jHeiturr Jtsrijr ÜTourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Het congres der Sudeten-Duitschers rtia/a abonnementsprijs: per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 '/a cb NO. 6376 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 38936 MAANDAG 25 APRIL 1938 18e Jaargang abbertcntirprijjm: Van I tot 5 regels UVft Elke regel meer 022'/t Ingezonden Mededeelinget» van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan '1 bureau wordt berekend 0.10 *0* OVERBODIGE PROPAGANDA Rotterdam ging voor openlijk op kosten Van rijk en gemeente onedele propaganda te maken voor de openbare school; sinds dien volgden Amsterdam, Dordrecht en pas onlangs ook den Hang; in Leiden werd kortgeleden eenzelfde poging van liberalen en sociaal-democraten met één stem meer derheid verworpen. Het is de moeite waard de verschillende propaganda-folders eens paast elkaar te leggen. Rotterdam was gangmaker en deed het op de meest hatelijke manier. Zelfs in de iets mildere circulaires van dit jaar zit op zettelijk venijn. Op de zinsnede, dat de ouders, die de bizon dere school voor hun kinderen kiezen, zich tot besturen of hoof den moeten wenden, volgt de geraffineerde opmerking: „Valt uw keuze op de open bare school, waar het onderwijs overeen komstig artikel 42 van de Wet op het La ger Onderwijs opleidt „tot alle Christelijke en maatschappelijke deugden" enz. enz. dan zal u uw kind thans spoedig daarvoor moeten doen inschrijven". Dit is, we kunnen het niet anders kwa- lificeeren, geniepige propaganda voor de openbare school op kosten der gemeen schap en met een officieel cachet. Dordrecht maakte zich daaraan niet schuldig. De Dordtsche circulaire is wat het eerste deel betreft letterlijk gelijk aan de Rotterdamsche en ook de omslagteeke ning is dezelfde, maar de geïncrimineerde zin komt er niet in voor. In plaats daar van is een vermaning opgenomen om geen overijlde beslissing te nemen en wordt meegedeeld, dat het gemeentebestuur met alue schoolbesturen een regeling heeft ge troffen om midden in het cursusjaar slechts bij hooge uitzonderingen leerlingen .van elkaar over te nemen. Echter, terecht hadden de voorstanders van het bizonder onderwijs ook bezwaar tegen deze circulaire, voornamelijk tegen „de algemeene karakteriseering van het onderwijs", en in een der laatste raadsver gaderingen werd van die zijde voorgesteld om geen tweede circulaire te verzenden en toen dit voorstel verworpen werd om dan alleen van het openoaar onderwijs te spreken. Dit voorstel werd aangenomen tot ont steltenis van den liberalen wethouder, die nu met het geval verleden zit, omdat het toch moeilijk is alleen voor de openbare school propaganda te maken. Den Haag dat zich thans ook in deze rij der steden heeft gevoegd, zag dat blijkbaar goed in en stelde de circulaire zoo neu traal mogelijk op; maakt wel wat meer werk van de openbare dan van de bizon dere school, maar verklaart zich bereid aan de ouders de adressen van de besturen en hoofden der bizondere scholen te ver schaffen. Tegen deze folder kan men o. i. dan ook moeilijk ernstige principieele bezwaren aanvoeren al zit er natuurlijk in tekst en prent wel eenige extra propaganda voor de openbare school en al schijnt de circu laire het huisbezoek van propagandisten yoor te bereiden. Echter blijft bij alles ons bezwaar, dat hier onnoodig kosten gemaakt worden; de circulaires zijn absoluut overbodig: de leer plichtwet zorgt, dat de ouders hun taak «vervullen en iedereen weet daarbij zijn school wel te vinden. Dure folders on kunstdrukpapier met foto's in kleurerdruk zijn daarvoor niet noodlg. Ook rijst de vraag of, indien men niet speciaal propaganda voor de openbare school bedoelt, de gemeentebesturen ook bereid zijn de besturen der bizondere scho len gratis aan adressen, circulaires en port vrijdom te helpen om gelijksoortige circu laires te verzenden? Want waarschijnlijk schrijft men deze uitgaven op de post „al gemeene onkosten", zoodat ze niet meetel len bij de exploitatie-vergoeding. En dat is niet in orde! De Gouverneur-Generaal yan Australië Gistermiddag is op het vliegveld Schip hol met het Indië-vliegtuig Pelikaan ge arriveerd lord Gowrie, gouverneur-gene raal van Australië, vergezeld van zijn ecnt- genoote. Lord Gowrie verklaarde, dat de reis voor hem onvergetelijk is geweest. Naast dankbaarheid voor de in Ned. Indie genoten gastvrijheid gaf hij uiting aan zijn bewondering voor den door Nederland verrichten kolonisatiearbeid. Beide landen, Australië en Indië, zoo zeide Lord Gowrie, hebben elkaar noodig en daarom is de har telijke vriendschap, die tusschen Australië en Indië bestaat, dan ook zeer verheugend en de beste waarborg voor een goede ont wikkeling der groeiende handelsbetrekkin gen in de naaste toekomst H. MS. „HERTOG HENDRIK" H. Ms. Pantserschip „Hertog Hendrik" is Zaterdag van Gibraltar naar Den Helder ver trokken. B. KOEKKOEK Azn. f Te Almkerk is plotseling overleden in den ouderdom van 75 jaar de heer B. Koek koek Azn., die in deze gemeente een vooraanstaande plaats innam. Hij had o.a. ook zitting in het bestuur van de Chr. School, waaraan hij zijn beste krachten gaf. Zijn heen gaan zal met groote deelneming vernomen worden. Henlein eischt zelfbestuur en herstel van onrecht OP het congres, dat de Sudeten-Duitsche partij te Karlsbad heeft gehouden, zijn door Henlein een achttal eischen gesteld, namelijk: le. Algeheel herstel der gelijkheid van rechten en status der Duitschers met de Tsjechen. 2e. Erkenning der Sudeten-Duitsche groep als rechtspersoon. 3e. Vaststelling en erkenning van het Duitsche vestigingsgebied. 4e. Organisatie van Duitsch zefbestuur voor het geheele openbare leven in het Duitsche vestigingsgebied. 5e. Invoering van wettelijke beschermende bepalingen voor de onder danen, die buiten het eigenlijke gebied van hun volk wonen. 6e. Herstel der onrechtvaardigheden sedert 1918 tegenover de Sudeten- Duitschers begaan en vergoeding van de door dat onrecht berokkende schade. 7e Erkenning en toepassing van het beginsel: in Duitsch gebied Duitsche overheidsambtenaren. 8e. VoUedige vrijheid zich uit te spreken ten gunste van de Duitsche nationaliteit en de Duitsche wereldbeschouwing. In zijn groote rede heeft Conrad Hen lein o.a. gezegd, dat de Tsjechen in de twintig jaar, dat hun staat bestaat, niets gedaan hebben om de Sudeten-Duitschers voor den staat te winnen, waarin dezen tegen hun wil zijn opgenomen. Wanneer de Tsjechische staatslieden, zoo zeide spreker o.m., werkelijk met het Duit sche volk als bevriende buren wilen leven, dan is het absoluut noodzakelijk, dat er een wijziging komt in de ongelukkige opvatting, dat het de taak van het Tsjechische volk is een Slavisch bolwerk te vormen tegen den zgu. Duitschen drang naar het Oosten, als mede een wijziging van het buitenlandsch- politieke standpunt, waardoor de Tsjecho- slowaaksche staat zich schaarde aan de zijde van de vijanden van het Duitsche volk Het Tsjechische volk dienst ook te weten, dat reorganisatie van zijn verhouding tot 't Duitsche rijk niet mogelijk is zonder een gelijktijdige nieuwe regeling van zijn ver houding tot onze volksgroep. Het Tsjechi sche volk heeft twintig jaar tijd gehad om den binnenlandschen toestand tot tevreden heid van alle volken te vormen. De Tsjechen zijn echter de aan de vredesconferentie ge- BOND VAN NED. PREDIKANTEN Jaarvergadering te Utrecht Hedenmiddag is te Utrecht de jaarverga dering van den Bond van Ned. Predikanten gehouden onder leiding van den voorzitter, Ds. M. van Empel van Middelburg. Na gebruikelijke opening sprak deze een openingsrede uit, waaraan het volgende is ontleend. Bij de beoordeeling van wat de Bond deed, heeft men, aldus spr., in het algemeen niet als maatstaf laten gelden, dat de Bond het welzijn der Kerk bedoelde, omdat de daden van den Bond weinig gericht waren op dat ideëele, waaraan men bij de Kerk in de eer ste plaats denkt. De oorzaak hiervan zoekt spr. het allereerst bij den Bond zelf, d.w.z. bij hen. die het werk van en door den Bond doen. Niet duidelijk hebben wij altijd laten zien, dat toch daarop al ons werk gericht was. Daar komt bij, dat wat wij deden, in het oog der menschen te materieel, te wei nig geestelijk geweest is. Zoo werd bij tegen standers o.m. het woord vakvereeniging te voorschijn geroepen. Nu is niet te ontkennen, dat de Bond wel heel erg georiënteerd geweest is naar de materieele zijde van wat hij zich tot taak gesteld had. Deze heel tastbare kant echter kan niet dan tot groote schade van het ge heel verwaarloosd worden, en ook mag niet vergeten worden, dat ook het materieele het welzijn der Kerk raakt Het vrijgemaakte ambt. de open bezoldiging en de zorg voor den ouden dag staan daar niet buiten. Het vrijgemaakte ambt Gedurende de jaren van zijn bestaan heeft de Bond zich veel moeite gegeven voor den maatschappelijken welstand der predikan ten. En al is er ook veel, waarover wij te vreden kunnen zijn, het resultaat is nog lang niet zooals wij het gewild hebben. Dit ligt aan allerlei omstandigheden, maar voor een groot deel aan de predikanten zelf, Jie de beteekenis van het vrijgemaakte ambt naar dien kant niet hebben verstaan, en hij wie er zijn, van wie we ons zelf eenigszins bezorgd afvragen, of zij het wel ooit zullen verstaan. Hier is nog een belangrijke taak voor den Bond. Voorts is er nog altijd de groote moeilijk heid. dat niet alleen de gemeente maar heel dikwijls ook de predikanten niet verder zien dan hun eigen kring en hun eigen werk en er nog niet van overtuigd zijn, dat zij, in dien dan niet voor alle dingen dan toch ze ker niet in de laatste plaats deel uitmaken van een grooter geheel, dat meer menschen omvat dan onze vrienden en hen die het in dogmatisch opzicht met ons eens zijn of kerkelijk dezelfde idealen hebben. Eerst plichten, dan rechten Zonder twijfel kunnen wij ook nut trek ken van wat in andere kerken gebeurt. Het kerkelijk samenleven van predikanten zal eerst volkomen tot zijn recht komen, dat wil zeggen vrij blijven van alle benepenheid en eigen waan als de predikanten zich klaar bewust zijn te bchooren tot een groep men schen door hun werk van anderen scherp onderscheiden, die hun plichten zoo goed mogelijk vervullen en daarom toezien dat hun rechten veilig blijven. De nadruk ligt hier op het vervullen van onze plichten want zonder dat is wat wij meenen te moe ten doen om onze rechten te handhaven hol en leeg.' geven beloften niet nagekomen en evenmin de verplichtingen van het verdrag van St Germain en die van de grondwet. Alle niet-Tjechische volken gevoelen zich ontrecht en onderdrukt Zij protesteeren tegen een behandeling, welke niet in over eenstemming is met het zelfbewustzijn, de eer en waardigheid der volken. Wij zulleD ons als onderdrukten gevoelen, zoolang wij Duitschers niet hetzelfde mogen doen als de Tsjechen. Wij willen als vrije menschen onder vrije menschen leven. Na zijn eischen te hebben uiteengezet, zeide Henlein, dat hij, gezien de jongste ge beurtenissen in binnen- en buitenland, het recht zou hebben gehad nog verdergaande eischen te stellen. Hij doet dat niet, om de wereld te bewijzen, dat de Sudeten-Duit schers, ondanks de bittere ervaringen, be reid zijn, door beperking van hun aanspra ken een bijdrage te leveren voor de hand having en consolidatie van den vrede. Thans moeten de ts van den staat en het Tsjechische vol .et denzelfden ernst, bewijzen leveren, minder van vrede spreken en meer er voor doen Waar menschen spoedig tot veroordeelen gereed zijn, zal niet alleen clementie gepleit worden, maar zal men ook de schuld willen meedragen om hetgeen verkeerd gedaan is en zoeken naar een middel om te helpen. Naast de strenge bepalingen welke toege past moeten worden, zullen we zoeken naar wegen om te redden wat dreigt onder te gaan Dat kan alleen, als we allen aanvaar den zulke maatregelen, als noodig zijn om ongelukken te voorkomen, en voor ons zelf laten gelden wat den ander tpt steun is, ook al voelen wij het dan misschien ten opzich te van ons zelf als een belemmering. Bij alles wat de Bond doet gaat het in het eind niet om de predikanten maar om hun werk dat is om het werk van de kerk en dus m laatster instantie om de Kerk die, al of niet hersteld of opgebouwd, dat zai dan wel zijn zooals God het wil, ook nu nog tot taak heeft aan de menschen te brengen de boodschap van genade en waarheid. Na de openingsrede volgde bespreking van het jaarverslag, waaruit wij reeds hpi een en ander hebben vermeld en van het „Programma" voor het nieuwe vereeniginss jaar, waarin verdere uitbouw der weduwen- pensioenen als eerste taak wordt gesteld. Grootgrondbezitter mishandeld Na woordenwisseling met een landbonwor Slachtoffer ernstig gewond Zaterdag omstreeks kwart voor twaalf is op de heide onder Koot- w ij k de bekende grootgrondbezitter Mr Blaupot ten Cate, te Koot wijk, door een landJbouwer ernstig gewond. Niet ver van het punt, waar de we gen naar Assel en Kootwijk elkaar kruisen, onmoette de reeds bejaarde mr. Blaupot ten Cate een landbouwer, eveneens uit Kootwijk. Een oude veete over het al of odet openbaar zijn van een weg was aanleiding tot een woor denwisseling tussohen bedden, toen zij elkaar op een zijweggetje in de heide ontmoetten. Tijdens deze woordenwisseling kwam de zoon van den lan<ïbouwer met een greep aangeloopen, welke zijn vader hem uit de handen i mr. Blaupot ten Cate, die den landbouwer reeds den had toegekeerd, mee aan te vallen. Voordat deze er op bedacht was, werd hij geatta queerd en ernstig gewond. De landbouwer ging na zijn daad naar huis en liet den zwaargewonden advocaat in deze stille, ver laten omgeving aan zijn lot over. Door een voorbijganger, dóe ongeveer een uur later paseeerde, werd de rijksveldwaoht te Nieuw- Milligen gewaarschuwd. Per ziekenauto is mr. Blaupot ten Cate daarop in levensge vaarlijken toestand met zware verwondin gen aan het hoofd -naar het r-k. ziekenhuis te Apeldoorn overgebracht In dien namid- da- is de landbouwer, die zeer overstuur wrs, gearrest'serd, De zaak-Oss Mr. Wendelaar vraagt een parlementaire enquete 's-GRAVENHAGE, 25 April. Naar wij vernemen heeft het Tweede Kamer lid mr. W. C. W e n d e 1 a a r hedenoch tend op de griffie van de Tweede Kamer het verzoek ingediend tot het houden van een parlementaire enquete naar de ge beurtenissen, welke zich rondom de brigade der Koninklijke Marechaussee in Oss en de maatregelen van minister Goseling hebben voorgedaan. Mr. Wendelaar had zich in de Tweede Kamer, na de interpellatie van den heer Drop bevredigd verklaard door het ant woord van minister Goseling. Naar ter oorde kwam hebben de publicaties, welke daarna in de pers zijn verschenen, bij den heer Wendelaar den indruk ge wekt, dat de zaak met de rede van den heer Goseling niet uit kan zijn. Ten einde klaarheid in de situatie te brengen heeft de heer Wendelaar gemeend, de eenige mogelijkheid welke voor de Tweede Kamer thans nog openstaat om de zaak verder te onderzoeken, te moeten aan grijpen. Het voorstel-W e n d e 1 a a r zal nu L de afdeelingen moeten worden onder zocht, waarna er een Voorloopig Verslag over uitgebracht zal worden. Nadat de voorsteller dan een Memorie van Ant woord heeft geschreven volgt er een mon delinge beraadslaging en ten slotte neemt de Kamer een besluit. Vermelding verdient nog, dat het houden van een parlementaire enquête ij kundige geschiedenis uiterst zeldzaam is voorgekomen. De laatste maal, dat de Tweede Kamer besloot een dergelijk onderzoek te doen plaats hebben, was in 1886 en betrof arbeidstoestanden op fabrieken en werkplaat sen. Later zijn er nog wel voorstellen voor een enquête geweest, doah deze zijn niet aan vaard. Wanneer het een of ander noodig is, wordt dit meestal een Staatscommissie en niet aan een commis sie uit de Kamer. Deze weg werd o.a. ook ingeslagen bdj de bekende zg. Spoorweg enquête, naar aanleiding van de Spoorweg staking van 1903. Vrachtauto door locomotief gegrepen Vanmorgen hal facht is op den onbe- waakten overweg halte Koesteeg, gele gen aan de lijn ErmeloHarder- wijk, een vrachtauto van de firma G. Doppenberg uit Ermelo door een loco motief gegrepen. De vrachtauto kwam uit de richting '-Heerenloo aanrijden op het oogenblik, dat de sneltrein AmersfoortZwolle den over weg passeerde. De autobestuurder liet den trein voorbijrijden en stak daarna den over weg over. Hij had evenwel niet bemerkt dat van de richting Ermelo een losse locomotief naderde. De vrachtauto werd door deze loco motief gegrepen en totaal vernield. De chauffeur, een knecht van den ijzerhande laar Doppenberg, bekwam zeer ernstige ver wondingen. Hij is in het ziekenhuis „Sa- lenm" te Ermelo opgenomen. De locomoteif kreeg slechts onbelangrijke schade. is de 29-jarige houwer H. J. v. d. gehuwd en vader van vijf kinderen, bij den arbeid in dien Staatsmijn Hendrik onder vallend gesteente geraakt De onge lukkige kreeg een schedelbreuk en overleed ter Uit Dieseltrein gevallen Persfotograaf op slag gedood Gisterenavond om half acht vertrok uit Groningen een extra Dieseltrein met tal rijke voetbalsupporters naar Rotterdam die de wedstrijd FeijenoordB. Quick hadden bijgewoond. De trein was zoo vol dat velen een plaats op de balcons moesten innemen Op een van de achterbalcons stonden de reizigers dicht opeen en daarom stelde een van de reizigers, die zich bij het portier bevond voor om dit te openen. Tegen de waarschuwingen van zijn medereizigers in, zette hij zijn zin door. Hij hield evenwel geen rekening met den sterken wind, want nauwelijks had hij het portier los of met een ruk vloog het open en slingerde den man naar buiten, die vermoedelijk tegen een langs de spoorbaan staanden paal bot ste. Onmiddellijk werd aan de noodrem getrokken, waardoor de trein tot stilstand kwam. Men vond na eenig zoeken 3 K.M. terug den ongelukkige, den 34-jarigen heer H. G. Njjs, directeur van het fotobureau Centra Pers. aan de Boompjes te Rotterdam, met verbrijzeld hoofd langs de spoorbaan liggen. Hij was op slag gedood, zooals de inmiddels ontboden geneesheer E. Lent, uit Nijkerk, constateerde. Het stoffelijk over schot werd naar het lijkenhuis te Nijkerk overgebracht. De trein had door het onge val een half uur vertraging. Uit zweefmolen geslingerd Drie gewonden te Bergen op Zoom Gistermiddag is te Bergen op Zoom een ernstig ongeluk gebeurd op de z.g.n. „potjeskermis". Een zestien-jarige jongeman, G. P., zat in een zweefmolen, toen hij er plotseling, ver moedelijk doordat de ketting van het bak je niet goed gesloten was, uitgeslingerd werd. Hij kwam terecht op een zestig-jarige dame. zijn zusje A. P. en op den 16-jarigen G. W., allen uit Bergen op Zoom. De vallende knaap zelf kwam er met en kele ontvellingen af. De anderen waren er echter erger aan toe. Mej. F. was bewuste loos en moest in het Alg. Burger-gasthuis ter verpleging worden opgenomen. Het meisje had een wonde in het gelaat. W. klaagde over pijn in de borst en had een ernstige wond aan het achterhoofd. Hij werd bij omwonenden binnengedragen. Later bleek, dat mej. F. een hersenschud ding en inwendige kneuzingen had beko men. AUTO BOTST TEGEN HUIS Inzittende dame zwaar gewond Vermoedelijk door het springen van een band is gisteravond te Harmeien een personenauto, bestuurd door den heer Van Winsen waarin verder gezeten waren diens echtgenoote en het echtpaar Meuwessen, al len uit Amsterdam, tegen den hoek van een vooruitstekend huis gereden. De auto werd aan de rechterzijde geheel, opengereten. Mevr. van W. kreeg een ern stige hersenschudding! In een nabijgelegen woning verleenden twee toevallig passeéren- de geneesheeren en dokter Buitenhuis uit Harmeien de eerste hulp. Zij mag voorloo pig niet vervoerd worden. De heer M. liep snij won den in het gelaat op. Hij kon, na verbonden te zijn, de reis voortzetten De auto is wegggesleept Een tragische bijzonderheid is nog. dat de families op weg waren naar de moeder van beide vrouwen, die stervende was SLAPTE IN DE SIGARENINDUSTRIE Sedert geruimen tijd werden bij de N.V. Kon. Sigarenfabriek der firma Dresselhuys en Ni euwenhuysen te Culemborg ploegen sigarenmakers om beurten voor drie maanden ontslagen. Thans is de loopende ploeg, in totaal 27 sigarenmakers, definitief ontslag aangezegd, terwijl nog aan 14 sigarenmakers per acht dagen ontslag is gegeven. Een en ander staat in verband met de ïlamgs gewijzigde arbeidsovereenkomst in de sigarenindustrie. Dit Nummer bestaat uit DRIE bladert De proefvaart van de Nieuw-Amster* dam. De verbondsvergadering van „Patrimo* nium" in Groningen. Vandaag is in Utrecht de jaarvergade* ring van de Bond van Nederl. Predikant ten gehouden. Zaterdag hebben zich te Oss relletjes voorgedaan. Te Leiden is een huis gedeeltelijk in ge* stort. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Nabij Kootwijk is Mr Blaupot ten Cate! door een landbouwer ernstig mishandeld* Vergadering te Amsterdam van de Chr* Psychologische Centrale voor School eti, Beroep. De rechtsche opmarsch naar CastelloEf maakt vorderingen; het republikeinsche front is reeds doorbroken. Henleins acht eischen op het Sudeten* Duitsche Congres te Karlsbad. Mijnrampen in West-Virginia en Roer* gebied. ®BLOM B A ND E N ROTTERDAM DEN HAAG TEL. 28000 TEL. 770038 BATES PAPIEREN ZAKKEN Ook voor Uw product! Vraagt inlichtingen bij: BATES CEPRO ZAKKEN MIJ. N.V* MAASTRICHT - Franschen Sinsrel 60 Telefoon 4497 De nieuwe burgemeester van Vlaardingen gemeester van Vlaardingen de heer M. C. Sie» zen, te Hille- gersberg. De heer Siezen behoort tot de Christelijk-His- torische partij en is sinds eenige jaren wethouder van Hillegers- berg, waar hij de openbare werken, de bedrijven en het grondbedrijf beheert. Groote brand te Alkmaar Café en dancing in de asch gelegd Zondagnacht heeft een felle uitslaande brand de groote danszaal en de daar naast gelegen garage van het café „Het wapen van Heemskerk" aan de Bree straat teAlkmaar, eigendom van den heer T. van Gijzen, geheel in de asch gelegd. Tegen 12 uur werden de bewoners van het café, die in de benedenzaal vertoefden, door voorbijgangers gewaarschuwd, dat de dans» zaal in 'brand stond. Terstond waarschuwde men de brandweer, terwijl personeel zich naar boven spoedde om te trachten den brand met emmers water te blusschen, het» geen mogelijk scheen, omdat het boven deni ingang van de zaak slechts matig brandde. Toen evenwel een gedeelte van het plafond instortte, vatte plotseling de geheele zolde- ring vlam en moest heit, personeel zich ijlings uit de voeten maken, zonder gelegenheid t* hebben hun bovenkleeren te kunnen reddem Op dat oogenblik arriveerde de brandweer, die me>t groote spoed moest optreden, daar het perceel geheel ingebouwd was en de ba lende perceelen, waaronder een andere dan cing, onmiddellijk bedreigd werden. Do brandweer tastte het vuur van drie kanton aan, maar hoewel zij met groot materiaal op volle kracht werkte, kon zij niet verhin deren dat a.lles tot den grond toe afbrandde. Het gelukte slechts een auto uit de garage te redden. De geheele inventaris ging in vlammen op, waaronder een compleet stel tooneelrequisiten, muziekinstrumenten van de Band, al het materiaal van een tafelten nisclub en de prijzenkasten van den Bijz, Vrijw. Landstorm en de Burgerwacht, wel ke beidei daar hun clublokaal hebben. Een postzegel verzameling kon nog bijna onge schonden naar buiten worden gebracht Bo ven de danszaal op een zolder zaten een paar honderd postduiven, welke gisteren voor concours verzonden zouden worden. Er konden ongeveer vijftig van deze dieren ge red worden. Vermoedelijk is de oorzaak kortsluiting iri een z.g. electrische zon. De schade, welke op meer dan tien mille geraamd wordt, wordt door verzekering gedekt. De belendende per ceelen kregen veel waterschade

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1