U-Ö8É. nu A.S.F. KORRELS ■Z/an oJabzr qsl voor /oow&r qm. -buurt. ZEGGEN TEN POKON By de bodemcultuur heeft men te maken met organische, by de nijver heid met mechanische productie processen. V/QBH&D&B 20 APRIL 1938 No. 431 DE BASTAARDSATIJN- VLINDER De rupsen beginnen de nesten te verlaten Snel handelen is thans geboden Nadat de rupsen van de zoo schadelijke en gevreesde bastaard-satijnvlinder de win termaanden in haar overwinteringsnesten hebben doorgebracht, zijn zij, zoo schrijft ons de Ned. Heidemaatschappij, door het zachtere weer daartoe verlokt, sedert oens dag 6 April begonnen, deze nesten te ver laten en hebben zij bereids met haar scha delijke vreterij aan de knoppen een aau- rvang gemaakt. In den aanvang verlaten zij deze nesten nog slechts op warme dagen in de middag- Noe is het dus tijd, om door het uit knippen van nesten, die gemakkelijk te herkennen zijn, dit schadelijk gedierte in den hof, in boomgaarden, in de plant soenen en wegbeplantingen, te bestrij den, maar spoedig ingrijpen is geboden, Vooral in de buurt van boomgaarden verdient het aanbeveling, heggen en ook andere aangrenzende beplantingen thans zoo spoedig mogelijk te zuiveren, opdat straks de rupsen, wanneer gebrek aan voedsel dreigt, niet overkruipen naar waardevoller cultuurgewassen. Slechts weinig boomsoorten zijn dan voor hun vraatzucht veilig: eik, wilg, berk, els, haagdoorn, alsmede onze ooftböomen, moeten het dan ontgelden. Volgens waarneming van onzen landge noot De F 1 u i t e r, is dan zelfs de te velde staande rogge van hun gading. Doordat de rupsen thans reeds de knop- schubben hebben doorboord, is reeds schade aangericht: men late het niet tot een ern stige plaag komen. Uitknippen en verbran den der nesten is een afdoend middel, dat, indien het arbeidsloon geen overwegend be zwaar vormt, zeker de voorkeur verdient boven het toepassen van bestuivingen. Voor zulk een bestuiving is het tijdstip nojr niet aangebroken, deze kan eerst met goed gevolg plaats vinden op een oogenblik. dat het meerendeel der rupsen zich bui- te n de nesten hervindt. Dus op een mooien, warmen voorjaarsdag. Maar ook al zijn de weersomstandigheden gunstig, dan nog dient men eenig geduld te hebben met de uitvoering der bestuiving, aangezien de rupsen niet alle gelijktijdig hun winter kwartieren waar zij door het stuifpoeder niet getroffen kunnen worden verlaten. Als stuifpoeder komen feitelijk slechts pyrethrumhoudcnde stuifmengsels in aan merking. Zij althans geven de grootste kans op een afdoende verdelging van deze scha delijke dieren, zooals in eenige artikelen, voorkomende in het tijdschrift der Heide maatschappij (jaargang 1937) bereids werd aangegeven en waar gemaakt. Bovendien is dit poeder voor menschen en hoogcre dieren onschadelijk, terwijl volgens acht in Duitschland verrichte onderzoekingen het voor de bijen veel minder gevaar oplevert dan andere, voor dit doel in aanmerking komende middelen. Duitschlan'ds boter- en kaasproductie In 1937 werd door de Duitsche zuivelfa brieken 417.000 ton boter geproduceerd tegen 224.500 ton in 19:12. Het feit, dat het percentage van eerste kwaliteit boter be langrijk gestegen is, heeft het mogelijk ge maakt, voorraden aan te leggen, waardoor men in staat is, voor een gelijkmatige bo- tervoorziening der bevolking te zorgen, die op het oogenblik 8,9 Kg. per hoofd bedraagt tegen 7,5 Kg. in 1932. De productie van harde kaas bedroeg in 1937 69 432 ton, waarvan het grootste deel, ongeveer 40.000 ten, Tilsiter kaas is, daar na volgt Emmentaler kaas met ruim 16.000 ton .terwijl aan Duitsche „Edammer" en „Goudschekaas en aan andere soorten 13.000 ton geproduceerd werd. Tegenover 1936 is de kaasproductie met 6.150 ton ge daald, echtei is het totaal verbruik, in ver band met den toenemenden invoer, iets toe genomen. Ruim 188 mill, liter melk werden in hei. afgeloopen jaar tot caseïne verwerkt HOOGE VEEPRIJZEN Voor 2i koeien ruim 30.000 gulden Begin April werd te Achlum (Fr.) een veeverkooping gehouden, die van heinde en ver belangstelling trok. Het betrof hier de verkooping bij de ver buiten onze grenzen bekende veefokkers Gebrs Dokter, waar ruim 70 stuks bekend stamboekvee werd verkocht Het gemiddeld vetgehalte van dit veebe- slag was over het laatste jaar 4.20 pet Over deze verkooping wordt in 't Friesch Landbouwblad het volgende geschreven: De belangstelling uit de provincie en uit de andere deelen van ons land was buiten gewoon groot. Het aantal auto's was enorm groot en vanzelfsprekend ook het getal fiet sen. Wie vooraf niet een kijkje had geno men was bijkans niet in staat het vee be hoorlijk te bezien en toen het boelgoed om ruim negen uur een aanvang nam waren de grootehooilooze schuur en de diverse zolders totaal gevuld met een enorme men- schenmassa. Voor den aanvang sprak notaris Bijlsma een "kort inleidend woord, waarin hij den groei en bloei van de fokkerij van Gebrs Dokter schetste cn waarin hij de Gebroeders huldigde voor hun schitterende prestaties als fokkers. De eerste koe werd al dadelijk ingezet op f 5S0, no 2, 3 en 4 op f 640. f 725 en f 705. Het begin was dus al dadelijk goed en het spreekwoord, dat een goed begin het hejve werk is, werd nadien ook volkomen bewaar heid. De laagste koe in den grooten stal werd ingezet op f 390, en de hoogste een rier dat in Januari voor den eereten keer heeft ge kalfd op f 900.. Dit is een zeer correct ge bouwd dier. De kop kon iets mooier en de uier een ietsje voorlijk geplaatst, maar overigens is het af, in elk opzicht. De volgen de vier melke rieren werden ingezet op f 500.— f 490.—, f 530.—, en f 470.—. Dit zijn eveneens dieren van hooge klasse, die voor de fokkerij goede beloften in zich dragen. Ook in den jongveestal kon van vele dieren een zelfde verwachting worden ge koesterd. Het rier Dora 46, dochter van Roosje's Athleet, deed wat lichaamsbouw betreft weinig of niets voor haar duurdere» jaargenooten onder. Dit rier werd ingezet op f 775.haar volgnummers eveneens melke rieren op f 390 cn f 410. Waren de rieren, meerendeels dochters van Marius Adema 21892, dieren van hooge kwaliteit, niet minder was dat het geval met de hokkelingen, die Wiepkje's Julius tot va der hebben. Deze dieren werden achtereen volgens ingezet op f 280, f 360. f 390, f700, f 200, f 300, f 310, f 360, en f 210. Vooral het voor f 700 ingezette hokkeling Aaltje 87 is van een kwaliteit, zooals men ze weinig ziet. De met 75 punten voorloopig opgenomen enterstier De Schoone werd ingezet op f 1400. Dit is een stier van goed type die in den kop zondigt maar overigens goede belof ten in zich draagt. De met 72 punten opge nomen stier Bouke Julius kon ons minder goed bekoren, wat ook in den prijs wel tot uitdrukking kwam. Deze stier werd ingezet op f 4ÖÓ. De niet gekeurde Roosevelt en de afgekeurde Julius Lindberg brachten het res pectievelijk tot f 300 en f 195. De jongste generatie, eveneens afstamme ling van Wiepkje's Julius mocht zich ook in goede belangstelling verheugen en ook deze dieren vooal de koekalveren, deden hun vader alle eer aan. De inzetprijzen van de koekalveren varieerden van de 115 tot f 210, van de stierkalveren van de f 60 tot f 250. Bij de finale toewijzing was de belangstel ling niet minder groot dan bij den inzet. Zooals te verwachten was werden slechts enkele dieren voor den inzetprijs gegund en het waren juist de beste en hoogst gemijn de dieren die ook nu nog de erootste verhoo ging wisten te boeken. Het met f 900 inge zette rier Aaltje 78 bracht het tot f 1340, de op f 700 ingezette pink Aaltje 87 tot f 900 en de en verstier De Schoone werd met f 270 verhoogd en kostte zijn nieuwe eigenaar alzoo f 1670. De totale opbrengst van den 71 stuks grooten rundveestapel bedraagt ruim f30.000. Inderdaad een respectabel bedrag, dat toont, dat doelbewust fokken geen nuttelooze bezig heid is. Verbetering In het artikel: „De bertoekenis van Chili als natuurproduct", de vorige week geplaatst is een fout geslopen. Er 9tond, dat er geval len ontsluierd zijn, waarin Chilisalpeter een zeer geschikte meststof was. Dat moest zijn een ongeschikte meststof. Wat trouwens ook wel uit het vervolg bleek. Ook langs den Rijn staan de boomen m lentetooi. De kers bloeit reeds langs de beschut te oevers van Rijn en Moezel. De oude burch ten staan daar droo- mend bij, als vragen zij, zich zeiven af voor de hoeveelste maal ze reeds de bloesemtooi eener nieuwe Lente mochten bewonderen. VOOR HET EERST WEER IN DE VRIJE NATUUR. Na de lange wintermaanden moet het jongvee en ook het oudere blijft niet achter, de vreugde weer over meer bewegingsvrijheid te kunnen beschikken, uiten in dolle sprongen en vreedzame stoeipartijen. Waanzinnige pachtprijzen Over de steeds hooger worden pachtprij zen schrijft het „Weekbl. van den N. Brab. Chr. Boerenbond": Het is niet noodig met cijfers, hier en daai uit kranten bijeengegaard, te bewijzen, dai de pachten van landerijen en van hooi en grasland met sprongen in de hoogte gaan. Het lijkt, dat hier zich hetzelfde verschijn sel voordoet als men herhaaldelijk kan waarnemen: bij oploopende prijzen van goederen wil iedereen koopen en daarmee drijft men de prijzen ten top. Is er een motief voor te vinden om zulke absurde pachten te gaan besteden? Zijn de vooruitzichten van de rundveehouderij, van den akkerbouw, van de tuinderij nu zooveel hoopvoller? Zuilen de uitkomsten van het boekjaar 1937'38 zooveel beter zijn dan van het voorafgaande boekjaar? Allemaal vragen, die in zich het antwoord insluiten: niemand ziet gunstiger perspec tieven. En toch wordt hier en daar in H dolzin nige geboden, zeker tot stil genoegen van den verpachter, maar ook zeker tot schade van den pachtersstand, die op geen stukken na is bekomen van die diepe wonden, die de crisis hem heeft toegebracht. Door den verpachters rijke pachtsommen m den zak te jagen, vermeerdert de be schikbare cultuurgrond met geen centiare. Bezinning en nogmaals bezinning zij het parool! De verscherpte exportcontröle Over het besluit van de Groenten- en Fruitcentrale om de export van onze pro ducten te verscherpen en den exporteurs te verplichten binnen 24 uur een gespecifi ceerde opgave te doen van de factuurwaarde van het verzondene, schrijft „De Neder- londsche Tuinbouw": Er is iets veranderd in de wereld, da' noodzakelijke maatregelen eischt, zoo wel in de wijze van verkoop aan de veiling als bij de verkoop binnen en buiten onze landsgrenzen. Deze stap is een poging tot opheffing van bepaalde wanverhoudingen en als zoodanig door ons gaarne verwelkomd, doch wij ontveinzen ons geenszins, dat daarmede de „crisis", de chaos in den tuinbouw, niet is opgelost. Voor de geweldige veranderingen in de wereld, is verdere realiseering van den toestand, de mogelijkheden en de noodzakelijke koersverandering noodig. Wij zijn blij, dat dit thans in zeer be langrijke instanties op tuinbouwgebied tot ontwikkeling begint te komen. De „kern" van het tuinbouwbedrijf, dit is de producent, heeft resultaten broodnoodig en begint in alle „eensge zindheid" overtuigd te geraken, dat noch de huidige steunmaatregelen, noch ver heerlijking van den overleden vrijhandel, hem kunnen redden. Wij zien met belangstelling de resul taten van een en ander tegemoet. Enkelvoudige of hooggeconcentreerde meststoffen De rijkstuinbouwconsuLent voor het West- land, Ir. Riemens, schrijft ons: De tuindiers in mijn ambtsgebied weten, dat ik voor de glascultuur een groot voor stander ben van hoog geconcentreerde mest stoffen. Nu er door het schrijven over „enkelvou dige", „samengestelde", „mengmesten", ^korrels" enz., verwarring kan ontstaan, wil ik trachten de zaak nader te formuleeren. Tot voor korten tijd kende men alleen de enkelvoudige meststoffen als chilisal- peter, superfosfaat enz., en door nu eenige dier enkelvoudige te gaan mengen ontston den mengmesten waarvan 568 een der bekendste is geworden, bestaande uit een mengsel van zwavelzure ammoniak, superfosfaat en patentkali. Tegen het gebruik van deze mengsels is veel gewaarschuwd en m.i. terecht', er is practisch hoegenaamd geen voordeel aan verbonden. Nu is men absoluut mis, als men de tegen woordige „Korrels" met deze mengmesten op één lijn stelt en alleen de gehaltes ver gelijkt (Natuurlijk bedoel ik niet de ge korrelde 568, want deze is precies samengesteld als de poedervormige). De 12118, 17—15—18, 6—18—30 en der gelijke zijn opgebouwd uit, hooggecon centreerde meststoffen en daarin zit het cardinale punt voor de teelt onder glas. In kassen en warenlhuiaen is de verdam ping grooter dan de neerslag, precies dus tegengesteld aan buiten. Ia de kas hopen zioh de voodingszouten dus oP in de bovenste lagen en bestaat er groot gevaar voor een verzouting dier teelt- laag. De ideale bemesting is dus met de minste kilogrammen de grootst mogelijke hoeveelheid plantenvoedsel toe te dienen. Geen enkelvoudige meststoffen of mengsels daarvan, maar edelvoedingsstoffen, vrij van ballast, als: kalisalpeter, kalksalpeter, am moniumnitraat, mono- en ddammoniumfos- faat. Om practisohe en teohni9che redenen: hy groscopiciteit, explosiegevaar gaat men deze edele producten nu „Korrelen". Deze korrels verschillen dus radicaal van du ouderwetsche mengsels. Zij brengen schillende verhoudingen en hiermee komen ze met de oude mengsels overeen. Nu bestaat bij mij de overtuiging, gegrond op de proefnemingen der laatste jaren, 'at de diverse gewassen alleen een optimale oogst geven onder optimale voedings verhoudingen, wat trouwens direct is af te leiden uit de leer van Mitscherlich. Voor de tomaat is deze verhouding: 11 —2 en nu spreekt het tooh vanzelf, dat men voor zoo'n gewas korrels van een dergelijke samenstelling ia den handel zal brengen. Alleen als de grond sterk afwijkt, b.v veel stikstof bevat komt men tot het ge bruik van 6—1830 enz. De resultaten met de Korrels samen gesteld uit deze geconcentreerde meststof fen zijn dan ook prima en dit is de reden, dat ze er in de practijk ingevlogen zijn. Mijn strijd gaat dus tegen de ballast in de enkelvoudige: op den voorgrond moe ten de geconcentreerde. Deze verminderen het gevaar voor „rand' in sla; zij geven grootere vruchten, meer A en B, meer ponden bij tomaten; groo tere bladeren en vroeger rijpe, zoetere druiven. Zie de jaarverslagen van Proef tuin Z.H. Glasdistrict te Naaldwijk. OORDEN Vraag 27. Ik heb last van mieren in mijn tuin. Wat kan ik er tegen doen? B. B. t D. Antwoord. Men kan mieren bestrijden door borax (in de drogisterij te krijgen) met water tot een papje ie maken en daar doorheen bruine suiker te mengen half zooveel als men borax genomen heeft. Men maakt van dit alles zalfje en smeert dat op plankjes of kar ton, die men op de plaatsen, waar de mieren verkeeren, neerlegt. Ook kan men een mengsel nemen van gelijke deelen borax, meel, poedersuiker, en kiezelfluoomatrium of in de plaats van dit laatste een half deel poeder- zwavel en dit poedermengsel strooien op de plaateen waar de mieren zich be vinden. Als laatste middel noemen we het be stuiven met Derris6tuifpoeder, dat bij handelaren in bestrijdingsmiddelen en bij de meeste groote zaadhandelaren wel is te verkrijgen. Vraag 28. Waar kan ik inlichtingen ver krijgen over het zioh vestigen in hei akkerbouwbedrijf in Ghili, in Zuid- Af rika of in Zweden? M. B. C. K. Antwoord. Het allerbest is zioh te wen den tot het Bureau Stichting Landver huizing, Bezuidenhout 97, Den Haag. Dit bureau is ondergebracht in het Dep. van Sociale Zaken en is een semi-offi- cieele instelling. Het geeft de meest bc trouwbare inlichtingen. GLOXINIA (Slnningla speciosa) Wie kent deze mooie kamerplant niet! De fraai gekleurde en mooi gevormde klokken hebben iets aantrekkelijks over iih Men moet naar deze bloemen zien Men moet nierin opmerken, dat als de Schepper schildert met welke kleuren dan ook, het geheel andere tinten zijn dan vanneer beste schilder het doet. Dai lijkt op elkaar als leven en dood. De wondervolle kleuren, de fraaie vorm, de rijke bloei, de mooie, robuste bladeren, met de dofgroene kleur, maken deze plant tot een :dc&le kamerplant, daar de kweek- wijze ook niet moeilijk is. De Gloxmia komt uit Brazilië en is een kr.r 'gewas, dat tegen den winter afsterft en iu het voorjaar weer tot ontwikkeling ge- brucht kan worden. Daartoe wordt de knol als deze van der leverancier komt, in losse, luchtige grond geplaatst: bladaarde, oude verteerde mest, turfmolm en een weinig scherp zand. De neus moet juist even boven den grond komen. Niet veel water geven, alleen als ze zich ontwikkelen iets meer en steeds meer naarmate de plant zich ontwikkelt Doch overmaat schaadt Vooral warm en licht plaatsen. Maar als de bloem komt moet deze liefst niet in de zon staan, want dan duurt de bloei maar kort. Tijdens de groei zoo nu en dan wal vloeimest geven of kamerplantenmest In het najaar laat men de plant afsterven de knol bewaart men droog en koel tot het voorjaar ta d0 potkluit Als in hei voorjaar de knol weer gaat uitloopen geel' men nieuwe aarde, de oude potkluit wordt voor het grootste deel verwijdert Men kan ook zaadwinnen. Daarvoor ech ter is liefhebberij noodig en dus een goed oog op de planten. Als men zaad wil winnen moeten knollen vroeg opgezet worden, opdat vroeg in den zomer bloeien. Tweejarige planten leenen zich het be3t voor zaadwinning. Men moet de knollen vroeger opzetten dan de andere, zoodat vroeg in den zomer bloeien. De beste planten met de mooiste bloemen waarvan er vele tegelijk open zijn, en het mooiste blad, haalt men er uit. Kunstmatige bestuiving moet toegepast worden en mot gebruikt hiervoor een zacht penseel. Krute bestuiving is heel goed. Dit wil zeggen, dat stuifmeel van d0 eene bloem op de stamper van de andere bloem wordt gebracht Dr bloemen daarna omhullen met een gaas doekje of papleren zakje, is aan te bevelen Het zaad zal ongeveer in de herfst rijp zijn en bewaart ongeveer 2 jaar zijn kiem kracht. Het uitzaaien van het zaad geschiedt in Januari-Februari en op dezelfde manier als dit met knolbegonia's het geval te, 't Liefst gebruiken we nieuwe zaadtesten Gebruikt men oude, dan moeten ze grondig gereinigd en ontsmet worden. Als grond soort zouden we heidegrond willen aan bevelen. 't Beste kunnen we het zaad men gen met wit zand: 1 deel zaad en ongeveer 3 deelen zand, eerst dèn zijn we er zeker van, dat we niet te dik zaaien. Men drukt na het zaaien de zaadje? een beetje aan, doch men mag ze in geen geval met grond bedekken. Over de test komt een glasruit. Deze moet dagelijks een paar maal omga keerd worden, dear anders de geconden seerde waterdamp, welke in druppels aan de ruit hangt, op het zaad valt en rotten der jonge plantjes veroorzaakt. 4( bij de bloem- en xaadwmkels O kunstmest 25en bereiking van dat doel moet worden gestreefd. Degene, die voor een volkstuintje in aan* merking wenscht te komen, moet daarvoor de noodige geschiktheid bezitten, d.w.z. zich tot de natuur aangetrokken gevoelen en het verlangen hebben den bodem te bewerken, Verd". moet hij flink en spaarzaam zijn en er voor instaan, dat hij alle verplichtingen ktn nakomen .welke het bezat van zoo een tuintje met zich brengt. Kinderrijke families personen die slecht gehuisvest zijn, dienen bij voorkeur voor steun bij het verkrijgen een volkstuintje in aanmerking te komen. Het wordt wensohelijk geacht complexen j van niet minder dan 20 tuintjes naast elkaar aar te leggen, teneinde hierdoor den ge» meenschapszin - welke mede als een be langrijke doelstelling wordt beschouwd te kweeken. De kwaliteit van den bodem mag bij de kei- van het voor de volkstuin tjes; te bestemmen terrein geen beslissend^ rol spelen. Wel moet de grond zoodanig zijn, dat deze door doelmatige bewerking voor de teelt van groenten en fruit geschikt gemaakt kan worden. De meest gewenschte grootte der tuintjes is 400 M2, zij mogen niet kleiner 1 zijn dan 300 M2. Het Rijk verschaft voor den aanleg van volkstuintjes renrteüooze voorschotten, die binnen den tijd van 20 jaren moeten wordec afgelost. Het uaximum dezer voorschotten Is bepaar' op 120 Mk. per tuintje. Wordt het i de tuintjes benoodigde land door ge- meenten aangekocht, dan maken deze aan»; spraak op een maximum crediet van 100 I" per tuintje. weet ge dat de Duitsche regeering de landbouw iiji Oostenrijk gaat steunen op verschillende wijzen, o.m. door voor het bouwen vadc rundveestallen en herdershutten op ca 1000 almen dit jaar 9.5 millioen. Schil. ling ter beschikking te stellen; dat de Duitsche regeering voor noodlijdend«j Oostenrijksche boeren naast het geld, dat de Oostenrijksche regeering reeds gaf. nog 7 millioen Schilling geeft om hun bedrijf verder te kunnen exploi» teeren; dat de Fineche regeering 'de teelt van sul» kerbieten in Oost-Friesland wil bevor. deren door verhooging van de premie op geleverde suikerbieten? Mkj\ dat de daling in de prijzen voor de akken bouwproducten 'ook in Maart aanhield zoodat de prijzenindex voor deze groep met één punt terugliep, nl. van 61 ofl op 60 vergelijking met 1924-*29); dat door de Fransche regeering is beslote» de door het mond- en klauwzeer zwaarst geteisterde bedrijven ondersteuning til verleenen. L „UNICUM*! De meeat volmaakte 11 Hooi- en Graanelevator^ GEBR. OLDENHUIS* Tranapor teer bouw j, BDBRUM (GR,), TELEFOON tr: D.VAN DEN BOSCtf Telefoon 28 NAALDWIJS Tuinbouw gereedschappeifi KASSENBOUW IN IJZER VERWARMING - WATERLEIDING JB STALEN WAGENS en BURRIES =1 P. DE VOGEL Pzn, TELEF. 53 BERKEL Z.-H. I jtr Huisbrand- en Indusfriekolef Volkstuintjes in Duitschland De Duitsche Regeering ziet In de volks tuintjes een der doelmatigste middelen om de stedelijke arbeidersbevolking niet alle con tact met den bodem te doen verliezen en de kinderen zooveel mogelijk in licht en zon t>e laten opgroeien, schrijft onze Rijkslendbouw- consulent te Berlijn. Bovendien verschaffen de volkstuintjes een gunstige gelegenheid den stedeJijken arbeider voor een niet onbe langrijk deel zelf zijn levensmiddelen te laten produceeren. Om deze redenen heeft men reeds voor eenigen tijd een actie ingeleid, welke er op bedacht is den aanleg van volkstuintjes zooveel mogelijk te bevorderen. In verband hiermede heeft de Minister van Arbeid in den „Reichsanzeiger" van 29 Maart j.L een beschikking afgekondigd, waarin de wegen worden aangegeven, langs welke naar .GRONINGEN" Alg. OnderL Maatsch. tot Verzekering van Paarden en Rundvee. Catharijnesingel 75 UTRECHïn TELEFOON 12138. d Directie: Leopold. ft Verzekering op billijke VoonvaardeB tegen lage onderlinge of vaste premini RESERVE: 178.799.44. i|| Deskundige vertegenw. gevraag Jb VOOR BAKKEN EN VOLLEGRONDSCULTUREN de hoog-geconcentreerde volledige Korrelmest. In water oplosbaar. Kali uit Zwavelzure Kali. AL het fosforzuur in den vorm van Ammonium-fosfaten VRAAGT INLICHTINGEN cn GRATIS BROCHURES by de NV. AMSTERDAMSCHE SUPERFOSFAATFABRIEK UTRECHT

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 8