I I STEMMERIK C° TITANOL WOENSDAG 13 APRIL 1938 TWEEDE BLAD PAG. 5 WELKE Vraagt ons eens inlichtingen, onze inspecteurs zullen U die gaarne en zonder enige verplichting Uwer zijds verstrekken. N.V. Alg. Ver*. Maatschappij „DE PHILANTHROOP" DEPI1I14NTHPCCP opger. in 1885 te BOLSWARD Hoofdkantoor Eoomjes 8c, K'dam M 1813 - De wasscherij met 'n meer Wdan 100-jarige ervaring - 1938 1° N.V. Delftsche Stoomwasschenij GOUDSIROOP f H.M. schoener jacht „Urania" Een oefenreis H. Ms. schoener jacht „Urania", dat Vaart voor de practische vorming van adel borsten, zal, onder bevel, van den Kapi tein-Luitenant ter zee der K. M. Res., J. H. Coolhaas, Dinsdag 10 Mei a.s. van Den Helder zee kiezen, voor het maken van een >eis door de Noordzee en de Oostzee. De oefentocht gaat langs de volgende Ravens: Helgoland 1214 Mei, Oslo 1719 —"Mei, Goetheborg 21—23 Mei, Aarhus 2425 Mei, Odense 2526 Mei, Hesnaes 2627 QeMei, Roenne 2830 Mei, Stralsund 31 Mei 1 Juni, Warnemünde 12 Juni, Murwik t jB7 Juni, Calmar 1011 Juni, Stockholm '34—17 Juni, Visbv 18—20 Juni, Carlskrona "21—23 Juni. Kiel 25—27 Juni. ,IJ? Het schip wordt 1 Juli, te Den Helder ",j terug verwacht, Men schrijft ons: Twee-en-zestig landen en de Volkenbond doen mede aan de Wereldtentoonstelling te New-York, de vijfde wereldtentoonstel- stelling, die in de U. S. wordt gehouden: Philadelphia in 1876, Chicago in 1893, St. Louis in 1904 en Chicago in 1933, New-York in 1939. Chicago's wereld tentoonstelling kostte 30 millioen dollar, die te New-York zal 150 millioen dollar kosten. Chicago zag terug op „een eeuw van voor uitgang", Ne'w-York ziet in de toekomst: „building the world of to-morrow". In 1939 zullen, volgens den heer Grover Wlhalen, President van de Fair, 50 millioen men- schen de tentoonstelling bezoeken en er 1 miljard dollars voor uitgeven. De tentoonstelling komt op het terrein van de aschvaalt der New-Yorksche voor steden, die „Flushing Meadow" heet, gelegen op den Noordelijken oever van Long Island. De terreinen zijn 9 m/jl verwijderd .van Times Square en 12 mijl van Wall Street. In Juni 1936 begon men met het afgraven en ophoogen van het terrein en het leggen van rioleeringen en waterleidingen. Als de tentoonstelling voorbij is, zal 1200 acres land gewonnen zijn, waarop een groot stads park zal verrijzen. Nederland en Ned.-Indië zullen op deze tentoonstelling zoo voortreffelijk mogel:jk voor het forum van de beide Amerika's treden. De Regeering zal een subsidie van niet minder dan f 1.490.000 verleenen. Aan de totstandkoming der inzendingen van Nederland en de Nederlandsche over- zeesche gewesten wordt door het Werk comité onder leiding van Jhr. de Graeff, en met medewerking van vele personen en instanties, op .het oogeniblik hard ge werkt. Het project voor den bouw van een paviljoen, van den architect Prof. Dr. Ir. Slothouwer, waarvan de kosten in een redelijke verhouding tot de op dit oogen blik te verwachten beschikbare fondsen staan, is thans vrijwel gereed. Einde dezer maand vertrekt de adviseerend ingenieur van het Werkcomité Ir. J. W. Th. van E r p, naar New-York, terwijl, naar venvacht wordt, de aanbesteding in de tweede helft van Juli zal kunnen plaats vinden. Wat onze inzending betreft zullen ruw weg 2 groote afdeelingen kunnen worden onderscheiden: de afdeeling waarin de Nederlandsche cultuur z<\l worden weerge geven, tezamen met het Nederlandsche economische leven en dat van de West, en de afdeeling, waarin Ned.-Indië wordt ge toond. Bedrijfsgroepen zoowel als individueele fabrikanten kunnen zich met plannen tot deelneming wenden tot de secretaris van de Economische Commissie, mr J. J. Oye- vaar, Rijnstraat 24, 's-Gravenhage. In een opwekking aan hun leden komen het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, de Algemeene R.K. Werkgeversvereniging en de Christelijke Werkgevers Vereeniging tot de volgende samenvatting: „1. De Nederlandsche regeering is voor nemens f IV2 millioen bij te dragen. 2, .Wat de industrie betreft, de tentoon,-, Maatregelen tegen frauduleuzen invoer Reizigers moeten oppassen Naar ons van officieele zijde wordt medegedeeld, zullen binnenkort, als ge volg van de klachten van den binnen- landschen handel over frauduleuzen invoer als reisbagage van bontwerken, fotografie toes tellen en kijkers, welke door reizende personen gedurende hun reis in het buitenland zijn aangeschaft, nieuwe voorschriften in werking treden. Hier te lande wonende personen, die van een buitenlandsche reis terugkeeren, zullen dure bontwerken, dure fotografietoestellen cn dure kijkers slechts zonder betaling van invoerrecht kunnen invoeren, indien zij daarvoor een geldig, vóór den uitvoer uit Nederland door een ambtenaar der invoer rechten en/of accijnzen afgegeven, identi teitsbewijs kunnen vertoonen. Bedoelde identiteitsbewijzen kunnen op alle plaatsen waar ambtenaren der invoer rechten en/of accijnzen geplaatst zijn, wor den aangevraagd. De aanvraag moet schrif telijk geschieden on daartoe verkrijgbaar gestelde aanvraagformulieren, terwijl het bontwerk, fotografietoestel of kijker moeten worden vertoond. De onder de thans bestaande regeling afgegeven identiteitsbewijzen zullen als overgangsmaatregel nog korten tijd gel dig zijn. Ter vermijding van moeilijkheden bij te rugkomst van een buitenlandsche reis zul len belanghebbenden goed doen, zich op de hoogte te stellen van de nieuwe voorschrif ten, waartoe zij zich over enkele dagen kunnen wenden tot de ambtenaren der in voerrechten en/of accijnzen op hyn woon- Verbindendverklaring van Ondernemersovereenkomsten Hoe de wet in 1937 werkte In het verslag, betreffende de toepassing van de Wet op het algemeen verbindend en onverbindend verklaren van Onderne mersovereenkomsten 1935 over het tijdvak 1 Juli31 December 1937, zegt. de Minister van Economische Zaken, dat in het tijdvak van 1 Juli 1937—31 December 1937 vier nieuwe verzoeken tot algemeen verbindend verklaring van ondernemers-overeenkom sten werden ingediend, met name voor de hoenindustrie, de lederindus- ie, de mineraalwaterindustrie den vleeschhandel te Amt.. foort. Daarnaast werd de behandeling van zeven reeds eerder aanhangig gemaakte verzoeken voortgezet. Twee ondernemers- overeenkomsten werden in de loopendc periode algemeen verbindend verklaard, n.l. voor de damesconfectie-industrie en voor het bakkerij bedrijf te Amsterdam, twee verzoeken om algemeen verbindendverkla ring werden afgewezen en één werd inge trokken. Op 31 December j.l. waren zes ver zoeken nog in behandeling. Sedert het in werking treden van deze wet op 14 October 1935 zijn tot 31 December 1937 in het geheel 18 verzoeken om alge meen verbindendverklaring van een onder- nemersovereenkomst ingediendj ROFFELRIJMEN HOLLAND OP Z'N MOOIST Wie door de wijde wereld gaat Te voet, per fiets of wagen, En Holland op z'n mooist wil zien, Kan nu uitnemend slagen. De bollen staan in bonte bloei. De bedden hyacinthen Zijn op het fleurigst opgemaakt, In allerhande tinten. De narcis biedt het géluwgoud Bij bundels en bij bossen. En hangt het om de hals der jeugd In ruim geregen trossen. De bongerds in de Betuwe, In Limburg en Noordholland, Staan in een simpler, stiller tooi Dan 't fél gekleurde bolland. De kersen staan in volle bloei, De peer, de appélaren Verbergen onder roze en wit De teeder-groene blaren. De Zomer mag dan feller vreugd En bonter weelde geven, Vandaag staat alles in de sfeer Van 't jong-geboi'en leven. 't Is goed ook voor de Lente eens Een dagje af te zondren En deze groote weldaad Gods In stilte te bewondren. Wie door de wijde iveréld gaat En waarlijk ivil genieten Moet pogen dit zijn schoone doel Eens niet voorbij te schieten. (Nadruk verboden) LEO LEN De Nederlandsche cementmarkt Een overeenkomst tot eind 1942 Naar wij vernemen is tusschen de Neder landsche, Belgische, Duitsche, Engelsche en Fransche cementindustrie een overeenkomst tot stand genomen, waarbij de door contrac tanten op de Nederlandsche cementmarkt te leveren hoeveelheden cement nader zijn bepaald. Deze overeenkomst is aangegaan tot einde 1942. Bovendien is door de Ned. cementindu strie een overeenkomst gesloten met de Internationale Cementindustrie, welke over eenkomst tot 1 Maart is afgesloten. Bedrijfsslapte in Twente Op de textielfabriek „Rigtersbleek" te E n- sc.hedé zijn in den loop van dit jaarr on geveer honderd textielarbeiders ontslagen. Wegens het uitblijven van exportorders is het, naar ons wordt medegedeeld, zeer waarschijnlijk, dat tot verdere inkrimping van het bedrijf zal moeten worden over '■eens op. Hoe vaakl) een vlumI SCHEERMESJe kunt gebruiken INDISCHE UITRUSTINGEN HEERENKLEEDING NAAR MAAT LAAN VAN MEERDERVOORT 66 DEN HAAG EIGEN ZAAK SOERABA1A GEMBLONGAN. LEVERT* C? Al U390a mmmm* WAT LEVERT LEVERT, IS GOED De „Tromp" naar Amsterdam Na Paschen naar Schotland De jongste aanwinst van- de Ned. Marine, -e flottieljeleider „Tromp", die twee weken on de reede van Nieuwediep heeft ge legen, terwijl verschillende onderdeelen van de uitrusting van het schip werden be proefd, heeft hedenochtend de reede van Den Helder verlaten met Amsterdam als bestemming, waar op de werf van de Am- sterdamsche Droogdokmaatschappij gedokt wordt. Direct na Paschen zal, naar de comman dant. kolonel L. A. G M. Doorman, mede deelde, de „Tromp" koers zetten naar Schotland, waar ter hoogte van Glasgow in diep water de snelheidsproeven zullen worden genomen. Daarna zal het schip naar Amsterdam terugkeeren voor de verdere afwerking van het geheel. Steun voor tarwebloem B De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat voor het jaar 1938 aan importeurs van of handelaren in tarwe bloem B, die aangesloten zijn bij de ver eeniging ..Distributiekantoor voor tarwe, bloem B" of bij de vereeniging „Consenten bureau voor den meelhandel" ter tegemoet koming in het door hen geledon nadoel tengevolge van de maatregelen, genomen ter aike van den import van en don handel in tarwebloem B„ uit het Landbouw-crisis-» fords steun zal worden verleend tot gei? bedrag van ten hoogste f 300.000. j In de morgenuren, welke speciaal ivoor, het bezoek door, de schooljeugd gereserveerd worden, komen vele kinderen de bloemen op de De leeuwenfamilie in de Rotterdamsche Diergaarde vormt een dankbaar object voor dezen P-rimavera te Rotterdam bewonderen. dierenschilder, die het gezin van den koning der dieren vn beeld brengt. stellingsruimte wordt gratis beschikbaar gesteld, de kosten van de inzending zullen in het algemeen voor rekening van de deel nemers komen. Van geval tot geval is .hier omtrent evenwel overleg te plegen met commissie. 3. Het oommercieele karakter zal aan de tentoonstelling, hoewel de inzendingen als regel anoniem worden geplaatst, niet geheel ontbreken, daar een informatiebureau, waar de namen der fabrikanten bekend zijn, ter plaatse aanwezig is. 4. De secretaris der commissie, mr J. J. Oyevaar. zal gaarne alle inlichtingen strekken en zoo mogelijk binnen 1 maand de voorstellen van hen, die willen deel nemen, ontvangen. 5. Waar de Nederlandsche regeering van haar kant zooveel doet om de Nederland sche deelneming aan deze belangrijke we reldtentoonstelling te doen slagen, wekken wij onze leden gaarne op, z;oo mogelijk hun nerzijds tot deelneming te besluiten". Officieele Berichten BENOEMINGEN Benoemd tot lid van het bestuur der Rijks verzekeringsbank C. W. A. van Uden. voorzitter van den Raad van Arbeid te Eindhoven. Benoemd tot tijdelijk assistent aan de Land- bouwhoogeschool te Wagenlngen, J. Wllcke, aldaar. Benoemd tot gedelegeerde van de Ned. Regee. ring bü de 17e bijeenkomst van de „Journees medicates de BruxellesY die van 16 tot 20 April 1938 zal worden gehouden. Prof. Dr. E. Gorter hoogleeraar aan d-e Rijksuniversiteit te Leiden Benoemd tot adjunct-accountants bij der Rijksaccountantsdienst ln tüdelliken dienst H. J K. Niehaus te Amsterdam en W. P. SUbrandr te Eindhoven. ONDERSCHEIDINGEN Toegekend de aan de orde van Oranje-Nassa' verbonden eere-medaille, in zilver, aan: C. J. Roüers. beambte bij de N.V. Philips' gloeilam penfabrieken, te Eindhoven Vtrgunning verleend tot i versierselen van Ridder der orde van Marl- ..euie Verdiensten (Merite Maritime) FrinkrUk, aan W. Voorbeytel Cannenburg. dire PLAK MET Links: Onder het buitenhuis van den Engelschcn industrieel Gestetner werd een bom- en gasvrije schuilplaats ge bouwd, welke op zeer luxueuze wijze werd ingericht. De l'.udste hand wordt gelegd aan een wandschilderitig onder het aquarium, dat in de schuilplaats voorkomt. Rechts: Inwoners van het dorpje Spitz in Oostenrijk in feestkleeding ter tere DE WERELDTENTOONSTELLING TE NEW-YORK De kosten zullen 150 millioen dollar bedragen

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5