Herdenking Volkspetitionnement van 1878 De Unie „Een School met den Bijbel" komt in 60ste algemeene vergadering bijeen Duizend korfballers in de kou DINSDAG xg APRIL 1938 EERSTE BLAD PAG. 3 Geloof en hoop gingen vergezeld van de liefde In het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht hield de Unie „Een School met den Bijbel" onder leiding van prof. dr. K. Dijk haar 60e algemeene vergadering die ditmaal stond in het teeken van het Volkspetitionnement van 1878. De voorzitter opende de vergadering, die druk bezocht washedenmorgen om half elf op gebruikelijke wijze en hield een openingsrede, waarin hij er op wees, dat de jaarvergadering van de oude Unie ditmaal geheel in het teeken der gedachtenis staat. Spr. wil in dit openingswoord de gedachten terug leiden tot het ver- leden om des te beter den roep van het heden te doen verstaan. Het zal immers in 'Augustus van dit jaar zes tig jaren geleden zijn'dat de heilige storm van het V olkspetitionnement over onze landen en door ons volk zich een weg baande; dat Kappeyne's scherpe resolutie alom het christe lijk verzet om der conciën- tie wil wakker riep: dat vanuit Christelijk-Natio- paal de roep klonk tot den strijd en Lohman en Kuij- per en De Geer van Jut- Pastorie van Ds Jorissen te Apeldoornwaar phaas de verspreide en op den avond voor de aanbieding van het verdeelde slagorden verza- VolksPetitionnement een bidstond gehouden melden; dat de voorstan- weT^~ ders van de school met den Bijbel, hoe ook verscheurd, elkander weer vonden en in honderdduizenden hun petitie om vrijheid tot den Koning richtten, dat op 3 Aug. de „schoolgeuzen" naar het paleis op het Loo trokken om aan Koning Willem UI het smeekschrift aan te bieden, en dat de stem van den grijzen Elout, bewogen van ontróerenden ernst voor den troon der Oranje's klonk: Plaats, Sirel onder zulke voordracht Uwe koninklijke handteekening nooitl Het bestuur meende aan de herinnering van dit beslissend gebeuren 'de zestigste jaarvergadering te moeten wijden. de ing dig Om teruggaande in het verleden te onder- deoeken, aldus Prof. D ij k, wat de geestelijke Iraiht van de vaderen geweest is en zich af ore vragen, of wij deze kracht kennen en haac ■etoonen in den vurigen strijd voor de zaak n om het vaandel van den Heere Heere. Met dat doel voor oogen wilde spr. enkele Ijnen aanwijzen, die hij zou willen noemen de blijvende gaven des Geestes, zooals apostel deze in zijn hooglied der liefde ,an|«leerd heeft, blijvende gaven des Geestes tel- Spr. ziet in het VoLkspetitionnement van en in de heroïke worsteling, die toen ■erJ|evoer>d is, de lijn des beloofs. In de bewogenheid om de vrijheid van de r.ichool met den Bijhei, nu zestig jaar gele- ;r<ilen, heeft dat geloof zijn taal gesproken en „Sjn werk gedaan, L Want immers waren alle dingen, die ge- JpJen werden, tegen. Kappeyne's schoolwet vond in de Tweede lamer, 'gelijk van zelf sprak, een meerder- leid. Het toen nog oppermachtig liberalisme chaarde zich als in één phalanx bijeen en ras vast besloten tot den ondergang van de latchool met den Bijbel: ;en Van erkenning en subsidie voor ons chris- bijelijk onderwijs was geen sprake en het me- •i,lemisme juichte reeds, dat spoedig het Litotleine getal bijzondere scholen wel tot een geringheid zou inkrimpen, ge- De grooten op het terrein der wetenschap Dan de machthebbers op de bank en in de sloten ele?riendschap om terje „stinkende uit ons te ban- enach, onze vaderen fr iseerden kent in de ge rechtvaardige ,-^rees, dat des Ko- tings hand toch anfle wet zou teeke- fiVn. 'r' Toen de oproep tot deze beweging la"n ons land uit- >ra:jing, konden de Prof. Dr K. Dijk oe"ïajivoerders in in-,lezen strijd hun medestanders niets beloven Maar zij hebben wel gehoopt met een hoop, dat God de weg breken en ba- zou naar en in de toekomst, en in die hebben zij den boog getrokken van den "kernel naar de tijden, die kwamen, en ajn zij in die hoop een oogenblik beschaamd Je worden? a'c Tien jaar later trad het ministerie-Mackay d®jp, en in de toekomst, die na 1878 zich ont- lloot, heeft de God des verbonds een vrij heid geschonken, die zelfs alle beê en den ten verre is te boven gegaan, ag Dit geloof en deze hoop zijn vergezeld ge- et vorden van de liefde. Van deze christelijke en iefde, die, den gang naar het altaar kent en uföt het offer gaarne bereid is; die niet jij 'raagt: waartoe dit verlies? maar met over- - jegevenheid het albast br _.i niet rekent, i" ar de wet vervult* 3 dan te ontvangen. Het treft ons altijd weer, dat onze ar vadem en moeders, onze grootvaders en grootmoeders de school met den Bijbel niet alleen beschouwden als een nuttige en noodzakelijke instelling, maar haar liefhadden met alle liefde van hun hart, en dit niet alleen met woorden maar ook met de daad jegens elkander (hebben be- wezen. Ze gaven voor haar hun geld', vaak in aangrijpende offerliefde; zij hebben hun naam aan haar eer verbon- den, zelfs ten koste van broodwinning en betrekking, en zij hebben voor haar n gebeden, èn in h°t persoonlijk èn in het d huiselijk gebed, Hier was de liefde meer dan eens in kracht en schoonheid de meeste. Op dit laatste legt spr. bijzondere na druk, omdat de vraag mag gesteld: Is er bij ons nog wel sprake van een offer, dat de liefde gewillig en met vreugde brengt? Wat nog te doen staat De gedachte aan het Volkspetitionnement zal voldoende dwingen tot zelfbezinning, en God geve, dat het antwoord zoo moge zijn, dat wij, aldus spr., willen blijven worstelen voor het geloof, dat van de heiligen is over geleverd. Daartoe op te wekken is èn de taak èn het doel der Unie, en die opwek king is zeker niet overbodig. Tot het be waren van het kostelijk erfgoed van de sohool met den Bijbel noodzaakt met ge- weldig-emstigen drang de nood der tijden. De vijand rukt vast aan met opgestoken vaan, legt het aan op onze hoogste vrijheid, en de Christenen van Nederland moeten zich hier vereenigen. Daarnaast moet de Unie niet willen ophouden met het onderwijs terug te roepen tot den band aan het leven, opdat er blijve een jeugd, die thuis het leven steunt en waaruit het kloeke ge slacht van eenvoudige mannen en vrouwen geboren wordt, dat in stilte en eenvoudig heid den Naam des Heeren belijdt De Unie zet de propaganda onge stoord voort; het Unie-blad wordt verspreid in een oplage van ongeveer 70.000 exempla ren; v. Stemerding's brochure over Lohman en Kuyper gingen er meer dan 50.000, en de Unie-collecte was dit jaar, Gode zij dank weer in stijgende lijn. Maar we moeten, al dus spr., nog verder. Zegt den kinderen Israels, dat zij voort trekken. 1-Iet Volkspetitionnement bood schapt ons, zoo besloot Prof. Dijk zijn rede, dait dit voorttrekken, ook in de stormen der tijden, mogelijk is, wanneer des Heeren wolkkolom ons voorgaat, (applaus). Jaarverslag Hierna kwam het jaarverslag, dat. weder om verscheen als Handboek voor het Chr. Onderwijs in niet minder dan 371 pagina's, aan de orde. Het werd met een woord van hartelijken dank aan den secr. van de Unie, Mr. J. J. Ha n gel b roe k, goedgekeurd. De secr. deed hierna verschillende medc- deelingen en rapporteerde omtrent de kas van fondsen, bestemd voor stichting van scholen met den Bijbel. De secretaris deed hierna verschillende mededeelingcn. We ontleenen daaraan het volgende: Sinds de vorige jaarvergadering zijn nieuwe locale comité's der Unie opge- Kun je nog zingen, zing dan mee! ORANJEBUNDEL 32 liederen met pianobegeleidingen en foto's. 1.90 IN ELKE BOEK EN MUZIEKHANDEL P. NOORDHOFF N.V. GRONINGEN richt te Maartensdijk (Tuindorp) en Andel (N.Br.). Het totaal bedraagt thans 892. Van de 892 comité's hebben in 1937 654 de Uniecollecte gehouden (d.i. 7 meer dan in 1936). Daaronder zijn 19 comité's, die in 1936 niet hadden gecollecteerd. De op brengst der Uniccollecte-1937 bedroeg f 75.745.19, d.i. f 142.37V2 meer dan in 1936. De bijdragen aan de algemeene Uniekas lie-1 droegen in 1937, wanneer men de nageko men bijdragen tot heden ook medetelt, f 6.561.13. In 1937 werden 260.350 ex. van het Unie blaadje verspreid. Het vorige jaar be- -droeg het totaal 250.760 exemplaren, zoodat dit in 1937 met 9.500 exemplaren is vooruit gegaan. Van de brochurc-Ds. C. A. Vreugde n- hil: „De tegenwoordige schoolstrijd" zijn in het voorjaar van 1937 vanwege de Unie 2000 exemplaren verspreid. Van de brochure D. Langedijk: „De staatsmacht en de vrije 6chool" (voor de Unie-collecte-1937) weroen in totaal 12.600 exemplaren aangevraagd. Van de brochure-S. Stemerding: „Twee Helden", welke door de Unie werd uitge geven ter gelegenheid van de herdenking van -den lOOsten geboortedag van Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman en Dr. A. Kuyper werden 50.600 exemplaren ver spreid. In 1937 werden door bemiddeling van het bureau 2 Uniespreekbeurten voorbereid (tegen 4 in 1936). Bovendien werd op 9 September 1937 door Prof. Dr. K. Dijk een radiorede gehouden over: „Een herinnering aan het Volkspeti tionnement". Omtrent a'e bibliotheek ten dienste van het Chr. Onderwijs, welke mede door de Unie in stand wordt gehouden, wordt ge rapporteerd, dat in het afgeloopen jaar 1155 werken uit de Bibliotheek uitgeleend wer den. Aangeschaft werden 45 werken terwijl 71 ten geschenke werden ontvangen. De bi bliotheek-commissie besloot tot het drukken van een supplement op den catalogus-1933 over te gaan. De financiën Vervolgens rapporteerde Mr. Hangel- broek omtrent de kas van fondsen be stemd voor stichting van scholen met den Bijbel. We ontleenen daaraan, dat op 31 Dec. 1937 in deze kas door S locale comité's belegd was een totaal bedrag aan stortin gen en renten van f 2.633.04. Aan belpggin gen in effecten en op de Rijkspostspaarbank was op dien datum aanwezig f 4.971.31. Er is dus een saldo ten faveure van de kas van f 338.27. In 1937 werden terugbetaald de fondsen van de comité's te 's-Gravenpolder en Houten. Te 's-Gravenpolder bestaat sinds 1923 een school van de groep-Ds. Kersten. De kerkelijk-Gercformeerde groep aldaar, die het schoolfonds bijeen had gebracht, heeft haar plannen tot schoolstichting op gegeven. Met het plaatselijk schoolbestuur trof deze groep de regeling, dat de gelden van het Unie-schoolfonds besteed' zullen worden voor de betaling van het schoolgeld van kinderen van minvermogende Geref. ouders. Gezien de tot stand gekomen samen werking had het bestuur der Unie geen be zwaar de in het fonds belegde geldén uit to" keeren. Te Houten werd in 1937 een Christe lijke Nationale school geopend met samen werking van alle voorstanders van het Christelijk onderwijs ter plaatse. Ten slotte bracht Mr. Hangelbcpek rapport uit inzake de schoolfondsen. Wij ontleenen daaraan dat de gelden van deze fondsen, in totaal 9, voorzoover kon worden nagegaan, goed zijn belegd. Subsidies Al deze rapporten werden eveneens goed gekeurd. Op voorstel van het bestuur voteerae de vergadering uit de kas der Unie aan het fonds Paedagogische leerstoel f 100; aan „Lucas" f 100; aan „Jacobus" f 50; aan de bibliotheek ten dienste van het Chr. Onder wijs f 100; aan het comité „V.O.J.O." f 300 en aan de commissie voor de oudstrijders bij het Chr. Onderwijs f 500. Op voorstel van het bestuur werd besloten uit het fonds Paedagogische leerstoel aan het Geref. Schoolverband ten behoeve van den Paedagogische leerstoel van Prof. Dr. J. Waterink aan de Vrije Universiteit over 1938 een subsidie uit te keeren van f 600. Nadat Dr. D. L a n g e d ij k, van den Haag, rapport had uitgebracht over de Unie- propaganda-actie werd de moigenvergade ring gesloten. Leidekkers bed rijf J. H,v. d. Sigtenhorst Doetinchem Tel. 452 ONDERWIJSBENOEMINGEN Hilversum, Julianasdhool. Tot kw. a., S. G. de Veer, te Sneek. ZOO JTJTST VERSCHENEN: DE HERVORMDE KERK OP DEN TWEESPRONG KERK OF GENOOTSCHAP? door Ds. W. A. ZEYDNER, met een inleiding v. Prof. Dr C. Gerretson A Voorhoeve v.h. J. M. Bredée's Uitg Mij. N.V., Rotterdam. Alom ln den boekhandel verkrijgbaar, ca, 90 bladz. 75 cent KERK EN ZENDING NED. HERV. KERK Beroepen: Te den Boer en St. Annen, cand. K. R. ter S'eege te Groningen. Te Koudekerk a. d. Rijn, R. F. C. van Binsber- gen (ook reeds aangenomen). Te Zierikzee J. J. P. Valeton te Lemele (O.). OHR. GEREF. KERK Bedankt: Voor Groningen, W. Kramer te Leeuwarden. GEREF. KERKEN (H.V.) n: Naar Zaandam, C. A. de1 gedicht? Na het zingen van het Bondslied „Chris- ONTHULLING GRAFSTEEN Ds. F. A. E. SILLEVIS SMITT Zaterdagmiddag had op de algemeene be graafplaats te Haarlem een treffende plechtigheid plaats. In tegenwoordigheid van de weduwe van den verleden jaar ten gevolge van een aanrijding overleden Ds P- A. E. S i 11 e v i s S m i 11, zijn moeder, fa milieleden, leden van de Geref. Kerk van Haarlem in Hersteld Verband, vele vrienden van den overledlene en den cosulent Ds Hin lopen, is op het graf van Ds Sillevis Smitt een grafsteen onthuld. Bij de overdiracht. voerde Ds Busk es Jr. predikant bij de Geref. Kerk (H.V.) van Am sterdam-Zuid het woord. Deze sprak onge veer als volgt: „Wij gaan hier niet e>en monument op richten Want indien één ding den overle dene vreemd zou zijn, dan zou het dit ge weest zijn. Indien hij één ding radicaal af gestorven was dan was het wel dit: zioh zelf een naam te maken. Met dien Heiland te dienen, zoo willen wij eeren de nagedachte- ruis aan hetgeen God ons in en door hem heeft geschonken. Op den grafsteen staat een kruis en daarop bovenaan de woorden „Jezus is Overwinnaar". In die woorden is alles samengevat, hit geen hij ons heeft gepredikt Een monument vormt het boek van zijn preeken. Aan zie ken heb ik het gegeven en het was hen tot rijke vertroosting. Het is een genade van God dat hij daardoor na zijn leven, blijft ge tuigen en spreken. Te midden van het ver lies dat door zijn heengaan is geleden, is hei een rijke troost dat Jezus Christus de over winnaar is, dat velen nu nog door zijn ge tuigenis getroost en gesterkt worden. Door dezen steen willen wij zijn naam in ee-re houden. Maar dat is niet het belang rijkste. Het belangrijkste is dat door zijn leven de naam van Jezus Christus is hoog gehouden en dat God hem heeft wiliLen g->- bruiken om menschen tot Christus te bren gen. Ds J. H. Sillevis Smitt, predikant bij de Geref. Kerk in Ned. Tndië, een broer van den overled/ene, voerde vervolgens het woord om aan allen dank te zoggen, mede uit naam van de weduwe en de moeder van den overledene, voor de aanbieding van den gedenksteen. Wij beschouwen het, zoo zei spr., als een teeken van uw groote dankbaar heid en liefde voor hetgeen God u in m:jn broeder en in zijn werken heeft geschon ken. Mijn broeder was een man van een krachtig geloof. Geen beteren dag dan op dezen stillen Zaterdag had ge kunnen kie zen om ons te noodigen hier te zijn. Veleo hebben veel in mijn broeder verloren. N'"et alleen de weduwe en kinderen en verdere familie. Ik heb hem loeren kennen uit zijn boek en uit zijn brieven als een man die met blijdschap en een overgegeven hart het leven doorging. Hij is heengegaan, maar er blijft iets van hem. In het boek met pree ken van hem is iets van blijvende waarde geschonken. Het bevat woorden die zullen blijven troosten. God heeft hem een heldere en. krachtige beslistheid in het leven gegeven. Woorien van dank richtte spr. tot Ds Busk es voor hetgeen deze voor zijn broeder en de familie is geweest. Ds Busk.es sloot de pfledhtiighedd met Weerverwachting BAROMETERSTAND Hoogste stand te Valentia 774.0. Laagste stand te Isafjord 750.0. Stand vanmorgen half twaalf 765.7. WEERVERWACHTING In het noordoosten zwakke tot matige wind, uit noordelijke richtingen, half tot ir bewolkt of betrokken, regenbuien, weinig verandering in temperatuur. In het zuidwesten zwakke tot matige noordweste lijke tot westelijke wind, gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen neerslag, lichte nacht vorst, overdag iets zachter. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen half twaalf 6.4 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LTCITT OP HEBBEN- 20 April. Van 's av. 7.35 u. tot 's morg, 4.22 u. S PA NJAA R D KERKORGELS TEL. 94844 FABRIEK-AMSTERDAM Motorrijder rijdt tegen auto Duopassagier gedood Gistermiddag omstreeks 2 uur heeft er op den Rotterdamschcweg te Rijswijk (Z.h.), nabij het Shellstation, een kleine aanrijding plaats gehad, welke een zeer ernstig gevolg heeft gehad, n.l. den dood van een der bij dit ongeval betrokkenen. Een auto kwam op dien tijd uit de rich ting Rotiterdam, over den nieuwen arm van de«en weg. Bij 't Shellstation gekomen wil de de bestuurder benzine gaan innemen; hij stak de richtingwijzer uit en draaide naar links om, om bij de pomp te gaan tankm Op hetzelfde moment kwam met groote sn i heid (wij hoorden, dat deze snelheid onge veer SO K.M. per uur moet hebben bedragen.- uit de richting Hoornbrug een motorrijder. Juist toen de auto de draai nam reed de motorrijder tegen het aohterspatbord van de auto. Hoe het zij, óf de motorrijder heeft de riöhtingveraruclering van de auto niet tijdig genoeg bemerkt om te wijken, óf de auto bestuurder heeft de met groote vaart nade rende motor niet gezien, feit is, dait net '-n het laatste moment de motor de au'to raakte. Door deze botsing vloog de op de duo van den motor zittende A. v. H. met een boog over motor en al heen en kwam met het hoofd op het betonnen wegdek terecht Deze aal moet ongelooflijk hard ge weest zijn. Het slachtoffer bleef, hevig uit een hoofdwonde bloedend, liggen en overleed nog voor medische hulp aan wezig kon zijn. De ziekenauto der garage Asberg was met een dokter wel zeer spoedig op de plaats waar het droevig ongeval had plaats gegre pen. De dood had echtnr reeds het slacht offer van het verkeer opgeëischt. Wonder boven wonde: is de motorrijder T. H. S. in het geheel niet gewond'. De motor en de auto weiden slechts zeer licht bescha digd. Hel stofffelijk overschot van den duorijdcr. den 32-jarigen A. v. II., die gehuwd was en vader van een kind, word naar hel lijken huisje op de Alg. Begraafplaats overgebracht De politie, die eveneens zeer snel ter plaat se was, heeft erïi onderzoek naar de schuld vraag ingesteld. KALF.1DOSCOOP Op de Ne w-Y orksche beurs be stond Zaterdag een gedrukte stemming en de inflatie-„roes" had een einde genomen. Als gevolg van vrij groote winstnemingen daalden de koersenwaarbij men overwoog, dat het Congres wellicht niet zoo gemak kelijk met Roosevelts nieuwe uitgaven- politiek zal meegaan. De beurs sloot ge drukt. De omzet bedroeg 860.000 aandeelen. De Nederlandsche handel met Argen tinië is toegenomen. Onder de afnemers nam ons land de vierde plaats in na Engeland VereenStatenBel gië, vorig jaar de derde en België de vierde. Als leverancier neemt ons land de negende plaats in vorig jaar de elfde). Winderige C.K.B.-Bondsdag Fiks wint den beker Snel de schoonheidsprijs Rotterdam, 19 April Er vielen hagelsteenen als Paasch- Nuzóó erg was het niet, maar kort vóórdat de C.K.B. Bondsdag te Rotterdam zou beginnen, was de ha gelslag tocih wel zoo veelbeteekenen-d, dat het er op leek, óat de groote korf baldag niet door zou kunnen gaan. De vrijwel ongerepte traditie van 16 Bonds dagen werd echter gehandhaafd: veld en weder waren ten slotte dienende om de nu 1000 C.K.B.'ers hun Bondswed strijden (ditmaal 174 in getal) te doen houden en, indien het al koud bleef, zoo spéélde men zich wel warm en de jon geren hadden toch nog een kostelijken dag. In de eenste klasse won Fiks den Bondsbeker door een vlotte 30 over winning op Z.K.C. De schoonheidsprijs ging naar Dordrecht omdat Snel naar het oordeel der keurmeesters het vlotste en mooiste korfbal had gespeeld. Do opening Het terrein aan den Abr. van Stolkweg was in den vroegen morgen al druk be volkt en een muziekcorps blies er de vroo- lijkheid wel in, toen deze aanvankelijk ge- ccmpt scheen te worden door de zware ha- gehvolken, die weer kwamen aandrijven. Toen de zon het ten slotte won en de vroo- lijke vlaggen tegen den blauwen hemel klajiperden, toon lette men al niet meer op het beetje kou. De Bondsvoorzitter, de heer C. de Greef liet zingen: „Looft God, looft Zijn Naam al om" en sprak daarna van het dak. van een der kleedhuisjes een woord van welkom tot allen, die van heinde en verre voor het eerst sinds vele jaren weer naar ae Maasstad waren getrokken. Een aardige zót was het allen, die voor het eerst den- Bondsdag be zochten de hand te laten opsteken. Het wa ren er heel wat, maar de heer De Greef drukte hun bijoznder op 't hart' de C.K.B.- tradities te handhaven door op dezen dag hun beste en fairste spel te geven. De zelfverloochening en vergevensgezind heic., zoozeer noodzakelijk, maar soms ook zoo moeilijk in het spel zou men kunnen vinden, indien men in gedachte hield, dat juist het Paasehfeest was gevierd, het blij de feest, dat alleen mogelijk werd omdat daaraan een Golgotha vooraf ging, waaraan wij slechts met stillen eerbied en diep ont zag kunnen terugdenken. Wij kunnen, aldus spr., nu als jonge men schen blijde en misschien soms wel uitge laten zijn, maar laat ons steeds althans iets laten zien, dat we ae beteekenis van Goeden Vrijdag hebben begrepen, ook als het. ons eens niet naar den zin gaat. Dan wordt het een fijne dag, of ge wint of ver- Ijl est. Nadat de heer De Greef nog enkele auto riteiten in het bijzonder had verwelkomd, eindigde hij met een kunstig samengesteld Ridder, cand. te Den 1 NED. GEREF. GEM. Te Rotterdam, P H. Seggelinfc, cand. te Rotterdam, ten jeugd Hollands trok op naar de velden" voegde men aanstonds de daao bij het woord en de 19 velden werden overstroomd met de kleurige schare. i In den strijd Hoe langer deze Bondswedstrijden wor den gehouden, hoe grooter wordt de leef tijdsafstand tusschen den oudsten en den jongsten speler! Er speelden er meeal met grijze ha ren of met maneschijn, maar hoog boven het geloei uit hoorde men ook den jubel der piepjonge junioren die voor het eerst officieel aan den Bondsdag deelnamen; acht twaalftallen in totaal. En langs de lijnen, daar stonden weer de oud-C.K.B.'ers, waaronder er waren, die lang onder de tropenzon hadden geleefd, maar die nu met hun kinderen naar „hun" Bondsdag waren gpkomen om te constateeren, dat het spel toch eigenlijk niet meer „je dat" was, bij vroeger dan vergeleken én dat het boven dien veel en veel kouder was aan in „hun" dagen De spelers, die renden met lange passen over het veld of ze dribbelden zwaar ver dedigd rondom de paalmaar ze had den het ook koud, want de Noordwesten blies fel en ijzig. Er werd gejuicht wanneer er gedoelpunt werd, maar er werd minder gejuicht dan anders, want van de 174 wedstrijden ein digden er meer dan 80 met een bril (00) Eén ding was gelukkig: de velden waren in •prima conditie en het Rotterdamsche Top, dat ter gelegenheid van haar tweeoe lustrum als gastvrouwe optrad, had voor een keu rige regeling gezorgd. De heer Krouwel zorgde voor de techniek, de heer Buiten huis voor de veldorganisatie, waarin dit maal begrepen was de rijdende sirene, ge heel nieuw en zeer doeltreffend. Onder do belangstellende toeschouwers merkten we in de morgenuren o.m. op den Rotterdam- schen wethouder van onderwijs, den heer J. B. J. Ratté. Er komt teekening De organisatie was dit j'aar aldus, dat de twaalftallen waren ingedeeld in drie eerste klas afdeelingen, zes afdeelingen voor de tweede klas, vier voor de derde en drie voor de vierde en ten slotte twee voor de juniores. In de tweede klasse viel dus ditmaal geen primus inter pares, wat een zeer langgerek te strijd voorkwam al was de spanning nu natuurlijk niet zoo groot. In de eenste klasse werd door de drie groepen eerst in halve competitie gespeeld terwijl ten slotte de eindstrijders aaaruit te voorschijn kwamen. Een. „zware" groep was die waarin Oranje Wit, O.D.I., K.V.S. en Fiks kampten. Door met 20 van Oranje Wit te winnen wist Fiks de gevaarlijke klip te omzeilen. De andere twee rivalen werden met een eenig doelpuntje geklopt. In I.B. was Z.K.C. uit Zwijndrecht, tot nu toe een onbekende in deze regionen, favo riet, maar Snel wist door drie maal 0 te spelen als beste tweede in den halven eind strijd te komen. K.V.S. had ook arie pun ten, maar één verloren wedstrijd en de com missie liet de „ongeslagenheid" domineeren. In I.C. kampten Ijsvogels, V.E.S., Tonego en good old Pernix, de cupfighter van zoo memgen Bondsdag. Helaas: tegen Tonego zagen de oranjekragen op het laatste oogen blik den gelijkmaker in de mano tollen en toen V.E.S., dat reeds met 3—0 van Tonego gewonnen har. later in den morgen ook Per nix met 20 aan haar zegewagen bond zaten de oranjewitten voor het eerst sinds vele jaren nog vóór den halvèn eind strijd aan den kant. De jonge garde zal dat moeten ophalen. De eindstrijden In den middag, toen het zonnetje het wel wat dragelijker maakte aan den Van Stolk weg, werden onder vrij groote belangstel ling de eindstrijden gespeel d. Fiks deed hetfiks en won met den JTS'o den m» maar even met 4—0 van dan Snel en Z.K.C.! Die kwamen voor de tweede maal tegen elkaar in het krijt en speelden voor de tweede maal ook gelijk. Uit een strafworp doelden de roodkragen maar rood-wit-blauw maakte vlak voor het einasignaal gelijk en toen werd het verlen gen. Wéér gelijk en nog eens verlengen. Ein delijk een ferm schot van een Z.K.C.-dame. dat besliste. De eindstrijd zou dus tusschen Fiks en ZK.C. gaan. maar eerst kampten Snel en v.n.b. nog om den derden en vierden prijs, waarbij V.E.S. het meeste schot bleek te be zitten. Niet al te laat in den middag bonden d« Oegstgeestens den strijd aan tegen Z.K.C. Zij bonden atn en wel kort aangebonden, want de dames en heeren speelden met zooveel zekerheid, dat de overwinning van Fiks van meet aan vast scheen te staan. Of dat zóó maar gaat! Evenwel: Fiks heeft goede schutters en spoedig kraakte de Zwijndrechtsche mand. voorloopig voor loos alarm. Maar niet lang daarna was het ernst. Een fraai staaltje korfbal:een der aanvallers lost een vurig schot, doch ae bal springt de mand uit; de zelfde man is echter doorgeloopen toï achter de paal, vangt den bal weer op en doelpunt watervlug. Z.K.C. zet er alles op, maar vooral de Fiks dames zijn sterker en heel het veldspel cn \ooral ook de aanvallen der oranjeblauwen zijn beter. Na de rust wordt de Z.K.C.-korf belegerd. Een dame stopt in den ren, keert tegelijk, lost een vlijmscherp schot en het is 2—0. Het beleg houdt aan en de tweede aanval van Fiks maakt de overwinning zeker door een keurig schot Het beleg blijft maar voortduren, maar Z.K.C. houdt dapper stand. Fiks, voor den tweeden maal achtereen deri eindstrijd kan zijn naam in den veel- gekerfden Bondsbeker graveeren. Dan is er weer de prijsuitreiking waarbij veel wordt gejuicht, maar alle span ning toch bewaard blijft tot het laatst, wan neer de schoonheidsprijzen worden uitge reikt. D.E.S.—Delft blijkt in de tweede klas den eerepalm te hebben weggedragen en Snel int Dordt neemt juichend het „Stuwdam- vel d" in ontvangst. En dan komt weer het. oogenblik van stil te, als alle hoofden zich ontblooten en de sportieve schare zingt: ,,'k Wil U, o God, mijn dank betalen." De prijswinnaars Schoonheidsprijs le klasse: Snel. Dordrecht; choonheidsprija 2de klasse: DES. Delft. 1- Fiks, Oegstgeest: 2. ZKC, el> Dor_ Zwijndreoht; 3. VES. Den Hai J H>ht. 1 a s s e IX. Groep Thor. Rotterdam-Zuid - Leiden: 2. TOP Sasse Oranje Nassau. Amsterdam: 2. Rotterdam-Zul 7~ ?,r°ePTP: 1- IJsv°Kels II. Den Haag: 2 Hol- landia, Rotterdam. Groep E: 1 Fiks II Oegstgee-st. 2. Maassluis. Groep F: 1. KVS li! veningen; 2. Snel II. Dordrecht (na loting). Groep G: I IJsvogeLs III. Den Haag; 2. Blauw Wit II. Delfst Wolfheze Felft; VEO II. Voorburi lasae IV. II. Schiedam. - IV. Utrecht Groep rdingen; 2. TOP II. Rotterdam (na loii'ng ni.o res. Groep A: 1. Dalto. Drlebergei anje it A, Dordrecht: 3. P-rnlv Leltiei L»VS. Utrecht. Groep B: 1. Oranje \Cs °rar,Je E, Dordrecht; •ÏOP, Sasscnheimj i. Hollaaidia» Rotterdam,

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3