TRIUMPH 'N TRIOMFATOR Dubbele garantie voor alle verzekerden IN SMAAK HllimEETE™ NATUURLIJK in VOORBURG!! ROOKT 1 CENT VIRGINIA ZATERDAG 23 APRIL 1938 EERSTE BLAD PAG. j De Spaansche burgeroorlog Generaal Miaja leidt de kust-defensie Republikeinen bieden thans krachtig weerstand Ï""\E rechtsche opmarsch langs de Middellandsche Zeekust, welke als eerste doel de verovering heeft van Castellon, halverwege Valencia gelegen, ondervindt thans vertraging door den krachtigen weerstand der republikein- sche troepen, die oorlogsmateriaal en nieuwe versterkingen hebben ontvangen. Generaal Miaj a, de vermaarde roo- de verdediger van Madrid leidt hier thans persoonlijk het defensief. Hij heeft bevel gegeven dat de wegen, die naar Castellon voeren, tot allen prijs moeten bezet gehouden worden. De troepen van Aranda konden ten Zuid-Oosten van San Mateo weliswaar iets verder oprukken, doch slaagden er niet in, door de linies van den vijand heen te breken, hoewel de bombarde menten, door nationalistische vliegtui gen uitgevoerd, onder de roode troepen groote verliezen veroorzaakten. De tegen stand van de republikeinen is echter nog niet gebroken. Optreden van de „Canarias'' De vloot van Franco werkt nauw samen met de troepen aan land in de richting van Castellon langs de kust van de Middelland sche Zee. De Canarias heeft, geholpen door een aantal kleinere schepen, talrijke vis- schersschepen aangehouden, waarmede sol daten en officieren van de roode troepen naar Valencia trachtten te komen. Al deze schepen werden in den grond geboord. Franco's buitenlandsche hulp De diplomatieke correspondent van de „Daily Herald" geeft de laatste, meest authentieke en, naar hij gelooft, de eenige juiste verklaring over de buitenlandsche strijdkrachten, die aan de zijde van Franco strijden. Deze krachten bestaan volgens hem uit: Landstrijdkrachten: Italianen, onder bevel van generaal Berti, met generaal Manzini als onderbevelhebbers, vormen een legioen •van drie infanterie-divisies, drie artillerie regimenten, een groep tanks en de noodige hulpafdeelingen. De infanteriedivisies zijn: „Littoria" (ge neraal Bergonzoli), „Zwarte Vlammen" en „23 Maart" (generaal Francisci), „Pijlen" (generaal Roatta). Iedere divisie bestaat uit twee brigades, iedere brigade uit twee regi menten, ieder regiment uit drie bataljons. In het geheel bestaan de infanteriestrijd- krachten dus uit 36 bataljons. In de beide „pijl"-brigades. de brigade der zwarte pijlen cn die der blauwe pijlen, zijn slechts weinig Spanjaarden opgenomen. De artillerieregimenten (generaal Manca) fcijn het eerste, tweede en vijfde. Zij zijn uit gerust met geschut van 2% tot 12 duim. De tankgroep (kolonel Sabini) bestaat uit 'drie bataljons, twee bataljons tanks en een bataljon pantserwagens. Duitsche landstrijdkrachten bestaan als zoodanig niet. Er zijn verscheidene duizen den Duitsche „technici" (officieren, artille risten e.d.), doch zij vormen het kader van Spaansche eenheden. Luchtstrijdkrachten: Italiaansche (gene raal Bernasconi, genaanjid Garda, en (op Majorca) generaal Vellani, genaamd Velar de. Acht eskaders (96 toestellen) zware bom menwerpers van het type Savoia-81. Acht eskaders (80 toestellen) snelle bommenwer pers van het type Savoia-79, een groep (tien toestellen) verkenners van 't type Breda-61 en 34 eskaders (285 toestellen) jagers van de typen Fiat en Romeo. Voorts zijn volgens het blad, onlangs nieuwe versterkingen aangekomen. Duitsche: Condor-legioen (149 toestellen) acht eskaders Messerschmidt-jachtvliegtui- gen, twee eskaders bommenwerpers van het type Heinkel-51, twee eskaders Donder jagers (type 17), een patrouille Heinkel-toe- stellen (type 45). Voorts nog 100 toestellen, voor het meeren- deel Junkers en Heinkel (111). Comman dant van het Condor-legioen is generaal Veidt, van de zesde afdeeling der Duitsche luchtmacht. Aangezien de Italiaansche infanteristen ruw geschat 30.000 man tellen, moeten de buitenlandsche troepen aan de zijde van Franco volgens de „Daily Herald" minstens 60.000 man sterk zijn. De vernietiging der „IJzeren Garde" Codreanu had wijdvertakte relaties Zes dagen na de eerste daden der Roe- meensche regeering ter vernietiging van de ijzeren garde blijkt duidelijk, dat dit een langdurig werk zal zijn. Wat waren de doelstellingen a'er gardis- tisohe organisatie? Officieel verklaart men, dat Codreanu, die over de grenzen heen keek, betrekkingen onderhield met gelijke bewegingen in andere landen. De nationa liteit dezer personen, waarmede Codreanu in contact stond, wordt in het officieele rapport niet genoemd. Volgens andere bronnen echter, zouden er gecachtenwisselingen gevoerd zijn met Hon- gaarsche nationaal-socialisten, die onder leiding staan van S z a 1 a s s y. Ook zouden de autoriteiten een ontwerp van een brief in handen hebben van Codreanu aan Hitier. Wanneer deze feiten bevestigd worden, begrijpt men de verontwaardiging in offici eele kringen. Begrijpelijk is ook, dat men uiterst voorzichtig is in zijn optreden. Co dreanu erkende, dat hij op het oogenblik, waarop hij ce macht in handen zou nemen „natuurlijk" bedreigd zou worden door de U.R.S.S. en dat hij het noodig zou oordeelen een beroep te doen op de hulp van Duitsch- land ter verdediging van Roemenië. Een hoofdstuk in het desbetreffende do cument behandelt oe verantwoordelijkheden ,van hen, die een schuldige welwillendheid toonden ten opzichte van het optreden der ijzeren garde. Men moet er helaas op wijzen, zoo wordt 'daar gezegd, dat tegenover dezen staat van zaken, die eon diepe verwarring stiohtte in de volksziel en die een verzwakking van haar weerstandskracht met zich mede brengt, het gezag van den staat menigmaal negatief was en met uitzondering van eohaarscihe, met tusschenpoozen genomen maatregelen, geen besliste en duidelijke op vatting van de verdediging van den staat deed blijken. De nieuwe grondwettige orde, die op 10 Februari 1938 in het leven werd geroepen, had ten doel een tijdperk van pacificatie der geesten en aanmoediging van het productie ve werk te erzekeren. Het blijkt dus duidelijk, dat hetgeen men tot dusverre nog slechts had kunnen veronderstellen de koninklijke dictatuur op 10 Fcbrpari jl. tegen de ijzeren garde is ingesteld. Engelands olie-voorraden in oorlogstijd De aanvoer onbedreigd- Onder het opschrift „De Britsche olievoor raden in oorlogstijd" schrijft de „Financial Times" o.a., dat de petroleumaanvoer in tijd van oorlog voor Groot-Brittannië geen reden tot bezorgdheid behoeft te zijn. Op den grondslag van een gemiddelde van 6 reizen per jaar is de Briische tankvloot in staat 25 millioen ton petroleumproducten aan te voeren, welke hoeveelheid 2% maal zoo groot is als het tegenwoordige verbruik in het Vereenigd Koninkrijk. tankvloot is d grootste ter wereld. Op 30 Juni 1937 bestond deze vloot uit 394 schepen, met een gezamenlijken bruto-inhoud van 2.533.494 ton. Met inbegrip van die der do minions. bedraagt bet totaal aantal schepen 454, met een bruto-inihoud van 2.886.864 ton, of 29 pet. van de totale wereldtanktonnage. Deze raming van de voorraadvorming is aan den voorzichtigen kant en houdt reke ning met den afstand tusschen Californië of Iran en het Vereenigd Koninkrijk. Van het grootste belang voor Groot-Brit tannië zijn de petroleumbronnen op het westelijk halfrond, welke bronnen veel dich ter bij Enigeland liggen. Een eventueele verandering in de scheep vaartroute voor het vervoer van petroleum uit Iran of Bahrein van de SuezMiddel landsche Zee-route naar den zestig procent langeren weg via de Kaap zou niet ernstig zijn. De petroleum uit deze bronnen zou kunnen worden gebruikt door de vloot en voor andere behoeften in gebieden, welke niet zoo ver van Engeland verwijderd liggen Behalve op de Britsche tankvloot zou Engeland in geval van oorlog een beroep kunnen doen op buitenlandsche tanksche pen. In dit verband zouden de Noorscho tankschepen van belang zijn. Amerika's bewapenings- programma Fel verzet in den Senaat Gisteravond zijn in den senaat te Was hington over de nieuwe marine-ontwer pen van Roosevelt heftige debatten ge voerd. Thans wordt 1546 millioen dollar gevraagd. In verband hiermede zal in de komende dagen vermoedelijk een debat ontstaan over de geheele buiten landsche politiek der Vereenigde Staten. De tegenstanders van het ontwerp be weren, dat Roosevelt daarmede een nieuwen, geheimen en gevaarlijken koers wil kiezen en zich den steun wil ver zekeren van een groote vloot. De republikeinsche senator N y e zeide, dat het nieuwe wetsontwerp slechts een eerste schrede was tot ©en geweldig bewapenings programma, dat nog milliardcn dollar zou kosten. Senator Van den Burg, de leider der senaatsoppositie, eischte onmiddellijke bij eenroeping van een internationale ontwape ningsconferentie. De Ver. Staten, zoo zeide hij, moeten daartoe het initiatief nemen. Zij hebben de keuze tusschen beperking der bewapening of het veroorzaken van het bankroet van alle internationale betrekkin gen, waardoor een oorlog onafwendbaar zou worden. In Van den Burg ziet men den toekomsti- gen candidaat voor de (presidentsverkiezin gen van 1940, waarin hij vermoedelijk Roo- sevelts tegenstander zal zijn. Britsch-Iersche besprekingen t De Japansch-Chineesche oorlog JAPAN ZAL ZIJN OFFENSIEVEN VERHAASTEN China versterkt zijn afweer-organisatie Naar uit Tokio Verluidt heeft S o e g i- jama, de Japansche minister van oor log, die van een inspectie-reis in China is teruggekeerd, in den Japanschen mi nisterraad voorgesteld de verschillende offensieven in China te bespoedigen en door diplomatiek actie de erkenning van de nieuwe regeeringen in China te be vorderen. Soegijaina heeft in zijn besprekingen meft. 't militaire commando uiteengezet, dat 'n „orgaan tot politieke unificatie van China" verlangd wordt. Dit moet een soort mi nisterie of bureau voor Chineesche zaken zijn en K 0 n o j e is voornemens dit zon der verwijl in te stellen. Dit orgaan moet dan zorg dragen voor alle niett-militaire Japansche actie in China. Groot- Noordhoüandsche 1845 van Algemeene Friesche Levensverzekering-Mij. Burmaniahuis Leeuwarden van Brienenhuis Amsterdam Accoord op 25 April a.s. De Engelsch-Iersche besprekingen zijn ge ëindigd. Er is een overeenstemming tot stand gekomen. De onderteekening van het accoord zal 25 April as. geschieden na een noenmaal, dat door Chamberlain zal worden aan geboden aan de Iersche delegatie, die onder leiding staat van De Valera en die Zon dag in Londen zai aankomen Ken behoeve van de onderteekening. De tekst der onder teekening zal 26 April gepubliceerd worden. In Iersche politieke kringen te Londen verluidt dat het Britsoh-Iersah accoord van omvattenden aard is en betrekking heeflt op handel, financiën, (met inbegrip van de an nuïteiten) en defensie. De kwestie der Iersche deeling blijft on gewijzigd, ofschoon de strekking der over eenkomst zou zijn Noord-Ierland er toe te brengen in nauwere verbinding met Eire (den Ierschen vrijstaat) te treden. Duitschland en de helium-kwestie Dr. Eckener heeft medegedeeld, dat hij a.s. Donderdag per s.s. „Hansa" naar de Vereen. Stalten zal vertrekken, teneinde de heliumkwestie daar te bespreken. Hij ver klaarde, dat hij nog steeds hoop heeft, dat de export tenslotte zal worden toegestaan. Hij voegde er aan 'toe. dat hij hoopte, dat de vluchten einde Juli een aanvang zouden kunnen nemen, indien de heliumexport spoedig zal worden geautoriseerd. AMERIKA'S STIJGENDE WERKLOOSHEID Tijdens een persconferentie heeft de Aime- rikaansohe minister van arbeid, Perkina, 'erklaard, dat het aantal werkloozen in de industrie in de Vereen. Staten de vorige maand in het geheel twee en een half mil lioen grooi! er was dan in Maart van 't vorige jaar. Volgens het departement van arbeid de werkloosheid in de industrie tussohen 15 Februari en 15 Maart 1938 gestegen met 50.000. Er zijn op het oogenMik tien en een half millioen werklooaen. schappij Eurasia gebruikte burgerlijke vlieg veld in een modern militair vliegveld met ondergrondsche, bomvrije benzinetanks, her- stelwerkplaatsen en geasfalteerde startplaat sen veranderd. De oude militaire academie werd vergroot en geheel gemoderniseerd de massaorganisatie van de boeren voor de guerilla tegen de Japanners was in vollen gang. De menschen, die voor het meerendeel in holen leven, die in de löss-wanden van de bergen zijn uitgegraven, zijn bijna allen vereenigd in anti-Japansche strijdgroepen. China's zware oorlogsolfers De sleutel van China's uiteindelijke over winning over Japan ligt volgens generaal Tsjih Tsjoeng Tsjang, die het vorig jaar het bevel voerde over de Chineesche strijdkrachten te Sjanghai en thans gouver neur is van Hoenan, in de mogelijkheid voor China, het Chineesche leger onafgebroken nieuwe troepen toe te voeren. Tsjang wees in dit verband op de gebiedende noodzake lijkheid, het menschenmaiteriaal van China I te mobiliseeren. Hij zeide, dat Japan, dat een bevolking van 75 millioen zielen telt, slechts oen staand leger van 18 divisies telt. Door het reeds lang bestaande Stelsel van dienst plicht kan het echter minstens vier millioen van het Chineesche rijk een groote basis tot voortzetting van den oorlog en het bestte bewijs, dat de Chineezen vastbesloten zijn tegenstand te blijven lui eden „zoo lang nog een vierkante meter Chineesch gebied over blijft" is wel in Lan-Tsjou te vinden. In vroeger tijden was deze stad een pleis terplaats voor de karavanen, die langs den giooton, uit Midden-China naar het centraal- Aziatische achterland voerenden handels weg trokken. Thans is zij sen militair cen trum van den eersten rang en de sleutel tot den autoweg, waarlangs de Russische mu- nitie transpor ten naar China komen. Tn Lan-Tsjou heerscht de grootste bedrij vigheid en het wemelt er van officieren en soldaten. Hier bevindt zich 't hoofdkwartier van hdt „achtste oorlogsdictrict" volgens de door Tsjang Kai Sjek gemaakte nieuwe in deeling van China in militaire districten. Het achtste district omvat de provincies Sjensi, Kansoe, Ni-nghsia en Tsjinghai en slaat onder commando van generaal Toe, denzelfde, die in den herfst van helt vorig jaar door zijn bekwame verdediging van den Lotien-sector in den grooten slag "an Sjanghai den titel van „nationalen held" verwierf. Reeds enkele weken na de komst van gene raal Toe in Lan-Tsjou kon men merken, dat er een nieuwe wind waaide. In korten tijd had hij het oude door de luchtvaartmaat- IN AMSTERDAM? Dan naar hel kantoor van L. BOOMSMA Makelaar - Bouwkundige Expert NASSAUKADE 118-119, Tel. 82521-85421 Wij koopen en verkoopen, huren en verhuren, administreeren en verzorgen alle onderhoudswerk zaamheden Woninglijst en inlichtingen GRATIS NATUURLIJK te HEEMSTEDE Belastingen laag. Verbind, met Amsterdam en Den Haag prima Vraagt geïlL Woninggids bij: HEEMSTEDE's WONINGBUREAU CORN. L. KWAK - HEEMSTEDE DREEF 276 WONINGBUREAU „GOOILllST" P. Huitzing Zn., Bouwkundigen HILVERSUM Verstrekken hypotheek tegen 3% rente tot 60 der waarde. Afsluitprovisie JOH. GER.WEG 92 Telefoon 6674 VENVI tl TOM UWEN er ECtlEN ici VCNINCEUDEAU ICLP4 UILLOGOND&STB. 7 TCLGP00I':42596 Wilt II een rustige GELDBELEGGING KOOP DAN HUIZEN Inlichtingen en adviezen'worden gratis verstrekt de ideale randgemeente der Residentie Kostelooze Bemiddeling: WONINGBUREAU „VR0NESTEYN" Park Vronesteyn 61, Pr. Marlannelaan 272 mobiliseeren, niet meegerekend de soldaten in Korea, Formosa en Mandsjoekwo. Of schoon Japan dus een staand leger van 513.000 man heeft, kan het in tdtaal een millioen naar het front zenden. Wat China !>etreft, dit heeft tweehonderd dlivisies, doch hierbij blijft het doordat de dienstplicht in China laat is ingevoerd. Tsjang onthulde, dat China in ide eerste periode der operaties aan dooden en gewon den een half millioen man heeft verloren. Tenzij wij, zoo voegde hij hieraan toe, bereid zijn van vijf tot tien millioen man te verin zen, kunnen wij nielt lichtvaardig spreken over het winnen van den oorlog. BINNENLAND Nieuwe Engelsche gezant De Regeeringsipersdienst meldt: In de plaats van Sir Charles Hubert Montgomery zal benoemd worden tot gezant van het Britsche Rijk te Den Haag Sir George Neville Malt by Bland. De nieuwe Engelsche gezant, geboren 6 December 18S6, ontving zijn opleiding te Eton en King's College, Cambridge. In het jaar 1911 werd hij benoemd ^tot ambtenaar aan het Departement van tenlandsche Zaken te Londen. In 1921 werd Sir Neville Bland bevorderd tot 1ste secretaris, waarop in 1929 zijn be noeming volgde tot Legatie-raad te Brussel. In 1935 werd hjj aan het Departement van Buitenlandsche Zaken teruggeroepen, om thans hier ter stede zijn vaderland te gaan vertegenwoordigen. De ramp met de Specht Motorstoring tijdens de start Naar wij vernemen, heeft een commissie uit den Raad voor de Luchtvaart als bedoeld in art. 6 van de Luchtvaart Rampenwet, na kennis te hebben genomen van de resulta ten van het vooronderzoek, vanwege de In dische autoriteiten ingesteld naar het onge val, hetwelk op 6 October 1937 nabij het vliegveld Palembang is overkomen aan het vliegtuig PH.-A. L. S. (Specht) en van de aanvullende mededeelingen ter zake van den Nederlandschen vooronderzoeker, vast gesteld, dat geen aanleiding bestaat een nader onderzoek door den Raad te doen in stellen. De commissie heeft daarbij overwo gen, dat de oorzaak van het ongeval, t.w. motorstoring op het meest kritieke oogen blik van den start, voldoende is komen vast te staan en dat een nader onderzoek door den Raad niet zal kunnen leiden tot op heldering van hetgeen in dit stadium nog onbekend is, noch tot het nemen van ver dere maatregelen dan na het ongeval door de betrokken instanties reeds zijn getrof fen. Herziening omzetbelasting Teleurstelling bij den Middenstand De drie Nederlandsche Middenstandsbon den hebben zich tot den Minister van Fi nanciën en tot de Tweede Kamer gewend met een beschouwing inzake het wetsont werp tot herziening dor Omzetbelasting. Zij hebben dit te gereeder gedaan, waar bij de samenstelling van dit wetsontwerp kennelijk mede de bedoeling heeft voorge zeten tegemoet te komen aan de bijzondere moeilijkheden op dit punt van het kleinbe drijf. een bedoeling, welke echter vooralsnog tot te weinig effect heeft geleid. Op verschillende punten gaan de bonden nader in, waarbij zij tot de conclusie komen, dat het kleinbedrijf positief zwaarder belast 'ordt Zij willen o.m. de heffing terugbrengen tot de eigenlijke bron. Tenslotte vragen zij uitschakeling van de heffing op de leveringen aan het publiek. Geschenk voor Prinses Beatrix Gister is ten paleize Noordeinde te Den Haag voor Prinses Beatrix een geschenk aangeboden door de portiers van zeven groote hotels in Boedapest, die als gasten van de K.L.M. in Nederland vertoeven. Het j is een groote pop, gekleed in het nationale Hongaarsche cpstuum. I Economie en Financiën Financieel weekoverzicht Roosevelt stuurt aan op inflatie Nieuw herstelprogramma kost 7 milliard Een verkiezingsmanoeuvre Gevaren, die dreigen Vrij dagavond. De periode van twee weken rondom de feestdagen heeft in bet beursleven heftige bewogenheid gebracht. Economische en politieke factoren hebben een einde gemaakt aan de eindelooze koersdalingen die weken lang funeste werking uitoefenden. Tijdelijk is er zelfs een scherp herstel geweest. Later werd echter de stemming weer weifelend en tot veler teleurstelling moest een deel van het koersavans weer worden prijs gegeven. In de week voor Paschen, overigens een wel zeer korte, heeft de aankondiging van Roosevelts herstelprogr am made ondernemingslust aangewakkerd. Op de keper beschouwt, beteekent dit programma een doelbewuste inflatiepoging. Het is wel kras dat de Amerikaansche Regeering, die onlangs haar eerste „experimenteerlustrum'' vierde, thans geen andere uitweg meer ziet om het land uit de impasse te helpen. Kort en goed komt haar programma hierop neer dat wederom enkele milliarden dollars iu het verkeer zullen worden gepompt. Door de desterilisatie van het inacti'e- ve goudfonds en wijziging der verplichte reservepercentages bij de Federal Reserve Banks wordt de credietbasis van het financiewezen met 2 milliard verbreed, voorts zal $1milliard worden besteed voor steun- doeleinden, 1 milliard voor open bare w erken, terwijl de Reconstruction Finance Corp. gemachtigd wordt 1% mil liard te leenen aan de spoorwegen, de openbare nutsbedrijven en be paalde industrieën. Het behoeft geen betoog dat door dit uitgaven-programma de staatsschuld welke reeds c.a. 40 milliard beloopt tn tijdens Roosevelts bewind met 16 mil liard is gestegen, wederom een gevoelige stijging zal ondergaan. En dit alles met het vooruitzicht dat de geheele actie op niets zal uitloopen want wat er is thans van de Rooseveltsche opleving van een paar ja&r terug overgebleven? Over de vermeerdering van de staatsschuld maakt de heer Roosa veli zich blijkbaar geen zorg. In 1934 ver klaarde hij dat de begrooting in 1936 in evenwicht zou zijn en in 1936 werd gezegd dsi dit in 1938 het geval zou zijn. Maar wat zijn de feiten? Het deficit voor het nieuwe fiscale jaar wordt op niet minder dan c.a. 3 milliard geschat! Het is geen wonder dat het bedrijfsleven daarom al deze nieuwe plannen met groot scepticisme be kijkt. Men weet maar al te goed dat de lasten van dit herstelprogramma tenslotte door het bedrijfsleven zullen moeten worden gedragen in den vorm van steeds zwaardere belastingen. Er moet hier op een tweetal omstandig heden gewezen worden die het welslagen van Roosevelts program wel eens leelijk in gevaar zouden kunnen brengen en w,aarin een groot verschil gelegen is met vijf jaar geleden toen Roosevelt pas aan het bewind kwain en er nog geen vuiltje aan de lucht was In de ajlereerste plaats is immers het vertrouwen van het zakenleven in de Amerikaansche Regeeringspolitiek in deze vijfjarige periode tot het nulpunt gedaaid Het urogram èls het ooit wordt uitgevoerd zal dus moeten werken in een sfeer vac volledig wantrouwen. Nu bestaat er voor den ondernemingsgeest niets ergers dan pessimisme en dus zou dit wantrouwen do komende" opleving wel eens volkomen illusoir kunnen maken. In de tweede plaats is daar oe groeiende oppositie tegen Roosevelt óók onder zijn eigen aanhangers. Dit is de laatste weken o.a. tot uiting gekomen in de Zuidelijke staten, van ouds het bolwerk dei democratische partij. Wanneer de „ver- kiezingsmanoeuvre" van den President mis lukt (want dit is zij ongetwijfeld met het oog op de verkiezingen in het najaar) dan zou de meerderheid die Roosevelt tot dus ver in het Congres had wel eens tot een minderheid kunnen slinken en hiermee een stevige weerstand ontstaan tegen de voort durende aanvallen op het zakenleven. Wat dit laatste betreft: Roosevelt blijft vechten; hetgeen blijkt uit het feit dat hij vrij wei voortdurend met een goed deel van den Senaat overhoop ligt. Zelfs een deel van Roosevelts aanhangers is hem hier ontrouw geworden, toen onlangs het wetsontwerp tot reorganisatie van de Departementen van Dagelijksch Bestuur werd verworpen en men wijzigingen aanbracht in de beruchte belastingen op de onverdeelde winsten. Vermoedelijk zal Roosevelt zijn Veto laten hooren doch dit alles stelt wel heel klaai in het licht dat de groote populariteit van den President bezig is te slinken als sneeuw voor de zon. De inflatiestemming die tijdelijk tei beurze heerschte, verdween dan ook zoodra het nuchtere verstand weer begon te wer ken. Daarenboven werkten de berichten omtrent dalende winsten in het zakenleven het pessimisme in de hand en de onmiddel lijke vooruitzichten worden dan ook niel gunstig beoordeeld en tenslotte moet de beurs het daarvan toch hebben op het moment. De verbetering in do Europeesche politieke verhoudingen tengevolge van de totstandkoming van hel accoord tusschen Londen en Rome heeft al evenmin een stimulans in de goede richting kunnen geven. De invloed ter beurze was tijdelijk en zeer gering. Werkelijk, er zal in deze dagen nog wat anders moeten gebeuren willen de'beurzen weer in stijgende richting gaan. Op de Amsterdamsche beurs heeft men zich de laatste twee weken niet aan zulke sensationeele koers- sprongen te buiten gegaan als in Wall< street Wel heeft het koersverloop zich in groote trekken bij dat van New-York aan« gesloten. Bevtredigend is dat de goederen- prijzen zich eenigszins boven het lage peil van enkele weken geleden hebben kunnen verheffen. Vooral de verbetering van den rubberprijs heeft een prettigen indruk ge maakt (al blijven dan de voorraden toe nemen). De stroom jaarverslagen die thans losbreekt werkt er toe medie (al is de handel betrekkelijk gering) er de goede toon in te houden, want over het algemeen laten de directies van diverse ondernemingen zich over de toekomst optimistisch uit (Nievell Góudriaan, Gist- en Spiritusfabriek). Op d'e beleggingsmarkt blijft ondertoon vast. Gebeurtenissen van beteek nis vonden even/wel niet plaats. 8 April 14 April 22 April 35%, 38% 262 283% 279% 144% 119% 154% 311% 332% 332% 104% 111% 1143,4 402 425y2 430 182% 196 197% A.K.U. Philips Unilever Kon. Petr. Sch. v. Un. H.V.A. A'd. Rubb. Deli Mij. 3 pet. Ned. 1896/'05 98 A' 97% 97% 3 pet. Ned. 1936 101102% 101 3 pet, Ned. 1937 983,4 99% 99»: 2% pet. N.W.S. 86% 87% 873/, 3 pot Indië 1937 99% 100 A' 10Q& DUBIEUSE VORDERINGEN FIDUCIAINCASSO'S UTRECHI STAAT TOT UW DIENST, zowel op als zondez contract. .VRAAGT BEZOEK PROSPECTUS FINANCIEELE KALEIDOSCOOP De New Y 0 rk s ch e beurs toonde na dagen weer een vaste stemming. De opening was vast en verder op den dag liepen over de geheele linie de koersen op. Het slot was zeer vast, hoewel iets beneden de hoogste dagkoersen, met tot 4 punten winst. De vaste stemming was voornamelijk een ge volg van een mogelijke spoedige bevredi- gende oplossing van de controverse inzake de herziening der belastingwetten. De omzet bedroeg 1.120.000 aandeelen. Blijkens het jaarverslag over 1937 van de N.V. H ollands che Stoomboot Mij bedraagt het winstsaldo 429.383 (v.j. 214.817). Voorgesteld wordt een dividend in 9 pet. uit te keeren v.j7%). Het bruto overschot van de S taats mij ne-n in Limburg heeft in 1937 "".143.044 bedragen tegen 13.513.962 vorig jaarNa afschrijvingen en reservee ring resteert een bedrag van 3.440.000 (.v.j. 2.150.000), waaruit 8 pet. (v.j. 5 pet.) op het aandeelenkapital, hetwelk in het bezit is van den Staat, wordt uitgekeerd. Het in dienst zijnde personeel bedroeg eind 1937 21.324 personen (v.j. 20.052). De kolen- productie bedroeg in 1937 8.423.298 ton (v.j. 7.986.101). De Cultuur Mij „P ag ottan" heeft in 1937 een exploitatiesaldo geboekt van 169.341 (v.j. 67.145). Voorgesteld wordt een dividend van 7% pet. (v.j. 6 pet.) uit te keeren. Engeland heeft een tweede nota tot Mexico gericht inzake de onteigening der petroleum M ij en, waarin wordt betoogd, dat het ingenomen standpunt blijft gehandhaafd. De Engelsche regeering erkent dat de Mexican Eagle Oil Comp. een Mexi- caansche mij is, doch zij komt op voor de belangen der aandeelhouders, die meeren- deels van Engelsche nationaliteit zijn. De Cities Service boekte in 1937 een gesolideerde bedrijfswinst van 47.222.000 (v.j. 42.377.000). Na aftrek van belastingen beliep de nettowinst 9 615.000 (v.j. 6.965.000) en na reserveering voor diverse doeleinden 4.400.000 (vorig jaar 2.000.000). De geconsolideerde bruto-ontvangsten der American Telephone Telegraph be liepen over de drie maanden per ultimo I Februari jl. 260.476.000 .v.j. 257.708.000). De netto-exploitatiewinst bedroeg 45.302.000 (v.j. 59.358.000) en de netto winst 38.528.000 (v.j. 56.859.000).

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2