de weide. Eenige varkens, dié zich in de schu ren bevonden, konden tijdig worden gered. De inboedel, alsmede de groote voorraad hooi, gingen verloren. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade, welke op 15.000 gulden wordt geschat, wordt door ver zekering gedekt TWEE KINDEREN VERDRONKEN Het tweejarige zoontje van de familie J. Snellen aan den Tegelscheweg te V e n 1 o is in een onbewaakt oogenblik in een achter de woning staande tobbe met water gevallen en verdronken. Gister is het tweejarig dochtertje van de familie H. van der Heiden te L e e n d e toen de moeder even afwezig was, voorover in een tobbe \yater gevallen en verdronken. SCHIPPERSKNECHT VERDRONKEN Gistermiddag omstreeks drie uur is een 15-jarige schippersknecht van het Duitsche Sleepschip „Hugo Stinnes 16" in de Waal bij B r a k e 1 verdronken. De jongen was aan het werk in een aan de „Hugo Stinnes 16" vastgemaakte roei boot, welke plotseling lichtelijk werd aan gevaren door een haar achteropkomende sleepboot. De schippersknecht viel uit het bootje en verdween in de diepte. EEN RECORD-ZWEEFVLUCHT De bekende zweefvlieger Henri Sachs van de Twentsche zweefvliegcluh heeft gistermiddag van het vliegveld Twente af een tijdvlucht gemaakt van vijf en een half uur. Dit is de langste thermische vlucht, welke tot dusver in ons land werd gemaakt. DE WEG VLEUTEN—UTRECHT Met ingang van 2 Mei 1938 zal de vaste brug voor gewoon verkeer over het Mer- wede-kanaal in den verlegden Vleutsche weg te Utrecht en het verlegd gedeelte van dien weg oor het verkeer worden openge steld. BOERDERIJ AFGEBRAND Door onbekende oorzaak is brand uitge broken in de boerderij van den landbouwer J. Groenen op het gehucht Zevenhui zen, onder de gemeente L e e n d e. Door den feilen wind werd het vuur dermate aan gewakkerd dat in korten tijd de geheelo boerderij in de asch werd eelegd. Gelukkig was het vee in de weide. Een kalf en twee varkens welke op stal waren kwamen in de vlammen om. De aanzienlijke schade wordt door verzekering gedekt VILLA AFGEBRAND In den afgeloopen nacht om drie uur Is door nog met bekende oorzaak brand ont staan in de villa van den kunstschilder Fr Langeveld aan het Sevenend te Laren Ondanks krachtige bestrijding door de brandweer werd de geheele villa met inboe del, w.o. vele kostbare schilderijen, een prooi der vlammen. OPTICIEN EN OOGARTS Te Utrecht kwam de Alg Ned. Bond van opticiens in vergadering bijeen. Met alge- meene stemmen werden een aantal beper kingen van het refraetioneeren aangenomen, welke voor al de leden bindend zijn ver klaard. Men wil daarmee tegemoet komen aan de eischen der medici en hoopt tevens dat hierdoor het ingediende wetsontwerp kan worden ingetrokken. SCHOENEN VOORNAAMSTF NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen De Eerste Kamer heeft de behandeling van de begrooting van Waterstaat voort, gezet. De kruiser „Java" heeft, met drie Mfc nisters aan boord, schietoefeningen ge houden op de Noordzee. De vergadering van de Ned. Herv. Pre dikanten Vereeniging. De Amsterdamsche Bank keert over 1937 een dividend uit van 6 pet (v.j. 5)* De totale concernwinst van Unilevef Bros en Unilever N.V. bedraagt over 1937 114.7 millioen (v.j. 112.7 mil- lioen). Voor het kantongerecht te Enschede zij'n drie verdachten in de zaak van de geheime zender „de Nachtegaal" tof zware straffen veroordeeld. Vijftig jaar Christelijk Front (II) Mislukte moordaanslag op Zuid-SIavï- schen prins te Boulogne. De Chineezen hebben de dijken der Gele Rivier doorgestoken. Daladier en Bonnet vertoeven thans te Londen. OE DORDRECHTSCHE ONDERLINGE CREDIETVEREENIGING N.V. DORDRECHT - Groenmarkt 64 Anno 1871 B O U W-C R E D I E T E N EFFECTEN TEOFLUXVAKWAGEMAKERS BREDA Ingwersen Co. Keizersgracht 382 Amsterdam Belast zich met de uitvoering van Effectenorders, het lncas- seeren van Coupons en het nazien van Lotingen. TeL 32121 en 33879, onder Beurs tijd 31207 Schoonmaaktijd Alle sloomen ls nog geen „Palthen"! Bij langr na niet! „Palthen"» dat is al het extra- vakkundige werk en ai de extra-zorg, diq alleen een groote fabriek als Palthe aan Uw goed kan besteden. Dat is b.v. het gratis chemisch bijverven van oerschoten en uitge beten plaatsen. Dat is b.v. de krimpvrije behandeling, het motecht maken of onzicht baar stoppen. Kortom.Palthen" dat is het oerdegelijke werk van PALTHE. Neer- lands oudste en grootste fabriek op haar gebied met meer dan 650 arbeiders! is PALTHE-TIJD BRAND IN EEN KOFFIEBRANDERIJ In de van Jee-koffiebranderij van den heer J. Hendriks te Sambeek is brand uitge broken. De brandweer van Sambeek slaagdo er met de hulp van de motorspuit van Box meer in het vuur tot het voorgedeelte van het gebouw te beperken. Gister brak opnieuw brand in het gebouw uit, thans in het magazijn. Eenige wagons koffie en de machinerieën gingen verloren. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. VOOR SLECHTS l'/2 CENT noodlg om deze annonce ultgekgipt In open envelop els drukwerk een ons op te zen den, ontvangt U uitvoerige brochures over het HERSTEL VAN UW HAARGROEI Dr. H. NANKING'S Pk«ra. Fibrkk N.V., DEN HAAG

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1