Bestrijding van nachtvorst ZEGGEN „UNICUM l Huisbrand- en Industriekolei .GRONINGEN' A. BERGHOUT' Woensdag 6 April 1938 No. 429 De man, die alles zelf doet telt op; die door een organisatie werkt, ver menigvuldigt. van oJdazr e/t tixziclo, wvr /OGLMS&r omtuin. Hoe ontstaat dit voorjaarsgevaar? Intense bevoeiing voorkomt afkoeling Zuidholland, toege- heldere. NU allerwege de natuur tot nieuw leven ontwaakt, en dank zij het bui tengewoon warme en zonnige weder in de maand Maart boomen en planten snel uit schieten. hoort men herhaaldelijk de vrees uiten, dat de nachtvorst, die in de maanden April en Mei, en zelfs begin Juni veelal op treedt, trroote schade zou kunnen toebren gen aan het jonge gewas, schrijft de be kende heer Aug. Veraart in „Hel Vader land". „Het kan daarom gewenscht zijn, gaat hij voort, de aandacht te vestigen op een me thode voor naehtvorstbestrijding, de laatste jaren met succes in Nederland, provincies Noord- past. Nachtvorst ontstaat, wannper drogp nachten de bodem door warmte-uit- straiing sterk afkoelt Is daarentegen de lucht zeer vochtig, of hangt er een wolken dek. dan is de kans op nachtvorst uitgeslo ten, vooral wanneer de bodem door vooraf- geganen regen zeer nat is. Op een diepte van een, twee en drie meter onder de oppervlakte heeft de bodem ge durende het Ereheele jaar een temperatuur welke verscheidene graden boven het vries punt ligt. Droge aarde geleidt de warmte betrekkelijk langzaam, vochtige aarde daar entegen zeer goed, daar water uitstekend warmte gelejdt Door intensieve bevloeiing van landerijen en kassen kan derhalve nachtvorst worden voorkomen. Op zeer duidelijke wijze is dit voor enkele jaren gebleken te Poeldijk, toen gedurende dp Paasrhdagen in het Westland nachtvorst optrad. Een aldaar gevestigde kweeker had voor Pasehen een gedeelte van zijn broei kassen bevloeid. In deze kassen trad geen nachtvorst op; in de niet-bevloeide werd groote schade aangericht. Is het dus gewenscht, dat ieder, die be lang heeft bij naehtvorstbestrijding. deze hevloeiingsmethode welke in de meeste eevailpn met uiterst geringe kosten te ver wezenlijken is toepast, daarnaast kunnen ook proefnemingen op grooter schaal wor den gehouden met medewerking van de brandweer, de gemeentereiniging en in vele gevallen ook het boschbeheer. Bij honderden proefnemingen, welke ik sinds 3 September 1934 in herfst en voor jaar deed in de omgeving van Den Haag, Rijswijk (Z.-H.), Voorburg, Delft, het West- land, Schiedam, Dordrecht, Leiden, Haar lem. Heemstede, Alkmaar, Zaandam. Am sterdam en omstreken, is herhaaldelijk ge bleken dat tegen den avond wolkenvor ming en neerslag optrad, nadat de brand weer gedurende eon of meer uren een be perkte ruimte had bespoten. Dit was vooral het geval: le. Wanneer gespoten werd op een terrein met groote verdampingscapaciteit, b.v. hoog gras, stapels steenen, kiezel en grind, war me slakken, vuurpotten, brandende takke- bossen enz. 2e Wanneer de proefnemingen werden gehouden op de warmste uren van den dag, bijv. tusschen 1 en 4 uur n.m.; op deze uren :s de atmosfeer zeer dikwijls in een labielen evenwichtstoestand; meermalen komt het dan voor. dat de onderste luchtlagen, door intensieve verwarming van den bodem lich ter worden dan hoogere luchtlagen. Een ge ringe aanleiding kan dan een grooten om mekeer teweeg brengen. Een luchtmassa welke voor 90 pC.t. en meer verzadigd is met waterdamp, is in hetzelfde niveau lichter dan een luchtmassa welke slechts voor 50 a 70 pCt. verzadigd is (zooals in de middag uren dikwijls voorkomt) en zal daarin zeer snel opstijgen, met als gevolg wolkenvor ming en eventueel neerslag. 3e. Wanneer de liggintr van het terrein zoodanig gekozen werd. dat bij de heer- sc.ïïende windrichting de zeer vochtige lucht gedwongen wei'd" op te stijgen tegen hooge gebouwen, kerktorens en fabrieken. Vooral bij gasfabrieken (cokes blusschen). zwavel zuur- en superfosfaatfabrieken, vuilverbran dingsinrichtingen: elcctrische centrales, werken de daaruit opstijgende hygrosconi- sche gassen en waterdamp de vorming van wolken en eventueel necrsl.v krachtig in de hand. 4e. Wanneer de proefnemingen werden gehouden in een zeer waterrijke omgeving, bijv. op korten afstand achter de duinen, zooals in Rijswijk. Voorburg,, Delft, Heem stede, tusschen Bergen en Alkmaar, alle plaatsen, welke tot de vochtigste van Ne derland behooren en waar gemakkelijk klei ne depressies kunnen worden gevormd of i estaande depressies zich kunnen verdie pen. Het zou te ver voeren alle proefnemingen der laatste vier jaren gedetailleerd te be schrijven. Slechts zij er op gewezen, dat sinds het begin der experimenten voor naehtvorstbestrijding op 3 September 1934, het aantal dagen met nachtvorst in herfst en voorjaar, in het bijzonder in Noord- en Zuidholland, ver beneden het gemiddelde is gebleven. Mijnerzijds zal alles in het werk worden gesteld, ook in de komende jaren. mede dank zij de welwillende medewerking van vele autoriteiten, nachtvorstschade te beperken. Daarnaast zou ik allen belanghebbenden bij land- en tuinbouw in ernstige overwe ging willen geven zooveel mogelijk mede te werken: le. Door hun tuinen en landerijen in de komende maanden in den namiddag of den avond te besproeien, en niet slechts op da gen. waarop nachtvorst verwacht wordt, ihaar ook op andere dagen. 2e. Door waar zulks mogelijk is takkebos- sen of andere brandbare stoffen, met de noodige voorzorg aan te steken en daarna met water te blusschen. Behalve den zich daarbij ontwikkelenden waterdamp, belet ook het gevormde koolzuur de uitstraling van de aarde, dus de afkoeling. Indien de hierboven beschreven werk wijzen er toe zullen bijdragen, dat in het zoo gunstig begonnen voorjaar weinig scha de door nachtvorst zal worden aangericht, zal mij dit een groote voldoening zijn", zoo eindigde de schrijver dit artikel. DE PRIMAVERA Alles is Donderdag gereed Het is met het gros der tentoonstellingen zoo, dat er bij de opening nog tal van stands ingericht en afgewerkt moeten worden. Bij de Prima ver a is dat anders. Op dit moment staat immers reeds vast, dat zij zelfs vóór de opening op a.s. Donderdagmiddag 7 April in de Nenytohal te Rotterdam, tot in de kleinste onderdeelen gereed zal zijn. Geen bloem of plant behoeft dan nog gerangschikt te worden, alles is Donderdagochtend zeker gereed. De vorm, de aanleg, de beek, de vij verpartijen, de pericen en sierzuilen, de wa terval en 'de rotsaanleg in den buitentuin, alles is kant en klaar. De kweekers van Aalsmeer, Boskoop, de bollencentra, uit België, enz., hebben hun extra opgezette bloemen en gewassen er slechts in te zetten. Het heeft het bestuur van de Primavera veel hoofdbrekens gekost met welke planten zij den ingang '*an de Tentoonstellingshal zou sieren. Ten slotte is de keus gevallen op de Medinella Magnifica, een prachtige, vreemde plant met reusachtige bladen en groote trossen roode bloemen waarvan vier kapitale exemplaren bij de entree worden Êen bijzondere eere-plaats is voorts Inge ruimd voor de inzending der reuzen- c a 11 a 's, waarbij wij in herinnering bren gen, dat de Calla het embleem van de Primavera is. Wat deze fantastische plant betreft, het is een bekende Voorburgsche kweeker, die in het bezit van deze exotische plant is gekomen, gelukt, de grootste exem plaren van deze reusachtige soort voor de Primavera gereed te krijgen. Ongeveer 10 jaar geleden werden eenige bollen vaa dezen plant door een Zuid-Afrikaner naar Neder land gebracht waar zij te Voorburg in één hand kwamen. De Voorburgsche kweeker heeft met zijn bezit sindsdien verder geëxperimenteerd en heeft thans een Calla verkregen „The White Giant" genaamd, welke twee tot driemaal zoo groot is als de gewone Calla. Een uit gebreide collectie van deze reuzeplant zal aanwezig zijn. APRIL IN DEN TUIN Wat er te doen is De Aprilmaand geeft heel wat werk in den tuin. In de eêrste plaats dient er op gelet te worden, dat de in deze maand voor den groei zoo hoog noodige warmte en lucht in den grond kan dringen. Door allerlei omstandigheden, vooral door regen, doch daar hebben we de laatste weken niet over te klagen gehad, kan de grond geheel dicht en korsterig zijn geworden. Dat is nadeelig voor een goeden groei. Daarom moet de grond in zijn bovenste laag geregeld losgehouden worden. De jonge plantenwor tels hebben veel lucht en warmte noodig, die niet gemakkelijk door den bodem kunnen in dringen indien de bovenlaag dicht én kor sterig is. Niet alleen voor het onkruid be strijden, daar óók voor natuurlijk, doch tevens voor het goed laten doordringen van lucht en warmte in den bovengrond is schof felen zoo noodig. Wil men straks in Mei goede planten hebben van komkommers en meloenen, dan kan men de zaden nu onder glas uitzaaien. Wie nog aardbeien wil planten, kan het ook nu nog doen. Hij zal dit jaar niet veel vruchten oogsten, doch heeft het volgend jaar zware planten, die veel kunnen dragen. Augustus is anders de beste maand om aardbeibedden aan te leggen. Men kan de grond waar men nu de aard beien zet nog benutten door tusschen de Bij Wogmeer wordt het 50 h.a. groote Rietbosch onder leiding van de Ned. Heidemaatschap pij omgeploegd, omdat de rietcultuur niet loo- nend meer is. Het is zwaar werk de rietschokken te keéren. Twee tractors hebben moeite de driescharige ploeg er door te haten. De Primavera, die deze week weer de schoonheid in bloem en plant demonstreert, biedt elk jaar een andere aanblik. Ditmaal is de aanleg wel heel mooi gevonden. Een beek, die bij een ouderwetsche molen hei terrein van de Primavera binnenkomt, stroomt door het geheele tentoonstellingsgebouw en is langs haar oevers wonderschoon beplant. Onze afbeelding toont de plaats waar de beek de tentoonstellingshal binnen komt, de molen met molenaarswoning en het rustieke bruggetje. planten uien te poten en(of) er stokboonen. te leggen. Het is thans de tijd om inmaakuitjes (St. Jansuitjes) te zaaien evenals voor schorse- neeren en winterwortelen. Wat deze laatste aangaat kan men ook nog wachten tot het e'iv' van deze maand. Voor de tweede maal zaaien we nu spinazie en snijsla en leggen dop°rwten en peulen. Verschillende koolsoorten, prei, koolrapen en andijvie worden nu gezaaid om planten te krijgen. Men kan reeds de boonestaken. plaatsen om later de boonen er om te leggen of planten er bij te zetten. Voor dit laatste kan men in het laatst van de maand een z.g. putje maken, d.w.z. men legt een hoeveelheid boonen bij elkaar in de grond dicht opeen. Ze komen tamelijk spoe dig op en als ze twee blaadjes hebben worden ze bij de staken geplant. Kropsla wordt nu gezaaid en geplant. Niet te veel tegelijk zaaien, om regelmatig te kun nen planten. In den bloementuin kunnen nu nog van de vaste planten geplant woTden asters, chrysanthemums, penstemons, lelies, rozen. Maar voor een goede bloei is het niet goed n nu nog irissen, pioenen, papavers en klim- _zen te verplanten. Deze zouden zelfs veel kans loopen ook het volgend jaar nog niet of weinig te bloeien. Zeer veel bloemzaden moeten thans ge zaaid worden. Vooral moet thans op het gieten gelet worden met name dit voorjaar, dat nog al droog is. De planten die langs een muur staan kunnen al heel droog zijn. En voor de ontwikkeling van het j oge groen is veel water noodig. Men vergeet tot eigen schade vaak in het voorjaar het gieten, terwijl men in den zomer meermalen veel te veel met water plenst. Maar doe het niet bij koud weer. Op een zachte dag is het 't beste. Sloot- en rivierwater is beter dan leiding- en wel water. Voor wie het nog niet deed geldt de raad: Snoei thans uw rozen. Klimrozen maar heel weinig inkorten en zwakke takken wegsnij den. Struik- en stamrozen worden zoover ingesneden dat er twee a drie sterke oogen overblijven aan iedere tak. BLOEMENGEBRU1K IN NEDERLAND Wat een Amerikaansch blad er van schrijft Te New-York wordt thans de 25ste in ternationale bloemententoonstelling gehou den. In verband met deze tentoonstelling geeft de „New-York Times" een speciale bijlage uit over bloemen en tuinaanleg. In deze bijlage wordt een afzonderlijk artikel gewijd aan Nederland als bloemenland. Hierin schrijft dit blad: Reizigers in Nederland merken steeds het groote aantal bloemenwinkels op, niet alleen in de groote steden als Amsterdam, Rotterdam en den Haag, maar ook in de kleinere steden en zelfs in de groote dor pen. In de groote steden vindt men er soms twee of drie vlak bij elkander. En boven dien staan op eiken drukken straathoek, bij de ingangen der stations, van parken en bij belangrijke tramhalten bloemenhande laars met hun groote manden. En overal schijnen verrassend goede zaken te worden gedaan, zoowel in den zomer als in den winter. Bovendien zijn er nog legio bloemenven- ters, die op driewielige fietsen door de buitenwijken rijden, met hun bellen rinke lend, om de aandacht der bewoners en ook die van voorbijgangers te trekken. Hun ge roep „mooie bloemen" weergalmt van 's morgens vroeg tot 's avonds laat door de straten. Velen hunner verkoopen ook plan ten in potten en hun wagens lijken wel rijdende bloementuinen. Voor den gemiddelden Nederlander, al dus de schrijver, zijn bloemen even onont beerlijk als de talrijke kopjes thee en kof fie, die hij drinkt en als de sigaren, siga retten en pijpen, die hij onophoudelijk rookt Daarom koopt de Nederlander min stens eens in de week en het hcele jaar door zijn bloemen en niet alleen bij speciale Gelegenheden, zooals dit in de Vereenigde Staten het geval is. De huisvrouw trekt op haar begrooting een post uit voor bloemen en alle huis- genoolen interessccren zich voor haar aan- koopen en wanneer de gekochte bloemen flets worden, is er altijd wel een vader, een dochter, een zoon of zelfs de dienst bode, die versche bloemen meebrengt, voor al tegen den Zondag. Een andere reden voor het feit, dat de Nederlanders zooveel bloemen koopen, al dus de schrijver, is dat ze, hoe jong of hoe oud ook, hun verjaardag met groote nauw gezetheid vieren en dan meestal van vrien- gen en verwanten bloemen als attentie krijgen. De jubilaris moet volgens de Ne- derlandsche gewoonte „steeds in de bloe metjes worden gezet". Er is in Nederland een groote handel in gesneden bloemen. Niet lang geleden w ren de Nederlandsche bloemisten in herfst en zomer voor het meerendeel van hun bloemen van Zuid-Frankrijk en Noord- Italië afhankelijk. Thans worden de bloe men in broeikassen gekweekt en terwijl er vroeger moest worden geïmporteerd, wordt er thans op groote schaal geëxporteerd. De Belgische actie tegen onze groenten In verband met het feit dat sinds maan denlang in België een woedende campagne gevoerd wordt tegen de invoer van groenten en fruit uit Nederland, bevat „De Tuinderij'" een artikel, waarin er op gewezen wordt, dat de Belgische uitvoer naar Nederland :n de laatste jaren aanmerkelijk grooter is dan de Belgische invoer uit Nederland, en dat dit verschil zelfs voortdurend grooter wordt. Het blad eindigt: Het komt ons voor. dat onder dergelijke omstandigheden de Belgische Regeering toch wel zéér moeilijk maatregelen zal kunnen nemen, welke de invoer van Ne derlandsche producten in België verder aan banden zouden leggen. Reeds is de invoer van een achttal onzer Voornaamste tuinbouwproducten in België gecontingenteerd tot de helft van den ii voer in een bepaald basisjaar; reeds wor den talrijke onzer producten bij invoer in België door invoerrecht, soms zelfs door zeer hóóge invoerrechten (gelijk bij kas tomaten en glasaardbeien) getroffen. Wij meenen, dat onze Regeering onder geen voorwaarde een verdere afsnijding van onzen tuinbouwexport naar België zal kunnen gedoogen. Als er één aanleid is om den Nederlandschen export re verde digen, dan is het onze tuinbouwexport naar België De Regeering heeft thans de door haar noodzakelijk geachte han delspolitieke wapenen; wij vertrouwen, dat zij ze nu ook zal gebruiken, nu het er om gaat ons afzetgebied in België te ver dedigen. Uitbreiding narcisteelt Door den minister van Econ. Zaken is zoo als we reeds berichtten op verzoek van df Sierteeltcentrale besloten voor het plantjaai 193S1939 het teeltreoht voor narcissen met 5% uit te breiden. Naar aanleiding hiervan schrijft het „Weekblad voor bloembollencultuur": ..Zekerheid is nu geworden het reeds eenigen tijd Ioopende gerucht, dat men den tijd gekomen acht om het toegestane totaal- areaal van narcissen iets grooter te maken. Vijf procent meer voor .het plantjaar 1933. In 193-3 met 50% ingekrompen, dus tot de helft teruggebracht, is 5 pCt. méér, natuur lijk slechts een eerste, voorzichtige stap op den weg terug. Een stap die slechts door meer gevolgd zal worden, indien de toestand het gedoogen zal. Die stap is daarom zoo voorzichtig genomen, omdat een grootere uitbreiding dit jaar, een te groote hoeveel heid bollen aan de markt zou kunnen ont trekken. waardoor het gevaar zou ontstaan, dat het product duur zou worden bij de af nemers, terwijl volgend jaar immers een grootere hoeveelheid aan de markt zal komen. De geschiedenis heeft geleerd dat dure bollen voor kweeklust een gevaar vormen. Als het noodig is, kan immers volgend jaar .weer eon uitbreiding worden toegestaan. Laat ons bij dez,e eerste aanwijzing, dat het offer, in de crisisjaren gebracht, toch niet vergeefsch is geweest, de hoop uitspre ken, dat spoedig andere stappen zullen kun nen volgen, als bewijs daarvan, dat de op leving doorzet". Groenteteelt in Italië In de laatste jaren aanzienlijk uitgebreid Het Italiaansche nationale fascistische in- tituut voor den Buitenlandschen Handei heeft over de groenteteelt in Italië die daar te lande sedert zeer oude tijden wordt beoefond en in de laatste jaren tot grooie ontwikkeling is gekomen, in overeenstem ming met de toeneming van het binncn- landsch verbruik en van de vraag van de zijde der invoerende landen een verhan deling gepubliceerd. Hieraan is het volgende ontleend: In zekere streken van Italië is de groen teteelt zoo aanzienlijk uitgebreid enheeftzij een zoo groote belangrijkheid verkregen, dat zij thans een plaats inneemt onder de belangrijkste takken van landbouw. Het kli maat van Italië geeft de groenteteelt daar te lande een voorsprong boven gelijksoorti ge cultures in andere landen, en Italië is daardoor zelfs in staat verschillende soor ten groente aan te bicden in jaargetijden, waarin de productie der belangrijkste invoe rende landen no? niet voor de voorziening van de markt in aanmerking komt. Italië kan aldus de markten van vroege produc ten voorzien. De gunstige klimatologische omstandig heden van den grond maken dat,de Itali aansche groente bijzondere eigenschappen bezit met betrekking tot frischheid, smaak en gehalte aan vitamine en minerale zou ten. Hierbij komt dan nog de bekwaamheid van de kweekers, die hun product steeds zoeken te verbeteren en dié producten voortbrengen welke aan den smaak en de behoeften van de verbruikers beantwoor den. Alls streken van Italië nemen deel aan de grocntooroductie. Enkele zijn echter ^an bijzondere beteekenis, zoowel voor wat be treft de hoeveelheid als ten aanzien van het telen van die variëteiten, die het meest beantwoorden aan de behoeften van het binnenlandsch en buitenlandsch verbruik. Herwlgs Practische Tulnencyclopedl( Afl. 3. Uitgave van Log hem SU t e r u s Amsterdam. Grootsch opgezet, grootschi uitgevoerd t daarbij niet alleen In niaam ook inderdai practisch is deze Tuinencyclopedie van d< bekenden A. J. Herwig. Deze derde aflevering begint met de ca. taceae en eindigt met üe Cordyli-ne (oo Dracaéna genoemd). Doch nfiet alleen blo men en planten worden daartusschen b. handeld, ook andere onderwerpen. Alles w| met de tuin in verband staat. Zoo komt deze aflevering ook de coloradokever, o(| compost aan de orde. Letterlijk alles wor| duidelijk behandeld. De vele fraaie illustrj ties maken dit werk tot een prachtwerk. Grondbewerking en grondbewerking) werktuigen door Ir. J. II e i d e m a. Uitgave van J.. B. Wolters, Groningen. Dit deel van de Nederlandsche land- e tuinbouwbibliotheek, de bekende bron groene bandjes, waarin het lichtgroen bandje „Bijenteelt", wat uiterlijk aangaj niet wat inhoud betreft, integendeel r ha ietwat onwennig aandoet, beleefde zij gr< zesden druk. wc Dat het geheel op de hoogte van den tij L gebracht is, is van den schrijver te vei wachten. Daarbij heeft Ir P. v. d. Ban 1 in' Wageningen van advies gediend. Ook a) tei dere vooraanstaande deskundigen hebbo het hunne er toe bijgedragen, dat dit de( in zijn nieuwe uitgave opnieuw zijn grooj bruikbaarheid zal bewijzen. 6ei 'da WEET GE 'do Zc dat volgens een verschenen rapport over 'du financieéle uitkomsten van 50 kouds grondstuinderijen te Maarseveen hi werkelijk inkomen 50 gulden per ja» en persoon bedraagt, zoodat ze in g i grootste armoede moeten verkeerenre dat een millioen gulden uitgegeven wori voor zuivelpropaganda, doch dat ee m verzoek van de landbouwvereeniginge de om boter aan de soldaten te geven t |ya plaats van margarine door den ministth i de hand is gewezen; he Ontvangen Geschriften Bij de Algemeene Landsdrukkerij ver scheen het bovengenoemd verslag over 193G. Dit lijvig boekdeel bevat heel veel waarde vol materiaal waarvan de groote waarde nog meer tot zijn recht zou komen als een alphabetische index voor de verschillende onderwerpen was opgenomen. In deze tijd, waarin alles zoo vlug moet gaan. ontgaat 't vaak de aandacht wat een verslag als dit bevat. En zoo men het wel weet en noodig heeft kost het opzoeken veel tijd. Derde jaarboekje van het Nationaal Co mité voor Bronwgerst Uitgave Leiter-Nypels Maastricht. Nu men tot de overtuiging Is gekomen, dat ook in ons land gerst geschikt voor het brouwen van bier kan verbouwd worden, is het van veel beteekenis dar een Nat. Comi té voor Brouwgerst is opgericht. Dit comité doet nuttig werk voor de landbouwers, die gerst verbouwen en voor de brouwerijen, die gerst gebruiken. Dit blijkt wel uit dit derde jaarboekje. Sprocisohema voor fxultboomen. Zevende herziene druk. Middelen tegen plantenziekten en schade lijke dieren. Vijfde herziene druk. Vermeende en werkelijke gevaren verbon den aan het gebruik van giftige bestrljdings middelen in land- en tuinbouw, tweede her ziene druk. Deze drie uitgaven van den Plantenziekten kundigen Dienst te Wageningen, en die allo reeds meerdere herdrukken beleefden moe ten thans wel de bijzondere aandacht heb ben van de betrokken bedrijfsleider. Ze kos ten een paar dubbehies (het eerste 10 cL de beide andere ieder 20 ctO en rijn voor de praktijk vele guldens waard. Dat meerdere herdrukken verschenen !s wel een bewijs, dat de praktijk ze vraagt, en op prijs stelt. Dat ze geheel op de hoogte van den tijd zijn, daarvoor is de afkomst de meest zekere waarborg. Practische proeven met mestvarkens IL Uitgave voor het Centraal veevoederbureau te Bokstel. Dit tweede 'deel (het eerste in 1936, uitge geven bij de Algemeene Landsdrukkerij, handelde over vervanging van dierlijk eiwit door plantaardig in het veevoeder) geeft een verslag van de tweede serie proeven, die plaats vonden onder leiding van de „Proe- vencommissie". en volgens het proefplan van den Inspecteur van Veeteelt en Zuivel wezen. De opzet was na te gaan of bij de vermin derde afzetmogelijkheid van aardapelmeel er 'n andere mogelijkheid bestaat voor aan wending van de vele handen werk gevende aardappel. Natuurlijk moet, wil dit product over ge heel het land verzonden kunnen worden om door mengvoeders te verwerken, het gemak kelijk te vervoeren rijn. Dat kan door de aardappelen te drogen, wat in Duitschland reeds veel geschiedt. Er zijn verschillende procedé's. het berei den van aardappelvlokken. waarbij de aardappelen eerst gaar gestoomd worden, verder ge d roogd (rauwe) aardappelen en geperste aardappelen. Deze laatsten zijn niet gebruikt, bij de proeven, die alleen betrekking hadden op aardapnelvlokkengries en gemalen gedroog de aardappelen. De proefverslagen zijn niet zoozeer be doeld voor de practische varkenmesters. De proeven gaven aanleiding tot de con clusie, dat aardappelvlokkengries met suc ces in de varkenmesterii kan gebezigd wor den. Gemalen gedroogde aardappelen zijn niet geschikt als varkensvoeder. Tegen het gpbruik hiervan moet met klem gewaar schuwd worden. Ze hebben een groeiver- tragende werking. FORUM, gratis tijdschrift van de firma Felix en Dijkhuis te Boskoop. Door óe bekende kweekersfirma Felix en Dijkhuis wordt een tijdschrift uitgegeven dat onder den titel „Forum" enkele malen per jaar (minstens vier maal) zal verschij nen en gewijd is aan de verzorging van den 'siertuin. Het eerste nummer, dat wij dezer dagen ontvingen ziet er goed u:t. Een lezenswaard artikel over Bloemen in Zuid-Afrika. en een artikel over het gebruik van kleuren in den tuin vullen het, naast enkele reclames van de firma. dat de bloemententoonstelling te Boskop op 14 April door Jhr. mr. dr. H. A. ua le: Karnebeek, commissaris der Koning] n( in de provincie Zuid-Holland zal woi den geopend; ze dat B. en W. van Enkhuizen op een verzoè w van de B. K. Z. om bij gemeenteverordt ze ning het telen van zaad voor roode uie naast perceelen van geel uienzaad te ve\ bieden antwoordden, daartoe wel berei te zijn ,doch het particulier initiatü li' eerst moet trachten deze zaak onderlii] oi te regelen; dat voor een in 1940 fe houden wereldlanó bouwtentoonstelling reeds voorbereiden pl de maatregelen worden getroffen, dot d> het Internationaal Landbouwinstituut 1 e) Rome; De meeat volmaakte Hooi- cn Graanelevator 11 GEBR. OLDENHUIj <j Traoaportearbouw p BIERUM (GR.), TELEFOON n P. DE VOGEL Pzn TELEF. 53 BERKEL Z.-H. Alg. Onder!. Maatsch. tot Verzekerln T van Paarden en Rundvee. Catbaiijnesingel 75 UTREGBU TELEFOON 12138. v Directie: Leopold. i Verzekering op billijke Voorwaarde! s tegen lage onderlinge of yaste premii RESERVE: 178.799.44 a Deskundige vertegenw. gevraagd UW ADRES Voor do behandeling tb 1 Uw BOEKHOUDING er J BELASTINGZAKEN il Belastingconsulent Lid N. L v. Kantoor Kerkstraat 3,Tel. no. 62 en 61 BERKEL EN BODENRIJI Laat U raden en koopt DORDRECHT Prijscourant Vcor Tuinders, Landbouwers of Particulieren wordt gaarne gezonden. cmmmsEsm

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10