DE NIEUW AMSTERDAM GAAT VAREN De officiëele proeftocht, met een uitgelezen gezelschap aan boord Onder 't blauw-wit 't zeegat uit, met !t groen-wit-groen terug aan de kade 8 ZATERDAG 23 APRIL 1938 DERDE BLAD PAG. 9 Een wonder van techniek en kunst gaat het hedendaagsche Nederland in verre landen representeeren Qp den valreep Blokken ijs sullen in gehaast, onregel matig tempo de „Nieuw Amsterdam" binnen en vallen neer tusschen dc emballage van opengebroken champaguekisten Er zit niet anders op, dan dat we langs 'de sullcbaan naar boven klauteren, wanneer er even een „ijs-pauze" is. Bij een zwerftocht over dc dekken zijn we op een heerlijke manier verdwaald en ten slotte in deze donkere krocht ergens in den buik van het schip terecht gekomen. Aan gezien we niet opnieuw in'conflict willen komen met de schoonmaakbrigade, die na het officieele persbezoek alle gangen en dekken is gaan dweilen en alle loopers is gaan stofzuigeren, besluiten wc langs dezen min of meer ongewdnen weg de „Nieuw Amsterdam" te verlaten. Zoo'11 dwaaltocht door het schip heeft in elk geval het voordeel, dat men Jiet grondig ziet. Zoo doet ge boven op een der dekken een deur open en ge staat onverwachts in den hondenkennel, ge zijt afgedwaald naai de derde-klas-afdecling op het C-dek 211 doet weer een deur open om plotseling in de groene verrassing van hét zwembad voor deze klasse te staan. Nog een ipaar trapjes lager gekomen kan liet vandaag gebeuren, dat ge temidden van een tuin vol pas ge plukte aardbeien terecht komt, die in de koelruimte op temperatuur gehouden wor den.. Vooral op dezen dag vóór het vertrek struikelt ge over de contrasten. Daar is de Grand Hall met haar onaan tastbare voornaamheidmaar een paar schilders zijn nojr met man en jnacht bezig een paneel grijs te verven, waar morgen een minister z n broek aan kan bederven. „Op 11 Mei zijn we nóg niet heelemaal klaar'" fluistert ons een ingewijde in en we gclooven 't, want het is met een nieuw schip als met een nieuw .huis: als ihen alles van te voren nauwkeurig heeft berekend blijkt toch nog na de ingebruikname, dat er nog heel wat aan te doen is,. Zoo 'zien we vlak bij de monumentale hoofdtrap naar het Ritz Cariton nog een finale goud-brigade aan het werk. Mannen in overalls zijn op ladders ge klommen en pleisteren met groote nauwkeu righeid blaadje na blaadje bladgoud tegen een zoldering. Even verderop prikken andere werklieden de blank houten meeuwen in 't zwarte palissander. Morgen zal de Raad van State langs deze trap opgaan naar het luxe café. waar men dat ongelooflijk mooie uitzicht heeft op onze mooie Maaszij zullen niet weten, dat het goud nog geen 24 uur oud is en dai de meeuwen op het ipalissander amper op adem zijn gekomen Het officieele persbezoek aan de „Nieuw 'Amsterdam" had niet ongunstiger en niet gunstiger kunnen vallen dan op den dag vóór het vertrek. De dertig man buitenlandsche verslag gevers, die stuurloos op het schip ronddob beren zien de salons en de trappenhuizen slechts toegedekt in de beschermende hoezen, die het fraaiste werk van Oud en anderen onzichtbaar maken; wij, die het schip al eens eerder onder gunstiger con dities bekeken en beschreven hebben, genie ten de sensatie van het „hurry-up" voor den officieelen iproeftocht. Er is natuurlijk al heel wat kant en klaar. In de gecombineerde eetzalen van de kajuitklasse en de touristenklasse schittert 't fijne glaswerk op de tafels der "00 gasten, die den proeftocht mee zullen varen, in de speelkamers der kinderen behoeven de elec- trische treinen maar contact te krijgen om te gaan rijden en in de gymnastiekzaal staat de sportleeraar temidden van zijn werktuigen gereed om naar believen te laten roeien, fietsen, boksen of paardrijden. Bij dit tweede bezoek, dat we op de ge meubileerde „Nieuw Amsterdam" afleggen (de tijd, dat we over hetroe.stige ijzer dwaal den is lang voorbij) komen we toch ook nog telkens weer voor verrassingen te staan, want dit reuzeschip bekijkt men niet in een halven dag en daarin zal men telkens op nieuw verrassende ontdekkingen doen. Zoo waren we nog niet in de palmentuin ge weest, waarin overigens geen ipalmen te ontdekken zijn. maar wel interessante ver zamelingen cacteeën en succulenten, die temidden van deze blanke, beschutte ruimte den indruk geven van een stukje Sahara in den Atlantischen Oceaan. We komen nu ook voor het eerst op de brug en in de machinekamer. Tja, die brug van «en oceaanstoomer is toch wel iels anders dan die van het een of andere puf-gcvalletje, dat ver beneden ons op^ de Nieuwe Maas dobbert. Zie dc rij van li scheepstelefoons, zie het met lichtjes bcprikte model van het schip, dat op ingenieuse wijze aangeeft, welke waterdichte schotten geopend en welke ge sloten zijn. Maar één ding is in zijn hoofdvorm ge lijk, zoowel bij het hakkepoffertje „Grietje" als bij het D.S.S, „Nieuw Amsterdam", het stuurrad, waaraan de roerganger draait. En dan de machinekamer, de iplaats waai de longen en de bloedsomloop van 't schip word e 11 geregu 1 ee rd. Ge stapt er binnen op het C-dek en daalt de ijzeren trap af tusschen de omwonden reuze-buizen en de blanke staven, ge slaat een hoek om en staat voor een rij grommen de reuzen met één vlammend oog, de plaats waar de ketels met olie worden gestookt als ge zoover zijt gekomen, dan zijt ge als leek reeds volkomen geabsorbeerd door de macht van de techniek. Turbines, condensatoren, fans, ketels, bun kers, leidingen, generatorendit is niet te verwerken. Hoog hoven alles uit is het altaar der techniek opgericht: de elertri- sche hoogspanningsinstallatie, aangeduid met een bord, dat het op straffe van ontslag verboden is daar binnen te komen. Een handle verkeerd overgehaald kan be- teekenen, dat we Zaterdag- bij Rozenburg tusschen de koeien zitten. W e zoeken naar kapitein Bijl, maar wc vinden hem niet. Wel zijn salon: een juweel, zooals alle ver blijven der officieren, om van de honderden hutten voor de passagiers niet te spreken, omdat die stuk voor stuk parels zijn, waar- tusschen de 23 salons en andere hoofdver blijven als diamanten schitteren. Een lid van de schoonmaakbrigade ver zoekt oils nog eens nadrukkelijk, om onze voeten op een dweil te planten alvorens ver der te gaan. We zullen onzen dwaaltocht maar beëin digen, om straks het schip al varende nog eens rustiger te bekijken. Een paar bizonderheden De „Nieuw Amsterdam" is groot 36.2S7 br reg. tons; de machines hebben een vermo gen van 34.000 P.Khet totaal aantal pas sagiers kan bedragen 1232, de bemanning bestaat uit 650 personen. Het schip heeft een normale snelheid van 201'j mijl; het vaart in 6 dagen van Enge- Yo 1c) naar ^mel"'ka. (SouthamptonNew- De „Nieuw Amsterdam" is het „laatste oord" op het gebied van scheepsaccomo- daiie. Het gehecle schip is voorzien van een systeem van luchtverversching, waarbij men in de hutten naar believen de temperatuur kan verhoogen of verlagen. De normale con stante temperatuur in de salons is 70 gr. Fahrenheit, die van het water in het zwem bad S0 graden Fahrenheit. Het schip heeft 11 dekken Kunst op het Schip Het is, al heeft men, zooalö-wij", «enige uren vrijelijk o|i het groote schip mogen ronddolen, volkompn ondoenlijk om de „kunst op de „Nieuw Amsterdam" maar eenigermate in details te bespreken. M e zijn dus wel aangewezen op een saam- vattend overzioht Wie dit machtige schip doorwandelt, om meer in het bijzonder aandacht te wijden aan de prestaties van de talrijke kunstenaars, die er een grooter of klei ner onderdeel van hebben mogen verzor gen, moet welhaast den indruk krijgen een groot museum te bezoeken. Elke zaal. elk kunstwerk verdient op zich zelf aandacht, maar men moet zich haasten om zoo mogelijk alles bij deze eene gelegenheid te zien. En het resul taat is: vage indrukken en slechts de mogelijkheid om een totaal-impressie te geven. En dan staat voorop, dat men in de bin- nen-architectuur van dc Nieuw Amstei-dam als geheel mag zien de toepassing van de artistieke opvatting in Nederland van dezen tijd, een opvatting die gebroken heeft met nabootsing van oude stijlen en allegorieën en, zonder nog tot een algemeen aanvaarde nieuwe grootsche visie te zijn ge komen, toch wel uitgaat van gemeenschap pelijke gevoelens. Wij noemen als zoodanig het werken met groote eenkleurige vlakken en harmonische kleurstellingen, teneinde de ruimten eigen karakter te geven en voorts met breed-opgevatte en monumentale ver sieringen. waarbij zoetelijkheid in de voor stelling gewoonlijk contrabande is. Belangrijk is, dat er blijkbaar gewaakt is tegen toelating van al te prominente „ismen" in de kunst, welke zóó indivi ducel gericht zijn, dat ze voor den gemid delden toeschouwer onbegrijpelijk en daar door ongenietbaar worden of zelfs zijn af keer wekken. Wij zien hierin een streven om, niettegenstaande de „zakelijkheid" van, de kunstuitingen op dit voor passagiersver voer bestemde schip, een sfeer van behagc- lijkheid te scheppen. Slechts een enkele maal treft men een1 plasliek aan. dat zuiver aan de verbeelding van den maker ontsproten is. zooals de voor stelling van windsnelheid en zeekracht in brons, door Van den Hoonaard, maar dit is op zichzelf een interessant zeer sierlijk or nament, waarvan het lijnenspel prettig aan doet. ook zonder dat men er dadelijk in ziet at de maker bedoelt uit te drukken. Een der meest opvallende dingen is, dat door de kunstenaars in meer dan één ..sfeer" geslaagde pogingen zijn gedaan om op ori gineel e wijze een groot gedachten-geheel op monumentale wijze uit te drukken, zooals den kosmischen tijd, het menschelijk leven, dc dierenriem, de zee, zoowel in haar uiter lijke verschijning als in haar diervormen enz. Visch en meeuw zijn in velerlei mate riaal en in velerlei uitvoering de telkens terugkeerende symbolen. Door een en ander wordt bereikt, dat de reiziger zich niet alleen aan boord gemak kelijk „thuis" zal gevoelen, maar tevens zich 'voortdurend „op het sohip" en „in de wijd» wereld" weten. Hebben wij met dezen beknopten saam- vattenden indruk vooral het oog gehad op de groote zalen, over de luxe- en andere hutten en hun artistieke inrichting zou nog wel een apart artikel te schrijven zijn. Maar wij hebben al in het begin gezegrl, dat het volkomen ondoenlijk is om op on- aerdeelen in te gaan. We volstaan daarom met hulde te brengen aan allen, die, onder de coordineerende lei ding van den nieuwen directeur van <1® Holland-Amerikalijn, de heer W. H. d» Monchy, hier tot een zoo kostelijk resul taat, hebben samengewerkt: de architecten Wijd eve ld, Oud, Spanjaard. Eschauzier, Ir Van Ravesteyn. Semey en Hendriks, de zeven sier kunstenaars en de zeventig scheppende kunstenaars. Met elkander hebben zij dit technisch reeds zoo hoogst voortreffelijk® vlagge schip van de Neaerlandsche koopvaar dijvloot ook tot een harmonisch artis tiek geheel gemaakt, dat Nederlands naam over de Oceanen zal dragen en dien naam met eere en eerbied zal doen noemen. Het vertrek van de Wilhelminakade (Van onzen redacteur aan boord) In alle rust ligt in den vroegen grijzen morgen de „Nieuw Amsterdam" zijn gasten op te wachten. Slechts een enkeling houdt zich pas op In het groote lichte ontvanggebouw dat in verband met het tot stand komen van de nieuwe aanwinst van de Holland Amerikalijn is gebouwd. Tot de eersten, die aanwezig zijn behooren de directeuren en commissarissen van de Holland-Amerikalijn en de Rotterdamsche Droogdok Mij, die als gastheeren de overigen gasten aan boord ontvangen. Oogenschijnlijk heerscht er ook aan boord nog volmaakte rust, doch men kan er van verzekerd zijn, dat er den geheelcn nacht is doorgewerkt om alles tot in de puntjes gereed te hebben. Wie vanmorgen het schip betreedt, herkent het niet wanneer hij het vergelijkt met den toestand waarin het gistermiddag nog verkeerde, toen een leger van werklieden de puntjes op de i kwam zetten. Nu is het schip af. Zóó af, dat in de kap salon de volledige bezetting van het kap- perspersoneel al gereed staat om die vroe ge gasten, die nog geen gelegenheid hebben gehad om zich een behandeling van den Figaro te laten onderwerpen, snel van hun baard af te helpen, terwijl de stewards al gereed staan om den vroegsten der gasten hun morgent.hee te bezorgen. Hoe meer het naar negen uur loopt, hoe drukker het.op de trapj>en van het ontvang gebouw en bij de toegang tot het schip wordt. Een b re ede rij van autoriteiten'be geeft zich aan boord. Tot hen behooren alle Ministers, behalve de Excellenties prof. mr. C. P. M. Ronime, prof. J. R. Slotemaker de Bruine en H. van Boeyen. Ook de oüu- Minislers, prof. dr ir II. C. J. H. Gelissen, jhr mr A. C. D. de Graaff, mr L. N. Deckers en mr P. J. Ouo, begeven zich aan boord. Jhr ir O. C. A. van Lidth de Jeude gaat mee als regeeringscommissaris bij de H.A.-Lijn. Verder behooren tot de gasten de Commis saris der Koningin in Zuidholland, jhr mr dr H. A. van Karnebeek, de burgemeesters van Rotterdam, mr P. Droogleever Fortuyn, van 's-Gravenhage, mr S, J. R. de Monchy, van Schiedam, mr dr F. L. J. van Haaren. De burgemeester van Amsterdam, dr De Vlugt was verhinderd. Van de hooge gasten noemen we verder nog de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, mr W. L. baron de Vos van Steenwij k en mr J. R. H. van Schaik, den vice-president van den Raad van State, jhr F. Beelaerts van Blokland en vele andere leden van den Raad van State. En dan zijn er natuurlijk de Ruys'en en de Mees'en en de Van Beuningens en heel die breede rij van geïnteresseerden bij scheep vaart en scheepsbouw en tal van andere autoriteiten, van welke we alleen nog noe men de gezanten van Engeland, Sir Charles Hubert Montgomery en van Duitschlarid, Graaf Julius von Zech von Burckersroda. Aan den overwal is nog weinig van be- langstelilng te merken, maar tegen negen uur komen toch vele belangstellenden opzet ten, die het vertrek van 'het schip, het eer ste vertrek van de Wilhelminakade voor een officieele vaart, gade te slaan. Nog wappert de blauw-witte Droogdok Maatschappij-vlag aan den achtermast. Maar straks, als het schip terugkeert, zal het groen-wit-groen, met de letters N.A.S.M., dien hebben vervangen. De „Nieuw-Amsterdam" trilt van kracht als in ongeduld om zijn vermogen te too- Maastunnelbouw te Rotterdam. 'Aan de in een proef gebouwtje opgebouwd, ten een doeltreffende en aesthetisch bevredi Heysche haven werd eert roltrapschacht einde hiermede proeven te nemen voor gende verlichting. nen. Zwarte rookwolken komen uit den schoorsteen en nu dromt een breede rij van later gekomen gasten over de brug naar binnen. Over enkele oogen- blikken zullen wij vare n...... (Van onzen redacteur aan den wal) Wij staan op de Wilhelminakade. Straks zal de glorie der Rotterdamsche haven haar officieele proefvaart aanvangen. Tegenover de enorme afmetingen vaii hel fraaie schip voelt men zich nietig sterveling. Alles is hier grootsch en indrukwekkend. De machtige schoorsteenen van het schip steken scherp af tegen de aschgrauwe regen luchten die overtrekken. Neen, behaaglijk voorjaarsweer is het dezen morgen niet. Maar gelukkig blijft het droog en het inschepen der autoriteiten geeft wel zóóveel afleiding, dat men de af en toe neerdruppelende motregen niet be merkt. De kade maakt een echt feestelijken in druk. Overal wapperen de kleurige vlaggen. Het schip ligt nog stevig gemeerd als de vele autoriteiten worden ingescheept. Som migen zijn al heel matineus. Minister van Buuren b.v. was er al kort na acht uur. Er liepen geruchten, dat ook Prins Bernhard de officieele proeftocht zou meemaken. De Prins is echter niet verschenen en heeft er dus blijkbaar de voorkeur aan gegeven van daag bij zijn gade en dochter op Soestdijk te blijven. Hetgeen te begrijpen is, nu hij pas gisteravond van zijn buitenlandsche reis is teruggekeerd. Als het oogenblik nadert waarop alle gasten aan boord moeten zijn, gilt de stoomfluit. Een machtig geluid, dat; zoo als men zich herinnert, bij de geboorte van Prinses Beatrix, tot in Voorburg is gehoord. Oogenblikken van intense spanning bre ken aan. Het is tien minuten over negen. Do beide loopbruggen worden ingehaald. De eerste kabels worden losgemaakt. Met zwa- ren slag plonsen zij in het water. Sterke sleepbooten maken zich gereed om het machtig gevaarte van zijn ligplaats we» te trekken, Toch duurt hot !K>g wel even voor d® reis definitief wordt aanvaard. Dat houdt ver band met enkele werkzaamheden, die op het allerlaatste oogenblik nog de aandacht vra gen. Op de kade heerscht groote bedrijvig heid en het aantal belanstellenden (meest personeel van de H.A.L.) is tot enkele hon derdien aangegroeid. Als tenslotte alle verbindingen met den wal zijn verbroken, enelt plotseling ciog een late gast het is Jhr. d e G e e r de kade op. Er heerscht een oogen blik van nerveuze spanning. In allerijl wordt nog even een loopbrug uitgelegd en de hooge gast wordt aan boord ont vangen. Dan wordt het meenens. Er komt bewe ging in het logge gevaarte. Omstreeks tien minuten over half tien ligt het schip mid den op de rivier en de eerste etappe (naa? Hoek van Holland) wordt aanvaard. Het ie een onvergetelijk moment, dat door honderden belangstellenden op kade en steigers, langs de Parkkade, en het Wilhelminahoofd wordt beleefd. Een oogenblik flitst het door ons heen (hoe juist nu een stralende voorjaarszon dit feestelijk gebeuren veel luister zou hebben bijgezet Maar toch: ook zóó is de aanblik grootsch en overw eldigend. Natuur en menschelijk vernuft werken samen om een indrukwekkend geheel te verkrij gen. Nagestaard door duizenden, beweegt dan de Nieuw Amsterdam zich lang zaam in Westelijke richting, om ten slotte in de bocht van de rivier uit het gezicht te verdwijnen. Hollands trots en glorie kiest zee! HET INCIDENT TIJDENS DE JAMBOREE-WANDELTOCHT De twee politiemannen werden gestraft Behandeling voor Centrale Raad van Beroep Voor den Ceni'ralen Raad vaia Beroep te Utrecht zijn twee zaken behandeld welke de nasleep vormden van het incident tijdens de Jamboreewandeltocht op Zondag S Augustus 1937 ve Bloemendaal, waarbij ean conflict ontstond tusschen de politie en een colonne van de koloniale reserve te Nij megen over de formatie van den troep. De burgemeester van Bloemendaal heeft nl. later de beide betrokken politie-ambte- naren gestraft, (de hoofdagent L. P. heefi' ongevraagd eervol ontslag gekregan met het recht op pensioen zoodra hij de leeftijd zou hebben bereikt, de agent werd gestraft met onthouding van 6 dagen .vacantie), waarte gen zij in beroep waren gekomen. Het scheidsgerecht heeft den een niet ont vankelijk verklaard (omdat niet binnen 14 dagen in beroep was gekomen tegen het be sluit, waardoor de termijn verstreken was), en de straf van den ander verminderd tot de verplichting om vier dagen extra te wer ken zonder belooning. Van het eerste be sluit was de betrokken politieman, van het andere de burgemeester in beroep gekomen bij den Centralen Raad van Beroep. De verdediger van den hoofdagent schet ste dezen als een voortreffelijk politieman, op wiens gedrag nimmer iets aan te merkernis geweest, en die het ontslagbesluit eerst niet ernstig heeft willen nemen. Toen het werke lijk ernst bleek, was het i'elaat om in be roep te komen. Eerherstel had klager reeds van den ge meenteraad gekregen, die hem een gratifi catie had toegekend Rechtsherstel evenwel nog- niet Om dat te verkrijgen was hij in beroep gekomen. Pleiter hoopte, dat de cen trale raad het besluit tot niet ontvankelijk verklaring van het scheidsgerecht alsnog zou vernietigen en de zaak naar dit gerecht zou terugverwijzen. De burgemeester die ook aanwezig was had over deze aangelegenheid niets te zeggen. Bij de behandeling van de tweede zaak bleek, dat de agent met de straf opgelegd door het scheidsgerecht wel accoord kon gaan omdat hij zelf overtuigd is een fout te hebben begaan* De straf door den Burgemeester opgelegd vond hij echter te zwaar. De Burgemeester (die een scherp gesteld schrijven van hei' ministerie van koloniën had ontvangen om maatregelen te nemen tegen den agent) achtte echter de uitspraak van het scheids gerecht te licht, en was daarom in beroep gekomen. In beide 'gevallen zal de raad later uit spraak doen. Weggeldvordering in Noord-Brabant Niet-ingezetenen worden vrijgesteld Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant deelen mede: Op 1 Mei 1938 treden de volgende wijzi gingen der weggeldverordening van Noord- Brabant in werking: 1. Definitieve invoering der z.g. vacantie- kaarten voor rijwielen, geldig voor de maan den Juli, Augustus en September tegen een tarief van f 1.25. 2. Verlaging van het tarief voor z.g. tan dems van f 6 tot f 4 voor vacantie kaarten f 2. 3. Algeheele vrijstelling van niet-ingezete nen der provincie van de betaling van geld met afschaffing van de vijftiendaagsche tweemaands- en viermaandskaarten. Deze vrijstelling geldt echter alleen personen, die aan den opsporingsambtenaar op diens eerste vordering aantoonen, dat zij den zetel van hun hestuur of hun hoofdver blijf niet binnen deze provincie hebben. Om voor deze vrijstelling in aanmerking te komen, moet men zich dus als niet-inge- zetenen legitimeeren. Officieele bescheiden als paspoorten, bewijzen van Nederlanderschap, rijbewijzen en dergelijke kunnen daartoe dienen, doch ook niet-officieele stukken, zooals lidmaatschapskaarten van bekende vereenigingen enz. Niet altijd echter zullen deze stukken afdoende bewijs opleve...., daar de woonplaats sedert de afgifte daarvan kan zijn gewijzigd. De opsporingsambtenaar kan hieromtrent nader bewijs vorderen. Hij, die weigert of in gebreke blijft aan te toonen, dat hij niet-ingezetene is, zal worden bekeurd wegens het gebruik maker, van den provincialen weg zonder rijkaart. G. W. Kampschöer. Wordt het Westland één gemeente de gemeenteraadsvergadering van Naaldwijk is deze week de wenschelijkheid uitgesproken, om alle Wesvlandsche gemeen ten op te heffen, en een groote gemeente Westland te vormen. In dien zin werd aan Ged Staven bericht met het verzoek de aan gelegenheid in studie te willen onemen. Dc Burgemeester van Monster, de heer G. W. Kampschöer gaf als zijn oordeel tQ kennen, dat het Wesvland aan een dergelijke omvor ming zeker geen behoefte heeft, of er voordeel van zal trekken. Het moge waar zijn, dat de ge heel e streek de zelfde economi sche belangen heeft, 'doch het gemeentelijk be heer in de diver se dorpen geeft grooter voordee- len bij een plaat selijk bestuur, dan wanneer dit uit een centraal punt zou moeten geschie den. Burgemeester Kampschöer betreurde hev, dat een goede samenwerking tusschen de Westlandsohe gemeenten niet beslaat, waardoor gemeenschappelijke belangen op betere wijze gediend kondein worden, dart nu hei' geval is, terwijl het sanctioneeren door hoogerhand van den naijver verder onaangenaamheden brengt Zoo was dit ook het geval bij de inrichting van een slacht huis, waardoor het Wesvland nu drie slacht huizen bezit, terwijl met één kon worden volstaan. De geaardheid der bevolking in de diver se gemeenten, zou hei' samenvoegen tot een totale gemeente eveneens minder gewcnscht maken. Het is bovendien in het! Westland niet zóó dat de dorpen vrijwel ineen loopen, docK dat er vaak groote onderlinge afstanden zijn in bebouwde kommen. De heer Kampschöer achtl'e het dan oolc zeer onwaarschijintlijk, dat het nog eene tot opheffing der Wcstlandsche gemeenven komen zou, en daarvoor een totale gemeen te Westland gesticht zou worden. Aan de gevolgen overleden Naar wij vernemen is mej. C. G. de Graaf, die op IS Maart in haar huis op het hofjo van hot Catharinagasthuis aan de Beek straat te Arnhem bewusteloos werd ge- den tengevolge van kolendampvergifti ging, gistermorgen in het gemeente-zieken huis aan de gevolgen daarvan op 75-jarigen leeftijd overleden. Haar zuster, de wed. Wassink-de Graaf, ie eveneens bewusteloos werd gevonden, maakt het wel. Ze zal dezer dagen het zie kenhuis kunnen verlaten. STAPELLOOP „CYMBULA" Naar wij vernemen zal hef 12.000 tons motortankschip „Cymbula", gebouwd voor rekening van de Koninklijke Shell-groep bij de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschap pij. op Zaterdag 30 April a.s. des middags om twaalf uur worden te water gelaten. TWEE WINKELHUIZEN AFGEBRAND Vanochtend om vijf uur is door nog niet' bekende oorzaak brand ontstaan in de rij wielzaak van den heer H. Kügel te Coe- vorden. De heer Kügel die alleen thuis was, waar schuwde onmiddellijk de brandweer. Het vuur greep echter zoo snel om zich heen, dat aan blusschen niet te denken viel. Het sloeg over naar het aangrenzenden perceel, waarin oen slagerij van den heer Vos was gevestigd. Niets kon worden gered. Beide winkelhuizen brandden geheel uit. Verzekering dekt de schade. BRAND IN EEN WASSCHERIJ Vanochtend om zes uur is brand ontslaan in de wasscherij „De Oranjeboom" te Nigte- vecht. Toen de machinist om zes uur in de ma chinekamer kwam. bemerkte hij. dat uit een der droogkamers rook kwam. Hij ontdekte, dat een partij vodden, welke te drogen lag, vlam had gevat. De bovenverdieping is uitgebrand, terwijl beneden aan machinerieën veel waterscha de is toegebracht. De ooi-zaak is niet bekend; verzekering dekt de schade. Wandelsport De wandelsportvereen. „Oranje Wit" te Dordrecht, afdeeling der C.J.M.V., organi seert op hemelvaartsdag drie nationale :nar- schen, van 15 k.m. (11—14 jaar; 25 k.m. (15 jaar en ouder) en 40 k.m. (17 jaar en ouder) in het schoone rivierlandschap rondom Dor drecht. De marechen van Oranje-Wit, thans voor de vijfde keer georganiseerd, staan bekend om hun sportief karakter en prima organi satie. Men kan zich aanmelden bij P. Phielix Brederocestraat 9 rood. EEN POP VOOR PRINSES BEATRIX Een gezelschap Hongaren, dat een bezoek aan ons land breng i. heeft voor Prinses Beatrix deze in Hongaarsch nationaal costuum gekleeds pop meegebracht

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9