JCUrnnir £riksrijr (tfourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Daladier heeft voorloopig groote meerderheid Ontzettend familiedrama te Lochem Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaalsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct NO. 6368 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 33936 WOENSDAG 13 APRIL 1938 18e Jaargang Abbertentieprfócn: Van 1 tot 5 regels 1.177» Elke regel meer0.22'li Ingezonden Mededeelingeo van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Voor bet bevragen aan 't bureau wordt berekend 0,10 DE SPELLING De spellingkwestie is weer in een nit I stadium gekomen. Minister Slotemaker crj in zijn Memorie van Antwoord aan de Eer- eiL ste Kamer uiteen, dat het Kabinet het I vraagstuk in zijn geheel in overweging heeft genomen; dat invoering van de gchrijfwijze-1934 in de van de Regeering uitgaande stukken niet te verwachteu is ni; pn dat zij een nieuw plan gereed heeft Dit nieuwe plan ziet er zoo uit, dat van ide regeling van 10 Juli 1934 de eerste dri regels zijn overgenomen, zonder meer. De yierde regel van Minister Marchant betrof |de spellingen „eene", „eenen" enz. Hierover wordt nu niet gesproken, maar men kan LI veilig aannemen, dat zelfs Minister Slote- M maker er niet aan denkt deze weer voor te schrijven. De vijfde regel betrof de n-uit- gang en de zesde gold de voornaamwoor S«lelijke aanduiding. Men kan dus zeggen, dat feitelijk de eer ste vier regels van het besluit van Minister Marchant zijn overgenomen, tenminste als 'de zaken loopen, zooals de Minister zich gvaj Idat voorstelt. d"bj Regel zes van 1934 gold een taalkundige kwestie, die verband houdt met de toe- stand waarin onze taal verkeert. Het zal <o"cTj geen enkel Minister gelukken hiervoor af- C j doende voorschriften te geven die de taal- feiten weergeven, omdat onze taal zelf hiervoor nog in een stadium van ontwik- B keling verkeert en er over het geheel van het taalgebied van het Koninkrijk der Ne derlanden veel verschil is. De regelingen- .Terpstra en -Marchant baseerden zich op jde eenige overblijvende mogelijkheid: het beschaafde taalgebruik. Tenslotte de vijfde regel, die van de n- uitgang. Dit is een zeer penibele kwestie geworden, omdat velen er in een geest var treil niet-begrijpen over geschreven en gespro et ken hebben. Natuurlijk willen wij daarbij ^3aan de eerbiedwaardige bezwaren van be paalde groepen deskundigen niets te kort [doen. Door dit alles zijn de gemoederen ==3 over en weer warm geloopen, wat nooit be vorderlijk kan zijn voor een juist inzicht. In 1930 heeft Minister Terpstra met een simpel besluitje de zoogenaamde vierde- naamvals-n gesteld op de basis die ten slotte door Minister Marchant is overgeno- jnen: Nooit heeft men er tusschen 1930 en 1934 klachten over gehoord. Er is een ge- peratie schoolkinderen gekomen, die niets meer van de oude regeling kent en 't resul taat ziet men in de hopelooze hoeveelheid „fouten", die in .verschillende schrifturen tegenwoordig te yinden zijn en waarbij men deze n-uitgang meestal precies vindt waar die niet „behoort", Is nu verbetering te bereiken door een voudigweg te decreteeren: die -n moet weer onderwezen worden?, O.i, niet, want naar onze meening berust deze -n op geen gege vens in onze taal zelf. En tenslotte moet plke spellingregeling zich daarop baseeren. Ten opzichte van de driejarige H.B.S. merkt de Minister in dezelfde Memorie zeer terecht op, dat de maatschappij dit schooltype heeft doen verdwijnen en de wetgever niet anders gedaan heeft „dan den geleidelijk-gegroeiden toestand sanctioneeren". [Waarom volgt de Minister niet dezelfde gedragslijn ten opzichte van deze „naamvals"-n? Bovendien is er nog de zeer duidelijke uitspraak van de Twee de Kamer ten opzichte van de invoering van de regeling-Marchant in de Regee- ringsstukken, yan 15 December j.L Wij yreezen dat de door den Minister zoozeer begeerde orde en rust op deze wijze absoluut niet zullen terugkeeren, maar dat integendeel de strijd opnieuw zal loskomen. [Ofschoon wij toestemmen, dat, wanneer het besluit anders zou vallen, ook niet elke yorm yan strjjd achterwege zou zijn ge bleven, HET VERONDERSTELDE ADVIES [iel hebben op deze plaats melding ge maakt van een „ongelooflijk persbericht", als zou een departementale studiecommis- sie op verzoek van den directeur-generaal .van de werkverschaffing een zeer zonder ling advies inzake bestrijding der werk loosheid bij de regeering hebben inge diend. Wij konden het niet ernstig nemen .en spraken daarom van een „veronderstel1-1 advies", waarin aangedrongen werd op '„arbeidsdienstplicht", „neutrale jeugdwerk kampen" en een fantastisch wegenplan .voor fietsers. Hoezeer het noodig was tegenover dit Eericht de grootste reserve in acht te ne men, blijkt thans uit een artikel in De T ij d, waarin Mr D. G. D r a a y e r, direc teur-generaal der Werkverschaffing mee deelt, wat er van het gerucht juist is. De zaak is deze, dat eenige particulieren interesse toonden voor het vraagstuk en Vroegen of zij te eeniger tijd een rapport mochten indienen. Dit werd natuurlijk gaarne toegestaan en zóó kwam een rap port tot stand, waarvoor noch de regeering, hoch één van haar ambtenaren eenige ver antwoordelijkheid draagt. Integendeel, zouden wij zeggen. Want de Minister van Sociale Zaken, wien het rap port ter hand werd gesteld, bedankte Financieele volmachten tot 31 Juli a.s. Hooger voorschotten van de Bank van Frankrijk In de Fransche kamer heeft minister-president Daladier gistermiddag de regeenngsverklaring van zijn kabinet voorgelezen, alsmede een wetsontwerp tot financieel herstel, waarin o.a. vol machten worden gevraagd tot 31 Juli, teneinde de maatregelen te nemen, die beslist noodzakelijk zijn, om te voldoen aan de behoeften van de landsverdediging en de financiën en 's lands bedrijfsleven te herstellen. De regeering zal bovendien aan de Bank van Frankrijk om ver hooging verzoeken van het bedrag der voorschotten, die opgenomen mogen worden tot een maximum van tien milliard. Tijdens de voorlezing der regeeringsverklaring, welke met veel aandacht werd gevolgd, werd Daladier meermalen door een bijna algemeen applaus onderbroken. Bij de stemming over een door den voorzitter van de radicale fractie voorgestelde eenvoudige motie van vertrouwen bleek deze een overweldigende meerderheid te hebben behaald van 5765 stemmen. Ook het wetsontwerp tot financieel herstel is later door de kamer bijna unaniem aanvaard. Er waren slechts 12 stemmen tegen! In het wetsontwerp tot financieel herstel wordt geconstateerd, dat de schatkist in 1938 in het geheel lasten te dragen heeft ten be drage van ongeveer 35 milliard. Er moeten zonder verwijl financieele maat regelen genomen worden om het begrootings- tekort aan te vullen en een hervatting der bedrijvigheid te stimuleeren, waardoor de wegen voor een definitief herstel geopend worden. Staande voor de urgentie der te nemen maatregelen, vraagt de regeering de midde len om ze bij decreet ten uitvoer te leggen. De maatregelen zullen, behalve herstel der begrootingseenheid, ten doel hebben verbe tering van de handelsbalans en toeneming van de hulpbronnen van den staat met be hulp van een gematigde fiscal1 krachtsin spanning, welke de productie niet belem mert, herziening der bijzondere rechten, ver hooging der speciale belasting op de onder nemingen, die voor de landverdedigi-ug werken, herziening der douanerechten, on derdrukking van fraude, verhooging van de rechten op de ondernemingen, die profitee- :n van een feitelijk of rechtelijk monopolie. Daarnaast zal fiscale verlichting toege- ?nd worden aan ondernemingen, die een deel harer winsten besleden aan beleggin gen, welke ten doel hebben het rendement te verbeteren. Belastingverminderingen zou den voorts worden toegekend aan onderne mers, handwerkers of arbeiders, die dooreen grootere krachtsinspanning zullen bijdragen tot ontwikkeling der productie. [Voorts zul len schikkingen getroffen worden, om het particuliere ondernemingen gemakkelijker te maken, crecieten van commercieelen aar! op te nemen. Wat meer in het bizonder de ondernomin gen betreft, die werken voor de nationale defensie, is de regeering voornemens, ten einde "te voorz-ien in de moeilijkheden van de schatkist, waaronder deze ondernemingen op het oogenblik lijden, de mogelijkheid voor deze ondernemingen te scheppen wissels uit te geven, waardoor zij vlugger zuil -n kunnen beschikken over de bedragen, die haar door den staat verschuldigd zouden zijn Verder is de regeering voornemens, de Bank van Frankrijk een nieuwe verhooging te vragen van de voorschotten aan den staat binnen de limiet van tien milliard, waarbij de regeering van deze voorschotten slechts gebruik zou maken in de mate, waarin een lecning niet de noodige gelden zou ople- Het program der regc ring, die vooral de dringende maatregelen omvat, zal aangevuld worden met een geheel van wetsontwerpen, dat in staat zal stellen het economisch her- Stel des lands en de financieele saneering voort te zetten. De uiteenzetting der motieven van dit wetsontwerp wordt gevolgd door sleohlts één artikel, waarin bepaald wordt, dat de regee ring tot 31 Juli gemachtigd is, bij decreten, waarover beraadslaagd is in den minister raad, de maatregelen 'te nemen, die zij on ontbeerlijk acht, om het hoofd te bieden aan de eischen der landsverdediging en om her stel te brengen in de financiën en de econo mie der natie. De decreten zullen ter rati ficatie voorgelegd worden aan de kamers in een buitengewone zitting uiterlijk op 31 December 1938. Een meerderheid van 5765 stemmen Op voorstel van den voorzitter der radicale fractie heeft de Kamer vervol- gens gestemd over een eenvoudige dag orde, aan welke stemming de regeering de beteckenis van een motie van ver trouwen had gegeven. Aldus geschiedde. De dagorde werd ge voteerd met 576 tegen 5 stemmen. Met belangstelling wordt uitgezien naar de tweede stemming, waarmede het inmiddels begonnen debat over het volmachtenontwerp zal worden besloten. Financieele wet aangenomen De Kamer heeft met 508 tegen 12 stem men het door de regeering ingediende financieele wetsontwerp aangenomen. natuurlijk hoffelijk voor de attentie en beloofde ernstige overweging, maar verwees de commissie tegelijkertijd naar wat hij over deze dingen in de Tweede Kamer heeft gezegd. Het loont niet de moeito nogmaals op het rapport in te gaan en uit de Kamer rede van den Minister halen we slechts aan, dat de verplichte arbeidsdienst onbe sproken bleef en dat de Minister zich bij voorbaat verklaarde tegen „neutrale" werk kampen; dit althans leiden we af uit zijn verzekering, dat de Regeering de rech ten der ouders wat de opvoeding der kin deren betreft tegenover hen, die heropening de schoolstrijd wenschen, zal ver dedigen. Slechts blijft de onbelangrijke vraag over: uit welke personen bestond de onneder landsche commissie, welke zulke dwaze adviezen gaf? Verplichte arbeidsdienst, neutrale werkkampen en een fantastisch wegenplaner zit een ietwat vreemd luchtje aan. Door vrachtauto doodgereden Negenjarige jongen het slachtoffer Men meldt ons uit Den Haag: Gistermiddag zes uur is op den Pa rallelweg een ongeluk geschied, dat aan een 9-jarige joagen, M. F. G., het leven heeft gekost. Ten gevolge van het feit, dat de knaap, die op den Parallelweg nabij de Hoefkade fietste, met een lantaarnpaal in aanraki-ig kwam, maakte hij een zoodanige slingering, aat hij onder een juist passeerende vracht auto terecht kwam. Een achterwiel gi-ng hem over het hoofd, met het gevolg, dat hij terstond overleed. Het lijkje is door dien G.G.D. naar het Ziekenhuis aan den Zuid- wal overgebracht. DIRECTE BELASTINGEN Da ontvanger der Directe Belastingen, enz. z. van de Stouwe. Is verplaatst van Kortgun aar Rotterdam (buitengemeentenjj Nozema bestelt nieuwe zender De 501.5 meter installatie te Hilversum wordt vervangen Jaarsveld krijgt de beste zender van Europa De reeds lang bestaande plannen van de Nozema om in ons land een nieu we moderne krachtige zender te bouwen zullen thans spoedig in vervulling gaan. De opdracht tot den bouw van de zen der is definitief aan Philips verleend. Reeds lang had Nederland behoefte aan een nieuwe krachtige aetherstem, die overal in den lande de beste ontvangstresultaten waarborgt. Het kleine Nederland, dat met zijn kort» golf-zenders groote landen, wat de techniek betreft, reeds jaren geleden en onlangs nog door de verbouwing van den kortegolfzender R.P.C.J. tot een krachtig station met een nieuw draaibaar richtantenne-systeem over trof, zal thans een 125 kw. station krijgen, dat, wat zijn vooruitstrevenden opbouw be treft. door geen zender in Europa wordt geëvenaard. Deze nieuwe zender, die. eenmaal in ge reedheid.. vermoedelijk de 301,5 meter instal latie te Hilversum zal vervangen, zal te Jaarsveld, waar zich thans reeds de proefzender, werkend op een golflengte van 415 meter bevindt, worden opgericht. Of de nieuwe zender op een golflengte van 301,5 meter, dan wel op een andere zal gaan werken is ng niet met zekerheid beknd. DOOR EEN AUTO GEGREPEN Op den Sluischendijk te Heinenoord is gistermiddag het 5-jarig zoontje van do familie van Dijk bij het oversteken van den rijweg door een personenauto, bestuurd door den heer Smit uit Oud-Beierland, ge grepen en tegen den grond gesmakt. Met ernstige verwondingen is het kind in hope- loozen toestand naar het 7iekenhuis te Rotterdam yervoerd. Smokkelaar schiet zijn vrouw neer Hij slaat daarna de hand aan zichzelf Negenjarig kind ernstig gewond Bloedig familiedrama te Nieuwenhagen Hedenmorgen is de Limburgsche ge meente Nieuwenhagen opge schrikt door een bloedig familiedrama, waarbij twee personen om het leven zijn gekomen, terwijl een negenjarige knaap ernstig gewond werd. Een zekere Janssen, die reeds vijf jaar gescheiden van zijn gezin leefde, heeft zich vanmorgen vroeg naar de woning van zijn vrouw begeven en heeft met een revolver zijn vrouw neergeschoten. Nadat hij ook op de twee thuiszijnde kinderen had geschoten, van wie hij slechts één raakte, nam hij de vlucht, doch richtte later, even buiten het ge bied der gemeente Nieuwenhagen, het wapen tegen zichzelf. Janssen stond in het geheele grensgebied rondom Schaesberg bekend als een smok kelaar, die herhaaldelijk met de politie, marechaussee en andere grensbeambten in aanraking kwam en tal van veroordeelingen wegens smokkelarij achter den rug had. Nauwelijks had hij een straf uitgezeten, of hij hield zich opnieuw met den smokkel handel bezie en meestal duurde het niet lang, of hij werd opnieuw gepakt Vijf jaar geleden verliet hij zijn vrouw en kinderen, met wie hij in onmin leefde. Tel kens keerde hij echter bij zijn vrouw terug en bij verschillende gelegenheden had hij hé- dreigingen geuit tegen haar en tegen de kinderen, drie knapen, waarvan de oudste nauwelijks den leeftijd der lagere school was ontgroeid. Vandaag heeft de man aan zijn nood lottig voornemen uitvoering gegeven. De oudste knaap had de woning reeds verla ten, toen zijn vader vanmorgen het huis binnendrong en een doodelijk schot op de vrouw loste. Een schot op het jongste kind, een jongetje van ruim vijf jaar, miste, doch een schot op het tweede kind, een negen jarigen knaap, trof den jongen in het bo venlichaam. De man vluchtte weg en schoot zichzelf later neer aan den kant van den Door uitstekende balk getroffen Wielrijder te Apeldoorn op slag gedood Te Apeldoorn is eergisteravond op den Zwolschen weg een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan den 23-jarigen D. Eilander uit Apel doorn het leven heeft gekost. E. keerde per rijwiel huiswaarts. Op den Zwolschen weg werd 1 ingehaald door een truck met bijwagen, welke met mijnhoiït was geladen. Vermoedelijk is E. door een der uitstekende balken getroffen en op slag ge dood. Enkele oogenblikken na het ongeval ontdekte een automobilist het deerlijk ver minkte slachtoffer. Onmiddellijk werd de nabij gelegen kazerne van de marechaussee gewaarschuwd. Dank zij de activiteit van den automobi list, die onmiddellijk een achtervolging was begonnen, slaagde men er in den wagen, die het ongeluk had veroorzaakt, in te halen. Proces-verbaal is tegen den bestuurder op gemaakt Het stoffelijk overschot werd naar het .Tuliana-ziekenhuis overgebracht Er werden geen papieren gevonden, zoodat herkenning niet mogelijk was. De ouders van het slachtoffer, die zich reeds ter ruslte hadden begeven, ontdekten eerst 's morgens, dat het bed van hun zoon onbeslapen was. Nadat zij de politie hiervan in kennis hadden gesteld, vernamen zij de droeve tijding. Tusschen auto en muur Bestuurder knel geraakt Gistermiddag om twee uur reed de 22- jarige zoon van den heer De Vos te Koe wacht met de vrachtauto van zijn vader op den weg van Koewacht naar Moerbeek- polder, toen plotseling de stuurstang brak. Het gevolg was, dat de auto van richting veranderde en recht op een huis aanreed. Doordat de wagen in de eerste versnelling stond, kon de bestuurder het portier open gooien en uit de auto springen. De V. meen de, dat hij bij dezen gang de wielen van den wagen in een richting zou kunnen duwen, om op deze wijze te voorkomen, dat de auto tegen het huis zou rijden. Deze ma noeuvre slaagde echter niet; de V. geraakte tusschen auto en muur bekneld en liep daar bij ernstige inwendige kneuzingen op. Zijn toestand is levensgevaarlijk, weg, die leidt van Nieuwenhagen naar de gemeente Ubach over Worms. Toen het lijk van den man gevonden werd en de vreeselijke ontdekking in de woning van de vrouw werd gedaan, zorg de men in de eerste plaats voor het levens gevaarlijk gewonde kind. Het knaapje is naar het hospitaal te Heerlen overgebracht, waar operatief moest worden ingegrepen. Marechaussee en politie was spoedig ter plaatse om een onderzoek in te stellen, ter wijl later in den ochtend ook ambtenaren van het parket te Nieuwenhagen aan kwamen. Jongeman vermoordt vijf personen Hij sticht brand en pleegt zelfmoord Gisteravond omstreeks half twaalf werd brand ontdekt in de boerderij van de familie Greutink, gelegen aan den Zutfenscheweg onder de gemeente Lochem. De boerderij brandde geheel af. Het vreemde was, dat toen de politie en de brandweer bij de boer derij verschenen, zich niemand van de bewoners van het huis liet zien. Onder leiding van den burgemees ter van Lochem, den heer R, van Luttervelt, werd, toen het vuur gebluscht was, een onderzoek in het afgebrande perceel ingesteld. Men kwam hierbij tot een vreeselijke ont dekking. In de ruïne van de boerderij vond men vijf verkoolde lijken, ter wijl bij den hooiberg naast de boei- derij het stoffelijk overschot van een zesden persoon werd ontdekt Onmiddellijk werd het parket te Z u t f e n gewaarschuwd. Nog in den nacht werd een uitgebreid on derzoek ingesteld. Dit onderzoek heeft het volgende uitgewezen: Zeer waarschijnlijk heeft de 33-jarige zoon G. H. Greutink, wiens lijk buiten de boer derij werd gevonden, in den nacht van Maandag op Dinsdag zijn vader en moeder, dien 65-jarigen G. I. Greutink en de 67-jarige Z. G. Greutink-Pasman, vermoord. Ook het 11-jarige jongetje Keihout, een zoontje van een te Lochem wonende weduwe, dat bij de familie Greutink was uitbesteed, is toen zeer waarschijnlijk het slachtoffer van den moor denaar geworden. De 33-jarige G. H. G. is Dinsdagmiddag in Lochem gezien. Men acht het waarschijnlijk, dat hij zich toen hèeft begeven naar zijm ge trouwde zuster, de 27-jarige B. J. Kuypers— Greutink en haar heeft overgehaald naar de boerderij van haar ouders te komen. Toen vrouw daar aankwam, is zij door haar broer vermoord. Haar stoffelijk overschot werd in de boerderij vlak bij Se Voordeur gevonden. Omstreeks half zes heeft haar man, de 25-jarige J. J. Kuypers, zich eveneens naar de boerderij begeven, waarschijnlijk om daar zijm vrouw, die niet thuiskwam, te halen. Ook hij is het slachtoffer geworden van den moordenaar. 'Het is niet bekend, wat deze laatste daarna heeft gedaan. Eerst doordat de brand werd ontdekt, kwam men ook op het spoor van het misdrijf. De dader heeft zich zelf, nadat hij het huis^ in brand had gestoken, door ophanging aan den hooiberg buiten de boer derij, van het leven beroofd. De motieven van den dader zijn niet be kend. Wel weet men, dat hij sinds lang met zijn vader in minder goede verstandhou ding leefde. Ook acht men verstandsverbijs tering niet uitgesloten. De boerderij wordt door de politie be waakt en niemand mag zich voorloopig op het terrein begeven. (Zie verder Laatste Nieuws). PONTIER KARREMAN MAKELAARS IN ASSURANTI ËN ROTTERDAM behartigen de belangen van verzekerden VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE blaflen Te Lochem heeft een jongeman vijf per, sonpn vermoord, waarna hij zelfmoord pleegde. Te Nieuwenhagen (L) heeft een smok kelaar zijn vrouw doodgeschoten en de hand aan zichzelf geslagen. Een negen-* jarig kind werd ernstig gewond. De Nozema heeft bij Philips een nieuwe zender besteld, welke vermoedelijk de 301.5 installatie te Hilversum zal ver-* vangen. Naar verluidt zullen binnenkort maatre gelen genomen worden tegen frauduleuze invoer van artikelen als reisbagage. Bizonderheden over de aanstaande wei reldtentoonstelling te New York. Overleden is de beroemde Rusische zanger Sjaljapin. Daladiers regeeringsverklaring is door de Fransche Kamer met een motie van, vertrouwen beantwoord, welke werd aan* genomen met 576—5 stemmen. Eveneens met een zeer groote meerderh heid werden aan het kabinet financieele volmachten verleend. De Japansche versterkingen in China doen opnieuw dc krijgskansen keeren. N.V. ANRHEMSCHE HYPOTHEEKBANK Verkrijgbaar: 31/2 Pandbrieven a 10oy4 <>/g Hyp. Kapitaal beschikbaar tegen matige rente. De Directie: Mr, S. J. VAN ZIJST. Mr. J. P. VERSTEEVEN, Verkoop «oor Holland N.V.JWBMTOl" DEVENTER N.V. INSULAIRE HYPOTHEEKBANK HEERENGRACHT 244 AMSTERDAM-C. 3i/2 PANDBRIEVEN Serie R a 10O groot 1000.-, 500.- en 100.- De wegverzakking bij het schouw; Tramverkeer hersteld Gisteravond om zes uur is hei .tamver- keer van de N.Z.H.T.M. langs den weg Amsterdam—P urm er end, dat gedu rende enkele dagen was gestremd, door de wegverzakking bij het Schouw, hervat. Gisteren is aan een klein boertje, wonende in een van do mido cv.l een schaap met twee lammetjes overhandigd namens H M df Kon'ïnn fP3. vTÏ hd't dCOC T schap™ veriol. DoorTnTssisUnt ZtdZu i"jh~CTUlént "°°C ''en aan kleine boeren, den heer H. Bruin t het geschenk aan den boer G. Leenstra aangeboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1