$limw £Vi ïtsil)!dTourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 66936 N°. 6374 VRIJDAG 22 APRIL 1938 18e Jaargang ALLEEN BIJ WETTELIJKE VERPLICHTING? Onlangs wezen wij op het feit, dat blijk baar nog niet alle gemeenteraden inzien, dat de vereenigingen voor Christelijk mid delbaar en voorbereidend hooger onderwijs aanspraak mogen maken op een bijdrage .uit de gemeentekas, wanneer uit zulk een gemeente leerlingen de school bezoeken. Wij toonden aan, dat deze subsidieering is in het f i na n c i e e 1 belang der ge meenten, omdat de bijdragen voor overeen komstige overheidsscholen zeer belangrijk Jiooger loopen. En gezien ook op de verplichting [tot subsidieering, die er bestaat ten aan zien van dit soort openbaar onderwijs, is het verstrekken eener bijdrage voor de zen tak van het b ij zon der onderwijs niet anders dan een daad van eenvoudige rechtvaardigheid. Zooals we reeds opmerkten, zijn lang niet alle gemeenteraden van deze billijk heid overtuigd en verschillende vroede .vaderen trachten zich aan den dwang der logica op dit punt te ontworstelen. Zoo werd onlangs in den raad van Dor drecht van links betoogd, dat de wet niet een dergelijke verplichting op legt en dat daarom voor subsidieering geen plaats is. Een dergelijke redeneering maakt een ietwat zonderlingen indruk: zij wekt den schijn, dat de spreker geen prijs stelt op de gemeentelijke autonomie en zijn ideaal ziet in de marionettenfiguur, die zich zijn gedragingen uitsluitend laat voorschrijven door de wet en door hoogere organen. Dat dit argument overigens uitsluitend ivoor de gelegenheid werd gebezigd, ligt wel voor de hand. Want ware het motief ernstig te nemen, 'dan zou de consequentie meebrengen, dat men voortaan geen enkel boventallig on derwijzer en geen enkelen kweekeling met akte meer bezoldigt en die consequentie tegenover het openbaar onderwijs zal men ter linkerzijde wel niet op zich willen nemen. Maar als dat zoo is, mag eveneens een ruiterlijke bejegening van het bijzon der middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs worden gevraagd. Achter de afwezigheid ecner wettelijke ïverplichting verschuile men zich niet Of aanvaardt men ook de financieele ge lijkstelling voor het lager onderwijs alleen omdat thans de wet er toe dwingt? Dit mogen wij niet aannemen. Welnu, dan verleene men ook het Chris telijk middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs datgene, waarop het naar rede lijkheid aanspraak mag maken. TOENEMEND OORLOGS GEVAAR De internationale toestanden raken al meer gespannen en de hoop op wereldvrede moet, bij het zien van de gruwelijke oor logstoerustingen, die in alle landen worden 'gemaakt zelfs den hardnekkigsten optimist jvel ontzinken. Drieërlei valt hierbij oogenblikkelijk op. In de eerste plaats, dat het vroegere systeem van bondvorming, van coalitie-vor ming de reeds dreigende toestanden onge meen doet verergeren. We mogen niet verwachten, dat oorlog in Öeze bedeeling uit het volkerenleven zal worden uitgebannen, evenmin als ziekte, in wezen trouwens hetzelfde verschijnsel. Maar beperking van den oorlog tot de staten, waartusschen een geschil bestaat, is niet onmogelijk maar zelfs redelijk. Is het niet onzinnig, dat in den wereld oorlog Amerikanen Duitschers doodschoten, omdat een Servische melkmuil een Oosten- rijkschen prins had vermoord? Zeer goed gezien was het daarom, dat de Volkenbond het kwaad der. heimelijke coalitievorming trachtte te bestrijden, beter ware het geweest, wanneer de huidige istaatslieden, geleerd door het verleden, zich van openlijke of geheime bondsgenoot- schappen hadden onthouden. In de tweede plaats is dit het geval door Üe uittartende redevoeringen en provoca tie aan alle kanten. De Russische, Duitsche, Italiaansche dic tators blazen de reeds bestaande haat cn oorlogspsychose aan door wilde woorden, Welke geen enkel staatsman, die zijn groote verantwoordelijkheid tegenover eigen voik, menschheid en God kent, zou kunnen spre ken. Waarheen gaat Europa met zulke „lei- 'ders"? Daar is nog een ernstig verschijnsel in .Verband met het oorlogsvraagstuk. Na den wereldoorlog was er bij de vol ken vredeswil. Ook bij de zegevierende Volken. Zij beseften, dat zij ook als over winnaars de nederlaag hadden geleden. Wat is van dien vredeswil overgebleven? Mussolini's ideaal van den volmaakten fascist: „den dolk tusschen de tanden, de bommen in de handen en een souvereine minachting voor het gevaar in het hart" leeft in honderdduizenden harten, in en buiten Italië. Zie, dat is het vreeselijke van de macht der ongerechtigheid, van de macht des dui vels. Instructiebataljon Kampen U it gebreide voorbereidingen voor een reünie Openingsrede van dr H. Colijn De voorbereidingen van de reünie der oud instructiebataljon-volontairs, die op 27, 28 en 29 Juli te Kampen zal worden gehou den zijn thans in vollen gang. Er is een eere-comité gevormd, waarin reeds zitting hebben de Ministers dr II. Colijn en J. J. C. van Dijk, de oud Minister v. Defensie, mr dr L. N. Deckers, de Burgemeester van Kampen, H. M. O 1- d en hof, alsmeoe de garnizoens-comman dant van Kampen lt-kol. J. K. L am m e r ts, terwijl voorts nog zullen worden gevraagd alle generaals van het Nederlandschc en Nederlandsch-Indische leger, zoowel actief als gepensioneerd, die afkomstig zijn van net instructie-bataljon, en alle oud-comman danten van dit in 1S50 gestichte en in 1924 opgeheven instituut. Minister Colijn heeft zich bereid verklaard de reünie met een rede te openen. Hij heeft voorts ae wensch te kennen gegeven, dat de oudste volontair tijdens de reunip zijn per soonlijke gast zal zijn. Voor het overige zal Z.E. als gewoon reünist aan de bijeenkomst deelnemen. De bedoeling is eenige dagen in opge wekte stemming bijeen te zijn. In den loop der jaren hebben 26.000 volontairs in Kam pen hun eerste militaire scholing genoten. Het aantal nog in leven zijnde volontairs wordt geschat op 10 a 11.000. Zij worden allen uitgenoodigd naar Kampen te komen. De terugkeer zal zooveel mogelijk in ouden vorm geschieden. Zoo zal b.v. aan het ontbijt de „heerlijke" gort niet ontbreken. Ook zullen de reünisten het weer enkele dagen met de hun toegeme ten grammen „boter" moeten doen. Op signaal zal worden verzameld en uit gerukt naar het bekende oefeningsterrein de Zandberg, waarbij niet de tegenwoordige positie van de deelnemers, doch het jaar, waarin zij als volontairs hebben gediend, de opstelling der troepen zal bepalen. De traditioneele kerkgang, met een tamboer voorop, zal evenmin op het programma ont breken. Men geve zich voor deelname op aan het secretariaat van het comité: Kampen, 2e Ebbingestraat 4. Goering annexeert ijzeren hekken Havas meldt uit Berlijn, dat de bouw van de nieuwe Duitsche fabrieken, nood zakelijk geworden voor de uitvoering van de bewapening en van het vierjarenplan, groote hoeveelheden ijzer eischt. Maar ten gevolge van den deviezentoestand doen zich moeilijkheden voor om ijzer en schroot in te voeren. Ten einde binnen den vast- gestelden tijd alle politieke en oeconomi- sche doelstellingen te kunnen venvezen- lijken moeten alle mogelijkheden om zich ijzer te verschaffen worden geëxploiteerd. Derhalve noodigt Goering de gemeen ten in het Duitsche Rijk uit voor 1 Augus tus a.s. alle ijzeren hekken te doen afbre ken, waarvan het niet absoluut noodzake lijk is, dat zij blijven bestaan. Aanbevolen wordt de hekken, welke tuinen omgeven, te ven'anigen door lage muurtjes. De af gebroken hekken kunnen verkocht worden aan handelaars in oud ijzer, die zich schriftelijk moeten verplichten het ijzer onmiddellijk te leveren aan de fabrieken, welke voor de bewapening werken. Opstand in militaire gevangenis te Barcelona? Er zouden 7000 man bij betrokken zijn LONDEN, 22 April (A.N.P.) Dg „Daily Herald" meldt uit Barcelona, dat gisteren bijna 7000 krijgsgevangenen, een wanhopige poging hebben ondernomen uit te breken uit. de moderne gevangenis van Barcelona. Zij waren van wapenen voorzien, die vol gens het blad, waren binnengesmokkeld door leden der z.g. vijfde brigade. Met spoed ontboden troepen sloten een cordon om de gevangenis en traden op te gen de gevangenen, die naar hun cellen werden teruggedreven en na een hevig ge hecht werden ontwakend. In vele cellen werden bergplaatsen ont dekt, waar wapens waren verborgen ge houden. Men verklaart, dat deze muiterij het einde zou moeten zijn voor een opstand van de vijfde brigade. De plannen waren evenwel ter kennis gebracht van de regeering. De muiterij was te vroeg uitgebroken; zij werd krachtig onderdrukt. Prins Willem van Oranje herdenking Op 28 April te Delft Het werkcomité tot voorbereiding der Prins Willem van Oranje-herdenking brengt ter algemeene kennis, dat deze herdenking wegens eenige gerezen moeilijkheden van organisatorischen aard niet zal plaats vin den op 23 April, doch is uitgesteld tot Don derdagavond 28 April a.s. De herdenkingsbijeenkomst, zal worden gehouden in „Ons Gebouw", Koommarkt 75 Delft, des avonds te half negen. Het woord zal worden gevoerd door r.jf. Dr. A. A. van Schelven, Dr. F. Pot gieter, Wies M o e n s en Prof. Mr. Dr. M. Westra, terwijl tussohen de spreek beurten mej. Magda de Groot zal declameeren. Na afloop dezer bijeenkomst zullen de deelnemers zich naar de Nieuwe Kerk be geven, waar een kranslegging plaats vindt bij het graf van den Pi'ins. Voor de<ze herdenkingsplechtigheid zijn nog een beperkt aantal uitnoodigingen op aanvraag verkrijgbaar aan het secretariaat, Hoofdweg boy* Amsteardm-W.. De zaak Oss Het ingrijpen van de justitie Beleedigend artikel in „Nat. Dagblad" De officier van Justitie te Den Haag heeft in verband met de belecdigingen langs ver schillenden weg den persoon van den Minis ter van Justitie aangedaan, het noodig ge oordeeld in te grijpen. Opsporing en verhoor ter strafrechtelijke vervolging is gelast van de verantwoordelijke personen» Het betreft hier zooals wij in een deel van onze vorige editie reeds meldden een onderzoek, dat vanwege de Leidsche politie wordt ingesteld naar den schrijver van het artikel in het Nationale Dagblad van Woensdag 13 April betreffende de zaak-Oss In dit artikel is den Minister van Justitie o.m. ten laste gelegd onder herinnering aan zijn eed op de Grondwet, dat de gerechte lijke vervolging wegens onzedelijke hande lingen met minderjarigen wordt onderbro ken, zoodra een geestelijke in het geding is. Verder wordt beweerd, dat de Minister de Kamer niet alleen onjuist heeft ingelicht omtrent bet bestaan van door de geestelij ken gepleegde strafbare feiten, maar ook dat hij „teneinde de arrestatie van een gees telijke te verhinderen door middel van den procureurgeneraal van den Bosch wacht meester de Gier 8 uur onder druk heeft gezet en toen dit niet baatte dezen den mond heeft gesnoerd door oplegging van de zwijgplicht". Het blad noemde voorts onjuist de ver klaring van den minister, dat de overplaat singen van de marechaussee gelast waren „in volkomen overleg met den inspecteur van dat wapen". Pamfletten in beslag genomen In de tweede plaats is het justitieel ingrijpen veroorzaakt door de publi catie van brochures, getiteld „De Oss- affaire", waarmede in verschillende steden is gevent. Te Den Haag zijn gisteren in een particuliere woning aan de Conradkade een duizendtal brochures in beslag genomen. Deze brochures bleken gedrukt te zijn b.ij een drukker aan de N. Z. Voorburgwal te Amster dam, waar eveneens honderden exem plaren in beslag zijn genomen. Tegen den drukker is proces-verbaal opge maakt. Ook te Rotterdam is met de brochure gewerkt en zijn een aantal exemplaren in beslag genomen. De betreffende wetsartikelen De bij de vervolging wegens beleediging betrokken artikelen van het Wetboek Strafrecht zijn: 261. Hij die opzettelijk iemands eer of goeden naam aanrandt, door telastlegging van een bepaald feit, met het kennelijk doel om daaraan ruchtbaarheid te geven, wordt, als schuldig aan smaad, gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. Indien dit geschiedt door middel van ge schriften of afbeeldingen, verspreid, ppen- lijk ten toon gesteld of aangeslagen, of door geschriften waarvan de inhoud openlijk ten gehoore wordt gebracht, wordt de dader, als schuldig an smaadschrift, gestraft gevangenisstraf van ten hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. Noch smaad, noch smaadschrift bestaal ivoor zoover de dader klaarblijkelijk heeft gehandeld in het algemeen beilang of tot noodzakelijke verdediging. 262. Hij die het misdrijf van smaad of smaadschrift pleegt ingeval het bewijs der waarheid van het te laste gelegde feit is toegelaten, wordt, indien hij dat bewijs n:et levert en de telastelegging tegen beter weten is geschiedt, als schuldig aan laster, gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste 3 jaren. Ontzetting van de in artikel 28 no. 1—? vermelde rechten kan worden uitgesproken 263. Het bewijs der waarheid van het ie laste gelegde feit wordt alleen toegelaten in de volgende gevallen: lo. wanneer de rechter het onderzoek naar de waarheid noodig acht ter beoordeling van de bewering van den beklaagde dat hij in het algemeen belang of tot noodzakelijke verdediging gehandeld heeft; 2o. wanneer aan een ambtenaar een feit begaan in do uitoefening zijner bediening wordt te laste gelegd. 266. Elke opzettelijke beleediging die niet bet karakter van smaad of smaadschrift draagt, hetzij in het openbaar mondeling of bij geschrift of afbeelding, hetzij in zijne 'tegenwoordigheid mondeling of door feite lijkheden. hetzij door een toegezonden of aangeboden geschrift of afbeelding, aange daan, wordt, als eenvoudige beleediging, ge- sltraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. 267. De in de voorgaande artikelen van de zen titel bepaalde straffen kunnen met een derde worden verhoogd, indien de beleedi ging wordt aangedaan aan een ambtenaar gedurende of ter zake van de rechtmatige uitoefening zijner bediening. 269. Beleediging, strafbaar krachtons dezen titel, wordt niet vervolgd dan op klachte van hem tegen wien het misdrijf is gepleegd behalve in het geval van artikel 267 FOKVEE-VERKOOPING Alweer is een bekend fokveebeslag onder de hamer gekomen, nl. dat van den vee fokker W. Schei grond A.zn. te V ier polders waar nakomelingen van Wodan 10976 van den AlidusFransFrederikstom werden gefokt. Hoewel de hoeveelheid melk van deze stam niet uitblinkt en dus de fokkers in Zuidholland minder belang hebben in deze fokstal, dan elders, b.v. in die van Gebr. Dokter te Acklum het geval is, werden toch goede prijzen gemaakt. Zoo werd b.v. f450 geboden voor een paar afgekalfde koeien. Er waren vaars-kalveren, die f143 en f146 opbrachten. Nachtelijke vuurzee te Steenwijk Twee pakhuizen, een slagerij en twee woonhuizen in vlammen Groote schade aangericht Vannacht te omstreeks kwart voor één ontdekte een voorbijganger, dat een zeer hevige uitslaande brand woedde in een der pakhuizen aan de Haven te S t e e n w ij k. Hij waarschuwde direct politie en brand weer. Het bleek, dat het vuur woedde in een der houten pakhuizen, staande achter de woning, bewoond door den heer E. de Leeuw, welk pakhuis eigendom is van de heeren H. Wagter en A. Kuiper. Weldra deelden de vlammen zich vandaar mede aan het pakhuis gelegen achter de gros- sierderij in de koloniale waren en koffie branderij van de Wed. Ten Kate. Zoowel dit laatste pakhuis, dat eigendom is van de Wed. Ten Kate, als het eerste, dat tot den grond gevuld was me rollen asphalt en mastiek, stonden weldra in lichter laaie. Intusschen waren de orpwonenden ge alarmeerd. In allerijl verlieten menschen en kinderen in nachtgewaad hun wonin gen. De kleinen liepen schreidende rond en onderwijl trachtten de volwassenen zoo veel mogelijk van hun have en goed in veiligheid te brengen. De veehouder Aal- derson gaf zijn koeien en klein vee de vrij heid, opdat zij een goed heenkomen zouden kunnen vinden. Dit vee liep los op straat rond, hetgeen de verwarring nog vergrootte Inmiddels was de brandweer van Steen- wijk gekomen en weldra werd met eenige str.-Ven water gegeven. Het was echter dui delijk, dat zij alleen maar weinig zou kun nen beginnen. De beide pakhuizen waren reeds zoo goed als geheel verbrand en de vlammen hadden zich inmiddels nog medegedeeld aan de huizen, bewoond door E. de Leeuw, R. de Jong en de slagerij van den heer W. Vis ser. Van dit laatste huis sloegen de vlam men weer over naar de schuren en stallen van den veehouder Aalderson en naar de schuur van den heer Volkers en de arbei derswoning van den heer Jongbloed. Op een gegeven oogenblik stonden zeven pan den in brand. De motorbrandspuit van Steenwijkerwold was intusschen eveneens ter hulp gekomen. In de Haven vond zij volop water en met vereende krachten kon men toen het vuur bestrijden. Weldra be gon het te minderen en na eenigen tijd hard werken was de brandweer het vuur meester. De beide houten pakhuizen zijn geheel verloren gegaan Bovendien verbrandden de slagerij van den heer Visser en de hui zen, bewoond door E de Leeuw en R. de Jong grootendeels. Van de schuren en stal len van den veehouder Aalderson is vrijwel niets behouden. Een geit, welke niet meer in vrijheid kon worden gesteld, is in de vlammen omgekomen. De woning van den heer Jongbloed kreeg veel schade. De schade is zeer groot. Omtrent de oor zaak van de brand is niets bekend. Het auto-ongeval te Capelle a.d. IJsel Begrafenis van vier slachtoffers Onder zeer groote belangstelling heeft gisteren te Moordrecht en Gouderak de teraardebestelling plaats gehad van vier jongemannen, die in den nacht van Eersten op Twee den Paaschdag op zoo tragische wijze bij het auto-ongeluk te Capelle a. d. IJsel om het leven kwamen. Van d<e drie jongemannen, die te Moor recht woonachtig waren, geschiedde des morgens de begrafenis van den 23-jarigen grondwerker A. Pais graaf. De baar was kt door een bloemstuk van de arbeiders van de Amsterdamsche Ballast-Mij, waar de overledene werkzaam was. De heer A. P. de Jong, godsdienstonderwijzer te Moor drecht, sprak een afscheidswoord en wensch te de familie Gods bijstand in dit smartelijk verlies. Des middags werdien de 29 jarige koop man P. v. V 1 i e t en de 22-jarige schilder J. Versteeg in een graf bijgezet Door de familie werden bloemen op de baar gelegd. De predikant van de Ned. Heiv. Gemeente te Moordrecht, Prof. Dr M. C. Mouri k Broekman, voerde aan de groeve vara Van Vliet het woord en de heer A. P. de Jong aan de groeve van Versteeg. De bur gemeester, de heer K. H. Brandt met echt- genoote en de beide wethouders, de heeren J. L. de Jong en H. Frederiks, woonden de teraardebestelling bij. Te Gouderak werd hot stoffelijk over- De Tsjechische gezant Gaat binnenkort heen De gezant van de Tsjecho-Slowaaksche Republiek, die vier jaar in ons land is ge weest, gaat binnenkort vertrekken Op 1 Mei vertrekt hij per auto naar Praag om in de Tsjechoslowaak6che hoofdsiad de leiding te aanvaarden van de politieke afdeeling van het departemeot vaD Buitenlandsche Zaken Belastingverhooging in Utrecht De gemeenteraad van Utrecht, heett gister besloten om de opcenten op de gemeentefondsbelasting te ver- h o ogen van 65 op 75. Deze verhooging is noodzakelijk geworden, omdat B. en W. vreezen, dat de loopende be grooting een tekort zal opleveren van ƒ200.000. Dit tekort wordt veroorzaakt door de hoogere uitgaven voor Maat schappelijk Hulpbetoon. Hoewel het aantal vverkloozen iets verminderde, komen de voordeelen daarvan niet aan de gemeente, doch aan het Rijk. Maar het aantal armlastigen neemt toe, en de gemeente moet daardoor groote sommen meer betalen. In den Raad was van verschillende kan ten groot bezwaar tegen de belastingverhoo ging. Men drong aan op meer bezuiniging, en zeidie, dat B. en W. een ton willen vinden van de twee ton doorversoberkigien; is net niet mogelijk, zoo werd gevraagd ook de tweede ton door bezuinigingen te vinden. Namens de ProL Chr. raadsfractie zeide de heer Vermooten (a.r.), dat een offer vraagd wordt van hen die werken om de genen te kunnen helpen, die door werkloos heid getroffen zijn. Nadat wethouder Bottterweg de voor dracht verdedigd had, waarbij hij erop ees, dat Utrecht onder de groote gemeen ten nog een goed figuur maakt doordat de andere gemeenten tweehonderd opcenten heffen op de personeele belasting en Utrecht 175, werd de voordracht zonder hoofdelijke stemming aangenomen, en zorder dat iemand aanteekening in de notulen vroe^ dat hij tegen was geweest. Vermelding ver dient nog. dat wethouder Botterweg de hoop uitsprak, dat de forensenbelasting, welke de regeering van plan is weer in te voeren, voor Utrecht, soelaas zal geven, en dat in de ba grooting een bedrag van ƒ512.000 voorkomt van lasten welke over tien jaar zullen zijn afgeloopen, waardoor de gemeente dan wel weer wat meer speling zal hebben. Het gevaarlijke oversteken Wielrijder gedood bij Sittard Vanochtend te zeven uur stak op den rijks weg onder de gemeente Nieuwstadt de ongehuwde arbeider M Bex, uit Nieuwstadt, plotseling per rijwiel den weg over om zich te begeven naar het café Beusmans, waar hij sedert enkele dagen werkzaamheden ver richtte. Daarbij letve hij niet op het verkeer achter hem, met het gevolg, dat hij door de auto van B. uit Tegelen werd gegrepen en tegen den grond gesmaakt'. Bex, die ernstig gewond werd en veel bloed verloor, werd dood opgenomen. Het stoffelijk overschot is naar het lijkei» huisje van het ziekenhuis te Sittard over gebracht schot van den 23-jariigen aannemer Kasbergen ter ruste gelegd. Een tiental kameraden en vrienden van den overledene fungeerden als dragers Toen de kist in de groeve was neergelaten, en de familie en belangstellenden zich rondom de geopende groeve hadden ge schaard, trad Ds T. H. Oostenburg, Ned. Herv. pred., als eerste spreker naar voren. Hij schetste in treffende bewoordin gen de ontroering welke het heengaan van den heer Kasbergen in de gemeente had teweeggebracht, wees voorts op de ernstige roepstem die van diit plotseling sterven uit ging, en sprak ten slotte woorden van troost tot de diepbedroefde familieleden. Daarna sprak een familielid, de heer C. Kasbergen. Ten slotte werd namens de sportvereeni- gingen door den heer Beijen het woord ge voerd. Uit naam van de familie dia-nkrte die heer P. Kok voor de laatste eer aan den over le dene bewbzen, waarop alle aanwezigen diep onder den indruk de begraafplaats verlieten. De begrafenis van het vijfde slachtoffer, de 30-jarige P. Blonk, vindt heden (Vrij- dag( te Ouderkerk a. d. IJ9el plaats. 3bbertmtieprij?eti: Van 1 tot 5 regels K171/» Elke regel meer022'I» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 't bureao wordt berekend 0.10 VOORNAAMSTF NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De tweede ronde van het scbaaktoer- nooi te Margate. Het tweede Binnenscheepvaartcongreé te Nijmegen. Verschenen is het jaarverslag van de N.V. van Nievelt Goudriaan en Co's Stoomvaartmij. Het Nederlandsch Werklieden Ver bond „Patrimonium" houdt vandaag eit morgen de verbondsvergadering in Gro ningen. De vergadering van de Vereen, vait Geref. Predikanten te Utrecht. Een rondgang door de groote electri- sche Centrale te Amsterdam. Voor het Bijbelgnootschap door Indië XIII (slot), door Dr H. C. Rutgers. Bij Lin-Ji hebben groote Chineesche troepen-concentraties plaats De rechts-Spaansche opmarsch langs de kust vorderde tot Alcala en Albocacer. De negus zal zich in Mei te Genève laten vertegenwoordigen. TEOFLUXvanWAGEMAKERS Breda De aanrander op de Velperheide Na ruim twee weken van moeizamen op- sporingsarbeid, waarbij de politie van Am< hem, Velp en Roozendaal krachtig samen werkten, is hel geluki den dadei te fcrres- teeren van de aanranding, welke op 4 April j.l. opdeVelperheideis geschied en waarbij een meisje uit Arnhem door een onverlaat zoodanig met een stuk hout op het hoofd werd geslagen, dat zij met enkele diepe hoofdwonden in het gemeente ziekenhuis te Arnhem moest worden opge nomen. De dader is een 25-jarige kermisreiziger uit Arnhem, die in zijq woning, waar hij zich had schuil gehouden, werd gearres teerd. Hij is met het meisje geconfronteerd, dat hem terstond herkende. De man heeft daarop een volledige bekentenis afgelegde Hij is in het bureau van politie te Velp ingesloten en zal ter beschikking van de justitie te Arnhem worden gesteld. Het meisje is herstellende. Ernstig auto-ongeluk Om ongeveer half negen reed gisteravond de 16-jarige slagersknecht B. B„ wonendo te Rotterdam, met zijn rijwiel op het kruis-" punt HordijkDordtschenstraatweg to IJ s e 1 m o n d e. Op den hoek bij café Sport gekomen wilde hij naar den Baren- drechtschenweg oversteken. Van de richt ting Dordrecht kwam op dit moment een personenauto met flinke snelheid aanrij den, terwijl voor den ingang van het café een autobus stilstond. B. kon het verkeer van links (van Dordrecht) niet zien aan komen en had ook geen signaal gehooid. Hij reed om de stilstaande bus heen en werd door de juist passeerende luxe wagen gegrepen en ongeveer vijf meter meege sleurd. Met een zware hersenschudding en schaafwonden werd hij naar huis vervoerd* Zijn rijwiel werd totaal vernield. BOUWPLAAT VAN DE „TROMP" Zooals we reeds meldiden, is de bouw plaat van de „Tromo", waarvan wij in ons blad van gisteren een afbeelding gaven, te gen 45 cents te bestellen bij het Comité „Onze Marine" te Den Helder. AMSTERDAM Nieuwe Doelenstraat HOTEL DES PAYS-BAS Echt HoU. huiselijkheid „BAGATELLE" PASSAGE - DEN HAAG Het Restaurant met een bijzondei cachet Cnisine parfaite, plats coplenz, cave renommée. Salons et salles de lêtes pour diners lntimes.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1