Ham yiLBAvO Noch protectie, noch vrijhandel UW FAMILIEWAPEN ZATERDAG 2 APRIL 1938 DERDE BLAD PAG. 9 Eerste Kamer-camera Rotterdam verstrekte geen cijfers over de havengelden Óegrooting van Econ. Zaken aanvaard 1. In zijn rede van gisteren in de Eerste Kauier heeft de Minister van Econo- niische Zaken allereerst gehandeld over het verschil in belooning in de industrie en den landbouw en daarbuiten. I 1 Een algemeene uitspraak kan hier geen 1 redding brengen. De regecring moet denken aan alle deelcn van de bevolking en elk deel vraagt afzonderlijke aandacht. Het doel van de crisismaatregelen was niet, een ein- H iie te maken aan eventueele „wantoestan den" op het terrein van de belooning. Ook moet niet worden vergeten, dat er naast de industrie en den landbouw nog andere bc- IIdrijven zijn. waar de belooning lager is dan in deze takken. Intusschen zal de regeering j overal, waar het noodig is, steunend en or denend ingrijpen. Wanneer de lage beloo- jning een uitsluitend gevolg is van de pnjs- regeling, zullen ten aanzien van de betref- r fende producten maatregelen dienen te wor- don genomen, die een betere belooning mo il gelijk maken. u Bij de discussie was gezegd, dat prijsver- hooging vermindering van de werkloosheid zou'beteekcnen. Met een dergelijke boute uit- spraak moet men volgens den minister ec.i- 1 ter voorzichtig zijn. Immers moet daarnaast 'ook gedacht worden aan de moeilijkheden I: op het gebied van den afzet. Erkend werd door den Minister, dat op liet terrein van de ontginningen nog veel gelegenheid voor werkverruiming bestaat, al mag niet worden overdreven. j Wat de steun aan den landbouw betreft, is kon de Minister constateeren, dat de nood- Ei- zakelijkheid van dezen steun niet in twijfel i- was getrokken. Wel bestonden er klachten inover ;r I r,de hoogte van den steun. t- Nu valt het niet gemakkelijk, over elk geval 1- afzonderlijk te oordeelen. Wanneer men o, evenwel het geheel overziet, moet worden toegegeven, dat de opbrengst van den land- bouw in zijn geheel in 193? zeker niet lager hvas, dan de Landbouwcrisiswet heeft be- joogd. Sprekende over den te lagen steun a-> 'had men als voorbeeld gewezen op de rog- ïs ge Weliswaar wordt hier de garantieprijs niét gehaald, doch dat is eerst in de laatste drie weken het geval geweest, en men kan niet van de regeering verwachten, dat zij «I met heffingen begint bij een prijsdaling van k- een of twee weken. Hier past wel eenig er vertrouwen, dat de overheid de maatregelen QC nemen zal. welke noodig zijn. Inzake de n. boter betoogde de Minister, dat de bóeren- prijs voor dit product f 1.30 bedraagt. Wan- IS neer men in aanmerking neemt, dat naar de Minister aantoonde, in de laatste vijf jaren steeds een lagere prijs voor de boter betaald werd, mag genoemd bedrag zeker niet als sn' te laag worden aangemerkt, r- Vervolgens handelde de Minister over de r ONS FEUILLETON Korte inhoud van het voorafgaande. J Het huwelijk van den schoolmeester Ver- Öuynen van 't dorp Woudewijk wordt eerst 'na veel jaren met een dochtertje Willy gezegend. Onbedachtzame woorden van Hannes den bakker, veroorzaken de vrouw van den mees- i ter veel strijd, doch zij vindt tenslotte troost door te beloven, dat zij haar kind voor Jezus zal opvoeden. Dit brengt haar ertoe soms wel wat al te nauwgezet over Willy te waken. Al spoedig sluit de kleine vriendschap Let Kobussie van Kobus-de-Koster, haar i buurjongetje. Als de schooltijd ten einde loopt, besluit 4 Kobus de Koster zijn zoontje onderwijzer te laten worden. Willy gaat naar het gymna- 1 sium in de stad. Kobus blijft Willy trouw, ook als hij ouder wordt. Willy denkt echter heelemaal niet in die richting. Zij wil voor i tandarts gaan studeeren. Haar moeder huurt een kamer voor haar bij een dame, die ech- i ter in het gewone leven niet mee blijkt te vallen. Na eenigen tijd sluit Willy vriendschap Let Hilda Brinkman, eveneens studente. Bij haar thuis ontmoet zij Hans Eldering, stu dent in de rechten, een neef van Hilda. Deze komt nu dikwijls bij Willy op bezoek. Hilda weet dat haar neef zeer onstandvastig in zijn liefde is en zij smeekt hem Willy niet ongelukkig te maken. Als Hans toch Willy 1 vraagt, wordt hij, hoewel de liefde weder- keerig is, afgewezen omdat hij ongeloovig is. Met Paschen van dat jaar doet Willy gelijk 1 met Ko van den koster belijdenis. Tijdens een fietstocht bekent Ko aan Willy zijn liefde, doch zij wijst hem af. Dien avond komt de koster naar Willy's ouders. (Zie vervolg hieronder) werkgelegenheden. Er was dienaangaande opgemerkt, dat de regeering met een eigen plan dient te komen. Welnu, de omstandig heid, dat de regeering geen boek over een plan uitgeeft, wil nog niet zeggen, dat zij niet volgens een bepaald plan te werk gaat Wat het plan van de socialisten betreft, wilde de Minister wel zeggen, dat er met belangstelling door de regeering van wordt kennis genomen, zij het ook critisch. De re geering is van oordeel, dat alle maatrege len, die noodig en geschikt, zijn, om de werk loosheid te bestrijden, moeten worden aan gegrepen. Het vraagstuk van de ordening kreeg in de rede van den Minister een ruime plaats. Hierover moet men het eens zijn, zoo werd betoogd, dat de or dening niet in eerste instantie een ster ke vermindering van de werkloosheid overigens de arbeiders medezeggenschap hebben, heeft de Minister herhaaldelijk in feite bewezen. Ten aanzien van de maatregelen, die be oogen ordening in den landbouw te bren gen, betoogde de Minister, dat aan deze or dening het staatssocialistisch karakter ont nomen is of wordt, doordat de invloed van den staat ten bate van dien van organisa torische krachten is verminderd. Komend op de handelspolitiek zette de Minister uiteen, dat er bij den landbouw wel degelijk een actieve politiek wordt ge voerd. hetgeen met verschillende voorbeel den werd geadstrueerd. Overigens had de Minister ten aanzien van de handelspolitiek in de Eerste Kamer verschil van opvatting geconstateerd. De heer Blomjous b.v. had zich uitgelaten als een volslagen autarkist. Hij wenscht niet meer te imjiorteeren, dan dringend noodzakelijk is. Ook wenscht hij de producten van den tuinbouw voor eigen land te gebruiken. Nu echter wordt de helft van deze producten geëxporteerd. Dit kwan tum kan zeker, naar de Minister opmerkte, niet in eigen land worden afgezet. De oude tegenstelling van protectie en vrij- mVAt/Vl\.€UTCM'~? ,>iegel Uaan iWriaan. En aarzel niet te zien zal geven. Integendeel. Maar zulks beteekent niet, dat de ordening nu ook niet mag worden nagestreefd. Er bestaat, zoo zette de Minister duidelijk uiteen, verschil tusschen de R.K. en de S.D. opvatting van ordening. Terwijl de R.K. aan de staatswerking een aanvullende en een aansporende taak willen geven, is volgens de socialisten bij de ordening de staat pri mair. Met nadruk betoogde de Minister, dat het geen door de regeering reeds tot stand werd gebracht, niet gering is. Er is niet de min ste reden, er met kleineering over te spre ken. Men denke alleen maar aan de steun voor kleine boeren en tuinders. Doch. zoo zeide de Minister, men denkt wel eens, dat alles direct gereed is. Men ver geet daarbij, dat voor het huis van de or dening een trap is met vele treden, die eerst moet worden beklommen. Wanneer men probeert, deze trap over te slaan bij het be treden van het huis, breekt men zijn nek. Dat niet wordt stilgezeten, blijkt wel hier uit, dat een viertal verbindendverklaringen van ondernemersovereenkomsten in een vergevorderd stadium van voorbereiding verkeeren. Men denke ook aan de vestigings- eischen op het kleinbedrijf. Soms meent men wel, dat de uitvoering van deze wet te wenschen overlaat, maar men bedenke, dat thans reeds 46.000 bedrijven onder deze wet zijn ondergebracht, welk aantal tegen het einde van dit jaar 100.000 zal bedragen. Geheel onjuist is het, de mecning te ver tolken, als zouden de belangen van de arbeiders bij dezen Minister in slechte handen zijn. De arbeiders zijn bedrijfsgenooten, maar bedrijfsgenooten nemen nu eenmaal een verschillende positie in. De Minister is van oordeel, dat de werkgevers het initiatief moeten hebben bij de uitvoering van de wet op de ondernemersovereenkomsten. Dat handel bestaat volgens den Minister ten onzent niet en behoeft ook niet te bestaan. De heer Ter Haar zeide, dat het beleiö- van het Kabinet protectionistisch zou zijn, maar hij bleef in gebreke, om deze bewering te adstrueeren. Hij beriep zich daarbij op werken van 30 of 50 jaar terug, maar sinds dien is wel het een en ander veranderd. De regeering huldigt volgens den Mi nister ten aanzien van de handelspoli tiek een opportunistisch standpunt, waarbij zij zich niet losdenkt van de haar omringende wereld. Wat de havens aangaat, erkent de regce- ring, dat zij een nationaal belang vormen. Rotterdam heeft geen reden tot klagen. In 1936 gaf de regeering aan deze stad toestem ming, de haventarieven te verlagen. De re geering zou voor dat jaar de verliezen dra gen, voor 1937 echter twee derden en voor 1938 een derde. Bovendien zou nog een sub jectieve bijdrage worden verstrekt. Nu vraagt Rotterdam, waarop het voor de toe komst rekenen kan. Eerst echter moet het cijfers verstrekken. Hierin is de stad in ge breke gebleven. Ten aanzien van de Rijnvaartpremies er kent de Minister de moeilijkheid, want ze moeten onder internationaal aspect worden bezien. Sprekende over de industrialisatie zeide de Minister, dat de regeering voort zal gaan met het steunen van initiatief, economisch, technisch en financieel. Van de gelegenheid tot repliek werd ge bruik gemaakt door de heeren de la Bella, van Voorst tot Voorst, Hiemstra en van Vessem. Waar even opgespoord en geschilderd: 13.50. ZEGELRINGEN, STAMBOOMEN etc. Wij beschikken over meer dan 200.000 familiewapens en familiegegevens. Heraldisch Genealogisch Bureau „DE BANIER" ORANJE NASSAULAAN 87 OVERVEEN wel geen nieuwe punten meer in het debat werden gebracht en slechts werd opgemerkt hetgeen reeds in eerste instantie werd ge zegd. volstaan we met daarnaar te verwij- De Minister betoonde zich een rustig en vaardig spreker, die erop uit bleek, alle vra gers, behalve dan de zeer onredelijke N.S I'. ers, ruimschoots van antwoord te dienen Of zijn betoog een ieder zal hebben bevre digd? De uitgebreidheid van het Departe ment van Economische Zaken zal het den bewindsman mifider dan ooit doen geluk ken, op elk gelaat een glimlach te looveren. Wel krijgt reen uit alles den indruk, dat de teugels in goede banden liggen. Met de steeds meer en meer gebruikelijke aanteekening, dat de N.S.B.-ers wilden ge acht worden, te hebben tegengestemd, werd de bj«rrootin2 aanvaard, alsmede het Land bouwcrisisfonds 1938. De Zuiderzeesteunwet Een Ingewilligd verzoek In een nota naar aanteidin2 van het ver slag van de commissie, in wier handen zijn gesteld de inlichtingen op het adres van T. Kos e.a., allen belanghebbenden in den zin van artikel 1 der Zuiderzeesteunwet. '.e Huizen, houdende verzoek te willen ba- vorderen, dat de hun ingevolge artikel 13 der zuiderzeesteunwet verleende tegemoet koming op een vroeger tijdstip zal ingaan en betreffende uitbetaling van het hun des wege nog toekomende bedrag, schrijft de minister van Waterstaat o.a. dat hij den directeur van den Rijksdienst ter uitvoering van de Zuiderzeesteunwet reeds heeft opge dragen om aan de betrokken mandemakers uit te keeren het hun over de periode van 17 Februari 1935 tot 16 Mei 1936 alsnoe toe komend bedrag aan geldelijke tegemoetko ming, onder aftrek van de inkomsten, welke zij in het tijdvak uit anderen hoofde moch ten hebben genoten. Saneering brandstoffenhandel Drukbezochte vergadering te Utrecht De Bond van Ned. Handelaren in Brand stoffen kwam Donderdag 31 Maart j.l. in buitengewone algemeene ledenvergadering bijeen. De vergadering was zeer druk be zocht. De voorzitter, de heer H. van Galen Last, opende de vei^adenng met een rede waarin hij de moeilijkheden, welke bij de saneering van den brandstoffenhandel wer den ondervonden, schetste. Had de gelijk stelling van de bestelvereenigingen (coöpe raties B) met den handel reeds vele moei lijkheden opgeleverd, thans waren de moei lijkheden nog vergroot door de willekeurige erkenning van vele tientallen coöperaties, waardoor het distributieapparaat nog weer zwaarder is belast geworden. Ook het feit, dat de organisatie van den handel niet wist op welke wijze de Kolenconventie in 193"""" zou saneeren en dat de handelaren op koopsvoorwaarden gebonden zouden worden aan een Regeling, welke hun niet bekend was, heeft veel verbittering en onrust in de kringen van den handel teweeggebracht. In middels heeft aldus spr. een bespre king met de Kolenconventie plaats gehad, waarbij door de Kolenconventie is medege deeld, op welke basis voor het op 1 April aanvangend kolenjaar zal worden gesa neerd, terwijl tevens werd toegezegd, dat ten aanzien van de erkenning van coöpe raties een andere gedragslijn zal worden gevolgd. Ook op andere punten werden toe zeggingen gedaan. De Voorzitter deelde mede, dat meer reke ning zal worden gehouden, naar is toege- Versterking van onze Defensie Weer f 5000.ontvangen Totaal-bedrag thans ruim 66.000, Verantwoording van de vrijwillige bij aragen voor de versterking van de Defensie f25 J. G. E. C., Zeist: f25 W. M. W., Amster dam. f 10 N. N.. Amsterdam; f 100 e»sn Neder lander; f 25 S. S. S., B frs.; f150 I. IC, Brussel; ff. 32 directeur en pers. fabriek. Breda; f4 dames T. S. en N. Th. van W.. Hilversum: f 0.50 W. s. Hardenberg; f 10 M. en J. Scheveningen f 0.05 Jaap .de Steeg; f 0.25 Vllsslngs scholier; fO.llè N N.. Apeldoorn: f 100 mej. A. N.. Am sterdam; f20 Vaderlander. Montreux: f30 Jhr. A. P. C. van K.. Parijs: f 10 mevr. C. V B—W.. mendaal; f 100 J van E.. Nijmegen; f 100 N. Amersfoort f 2.50 mej. H. J. B.. Amstei f 0.50 N. N.. Amsterdam: f125 Holland l< iw saeck. Den Haag; f 1000 N. N., Parijs Den Ha: d Th.. Den Hai 10 A. J. P. E., Den Haag: Den Haag: f 1 S. V. C.. Rotter- am; f 100 Nederlandsch echtpaar. Rotterdam: 200 N.V. J. H. L.. Amsterdam; f 5 J. W„ Am terdam; f2.50 E. S.. Amsterdam: tl mevr. S Amsterdam: f 100 familie uit Haarlem: f2 51 M. M. L,.. Rotterdam: f2.50 van een klein amb- aris. Aardenburg: f 50 Je Malntien Haag: f 2 50 J W. B. Den Haag terdam: f2.50 W. A. S.—B.. Bennekom; f 10 J. S. A.. Amster dam; f40 mej. M. E. E. D.. Den Haag: S. de B.. Den Haag: f 5 N. N". g; f 10 H. O. G.. Bussum: f 10 mevr Haag; f5 Ir. J. H. V.. Der Haarlem: f 10 G. van L.. Den Haag: B. frs. 100 mevr. de B. Brussel: B. frs. 100 Nederlander te Brussel; B. frs. 1000 Hollandsch weekblad. Brussel: B. frs. 100 mej. de Br.. Brussel: f0.25 Worp. vrUw. burgerwacht, Amsterdam: f 10 N. N„ Deventer: f2 N.N., Gramsbergen; f 5 N. N. te Heusden: f 10 van K„ Arnhem; f2.50 Dr V M. Ie G„ Den Haag; f25 mevr. de Wed. R. J. H. van L., Heemstede; f 2.50 G. B.. Arnhem: f 1 J. H. de V.. Hilversum: f 10 niej. G. E. K.. Ap< doorn; f 1.50 N. N.. Huis ter Heide; f 5 G. K.. Sneek: f20 S. H. Tzummarum: f 10 R. J. C. Den Haag: f5 N. N., Bilthoven: f2.50 F. B. Oepstgeest: fl R. E. K.. Lelden: f 1000 N. N. te Bosch en Duin; f10 drie gez'istera. Huls t*i Helde: f 300 M. te Zeist: f2 N. N.. Zeist; f10 Vaderlandslievende vrouw. Huls ter Heide: f 10 N. N.. Huis ter Heide: f 10 mevr E. van A.T. Den Haag; f25 G. J. B.. Overveen; f 100 R. van D—van T.. Den Haag; f25 een vurige Oranle- klante. Zeist; f 50 Ir. W. W. van H. B.. Den Haag; f 1 N. N. te V.: f5 mevr M. C. van W. E. Oosterbeek: f 7 85 Ook wij dien mee. En schede; f10 T. H.. Rotterdam: f 1 R. T, Den Haag; f10 mevr. J. Th. S.—-v. d. G.. Velp: f2.50 A. J. de B„ Delft: f2.50 N. N.. Amsterdam; f 10 mej. M. en R H. te N.: f 10 d: - Amsterdam: f 1 Baamsche ve f 12.50 fam. B.. Den Haag; f5 oud-officier. Den Haag; f 10 N. N. S.. Den Haag: f 40 d: en N T.. Amsterdam: f 1 Jeugdig Nederlander, Schiedam: f 10 twee oude dames. Den Hi f25 N. N.. Den Haag: f0.15 8i-jarlgc Jon Den Haag: f L5Ó J. B. Vledder; f 10 hülanKied^" Rotterdam: f 10 gezin oud gep. militair. Kam pen; f2.50 Vaderlander. Den Haag: f40 melsjei en jongens H.B.S.. Utrecht: f 10 B. L M. G. Oosterbeek: f 10 S.. Den Haag; f 3.50 E. van Z. Den Haag: 1100 in onwankelbare trouw aar de vlag van den Vader des Vaderlands, Rotter- Ontvangen werd tot en met deze af rekening 66.192.25. Giften moeben ge stort worden op gironummer 114452 van den comptabel ambtenaar van het depar tement van Defensie, BU de Vereeniging voor Nationale Vei ligheid is sinds de vorige opgave ontvan gen f 1161.50. In totaal heeft deze Vereeniging in de laatste dagen ontvangen f 6273.48. zegd, met den handel en de organisatie, door opbouwenden arbeid en in den weg van overle? zal gestreefd moeten worden naar volledige medezeggenschap van den handel bij de regeling van de saneering van den brandstoffenhandel. De vergadering vereenigde zich dan ook met een door het bestuur aan de vergade ring voorgelegde motie, waarin de verkre gen resultaten zijn vastgelegd. Aan het bestuur werd opgedragen om, i: den weg van overleg te ijveren voor vei betering van de saneering van den handel in brandstoffen. ZONDAG 3 APRIL BLOEMEND AAL 245.0 M. Uitzending i ensten uit de Geref. Kerk. V 3 Joh. C. Brussf i 15 21 „Kruis dra- VERSUM I 1875 en 415.5 1 I KRO. 0.0<l KRO. 8.30 Mol dienst Na afl 12.15 KRO-ori Nederlandsche Boekenweek"). 2.00 Gods-» dlenstonderricht voor ouderen, selsch Cellokwartet. 2.50 Radiotooneel. 3.4S Bru8seLsch Cellokwartet (vervolg). 4.00 Zie^ Orgelct gr.pl. (1.00—1.20 CauseTie „Da :ek"). - - led. Kerkdie Ge- 7.501 nuziek (gr.pl.). 7.45 Spoi causerie ..Het H. Kruisteeken, heb teewer van Moeder en Kind". 8.10 Berichten ANP; Mededeellngen. 8.25 Gram.muziek. 9.30 Tsje- Gram.muziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40— 11.00 Epiloog. IL,VERSUM II. 301.5 M. 8.55 VARA. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. «.30 VPRO. 8.0012.00 AVRO. 8.55 Gram.muziek. 9 00 Voetbalnieuws* 9.05 Tuinbouwpraatje. 9.30 Gram.muziek. 9.40 iziek. 11.00 Grom muziek. 12.00 Het van de week. 12.05 Causerie over da week. 12.30 Ensemble Jetty Cantor* userie „Als toerist door Indië". 1.50 uzlek. 2.10 Reportage Voetbalwed- 4.15 Gram.muziek. 4.30 AVRO-dans-» 4.55 Sportnieuws ANP. 5.00 VARA-» 10.50 AVRO-Aeolian-orkest m.m.v. solist en een: dameskwartet 11.30—12.00 AVRO-dansorkesC DROÏTWICH. 1500 M. 11.29 Bach-koor. 5.20 Ge«< wijd programma. 5.50 Octet. 6.35 Gramofoon* 8.15 Kerkdienst BRUSSEL 322 en 484 M. 322 T'.t 9.50 Orgel eU zang. 6.20 Zang. 7.23 Symphonie-orkest. 484 M.: 9.50 I 1.10 Gramofoon. 4.20 Qn MAANDAG 4 AJPRIL' HILVERSUM I. 1875 cn 415.5 M. NCRV-ultzen- dlng. 8.00 Schriftlezing, medidatie, gewüda muziek (gr.pl.). 8.30 Gram.muziek. 9.30 Gen lukwenschen. 9.35 Gram muziek. 10.30 Mor gendienst. 11.0 Chr. lectuur. 11.30 Gram.mu-» ziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gram.muziek. 12.30 Orgelconcert. 1.39 Gram.muziek. 2.00 Voor de scholen. 2-35 Gram.muziek. 3.00 Cau- ..Wat de pot schaft". 3.3C lek. 11.301 Gram.muziek. Ca. 11.50—12.90 Schriftlezing* II.VERSUM II. 301.5 M. Algemeen Programma, \crzogd door de AVRO. 8.00 Gram.muziek* fó.oo Morgenwijding. 10.15 Gram.muziek. 10.30 Het Sylvestre-Trio. 11.15 Orgel en zang. 12.15 Gram-tnuslek. 12 30 AVRO-dansorkest. 1.U0 Ensemble Willy Kok en Gram muziek. 2.3Q Declamatie met pianobegeleiding. 3.00 Gra 5e R. I en Granumuzlek. 7.05 Gram.muziek met toelichting. 7.45 Causerie „De ontdeki king van een grafkelder der Oranjes ln de Groote Kerk te Breda". 8.00 Berichten ANP, Mededeellngen. 8.10 Verkorte opera „11 Tro- vatore" 9.35 Radiotooneel. 10.30 Orgelconcert* 11.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 AVRO- dansorkest (in de pauze Gram.muziek). DROÏTWICH. 1500 M. 11.20 Orkest en solist. 12.20 Religieuze causerie. 13.45 Orgel. 1.50 Het Harp Trio. 2.20 Gramofoon. 3.35 Orkes ~ang. 5.40 Kwintet. 6.40 Pia iek. 2.05 Plano. 2.20 Cello. 4.20 Orkest. 7.35 Zang. 7.50 „Euryan* the", opera. CEULEN. 450 M. 7.50 Omroep. 11.20 Orkest. 12.351 s-orkest. 3.20 Orkest. 4.30 Concert* 484 B.: 11.20 Gramofoon. 11.50 Omroeporkest* 12.50—1.20 Gramofoon. 4.204.50 en 5.35 Om- roepsa Ion orkest. 5.50 Radiotooneel. 6.10 Om- FIRMA TONNEMA Cit FABRIKANTEN VAN KING PEPERMUNT SNEEK „Meester, as et jullie spait, man, dan spait et main, daddik zoo astranterig binne kom valle. Maar me jonge, meester, et is zoo n beste jonge. Geen een van me kindere is kwaad, de Heere hait er me raik in gezegend, maar den deuze. o meester, die hait een hart van goud. „Dat weten we, Zwaanswijk! Daarom treft het ons zoo diep, dat Willy hem verdriet moest doen." „Je heb 'm dus offezaid?" „U zult wel weten, wat ik heb gedaan. „Ik weet enkelt, da me jonge zoo als tie thuis kwam, na 1 bove is gegaan en dat ie gegriend hait as een klain kind. Hai heb de grendel voor de deur geschove en hai zait geen boe of ba op alles \va me vrage. Hai zait maar: la me met rust, zait ie. Daarom kom ik hier." j „Kobus heeft me gevraagd, z'n vrouw te worden en dat kan ik niet." „Ka je da niet? En waarom? Is tie bai geval nie deftig i, genogt voor je?" r „Ik houd niet van hem!" 5 „Hou je nie van em? Maid nog es toe. Waarvoor hè je üem dan al die jare op sleeptouw gehouwe?" „Hoor eens, Zwaanswijk", nam meester het voor zijn dochter op: „je moet niet onredelijk zijn. Willy heeft vriend schappelijk met Kobus omgegaan, zonder liefde voor hem te gevoelen. Als ze zegt: ik houd niet van hem, dan bedoelt ze, dat ze niet zóó van hem houdt, als noodig is, om zijn vrouw te worden. Willy houdt heel veel van hem, daarom heeft ze zoo'n verdriet. Ze houdt van hem, als van een broer. Ze heeft nooit geweten, dat Kobus van haar op een andere manier hield". „Da maak ie main nie wais, meester! Ze hait onze Kobus voor een achterdeurtjie gehouwe. Ze ken nou zeker wat beters kraige". „Bah, wat een kerel", zei Willy en ging nu inderdaad de kamer uit. „Zoo is het heter, Zwaanswijk. zoo kunnen we vrijer praten", zei meester. „Willy is totaal overstuur. Ze zei even voor je kwam nog: o, kón ik maar van hem houden. Kun je je dat niet indenken, dat iemand zou willen liefhebben en er niet toe in staat is?" „Nee meester, da ken ik main nie indenke. As een maissie eerlijk omgaat met een jonge as main Kobus, as ze ziet wat een beste jonge et is, dan mót ze van em gaan houwe. Al da gepraat over vrindschap, meester, daar mö je bai main nie mee ankomme. 't Is wel lang geleje dadde wai jong wasse, maar we zain toch onze taid nog nie vergete. Wat zait de juffrouw d'r van?" „Och, in onze jeugd was alles anders. Er bestond niet zoo'n vrije omgang tusschen jongens en meisjes". Zwaanswijk liet een minachtend gesnuif hooren. „Tussche jonges en maissies is et altaid geweest, zooas het nog is en zooas et blaive zei, zoolang de wereld bestaat". „En zoolang de wereld bestaat zullen er ook jongens zijn, die vergeefs een meisje vragen, zoo goed als er meisjes zijn, die van een jongen houden, zonder door hem bemind te worden", zei meester. Zwaanswijk zuchtte ,,'t Is zoo, meester, maar da nou net zoo'n beste jonge as die van main da treffe mos. En nou mag ie va je dochter zegge, wa je wil, ik blaif et er bai houwe, daddet een gemeene streek is, da ze mè me jonge gespeuld hait". „Dat heeft ze niet". „O nee? Waarom was ze dan altijd bai em?" „Hij kwam hier. Zij kwam niet bij hem". „Maar meester, heb ie zellef ök niet gedocht, daddet wat wierde mè die twee? En u, juffrouw?" „Nee", klonk het gelijktijdig. „Zoo, nou, maar da van gistere dan? Wat mos zai met em na Schevening? En vanmiddag same op de fiets uit? Welk maissie doet dat met een jonge daar ze nie om geeft?" „Zwaanswijk, ik vind het ongelukkig, maar ik zeg je toch, dat Willy het als gewone vriendschap beschouwde? In Utrecht „Zwaig me over dat Utrecht, meester! Man aindelijk zei ik je zegge, hoe ik over jou denk. Jai heb je kind opgebroch voor de wereld en ik hoop nie, daddet voor de hel zal zain. Wat mos ie d'r na die schol sture? Aidelheid der aidelhede. En of da nie genogt was, mos ze student worre. Man. et is, daddik bar veul va me jonge houw, anders zag ie me hier nie. Toe de kinders klain wasse, nou je mag gerust wete, dad dik toe dikkels doch: dè mos later wat kenne worre. 't Was een lief dingie, da was et. Man, toe ze strakkies zoo'n bek teuge me opzette, schoot me gemoed vol. Ik doch: bè jai dat lieve kindjie van vroeger? Hebbe ze je zóó bedurreve? Je heb een klainood van den Heere ontvange, meester, maar je heb t'r mee gespeuld. 't Zal va je geaischt worre, man, in de groote dag. Nou, ik wou maar zegge: toe ze na die schol gong, doch ik: nou hoop ik maar, daddet niks wordt. Main jonge mot een vrouw hebbe met hande an d'r laif. Ik von et dik beroerd, da de knul maar an d'r rokke bleef hange en ik heb wel eens gewaarschuwd, maar dan kletste die ók van vriendschap. Neturelijk geloofde ik d'r niks van en ik doch: in vredesnaam. De juffrouw zei d'r et huissouwe nog we! leere, as ze die schol hait offeloope. Nou en toe dat. Tandars worre. Hoe een Christenmensch dat an een maissie ken toe-r staan! Ik zee bai me aige: nou gebeurt et nöit. 'k Sla de jon-? ge nog liever z'n poote kepot as dat ik voor zuks öit me toe stemming geef. Meester, en weet je waarom ik toch later weer anders gong denke? Weet je, wanneer da gebeurde? Op Goeie Vraidag. Ik kon ze allebai in d'r gezicht kaike, main jonge en jou maissie. En in allebai d'r gezichte zag ik zooveul ernst, zooveul ja, hoe mot ik et zeggen -ooveul geloo- vigheid, daddet me benauwd wierde. Ik zee teuge me aige. Kobus zee ik, wou jai van dat maissie wa zegge? Ze ken wel dichter bai den Heere zain as jai, man! En toen ze ja zeeë,. toe doch ik: twee, die voor den Heere gekoze hebbe, mag ik nie schaie, asse ze van mekaar houwe. Nee, stil nou, la me uitprate. Ik wou je alleenig maar zegge, dadder voor main hil wat an vast zat, eer ik me d'r bai kon neerlegge. En nou dut". „Tja, dat begrijp ik. maar liefde laat zich nu eenmaal niet dwingen. Wij hebben ook diep meelij met je jongen, wij alle drie. 't Zou goed voor hem zijn, als hij naar een groote plaats solliciteerde. Dan kreeg hij wat meer afleiding. Hij (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9