rictorfa water Nederlandsche Meubelfabriek Wageningen N.V. Eischt Ned. Fabrikaat KNUTSELAARS ASBEST I RUBBER N.V. KEMPENSGHE ZINK MIJ. DONDERDAG 14 APRIL 1938 EERSTE BEAD PAG. s 1 '.EVENSVERZEKERING MAATSCHAPPIJ ,.VI TALIS" N IJ M E G E N Burg. van Schaeck Mathonsingel 2 HET GOEDE ADRES RONDBLIK Andorra in 't gedrang Het oprukken van de Spaansche nationa listische troepen langs den zuidervoet der Pyreneeën heelt in Zuid-Frankrijk een be grijpelijke onrust gewekt. Men ziet thans naderen, waarvoor men zoolang beducht heid heeft betoond, namelijk de nabuur schap van rechtsche Spaansche legercon- .tingenten, op welker vriendschappelijke gezindheid men niet behoeft te rekenen-, gezien de duidelijke antipathie, welke men in deze streken steeds voor het nationalis tische Spanje heeft aan den dag gelegd. Frankrijk heeft, evenals Duitschland en Italië, zich in den Spaanschen burgeroor log steeds partij getoond, doch lijkt nu op het verkeerde paard te hebben gewed. In sommige Fransche dagbladen wijst men er reeds op, dat men nu in de naaste toe komst voor beveiliging van de grens met het Iberisch schiereiland zal moeten zorg dragen. Intusschen bevindt zich tusschen Spanje 'en Frankrijk een oeroude, kleine republiek, naar men zegt de oudste der wereld, daar zij zich sedert de dagen van Karei den Groote steeds heeft weten onafhankelijk te houden. Het is het miniatuur-staatje An dorra, dat in hoofdzaak een veehoudende bevolking heeft, doch naar men zegt ook gaarne en op groote schaal aan smokke larij doet. De president der Fransche repu bliek en de bisschop van het Spaansche Urgel hebben beiden het recht, zich met den titel van prins van Andorra te sieren, doch daarmee houdt ook vrijwel de vreem de invloed op. Andorra kan in den huidi- gen oorlog wellicht nog even een gevaar lijk punt gaan vormen, een snijlijn van in ternationale belangen, ja de mogelijkheid .van een conflict op grooter schaal. Andorra bezit namelijk een electrische centrale, die ook de Catelaansche hoofdstad Barcelona van een deel van haar electrischen stroom voorziet Nu de kracht-installaties van Ca- talonië, na den val van Tremp, goeddeels in rechtsche handen zijn, en men in Bar celona zeer streng op het civiele stroom- gebruik moet bezuinigen, om althans een deel der oorlogsfabrieken in bedrijf te kun nen houden, vreest men dat Franco ook de hand naar deze Andorreesche centrale zal ^villen uitstrekken. Weliswaar levert zij slechts vijftien procent van het Barcelonee- sche stroomgebruik, doch onder de huidige Omstandigheden zou deze daad toch haar invloed kunnen hebben. Het gevaar lijkt ons echter niet buitengemeen groot. Franco heeft zich dezen winter zeer vriendelijk tegenover de Andorreezen getoond. Toen dezen, tengevolge van den oorlogstoestand, gebrek aan voedsel kregen, heeft hij met behulp der Fransche autoriteiten via Fransch grondgebied meel en andere le vensbehoeften naar de kleine republiek 'doen brengen, om haar omstreeks 20.000 inwoners voor den hongerdood te vrijwa ren. Hij zal hen thans niet, zonder drin gende noodzaak, in het bloedige conflict willen betrekken, en daaraan te minder denken, omdat dit hem een botsing met Frankrijk zou kunnen bezorgen, welk land zeer vermoedelijk zijn mobiele garde de bergen zou inzenden, om een eventueele grensschending te wreken. De kleine An dorreesche republiek, in haar Pyreneesche bergnest, zal den fatalen krijg dan ook wel aan haar voet voorbij zien trekken, zonder zelve al te zeer tot schade te komen. De Spaansche burgeroorlog Franco's troepen op 20 K.M. van de kust Linksche tegenaanvallen bij Balaguer Op verscheiden punten van h'et noordelijke front hebben de linksohe troepen gisteren tegenaanvallen ondernomen, o.a. bij Bala guer. Volgens rechtsche berichten zouden deze echter geen succes hebben gehad. Voor het eerst sinds geruimen tijd vertoonden zich ook weder republikeinsche bomlbarde- mentstoestellen, o.m. in de buurt van Mo- rella, alwaar zij eenige luaht.torpedo's lieten vallen. De republikeinsche minister van defensie heeft bij decreet al ie mannen, die in 1907, 1908 en 1921 geboren zijn, onder de wapenen geroepen. In den gisteren gehouden ministerraad, die zeven uur duurde, heeft Neg r i n ver slag uitgebracht over den militairen toe stand en de ontwikkeling van de maatrege len, die in verband met de verwezenlijking van het oorlogsplan de1- regeering genomen zijn. De ministerraad hechftte zijn goedkeu ring aan een decreet, aarbij de water krachtstations onder toezicht van het mi nisterie van landsverdedigng worden ge plaatst. De strijd om de zeekust In den sector van Tortosa wordt nu spoedig de val van San Mateo, dat half omsingeld is, verwacht. In het Noorden zijn Aranda's troepen San Mateo reeds Nadat Cati en Cherta in handen der nationalisten gevallen waren, zijn de troepen van Aranda thans tot op minder dan 20 K.M. van de Middellandsohe Zee aangekofnen. In dezen sector zijn de ko- lonnes van Franco tot op zeer korten af stand van San Mateo genaderd. De vijandelijke af deelingen daar boden aanvankelijk hevigen tegenstand, ver volgens echter werden zij naar San Ma teo en de naburig:e dorpen teruggedre ven. Dinsdag zijn de nationalisten 15 K.M. voortgerukt, gisteren 12 K.M. en het opper commando hoopt, dat het einddoel, de Mid- dellandsche Zee, thans spoedig bereikt zal zijn. Er zijn echter betrouwbare inlidhtingsn ontvangen van krijgsgevangenen, volgens welke de republikeinen om Torosa en Vi- ■naroz sterke troepen, fdeelingen verzameld hebben, zoodat men daar op heftigen tegen stand rekent Van den Noordelijken sedtor van het Oostelijk front wordt bericht, dat de troepen van Franco thans meer dan de helft van de provincie Lerida bezet .hebben. Het Britsch-Italiaansch accoord Wordt Zaterdag onderteekend Hef. Britsche kabinet heeft ip zijn laatste bijeenkomst voor de verdaging van het par lement den tekst goedgekeurd der Britsch- Italiaansche overeenkomst De ministers hadden een exemplaar daar van in hun bezit. De overeenkomst zal Zaterdagochtend te Rome worden geparafeerd en naar 't thans heet, reeds des avonds te Londen worden gepubliceerd. Waarschijnlijk aal de onder- teekenang geschieden in Juli. Britsche diplomatieke kringen beweren niets te weten van een reis ran graaf C i a n o naar Londen. In anitwoord op een vraag in het Lager huis heeft Butler verklaard, dat ge 3u- rende de laatste weken een zeer duidelijke verbetering is waar te nemen in den toon der radio-uitzendingen van Bari ten aanzien van Engeland. Hij zeide niets in de- uitzen dingen te hebben opgemerkt, dat aanleiding tot bezwaren zou kunnen geven. iVon Fritsch weer in de gratie Volgens Reuter zou ne Duitsche generaa.1 ,Von Fritsch, die in Februari j.l. is afge treden, destijds beschuldigd ziin. Hij heeft toen een beroep gedaan op een eereraad, die hem volkomen heeft gerehabiliteerd. In gewoonlijk goed ingelichte kringen wordit verklaard, dat deze eereraad heeft oe- staan uit Goering en de generaals Brau- chitsch en Keitel. Men verwacht, dat Hitier binnenkort von Fritsch op een of andere wijze een blijk van zijn hoogachting zal geven. AARTSHERTOG VERLOOFT ZICH MET ONDERWIJZERES Te Boedapest is de verloving afgekondigd van aartshertog Albrecbt, hoofd van den Hongaarschen tak van de Habsburg-familie. en een 27-jarige onderwijzeres uit Devrocin in Hongarije, Catherine Bocskay genaamd. Onlangs heeft de toekomstige bruid een functie gekregen aan het ministerie van on derwijs te Boedapest. De kennismaking dateert reeds van drie jaar geleden, toen het paar elkaar in een landelijke herberg ontmoette. Mejuffrouw Bocskay wist toen niet wie de aartshertog was. Men hoopt, dat het huwelijk zal ku-nnen worden voltrokken op 15 Juli a.s., doch eerst dient de toestemming te worden verkregen van aartshertog Otto, het hoofd van het huis Habsburg. GARANTIE-STANDGROEN GARANTIE - STAND BRUIN GARANTIE.STAND ROOD GARANTIE.STANDZWART GARANTIE.STANDBLAUW Speciaal product «oor Buitenwerk. HOUDT HET IJZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET HOUT. Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD Levering uitsluitend aan den Handel t Wed. Boónstoppel Zn. Lak- en Vernisfabriek WADDINXVEEN - TELEF. 50 JÊ Hel beste Natuurlijke Bronwater BETIMMERINGEN - MEUBELEN WAGENINGEN - TELEFOON 2613 Versterking der Britsche luchtmacht Invoer van Amerikaansche vliegtuigen? In liet Engelsche Lagerhuis heeft lord Win'ter-ton namens de regeering op eon desbetreffende vraag geantwoord, dat de definitieve slappen gedaan zijn ten opzichte) van de mogelijkheid va-Jj aankoop van vlieg tuigen voor de Britsche luchtmacht in de Vereen. Staten en Canada. Deze mededee- ling werd met gejuich ontvangen. Intusschen is het zeer de vraag, of de Vereen. Staten moderne militaire vliegtui- voor Enigeland beschikbaar zullen stel len, gezien de moeilijkheid, snel in eigen behoefte te voorzien. Echter hebben meerde re Amerikaansche vliegtuigfabrieken filia- in Canada. Vermoedelijk zullen deze voor Britsche rekening kunnen traan werken De DeenschDuitsche grenslijn Willen de nazi's herziening? Het Deensche dagblad „Socialdemocraten" meldt, dat in de vergadering van het Fol- keting de Duitsch-sprekende afgevaardigde Schmidt, afkomstig uit Deensch Slees wijk-Holstein, heeft verklaard, dat Duitsch land en Denemarken een tijdstip dienen vast te stellen voor besprekingen over her ziening van de grenslijn, zooals die in strijd met den geest der noordelijke landen is vastgelegd in het Verdrag van Versailles. De Minister van Buitenïandsche Zaken, Muüch, heeft hierop geantwoord, dat in tegendeel deze grens is vastgesteld geheel overeenkomstig de beginselen, die de Noor- sche landen aanhangen. Te Haderslev hebben de nationaal-socialis ten een betooging gehouden, die o.m. auto nomie willen opeischen voor de scholen en de opvoeding der Duitsche jeugd, benevens het recht op de Deensche nationaliteit voor alle Duitschers, die in Deensch Sleeswijk wonen. Daladiers financieele voorstellen Door Senaat goedgekeurd De Fransche Senaat heeft met 288 t< 1 stem de financieele voorstellen van de regeering aangenomen en haar de gewensch- te volmachten verleend. Het debat was maar zeer kort. Er werd aan deelgenomen door minister-president Daladier den minis ter van Financiën Marchandeau en den rap porteur Abel Gardey. De zitting van den Senaat werd tenslotte verdaagd tot 31 Mei. Fransche fabriek moet ontruimd worden Een rechterlijke beslissing Bij rechterlijke beslissing is bevel gegeven tot onmiddellijke verwijdering der arbeiders, die de automobielfabrieken van Simca te Nanterre in de buitenwijken van Parijs be zet hielden. De advocaat der werkgevers heeft de vol gende uiteenzetting gegeven van de wijze, waarop de bezetting der fabriek in haar werk was gegaan: op het oogenblik, waarop de arbeiders hun werkplaatsen verlieten, heeft men zekere elementen, die met fabriek niets te maken hebben, de lokalen zien binnendringen, stakingsposten zien uit zetten en aldus verhinderen, dat de meeste arbeiders hun werkplaats binnengingen. Drie personen zijn gedood en een honderd tal werd gewond tijdens een botsing tus schen Hindoes en Mohammedanen in het district Etah op 150 mijl ten Noord-Westen van Lucknow (Br.-Ind.). De botsing ontstaan in verband met een misdadigen aanval van een Mohammedaan oip een Brahmaansch meisje. De politie was ge dwongen het vuur te openen en de menigte uiteen te drijven. UIT OOST- EN WEST- INDIE Vijf schipbreukelingen op eenzaam eiland Iloe geïsoleerd in werkelijkheid eilandjes i onzen Archipel zijn. die in de route liggen va-n geregelde scheepvaartlijnen, in schijn baar drukbevaren wateren, moge weer uit. het volgende blijken, schrijft het Bat. Nwsbl Medio Februari j.l. voer van Banka een g. „Kolek"-prauw uit. Een hevige wind laag smeet de prauw in den nacht uit haar koers, waarna kort daarop het vaartuig mei i'Zittenden onderging. De bestemming was oorspronkelijk het eiland Lucipara. doch men bevond zich tij dens het ongeluk dichter bij het eiland Boordwachter, dat de schipbreukelingen, viji in getal, zwemmende wisten te bereiken. De lichtwachit'er van dit overigens on be woonde eiland bood den armen menschen liefderijk onderdak en deelde zijn schame- len voedselvoorraad met hen. Het moest zuinigjes aan, want eerst een maand later kwam de „Gemma" met nieu we aanvulling. De gouvernementsstoomer heeft toen meteen de vijf schipbreukelingen aan boord genomen en ze naar Priok ge bracht, vanwaar zij spoedig door de zorgen van het bestuur naar hun waarschijnhjk nog steeds in ongerustheid verkeerende familie werden teruggebracht. ÏEMENGD NIEUWS Begrafenis Sijbrandt Kuiper „Hij stond altijd klaar zijn leven te wagen" Onder groote belangstelling is gistermid dag op de algemeene begraafplaats te Huisduinen bij den Helder het stoffe lijk overschot van den oud-redder S ij- brandt Kuiper ten grave gedragen. Van het sterfhuis aan de Bassingracht jing de rouwstoet langs het Helden-der- zeeplein, waar van het carillon van het Helden-der-zee-monument de stadsbeiaar- dier Tjalling Dito zeemansliederen ten gehoore gebracht. Via Laan en Singel trok de stoet verder naar Huisduinen. Op het kerkhof waren vele belangstellenden aanwezig, o.a. Burge meester G. Ritmeester en de heer van D i e s t namens de Noord- en Zuidholland- sche Redding-Maatschapp;j. Met het vaandel van de vereeniging „Moed, Volharding, Zelfopoffering" voorop, gevolgd door bestuur en leden van deze Oud-reddersvereeniging, naderde de stoet de geopende groeve. Nadat de kist in de groeve was neerge laten. werd, terwijl allen het hoofd ontbloot hielden, met het omfloerste vaandel een laatste groet gebracht. Namens de vereeniging „Moed, Volhar ding, Zelfopoffering" sprak de voorzitter, de heer van Dok, die den overledene schetste als een trouwen kameraad en een groot man, die als de stormwind woedde, klaar stond om zijn leven te wagen en zijn plicht deed, geen acht gevende op ras of klasse, zijn plicht van naastenliefde stond voorop. Daarnaast was hij een zorgzame huisvader. Zijn naam staat opgeteelcend in het eere- boek van de Helden der Zee. Moge God, aldus besloot spr., hem zijn welverdiende rust geven. - De heer van Diet sprak namens de Noord- en Zuidhollandsche Redding-Maat schappij, van welke organisatie een krans de kist dekte. Hij bracht den overledene dank voor de belangrijke en groote dien sten, met opoffering van eigen leven, aan anderen bewezen. Uw naam, aldus spr., staat opgeteekend in het Grootboek van de Redding-Maatschappij en uw nagedachtenii blijft bij ons in groote eere. Ten slotte sprak de heer Boogaart namens het Ziekenverplegingsfonds „Helpt Elkander" en namens den Centralen Bond van Transportarbeiders, gewagend van de offervaardigheid en behulpzaamheid var overledene. Helden wasgoed en niet duur» ZOWEL PER K.G., ALS PER STUK Bovendien zeer voordelige abonne- ments-prijzen! Beleefd aanbevelend: JAN SNEL STOOMWASSERIJ „NEDERH0RST" NEDERHOKST DEN BEKG Het Blauwe Zand-incident In höoger beroep behandeld De Japansch-Chineesche oorlog De Chineezen over de Gele Rivier De stad Tsjoe Foe heroverd Japansch divisie-commandant gesneuveld Chineesche troepen overschrijden thans de Gele Rivier in heit Noordwesten van Honan. Zij hebben een algemeen offen sief ingezet tegen de Japansche troepen in de drie steden Tsji Joean, Ping Loe en Meng Sien. Tsjoe,Foe, de geboorteplaats van Con- ficius, is weder in Chineesche handen. Er bevond zich slechts een klein Ja pansch garnizoen, dat door de Chineezen geheel is vernietigd. Volgens -een bericht uit Japansche mili taire bron te Shanghai, ald-rs meldt het Chi neesche persbureau, is luitenant-generaal I s o g a ij commandant van de tiende Japan sche divisie, bij den strijd om Taier Tsjwang gesneuveld. Isogai is militair attaché in China ge weest en was een der felste voorstanders van een militair optreden tegen de centrale Chineesche regeering. Volgens het Chineesche persbureau w 't J. Hsien, het eenige punt in Zuid-Sjantoeng. waar nog hevig gevochten wordt, door de uit drie richtingen optrekkende Chineesche roe pen bedreigd. Intusschen komen nog slteeds Japansche versterkingen uit Tientsin in Zuid-Sjantoeng aan. Maandag alleen trokken 4000 man door Tientsin. Tusschen 3 en 25 Maart zij-n in Sjansi minstens 15.000'Japanners gesneuveld. Onder meer vielen den Chineezen 2300 geweren. 8 stukken veldgeschut, 30 vrachtwagens °-n 500 paarden in Vog-pn-h'g- vracht-mm gens worden vernield. Men verwacht thans, dat een Japansche inval in Zuid-China spoedig zal plaats ra den. De Japanners verzamelen hun vloot- en luchtstrijdkrachten voor de kust van Amoy en Foetsjou, van waaruit men algemeen aan neemt. dat een inval gedaan zal worden. Reuter verneemt intusschen uit betrouw bare bron, dat men aan den mond van de Min-Ho, ter hoogte van Foetsjau, 30 Japan sche oorlogsschepen heeft gezien. Veertig vliegtuigen, waarschijnlijk opgestegen van een vliegtuigschip, bombardeerden Foetsjau en Kanton Mandsjoekwo wordt onrustig Het stijgen van de kosten van levensonder houd, een gevolg van den langen duur van den Japansch-Chineeschen oorlog, heeft on tevredenheid onder de bevolking van Mand sjoekwo veroorzaakt. De regeering heeft, daarom besloten een wet tegen oorlogswinst, uit te vaardigen. Prijsopdrijving wordt zwaar gestraft. De politie beschikt over bui tengewone volmachten. De prijsverordeniag geldt vooral voor ijzer, staal, ander houw- materiaal en woninghnur. 1-Iet bekende Blauwe Zand-incident te msterdam is gistermorgen voor het AmsterdamschGerechtshof in hooger beroep behandeld. Men zal zich nog wel herinneren dat tijdens de behandeling door de recht bank in Januari jl. onder de leden van het parket geen eenstemmigheid bleek te be staan over de vraag of ir. Mussert zich te recht op noodweer beriep. Te verantwoorden hadden zich gister ir Mussert en de beide andere hoofdfiguren deze zaak P. Melcher en H. J. Bu ng. Voor de zitting bestond groote belangstel ling. Begonnen werd met het verhoor van ir Mussert, die zijn visie op het gebeurde nog eens belichtte. Daarna vond het getuigenverhoor plaats, dat weinig nieuwe gezichtspunten opleverde De middagzitting In de middagzitting werd aangevangen met de behandeling van de zaak tegen verd. Melchers, in welke zaak dezelfde ge tuigen als in de zaak tegen verd. Mussert zijn gedagvaard, alsmede etnige getuigen a décharge. Uit het verhoor bleek, dat de politie bij haar onderzoek geenerlèi medewerking van de N.S.B. heeft genoten. Overigens stemden de verklaringen van de getuigen vrijwel overeen met die door hen de morgenzitting afgelegd. Na het "getuigenverhoor nam de procu- ur-generaal mr dr D. R e i 1 i n g h requi sitoir in beide zaken. Na een korte juridi sche inleiding besprak mr Reilingh uitvoe rig de zaak Mussert, waarbij hijgde alge meene situatie op het Blauwe Zand be lichtte. Spr. kwam tot de conclusie, dat ir Mussert terecht door de rechtbank op grond van noodweer van rechtsvervol ging is ontslagen, zoodat hij bevesti ging van 't vonnis requireert. In de zaak Melchers requireert de procu reur-generaal eveneens bevestiging van liet vonnis der rechtbank: veroordeeling tot een geldboete van f 15 wegens mis handeling. De verdediger van ir Mussert, mr Van V e s s e m. zag van pleidooi af. De verdedi ger van Melchers. mr F. Heemskerk be toogde uitvoerig, dat z.i. Melchers niet het eerst geslagen heeft. Zijn optreden was misschien onverstandig, doch zeker niet strafbaar. w De derde zaak Ten slotte behandelde het Hof nog de strafzaak tegen H. J. Busing, die wegens openlijke geweldpleging met vereenigde krachteh, tot drie maanden en drie weken gevangenisstraf met aftrek van voorarrest was veroordeeld, omdat hij met anderen een steen naar de auto van ir Mussert had ge gooid en daarmede zich had schuldig ge maakt aan openlijke geweldpleging. De procureur-generaal, mr dr D. Rei lingh, vorderde ook in dit geval beves tiging van het vonnis (drie maanden en drie weken .gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorarrest doorgebracht). De verdediger, mr A. Rodrigues do Miranda pleitte vrijspraak, waarbij hij eenige juridische argumenten te berde bracht. Het Hof zal in de drie zaken arrest "wijzen op 27 April a.s. Goede vangst te Assen Politie arresteert twee inbrekers In den laatsten t:jd zijn te Assen een tweetal inbraken gepleegd, die veel over eenkomst met elkaar vertoonden, n.l. bij de filialen van Anton Visser op de Brink en de „Gruno" op de Markt. De gemeente-politie is er thans in ge slaagd een tweetal 17-jarige jongelui te arresteeren. Het zijn A. B., die de hoofd dader bleek te zijn, en J. W., beiden te Assen woonachtig. Beiden hebben een vol ledige bekentenis afgelegd. Naar thans blijkt, zijn verschillende an dere inbraken op dezelfde wijze gepleegd. Zoo werd vijf maal ingebroken aan het adres van den winkelier Joling aan de Ged. Singel, twee maal bij een winkelier in de Kruisstraat en nog eenmaal bij een anderen winkelier in die straat. Van deze diefstallen was aanvankelijk geen aangifte- gedaan. In totaal zijn tien inbraken tot opheldering gebracht, Bij een gehouden huiszoeking heeft dc ipolitie boven in de hanebalken van de wo ning van A. B. een bedrag van f 122 terug gevonden van de f 160, die bij de „Gruno" waren gestolen. De zaak Vrijman Een open brief aan Minister de Wilde De oud-Rijksbouwmeester V r ij m a n heel een open brief gericht tot den Minister vai Financiën en zulks naar aanleiding van he door dezen over hem in de vergadering de Eerste Kamer op 29 Maart gesprokene. Mij beklaagt zich daarin, dat de Ministei hem in zeer grove mate en in het openbaai onrecht heelt aangedaan, hoewel hij geei enkele aanleiding daartoe hacl gegeven. Hij gevoelt zich derhalve genoopt zijn protest tegen het door den Minister gesproj kene eveneens in het openhaar te doen hooren. De oud-Rijksbouwmeester protesteert te, gen zijn achterstelling door den Minister bil gereclasseerde langvingerig gebleken ipostj ambtenaren, die, in dienst gehouden, zij hel soms in lagere functie, later wèl eervol ont] slag kunnen verwerven, terwijl de Ministei hem, Vrijman, eervol ontslag weigert op| grond van een arrest, dat juist elke gelde lijke bevoordecling uitsluit. Hij voegt daar bovendien bij, dat di( rechterlijk gewijsde reeds in 1935 door den Minister van Onderwijs, Mr. Marchant, tei' vernietiging aan den Minister van Justitie was voorgedragen. I-lij eindigt zijn beklag als volgt: „In mij heeft het Gerechtshof den Nederlandschen wetgever veroordeeld, die de wantoestanden op comptabel gebied geschapen heeft en bestendigde". DE AFNAME VAN BACONVARKENS Het hoofdbestuur van den Nederland; schen bond van varkenshandelaren te Leeuwarden heeft zich ten aanzien'w van de afname van baconvarkens, met eeijvi adres tot den Minister van Economischeh' Zaken gewend, waarin den minister ver-1 zocht wordt een soepeler regeling te tref. ten. Het hoofdbestuur dringt er bij dea^ minister op aan maatregelen te treffen oat< een meer normale uitoefening van zaken doen voor den varkenshandelaar te bevorj*, deren en een gunstiger verhouding voof hem te scheppen. A Gij bevoordeelt daarmedt Uw landgenootenen Uzelvi GEMENGD VOEDER voor 'v VARKENS, MELKVEE EN PLUIMVEE o met gegarandeerd gehalte aan eiwit en vet Ie volgens Algemeene Han delavoorwaarden nrnrri C' OLIEFABRIEKEN DCIXlCLO AMSTERDAM N.V. T HIJ MOEST EXAMEN DOEN ,,Wat heb ik met je te maken, ik moet examen doen", zoo had de student R. ge roepen, toen hij met alle geweld over dc Rolterdamsche Poortbrug te Delft wilde die juist gesloten werd. De brugwachter gebood hem terug te gaan, maar de stu dent die nu beslist naar zijn examen wil de, de, had zich verzet. Nu stond hij rustig in het verdachten bankje; hij-was trouwens geslaégd. Het hart van den Politiereeliter, en te vens Hoogleeraar te Leiden, Prof. van Bemmelen voelde toch blijkbaar wel met den geëxamineerden student. „Had hero toch voor een keertje laten gaan", zei hij tegen den brugwachter, maar die repli ceerde: „Ze kunnen allemaal wel zeggen dat ze examen moeten doen. En dan. waai blijft het recht?" Daar voelde de Politierechter als juris1 toch ook weer voor, en de Officier meende dat zelfs studenten die examen moeten doen, aan de wet onderworpen zijn. Hi; eischte 40 boete subs 40 dagen hechtenis De Politierechter veroordeelde tot 15 boete subs. 15 dagen hechtenis, net 5 minder, als het maandgeld van den stu dent bedraagt. PROEFSTATION VOOR BOUWMATERIALEN en BUREAU VOOR CHEMISCH ONDERZOEK Koning Bienfait AMSTERDAM, DACOSTA KADE 104, TELEFOON 83047 FOKTO-KOUDLIJM IS HET IDEAAIs Steeds gereed, geen wachten, geen geknoei meyï stoffig poeder, geen resten, uiterst zuinig, enormtf blndkracht,vlekvrij op eiken. Vr. ze Uw winkeligk of anders ons, onder adresopg. v. Uw leveranciettl FRENKEN'S FABRIEKEN - WEER? Naamlooze Vennootschap VAN AARSEN VAN GELDER'S KAPOKFABRIEKEN - MOOK vahderIINDEMEHVELDHUIS amsterdam-ROTTERDAM-gron.ngeh VOOR ALLE DOELEINDEN I TECHNISCHE ARTIKELEN J. Koster Hzn. - Scheepswerf „Gideon' Groningen Holland Voorwaarde voor loonende exploitatie is een economisch schip. Hiervan bent U zeker met een KOSTER-COASTER (Zlncs.de la Campine) BLOKZTNK KETELZINK - ZWAVELZUUR SUPERFOSFAAT. Eenige fabrikante in Nederland va. MAAGDELIJK BLOKZINK TELEFOON 59 WEERT N.V, Papierfabriek „MAASMOND" RAAMSDONKSVEER Houtvrije- en Houthoudende schrijf- en Druk papieren en Pergamyn - Ulbt ^tend verkrijgbaar b. d. Groothandel

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2